Hore

Neradostná správa o kompaktoch

Ak sa pozrieme na štatistiky predaja fotoaparátov, za posledné roky kategória kompaktov a ultrazoomov je na tom najhoršie.

Entuziasti fotia systémovými fotoaparátmi (DSLR a CSC), ostatní dávajú prednosť mobilom. Fotografi sa o kompakty už roky nezaujímajú, až na tie profesionálne, s aspoň 1" snímačom. Pritom to bol kedysi najpredávanejší typ fotoaparátov. Aká je aktuálna ponuka fotoaparátov, aké majú funkcie a parametre?

Aj keď vývoj kompaktov a ultrazoomov už nesledujeme, táto kategória je stále živá a vyvíja sa. V posledných rokoch sú to len evolučné zmeny a súčasné fotoaparáty sa len málo líšia od modelov spred desiatich rokov.

Jednoduché kompakty

Najlacnejšie kompaktné fotoaparáty sa predávajú v cene okolo 60-70€, podotýkam že značkové, napr. Nikon Coolpix A10. Takmer sa nelíšia od niekoľko rokov starých modelov. Máme tu napájanie tužkovými batériami, štandardný zoom, niekedy bez optickej stabilizácie. Snímač môže byť dokonca typu CCD s malým dynamickým rozsahom a vysoký šumom. Oproti predchodcom majú najnovšie lacné kompakty viac softvérových funkcií, obrazové efekty, retušovanie portrétov atď.


Nikon Coolpix A10 je jednoduchý kompakt na AA batérie. Predstavený bol začiatkom roka 2016. Stále sa predáva. Dokedy? Budem mať ešte nástupcu?

Táto kategória je na vymretie a v konkurencii mobilov nemá praktický význam. Neprináša žiadne zlepšenie obrazovej kvality, ani výraznejšie inovácie, tie by sa preniesli do vyššej ceny. Od roku 2016 nebol v tejto kategórii predstavený žiaden nový model.

Luxusné kompakty

Kategória, ktorá ešte stále má zmysel. Nie každému vyhovuje mobil ako fotoaparát. Kompakt je fotoaparát s lepšou ergonómiou, optickým zoomom a dobrou cenou. Luxusné kompakty sa koncepciou príliš nelíšia od tých obyčajných. Luxus im dodáva kovové telo, v cene je akumulátor a nabíjačka. Štandardom je CMOS alebo BSI-CMOS snímač a optická stabilizácia obrazu.


Canon IXUS 285 HS je posledným modelom legendárneho radu IXUS, ktorý definoval, ako má luxusný kompakt vyzerať. Tiež bol predstavený začiatkom roka 2016. Odvtedy iný prístroj tejto kategórie nebol predstavený.

Problémom je, že záujem aj o tieto fotoaparáty je nulový, firmám sa neoplatí ich vyrábať. Posledné fotoaparáty tejto kategórie boli predstavené v roku 2016. Jednoduché a luxusné kompakty sa dopredávajú a nedá sa očakávať, že by sa táto kategória v budúcnosti oživila.

Outdoorové kompakty

Jediná kategória cenovo dostupnejších kompaktov, ktorá úspešne prežíva sú outdoorové kompakty. Vo vnútri sú to obyčajné kompakty, ale telo je odolné. Okrem vodotesnosti a prachotesnosti sú odolné voči nárazom a mrazu. Najlacnejšie prístroje sú hlavne určené deťom, ktoré sa k technike nesprávajú najšetrnejšie. Najlepšie modely sú vybavené funkciami, ktoré ocenia cestovatelia a dobrodruhovia. Napr. Olympus TG-6 má kompas, GPS tracker, snímač nadmorskej výšky a podvodnej hĺbky. Ten má aj HDR, mikroskopický režim a 4K video. Ani najlepší model sa však obrazovo nevyrovná kategórii kompaktov s 1" snímačom.


Nikon Coolpix W150 je zástupcom lacných outdoorových kompaktov určených pre mladistvých fotografov.


Olympus Tough TG-6, aktuálne to najlepšie v kategórii outdoor kompaktov.

Lacné modely outdoorových kompaktov sú vhodné pre deti, pretože prežiju aj nešetrné zaobchádzanie. Pokročilé modely sú výbornými obrazovými zápisníkmi, s ktorými sa môžete vydať do hôr, dažďového pralesa i pod vodu.

Travelzoomy

Ďalšia kategória kompaktov, ktorá sa drží ešte nad vodou. U fotoaparátov s malým snímačom zohráva najdôležitejšiu úlohu objektív. Travelzoomy sa vyznačujú kompaktnými rozmermi a veľkým rozsahom objektívu. Bežný je aj 30-násobný optický zoom. Tomu sa zatiaľ žiaden mobil nepribližuje. U niektorých modelov nájdete aj elektronický hľadáčik a výklopný displej, prípadne aj pokročilé expozičné programy. U najnovších modelov je štandardom prepojenie s chytrými zariadeniami a 4K video.


Nikon Coolpix A1000 je krásny travelzoom s 35x zoom, 4K videom a EVF hľadáčikom.

Dá sa povedať, že travelzoomy dnes tvoria základ ponuky univerzálnych kompaktov. Hlavnou prednosťou je výkonný objektív. Obrazová kvalita, rovnako ako u outdoorových kompaktov, neuspokojí náročnejších fotografov.

Ultrazoomy

Kompakty, ktoré klamú telom. Vyzerajú ako malé zrkadlovky, ale vnútornosti zodpovedajú tým z kompaktov. Charakteristickým prvkom je objektív s veľkým optickým rozsahom a elektronický hľadáčik, ktorý chýba len u najlacnejších modelov. Objektív môže mať bežne 60-násobný zoom, u rekordmana Nikonu Coolpix P1000 je až 125-násobný zoom. Vo výbave väčšinou nájdete aj pokročilé expozičné režimy. Najnovšie modely sú vybavené dotykovými displejmi, bezdrôtovou konektivitou a video je v 4K rozlíšení.


Lacný jednoduchý ultrazoom Nikon Coolpix B600, 60-násobný optický zoom, dizajn zrkadlovky, ale bez hľadáčika a bez pokročilých režimov.


Na opačnom konci cenového rozpätia je Nikon Coolpix P1000 s rekordným 125-násobným optickým zoomom (EQ 24-3000 mm). Cena okolo 1000€. Výstupná obrazová kvalita zodpovedá podstatne nižšej cenovej úrovni.

Ani bohatá funkčná výbava, veľký rozsah objektívu a ergonómia podobná zrkadlovke z týchto prístrojov nerobia nástroj pre náročnejších fotografov. Neposkytujú o nič lepšiu obrazovú kvalitu, ako outdoorové kompakty a travelzoomy. Uplatnenie majú tam, kde užívateľ využije silný teleobjektív, ale nemá vysoké nároky na obrazovú kvalitu. Na cestovanie sú vhodnejšie travelzoomy, ktoré majú dostatočne veľký rozsah objektívu v kompaktnejšom tele.

Kompakty a ultrazoomy  s 1” a 4/3 snímačom

Väčšina užívateľov ePhoto.sk a ostatných entuziastov spozornie pri kompaktoch až u modelov s 1" snímačom. Ten je zárukou dostatočne dobrého obrazového potenciálu. S prístrojov s týmto snímačom viete urobiť fotografiu, ktorú môžete vytlačiť na výstavu, či publikovať v knihe alebo časopise. Kvalitné je aj video, dnes už v 4K rozlíšení. Štandardom je kvalitný objektív, formát RAW pokročilé expozičné režimy. V kategórii prístrojov s 1" snímačom nájdete kompakty aj ultrazoomy. Poskytujú rovnakú obrazovú kvalitu, ale odlišnú ergonómiu a u ultrazoomov nájdete väčší rozsah objektívu a štandardne aj elektronický hľadáčik.


Sony RX100 VII je ôsmim modelom radu RX100, ktorý je stále etalónom 1" kompaktov. Stále sa predáva všetkých 8 modelov. Najstarší zoženiete pod 300€.


RX100-kám konkurujú hlavne fotoaparáty Canon, napr. Powershot G7 X Mark II.


Fotoaparát s väčším 4/3 snímačom ponúka len Panasonic (Leica). Panasonic Lumix DC-LX100 II vyniká svetelným objektívom a 4K videom.


Aj kategórii ultrazoomov s 1" snímačom dominuje Sony, konkrétne radom fotoaparátov RX10, najnovší model je už 4-tý v poradí. Vzhľadom na veľkosť, ultrazoomy nie sú tak populárne, ako kompakty.

Najživotaschopnejšia kategória kompaktných fotoaparátov, ktoré často slúžia ako obrazové zápisníky pre užívateľov zrkadloviek a bezzrkadloviek, ktorým nepostačuje ako fotoaparát mobilný telefón. Cena najvýkonnejších prístrojov je však porovnateľná so zrkadlovkami a bezzrkadlovkami strednej triedy.

Kompakty s APS-C alebo FF snímačom

Kategória prístrojov pre najnáročnejších. Výstup je porovnateľný so systémovými fotoaparátmi s rovnako veľkým snímačom. Kvôli veľkosti sú osadené objektívom typu prime, bez možnosti zoomovania. Asi aj preto nie sú tieto fotoaparáty tak rozšírené ako modely s 1" snímačom. Štandardom je pokročilá funkčná výbava. Základné modely sú bez hľadáčika.

V tejto kategórii nenájdete ultrazoomy, boli by príliš veľké a drahé.


Ricoh GR III, veľmi obľúbený kompakt s APS-C snímačom. Jasná voľba, keď chcete niečo do vrecka, čo fotí ako zrkadlovka. Nedostatkom je absencia hľadáčika.


Najpopulárnejší kompakt s veľkým snímačom, to je Fujifilm X100F a jeho predchodcovia.


Leica Q2 je plnoformátový kompakt, veľmi moderný na tak tradičného výrobcu. To najlepšie čo v kategórii kompaktov existuje.

Čiastočný odliv fanúšikov tejto kategórie kompaktov spôsobil príchod bezzrkadloviek. Štatistiky zachraňuje rad Fujifilm X100, ktorý prakticky nemá konkurenciu a stal sa “Leicou pre chudobných”. Otázna je budúcnosť FF kompaktov, Sony svoj model naposledy inovovalo v roku 2015 a Leica Q je pre väčšinu pridrahá.

Záver

Asi ani väčšina z vás si nevšimla, že lacnejšie kompakty už takmer úplne zmizli z pultov predajní. Od roku 2016 nebol predstavený žiaden značkový kompakt základnej a luxusnej kategórie. Nikomu ani nechýbajú. Ako tak sa držia travelzoomy a outdoorové kompakty, ktoré zatiaľ stále ponúkajú viac, ako mobilné telefóny. Pozornosť náročnejších fotografov sa zameriava najmä na kompakty s 1" snímačom. Tým slúžia ako kvalitný doplnkový fotozápisník. Ak chce niekto kompakt ako hlavný fotoaparát, volí väčšinou model s APS-C snímačom.

Trh s fotoaparátmi stále klesá. Tradiční výrobcovia zrkadloviek sa zameriavajú na žiadanejšie bezzrkadlovky. Možno za pár rokov DSLR z trhu vymiznú a s nimi aj nejaká ďalšia kategória kompaktov. Všetko bude závisieť od požiadaviek a kúpnej sily nás fotografov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
landov
2019-09-25 06:34:29
Pri kompaktoch s APSC snimacom autor pise, citujem "Kvôli veľkosti sú osadené objektívom typu prime, bez možnosti zoomovania"...potom Canon G1XMK3 s APSC a zoomom EQ 24-70mm je co ?
 
seifi
2019-09-25 08:21:43
Mám GRII, vrelo doporučujem. Neviem, aké menu a ovládanie má Q2, ale tu na GRII je výborne. GRIII je vraj ešte lepšia najmä čo sa výstupu. Foto pre street či reportáž je u GRII v pohode. U Lumixov GX7, GX80 som sa strácal v ponúkaných možnostiach, pri dotykovej obrazovke som stále niečo prepol.
 
z80
2019-09-25 08:23:24
Moja statistika z dovolenky - vacsina fotila s mobilmi, druha najvacsia skupina boli fotoaparaty s vacsim senzorom a vymennym objektivom (hlavne zrkadlovky), kompakt (konkretne Canon G7 X II) som mal iba ja. Kto sa chce odlisit od davu, nech pouziva kompakt
 
photox
2019-09-25 09:16:14
príspevok od: z80
Moja statistika z dovolenky - vacsina fotila s mobilmi, druha najvacsia skupina boli fotoaparaty s vacsim senzorom a vymennym objektivom (hlavne zrkadlovky), kompakt (konkretne Canon G7 X II) som mal iba ja. Kto sa chce odlisit od davu, nech pouziva kompakt
Ludia na dovolenke su ti co nemaju tusenie co je to fotografia, naco by im bol kompakt alebo nieco ine ako telefon, potrebuju nieco na FB a nato im telefon bohate staci. 90% z nich nevie fotit ani s tym telefonom.
 
z80
2019-09-25 11:43:04
príspevok od: photox
Ludia na dovolenke su ti co nemaju tusenie co je to fotografia, naco by im bol kompakt alebo nieco ine ako telefon, potrebuju nieco na FB a nato im telefon bohate staci. 90% z nich nevie fotit ani s tym telefonom.
Na dovolenku chodia aj fotografi Na druhej strane, dnesne mobily dokazu urobit fotku pouzitelnu na FB aj v dost zlych podmienkach (nechcelo sa mi platit cca. 16 € za "listok na fotografovanie fotoaparatom").
 
vlados
2019-09-25 11:47:02
príspevok od: landov
Pri kompaktoch s APSC snimacom autor pise, citujem "Kvôli veľkosti sú osadené objektívom typu prime, bez možnosti zoomovania"...potom Canon G1XMK3 s APSC a zoomom EQ 24-70mm je co ?
Rovnako aj g1x mk1 a aj mk2, tie maju tusim len o trosku mensi snimac ako apsc
 
photox
2019-09-25 12:35:18
príspevok od: z80
Na dovolenku chodia aj fotografi Na druhej strane, dnesne mobily dokazu urobit fotku pouzitelnu na FB aj v dost zlych podmienkach (nechcelo sa mi platit cca. 16 € za "listok na fotografovanie fotoaparatom").
S telefonom sa da spravit aj spickova fotografia, bez debaty.
 
Paladin25
2019-09-25 13:28:26
príspevok od: photox
S telefonom sa da spravit aj spickova fotografia, bez debaty.
áno s mobilom sa dá spraviť špičková fotografia ale som si istý že ten istý fotograf by s kvalitnejšou technikou (zrkadlovka, bezzrakadlovka, profikompakt) spravil lepšiu fotografiu ako s mobilom
 
marcus_labeo
2019-09-25 14:07:01
príspevok od: z80
Moja statistika z dovolenky - vacsina fotila s mobilmi, druha najvacsia skupina boli fotoaparaty s vacsim senzorom a vymennym objektivom (hlavne zrkadlovky), kompakt (konkretne Canon G7 X II) som mal iba ja. Kto sa chce odlisit od davu, nech pouziva kompakt
A ja zase mám dosť známych, ktorí používajú práve ten profikompakt (niektorú z generácií Sony RX100). To sú práve tí, ktorí si uvedomujú obmedzenia mobilu, chcú "trochu lepšie fotky", ale zároveň ich odrádza veľkosť foťákov s výmenným objektívom. Pravdou ale je, že argumentom bola aj absencia zoomu na mobiloch a teda nemožnosť priblíženia. Pri najnovších mobiloch s 3 a viac objektívmi, kde je vždy aj nejaký teleobjektív (aj keď kratší), však aj tento argument proti mobilom začína strácať silu (to bol podľa mňa aj argument, prečo najnovšie RX100vky predĺžili zoom na 200mm).
 
photox
2019-09-25 17:10:48
príspevok od: Paladin25
áno s mobilom sa dá spraviť špičková fotografia ale som si istý že ten istý fotograf by s kvalitnejšou technikou (zrkadlovka, bezzrakadlovka, profikompakt) spravil lepšiu fotografiu ako s mobilom
To je jasne, ze tam kde robi zrkadlovka spickove fotografie sa mobil nechyta vobec.
 
blahoslav J B Art
2019-09-25 18:28:03
príspevok od: Paladin25
áno s mobilom sa dá spraviť špičková fotografia ale som si istý že ten istý fotograf by s kvalitnejšou technikou (zrkadlovka, bezzrakadlovka, profikompakt) spravil lepšiu fotografiu ako s mobilom
ale len za predpokladu, ze ten fotak nosi so sebou vsade tam, kde mobil ... co je moj pripad, lebo fotim len mobilom
 
Paladin25
2019-09-25 18:47:23
príspevok od: blahoslav J B Art
ale len za predpokladu, ze ten fotak nosi so sebou vsade tam, kde mobil ... co je moj pripad, lebo fotim len mobilom
len aby zasa ten mobil nebol vybitý ja netvrdím že sa mobilmi nedá fotiť len tvrdím že fotka z kvalitnej techniky bude VZDY lepšia.... to neznamená že fotka mobilu by nestačila 95% svetovej populácie
 
landov
2019-09-25 18:55:43
Mna s mobilom fotit nebavi, ale ze vobec. Zle sa to drzi, este horsie ovlada a ked sa na to (fotky) clovek pozrie mimo Facebooku alebo displeja mobilu, tak to stoji za prd.
 
z80
2019-09-25 19:01:40
príspevok od: marcus_labeo
A ja zase mám dosť známych, ktorí používajú práve ten profikompakt (niektorú z generácií Sony RX100). To sú práve tí, ktorí si uvedomujú obmedzenia mobilu, chcú "trochu lepšie fotky", ale zároveň ich odrádza veľkosť foťákov s výmenným objektívom. Pravdou ale je, že argumentom bola aj absencia zoomu na mobiloch a teda nemožnosť priblíženia. Pri najnovších mobiloch s 3 a viac objektívmi, kde je vždy aj nejaký teleobjektív (aj keď kratší), však aj tento argument proti mobilom začína strácať silu (to bol podľa mňa aj argument, prečo najnovšie RX100vky predĺžili zoom na 200mm).
Vsak aj ja mam (aj) profikompakt hlavne kvoli tomu, ze sa mi nechce castokrat vlacit vacsie telo a chcem lepsie fotky ako z mobilu, ale fakt je, ze sme mensina.
 
GODZILA
2019-09-25 21:32:36
niekedy dokážu ľudia veci doslova nevídané
 
fatality
2019-09-25 22:40:24
príspevok od: GODZILA
niekedy dokážu ľudia veci doslova nevídané
to bude 3D foto
 
blahoslav J B Art
2019-09-26 01:05:21
príspevok od: GODZILA
niekedy dokážu ľudia veci doslova nevídané
fotografi fotia svadby bezne na fotaky s 2 kartami ... alebo na 2 mobily
 
MagickVamp
2019-09-26 10:24:13
Hmm take R s pevnou 35kou je tak mala zostava ze to nemam problem brat vsade....

Ale dobre kompakty su drahe a ani tie jednopalcove nie su dnes uz o tolko lepsie od mobilov aby sa oplatilo mat aj to aj to. Porovnaval som si fotky zo Samsung S9 a canon G7xII... Tie z S9 boli okamzite pouzitelne, tie z G7xII trebalo este upravit aby boli tak pekne, potom mali aj o nieco viac detailov ale upravovat foto zo zaznamnika? Strata casu...
 
marianr
2019-09-26 12:27:57
príspevok od: MagickVamp
Hmm take R s pevnou 35kou je tak mala zostava ze to nemam problem brat vsade....

Ale dobre kompakty su drahe a ani tie jednopalcove nie su dnes uz o tolko lepsie od mobilov aby sa oplatilo mat aj to aj to. Porovnaval som si fotky zo Samsung S9 a canon G7xII... Tie z S9 boli okamzite pouzitelne, tie z G7xII trebalo este upravit aby boli tak pekne, potom mali aj o nieco viac detailov ale upravovat foto zo zaznamnika? Strata casu...
Ak Ti vyhovuje že telefón upravuje fotografie podľa svojho vkusu, používaj telefón. Ja fotografujem natur, všetky korekcie vypnuté, žiadne úpravy vo fotoaparáte.
 
MagickVamp
2019-09-26 12:59:48
príspevok od: marianr
Ak Ti vyhovuje že telefón upravuje fotografie podľa svojho vkusu, používaj telefón. Ja fotografujem natur, všetky korekcie vypnuté, žiadne úpravy vo fotoaparáte.
no ked chcem podla mojho vkusu beriem si Canon R....

Ale chapem tebe sa nepacia foto z telefonu, viac natur kompakt tak?
 
marianr
2019-09-26 14:21:07
príspevok od: MagickVamp
no ked chcem podla mojho vkusu beriem si Canon R....

Ale chapem tebe sa nepacia foto z telefonu, viac natur kompakt tak?
Niekedy sú gýčové. Ja si urobím v počitači korekcie aké chcem.
 
MagickVamp
2019-09-26 14:47:32
príspevok od: marianr
Niekedy sú gýčové. Ja si urobím v počitači korekcie aké chcem.
Neviem ako ty ale ja na mobile mam rezim pro, kde si nastavujem to viac sam a vyzeraju ako z kompaktu, len su ostrejsie. Foti to do takeho biedneho rawu ale spravis vnom viac ako v jpg. V kazdom pripade, mi to pride strata casu upravovat tie foto zo zaznamnikov.
 
marcus_labeo
2019-09-26 15:54:03
príspevok od: landov
Mna s mobilom fotit nebavi, ale ze vobec. Zle sa to drzi, este horsie ovlada a ked sa na to (fotky) clovek pozrie mimo Facebooku alebo displeja mobilu, tak to stoji za prd.
Plne súhlasím, aj ja tam mimo displeja mobilu ten rozdiel vidím, a to nielen na fotkách za horšieho svetla, ale aj za jasného dňa (väčšinou je to preostrené, presaturované, artefatky atď.); o nepohodlnosti fotenia nehovoriac.
Ale problém je, že 99% ľudí tie fotky z toho mobilu nikam nedáva, ak to postnú na facebook a spol., tak iní to tiež pozerajú len na tých mobiloch. A tam sa tie rozdiely strácajú, proste nedostatky, ktoré by na nejakom stolovom PC s 21" displejom udreli hneď do očí, typický 5-6" displej mobilu schová. Nedávno kamarát vychvaľoval fotky známej, ktoré posielala z Bali a ktoré robila mobilom (aj keď slušným, tuším Huawei P20 Pro). A naozaj na tom malom displeji mobilu, v malom rozlíšení vyzerali parádne a moje výhrady odbil kamoš tým, že on si tie fotky ani netlačí, ani nesťahuje do počítača a na tom mobile to vyzerá super.
 
MagickVamp
2019-09-26 17:26:19
príspevok od: marcus_labeo
Plne súhlasím, aj ja tam mimo displeja mobilu ten rozdiel vidím, a to nielen na fotkách za horšieho svetla, ale aj za jasného dňa (väčšinou je to preostrené, presaturované, artefatky atď.); o nepohodlnosti fotenia nehovoriac.
Ale problém je, že 99% ľudí tie fotky z toho mobilu nikam nedáva, ak to postnú na facebook a spol., tak iní to tiež pozerajú len na tých mobiloch. A tam sa tie rozdiely strácajú, proste nedostatky, ktoré by na nejakom stolovom PC s 21" displejom udreli hneď do očí, typický 5-6" displej mobilu schová. Nedávno kamarát vychvaľoval fotky známej, ktoré posielala z Bali a ktoré robila mobilom (aj keď slušným, tuším Huawei P20 Pro). A naozaj na tom malom displeji mobilu, v malom rozlíšení vyzerali parádne a moje výhrady odbil kamoš tým, že on si tie fotky ani netlačí, ani nesťahuje do počítača a na tom mobile to vyzerá super.
Presne tak a tie foto vyzeraju super este aj na 8 palcovom tablete. Tak naco kompakt? To je taky zbytocny medziclanok. Ak chcem fotit vezmem poriadny fotak, ak chcem dokumentovat ci pridavat len tak na fb ako je tu ci tam pekne, staci mobil.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované