Hore

Systémové blesky I. - rozdelenie (2018)

Systémový blesk je externý blesk s vlastným napájaním, ktorý sa dá nasadiť priamo na fotoaparát a dokáže s ním pokročilo komunikovať.

Súčasné digitálne fotoaparáty spolupracujú s externými bleskami veľmi prepracovaným spôsobom. Štandardom je pokročilé TTL meranie záblesku, pri ktorom sa berie do úvahy aj údaj o zaostrenej vzdialenosti a iné parametre. Bežného užívateľa spôsob vyhodnocovania príliš nezaujíma a od blesku vyžaduje dostatočný výkon a presné dávkovanie svetla.

Tento článok sa nebude zaoberať podrobným popisom fungovania blesku a ani to nie je návod na jeho obsluhu. Ide skôr o sprievodcu pri výbere externého blesku.

Výrobcovia fotoaparátov ponúkajú niekoľko modelov externých systémových bleskov. Pri výbere sa orientujte na aktuálne modely, ktoré 100% spolupracujú s vaším fotoaparátom. Staršie typy nemusia korektne spolupracovať napriek tomu, že boli vyvinuté pre digitálne zrkadlovky.

V prvej verzii tohto článku, zverejnenej pred niekoľkými rokmi, som odporúčal sústrediť sa na blesky priamo od výrobcov fotoaparátov. Medzitým tretí výrobcovia urobili veľký krok dopredu, v kvalite i kompatibilite. Vďaka tomu máme teraz na výber zo širšieho sortimentu. Naďalej ale platí, že si treba vyberať medzi výrobkami osvedčených značiek a nekupovať to najlacnejšie, čo zoženiete.

V ponuke výrobcov fotoaparátov nájdete väčšinou tri modely bleskov (nerátam medzi ne špeciálne makroblesky).

Základný model

Tento externý blesk má približne dvojnásobný výkon oproti vstavanému blesku. Väčšinou je pevne nasmerovaný dopredu a nemá premenlivý vyžarovací uhol (zoom) a často sa nedá ani vyklopiť. Na samotnom blesku väčšinou nájdete len tlačidlo zapnutia/vypnutia. Nečakajte žiadne nadštandardné funkcie, blesk je určený pre základné modely zrkadloviek, prípadne vybrané modely kompaktov.

Jeho výhodou sú kompaktné rozmery a samostatné napájanie. Niekedy ho používajú fotografi ako prisvetlovací (Fill-in) blesk na profesionálnych zrkadlovkách, ktoré nemajú vstavaný blesk. Takýto blesk odporúčam pre majiteľov pokročilých kompaktov a tých, ktorí potrebujú o niečo výkonnejší blesk, ako je vstavaný. Pre kreatívnejšiu prácu odporúčam blesk s výklopnou otočnou hlavou a vyšším výkonom.

Nikon Speedlight SB-300 patrí medzi základné modely (smerné číslo 18), ktoré majú možnosť vyklopiť hlavu a presmerovať tak svetlo kvôli jeho odrazu. Funkcionalita je len základná, na blesku nájdete len prepínač ON/OFF.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované