Hore

Synology BeeDrive - riešenie privátneho zálohovania

Vyskúšajte rýchle zálohovanie pomocou zariadenia BeeDrive, ktorého základom je externý disk SSD a aplikácia BeeDrive.

Čo je to BeeDrive

NAS od Synology sú všeobecne známe a sú etalónom s ktorým sa ostatné značky porovnávajú. Dnes sa ale pozrieme na iný produkt od Synology, jednoduchšie použiteľný a prenosný. Je ním Synology BeeDrive. BeeDrive by mohol byť len ďalším malým externým SSD diskom. Čo ho odlišuje je softvér a aplikácia pre chytré zariadenia. Dokáže súčasne zálohovať osobné súbory a fotografie z počítača, telefónu a tabletu.

BeeDrive je malý externý SSD disk s kapacitou 1 alebo 2 TB a pripojením cez USB-C (10 Gbps). Zálohovanie a synchronizáciu zabezpečuje aplikácia BeeDrive.
Zálohovanie a synchronizácia dát v počítači

Po pripojení k počítaču si môžete zvoliť, ktoré zložky chcete chrániť. BeeDrive automaticky zálohuje všetky zmeny v týchto zložkách v reálnom čase a poskytuje tak kratšiu dobu medzi okamihom prípadnej straty dát a časom poslednej zálohy dát v porovnaní so zálohovaním realizovaným podľa plánu každú hodinu. Súbory záloh sa ukladajú v zariadení BeeDrive v rovnakom formáte, ako sa nachádzajú v počítači. V prípade poruchy počítača môžete svoje zariadenie BeeDrive jednoducho pripojiť k inému počítaču a začať so svojimi súbormi ihneď pracovať. Nemusíte teda inštalovať žiaden softvér ani prechádzať časovo náročným procesom obnovenia súborov.

Zálohovanie fotografii a videí z chytrých zariadení

Zariadenie BeeDrive taktiež prostredníctvom Wi-Fi siete zálohuje fotografie a videá zo zariadeniami so systémom iOS a Android a zároveň tak chráni telefóny a tablety. Pokiaľ sa počítač s pripojeným zariadením BeeDrive a mobilné zariadenie nachádzajú v rovnakej sieti, stačí naskenovať QR kód a zariadenie BeeDrive spustí zálohovanie s cieľom uvoľniť miesto na vašom telefóne.

Keďže sa tieto prenosy dejú na lokálnej sieti, je zálohovanie pomocou zariadenia BeeDrive 11× rýchlejšie ako zálohovanie veľkých súborov z počítača do cloudu a 6× rýchlejšie ako zálohovanie z mobilných zariadení.

Všeobecné technické údaje

 • Kapacita 1 TB (BDS70-1T) a 2 TB (BDS70-2T)
 • Rozmery produktu 65 mm x 65 mm x 15 mm
 • Hmotnosť 43 g
 • Konektor USB-C
 • Rozhranie USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) 1
 • Rýchlosť Až 1050 MB/s
 • Systémové požiadavky BeeDrive pre počítače
 • Windows 10 64-bitový (1809 alebo novší)
 • Windows 11
 • Pripravuje sa pre systém macOS
 • Mobilné aplikácie BeeDrive
 • iOS 15 alebo novší
 • Android 10 alebo novší

BeeDrive v praxi

Dizajn

BeeDrive je malá čierna krabička z odolného plastu. Má zaoblený štvorcový profil, jediný USB-C konektor a malú signalizačnú LED-ku. V balení nájdete USB-C na USB-C kábel. Ak máte počítač s USB-A konektorom, využijete pribalenú redukciu USB-C na USB-A.

Zapojenie

Musel som si požičať počítač DELL s OS Windows, pretože na aplikácii pre MacOS sa ešte pracuje. Už teraz BeeDrive pripojíte aj k počítaču Apple, ale bude fungovať len ako “hlúpy” externý disk.

Priamo na zariadení sa nachádza odkaz na stiahnutie inštalačného súboru aplikácie pre počítač. Inštalácia je rýchla a bezproblémová. Malým zdržaním je vytvorenie si účtu u Synology, môžete použiť aj prihlásenie prostredníctvom Facebooku a Googlu.

Po spustení aplikácie BeeDrive môžete začať zariadenie hneď využívať. Aplikácia BeeDrive je jednoduchá, s nastavením zálohovania nebudú mať problémy ani menej skúsení užívatelia počítačov. To je veľkou prednosťou BeeDrivu. Využívať ho môžete pár minút po pripojení. Dokonca vie aj po česky. Aplikácia má tri hlavné funkcie: zálohovanie počítača, synchronizácia dát medzi počítačmi a Mobile Transfer, čiže zálohovanie chytrých zariadení.

Hlavné okno aplikácie BeeDrive, kde si vyberáte nastavenie zálohovania alebo synchronizáciu.


Prehľad o stave zálohovania.

BeeDrive a počítač

BeeDrive štandardne zálohuje súbor, ktoré sú na ploche, v priečinkoch Stiahnuté a Dokumenty, ďalej fotografie, hudbu a videa, môžete ale nastaviť, koré adresáre alebo typy súborov sa majú alebo nemajú zálohovať. Prednastavené zálohovanie bude vyhovovať väčšine. Môžete zálohovať aj staršie verzie súborov, zíde sa, keď sa chcete vrátiť k staršej verzii súborov (až 5 verzii).

Ak zo zariadenia niečo vymažete, nájdete to v Archíve, kde vymazané súbory ostávajú 30 dní, táto funkcia sa aktivuje v nastaveniach.

Nastavenie zálohovania adresárov v počítači.


Druhým spôsobom využitia BeeDrivu je synchronizácia súborov medzi zariadeniami. Napríklad medzi počítačom v práci a domácim počítačom, ak si nosíte prácu aj domov a nechcete sa starať o to, na ktorom počítači sú ktoré súbory a či sú to ich aktuálne verzie.

Rýchlosť disku som otestoval na výkonnom počítači Apple Mac Studio, rýchlosť čítania aj zápisu bola niečo cez 400 MB/s.


BeeDrive a chytré zariadenia

Zálohovanie chytrého telefónu alebo tabletu je možné, ak je BeeDrive pripojený k počítaču a je na ňom spustená aplikácia BeeDrive. Typicky prídete domov, zapnete počítač a zazálohujete svoj telefón, alebo tablet. BeeDrive tak nefunguje ako NAS pripojený k rooteru trvale pripojeného na internet.

Na rozdiel od počítačovej aplikácie, tá pre chytré zariadenia nevie česky, je ale k dispozícii pre Android aj iOS. Aplikácia BeeDrive je ale tak jednoduchá, že ju zvládnete aj s minimálnou znalosťou angličtiny. Ja som ju odskúšal na iPhone aj iPade. Na obidvoch zariadeniach fungovala bez problémov. Na počítači musíte spustiť funkciu Mobile Transfer, do ktorej pridáte chytré zariadenie párovaním pomocou QR kódu. Zariadení môžete pripojiť až 5, kľudne celú rodinu. Podmienkou je, aby počítač aj chytré zariadenia boli na tej istej WiFi sieti, využiť môžete aj mobilnú internetovú sieť, ale vtedy si dávajte pozor na predplatené dáta. Zálohovať môžete aj fotografie, ktoré sú na iCloude, podmienkou je, aby mal mobil alebo tablet dostatočnú kapacitu na ich stiahnutie z cloudu.

Chytré zariadenie spárujete s BeeDrivom pomocou QR kódu.


Aplikácia BeeDrive slúži najmä na zálohovanie fotografii a videí. Ak máte gigabajty dát, nemusí vám stačiť kapacita Cloudu, ktorý môže byť drahý. Kapacita BeeDrivu je veľkorysá. Naviac viete, že vaše súbory nie sú na nete, potencionálne ohroziteľné prelomením účtu, alebo poruchou Cloudu.

Zálohovať môžete fotografie vo formáte JPG, alebo zvolíte zálohovanie originálnych súborov. V mojom prípade to boli HEIC aj DNG.

Nastavenie zálohovania chytrého zariadenia.


Nastavenie formátu fotografii, ktoré sa majú zálohovať.


Prehľad zálohovania.


Zaujímavá je funkcia BeeDrop, ktorá priamo z aplikácie BeeDrive otvorí fotoaparát a zaznamenaný záber pošle rovno do zariadenia BeeDrive. Funguje podobne ako AirDrop na zariadeniach Apple. Spolupracuje s aplikáciou Súbory. V telefóne alebo tablete vyberiete fotografiu, alebo súbor a pošlete ho do zariadenia BeeDrive, kde sa objaví v samostatnom adresári. Dokonca môžete poslať fotku priamo z fotoaparátu.

BeeDrop umožňuje rýchle zasialanie vybraných súborov do zariadenia BeeDrive.


Zálohované fotografie a videá i súbory poslané cez BeeDrop, nájdete v BeeDrive. Sú v samostatných zložkách, ktoré môžete prezerať cez bežný Prieskumník. V desktopovej aplikácii môžete skontrolovať zálohovanie jednotlivých zariadení.

Prehľad zálohovania chytrých zariadení.


Zálohované fotografie a videa, ako aj súbory poslané cez BeeDrop nájdete v BeeDrive.


Záver

BeeDrive je zálohovací disk. Pridanou hodnotou, oproti obyčajným externým diskom, je softvér. Zálohovanie podceňuje veľké množstvo užívateľov počítačov a chytrých zariadení. Synology ponúka aj sofistikovanejšie riešenie v podobe NAS, ale pre bežného užívateľa je NAS ťažko nastaviteľný a väčšinou ani nevyužije všetky jeho funkcie. BeeDrive je jednoduchý, zapojiť a sprevádzkovať ho dokáže každý. A robí presne to, čo väčšina potrebuje. Zálohovať najcennejšie súbory. Zároveň môže fungovať ako bežný externý disk. Na rozdiel od NAS si ho môžete zobrať kamkoľvek so sebou.

Keď pribudne softvér pre Mac OS, bol by BeeDrive výborným riešením na zálohovanie môjho Macbooku Air, telefónu a tabletu, hlavne na cestách. BeeDrive vydrží aj pád z až 2 metrovej výšky, čo sa môže hodiť pri práci v teréne.

Telefón používam aj na fotografovanie a nakrúcanie videí. Fotografujem do DNG, čo sú objemné súbory. Po zálohovaní na BeeDrive, môže uvoľniť miesto v telefóne.

Pochváliť musím stránky Synology, sú v češtine, všetko je zrozumiteľne vysvetlené. Stiahnuť si môžete brožúru a návod. Nájdete tu aj odkazy na stiahnutie aplikácii.


Brožúra v PDF

Príručka v PDF


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované