Hore

Ráno hmlisto, večer…

Keď ráno vstanem a za oknom nevidím vedľajší panelák, ani neďaleký Slovnaft, viem, že je tu hmla. V tom momente vo mne niečo naštartuje a vystrelím na trolejbus do mesta.

Ráno hmlisto a večer už môžete upravovať fotografie. Fotograf víta zmeny počasia, najmä tie, ktoré sa neobjavuju tak často, ako napríklad hmla. Počasie ovplyvňuje atmosféru záberov. Väčšina fotografií je snímaná za pekného slnečného počasia. Preto ak budete fotiť, keď bude hmla, pršať, či snežiť, budete mať fotografie odlišujúce sa od priemeru.

My mestskí fotografi to máme ľahšie ako krajinkári, nemusíme vstávať o niekoľko hodín skôr a teperiť sa ešte na vhodné miesto.

S hmlami sa stretávame na jar, na jeseň a začiatkom zimy. Ťažko sa predpovedajú. My v meste to máme ale lepšie ako na horách. Nemusíme vstávať o hodiny skôr, aby sme sa dostali na miesto fotografovania a potom zistili, že hmla napriek predpovedi nepríde. Keď hmla v meste príde, treba si švihnúť. Málokedy vydrží viac ako hodinku-dve.

Hmla milosrdne ukryje v pozadí to, čo je za iného počasia rušivé.

Každá ďalšia lampa je svetlejšia a menej výrazná, ako tá predchádzajúca. Tu som naviac využil aj malú hĺbku ostrosti. Dosiahol som ju použitím svetelného teleobjektívu, ktorým som aj stlačil perspektívu.

Na hmle je super, že ukrýva. Určite aj vy máte nejedno obľúbené miesto, kde by ste fotili, keby vám vzadu niečo nezavadzalo. Kvôli vám však tú škaredú barabizňu na konci ulice nezbúrajú. Hmla ju ale milosrdne ukryje.

Jednou z vlastností hmly je, že vytvára plány. Akoby neexistoval plynulý prechod z popredia do pozadia, ale bol svet vytvorený z kulís. Najvýraznejšia je tá najbližšia, každá ďalšia je bledšia a bledšia. To vytvára výrazný dojem priestoru. Ja obľubujem krátky teleobjektív, ktorého užší uhol záberu…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2017-10-16 07:59:40
V štvrtok ráno nad Račou
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia