Hore

Nokia N96 - alternatíva do vrecka!

Nokia N96 je smartphone s operačným systémom Symbian  9.3 a užívateľským rozhraním Feature Pack 2.
Je to plnohodnotný 3G telefón s fotoaparátom s dvoma objektívmi, pracujúci v pásme  WCDMA HSDPA 2100 MHz so simultánnym hlasovým a paketovým prenosom (max. rýchlosť DL/UL = 3,6 MB/s, resp. 384 kb/s, max. rýchlosť CS 64 kb/s), EGPRS, GPRS, GSM/EDGE.

Nabitý je všetkými najnovšími multimediálnymi funkciami. Okrem prehrávania video a audio súborov, či fotografovania je naviac vybavený DVB-H televíznym tunerom. Zabudované sú stereo reproduktory. 
Fotoaparát s rozlíšením 5 MPx používa kvalitnú optiku Carl Zeiss s automatickým zaostrovaním. Vstavaná pamäť 16 GB je rozšíriteľná pomocou MicrSD pamäťovej karty.

N96-ka je aj kanceláriou vo vrecku. Kalendár je dotiahnutý takmer k dokonalosti. Nechýba podpora práce s dokumentmi vo formáte Word, Excel a PDF. Okrem rýchlych dátových prenosov disponuje aj BlueToth a WiFi pripojením. Prístup k internetu ak emailom má užívateľ neustále k dispozícii. Samozrejmosťou je aj pripojenie USB.

Design

Čistejšie tvary, zaoblené rohy a lesklé prevedenie predného a zadného krytu. Desig je tak modernejší, ale N95-ka vyzerala „serioznejšie". Mne sa však vzhľad N96-ky páči viac.

Opäť sa jedná o „vysúvačku" s pohybom do dvoch smerov. V zasunutom stave nájdeme na prednej strane základné navigačné tlačidla, ovládanie prehrávača a potvrdenie alebo zamietnutie hovoru.

Veľký 2,8palcový LCD displej zobrazujúci až 16 miliónov farieb, rozlíšenie QVGA (240 x 320 pix) je dnes v Proči triede už len priemerné. Krycie sklo je lesklé a náchylné na otlačky.

Na zadnej strane je objektív Carl Zeiss s xenónovým bleskom, bohužiaľ bez krytky. Praktický je stojanček pre pohodlné sledovanie televízie alebo videa. Na ľavej strane sú umiestnené stereo reproduktory.

Výbava a funkcie

Foto

Telefón je vybavený dvomi fotoaparátmi. Ten hlavný má rozlíšenie 5MPx a je vybavený nadštandardným objektívom Carl Zeiss s automatickým zaostrovaním a xenónovým prisvetlovacím bleskom (bližšie vo fototeste). Drhý slúži pre videohovory v sieti 3G.

Video a Audio

Vďaka veľkej pamäti sa do telefónu zmestí množstvo pesničiek a filmov vo výbornej kvalite. Pre ovládanie prehrávania slúžia samostatné tlačidlá. Mobil je vybavený aj štandardným 3,5 mm konektorom pre pripojenie ľubovoľných stereoslúchadiel. Dodávaná HF sada obsahuje mierne nadpriemerné špuntové slúchadla aj s ovládaním prehrávača.

Podporované sú videosúbory formátov MPG, WMV, RealVideo, FLV a audiosúbory  MP3, AAC, eAAC, WMA.

TV Tuner

Zabudovaný DVB-H tuner umožňuje sledovanie digitálneho terestirálneho vysielania. Mobil je možné pripojiť pomocou dodávaného AV káblu k výkonnejšej zvukovej aparatúre alebo TV prijímaču.

Hry

Novinka podporuje hranie najnovších hier postavených na platforme N-Gage, pre pohodlné ovládanie slúžia samostatné tlačidla.

Mapy a navigácia

Telefón má zabudovaný GPS a aplikáciu Nokia maps s mapami takmer 200 krajín.

Obsah balenia

 • Prístroj Nokia N96
 • Batéria Nokia BL-5F
 • Kábel Nokia CA-101 (microUSB)
 • Kábel Nokia CA-75U (TV-Out)
 • Stereofónny headset Nokia HS-45 so zvukovým ovládačom Nokia AD-54
 • Mobilná nabíjačka do auta DC-4
 • Cestovná nabíjačka AC-5

Fototest

Ako vždy sme sa najviac tešili na otestovanie kvality fotoaparátu. Objektív Carl Zeiss Tessar 5,2mm/f2,8 s automatickým zaostrovaním by mal byť zárukou nadpriemerných výsledkov.  A skutočne tomu tak je. Fotografie sa kvalitou plne vyrovnajú základným modelom digitálnych fotoaparátom. Nokia stráca až pri snímaní za nízkej hladiny osvetlenia, xenónová výbojka sa výkonnejšiemu blesku nevyrovná.

Automatické zaostrovanie je rýchle a presné. V makrorežime je najkratšia zaostrovacia vzdialenosť 10 cm, to oceníte nielen pri fotografovaní kvetov alebo napr. aj cestovného poriadku na zástavke.

Rozlíšenie 5 mil. bodov je dostačujúce pre prezentáciu aj na veľkoplošnom televízore alebo pre tlač do formátu 15x21 cm.

Za denného svetla je vyváženie bielej presné, pri žiarovkovom osvetlení tiahnu fotografie do oranžova, preto sa odporúča prepnúť na manuálne vyváženie bielej. S týmto majú problém dokonca aj zrkadlovky.

Nokia N96 zvláda fotografovanie na výbornu. Fotografie sú ostré, so živými a prirodzenými farbami. Ako vreckový zápisník nahradí lacné dig. fotoaparáty.

Galéria

Nikkor17B.JPG

Nikkor50A.JPG

Tokina16contraA.JPG

širokouhlý záber maximálny digitálny zoom pri fotografovaní v protisvetle dochádza k malým odleskom na objektíve

Tokina40.JPG

Tokina50a.JPG

Tokina16a.JPG

výborné podanie teplých tónov umožní vyhotoviť atraktívne fotografie pri zapadajúcom slnku v režime krajina 16mm

Tokina16c.JPG

širokouhlý záber maximálny digitálny zoom širokouhlý záber maximálny digitálny zoom

nikkor17a.JPG

Nikkor50B.JPG

Nikkor50D.JPG

vynikajúca ostrosť a prekreslenie detailov f2,8 - perfektné zaostrenie, kresba a príjemný bokeh Face detection spoľahlivo rozozná tvár v obraze a zaostrí a exponuje práve na ňu

nocna2.JPG

VR2_500.JPG

VR1.JPG

 
Dostatočne dlhé časy závierky vo fotoaparáte Nokie umožňujú výborne zachytiť  večernú atmosféru mesta. Pozor, telefón musíte položiť na podložlu a aktivovať fotoaparát pomocou samospúšte, inak by ste záber pre pomalý čas závierky roztriasli.  

Zhrnutie

Nokia N96 je nabitá najnovšími technológiami a náročnému užívateľovi poskytuje nadštandardné funkcie nielen pre prácu ale aj oddych. Pri bežnom zaťažení vydrží v činnosti 4 dni, čo je na takto vybavený telefón slušná hodnota. Výborná je konektivita. Oceňujeme veľkú vstavanú pamäť, ktorá pojme mnoho hodín hudba a niekoľko filmov vo výbornej kvalite. Funkciu televízneho prijímača u nás zatiaľ príliš nevyužijete. Výborný je aj fotoaparát.

Čo nám trochu chýbalo je dotykové ovládanie, ktoré už ostatný výrobcovia v tejto triede ponúkajú a vyššie rozlíšenie displeja.

 Drobné rozdiely oproti N95-ke vylepšujú komfort obsluhy a ešte viac zvyšujú úžitkovú hodnotu. Či už potrebujete výkonný manažérsky telefón alebo multimediálny prehrávač s hernou konzolou, určite budete s Nokiou N96 spokojní.

Špecifikácia

Prevádzkové frekvencie

WCDMA 2100 (HSDPA) / EGSM 900, GSM 1800/1900 MHz (EGPRS)
Automatické prepínanie medzi jednotlivými pásmami a režimami DVB-H Class C, 470-750 MHz

Veľkosť

Objem: 92 cm3
Hmotnosť: 125 g
Dĺžka: 103 mm
Šírka: 55 mm
Hrúbka: 18 mm, na niektorých miestach až 20 mm

Pamäťové funkcie

16 GB vnútornej flash pamäte, slot pre pamäťové karty microSD (vymeniteľné počas činnosti prístroja), ktoré ponúkajú ďalšie rozšírenie kapacity pamäte a vyššiu flexibilitu

Približná kapacita dynamickej pamäte zodpovedá 16 GB dát:

 • video: 40 hodín
 • hudba: 12 000 skladieb

128 MB pamäte RAM, 256 MB systémovej pamäte (operačný systém a dynamická užívateľská pamäť)

Displej a užívateľské rozhranie

 • 2,8palcový QVGA (240 x 320 pix) LCD displej TFT zobrazujúci až 16 miliónov farieb
 • Užívateľské rozhranie: S60 (3rd edition), Feature Pack 2
 • Aktívny pohotovostný režim displeja, multimediálne menu
 • Mediálne klávesy, multimediálne tlačidlo, zámok klávesnice, tlačidlo pre ovládanie hlasitosti, numerická klávesnica (ITU-T), tlačidlo Menu, tlačidlo pre mazanie, programovateľné klávesy, klávesy poslať a ukončiť, tlačidlo pre zapnutie/vypnutie, tlačidlo pre ovládanie fotoaparátu

Podpora pre aplikácie od iných výrobcov

 • Operačný systém Symbian 9.3
 • Software Nokia S60 third edition, feature pack 2
 • JavaTM MIDP 2.1, CLDC 1.1 (Connected Limited Device Configuration (J2ME))
 • Flash Lite 3.0
 • C++ a Java SDKs
 • Sťahovateľné aplikácie JavaTM a Symbian od iných výrobcov
 • Podpora pre Widgets

Prenos dát

 • WCDMA HSDPA 2100 MHz so simultánnym hlasovým a paketovým prenosom (max. rýchlosť DL/UL = 3,6 MB/s, resp. 384 kb/s, max. rýchlosť CS 64 kb/s)
 • Podpora duálneho režimu prenosu (DTM) pre simultánny prenos hlasových a paketových dát v sieťach GSM/EDGE, jednod. trieda A, multislot triedy 11, max. rýchlosť DL/UL 177,6 kb/s, resp. 118,4 kb/s
 • EGPRS triedy B, multislot triedy 32, max. rýchlosť DL/UL 296 kb/s, resp. 177,6 kb/s
 • GPRS triedy B, multislot triedy 32, max. rýchlosť DL/UL 107 kb/s, resp. 64,2 kb/s

Hlavný fotoaparát

 • Až 5 megapixelov (2592 x 1944 pix)
 • Optika Carl Zeiss: objektív Tessar
 • Automatické zaostrovanie, automatická expozícia
 • Clonové číslo/uzávierka: F2,8
 • Ohnisková vzdialenosť: 5,2 mm
 • Rozsah zaostrovania: 10 cm až nekonečno
 • Dvojitý LED blesk pre fotoaparát, svetlo pre videosnímanie, kontrolka videosnímania, pomocné prisvetlenie na automatické zaostrovanie

Druhý fotoaparát

Snímač VGA (640 x 480 pix)

Videosnímanie

Videozáznam vo formáte MPEG-4, rozlíšenie VGA s rýchlosťou 30 snímok za sekundu
Digitálna stabilizácia obrazu
Maximálna dĺžka videozáznamu: obmedzená dostupnou kapacitou pamäte
Formát videosúborov: .mp4 (predvolený), .3gp (pre MMS)
Vyváženie bielej: automatické, slnečno, zamračené, žiarovka, žiarivka
Možnosť úpravy parametrov snímania, svetlo pre videosnímanie, vyváženie bielej a farebné tóny

Fotografovanie

Rozlíšenie fotografií: až 5 megapixelov (2592 x 1944 pix)
Formát statických snímok: JPEG, EXIF
Funkcia automatického zaregistrovania miesta nasnímaných fotografií vo forme geografických údajov
Možnosť úpravy nastavenia parametrov snímania, blesku, sekvenčné snímanie, samospúšť, farebné tóny, vyváženie bielej, kontrast, kompenzácia expozície, vodiace línie

Mapy a navigácia

Zabudovaný GPS modul s podporou pre asistovaný systém GPS (A-GPS)*
Aplikácia Nokia Mapy
Mapy viac ako 200 krajín, miliónov turistických cieľov, detailných informácií o konkrétnych oblastiach a satelitné zobrazenie - to všetko zadarmo k dispozícii na stiahnutie**
Aktualizácia v podobe multimediálnych cestovných sprievodcov po veľkých mestách a navigačných služieb Drive - navigácia s hlasovým navádzaním pre jazdu autom; Walk - navigácia prispôsobená pre chôdzu s navádzaním krok za krokom - v ponuke k zakúpeniu

Pripojiteľnosť

 • Bezdrôtová sieť LAN IEEE802.11 g/b s podporou UPnP (Universal Plug and Play)
 • Vysokorýchlostný USB 2.0 s rozhraním microUSB typu B
 • 3,5mm stereofónny konektor pre headset (AV konektor Nokia), podpora pre TV-Out (PAL/NTSC)
 • Bezdrôtová technológia Bluetooth 2.0 s profilom A2DP (stereofónny zvuk) a EDR (Enhanced Data Rates)
 • Prepojenie s programom Nokia PC Suite cez USB alebo bezdrôtovou technológiou Bluetooth
 • Miestna synchronizácia kontaktov a kalendára s kompatibilným osobným počítačom s využitím kompatibilného pripojenia
 • Vzdialená synchronizácia prostredníctvom mobilnej siete
 • Posielanie a prijímanie fotografií, videoklipov, grafiky a vizitiek prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia