Hore
Autor: https://www.sdcard.org

SD karty

Vyznáte sa v najrozšírenejšom type pamäťových kariet? Čo znamenajú všetky tie loga, značky, čísla? Karty typu SD sú dnes najrozšírenejším pamäťovým médiom vo fotoaparátoch. Karty sa neustále vyvíjajú, reagujúc tak na požiadavku trhu na väčšiu kapacitu a vyššiu rýchlosť. Parameter kapacity je každému jasný, inak je to s rýchlosťou, pretože sa používa niekoľko rôznych značení.

Dôverne známa karta typu SD.
Vyznáte sa vo všetkých symboloch a označeniach?

Typy SD kariet

SD standard a High Speed

SD karta konštrukčne vychádza z pamäťovej karty typu MMC (Multi Media Card). Dnes sa už SD karty nepredávajú, ich maximálna kapacita bola 2GB, čo dnes už nestačí. Ak máte staršiu SD kartu doma, môžete ju používať aj v najnovších fotoaparátoch. Kompatibilita je zachovaná. SD karty používali súborový systém FAT 12 alebo FAT 16.

Karta SD. Charakteristickým prvkom je zámok (lock),
ktorým sa karta prepne do režimu čítania.

SDHC

Ďalším vyvojovým štádiom SD karty je karta SDHC u ktorej je zvýšená kapacita i rýchlosť. Kapacita je limitovaná na max. 32 GB. SDHC karty používajú súborový systém FAT 32, s ktorým nie sú kompatibilné staršie modely fotoaparátov.

Karta SDHC

SDXC

Súčasne najvyspelejšie sú SD karty s označením SDXC s kapacitou od 32 GB, teoreticky až po 2 TB. Používa sa u nich súborový formát exFAT.

Karta SDXC

microSD

SD karta je pre zariadenia ako telefóny, akčné kamery a iné zariadenia príliš veĺká. Preto sa vyrába aj vzmenšenom variante microSD, postavenom na rovnakej technológii. Tiež sa tu stretnete s typmi HC a XC. Prostredníctvom adaptéru môžete microSD karty používať aj v zariadeniach s SD slotom.

Karta microSD s SD adaptérom.

Eye-Fi

Špeciálnym variantom SD kariet sú karty Eye-Fi so zabudovanou WiFi. Tieto karty dokážu posielať nafotené zábery do počítača, alebo chytrého zariadenia. Teoreticky sú Eye-Fi karty kompatibilné so všetkými fotoaparátmi vyrobenými po roku 2010.

Eye-Fi karta so zabudovanou WiFi.

Aby sme to nemali tak ľahké, existujú tri druhy označenia rýchlosti: Speed Class, UHS Speed Class a Video Speed Class. Symboly s číslom označujú minimálnu rýchlosť zápisu v MB/s. Vysoká rýchlosť zápisu nás zaujíma najmä v súvislosti s videom vo vysokom rozlíšení. Rýchlosť závisí od typu zbernice a typu použitej pamäte. Skutočná rýchlosť čítania a zápisu závisí na mnohých ďalších faktoroch, napr. na type zariadenia, v ktorom je karta použitá, type dát, fragmentácie atď.

Rýchlosť zbernice

Speed Class Štandard - základna rýchlosť zbernice kariet typu SD/SDHC/SDXC, 12,5 MB/s.

Speed Class High Speed - zvýšená rýchlosť zbernice kariet typu SD/SDHC/SDXC  je dvojnásobná oproti štandardnej rýchlosti, teda 25 MB/s.

UHS I - zvýšená rýchlosť zbernice kariet typu SDHC a SDXC, podľa typu kariet 50 MB/s. alebo 104 MB/s.

UHS II - zvýšená rýchlosť zbernice kariet typu SDHC a SDXC, podľa typu kariet 156 MB/s. alebo 312 MB/s.

UHS III - zvýšená rýchlosť zbernice kariet typu SDHC a SDXC, podľa typu kariet 312 MB/s. alebo 624 MB/s.

Triedy rýchlosti

Rýchlosť zbernice limituje maximálnu rýchlosť čítania a zápisu. Pre nás je dôležitý praktický výkon karty (minimálna garantovaná rýchlosť) a nie jej teoretická maximálna rýchlosť. Minimálna rýchlosť je na karte vyznačená a tromi spôsobmi. Zavedené sú tzv. triedy rýchlosti, pri ktorých sa udáva minimálna rýchlosť zápisu. Na pamätovej karte môžete nájsť aj viacero spôsobov označenia rýchlostnej triedy, prípadne aj doplňujúci údaj o maximálnej rýchlosti zápisu a čítania. Triedy rýchlosti nás zaujímajú najmä z hľadiska ukladania videa.

Speed Class - označenie zavedené s nástupom SD kariet, v “C-čku” je číslo minimálnej rýchlosti zápisu v MB/s. Používajú sa 4 rýchlosti: 2, 4, 6 a lebo 10 MB/s.


Základné označenie rýchlosti kariet - Speed Class. 
Na karte nájdete skrátené označenie, len “C-čko” s číslom.


Ultra Speed Class - s nástupom SDXC kariet sa začalo používať označenie v “U-čku”, 1 = 10 MB/S.,
3 = 30MB/s.

Označenie Ultra Speed Class

Video Speed Class - najnovšie značenie u SDXC kariet, za písmenom “V” je číselný údaj v MB/s. Aktuálne sa možete stretnúť s triedami 6, 10, 30, 60 a 90 MB/s.

Označenie Video Speed Class 6 MB/s

Na niektorých kartách môžete nájsť aj násobok rýchlosti, čo je porovnanie so štandardnou rýchlosťou
CD-ROM. Od tohto označenia rýchlosti sa chválabohu ustupuje.


Na tejto karte sa môžete stretnúť aj s vyznačením násobku rýchlosti, ktoré väčšine nič nehovorí, pretože sa vzťahuje na porovnaie s rýchlosťou CD ROM


Tri rôzne rýchlostne triedy, tá istá minimálna rýchlosť zápisu

Prehľadná tabuľka porovnania rôznych rýchlostných tried. Zdroj: Asociácia SD


Vonkajšie prvky SD karty

Karty SD, SDHC a SDXC majú rovnaký tvar a rozmery. U všetkých sa nachádza prepínač ochrany dát. Rozdiely sú v konektoroch. Karty High Speed a UHS-I majú jeden rad kontaktov (9 pinov), Karty UHS-II a UHS-III majú dva rady kontaktov (9 + 8 pinov). Výnimočne sa môžete stretnúť s ďalšími doplnkovými pinmi, napr. pre NFC.

Rozdiel v pinoch u kariet typu UHS-I a UHS-II, resp. UHS-III.

Výber karty

Teraz sa už z údajov na karte dozviete aký je to typ aj rýchlostná trieda.


Pri výbere karty je najlepšie orientovať sa podľa odporúčaní výrobcu fotoaparátu (nájdete ho v návode na použitie). Niekedy treba informácie hľadať v časti o nahrávaní videa.

Treba si uvedomiť, že výrobca neaktualizuje informácie o kompatibilite s kartami, ktoré v čase uvedenia fotoaparátu do predaja, ešte neboli na trhu. Nemali by ste mať problémy s vyššou kapacitou ani rýchlosťou, ak je karta rovnakého typu akú podporuje fotoaparát.

Dôležité informácie ohľadom výberu karty nájdete v návode k fotoaparátu.

Rýchlosť karty je dôležitá najmä s ohľadom na rozlíšenie a kvalitu videa. Prehľadná schéma odporúčaných tried rýchlosti pre rôzne rozlíšenie videa. Zdroj: Asociácia SD.


Na kartách sa môžete stretnuť s vyznačením rôznych rýchlostných tried, ktoré si môžu odporovať. Napr. na jednej karte môže byť vyznačené C10, U3 a V90. Aká je teda karta rýchla? 10, 30 alebo 90 MB/s.? Prístroje so zbernicou UHS-II/III dokážu využiť až 90 MB/s. Výrobca karty vyznačil aj staršie, skôr zavedené triedy rýchlosti, ktoré platia pre prístroje bez podpory UHS.

Karty triedy C2, C4, C6/V6 radšej prenechajte majiteľom obyčajných kompaktov s Full HD videom. Nehodia sa do zrkadloviek a CSC, ak fotografujete do formátu RAW. Pokiaľ vás video nezaujíma a nemáte fotoaparát s raketovým seriovým snímaním, ideálne sú karty triedy C10/U1/V10. Majitelia fotoaparátov s kvalitným Full HD videom by mali siahnúť po triede U3/V30. Táto trieda väčšinou stačí aj pre snímanie videa v 4K rozlíšení.

U fotoaparátov s vysokým dátovým tokom odporúčam karty triedy V60. Najrýchlejšie karty triedy V90 sú určené pre 8K video, ktoré zatiaľ vo fotoaparátoch nenájdete.

SDHC karta s kapacitou 16GB, rýchlostná triedy Class 4.
Vhodná do bežných kompaktov snímajúcich do formátu JPG, Full HD video.

64GB karta SDXC, Class 10. Je vhodná do amatérskych zrkadloviek a CSC, pokročilých kompaktov pri fotení do formátu RAW, video v rozlíšení Full HD.

64GB karta SDXC, trieda U3. Vhodná aj pre prístroje s 4K videom.

256GB karta SDXC, typu UHS-II, trieda rýchlosti V90 pripravená aj pre 8K video.
Mätúce je označenie Class 10 a U3, tieto triedy rýchlosti sú tu vyznačené pre užívateľov fotoaparátov bez podpory UHS.

Záver

V praxi môže a nemusí byť rýchlosť karty dôležitá. Pri bežnom fotení vás ani pomalá karta nemusí zdržiavať. Fotografie sa najprv ukladajú do vyrovnávacej pamäte (buffer), odkiaľ sa prepíšu na kartu. Pri dostatočne veľkom bufferi aj pri pomalšej karte nezaregistrujete, že zápis fotografií trvá dlhšie.

Iné je to ak je buffer malý, napríklad pri sériových záberoch sa môže rýchlo zaplniť a fotiť môžete až po uvoľnení miesta. Rýchlosť uvoľnenia bude závisieť od toho, ako rýchlo sa fotky prekopírujú na kartu. Je rozdiel, či sa vám fotografia uloží za sekundu, alebo 1/4 sekundy. S pomalou kartou môžete čakať sekundy až desiatky sekúnd na úplne vyprázdnenie vnútornej pamäte.

Vysokorýchlostné karty oceníte pri fotení do RAW s veľkým objemom dát. Prakticky nevyhnutné je ich použitie pri videu s vysokým rozlíšením (aktuálne 4K) alebo vysokým dátovým tokom. Pokiaľ pri fotografovaní sa vám spomalí snímanie, je to nepríjemné. Pomalá karta u videa môže spôsobiť, že fotoaparát nezačne video nahrávať, môže dôjsť k vypadávaniu políčok, alebo obmedzeniu dĺžky frekvencie. Stretol som sa pri videu aj s tým, že nestačilo mať len dostatočne rýchlu kartu, ale musela mať aj určitú minimálnu kapacitu (Sony u niektorých modelov so 4K videom podmieňuje nahrávanie minimálnou kapacitou 64 GB).

Rýchlosť karty je dôležitá aj pri kopírovaní súborov do počítača. Ak aj nevyužijete rýchlosť pri fotení, pri kopírovaní vás môže pomalá karta zbytočne zdržiavať. Aby bolo kopírovanie rýchle, potrebujte nielen rýchlu kartu, ale aj rýchle prepojenie. Ak máte fotoaparát s pomalším USB 2.0, bude lepšie ak použijete rýchlu čítačku pamäťových kariet.
Rýchla karta s rýchlou čítačkou.

Zdroje: https://www.sdcard.org/developers/overview/capacity/index.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MagickVamp
2017-07-17 08:01:56
Aka je podla vas momentalne najodolnejsia/najspolahlivejsia SDXC karta? Nie len znacka, ale presne aj typ. Vsimol som si ze SanDisk aj Sony robi karty odolné aj proti röntgenovému žiareniu, vode, teplote a nárazom. A pridavaju aj nejaky zachranny softwer. Mate skusenosti s tymito kartami?
 
pufko
2017-07-17 18:11:04
By som neriešil detaily, ked by si aj kúpil nejakú "odolnú kartu" a skap ti tak data sú tak či tak fuč.
Pozeral by som hlavne na to či daný prístroj má podporu UHS-I alebo UHS-II a podla toho rozhodoval.
Lebo načo je na karte napísaná vysoká prenosová rýchlosť ked to technicky nie je možné (UHS-I)
 
om1ci
2017-07-17 19:37:40
mám Fuji X-T2 s UHS II a kartu Lexar SDXC s zápisom 300MB/sek. reláne Fuji zapisuje s cca 150 MB/sek. Už sa mi pri športe nezastaví sekvenčné snímanie niekedy po desiatom obr. ako tomu bolo pri karte Lexar 90MB/sek., ktorá reálne zapisovala vo foťaku cca 50 MB/sek.
 
WildSammy
2017-07-17 23:58:23
vyborne karty SD, aj CF su aj zn. Hoodman http://shop.hoodmanusa.com/category-s/135.htm
 
MagickVamp
2017-07-18 08:14:36
príspevok od: pufko
By som neriešil detaily, ked by si aj kúpil nejakú "odolnú kartu" a skap ti tak data sú tak či tak fuč.
Pozeral by som hlavne na to či daný prístroj má podporu UHS-I alebo UHS-II a podla toho rozhodoval.
Lebo načo je na karte napísaná vysoká prenosová rýchlosť ked to technicky nie je možné (UHS-I)
Podla tejto logiky, tiez mozem povedat, ze naco mi je vysoka prenosova rychlost, ked mi karta skape a data su fuc, aj ked nafotene rychlo.
 
JohnNewton
2017-07-18 12:49:14
príspevok od: MagickVamp
Podla tejto logiky, tiez mozem povedat, ze naco mi je vysoka prenosova rychlost, ked mi karta skape a data su fuc, aj ked nafotene rychlo.
K testom spoľahlivosti alebo štatistikám poruchovosti sa nedostaneš. Musíš sa riadiť len deklarovanou (testovanou) rýchlosťou, tu sa už dá výrobcom celkom veriť. Keď niekto vynachváli tú alebo onú značku, nič to neznamená v tom mori predaných kariet. Nedá sa povedať že je nejaká značka zlá, skôr existujú vadné série. Sú asi len 4 výrobcovia pamäťových čipov, a ich čipi používajú všetci výrobcovia. Napr. Lexar končí s výrobou SD kariet aj USB kľúčov. Testy SD nájdeš na webe.
 
MagickVamp
2017-07-18 20:48:49
príspevok od: JohnNewton
K testom spoľahlivosti alebo štatistikám poruchovosti sa nedostaneš. Musíš sa riadiť len deklarovanou (testovanou) rýchlosťou, tu sa už dá výrobcom celkom veriť. Keď niekto vynachváli tú alebo onú značku, nič to neznamená v tom mori predaných kariet. Nedá sa povedať že je nejaká značka zlá, skôr existujú vadné série. Sú asi len 4 výrobcovia pamäťových čipov, a ich čipi používajú všetci výrobcovia. Napr. Lexar končí s výrobou SD kariet aj USB kľúčov. Testy SD nájdeš na webe.
To je smutne ze k testom spolahlivosti alebo poruchovosti sa nedostane clovek
 
JohnNewton
2017-07-20 17:42:54
príspevok od: MagickVamp
To je smutne ze k testom spolahlivosti alebo poruchovosti sa nedostane clovek
Nie je to v záujme predajcov ani výrobcov, ale SD je v IT jedno z najspoľahlivejších komponentov, nemusíš mať obavy
 
duves
2017-07-21 19:29:25
Kupil som micro SD kartu Ultra Speed Class 3 a vyrobca garantuje rychlost zapisu 60MB/s
https://www.mp3.sk/samsung-micro-sdxc-evo-plus-64gb-2017-sd-adapter-uhsi-u3-class-1ik0-rychlost-10060-mbs-mbmc64gaeu-p-369434.html
V tabulke pre uvedenu klasifikaciu je rychlost zapisu iba 30MB/s. Je v niečom chyba?
Uvedenu kartu som kupil koli videu do akčnej kamery.
 
DrAcula
2017-07-22 02:30:21
príspevok od: duves
Kupil som micro SD kartu Ultra Speed Class 3 a vyrobca garantuje rychlost zapisu 60MB/s
https://www.mp3.sk/samsung-micro-sdxc-evo-plus-64gb-2017-sd-adapter-uhsi-u3-class-1ik0-rychlost-10060-mbs-mbmc64gaeu-p-369434.html
V tabulke pre uvedenu klasifikaciu je rychlost zapisu iba 30MB/s. Je v niečom chyba?
Uvedenu kartu som kupil koli videu do akčnej kamery.
Mas UHS-I U3, Class 10
Vyrobca pri nej udava: rýchlosť 100/60 MB/s (r/w)

V tabulke pre UHS speed class 3 je uvedena rychlost 30MB/s ... ale to je minimalna sekvencna rychlost zapisu (Minimum Sequential Write Speed) co musi ta karta splnat aby mohla ziskat tu certifikaciu. Ta tvoja splna viac ...

V com je teda problem ???
 
duves
2017-07-22 12:40:37
Tak potom je to teda OK. dik.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia