Hore

3x o Nikone D3200

Nikon D3200 už nepatrí medzi najnovšie modely, ale pre začínajúcich fotografov je stále jednou z najlepších volieb. Ponúka všetko, čo fotografický nadšenec požaduje a potrebuje. Neznamená to však, že nemá čo ponúknuť aj skúseným fotografom. Profesionáli v ňom vidia takmer "kompaktné" záložné telo, alebo fotoaparát na dovolenku s manželkou a deťmi pri mori.

Prečítajte si tri nezávislé názory na tento zaujímavý fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie kedysi vlajkovej lode - Nikonu D3x a rozmery entry-DSLR D3100.

Oficiálna prezentácia

Režim sprievodcu

Ste nováčikom v oblasti fotografovania s digitálnymi jednookými zrkadlovkami?
Prostredníctvom ukážkových snímok a zrozumiteľných pokynov ukazuje, ako snímať skvelé fotografie pomocou niekoľkých jednoduchých krokov.
24,2-megapixlový snímač CMOS formátu DX

Zhotovujte ostré a detailné snímky vďaka 24,2-megapixlovému snímaču CMOS. Veľké výtlačky vyzerajú vynikajúco a snímky môžete orezávať bez straty detailov.Kinematografický zážitok

Pomocou funkcie D-movie zaznamenávajte videosekvencie, o ktoré sa budete chcieť podeliť. Vďaka veľkému obrazovému snímaču a vysokej citlivosti ISO tohto fotoaparátu môžete zaznamenávať ostré videosekvencie s kvalitou Full HD (1 080p) pri akomkoľvek osvetlení.Dokonale ostrý 11-bodový systém automatického zaostrovania

Vychutnajte si rýchle a presné automatické zaostrovanie v celom obrazovom poli, či už je objekt mimo stredu, rýchlo sa pohybuje, alebo je jeho pohyb nepredvídateľný.Expeed 3

Rýchly a výkonný systém spracovania obrazu od spoločnosti Nikon poskytuje veľmi rýchlu prevádzku, brilantné snímky s vynikajúcou reprodukciou farieb a zlepšený záznam videosekvencií.
Systém detekcie motívu

Nechajte si fotoaparátom D3200 pomôcť pri zaznamenávaní vynikajúcich snímok. Systém detekcie motívu od spoločnosti Nikon starostlivo analyzuje snímaný motív a upraví hodnoty zaostrenia, expozície a vyváženia bielej farby na dosiahnutie optimálnych výsledkov.


Ponuka retušovania fotografií

Zlepšite svoje fotografie priamo vo fotoaparáte pomocou rôznych nástrojov a efektov. Medzi nástroje retušovania patria Zmena veľkosti, Rýchle retušovanie a Narovnanie. K dispozícii sú efekty Selektívna farba, Farebná skica a Efekt zmenšeniny, vďaka ktorému vyzerajú vzdialené objekty ako miniatúry.


Bezdrôtový mobilný adaptér

pomocou voliteľného adaptéra WU-1a môžete snímky uložené vo fotoaparáte D3200 zdieľať priamo so smartfónom alebo tabletom, prípadne diaľkovo ovládať fotoaparát prostredníctvom inteligentného zariadenia.

Aktívna funkcia D-Lighting

zachyťte viac detailov vo vysoko kontrastných svetelných podmienkach. Aktívna funkcia D-Lighting od spoločnosti Nikon automaticky zaznamenáva detaily v tmavých aj svetlých oblastiach, čím vytvára nádherné snímky s prirodzeným kontrastom.

Rozšírené možnosti videosekvencií

videosekvencie s rozlíšením Full HD (1 080p) môžete zaznamenávať pri frekvencii 30p, 25p a 24p. Fotoaparát podporuje používanie stereofónneho mikrofónu ME-1 od spoločnosti Nikon. Funkcie úprav vo fotoaparáte umožňujú vykonávať rôzne úlohy, napríklad nastaviť začiatok a koniec videosekvencie. Výstupný minikonektor HDMI umožňuje prehrávanie na televízoroch HDTV.

Malé redakčné predstavenie

Prvý dojem

Nikon D3200 je najmenším so zrkadloviek Nikon. Začiatočníkov a príslušníčky nežného pohlavia to určite poteší, ale "drevorubačov" asi nie. Preferencie sú zrejmé - malé rozmery a nízka hmotnosť. Pokiaľ na fotoaparát nedáte veľký profesionálny objektív, vďaka dostatočne veľkému gripu, je držanie dostatočne pohodlné. Ani tlačidlá nie sú malé. Nikon nikdy nemal snahu miniaturizovať zrkadlovky pod únosnú mieru.


Spracovanie tela je tradične na veľmi dobrej úrovni aj keď sa jedná o plastový fotoaparát. Pogumovanie gripu a zadne časti po rollerom je príjemné a zlepšuje bezpečnosť držania. Chod všetkých ovladacích prvkov je bezproblémový.

Po zapnutí fotoaparátu prichádza prvé príjemné prekvapenie, kvalitný displej s rozlíšením cez 920 000 bodov. Nikon D3200 sa tak vyrovnáva vyšším modelom. Hľadáčik je malý,  obraz čistý a jasný, ale veľkosť je podpriemerná.

  • praktické fotografovanie - AF je dôverne známy z iných modelov a jednotlivé senzory sa ľahko volia krížovým voličom. Prechádzam dôverne známe menu a na funkčné tlačidlo programujem nastavenie ISO, tak ako to mám rád. Ostatné funkcie už budem musieť  nastavovať na displeji. Prvý cvak. Závierka je príjemne tichá s pokojným chodom. Aký rozdiel oproti D7000, či D700. :) Ani môj Nikon D90 nemá tak príjemný chod závierky. 

    Niečo nenápadného sa muselo zmeniť, pretože teraz sa mi lepšie pracuje na jednom displeji, čo mi predtým         dosť prekážalo. Fotoaparát ma nenúti neustále stláčať tlačidlo “info”.

Kvalita fotografii

Rozlíšenie, detaily, dynamický rozsah

Na DXOMark už vykonali snímačové testy a pre D3200 dopadli viac než priaznivo. V celkovom skóre fotaparát dokonca predbehol Nikon D3 a medzi APS-C Nikonmi je na prvom mieste. Dynamický rozsah dosahuje veľmi dobrých 13,2EV.

ISO a šum

Náznaky šumu nájdete aj na najnižších hodnotách citlivosti. Pri ISO 400 je šum bez problémov pozorovateľný v celej ploche obrazu. Do ISO 800 šum neprebíja detaily  a zostáva zachovaný aj pomerne veľký dynamický rozsah. Až do ISO1600 je citlivosť bez problémov použiteľná a tí, ktorí prešli z kompaktov budú spokojní so šumom aj pri ISO3200. Pri ISO 6400 sú fotografie použiteľné pre na web alebo pre tlač do formátu 13x18 cm.

Celkový výkon snímača, z hľadiska šumu, je prekvapujúca dobrý. Zároveň som testoval SONY SLT A37 s 16 MPx snímačom a ten  si teda až tak dobre neviedol.  

Plusy a mínusy

+   rozlíšenie displeja

+   tichý chod závierky

+   AF

+   kvalita obrazu

+   mikrofónny vstup

+   tendencia k preexpozícii

+   Auto ISO s možnosťou nastavenia

+   čeština

+   sprievodca fotografovaním a nastavovaním


-   malý hľadáčik

-   absencia FP synchronizácie

-   tendencia k preexpozícii

-   studenšie podanie farieb

-   absencia efektových programov

ePhotoshop.sk odporúča

Nikon D3200 pri svojom výkone a potenciáli snímača ponúka všetko, čo momentálne začínajúci fotograf potrebuje. Široká paleta značkových a cenovo dostupných objektívov NIKKOR posúva možnosti tohto tela ešte ďalej a bezdrôtový Wi-Fi adaptér Nikon WU-1A poskytuje nadstavbovú konektivitu k smart zariadeniam.

Senzor potrebuje nakŕmiť!

Pravdou zostáva, že 24,4 MPx snímač potrebuje byť nasýtený kvalitným obrazom, preto doporučujeme set s kitovým objektívom Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX VR, ktorý sa ako setový objektív osvedčil aj pri semi-profi APS-C zrkadlovkách, ako Nikon D7000 a Nikon D7100. Okrem vynikajúcej obrazovej kvality poskytuje aj praktický rozsah vyhovujúci väčšine najfrekventovanejších fotografických motívov - od krajinky, kde sa využije široké ohnisko 18mm (27mm eq.) cez dlhšie ohniská ideálne pre portrét, až po stredné tele na 105mm (157,5mm eq.), ktoré je vhodné na "priblíženie" vzdialenejších objektov, pekné odpichnutie pozadia, alebo dramatickejšiu úpravu perspektívy.

Ergonómia a obrazová kvalita

sú dve kľúčové devízy Nikon D3200. Telo kompaktných rozmerov robí fotografovanie zábavným a nie ste obmedzovaný veľkosťou, ani váhou vašej výbavy. Pokiaľ ste sa práve vrátili z dovolenky, ešte si možno pamätáte boľavý chrbát z vašej profi výbavy a nervozitu manželky s deťmi z neustáleho postávania a čakania kým vymeníte objektívy.  Je načase poobzerať sa po niečom menšom a praktickejšom. Grip D3200 zvládnu aj vaše deti a pomocou intuitívneho režimu GUIDE s integrovanou češtinou bude fotografovanie zábavou pre všetkých.