Hore

Panasonic Lumix DMC-FX150

V júli tohto roku cestoval náš Jules do slnkom zaliateho Monte Carla na predstavenie nových kompaktných prístrojov od japonského Panasonicu. Všetku pozornosť a slávu si vtedy pre seba získala LX3-ka, no popri nej sa svetu predstavil aj ďalší zaujímavý kompakt, určený pre odlišnú cieľovú skupinu zákazníkov.

 

 

Reč je o modeli Panasonic Lumix DMC-FX150, ktorý šokoval najmä vysokým rozlíšením svojho snímača. Ako teda vyzerajú obrázky zo 14,7 Mpx snímača miniatúrnej veľkosti? Preštudujte si recenziu a nejaké fotky určite nájdete.

Dizajn a ergonómia

 

Písmená FX v označení aparátu naznačujú, že máme do činenia so štýlovým prístrojom, ktorý si okrem vysokého výkonu a funkčnosti potrpí aj na svojom imidžovom vzhľade.

 

Dizajn je podľa môjho názoru veľmi vydarený. „Mydielka" sú vo všeobecnosti dizajnérsky vďačné a verejnosťou dobre prijímané, no FX150-ka pridáva ešte kúsok elegancie navrch.

 

 

 

Darí sa jej to okrem rôznych dizajnérskych prvkov najmä vďaka celokovovému telu s príjemnou povrchovou úpravou a vhodne zvoleným farebným kombináciám. My sme mali k dispozícii čiernu verziu so striebornými prvkami, nemenej elegantne však pôsobí aj invertovaná verzia.

 

Panasonic si zaslúži veľkú pochvalu aj za celkové spracovanie detailov a všetkých pohyblivých častí. Či už sú to tlačidlá, kolieska, či dvierka, všetky ovládače nie len dobre vyzerajú, ale majú aj primeraný odpor a bezproblémový chod.

Je nutné povedať, že ovládačov je na tele FX150-ky poskromne, čo však cieľová skupina užívateľov určite ocení. Aj to málo ovládačov je výborne rozmiestnených, ku všetkým dôležitým tlačidlám a kolieskam je pohodlný dosah a ich dobrý chod som už spomínal.

 

Poďme sa teda pozrieť ako nový Panasonic vyzerá...

 

Predná strana pôsobí minimalisticky, záujem budí najmä z tela mierne vystupujúci prstenec objektívu LEICA DC Vario-Elmarit 1:2.8-5.6/6.0-21.4 ASPH.. Ten sa po spustení vysunie v dĺžke asi 2,5cm. Pri zoomovaní sa už nepredlžuje, k transfokácii dochádza pohybom jednotlivých súčastí a členov objektívu.

Okrem strieborných nápisov a loga zaujme na prednej strane ešte vstavaný blesk a malá pomocná lampa autofokusu.

 

 

 

 

 

Horná strana prístroja z lešteného kovu je na prvky a ovládače vcelku bohatá. Nájdeme tu postupne reproduktor, mikrofón, hlavný vypínač, spúšť s prstencom na ovládanie zoomu a malé tlačidlo pre rýchlu zmenu ohniska.

 

 

 

 

Zadná strana fotoaparátov býva na ovládače najbohatšia a inak tomu nie je ani pri FX150-ke. Dominuje tu 2,7" LCD displej so 100% pokrytím snímanej scény a rozlíšením 230.000 bodov.

 

Napravo od displeja zostalo miesto pre otočný volič režimov snímania (iA, P, M, SCN, video), ktorý má obmedzený rozsah pohybu na cca 90st.. Pod ním je malá povrchová úprava pre lepší úchop palcom a prepínač medzi režimom snímania a prezerania obrázkov.

 

Ešte nižšie sa dostávame k 4-smerovému ovládaču s potvrdením na stred. Stredové tlačidlo plní aj funkciu vstupu

do MENU, ostatné tlačidlá majú v režime snímania klasické funkcie korekcie expozície (hore), samospúšte (vľavo), makro (dolu) a režimu blesku (vpravo). V týchto miestach sa usídlila aj miniatúrna LEDka signalizujúca aktivitu na karte. V spodnej časti nájdeme voľbu zobrazovania displeja a tlačidlo rýchle menu, ktorým v režime prezerania mažeme fotografie.

 

 

Dvierka so vstupom pre pripojenie sieťového adaptéru a výstupmi (component OUT, AV OUT/Digital) našli svoje miesto na bočnej strane a musím Panasonic pochváliť za ich ukážkový chod.

 

Zostala nám spodná strana, na ktorej nemožno očakávať nič iné, len kovový závit na pripevnenie statívu a dvierka,

pod ktorými sa ukrýva batéria a slot SD karty.

 

Na záver pár slov k držaniu aparátu. Prístroj sa napriek svojim tvarom a povrchovým materiálom drží prekvapivo dobre. Najmä prsty pravej ruky nájdu akú takú podporu vo vystupujúcom kovovom nápise Lumix na prednej strane a výborne riešené je miesto pre palec na zadnej strane. To je povrchovo upravené a dobrú oporu poskytujú aj vystupujúce ovládače transfokátora a koliesko režimov. Váha aparátu je dostatočná na to, aby ste mali pocit, že niečo poriadne držíte v ruke a podľa mňa tiež napomáha stabilite.

 

 

V praxi

 

Začneme rýchlostnými schopnosťami. Ako napovedajú dosiahnuté časy, FX150-ka nie je žiadny rýchlik, pri snímaní však svojho majiteľa nebude nijak výrazne obmedzovať. Na to, s akými veľkými súbormi si musí jej procesor poradiť,

si viedla naozaj dobre.

 

Zapnutie prístroja ................................... 1,5 sek.

Zapnutie prístroja + prvý obrázok ............. 3,0 sek.

Vypnutie prístroja.................................... 2,5 sek.

Prezeranie obrázkov ............................... 1,7 sek.

Ďalší obrázok pri prezeraní....................... 1,0 sek.

Zoom z wide na tele ............................... 2,2 sek.

Rýchly zoom z wide na tele ..................... 1,7 sek.

 

Jediné znateľné obmedzenie je len v oblasti kontinuálneho snímania. Ak plánujete so svojím kompaktom častejšie fotografovať šport a iné akčné scény frekvencia 2 fps vás určite nepoteší, rovnako ako buffer len na 8 obrázkov v kvalite standard. Siahnuť môžete aj po vyššej frekvencii (7 fps), no rozlíšenie vám klesne na 3 Mpx.

 

Automatické zaostrovanie je spoľahlivé a užívateľa výrazne nespomaľuje, rovnako tak ani omeškanie spúšte. To sa už ale dostávame k funkčnej výbave aparátu, ktorá je veľmi bohatá a prešpikovaná najnovšími technológiami. Ich cieľom je ešte viac uľahčiť akémukoľvek užívateľovi fotografovanie a dopomôcť mu aj v náročných podmienkach k podareným obrázkom.

 

 

K dispozícii je armáda inteligentných režimov a funkcii, ktoré sú schopné samé rozpoznávať podmienky snímania a pružne na ne reagovať zmenami v nastaveniach. Je tu napríklad inteligentné ISO, ktoré vyberie vhodnú citlivosť

na základe množstva svetla. Inteligentné ostrenie zas zaostruje na objekt bez toho, aby ste sa dotkli spúšte a šetrí tak váš čas. Autofokus dokáže tiež celkom úspešne zafixovať a držať aj pohybujúci sa objekt pri snímaní akcie.

 

O dokonale vyvážené snímky sa zas stará inteligentná expozícia, ktorá zabraňuje vzniku podexponovaných

či preexponovaných oblastí v obraze. Ak sa odhodláte kompletne odovzdať do rúk vášmu inteligentnému aparátu, môžete si zvoliť režim inteligentná automatika - iA, v ktorom za vás budú pracovať všetky vyššie spomenuté nástroje a pridá sa k tomu inteligentný výber správneho scénického režimu, detekcia tváre, automatická redukcia červených očí a automaticky pracujúci stabilizátor obrazu. Na jednu malú krabičku je tej inteligencie celkom dosť.

 

Tieto nové technológie bezpochyby prilákajú mnoho potenciálnych záujemcov o kompakt, ktorí ich celkom určite

aj dokážu aj využiť. Myslím, že sa to neprejaví ani tak vo vyššej kvalite obrázkov, ako skôr v menšom počte nepodarkov.

Za tých pár dní, čo som mal aparát k dispozícii som nepostrehol, že by automatika zlyhávala, skôr naopak. Prirovnal by som to k šoférovaniu najnovšieho Mercedesu a Fordu Mustang zo 70-tych rokov. Skúste hádať, v ktorom aute si budete jazdu viac užívať. Doba si ale žiada svoje a rovnako tak užívateľ moderného digitálneho fotoaparátu, najmä ak ide o človeka, ktorý chce zaznamenávať prevažne spomienky.

 

 

Kto vsadí radšej na svoju inteligenciu a kreativitu, nájde v FX150-ke dobre vybaveného partnera. V automatickom režime P sa sprístupnia bohatšie možnosti nastavení jednotlivých parametrov a v manuálnom režime M sú na výber aj dve clony (min - max) a samozrejme časy od 1/2000 po 60 sekúnd. Kto rád využíva scénické režimy, Panasonic ho poteší širokým výberom z 25 scén.

 

Ako spomienkovaču nie je FX150-ke veľmi čo vytknúť. Vstavaný blesk má dostatočný dosah (0,6-5,9m wide, 0,3-2,9m tele), batéria by mala podľa CIPA vystačiť na 330 záberov na jedno nabitie a po funkčnej stránke je aparát vybavený skutočne nadpriemerne. Stabilizátor objektívu funguje v Panasonicoch výborne a umožňuje udržať v ruke veľmi zaujímavé časy.

 

O.I.S. off O.I.S. on

 

V súčasnosti si už digitálny kompakt nevieme predstaviť bez video režimu a aj v tejto oblasti ponúka Panasonic viac než dosť. Zaznamenávať video môžete nie len v kvalite Quick time WVGA, VGA a QVGA, ale aj v HD kvalite 1280x720/30. Zaznamenáva sa aj zvuk, čomu padla za obeť možnosť zoomovania počas natáčania.

 

 

Obrazová kvalita

 

Neviem, či práve toto je oblasť, ktorá bude najviac zaujímať potenciálneho majiteľa FX150-ky. Panasonic

vo všeobecnosti stále hľadá ten správny pomer medzi úrovňou šumu v obraze a intenzitou jeho odstraňovania.

Pozrime sa na to, s čím tu máme do činenia:

 

Obrazový CCD senzor veľkosti 1/1.72"rozlíšením 14,7 Mpx alebo jednoducho povedané maličký senzor s príliš veľkou hustotou obrazových bodov (36 Mpx/cm2).

 

Svetlo prichádza k senzoru cez objektív LEICA Vario-Elmarit 1:2.8-5.6/6.0-21.4 ASPH. Leica je vo svete foto optiky pojem a tento objektív má okrem slušnej svetelnosti na širokom konci aj celkom dobre použiteľný rozsah zoomu.

Na širokom konci po prepočte na kinofilm poteší 28mm a 100mm na dlhom konci nájde určite využitie pri portrétoch. Samotný objektív má až na extrémne rohy dobrú kresbu a poradí si aj v náročnejších svetelných situáciách. Jeho kvality však pri tomto prístroji ťažko hodnotiť, lebo obraz trpí najmä kvôli parametrom senzoru a spracovaniu obrazu.

O spracovanie sa stará nový procesor Venus Engine IV a aj keď je viditeľné zlepšenie v porovnaní so staršími modelmi, fyzikálne zákony sa proste poprieť nedajú.

 

 

Šum je viditeľný už pri základnej citlivosti ISO 100 a aj vďaka odstraňovaniu má dosť nepríjemný digitálny charakter.

Na fotografiách pri peknom počasí bude menej viditeľný, než pri nedostatku svetla a pre bežné spomienkovanie by som kvalitu obrazu vyhodnotil ako dostatočnú. To isté platí aj pre hodnotu ISO 200. Detailov bude mať fotografia z FX150-ky pri týchto hodnotách ISO dostatok, kontrast saturácia a ostrosť sú v poriadku.

 

Pri hodnotách ISO 400 a ISO 800 je už šum výraznejší a rovnako intenzívnejšie je aj jeho odstraňovanie. Fotky pôsobia mierne neostro a jemné detaily sú nenávratne stratené. Stále sú však fotografie pre bežného človeka použiteľné.

To sa už veľmi nedá povedať o hodnote ISO 1600 a vyhol by som sa aj režimu High ISO, pri ktorom automatika môže ísť až do hodnoty ISO 6400.

 

Kto by si trúfol na vlastné úpravy fotografií v grafickom editore, určite sa poteší možnosti fotografovania

do nekomprimovaného RAWu. Najmä v oblasti odstraňovania šumu by sa tak dali dosiahnuť pravdepodobne lepšie výsledky, než ktoré ponúka JPEG priamo z aparátu.

 

ISO 100 ISO 200 ISO 400
ISO 800 ISO 1600 ISO 6400
3:2 16:9 BW
Sepia Cold Warm

 

Večerné a nočné snímky zvláda aparát dobre. Pre dosiahnutie lepšej kvality obrazu by som pri snímaní v noci volil nízku hodnotu ISO a manuálny režim s dlhším časom uzávierky. K dispozícii sú v tomto režime časy až do 60 sekúnd, v režime automatiky (P) je to 1 sekunda. Zvoliť môžete aj scénický režim Starry Sky, kde je na výber 15, 30 a 60 sekundová expozícia.

 

ISO 800 ISO 6400

 

Výkon blesku je dostatočný pre väčšinu podmienok, okrem vynúteného blesku a automatiky je na výber aj automatická redukcia červených očí, ktorá funguje na výbornú.

 

 

Dnešné kompakty sú vďaka možnosti zaostrovania nablízko veľmi dobre využiteľné pre potreby makrofotografie. Panasonic FX150 neumožňuje tak extrémne priblíženie ako konkurencia, no pre bežné potreby a pekné makro fotky postačuje aj 5cm.

 

 

 

Záver

 

Znovu tu máme aparát, ktorý má výrazne silné aj slabé stránky. V dnešnom svete digitálnych kompaktov stále víťazí marketing nad obrazovou kvalitou a aj keď sa Panasonic snaží a zlepšuje, dobré body za obraz znovu nedostane.

Model FX150 však zákazníka určite zaujme svojím vzhľadom a dokonalým vypracovaním. Rovnako tak boduje s funkčnou výbavou, ktorá je jedna z najlepších a s dizajnom si v ničom nezadá.

 

Obrazová kvalita sa síce mierne zlepšila, no čo možno čakať od 15 Mpx na snímači veľkosti nechtu na malíčku? Sú tam detaily pri nízkych citlivostiach a je tam šum a stopy po jeho redukcii na citlivostiach vyšších.

 

Ako spomienkovač sa tento aparát určite uživí, no pre prezeranie fotiek na monitore, prípadne výrobu papierových 10x15cm postačuje aj o mnoho menej Mpx.

 

Ak potrebujete vlastniť elegantný a funkciami nabitý kompakt s najvyšším rozlíšením a ste ochotní zaň zaplatiť niečo

cez 10 tisíc korún, tak ste práve našli ten správny model. Kto má iné priority, pravdepodobne sa až k týmto miestam v recenzii nedostal.

 

 

Zhrnutie

 

Plusy:

   +  minimalistický a moderný dizajn

   +  kvalita použitých materiálov a vypracovanie detailov

   +  rozmiestnenie a chod tlačidiel a dobrý úchop

   +  bohatá ponuka funkcií a režimov

   +  pokročilé automatické funkcie a režimy

   +  snímanie do RAWu

   +  video režim (HD)

   +  výdrž batérie

 

Mínusy:

   -  obrazová kvalita najmä pri vyšších citlivostiach

   -  slabý výkon pri kontinuálnom snímaní

   -  šum viditeľný aj pri ISO 100

   -  pomer cena/výkon (obrazový)

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované