Hore

Nikon D40

V dnešnej dobe, keď sa výrobcovia pretekajú v počte pixelov u digitálnych fotoaparátov, si možno poviete, že predstaviť digitálnu zrkadlovku so šiestimi megapixelmi je trúfalosť. Kto však naozaj potrebuje 10 Mp? Sú to možno štúdiá, profi fotografovia alebo tí, ktorí potrebujú fotografie extrémne zväčšovať. Sledujeme však na druhej strane aj iný jav - s počtom pixelov zároveň spravidla stúpa digitálny šum v obraze a klesá dynamický rozsah (schopnosť zachytiť detaily v tieňoch a svetlách), nehovoriac o väčších nárokoch na pamäťové média, procesor počítača, na ktorom sa fotografie upravujú a aj miesto na hard disku, kde si fotografie ukladáme. Dobre spracovaný RAW zo 6Mp zrkadlovky pritom stačí aj na výstavný formát A3. Všetko už potom záleží na použitom objektíve. Skúsme sa teda pozrieť, ako si v praxi počína najnovšia, 6 megapixelová, zrkadlovka od Nikonu D40.

 

Dizajn a ergonómia 


Nikon D40 absolvoval ďalšiu odtučňovaciu kúru. Telo je výrazne menšie a ľahšie a je takmer porovnateľné so 400D od Canonu.

 

Našťastie konštruktéri pamätali na dobrý komfort a istotu pri používaní a tak sa grip pre uchopenie pravou rukou priveľmi nezmenšil a tvarom sa ešte viac prispôsobil dlani (aspoň mojej). Vidieť to pri čelnom pohľade na fotoaparát a ešte viac pri pohľade zhora.

 

Pri čelnom pohľade ešte uvidíte spúšť s ovládačom zapnutia/vypnutia fotoaparátu. Na gripe pod nimi sa nachádza IR čidlo a vedľa pomocné svetlo pre zaostrovanie v podobe bielej lampičky. Z priameho čelného pohľadu je potom už vidieť iba tlačidlo na uvoľnenie objektívu z bajonetu.

 

Bajonetu sa týka jedna podstatná zmena oproti zrkadlovkám Nikon. Ten nemá vlastný pohon pre objektív a tak funguje iba s objektívmi, ktoré majú vstavaný mikromotor. Automatické zaostrovanie teda nebude fungovať so staršími "D" objektívmi, ktoré ním nedisponujú, čo je na škodu.

 

Objektív na testovanie sme mali setový AFS DX ED Nikkor 18-55, f3,5-5,6 G II, ktorý sa ukázal optickz na veľmi dobrej úrovni, ale o tom až v ďalších kapitolách.

 

Vstavaný blesk sa po vyklopení dostáva pomerne vysoko nad objektív a tak je predpoklad, že pri portrétoch nebude spôsobovať veľké problémy s červenými očami.

 

Zadná strana tradične obsahuje najviac tlačidiel a ovládacích prvkov, aj keď je ich menej, ako sme u digizrkadloviek zvyknutí. Na ľavej strane od veľkého (2,5 palcového) displeja sa nachádza tlačidlo play na zobrazenie vyfotografovaných záberov. Pod ním tlačidlo menu a tlačidlá +/- na zväčšovanie/zmenšovanie prezeraných záberov. V strede nad displejom sa nachádza hľadáčik. Jeho veľkosť je podobná ako u predchodcov (D50) a teda sa výrazne nezväčšil, na rozdiel od D80, ktorý má oproti D70s hľadáčik výrazne väčší.

 

Vpravo od hľadáčika je tlačidlo AE-L/AF-L, ktoré slúži na blokovanie expozície a automatického zaostrovania. Vedľa neho je otočné koliesko na voľbu hodnôt. Pod ním sa nachádza voľná plocha na opretie palca pri držaní fotoaparátu, čo sa ukázalo ako veľmi praktické pre pevné a isté držanie fotoaparátu. Potom už nasleduje iba štvorsmerové tlačidlo na pohyb v menu so stredovým tlačidlom OK na potvrdenie voľby. Posledným je tlačidlo delete na vymazanie fotografií.

 

Pri pohľade zhora zaujme veľký otočný kotúč pre voľbu režimov fotografovania. Okrem plnej automatiky a šiestich motívových programov ponúka aj voľbu pokročilej automatiky program (P), kde si môžete voliť korekciu expozície, blesku a iné nastavenia a 

poloautomatické režimy priority clony a času a nakoniec aj plne manuálny režim, kde si môžete clonu a čas voliť sami a mať tak plnú kontrolu nad výsledným obrazom.

 

Škoda len, že si účinok pracovnej clony nemôžete vyskúšať v hľadáčiku fotoaparátu jej zatiahnutím do pracovnej polohy. D40-ke totiž chýba tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti.

 

Medzi otočným kotúčom režimov a spúšťou sú dve tlačidlá, z ktorých jedno slúži na zobrazenie informácií na displeji a druhé na korekciu expozície, resp. na voľbu clony v manuálnom režime fotografovania.

 

Pravá strana fotoaparátu (z pozície fotografa) je čistá a nachádzajú sa na nej len dvierka slotu pre SD karty.

 

Na opačnej strane nájdeme tlačidlo na vyklápanie blesku a jeho korekciu a pod ním tlačidlo samospúšte, ktoré je zároveň tlačidlom Fn - programovateľné tlačidlo funkcií.

 

Na spodnej strane je kryt batérie a závit na statív. Ergonómiu fotoaparátu hodnotím ako veľmi dobrú, aj keď ako pomerne dlhodobého užívateľa D70s mi trochu chýbal stavový displej a pri nastavovaní funkcií ma otáčanie aparátu a sledovanie displeja vzadu trochu zdržiavalo. Je to asi vec zvyku a oželenie ďalšieho displeja je vyvážené nižšou cenou a hmotnosťou (veľkosťou).

 

Aj keď je fotoaparát veľmi malý a ľahký, drží sa pomerne dobre a použité plasty pôsobia dôveryhodne. Keďže som už medzitým držal aj Nikon D80, hľadáčik u D40 sa mi zdal trochu malý, ale opäť musím podotknúť, že je na tej istej úrovni, ako voľakedy u D70/D70s a za väčší hľadáčik by si užívatelia pravdepodobne museli priplatiť.

 

Všetky tlačidlá a ovládače vykazovali pravú mieru odporu a nehrozí ich mimovoľné prepínanie.

 

Takže ak to mám zhrnúť, medzi jednoznačné plusy patrí kvalita plastov, ovládačov a tlačidiel, zachovanie pevného a väčšieho gripu a poloha vyklopeného vstavaného blesku vysoko nad objektívom.

 

Mínusmi, ktoré sú skôr vecou ceny ako slabého spracovania, sú absencia stavového displeja, menší hľadáčik a nekompatibilita bajonetu (automatického zaostrovania) so staršími objektívmi bez vstavaného mikro-motora.    

V praxi


V rýchlosti fotoaparát nijako nezaostáva za ostatnými vstupnými zrkadlovkami.

 

Zapnutie je okamžité, teda okamžite ste schopný vytvoriť snímok, pokiaľ si nepotrebujete skontrolovať nastavenia fotoaparátu. Ak potrebujete, tak si približne sekundu počkáte na zobrazenie hodnôt na displeji.

Je to konštrukčná záležitosť základných zrkadloviek, u ktorých pre ekonomiku a rozmery zrušili druhý, tzv. stavový displej.

Ten u väčších zrkadloviek nabieha okamžite pri zapnutí fotoaparátu a poskytuje informácie o základných nastaveniach fotoaparátu. Ani sekunda však nie je dramatická a preto nie je čo riešiť.

 

Ak fotografujete tak rýchlu akciu, ktorá vás môže v priebehu sekundy prekvapiť, aj tak už máte dopredu nastavený fotoaparát.

 

Čo mne na odstránení stavových displejov najviac vadí, je to, že veľký displej oproti stavovému vyžaruje omnoho intenzívnejšie svetlo a tak môže byť v určitých chvíľach rušivý (napr. pri fotografovaní v divadle, na koncerte...). V neposlednom rade veľký displej spotrebuje omnoho viac energie ako stavový LCD.

 

V rýchlosti zaostrovania D40-ka nesklamala a so setovým objektívom AFS DX ED Nikkor 18-55, f3,5-5,6 G II  dosahovala veľmi dobré výsledky v podobe 0,2-0,3s na širokom konci a 0,3-0,4s na dlhšom. Za zníženej hladiny osvetlenia niekedy na dlhom konci fotoaparát preostril, ale to iba výnimočne.

 

Nápomocná sa ukázala aj lampa s pomocným svetlom pre zaostrovanie. Je príjemnejšia ako emitovanie svetla pomocou série zábleskov, ako to robí konkurencia.

 

Od záberu k záberu to D40 trvá práve toľko, aby ste uvoľnili spúšť a znovu zaostrili. Nijako vás tak prístroj nezdrží. Okrem toho má D40 aj kontinuálne snímanie, ktoré dosahuje hodnoty 2,5-2,6 obr./s a to neobmedzene až do zaplnenia pamäťovej karty! S RAW formátom je to samozrejme trochu pomalšie a obrázkov v tomto formáte zvládne D40 cca 6 za sebou, kým spomalí a vyprázdni operačnú pamäť. Fotoaparát tak nesklame ani pri rýchlom deji.

 

Oproti drahším zrkadlovkám má snáď len o trochu pomalší návrat zrkadla do normálnej polohy, čo sa odrazí v málinko dlhšom zatmení hľadáčika. Oproti kompaktom a nižšiemu radu zrkadlových aparátov je však
D40-ka na tom rýchlosťou veľmi dobre.   

Obrazová kvalita

Keď som stiahol fotografie z D40 do počítača, na svete bolo ďalšie udivené indiánske "uf uf". Príčinou boli farby. Dajú sa charakterizovať ako výnimočné živé, atraktívne a spôsobujúce vnímanie obrázkov ako 3D. Modrá je krásna, obloha je dokonale azúrovomodrá, pričom žltá a červená sú stále výrazné. Tá posledná možno až príliš. Podanie farieb pripomína výborné filmy Konica impressa. 3D vnímaniu napomáha aj extrémne nízka zrnitosť. Aj pri ISO 800 je ťažko objaviť nejaký šum, úspech môžete mať iba v jednoliatych tieňoch. Firmvér na spracovanie obrazu a potlačenie šumu zdá sa urobil veľký pokrok. Oproti ostatným 6-8 Mp zrkadlovkám D40 ponúka pravdepodobne najhladší výstup do ISO1600 pri súčasnom zachovaní vysokej úrovne detailov v obraze, aj keď určité zmäkčenie obrazu pri extrémne vysokých hodnotách ISO nastane.  


 

denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom 100% výrez

 

atraktívna modrá v kombinácii s teplými farbami na slnku môže byť čevená príliš saturovaná farby, denné svetlo farby, denné svetlo

 

 

Prednastavené hodnoty kontrastu, farieb a doostrenia sú skombinované tak, že fotografie možno úspešne tlačiť priamo z fotoaparátu bez ďalších úprav na počítači. Jednoducho zoberiete kartu a odnesiete do minilabu a prídete si pre krásne a živé fotografie (za predpokladu, že vám to v labe nepokazia). Algoritmus na spracovanie JPG súborov aj napriek svojej snahe o kontrast a atraktívnosť nepôsobí príliš deštruktívne na detaily v obraze.

 

Samozrejme, RAW zachová ešte viac detailov a ich kresba je na 6 Mp fotoaparát až neuveriteľná. Viem si predstaviť, že fotografie s použitím objektívu s pevným ohniskom by boli ešte detailnejšie a ostrejšie. Kvalita obrazu sa v totiž v prvom rade odvíja od objektívu a od toho, aké množstvo detailov a farieb sprostredkuje snímaču a procesoru vo fotoaparáte.

Potom je rad na ňom, aby analógový elektrický signál zo snímača bol úspešne transformovaný do digitálnych dát nesúcich údaje o farbe a intenzite svetla každého pixelu.

 

 

priame protisvetlo, farebné reflexy priame protisvetlo + fill in blesk nepriame protisvetlo, malá strata kontrastu

 

 

zapadajúce slnko, teplé pleťové tóny 100% výrez fill in blesk na potlačenie ostrých tieňov chladnejšie podanie farieb v tieni

 

 

Procesor sme už pochválili a treba pochváliť aj objektív, ktorý vzhľadom na svoju cenu odvádza dobrú robotu. Samozrejme má svoje nedostatky, ktoré sa prejavia v najťažšej skúške pre objektívy - fotografovanie do protisvetla, kde vznikajú viaceré reflexy s modrým a fialovým farebným nádychom. Inak si objektív vedie dobre aj v plošnom protisvetle, kde dochádza iba k malej strate kontrastu. Ako už býva zvykom, fotoaparát sme otestovali aj v noci (teda konkrétne pred svitaním), kde opäť exceloval. Hladký obraz, veľa detailov a krásne farby. Paráda. Asi by som ho predbežne vyhlásil za najlepšiu 6Mp digitálnu zrkadlovku.  

 

 

  

farby pri zatiahnutej oblohe farby pri zatiahnutej oblohe ISO 1600, umelé osvetlenie

 

 

CB režim, ISO 800 výborne zvládnutá citlivosť ISO 800 100% výrez

 

 

nočná fotografia, pred svitaním ostré protisvetlo môže spôsobiť reflexy farby a prekreslenie detailov 100% výrez

Záver

V závere väčšinou zhrniem klady aj mínusy aparátu a fotoaparát odporúčam pre tú skupinu koncových používateľov, pre ktorú je aparát určený. V prípade D40 však vzhľadom na cenu nie je čo vytýkať, snáď chýbajúci stavový displej, tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti alebo absencia automatického ostrenia v kombinácii s objektívom bez vnútorného ostriaceho motorčeka. Naproti tomu D40 splní, ba predčí všetky očakávania na rýchlosť v danej cenovej kategórii a podobne je tomu aj s obrazovým výstupom, ktorý je naozaj výborný. D40 si tak nájde svoje miesto v taškách amatérskych fotografov a fotografických entuziastov, ktorým stačí 6 Mp alebo ktorí nechcú a nepotrebujú zahlcovať pamäťové karty a počítač veľkým objemom dát. Touto voľbou ušetria miesto, no nie na úkor kvality.

 

štúdiová scéna ISO 200 štúdiová scéna ISO 400 štúdiová scéna ISO 800

 

 

štúdiová scéna ISO 1600 prevod na šedú škálu RAW vs JPG

 

 

 

+ pohodlný a bezpečný grip a celkový dizajn fotoaparátu
+ rýchlosť reakcií
+ malá megáž súborov JPG (2-3 Mb), pričom kvalita zostáva zachovaná
+ farby, farby počas dňa, farby v noci, farby
+ rozlíšenie a nízka úroveň šumu  

 

- absencia stavového displeja
- absencia tlačidla na kontrolu hĺbky ostrosti
- absencia automatického ostrenia s objektívmi bez vnútorného motorčeka
- miestami možno príliš výrazná červená    

 

 

objektív DX ED Nikkor 18-55, f3,5-5,6 G II 


+ vzhľadom na cenu veľmi dobré rozlíšenie
+ rýchle zaostrovanie
+ atraktívne farby (aj vec fotoaparátu)  

 

- reflexy v extrémnom protisvetle
- malá strata kontrastu v plošnom protisvetle  

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
hmphoto
2007-10-29 20:27:25
Môžem tvoje slová len potvrdiť, vlastním D40 s uvedeným setovým objektívom a zatiaľ ma nesklamal. Čo sa týka nevýhody u absencie AF pri objektívoch bez vnútorného motorčeka na to som bol upozornený pri jeho kúpe. Momentálne hľadám objektív s väčšou škálou zoomu a tak isto clony. Momentálne sa rozhodujem medzi NIKKOR AF-S DX 18-135/3, 5-5,6 G IF-ED alebo Nikkor AF-S VR DX Zoom 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED.
 
kizic
2008-03-22 21:10:47
Tiez sa chcem pridat,mam tiez D40 asi jeden mesiac a zatial som v stadiu tzv.zoznamovania a spoznavania sa navzajom ale doteraz ma len prijemne prekvapuje.Ale myslim si ze mu zatial nemam co vytknut a tesim sa na obdobie kedy uz budeme zohrany a budem s nim robit len "skvele" foto.
 
hdavid
2008-06-10 13:33:07
Nikon D40 vs. Sony A200
Chcem si kúpiť prvykrát DSLR a rozhodujem sa medzi Sony A200 a Nikon D40 ktore su momentálne 09.06.2008 v podobnej cenovej urovni (rozdiel cca 2000 Sk). Prosím o radu pri výbere, Nikon je troska lacnejsi, no Sony sa mi zda s viac funkciami atraktívnejsí. Pred tym som mal kompakt Olympus a je to jeden velky shit, uz nikdy vias kompakt. Po tejto skusenosti som chcel stavit na znacku ako Nikon alebo Canon, no zaujal ma aj Sony A200, ktory ma set.objektiv 18-70. Má niekto skúsenosti s tymito fotakmi prip.objektivmi? Môj uplne prvy fotak bol Nikon Coolpix 2100 starucky digital od Nikonu - a ta znacka sa mi zda dost kvalitna. Dakujem za radu
 
Matthew
2008-06-12 09:57:21
hdavid, tiez zacinam a buduci tyzden si idem pre D40. Pozri si http://www.kenrockwell.com/nikon/d60.htm a hlavne recommendations na konci stranky. Znacku si vyberaj HLAVNE podla kamaratov, znamych. Ked ich mas viac nikonistov tak ber Nikon, ked canonistov tak ber Canon. Ide o skusenosti, vymenu inforamcii atd... Tela caka rychly vyvoj, objektivy uz asi nie (a tam sa mi zda ze ich ma najlepsie Nikon) a najlepsie sa naucis/naucim na zacinajucom modeli a teraz sa D40 fakt oplati, lebo jej zrazila cenu nova D60. Na vyssiu kategoriu by som nehladel, ked mas najazdenych 25 km a dostanes Ferrari, tak to neznamena ze bude vediet lepsie jazdit. A naucit sa treba na zakladnych veciach aj vo foteni, cim menej technologie a ulahcovania tak tym lepsie. Naucit sa da len ked sa spravi vela zlych fotiek.
 
Matthew
2008-06-12 14:52:40
hdavid, ten Ken Rockwell ma fakt zaujimavy web, pozri: http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/d40-recommendations.htm#lenses
 
hopo
2008-06-13 15:53:31
ja som si kupil D40 no som len uplny zaciatocnik, ale som velmi spokojny (zatial)
 
Spellbound
2008-06-19 01:22:26
hdavid, ja som mal ten istý problém, tiež som sa nevedel rozhodnúť medzi a200 a d40, tiež ma lákala cena a200vky, ktorá nebola o tolko väčšia od nikonu ale nakoniec na ludia čo do toho viac vidia presvedčili na nikon, hlavne vďaka príslušenstvu, kedže sony nemá až takú ponuku a hlavne také ceny pre objektívy ako objektívy pre nikon a druhá vec že ako začiatočník budeš tak ako ja asi používať istý čas setoví objektív a ten je na nikone omnoho kvalitnejší.
 
Vidicon
2008-07-17 13:24:09
Zdravim vas,
prosim vas, aky je rozdiel v kvalite obrazu (sum, farby) medzi D40 a D40x, ktora ma viac pixlov?
Rozhodujem sa medzi jednym z tychto dvoch fotoaparatov a este Lumix FZ50. Uz som bol rozhodnuty pre Lumix, ale potom som tu uvidel fotografie zo studia a v noci a v tych jednoznacne vyhrava Nikon, co do farby aj do sumu. Je to sposobene fotografom, alebo fotakom? Moja priorita su kvalitne fotky fotene asi prevazne v interiery (ale aj vonku) so zameranim na ludi.
Dakujem za kazdu radu.
 
bear
2008-07-17 13:51:54
D40x ma vacsie rozlisenie (aj vacsi sum) ako D40, FZ50 ma este daleko viac sumu ako D40x
 
hdavid
2008-07-20 11:28:47
Takze dakujem za rady, nakoniec som ozaj zvolil Nikon a nelutujem. Myslim si ze kym sa ho naucim ovladat pretecie vela vody. Kedze som presedlal z kompaktu na zrkadlovku musim povedat ze foti priam uzasne, je tam mnoho nastaveni a moznosti. Ako tu uz bolo predtym spomenute za tu cenu to bola pre mna velmi dobra kupa, ktoru nelutujem. Azda jedno co chcem zmenit je velkost okulara ci ako sa tomu hovori(gumicka okolo kukatka), ktora sa mi zdala hned od zaciatku malicka - uz na ultrazoom sa davaju vecise- ale to nebude velka investicia. Z kvality setoveho objektivu bol milo prekvapeny aj fotograf ktory fotil svadbu mojich znamych a mal som tu cest s nim trosicka pokecat. Dlho som rozmyslal nad A200 - no myslim ze aj Nikon D40 mna ako amaterskeho fotografa zamestna svojimi funkciami na dlhé obdobie.
 
Vidicon
2008-07-21 10:19:35
Podobne aj ja dakujem za radu. Od piatka som stastnym majitelom D40 a som tiez velmi spokojny. Urobil som dokonca zopar fotiek v izbe pri slabsom osvetleni bez blesku a su skvele.
Vycitat mozem zatial len jednu vec: ak slnko trochu zasvieti na objektiv, cela fotka strati uplne kontrast. Pritom slnko svieti viac-menej zhora (na poludnie), v hladaciku ho vobec nevidim. Moj stary kompakt s tym nikdy ziadny problem nemal. Da sa tomu nejak predist?
 
Vidicon
2008-07-21 10:21:35
Este doplnim k tomu problemu, jedna sa vlastne o rovnaky pripad, ako je na Vasej ukazkovej fotografii s Novym mostom. Ja by som stratu kontrastu oznacil ako neprijatelnu, nie ako "malu".
 
MindBlocker
2008-07-25 12:31:16
To Vidicon: staci ak pouzijes polarizacny filter.. ten odstrani odrazy a odlesky a prehlby farby.
 
vitacit
2008-07-28 22:40:55
zdravim. chcem sa posunut do vyssieho levelu fotografovania a po zenite a dvoch canonoch (powershot s50 a s1 is) som sa rozhodol prejst k digitalnym zrkadlovkam. nie som ziaden tazky profik, len skor pokrocily amater, ktoreho fotenie a technika fotenia bavia a chce sa tomu venovat trosku hlbsie (ako hobby a pasia). prechadzam fotoweby dlhsiu dobu a po tom vsetkom co som precital sa mi zacinaju pacit nikony. a prave tu smeruje moja otazka-nikon d80 alebo d40 ? s peniazkami az taky problem nie je. mal som moznost drzat obidve masiny v ruke a velmi sa mi pozdavaju. je medzi nimi az tak velky rozdiel ? je rozumne zaplatit menej za d40/d40x a usetrene peniaze vrazit do lepsich skiel alebo ist k d80, ktora vyzera byt o nieco vylepsena ? ak teda d40/d40x, ktore objektivy by sa hodili, ak mam zaujem skor o makro, detaily, ludi z blizka ? dakujem za kazdu odpoved.
 
Matthew
2008-07-30 14:23:04
to vitacit: Co sa tyka objektivov, tak sa PLS mrkni na starsi 105mm bez AF a VR, alebo na jeho novu verziu AF VR 105mm. Stara 105 ale uplne, uplne staci. Co sa tyka D40 vs. D80, tak v pripade zaciatocnika v DSLR (ako som aj ja), urcite odporucam skor D40 + dalsie sklo (alebo mat cosi usetrene na dalsie dobre sklo). Lebo dalsie sklo Ti da viac moznosti ako o nieco lepsie telo. Realny dalsi krok vyssie co sa tyka tela je az D300 (resp. D200).
 
johnyf
2008-08-28 15:28:03
zdravim.som vasnivy amatersky fotograf a silno uvazujem o kupe tohto fotoaparatu ,ale chcem sa spytat na velkost zoomu setoveho objektivu AFS DX ED Nikkor 18-55, f3,5-5,6 G II -kedze sa neviznam v tychto cislach.este uvazujem o Nikon Coolpix P80,ktory ma 18xzoom,ale kedze cenovi rozdiel medzi tymito fotoaparatmi nieje az tak velky,pokial by D40-tka mala podobny zoom ako P80-tka,bral by som radsej tu D40-tku ,s tym setovim objektivom.dik za radu.
 
Marcel Rebro
2008-08-28 16:02:00
príspevok od: johnyf
zdravim.som vasnivy amatersky fotograf a silno uvazujem o kupe tohto fotoaparatu ,ale chcem sa spytat na velkost zoomu setoveho objektivu AFS DX ED Nikkor 18-55, f3,5-5,6 G II -kedze sa neviznam v tychto cislach.este uvazujem o Nikon Coolpix P80,ktory ma 18xzoom,ale kedze cenovi rozdiel medzi tymito fotoaparatmi nieje az tak velky,pokial by D40-tka mala podobny zoom ako P80-tka,bral by som radsej tu D40-tku ,s tym setovim objektivom.dik za radu.
18-55 ma zoom 55/18 = 3,05~
PS : davas tomu gramatykovy ;-)
 
ivalko
2008-08-29 13:07:31
johnyf: Pri DSLR a vymennych objektivoch zabudni na zoom, je to absolutne nepodstatny udaj, urcuje len pomer najdlhsieho ohniska k najsirsiemu. 18-55 pri setaku je ten isty zoom ako pri teleobjektive 70-200. Pritom kazdy vidi uplne inak. Tak co ti to povie? Studuj, zdrojov je dost, najlepsie este predtym, nez si kupis zrkadlo a zistis, ze po kupe setu za cca 12 tisic investujes este niekolkonasobne viac, kym sa aspon ako-tak amatersky dovybavis :)
 
Vidicon
2008-09-04 15:57:29
Johnyf:
pozri si obrazky zo studiovej sceny v recenzii na D40 a P80. Uvidis jedno: P80 nema farby, nema dynamiku a ma vela sumu. Ale P80 ti poskytne fantasticky zoom 18x aj so stabilizatorom, oproti D40 s 3x zoomom. Jedine ze by si si ku D40 dokupil dalsi objektiv za 6000 a viac. Musis si polozit otazku, co je tvoja priorita: nizky sum a skvele farby, alebo vsestrannost.
 
zeppelin
2008-09-04 20:49:42
príspevok od: hmphoto
Môžem tvoje slová len potvrdiť, vlastním D40 s uvedeným setovým objektívom a zatiaľ ma nesklamal. Čo sa týka nevýhody u absencie AF pri objektívoch bez vnútorného motorčeka na to som bol upozornený pri jeho kúpe. Momentálne hľadám objektív s väčšou škálou zoomu a tak isto clony. Momentálne sa rozhodujem medzi NIKKOR AF-S DX 18-135/3, 5-5,6 G IF-ED alebo Nikkor AF-S VR DX Zoom 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED.
hm, no ja by som radsej nasetril na ten VRkovy 18-200... mam aj ten 18-55 a 18-135 a zas taky obovsky rozdiel to nie je... navyse to VRko je urcite fajn vec...
 
johnyf
2008-09-04 21:30:22
rozhodol som sa pre kvalitu fotografie-cize D40-tku.
 
cervenz
2008-10-02 21:53:33
Zdravím,, tak D40 mam asi pol roka a som s nou maximalne spokojny, / teda ako amater - laik / Leny by som sa chcel spytat na polarizačny filter , mate niekto skusenosti aky treba kupit / na odlesk vody , snehu atd, / Dik za info,
 
ramy
2009-03-21 22:47:56
Ahojte, vo fotení som začiatočník ale v blízkej dobe by som si chcela kúpiť zrkadlovku. Pôvodne som rozmýšlala nad olympusom E- 420, ale táto recenzia ma zaujala a tak by som vás chcela poprosiť o radu. Ktorý je podla vás lepší: E-420 alebo D-40? Poprípade ešte nejaký iný v rovnakej cenovej kategorii. Dakujem :)
 
staleusmiaty
2009-03-21 23:11:42
príspevok od: ramy
Ahojte, vo fotení som začiatočník ale v blízkej dobe by som si chcela kúpiť zrkadlovku. Pôvodne som rozmýšlala nad olympusom E- 420, ale táto recenzia ma zaujala a tak by som vás chcela poprosiť o radu. Ktorý je podla vás lepší: E-420 alebo D-40? Poprípade ešte nejaký iný v rovnakej cenovej kategorii. Dakujem :)
Klasicka otazka si ziada klasicku odpoved: s obidvoma aparatmi dokazes spravit pekne fotky :) V prvom rade musis ist sama do obchodu, pozriet ich a skusit, ktory ti lepsie sadne do ruky a tak.. Vyhody ci nevyhody najdes u kazdeho z nich, vybavou ma E420 navrch oproti D40, ale zas Nikon je Nikon :))
Podla mna si trosku priplat a kup nieco novsie, Canon 1000D alebo Nikon D60, oba okolo 430eur (13000 Sk) so setovym objektivom.
 
ramy
2009-03-21 23:18:28
Dakujem pekne za radu, tie dva si pozriem a určite sa pokukám aj v obchodoch :D
 
arowanaaquarium
2009-10-18 14:16:10
Objavil sa mi v poslednej dobe na tomto aparáte a to taký, že prisvetlovacie svetielko na ostrenie, mi občas prestane reagovať. Preskúšal som všetky možné nastavenia a žial bez výsledku. Nestretli ste sa s podobným problémom, alebo nemáte nejakú radu na jeho odstránenie ?
Ďakujem.
 
radohali
2011-03-29 01:33:29
ahojte chcel by sa spytat či na zhačiatok kupit tento fotakk použivany alebo raqdšej novi D5000
ktori je podla vas na začiatok vhodnejši? dik
 
L.U.B.O
2011-03-29 08:41:06
príspevok od: radohali
ahojte chcel by sa spytat či na zhačiatok kupit tento fotakk použivany alebo raqdšej novi D5000
ktori je podla vas na začiatok vhodnejši? dik
urcite D5000...
 
Posterusak
2011-11-20 14:20:24
zaostrovacie svetielko funguje len ak mas zaostrovaci bod v strede aspon mne a kamosovi tak ide to iste aj na externom blesku samozrejme ak mas d40 ako my
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované