Hore

Sony ECM-SST1 - externý mikrofón pre fotoaparáty NEX

Zvuková stopa u väčšiny videonahrávok kvalitatívne zaostáva za tou obrazovou. Pritom riešenie je ľahké a nie je ani cenovo náročné. Je ním externý mikrofón.

Zrkadlovky a CSC fotoaparáty (mirrorless) predčia kvalitou videa mnohé profesionálne kamery. Bežné amatérske videokamery snímajúce na pásku, harddisk, či pamäťovú kartu porážajú s prehľadom jednej až niekoľkatich tried. Nič, ale nie je zadarmo. Majiteľ DSLR alebo CSC sa pri snímaní videa poriadne nadrie. Ak ho video skutočne “chytí”, skôr či neskôr zistí, že sa nezaobíde bez špecialného príslušenstva. Najskôr zistí, že kvalita zvukovej stopy ďaleko zaostáva za kvalitou obrazovej. Mikrofóny umiestnené v tele fotoaparátu nahravajú aj ruchy z najbližšieho okolia. V nahrávke preto počuť ruchy spojené s obsluhou fotoaparátu, ako aj zvuk zaostrovacieho motorčeka. Zvuk je duplovane podpriemerný ak sa k tomu pridá aj vietor. Kvalite neprospieva ani všesmerová charakteristika, ktorá nahráva zvuky aj mimo snímanej scény. Na nahrávke besiedky vašho dieťaťa tak budete počuť aj odkašľávanie iného rodiča, sediacého za vami.

Predpokladám, že do dabingu sa púšťať nebudete a preto je najjednoduchším riešením, ako skvalitniť zvuk vo vašich filmoch, kúpou externého mikrofónu. Keď som si kupoval Sony NEX-5, vyberal som ho aj vzhľadom na kvalitné video, ktoré by som mohol využiť v redakcii. Pri recenziach, či videoškole musí byť zvuk kvalitný. Od uvedenia rady NEX je k dispozícii aj externý mikrofón, ktorý sme objednali a teraz sa môžeme s vami podeliť o naše prvé skúsenosti.



Konštrukcia a dizajn

Mikrofón Sony ECM-SST1 je stavaný na mieru systému NEX. Vzhľadom na konektor Smart Accessory Terminal ho na iný typ fotoaparátu ani neupevníte. Dizajn je jednoduchý, moderný a elegantný. Energiu čerpá priamo z fotoaparátu. Jedná sa o stereo mikrofón so širšiou charakteristikou záberu.




Zdroj: Sony, návod na použitie.

Mikrofón sa na fotoaparát upevňuje rovnako ako externý blesk. Proti vypadnutiu z konektora je istený aretačnou skrutkou. Jediným ovládacím prvkom je prepínač smerovej charakteristiky. Tá sa nastavuje na 90°alebo 120° jednoduchým presunutím prepínača.



K mikrofónu je dodávané tvrde plastové puzdro, molitanová ochrana proti vetru a návod.

Prax

O motáži a obsluhe niet príliš čo písať. Zariadenie je tak jednoduché, že pri jeho obsluhe sa určite nezapotíte. Ani vo fotoaparáte nič nenastavujete. Len si skontrolujte, či ste niekedy nedeaktivovali záznam zvuku. Nehľadajte možnosť nastavenia zisku z mikrofónu, či odposluch na slúchadla. Bavíme sa o amatérskom, aj keď kvalitnom videu. Prednosť má jednoduché ovládanie. Pre náročných tu má Sony videokamery postavené na systéme NEX.


Zdroj: Sony, návod na použitie.

Na mikrofóne je prepínač uhla snímania zvuku 90 a 120°. 90° je vhodné nastaviť, ak chcete aby boli okolité ruchy čo najviac potlačené a záznam zvuku sa sústredil na hlavný objekt, napr. rečníka. Naopak, ak chcete zachytiť celkovú zvukovú kulisu, zvoľte 120°.








Mikrofón som odskúšal na predvádzacej akcii Sony. Prosím nečakajte logický zostrih a kontinualitu. Video bolo snímané výhradne za účelom testovania.

Záver

Konštrukcia a dizajn mikrofónu sú presne také, aké si pre fotoaparáty NEX predstavujem. Od užívateľa vyžaduje minimálnu nároku na obsluhu. Vstavaný mikrofón Sony NEX-5 nie je veľmi kvalitný a tak nie je prekvapujúce, že prídavný mikrofón zlepší kvalitu zvuku minimálne o triedu. Snímaný rozsah je  ale stále obmedzený a neočakávajte na nahrávkach výrazné basy ani perfektne separovaný stereo priestor. Nie je to ani vyslovene smerový mikrofón, takže zachytáva zvuky aj z priestoru mimo snímaného obrazu. Primárny zvuk je ale dostatočne izolovaný. Prijal by som, ale tretiu polohu prepínača, napr. 30 - 40° pre smerovejšiu charakteristiku záznamu.

Neočakávajte možnosť profesionálneho nastavenia zisku, či záznamovej frekvencie alebo odposluchu cez slúchadla. Toto ale nie sú nedostatky. Boli by, ak by sme sa bavili o profesionálnom mikrofóne nasadenom na digitálnej zrkadlovke.

Mikrofón Sony ECM-SST1 predstavuje amatérske riešenie pre bežných užívateľov. Mal by si ho zadovážiť každý, kto častejšie využíva funkciu videa. Zvuk na nahrávkach z ciest, dovolenky, vianočnej besiedky, či koncertu bude kvalitnejší a nebude kaziť inak celkovo dobrý dojem z filmu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
izzino
2012-03-27 17:45:50
dakujem za recenziu.
 
total empty
2012-04-01 18:24:45
Trochu zastarala technológia, už tri roky točím z kamerou ktorá ma 5 mikrofonov, okruh záberu 360 stupňov, protiveterné filtre, zvuk ukladá do DD 5:1 z možnosťou aj potom prerobiť na kvalitné DTS,počuť všetko, čisto a krásne,bez nejakých ruchov.Samozrejme že kamerka má soft na vyčistenie zvuku od nezmyslov a zvuk je krásny čisty a výborne zrozumiteľný.
Inak SONY asi nikdi nevyprodukovalo nič čo by prehravalo zvuk pekne a normálne,ani zaznamenalo.
 
famakate
2012-06-18 14:40:21
príspevok od: total empty
Trochu zastarala technológia, už tri roky točím z kamerou ktorá ma 5 mikrofonov, okruh záberu 360 stupňov, protiveterné filtre, zvuk ukladá do DD 5:1 z možnosťou aj potom prerobiť na kvalitné DTS,počuť všetko, čisto a krásne,bez nejakých ruchov.Samozrejme že kamerka má soft na vyčistenie zvuku od nezmyslov a zvuk je krásny čisty a výborne zrozumiteľný.
Inak SONY asi nikdi nevyprodukovalo nič čo by prehravalo zvuk pekne a normálne,ani zaznamenalo.
sony vo svojej triede v audiu za nikym nezaostava.

apropo nastavenie zisku, N1-otky to vedia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia