Hore

Pár dní s Fujifilm X-H2s

Začiatkom roku 2018 som sa zúčastnil medzinárodného predstavenia fotoaparátu X-H1 a hneď som si ho obľúbil kvôli lepšej ergonómii, akú mali vtedajšie ostatné modely radu X a bol to aj prvý model so stabilizovaným snímačom.

X-H1 sa stal obľúbeným, až keď ho Fuji začalo vypredávať. Skvelej cene sa nedalo odolať. A potom sa prestal vyrábať, bez náhrady. Vyzeralo to, že o nástupcovi sa neuvažuje. Napokon však predsa len prišiel v podobe X-H2s a ešte tento rok príde aj model X-H2 s 40 Mpx snímačom.

Ja som si mohol novinku vyskúšať, ale len na pár dní. Testovaný kus bol jeden z prvých a firmvér ešte nebol úplne odladený. Pre krátkosť času som otestoval len jeho fotografické funkcie.



Fujifilm X-H2s

Nový snímač a procesor

X-H2s je prvý fotoaparát Fujifilm a vrstveným procesorom. Nový 26 Mpx X-Trans CMOS 5 HS dopĺňa nový procesor X-Processor 5. Ten je potrebný pre rýchle spracovanie dát zo snímača. Táto technológia prináša predovšetkým výrazné zrýchlenie čítania dát zo snímača, na ktoré nadväzuje celkové zrýchlenie vo všetkých oblastiach. Nový snímač má aj vylepšenú stabilizáciu obrazu IBIS  s účinnosťou až 7 krokov.

Rýchlosť

Vďaka snímaču výrazne vrástla rýchlosť sériového snímania, až na 40 obr./s. bez blackoutu. Pri rýchlosti 30fps je možné nasnímať aj viac ako 1000 záberov za sebou. Výrazne sa redukoval nepríjemný rolling shutter efekt vo fotografii aj videu.

Hľadáčik a displej

EVF hľadáčik je typu OLED so zväčšením 0,8x a vysokým rozlíšením 5,76 mil. bodov. Displej je otočný dotykový s uhlopriečkou 3“ a s rozlíšením 1 620 000 bodov.

Zaostrovanie

Generačného vylepšenia sa dočkalo automatické zaostrovanie. Je rýchlejšie, inteligentnejšie a citlivejšie. Využíva AI s detekciou objektov, medzi ktoré patria ľudia, zvieratá, vtáky, motocykle, automobily, bicykle, lietadla a vlaky.


Video

X-H2s je aktuálne najlepšou Fuji kamerou s 6K 30P/4K 120P videom, podporou Apple ProRes, RAW-om na výstupe HDMI, predĺženým časom nahrávania a novým logom F-Log2. Zamedziť prehrievaniu má voliteľný modul chladenia.


Prídavný chladič sa pripája na zadnú stranu. Samozrejme potom čiastočne obmedzuje polohovanie displeja.

Ďalšie vylepšenia

  • podpora formátu HEIF
  • HDMI plnej veľkosti
  • USB-C s podporou zariadení s Power Delivery
  • CFexpress typu B
  • uzávierka testovaná na 500 000 cyklov

Špecifikácia

  • Bajonet: Fujifilm X
  • Snímač: 26 megapixlový vrstvený X-Trans CMOS 5 HS, veľkosť APS-C
  • Procesor: X-Processor V
  • Telo: magnéziová zliatina, utesnené proti prachu a vode, mrazuvzdorné
  • Podpora pamäťových kariet: 1x CFexpress Type B, 1x UHS-II SD
  • Stabilizácia obrazu: stabilizátor snímača až 7EV (IBIS)
  • EVF hľadáčik: zväčšenie 0,8x, rozlíšenie 5,76 mil. bodov
  • Displej: otočný dotykový 3“ displej s rozlíšením 1 620 000 bodov
  • Uzávierka: mechanická uzávierka 60 min - 1/8000 s., X-Syn 1/250 s, elektronická uzávierka až 1/32 000 s.
  • Zaostrovanie: 425 bodové s fázovou detekciou, detekcia ľudí, zvierat, dopravných prostriedkov, AI detekcia objektov
  • Sériové zábery: kontinuálne snímanie až 40 obr./s.
  • Citlivosť: ISO 160 - 12800, rozšírené ISO 80 - 51200
  • Súborový formát fotografií: JPEG (Exif ver. 2.3) *2, RAW: 14-bitový formát RAW (pôvodný formát RAF), HEIF
  • Video formát: MOV (MPEG-4, H.264, H.265), Apple ProRes
  • Rozlíšenie videa: 4K video 120/60/50/30/25/24 fps, 6,2K 30fps
  • Bezdrôtová konektivita: Wi-Fi, Bluetooth
  • Konektivita: USB 3.2 Gen 2, HDMI (plná veľkosť), ø 3,5 mm stereo konektor audio-in a audio-out, ø 2,5 mm konektor na diaľkovú spúšť, sánky na pripojenie externého blesku, Synchro terminál
  • Hmotnosť 660 g, vrátane batérie a pamäťových kariet
  • Rozmery: 136 x 93 x 95 mm
  • Napájanie: akumulátor NP-W235


https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/cameras/x-h2s/

X-H2s vs X-H1

Hardvér

Hardvérovo novinka samozrejme prekonáva svojho predchodcu v každom ohľade. Nový snímač má len nepatrne väčšie rozlíšenie, ale má vrstvenú konštrukciu. To so sebou prináša oveľa vyššiu rýchlosť čítania dát, ktoré spracuje oveľa výkonnejší procesor. Vo výsledku je novinka rýchlejšia vo všetkých merateľných parametroch. Rýchlosť kontinuálneho snímania je takmer 4-násobná, až 40 obr./s.! Mechanická uzávierka je konštruovaná na 500 000 cyklov.

Výrazne je vylepšená stabilizácia obrazu, má účinnosť až 7EV. Konečne je tu aj podpora formátu HEIF, ktorý dopĺňa JPG a RAW.

Výrazne sa zmenšil rolling shutter efekt. A zaostrovanie, to je úplne iný level. Novinka ponúka video v 6,2K 30P rozlíšení 4:2:2 10-bit, 4K 120P, Apple ProRes RAW, predĺžený čas záznamu (až 240 minút). Šikovné je riešenie s voliteľným aktívnym chladením. Novinkou je F-Log2 s väčším dynamickým rozsahom cez 14 EV a možnosť diaľkovo ovládať nahrávanie pomocou programu File Transmitter FT-XH.

Vylepšený je hľadáčik, aktuálne najjemnejší zo všetkých fotoaparátov Fujifilm a podporuje prekresľovaciu frekvenciu 120 fps. Displej má tiež vyššie rozlíšenie.

Pre potreby rýchlejšieho sériového snímania a videa s väčším dátovým tokom je novinka vybavená jedným slotom CFexpress™ Type B.

Ovládanie a ergonómia

Niektoré ovládacie prvky sú lepšie u X-H1, iné u X-H2. Na X-H1 je viacero mechanických prepínačov, z ktorých niektoré mohli ostať aj na X-H2s, napríklad prepínanie režimu zaostrovania a režimu záberov. Vítam však otočný volič programov. Je na ňom až 7 užívateľských režimov, vďaka čomu sa dá fotoaparát lepšie naprogramovať na rôzne situácie.


X-H2s (vpravo) má hranatejšie tvary, grip je mohutnejší, mechanický prepínač režimu zaostrovania nahradilo tlačidlo.


Zvrchu sú to úplne rozdielne modely. Na svojom mieste ostala len spúšť. Ovládanie X-H2s (vpravo) vychádza z najnovších modelov GFX.


Aj vzadu došlo k reorganizácii ovládacích prvkov. Umiestnenie joysticku na X-H1 (vľavo) mi vyhovovalo viac.


Zmenila sa koncepcia polohovania displeja. X-H2s (vpravo) má displej plne otočný. Vynútil si to prídavný modul aktívneho chladenia.

X-H2s vs X-T4

Nemá príliš zmysel porovnávať X-H2s a X-T4. To, že majú úplne iný dizajn a ergonómiu, je zrejmé na prvý pohľad. Silné jadro fanúšikov Fujifilm dáva prednosť retro dizajnu X-T4. Určite by chceli hardvér novej generácie, ktorý je výrazne lepší. Budú musieť počkať na X-T5, v ktorej by sa mohla väčšina vylepšení z X-H2s objaviť, alebo skôr z pripravovaného modelu X-H2. Obidvoch modelov by sme sa mali dočkať ešte tento rok.

Fotoaparát v praxi

Dizajn a ergonómia

X-H2s je veľký a ťažký fotoaparát, obzvlášť s gripom, ktorý som používal. S ním sa vyrovná aj profesionálnym bezzrkadlovkám Nikon Z9 a Canon EOS R3. Mne sa fotoaparát dobre držal v ruke, ale tí čo majú tučnejšie prsty, si na niektorých objektívoch budú odierať hánky o objektív, medzi gripom a objektívom je menej miesta. Osobne mi veľkosť fotoaparátu nevadí. Aspoň jeden fotoaparát v portfóliu musí byť väčší, kvôli veľkým teleobjektívom, napríklad novému 150-600.

Ovládanie fotoaparátu je je do veľkej miery prevzaté z modelu GFX 50s II. Monochromatický stavový displej je praktický, pretože aj pri vypnutom fotoaparáte zobrazuje dôležité informácie, ako stav batérie a voľnú kapacitu karty. Na rozdiel od ostatných modelov radu X, okrem X-S10, má moderný otočný volič programov s tradičnou ponukou režimov P/A/S/M. Ďalej tu nájdete režim videa, režim obrazových efektov a rekordných 7 užívateľských programov. U iných značiek fotoaparátov ich dennodenne používam, výrazne uľahčujú komplexné prenastavovanie fotoaparátu.


Ovládanie s otočným voličom programov nie je retro, ale pre profesionálne nasadenie je praktickejšie.

Fujifilm si dal veľa práce s vylepšením video funkcií a parametrov, ale ovládania je šité na mieru fotografom. Neviem, prečo z modelov GFX nebol prebraný prepínač Photo/Movie?

Väčšina funkcií sa dá nastaviť pomocou hardvérových tlačidiel. Potešilo by mechanické prepínanie (páčka) režimov zaostrovania. Joystick by som prijal o niečo nižšie, nech je bližšie k palcu, tak ako je tomu u X-H1.

Netradičné sú očká pre upevnenie popruhu. Sú zapustené do tela, podobne ako je to u fotoaparátov Canon. Snáď sa o ne nebudú odierať kotvičky popruhov Peak Design.

Rýchlosť, rýchlosť, rýchlosť…

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu, tomu čo vás bude sprevádzať každodenným používaním fotoaparátu. Je to rýchlosť a suverénnosť, s akou fotoaparát pracuje. So žiadnym iným fotoaparátom Fujifilm nezažijete to, čo s týmto. Vo výsledku sa viac budete venovať fotografovaniu a menej nastavovaniu fotoaparátu. Ale na začiatku to nebudete mať ľahké. Novému spôsobu zaostrovania sa musíte prispôsobiť. Naviac umelá inteligencia má svoju hlavu a s jej názorom občas budete bojovať.


Vďaka zaostrovaniu s inteligentnou detekciou objektov sa môžete viac sústrediť na kompozíciu a menej na ovládanie fotoaparátu.

Zaostrovanie okrem rozoznávania vyššie uvedených objektov detekuje aj “nedefinované” objekty, napríklad kostolnú vežu. Objekty zarámčekuje a rámček drží, kým dokáže objekt sledovať. Konečne je funkčná detekcia očí. Milí Fujisti, tá nefunguje dobre ani u X-T4, kde som ju musel vypnúť. X-H2s je prvý model, kde si detekcie obľúbite. Oveľa viac budete používať AF-C zaostrovanie aj pri fotografovaní statických objektov, práve vďaka detekcii objektov a očí u zvierat a ľudí. Fotoaparát vyhodnocuje zaostrovanie s vyššou frekvenciou, ako u ostatných modelov. Bohužiaľ ho kvôli nedotiahnutému firmvéru nebolo možné poriadne otestovať. Už v hľadáčiku bolo vidno, že AF-C má problémy. Rovnaký problém hlásil kolega z Česka.

Ako užívateľ OM SYSTEM OM-1 som na rýchle sériové snímanie zvyknutý. Vlastne ho naplno ani neviem využiť. Kto by fotografoval s frekvenciou 120 obr./s.? Vrstvený snímač aj u X-H2s znamená raketový nárast snímacej frekvencie. A to až na 40 obr./s. bez blackoutu. X-H2s disponuje veľkým bufferom a rýchlou kartou. Pri 30 obr./s. urobíte aj viac ako 1000 záberov v rade za sebou. Úctyhodné! Vysoká frekvencia je ale dobre použiteľná s funkciou Pre-Shot ,tiež môže fungovať rýchlosťou 40 obr./s., vtedy uloží 40 záberov pred stlačením spúšte a až 110 po stlačení. S touto funkciou ste schopný zachytiť nepredvídateľné momenty, napríklad výstrel z dela.

Hľadáčik a displej

K hľadáčiku nemám žiadne výhrady. Veľký, konečne s vysokým rozlíšením a frekvenciou až 120fps. Je typu OLED a preto sa naň môžete pozerať aj so slnečnými polarizačnými okuliarmi.

Rovnako sa mi páči displej. Aj keď u X-H1 je výklopný v dvoch osiach, mne otočná konštrukcia vyhovuje predsa len viac. Určite aj vlogerom. Potešilo aj vyššie rozlíšenie.

Konektivita a napájanie

Prístroj má vzornú konektivitu. Nielen videotvorcov poteší HDMI plnej veľkosti. USB Type-C (USB3.2 Gen2x1) umožňuje fotoaparát napájať a nabíjať batériu. Nechýbajú ø3,5 mm audiokonektory (vstup a výstup) a ø2,5 mm konektor pre káblovú spúšť. Páči sa mi konštrukcia krytiek konektorov, dobre sa s nimi pracuje.

Fotoaparát je napájaný rovnakým akumulátorom, aký sa používa v modeloch radu GFX. Papierovo vydrží viac (až 580 záberov) ako u X-H1 aj u X-T4. Ja som používal grip, dovedna 3 batérie, v krátkom čase som reálnu výdrž nemal ako otestovať. Zaujímavosťou je, že grip sa k fotoaparátu pripája cez USB-C konektor.

Ako prvý fotoaparát Fujifilm má X-H2 slot CFexpress Type B. Druhý slot je typu SD UHS-II. CFexpress karty sú oveľa rýchlejšie. Škoda ale, že konštruktéri nepoužili kombinovaný slot CFexpress+SD, tak ako je to napríklad u Sony A7 IV. Niektorí užívatelia CFexpress nevyužijú a radšej by používali lacnejšie karty typu SD.

Obrazová kvalita

Lightroom už pozná X-H2s a tak som mohol vyvolať RAW-y krátko po uvedení fotoaparátu na trh. Oproti výstupu z 26 Mpx snímača fotoaparátu X-T4 som nevidel väčší rozdiel v dynamickom rozsahu, alebo úrovni šumu, až na najvyššie citlivosti ISO. Technológia vrstveného snímača prináša v prvom rade zrýchlenie, na obrazovú kvalitu nemá väčší vplyv. Nie som sklamaný, výstup fotoaparátu je výborný.

Uvítal som, že konečne aj Fuji podporuje moderný 10-bitový formát HEIF, ktorý dúfam čo najskôr všade nahradí dosluhujúci JPG. Trochu je mi ľúto, že s novým snímačom a procesorom Fujifilm nepredstavil žiaden nový obrazový profil.


X-Trans 5 HS poskytuje prekreslené zábery plné jemných detailov vo svetlách i tieňoch.

Záver

S X-H2s sa Fujifilm trafili do môjho vkusu. Vyhovuje mi jeho ergonómia držania i ovládania i keď pár ovládacích prvkov by sa dalo vylepšiť. 40 obr./s. bežne nevyužijem. Prínos vrstveného snímača vidím predovšetkým v oveľa lepšom zaostrovaní, ako majú doterajšie modely Fujifilm. Minimálny je rolling shutter efekt pri fotení s el. uzávierkou, necnosť mnohých FF fotoaparátov. V každodennej praxi oceňujem skvelý hľadáčik, otočný displej, USB-C s podporou Power Delivery. Ak by som niečo vylepšil, tak menu a rýchle menu, ktoré by mohli byť redizajnované do modernejšej grafiky. Čerešničkou na torte, ktorú väčšinou prinášajú nový snímač a procesor, mohol byť nový obrazový profil. Bohužiaľ sme sa ho nedočkali.

Fotoaparát, alebo kamera?

Fujifilmu sa podarilo vylepšiť obidve stránky hybridného fotoaparátu. Ako fotoaparát je rýchly, dobre ovládateľný. Nič mu nechýba. Je to aj výborná kamera. Najlepšia, čo Fujifilm ponúka. Aj keď je tu alternatívne chladenie, myslím si, že prevažuje fotografická stránka prístroja. Dokazuje to ovládanie viac prispôsobené fotografovaniu. S tým si ale filmári poradia. Páči sa mi, že konštruktéri nešli tak ďaleko, ako Panasonic s modelom GH-6, ktorý sa definitívne posunul do kategórie kamier. Ak má byť X-H2s hybridný prístroj, tak si myslím, že sa konštruktérom podarilo dobre vybalansovať funkcie fotoaparátu a kamery.

Celkovo je Fujifilm X-H2s rýchly a suverénny prístroj. Výrazne posúva schopnosti X-systému. Softvérové nedostatky budú určite odstránené novším firmvérom. Čo Fujifilm čaká v blízkej budúcnosti, je postupný upgrade objektívov, aby ich zaostrovanie držalo krok s potenciálom tohto fotoaparátu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
gytheio
2022-07-06 06:53:07
Divne farby to vytvara, ked prevlada modra tak uplne vsetko vo fotografii ide do modra, ked zelena tak je vsetko zelene. Farby matne negativne mdle...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované