Hore

Zvuk v amatérskom videu

Či už točíte rodinné videá, vlogy na YouTube, či amatérske videoklipy, skôr či neskôr budete musieť riešiť kvalitu zvukovej zložky videa.

Zvuková zložka videa je oproti obrazovej značne podceňovaná. Je to preto, že väčšinu informácií prijímame zrakom. Nie je to až tak dávno, čo Nikon D90 priniesol do sveta zrkadloviek video. Canon EOS 5D Mark II o niečo neskôr spôsobil revolúciu, pretože sa uplatnil aj kinematografii. Fotoaparáty s video umožnili dosiahnuť cinematický look za zlomok ceny profesionálnych kamier. Dnes aj relatívne lacný fotoaparát dokáže snímať vysokokvalitné video, dokonca v 4K rozlíšení. Z malej bezzrkadlovky môžete pustiť skvelý obraz na veľkoplošný televízor. Ak ste dodržali niekoľko zásad filmárčiny, bude obraz výborný. Zvuková zložka však zaostáva, vstavané mikrofóny nie sú na zaznamenanie kvalitnej zvukovej stopy stavané. Nie je to ani tak dané ich kvalitou, ako umiestením a charakteristikou. Snímajú zvuk vo svojej blízkosti. To nekorešponduje s obrazom, ktorý zachytáva skôr vzdialenejšie objekty. Vstavané mikrofóny naviac zachytávajú ruchy spôsobované obsluhou fotoaparátu, hluk zaostrovania a clony. Sú citlivé aj na vietor.

Ak vás video baví, skôr či neskôr sa problematikou kvalitného zvuku začnete zaujímať. Je niekoľko možností, ako zvukovú zložku vylepšiť.

Nahradenie zvukovej stopy

Najjednoduchšie je nahradiť zvukovú stopu hudbou. Tým samozrejme prídete o zvuk zaznamenaný fotoaparátom. Častokrát to vôbec nevadí, pokiaľ na videu nie sú zaznamenané dialógy alebo nejaké vystúpenie. Pod zostrihané video z dovolenky v Grécku sa hodí napr. hudba z filmu Grék Zorba.

Pôvodnú zvukovú stopu nemusíte úplne nahradiť, môžete ju s hudbou zmiešať. To dnes dokážu aj jednoduché editory videa.

S použitím hudby vo vašom videu samozrejme súvisí téma autorských práv. Ak si budete video púšťať doma v súkromí, autorské práva riešiť nemusíte. Inak je tomu, ak chcete video prezentovať verejne, alebo na sociálnych sieťach. Tam použitie neautorizovanej hudby neodporúčam. Na niektorých soc. sieťach dokonca kontrolujú, či ste nelegálne nepoužili hudbu s autorskými právami inej osoby. Ako sa k hudbe dostať legálne, bez porušovania autorských práv?

Ak dávate videá na YouTube, môžete editovať zvukovú stopu priamo na YT. K dispozícii je množstvo skladieb, stačí si len vybrať. Môžete aj mixovať hudbu a originálny zvuk. Tento spôsob využívame niekedy aj na ePhote.

Licenciu na použitie hudby si môžete samozrejme kúpiť, pokiaľ nerobíte verejný projekt, asi budete chcieť hudbu, ktorá je zdarma. Tak ako existujú fotobanky, existujú aj zvukové banky s hudbou a ruchmi. Najjednoduchšie je používať hudbu s tzv. Creative Commons licenciou. Licencií je niekoľko verzií, preto si vždy dobre preštudujte podmienky použitia. Väčšina skladieb zdarma je určená pre nekomerčné použitie a niekedy sa vyžaduje aj uvedenie autora a názvu skladby, prípadne aj zdroja. To môžete urobiť na konci videa v titulkoch.

Hľadanie hudby nechám na vás. Použite vyhľadávač, pomôže vám aj tento prehľad najlepších zdrojov free hudby.

Pokiaľ častejšie potrebujete hudbu používať pre komerčné video, oplatí sa vám predplatné v zvukovej banke.


Hudobná banka Bensound s voľne dostupnou hudbou.
https://www.bensound.com/royalty-free-music

Externý mikrofón

Ak potrebujete zaznamenať originálny zvuk zo snímanej scény v lepšej kvalite, je najjednoduchšie použiť externý mikrofón. Podmienkou je, aby váš fotoaparát mal audio vstup. Najčastejšie je to štandardný 3,5 mm konektor, ktorý poznáme napr. zo slúchadiel. Niektoré prístroje majú aj menší 2,5 mm jack. U nich musíte použiť redukciu z 3,5 na 2,5 mm.

Na trhu je niekoľko overených značiek mikrofónov. Častokrát má nejaký univerzálny model v ponuke aj výrobca fotoaparátu.


Nikon ME-1 - univerzálny smerový mikrofón, použiteľný je aj na prístrojoch iných značiek.

Najznámejšími výrobcami video mikrofónov sú RØDE a Sennheiser. Každý z nich ponúka niekoľko mikrofónov. Vyberáte si podľa toho, čo potrebujete zaznamenať. Každý mikrofón má svoju charakteristiku, ktorá definuje z akého smeru/smerov zvuk zaznamenáva a či je mono alebo stereo. Ako amatéri sa nemusíte zaoberať parametrami a podrobnosťami konštrukcie. Zaujíma vás použitie.

The all new RØDE VideoMic with Rycote Lyre onboard from RØDE Microphones on Vimeo.

Smerový mikrofón

Najčastejšie sú používané smerové mikrofóny, tzv. shotguny. Snímajú zvuk pred sebou. Hodia sa na zaznamenanie dialógov, spevu a pod., zvukov produkovaných priamo pred objektívom. Môžeme takýto mikrofón prirovnať k teleobjektívu. Zvuk je monofónny. Existujú však modely aj so stereozvukom.


Smerový mikrofón Rode VideoMic Pro Rycote, štandard pre nahrávanie v kvalite broadcasting.


Smerový stereomikrofón Sennheiser MKE 440.

Príklad použitia: Na dovolenke filmujete vystúpenie pouličného hudobníka a chcete, aby jeho vystúpenie bolo dobre počuť. Podobne je tomu aj na vianočnej besiedke, kde sedíte ďalej od pódia a vstavaný mikrofón nedokáže dostatočne hlasno zaznamenať zvuk vstupujúcich detí.


V špecifikácii mikrofónu sa dozviete aj akú má smerovú charakteristiku, ktorá určuje jeho použitie.

Všesmerový mikrofón

Ak potrebujete zaznamenávať zvuk aj zo strán, potrebujete mikrofón so širším záberom. Môžeme ho prirovnať k širokouhlému objektívu. Tu už je zvuk stereofónny. Mikrofón so širokouhlejšou charakteristikou zachytáva zvuk zo širšieho okolia. Lepšie tak zaznamenáva celkový zvukový obraz prostredia, v ktorom sa natáča.


Rode Stereo VideoMic Pro zaznamenáva zvuk zo širšieho okolia.

Príklad použitia: Všade tam, kde nepotrebujete prioritne zaznamenávať zvuk toho, čo je priamo pred vami, sa hodí viac mikrofón so širokouhlejším záberom. Zachytí atmosféru mesta, prírody, pláže…

Klopový mikrofón

Ak potrebujete zaznamenať hlas, niekedy je lepšie použiť klopový mikrofón, ako smerový. Klopový mikrofón umiestnite na oblečenie osoby, môžete to byť aj vy - kameraman, ak komentujete to, čo nakrúcate. Výhoda je v tom, že hlasitosť sa nemení, aj keď sa mení vzdialenosť medzi fotoaparátom a snímanou osobou. Toto často využijú vlogeri (video blogeri). Čím je osoba od fotoaparátu ďalej, tým je klopový mikrofón lepší, ako smerový (shotgun). Najpohodlnejšie je používať systém s bezdrôtovým prenosom. Nie ste obmedzený dĺžkou kábla a ani vám nebude pri práci prekážať. Bezdrôtový systém sa skladá z mikrofónu pripojenom k vysielaču a z prijímača pripojenému k fotoaparátu.

Treba si uvedomiť, že klopový mikrofón minimálne zaznamenáva ruchy z okolia, ktoré preto môžu v nahrávke chýbať, pretože dotvárajú celkovú akustickú atmosféru miesta.


RODELink systém s bezdrôtovým prenosom zvuku z klopového mikrofónu do prijímača a odtiaľ do fotoaparátu. Na obrázku je prijímač RX-CAM nasadený na sánkach fotoaparátu a pripojený cez audiokábel priamo s fotoaparátom.

Príklad použitia: Klopový mikrofón využijete ak priamo komentujete to, čo nahrávate. Alebo potrebujete čisto a hlasne zaznamenať hlas osoby pred objektívom.

Pokiaľ využívate mikrofón v exteriéroch, odporúčam dokúpiť protiveternú ochranu, tzv. Deadcat. Je účinnejšia ako molitanový návlek štandardne dodávaný k mikrofónu.

Chlpatý návlek (deadcat) na mikrofón je účinnou ochranou pred vetrom, ktorý spôsobuje nepríjemne hučanie v audio nahrávke.

Väčšina externých mikrofónov je ľahko použiteľná. Až na klopový sa zasunú do sánok pre blesk a káblom prepoja s fotoaparátom. Stačí ich zapnúť a o viac sa nemusíte starať. Niekedy však musíte pracovať s nastavením zosilnenia signálu, buď priamo vo fotoaparáte, alebo na mikrofóne, ak má takúto funkciu.

Mikrofóny, ktoré sme si predstavili zaznamenávajú zvuk v tzv. broadcast kvalite. Nie je to HiFi, ale kvalita dostatočná pre spravodajstvo a dokument.

Zvukové rekordéry

Použitie externých mikrofónov je jednoduché a bude vyhovovať väčšine amatérskych filmárov. Niekedy kvalitou a možnosťami nestačia. Pokiaľ chceme ostať v amatérskej rovine, riešením kvalitnejšieho zvukového záznamu sú zvukové rekordéry. Dá sa povedať, že sú to kvalitnejšie diktafóny. Štandardom je tu stereozáznam, HiFi kvalita a možnosť zvuk nahrať do vnútornej pamäte alebo na pamäťovú kartu. Moderné digitálne rekordéry sú sofistikované zariadenia s množstvom funkcií. Dokážu fungovať ako externé záznamníky zvuku, bez nutnosti prepojenia z fotoaparátom. Takýto spôsob nahrávania zvuku nie je pre začiatočníkov, pretože tí nedokážu v počítači zvuk zosynchronizovať s obrazom. Amatér dokáže využiť aj takúto formu zvukového záznamu. Nie vždy potrebujete, aby zvuk presne sedel s obrazom. Napr. urobíte nahrávku zvukov lesa a pridáte ju do videa, ktoré ste v lese natočili.

Zvukový rekordér sa dá použiť aj takmer rovnako ako externý mikrofón. Tiež ho môžete upevniť priamo na fotoaparát a káblom pripojiť do zvukového vstupu. Tu máte dve možnosti. Buď rekordér funguje len ako mikrofón, alebo aj zvuk nahráva do svojej pamäte.

Najvyššie modely rekordérov fungujú ako malé zvukové štúdio, môžete k nim pripojiť externé mikrofóny, nahrávať postupne zvuky do samostatných stôp a tie mixovať. Dajú sa ovládať diaľkovo, nezriedka majú zabudovaný metronóm. Tieto pokročilé funkcie využijú hudobníci. Rekordéry sú viac ako len kvalitné mikrofóny.

Ak chcete rekordér použiť ako externý mikrofón, musí mať audio výstup, najlepšie s možnosťou nastavenia výstupu bez nutnosti spustiť nahrávanie. Tak ako sú v kategórii videomikrofónov najznámejšie značky RØDE a Sennheiser, u zvukových rekordérov sú to značky ZOOM, TascamOlympus a Sony.


Veľmi kompaktný Hi-Res Audio rekordér Olympus LS-P4 môžete použiť aj ako externý mikrofón.Profesionálny zvukový rekordér ZOOm H4n.

Príklad použitia: Zvukový rekordér môžete použiť rovnako ako externý mikrofón. Je to komplikovanejšie zariadenie, náročnejšie na obsluhu. Za námahu vás odmení zvukom v HiFi kvalite. Použiť ho môžete aj na nahrávanie zvukov a ruchov do vlastnej zvukovej banky. Špičkovú zvukovú kvalitu využijete pri nakrúcaní interview a samozrejme rôznych vystúpení. Zvukový rekordér je ideálny pri nakrúcaní živého amatérskeho videoklipu.

Použitie externého mikrofónu/zvukového rekordéru výrazne zlepší kvalitu zvukovej zložky videa. Aby ste ju mali plne pod kontrolou potrebujete aj slúchadlá, aby ste pri nakrúcaní mohli posúdiť kvalitu a hlasitosť a podľa potreby upravili parametre nahrávania zvuku.


Záver

Používať vstavaný mikrofón je ako fotiť vstavaným bleskom. Funguje to, ale výsledky nie sú dobré. Ku kvalitnému obrazu patrí aj kvalitný zvuk. Je niekoľko riešení, ako zvuk skvalitniť. Môžete použiť externý mikrofón, zvukový rekordér, hudobnú nahrávku, alebo skombinovať všetky tri zdroje zvuku.

Ak sa bavíme o zvuku zaznamenanom priamo fotoaparátom, najčastejším riešením je dovybavenie smerovým externým mikrofónom. Značkový amatérsky mikrofón stojí cca 60€. Za zváženie stojí použiť ako externý mikrofón zvukový rekordér. Má širšie využitie i kvalitnejší zvuk. Na druhú stranu je jeho obsluha náročnejšia. Rekordéry vhodné pre použitie s fotoaparátom štartujú na cene niečo málo cez 100€.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Robco
2018-03-07 10:43:07
Ďakujeme Karol
 
asverusko
2018-03-07 18:44:07
Dobrý deň. Citujem Karola:"Treba si uvedomiť, že klopový mikrofón minimálne zaznamenáva ruchy z okolia... ".
Aj klopový - golierový mikrofón môže mať guľovú alebo ľadvinovú charakteristiku a tiež vyššiu či nižšiu citlivosť, netreba sa báť, že nenasnímate ruchy z okolia.
Ďalšia citácia:..."Ak chcete rekordér použiť ako externý mikrofón, musí mať audio výstup, najlepšie s možnosťou nastavenia výstupu BEZ NUTNOSTI SPUSTIŤ NAHRÁVANIE." Moje doporučenie: istite sa a zapnite nahrávanie aj na záznamníku!!!
Skôr než v akcii použijete záznamník ako externý mikrofón, doma si odskúšajte správnosť výstupnej úrovne signálu zo záznamníka voči vstupnej citlivosti audiovstupu Vášho fotoaparátu. Pozor na prebudenie audiovstupu alebo dýchanie zaznamenaného signálu.
Používam k spokojnosti záznamník Olympus LS12.
P.S.: v miestnom bazáre predávam nový golierový mikrofón.
 
markato1
2018-03-10 09:09:15
zaujimave citanie,vdaka
 
iMbUS
2018-03-19 18:08:50
Dobry clanok,

zacal som zabrdat trochu do vlogovych videi a zatial zapasim iba so vstavanym mikrofonom. Skor, ci neskor sa budem musiet poobzerat po externych.
Ved posudte sami, tot moja recenzia/unboxig na drona DJI Mavic Air.
https://youtu.be/SOCCqzbYg1Q

dakujem
 
gytheio
2023-03-29 21:40:30
https://www.relctantrly.com/products/new-wireless-lavalier-microphone--hot-sale-now-2?fbclid=PAAaaQUixZdWmcsfytX8_D4tHqjVvp4ZZya1zPnyeFyzcnSALjnTsFWzRDJ4s_aem_AfddsdigC0KT05Po2yivmoa-tPqQliaXPEOrkuNt-ls3pOfXJKNUWfhBnarFYUJ9qC2wApYqLRH3XqPXBhlVwU_don-bR07v5t2uJQ3myTN-AiNbu_NGJhwrjwjU1C7W-ow&external_browser_redirect=true
 
roka222
2023-03-30 07:37:35
Zaujimave citanie,vdaka......
 
gytheio
2023-03-30 22:06:49
https://www.friidesigns.com/trilens/?fbclid=PAAaYOMdqUoPMUYt33UwaBHVRZp90F-hCFMkmR4qnpxkc4tLDexOQq2uBOZkA_aem_AbH_s0BGvYWL_Vpot4PiRTRxeKxWD0Bk6yD_5uXF2zmVzxlgqghywxHdOGPgzds2mk_GxPGk4X8-S4Ba7ga-U6N4zeSGrcKiHHDYJ20Hty754IN-wXnXcj1l7dnEmt38N1g
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované