Hore

Panasonic Lumix DC-TZ200

Kategória kompaktov vymiera, prežívajú len tie, ktorým fotomobily nedokážu konkurovať. Sú to odolné kompakty, ktoré znesú pád, mráz, dá sa s nimi potápať a potom kompakty s výrazne väčším snímačom (1” a väčší), ktoré poskytujú rádovo lepšiu kvalitu v zlých svetelných podmienkach.

Asi najznámejším a najpopulárnejším predstaviteľom pokročilých kompaktov je Sony RX100 a jeho nasledovníci. Konkuruje mu Canon a Panasonic. Nikon boj vzdal ešte skôr ako začal predávať nádejné kompakty radu DL. Predstavil ich, ale nikdy sa nedočkali výroby.


V rukách mám Panasonic TZ200. TZ, to je dnes už legendárna skratka kompaktov s väčším rozsahom objektívu, ideálna na cestovanie (Travel Zoom). Podarilo sa Panasonicu spojiť prednosti 1" snímača s veľkým rozsahom objektívu? Zachovať kompaktné rozmery pri tak veľkom rozsahu sa podpísalo na konštrukčných kompromisoch. Inak by fotoaparát musel vyzerať ako ultrazoom s dizajnom malej zrkadlovky. Tým je však Panasonic FZ2000.

Špecifikácia

Panasonic TZ200 je veľmi dobre vybavený kompakt. Programovo a funkčne uspokojí aj náročnejšieho fotografa. Rovnako ako bezzrkadlovky Panasonic, poskytuje 4K video a na neho naviazané funkcie. Je to nástupca modelu TZ100. Oproti nemu má väčší rozsah objektívu (15x zoom oproti 10x zoom), väčší hľadáčik s vyšším rozlíšením, pribudol Bluetooth a podarilo sa zvýšiť výdrž batérie.

Vďaka 1" snímaču sa fotoaparát radí do kategórie kompaktov, ktoré zaujímajú aj serióznejších fotografov. Objektív je od dvorného dodávateľa, firmy Leica. Je ekvivalentom plnoformátového objektívu 24-360 mm. 3" LCD displej je pevný, s dotykovým ovládaním. Vo výbave nechýba EVF hľadáčik s rozlíšením 2 330 000 bodov.

Fotografie môžete ukladať vo formátoch JPG a RAW. Video vo formátoch MP4 a AVCHD.







  • Snímač: 20,1 Mpx 1” MOS
  • Objektív: LEICA DC VARIO-ELMAR8,8 – 132 mm (24 – 360 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu), F3,3 – 6,4
  • Optická konštrukcia: 13 prvkov v 11 skupinách (1 asférická šošovka zo skla ED/5 asférických šošoviek/3 šošovky zo skla ED) (11 asférických povrchov)
  • Stabilizácia obrazu: 5-osový stabilizátor HYBRID O.I.S.
  • Hľadáčik: 0,21-palcový živý hľadáčik (2 330 000 bodov), zväčšenie približne 1,45×/0,53× (ekvivalent 35 mm fotoaparátu)
    • Displej: 7,5-centimetrový (3”) displej LCD s obrazovkou TFT (s 1 240 000 bodmi), dotykové ovládanie
    • Sériové zábery: [AFS] H: 10 snímok/s, M: 7 snímok/s (pri používaní živého náhľadu), L: 2 snímky/s (pri používaní živého náhľadu)/[AFF/AFC] H: 6 snímok/s, M: 6 snímok/s (pri používaní živého náhľadu), L: 2 snímky/s (pri používaní živého náhľadu)
    • 4K: 30 snímok/s
    • Formát fotografii: JPG/RAW
    • Špeciálne funkcie: Postfocus, Fokus Stacking, 4K Photo
    • Citlivosť: ISO/80*/100*/125/200/400/800/1 600/3 200/6 400/12 800/25 600*
    • Videoformát: AVCHD (zvukový formát: Dolby Audio, 2 kanály), MP4 (zvukový formát: AAC, 2 kanály)
    • Rozlíšenie videa: [4K]/3 840 × 2 160 4K/30p: 100 Mb/s/4K/25p: 100 Mb/s/4K/24p: 100 Mb/s/[Full HD]/1 920 × 1 080 FHD/60p: 28 Mb/s/FHD/50p: 28 Mb/s/FHD/30p: 20 Mb/s/FHD/25p: 20 Mb/s/[HD]/1 280 × 720 HD/30p: 10 Mb/s/HD/25p: 10 Mb/s, [Full HD]/1 920 × 1 080 FHD/50p: 28 Mb/s, nahrávanie 50p/FHD/50i: 17 Mb/s, nahrávanie 50i/FHD/25p: 24 Mb/s, nahrávanie 50i (výstup zo snímača je 25 snímok za sekundu)/FHD/24p: 24 Mb/s, nahrávanie 24p, [Full HD]/1 920 × 1 080 FHD/25p (výstup zo snímača je 100 snímok za sekundu)
    • Konektivita: microHDMI typu D (*3), USB2.0 Micro B
    • Bezdrôtová konektivita: Bluetooth® v4.2, Wi-Fi
    • Pamäťová karta: SD, SDHC, SDXC/(kompatibilné so štandardom UHS-I UHS Speed Class 3)
    • Rozmery: 111,2 × 66,4 × 45,2 mm
    • Hmotnosť: približne 340 g s batériou a pamäťovou kartou SD


https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/fotoaparaty-so-superzoomom/dc-tz200.html

Fotoaparát v praxi

Začnem nabíjaním, to prebieha cez USB, rovnako ako pri mobile. Myslím, že je to praktické, keď nemusíte so sebou nosiť špeciálne nabíjačku pre fotoaparát, ale použijete tú k telefónu. Na druhú stranu, ak máte dve batérie, tú druhú nenabijete ak fotoaparát používate. Kto potrebuje, môže si samostatnú nabíjačku dokúpiť.

K lepšiemu držaniu kovového tela prispieva malý grip s červenou dekoráciou a plastová opierka palca. Aj tak je to však fotoaparát do dvoch rúk, ak chcete mať istotu, že sa vám z ruky nevyšmykne. Na vzhľade nie je nič prekvapujúce. Z ovládacími prvkami dizajnéri neexperimentovali. Vzhľadom na veľkosť fotoaparátu sú ovládače pomerne malé, nič pre drevorubačov, kováčov a mäsiarov. Tu sa lepšie uplatnia prsty klaviristu, alebo chirurga.

Ovládanie je až na malé ovládacie prvky veľmi dobré. Fotograf si môže upraviť ovládanie podľa ľubovôle. K dispozícii má 4 funkčné tlačidlá a ďalšie funkčné sú dotykové. Výpočet funkcií, ktoré im môžete priradiť, by riadne predĺžil rozsah tejto recenzie. Nebudem ani vymenovávať, čo všetko sa dá nastaviť. Spomeniem ale napr. monochromatický hľadáčik, zebru, vodováhu, či pokročilé nastavenie dotykového ovládania.

Je až prekvapujúce, čo všetko môžete na kompakte nastaviť. V tom sa vyrovná bezzrkadlovke pre pokročilých. Grafikou a ponukou sa menu nelíši od CSC Lumix G. I Quick menu je rovnaké.

Programová výbava takisto zahŕňa všetko, čo poznáte z Lumixov G. Pokročilé režimy P/A/S/M, iAuto, scénické režimy, efektové filtre. Medzi vychytávkami nájdete 4K PHOTO, Post Focus, Focus Stacking, HDR, Timelapse. 4K PHOTO, ktoré využíva pri fotení video schopnosti prístroja, umožňuje snímať frekvenciou 30 ob./s. Nastaviť môžete Pre-Burst režim, ktorý ukladá fotografie do mädzipamäte, keď je namačknutá spúšť. Vďaka tomu vám žiadna akcia neutečie, ak aj stlačíte spúšť neskoro, v pamäti máte niekoľko záberov nasnímaných krátko pred stlačením spúšte.


Jeden z množstva obrazových efektov.


Efekt D.Mono je veľmi vydarený.

Fotoaparát je pripravený k použitiu približne po 2 sekundách od zapnutia. To nie je zlé na prístroj, z ktorého sa vysúva pomerne veľký objektív. Zaostrovanie je na kompakt veľmi rýchle, rýchla je aj odozva spúšte. Niet sa čo čudovať, je tu použitá technológia AF DFD, ktorá sa osvedčila v bezzrkadlovkách. Slušné je aj kontinuálne zaostrovanie, nemusíte sa báť ani akčného fotografovania. Prekvapujúco veľký je buffer, do ktorého sa zmestí až 24 obr. RAW+JPG.

Hľadáčik je vzhľadom na malé rozmery slušný, vadia mi odraz svetla od stien priestoru okulára, viditeľný rámček i menšie rozmery. Chýba aj vyšší kontrast a lepšie prekreslená čierna. Rozlíšenie je dostatočne jemné. Páči sa mi, že hľadáčik netreba vysúvať tak, ako je tomu na Sony RX100-kach s hľadáčikom. Každopádne je jeho prítomnosť veľkým plusom.

Displej je kvalitný, bohužiaľ sa nedá vyklápať. To je jeden z najväčších mínusov fotoaparátu. Na priamom slnku je obraz dobre pozorovateľný, častokrát lepšie ako v hľadáčiku.

Primárne sa transfokácia ovláda kolískou okolo spúšte. Tento spôsob je rýchly, ale menej presný. Ak chcete zoomovať precíznejšie, musíte v menu funkciu zoomovania priradiť prstencu okolo objektívu. Najviac sa mi osvedčilo používať naraz obidva spôsoby. Kolískou rýchlo zmením ohniskovú dĺžku a prstencom doladím presnejší výrez záberu.

Aký by to bol dnes fotoaparát bez bezdrôtovej konektivity? TZ200 má WiFi aj Bluetooth. Panasonic má dobre navrhnutú aplikáciu pre chytré zariadenia, s ktorou bezdrôtové prepojenie dobre využijete. Najmä Bluetooth kompenzuje nutnosť prenášania fotografií do chytrého zariadenia, ktoré ak fotíte mobilom, odpadá.

Objektív

15-násobný optický zoom, to už je slušný rozsah. Štartuje na 24 mm, čo je dostatočne širokouhlý záber, do ktorého sa zmestí architektúra i skupinka ľudí. Najdlhší koniec je ekvivalentom 360 mm plnoformátového objektívu, čím sa pomaly dostávame do kategórie supertele. Menej priaznivý je parameter svetelnosti. Tá je F3,3-6,4. To je daňou za kompaktné rozmery. Myslíte, že využijete viac lepšiu svetelnosť, ako veľký rozsah? Nech sa páči, Panasonic má v ponuke model LX15 s objektívom 24-75 mm/F1,4-2,8.

Vzhľadom na horšiu svetelnosť nebude Panasonic TZ200 kráľom nočných záberov z ruky. Cez deň mu určite pomôže stabilizácia, v ťažkých svetelných podmienkach však bude musieť automatika nastaviť vyššiu citlivosť ISO, čo sa prejaví na vyššej miere šumu.

Parametre objektívu predurčujú využitie fotoaparátu na dovolenkovú fotografiu, výlety do prírody.


360 mm, to je už silnejší teleobjektív, ktorý nemôže byť malý.


Panasonic už tradične spolupracuje s nemeckou firmou Leica.

Optická kvalita objektívu je vzhľadom na rozsah veľmi dobrá. Na dlhších ohniskách sa však prejavuje difrakcia, kresba je mäkšia, kontrast nižší. Priamo vo fotoaparáte je funkcia korekcie difrakcie, tá má vplyv na fotografie vo formáte JPG. Najnáročnejší môžu pomôcť kresbe softvérovým doostrením a pridaním mikrokontrastu.

Slabšie musím hodnotiť stabilizáciu obrazu. Som už zhýčkaný z bezzrkadloviek, ktoré výrazne posunuli možnosti fotenia z ruky. Bezpečnejšie je, ak vám expozimeter ukazuje čas v stotinách, ako desatinách sekundy.







Všetky zábery hradu sú snímané z rovnakého miesta. Dokazujú, že veľký rozsah objektívu fotografovi umožňuje kreatívne pracovať s kompozíciou.


Takúto fotku s amatérskou zrkadlovkou a setovým objektívom neurobíte.


S teleobjektívom dokážete "stlačiť perspektívu".

Ak vás baví fotiť detaily, objektív vám to umožní. Na najširšom ohnisku zo vzdialenosti 3 cm. S rastúcim ohniskom sa minimálka predlžuje, na najdlhšom ohnisku až na 1 meter. To nie je nedostatok, ale prednosť. Môcť fotiť z dostatočného odstupu oceníte pri fotení kvetov i drobných živočíchov. Dlhšie ohnisko sa esteticky prejaví nerušivým pozadím, ako hovoríme my odborníci, bokehom. V makrorežime je objektív mierne mäkší. Nijako tragicky, bez problémov použiteľný.


K pravému makru v mierke 1:1 chýba len kúsok.


Ak pri fotení kvetov použijete teleobjektív, dokážete aj s kompaktom pekne odčleniť pozadie.

Kvalita fotografií

V štandarde je na fotografiách vo formáte JPG vidno vplyv odšumovania aj pri nízkych citlivostiach, čím trpia najjemnejšie detaily. Odporúčam v nastavení obrazového profilu odšumovanie stiahnuť na minimálnu hodnotu -4.

Štandardný rozsah citlivosti je ISO 200 - 12 800. Automatika ISO za dobrých svetelných podmienok často použije nižšie ISO 125. Aj pri tom je pri 100% priblížení pozorovateľný šum. Náročnejší budú používať citlivosti do ISO 1600. Celkom použiteľné aj ISO 6400, ktoré je zároveň hranicou, nad ktorú nemá zmysel ísť.


Interiér kostola pri ISO 1600.

Dynamický rozsah je slušný, môže za to CMOS snímač, ktorý nemá také problémy ako CCD. Viac sa dá samozrejme vytiahnuť z tieňov, ako zo svetiel.


Formát RAW dovoľuje radikálnejšiu úpravu expozície. Pokiaľ je vo svetlách aspoň náznak obrazovej informácie, podarí sa vám zlepšiť ich prekreslenie.

Video

Video má samostatný program na voliči a aj samostatné podmenu. Páči sa mi, že ako tlačidlo Record funguje aj spúšť. Zoomuje sa štandardne kolískou okolo spúšte, ale v menu môžete nastaviť zoomovanie prstencom okolo objektívu. Prstencu sa dajú priradiť aj iné funkcie.

Skúsenejší užívatelia ocenia špeciálne funkcie, ako zebru, peaking level, či zoomovanie mikrofónu. K dispozícii sú pokročilé expozičné režimy, konfigurácia AF, výber obrazových profilov. Špeciálny "flat" pre video medzi nimi ale nie je.

Účelom videa v tomto fotoaparáte je z neho urobiť rodinnú kamerku. Užívateľ po jeho vyskúšaní by mal nadobro zatvoriť klasickú kameru do skrine. Začnem s argumentami pre:

  • 4K rozlíšenie
  • praktický rozsah objektívu
  • vstavaný hľadáčik
  • obrazové efekty
  • spoľahlivé zaostrovanie
  • stabilizácia obrazu

A teraz argumenty proti:

  • pevný displej
  • nie úplne plynulý chod transfokátora



Pri 4K rozlíšení je video pekne detailné, pozorovať na ňom ale vplyv postprocesingu, napr. línie spôsobené doostrením. Pomalšie čítanie riadkov sa podpisuje na rušivom vlnení obrazu. Video je tak vhodné pre rodinné využitie. YouTuberi, aj kvôli absencii selfie displeja, tento prístroj asi vyradia zo svojho užšieho výberu.

Plusy a mínusy

+ 1" MOS snímač
+ zabudovaný EVF hľadáčik
+ rýchlosť zaostrovania
+ veľký buffer
+ plná programová výbava
+ ergonómia ovládania
+ kvalita displeja
+ WiFi + BT
+ nabíjanie cez USB

- pevný displej
- kvalita hľadáčika
- šum aj na najnižších citlivostiach
- priemerná kvalita videa

Záver

Fotomobily valcujú trh s prístrojmi pre "nefotografov". Už pár rokov presviedčajú, že vedia fotiť i točiť video. Má ešte taký klasický kompakt akým je TZ200 ešte zmysel, keď neprináša až tak diametrálny nárast obrazovej kvality?

Čo mobily nemajú a ešte dlho mať nebudú, je veľký rozsah objektívu. Objektív je po snímači najdôležitejšou časťou fotoaparátu. Určuje, čo dokáže užívateľ odfotiť. Výrazne vplýva na možnosti práce s kompozíciou. Je veľký rozdiel, či hrad na fotke vyzerá ako vzdialený domček pre bábiky, alebo krásne vypĺňa formát fotografie. Praktický rozsah objektívu TZ200 využije každý užívateľ, nielen skúsenejší fotograf, ktorému sú určené pokročilé funkcie.

Žijeme v pohodlnej dobe, kedy sa nefotografom nechce nosiť nič iné, ako mobil, to univerzálne zariadenie spájajúce v sebe telefón, počítač, hernú konzolu, hudobný prehrávač, fotoaparát a videokameru. Ak pohodlie prekonáte a pribalíte na cesty malý fotoaparát s veľkým F, vráti sa vám to v podobe atraktívnejších záberov. Tie vďaka WiFi a Bluetooth môžete rýchlo dostať do mobilu a poslať ich do sveta internetu.

Panasonic Lumix DC-TZ200 je veľmi dobre vybavený kompakt s praktickým rozsahom objektívu. Náročnejších poteší výbava, vstavaný hľadáčik i rýchlosť fotoaparátu. 1" snímač je zárukou slušného obrazového potenciálu. Slušne mu sekunduje objektív, pri ktorom som očakával kompromisnejšiu kvalitu, vzhľadom na jeho veľký rozsah.

V prvom rade je to fotoaparát pre cestovateľov, dovolenkárov. Prístroj kompletne nahradí malú rodinnú videokameru. Na rozdiel od mobilu si pekne priblížite vystúpenie obľúbenej kapely, či vlastného potomka na školskej besiedke.

Mnohých určite zaujíma, či je TZ200 konkurenciou Sony RX100 (I - V), pretože až na objektív sú to dosť podobné prístroje. Sony vďaka menšiemu rozsahu objektívu (vyššia svetelnosť, menej kompromisná konštrukcia) a najnovšej generácii 1" snímača, poskytuje lepší obrazový výstup. Preto mu dajú prednosť náročný fotografi, ktorí aj častejšie fotia za horších svetelných podmienok. Panasonic má praktickejší rozsah objektívu, ktorý sa uplatní v cestovateľskej fotografii. Má lepšie ovládanie, viacej funkcií a praktickejšie riešený hľadáčik. Je to prístroj do rodiny. Samozrejme je tu konkurencia od Canonu, ktorý tiež ponúka niekoľko fotoaparátov s 1" snímačom. Rovnako ako u Sony, nemožno im uprieť kvalitu. Vďaka malému telu s veľkým rozsahom objektívu napokon TZ200 stojí tak trochu osamotene, vďaka čomu nepociťuje až taký konkurenčný tlak. Musí si ale dávať pozor na príchod Sony RX100 VI!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2018-06-11 18:19:48
rx100ky,g7x,lx15ky coskoro "nefotografom" nahradia fotomobily s 3mi sosovkami..24,50,85mm..a enthusiast compacts si budu kupovat len ludia,co potrebuju "zrkadlovkovu" kvalitu vo vreckovom vydani,popr.vacsi rozsah,ako 24-100..(tz100,200,rx100m6)..
 
pa10
2018-06-13 17:50:39
príspevok od: fatality
rx100ky,g7x,lx15ky coskoro "nefotografom" nahradia fotomobily s 3mi sosovkami..24,50,85mm..a enthusiast compacts si budu kupovat len ludia,co potrebuju "zrkadlovkovu" kvalitu vo vreckovom vydani,popr.vacsi rozsah,ako 24-100..(tz100,200,rx100m6)..
fotomobily nahradili segment lowend dovolenkovych kompaktov - plastove dovolenkove krabicky za 60€ z elektroobchodu s pidi-1/2,5"-senzormi. a je to dobre, beztak to bol lacny elektroodpad pre komercnych bfu, ktori sa preorientovali na fotenie smartfonmi. ja by som pre pokrocile kompakty flintu do zita nehadzal, rychla optika a vacsi senzor, to bude medzi fanusikmi fotografie este dlho preferovana kombinacia do vrecka
 
fatality
2018-06-13 19:16:25
príspevok od: pa10
fotomobily nahradili segment lowend dovolenkovych kompaktov - plastove dovolenkove krabicky za 60€ z elektroobchodu s pidi-1/2,5"-senzormi. a je to dobre, beztak to bol lacny elektroodpad pre komercnych bfu, ktori sa preorientovali na fotenie smartfonmi. ja by som pre pokrocile kompakty flintu do zita nehadzal, rychla optika a vacsi senzor, to bude medzi fanusikmi fotografie este dlho preferovana kombinacia do vrecka
pisem nefotografom..ludom,co si fotky tlacia max.10x15 a zverejneju na fb,insta a pod..tym uz aj dnesna kvalita fotomobilov bohate postacuje..jediny problem je "zoom"..a ten "pride" s tromi sosovkami..
fanusikovia fotografie,teda ti co si na kvalitu popr.vacsi rozsah potrpia,samozrejme pokrocile kompakty kupovat nadalej budu..ale bude ich menej..kvalita fotomobilov ide hore,optika je svetla,primerany rozsah zoomu sa da nahradit viacerymi sosovkami..
a vidno to aj na reakciach vyrobcov - tz100,tz200,rx100VI..
 
pa10
2018-06-14 08:27:38
prepac, rychlo citam)
 
fatality
2018-06-14 12:24:43
príspevok od: pa10
prepac, rychlo citam)
fpoho ☺
 
fatality
2018-06-21 12:15:29
príspevok od: pa10
fotomobily nahradili segment lowend dovolenkovych kompaktov - plastove dovolenkove krabicky za 60€ z elektroobchodu s pidi-1/2,5"-senzormi. a je to dobre, beztak to bol lacny elektroodpad pre komercnych bfu, ktori sa preorientovali na fotenie smartfonmi. ja by som pre pokrocile kompakty flintu do zita nehadzal, rychla optika a vacsi senzor, to bude medzi fanusikmi fotografie este dlho preferovana kombinacia do vrecka
ked zacnu liezt taketo lowlight zabery z viacerych smartphonov..(huawei 20 pro)..tak ten "profikompaktovy" umieracik zazvoni asi skor.. ..
https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/15_HuaweiP20Pro.jpg
 
Peter Peter
2018-07-06 11:20:03
príspevok od: fatality
ked zacnu liezt taketo lowlight zabery z viacerych smartphonov..(huawei 20 pro)..tak ten "profikompaktovy" umieracik zazvoni asi skor.. ..
https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/15_HuaweiP20Pro.jpg
oh bože takto vymydlený obrázok je fakt terno, tak do 10x13
 
bobo222
2018-10-16 10:00:43
príspevok od: fatality
ked zacnu liezt taketo lowlight zabery z viacerych smartphonov..(huawei 20 pro)..tak ten "profikompaktovy" umieracik zazvoni asi skor.. ..
https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/15_HuaweiP20Pro.jpg
Nejako sa to tam všetko rúca, tie stoličky pri bare, to je jak od picassa.
 
vlados
2018-10-16 19:19:39
A ta budova napravo je tiez nejako po zemetraseni ? Sa nejako povazlivo naklonila dozadu. Ale farbicky pekne . To je namalovane, ci vyfotene ?
 
fatality
2018-10-17 12:21:02
chlapci vy ste niekedy vydeli vystup zo sirokaca?
 
fatality
2018-10-17 15:40:40
príspevok od: fatality
chlapci vy ste niekedy vydeli vystup zo sirokaca?
uff..*videli.. ..
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované