Hore

Pentax K100D + VIDEO recenzia

Predaj digitálnych zrkadloviek v ostatnom období zaznamenal extrémny nárast. Ich cena poklesla na takú úroveň, že si dnes môže zrkadlovku dovoliť prakticky každý.
Ľudia si kupujú tento typ fotoaparátu aj pre bežné fotografovanie pri dovolenkách a oslavách. Tento trend je badateľný aj u nás a preto sme sa rozhodli otestovať jednu z najlacnejších digitálnych zrkadloviek na našom trhu - Pentax K100D.

Konkurencia v triede "low-endových" D-SLR je veľmi silná, zaujímalo nás teda, s čím chce Pentax bojovať o zákazníka.
Dizajn a ergonómia
Tvary Pentaxu K100D sú akousi zmesou tradície a modernosti. Na jednej strane sa Pentax nepúšťa do žiadnych dizajnérskych úletov a zostáva verný tradičnému a rokmi preverenému tvaru zrkadlovky, na strane druhej môžeme na tele tohto prístroja obdivovať niekoľko ostrých a pôsobivých línií, ktoré mu dodávajú osobitosť a eleganciu.

Rozmerovo sleduje K100D súčasný trend neustáleho zmenšovania, čo prináša so sebou rad výhod. Prístroj tejto triedy si väčšinou kupujú užívatelia ako svoju prvú zrkadlovku v živote, alebo ako záložné telo k profesionálnejšiemu modelu. Malé rozmery a nízka váha ho predurčujú ku každodennému noseniu a fotografovaniu pri akýchkoľvek aktivitách.
Sťažnostiam užívateľov s väčšími rukami by sa mal tento aparát úspešne vyhnúť vďaka výraznému a veľmi príjemne tvarovanému gripu.
Zbytočne budem prístroju vyčítať náročnejšiu manipuláciu s ovládačmi na malom tele a jeho celkovú nestabilitu, kedže nemá ambície konkurovať väčším a ťažším poloprofesionálnym zrkadlovkám.
Pri pohľade na prednú stranu prístroja si všimneme už spomínaný grip s ostro rezanou líniou, ktorá sa ťahá diagonálne cez celú jeho dĺžku.
V jeho strede je nenápadný senzor/lampa diaľkového ovládania spúšte.
Ttradičný zrkadlovkový vzhľad znamená, že nad výrazným logom Pentax sa ukrýva výklopný vstavaný blesk a pod logom má svoje miesto bajonet pre uchytenie objektívu. V tomto prípade je použitý bajonet Pentax KA a máte teda na výber širokú paletu kvalitných objektívov.
Keďže senzor tejto digitálnej zrkadlovky (23,5 x 15,7mm) je menší než políčko 35mm kinofilmu, pri objektívoch je nutné preratúvať ich ohniskovú vzdialenosť násobkom 1,5x (50mm ohnisko = 75,5mm).
Tlačidlo pre uvoľnenie objektívu nájdete na strane bližšie ku gripu, čo je typické pre Pentax a dosť odlišné od konkurenčných značiek.
Pod typovým označením modelu zaujme ešte vertikálny gumený prúžok mliečnej farby, ktorý trochu napomáha pri úchope fotoaprátu.
Vrchná strana prístroja už obsahuje viac ovládačov. Okrem kruhového voliča snímacích režimov a sánok pre pripojenie externého blesku tu nájdeme v súčasosti už stále vzácnejší veľký stavový displej (ktorému bohužiaľ chýba podsvietenie) a smerom ku gripu aj klasicky umiestnenú spúšť s tlačidlom korekcie expozície v jej blízkosti. Špecialitou Pentaxu je obruč okolo spúšte, ktorej otočením si môžete pracovne pricloniť objektív, prípadne využiť funkciu kontrolného obrázku.

 

Tlačidlá na zadnej strane prístroja sú veľmi vhodne usporiadané okolo 2,5" LCD displeja s rozlíšením 210.000 pixelov.
Naľavo od displeja je štvorica dôležitých tlačidiel:
- menu
vymazanie obrázku
- info (v režime snímania zobrazí nastavenie fotoaparátu a v režime zobrazovania fotografií toto tlačidlo mení množstvo zobrazených informácií o obrázku)
- prezeranie obrázkov

Nad touto štvoricou nájdeme tlačidlo elektronickej aktivácie blesku a to sa už dostávame do miest, ktorým dominuje optický hľadáčik. Ten je pentaprizmatický a na túto triedu fotoaparátov prekvapivo veľký a jasný. Zobrazuje 96% snímaného poľa a pri pohľade doň máte k dispozícii informácie o všetkých dôležitých nastaveniach (chýba ISO, samozrejme). Nad hľadáčikom je páčka dioptrickej korekcie.
Napravo od hľadáčika a LCD sú umiestnené najdôležitejšie tlačidlá pre nastavenie funkcií fotoaparátu. V hornej časti má palec jednoduchý prístup ku kruhovému voliču hodnôt, ktorým v režime prezerania "zoomujeme" vo fotkách a hneď vedľa je tlačidlo uzamknutia expozície, pomocou ktorého je možné tiež ochrániť fotografiu pred vymazaním.
Palec má dobrý dosah aj na tlačidlá
4-smerového ovládača, ktoré sú funkčne úzko spriahnuté s neďalekým tlačidlom Fn (Function). Po jeho stlačení sa na LCD objaví navigácia vo funkčnom menu, ktorá pomáha pri nastavovaní hodnôt s pomocou
4-smerového ovládača:
Hore - režim snímania (jeden záber, kontinuálne snímanie, samospúšť 2 alebo 10 sek., diaľkové ovládanie 0 a 3 sek., bracketing)
Vľavo - vyváženie bielej (auto, 8 prednastavených hodnôt, manual)
Dole - režim blesku (auto, manualne vysunutie, auto s potlačením červených očí, manualne vysunutie s potlačením červených očí)
Vpravo - ISO (auto, 200, 400, 800, 1600, 3200)
Hneď vedľa tlačidla Fn vás symbol roztrasenej ruky informuje, že práve tu sa nachádza páčka, ktorou zapínate systém optickej stabilizácie a v týchto miestach je aj dioda signalizujúca aktivitu pamäťovej karty.
Ľavú stranu K100D ovládli konektory, skryté pod plastovými dvierkami. Pripojiť je možné diaľkové ovládanie, je tu USB/video výstup a aj vstup pre napájanie zo siete.
Užívatelia, ktorí radi manuálne zaostrujú zas určite budú často siahať po prepínači AF/MF, ktorý sa nachádza smerom bližšie k objektívu.

Na opačnej strane aparátu nájdeme ďalšie plastové dvierka, ktoré ukrývajú slot pamäťovej SD karty.
Našu cestu po zákutiach Pentaxu K100D zakončíme ako už tradične na spodnej strane prístroja. Ani tu nečaskajú žiadne prekvapenia. Kovový závit pre pripevnenie statívu a krytka batérií (4x AA, alebo 2x CR-V3, pozor! Pentax nedoporučuje použitie nabíjateľných CR-V3 batérií, najlepším riešením budú výkonné (2500+ mAh) nabíjateľné NiMH batérie typu AA).
Prvý dojem z použitých materiálov a ich celkového spracovania nie je pri tomto fotoaparáte práve najlepší. Použité plasty ani nesnažia predstierať, že sú niečím iným, ale to je v tejto cenovej triede celkom pochopiteľné. Telo síce je plastové, vo vnútri je však ukryté jednoduché CrMi "šasi", na ktorom sú uchytené jednotlivé komponenty.
Pentax sa pri tejto zrkadlovke sústredil skôr na bohatosť funkcií a vybavenia a dlhodobá odolnosť použitých materiálov je otázna a preverí ju až čas.
V praxi
Za ten týždeň, čo som mal K100D k dispozícii, zažil toho fotoaparát so mnou naozaj dosť a ja s ním rovnako (výstup na Kriváň). V podstate do bodky splnil všetky očakávania a predviedol svoje kvality, ale aj skryté nedostatky.
Rozpačitý (prvý) dojem z použitých materiálov a spracovania sa po týždni ukázal ako mylný. Naschvál píšem "po týždni", pretože je to veľmi krátka doba pre zodpovedné zhodnotenie tohto parametru. Každopádne, na lacnejšie pôsobiace plasty si veľmi rýchlo zvyknete a keďže sa ani pri náročnom zachádzaní nikde neprehýbajú ani nevŕzgajú, nie je sa na čo sťažovať. Dlhodobú odolnosť overí až čas.
Výhrady som mal aj voči tlačidlám, ktoré nie len lacno vypadajú, ale ich používanie mi zo začiatku robilo nemalé problémy. Ich chod je nevýrazný a najmä na 4-smerovom ovládači sú príliž blízko seba.
Už po pár dňoch som však s ich použitím nemal žiadne problémy a to ani pri teplotách okolo 0 st.C, bez rukavíc.
Úchop je kvôli klzkému plastu a menšiemu pogumovaniu gripu a zadnej časti mierne neistý, nízka váha fotoaparátu však tento malý nedostatok úspešne kompenzuje.
Ovládanie prístroja je typické pre zrkadlovky a teda veľmi dobré. Nie každá dôležitá funkcia má tlačidlo vyvedené na povrch, čo je však v tejto triede zrkadloviek bežný jav.
Rýchlostne je na tom fotoaparát tiež vcelku dobre, aj keď za konkurenciou trochu zaostáva. Prístroj je pripravený urobiť prvý záber po približne 1,2 sek. po zapnutí (aj zo spánku!) a na zaostrenie potrebuje 0,2 až 0,3 sek.
V režime kontinuálneho snímania je schopný zaznamenať 4 JPEGy (3 RAW) pri frekvencii 2,6 fps, kým sa zaplní jeho vyrovnávacia pamäť a frekvencia snímania klesne. Tento údaj je dosť veľkým sklamaním, najmä ak radi fotografujete šport ši iné akčné scény.
Poteší naopak možnosť okamžitého vymazania fotografie po jej nasnímaní pomocou rýchleho stlačenia tlačidla DELETE.
Vstavaný blesk má smerné číslo 15,6 pri ISO 200 a jeho pracovný dosah je približne do 4m, čo na bežné fotografovanie postačuje. Pri zaklapnutí blesku sa znovu prejavuje slabšia úroveň spracovania. Cvaknutie nie je vôbec výrazné a máte dojem, že sa blesk nepodarilo zavrieť. Aj tento dojem sa však počas užívania ukázal ako klamlivý a blesk sa my vždy podarilo bez problémov zavrieť.

Bez blesku v hmle

S bleskom

Protisvetlo

Protisvetlo s bleskom

Fotoaparát je osadený CCD senzorom s veľkosťou APS-C a rozlíšením 6,1 Mpx.
Toto rozlíšenie je podľa mňa pre pre K100D úplne ideálne a prináša so sebou celý rad výhod, ktoré ocení nejeden užívateľ.
V prvom rade budú mať obrázky z Pentaxu menej šumu pri vyššej citlivosti bez nutného zásahu firmvéru. Súbory budú mať menšiu veľkosť, čo ocenia užívatelia pri manipulácii s nimi, či už vo fotoaparáte alebo neskôr v počítači.
Nepredpokladá sa, že majitelia základných zrkadloviek budú tlačiť veľkoformátové fotografie, ak však po nejakej zatúžite, K100D to umožňuje bez problémov do formátu A4.
Systém automatického zaostrovania ponúka na výber 11 zaostrovacích bodov, z ktorých je 9 krížových (v stredovom obdĺžniku). Autofokus funguje výborne a poradí si aj so zhoršenými svetlnými podmienkami. Rovnako tak dobre pracuje aj meranie expozície. Je možné použiť tri druhy merania - multi-segmentové (ktoré používa 16 zón), meranie so zdôrazneným stredom a bodové meranie (2,5% plochy v strede).
11-bodový autofokus multi-segmentové meranie expozície
Aparát je vybavený systémom optickej stabilizácie na báze pohybu CCD čipu. Znamená to, že máte stabilizovaný akýkoľvek objektív, ktorý sa vám podarí na bajonet nasadiť. Dobrou správou je, že stabilizácia Pentaxu naozaj funguje a chvália si ju užívatelia po celom svete. Dopracovať sa k rozmazaným obrázkom tak bude so zapnutým IS naozaj problém (ak si ich samozrejme nebudete želať).

0,3 sekundová expozícia

z ruky

Použitý LCD displej je kvalitný a popnúka niekoľko možností zobrazenia nasnímaných fotografií. Odporúčam častejšie používať pri kontrole obrázkov náhľad s histogramom a aktivovanou funkciou zvýraznenia prepálených častí obrazu.

Hľadáčik je na túto triedu zrkadloviek prekvapivo veľký a jasný a umožňuje bez problémov aj manuálne zaostrovanie.
Zaujímavosťou je možnosť urobiť kontrolný záber a skontrolovať tak správnosť nastavených hodnôt priamo na obrázku na LCD. Ten sa neuloží a nie je ho potrebné mazať. Funkcia sa aktivuje otočením obruče okolo spúšte, v prípade že ju máte v menu aktivovanú. Pentax ponúka aj klasickú alternatívu s pracovným priclonením a kontrolou hĺbky ostrosti.
K dispozícii sú všetky snímacie režimy, ktoré kedy budete potrebovať a prístup k nim je vďaka použitým ovládačom príjemný a jednoduchý.
Jednoduchosťou sa vyznačuje aj MENU prístroja, teda aspoň jeho dve časti - menu snímania a prezerania.
Čo ma na K100D najviac prekvapilo je množstvo užívateľských nastavení, ktorými je tento prístroj vybavený. Je ich dovedna 20, čo je v tejto triede aparátov nevídané.
V MENU má podsekcia "custom settings" niekoľko stránok a fotoaparát si môžete nastaviť presne podľa svojho gusta. Chvíľu vám to však potrvá, pretože niektoré nastavenia sú v podobe nečitateľných skratiek, cez ktoré sa bez manuálu neprelúskate. V samotnom manuály zaberajú vlastné nastavenia dosť veľa miesta a ten tak pripomína román na niekoľko dní čítania.
Obrazová kvalita
Pentax K100D produkuje veľmi dobré výsledky, najmä vďaka vylepšenému systému spracovania obrazu, ale rovnako tak sa pod ne podpisuje aj použitý snímač.
Fotoaparát nemá problém so správnou expozíciou, dynamický rozsah snímača však nie je práve široký a v náročných kontrastných scénach sa naplno prejaví.
Riešenie ponúka snímanie do nekomprimovaného RAWu, z ktorého pri neskoršom spracovaní dostanete oveľa viac informácií.
Jedinú výčitku mám voči farebnému podaniu pri východzom nastavení fotoaparátu. Obrázky sú príliž saturované a odporúčam nastaviť tón obrazu na "natural" a podľa potreby znížiť aj saturáciu. Ja som fotografoval prevažne so saturáciou nastavenou na -1.
S takto výrazným východzím nastavením tónu obrazu a ostrosti sa stretnete skôr v kompaktných fotoaprátoch, kde je cieľom upútať neskúsených užívateľov výraznými fotkami.

Porovnanie nastavení: hore - východzie nastavenie "bright image" a vedľa saturacia znížená na -1

dole  - "neutral image" a vedľa saturacia znížená na -1

Aj so základným objektívom ponúka možnosť makro fotografovania. Záujemci o serióznejšie makro by sa mali poobzerať po špeciálnom objektíve. Je treba povedať, že základný objektív Pentax DA 18-55mm f/3.5-5.6 patrí medzi tie kvalitnejšie "setové" objektívy s veľmi kvalitným vypracovaním.

27mm (ekv.)

82,5mm (ekv.)

Makro

Večerné a nočné foto nerobí K100D problém. Pre kvalitné výsledky odporúčam aktivovať  v menu funkciu redukcie šumu, ktorá potlačí vznik tzv. "horúcich" pixlov pri dlhších expozíciách.

1 sek., f8

0,8 sek., f8

1/10, f3.5, blesk

Fotografovanie pri vyšších hodnotách citlivosti ISO zvládol Pentax rovnako na výbornú a jeho výstupy sú do hodnoty ISO 800 porovnateľné s konkurenciou (aj s CMOS senzorom ;) ). Použiteľná je aj úroveň ISO 1600, aj keď tu je už šum dosť viditeľný.

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

Nárst šumu so zvyšovaním citlivosti ISO od 200 po 3200 (100% výrez)

Záver
Musím priznať, že Pentax K100D ma veľmi pozitívne prekvapil. Spracovanie a materiály síce vzbudzujú miernu nedôveru, jeho vybavenie, funkčnosť a najmä výsledky však hovoria jasnou rečou.
Prístroj by som charakterizoval ako jedinca s veľmi silným duchom v trochu chabom tele.
Je to klasická zrkadlovka so všetkými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré ju odlišujú od kompaktných fotoaparátov.
Snímač s rozlíšením 6,1 Mpx bohato postačuje pre každého užívateľa, ktorý začína s digitálnou zrkadlovkou. Umožňuje dokonalú tlač do formátu A4 a najmä šetrí miesto na karte a v PC a zrýchľuje prácu, keďže súbory majú menší objem.
Spracovanie obrazu je na výbornej úrovni a výstupy sú plné detailov, bohaté na tóny, ale pri základnom nastavení až príliž saturované. Nastavenie tónu obrazu na neutrál a ubranie saturácie výrazne napomáha k vernému farebnému podaniu.
Systém stabilizácie obrazu budete v takto lacnej zrkadlovke hľadať u konkurencie márne. Ten v Pentaxe navyše aj spoľahlivo funguje a udržíte s ním občas naozaj zaujímavé časy.
V tejto triede nevídaný počet užívateľských nastavení, vďaka ktorým si fotoaparát upravíte do vami požadovanej podoby je jednou z hlavných predností tohto prístroja.
Zaujímavé funkcie, dobre zvolené parametre a výborné výsledky robia v kombinácii s nízkou cenou z Pentaxu K100D "šťuku" nie len na našom trhu.
(Pozor! Jeho cena v niektorých obchodoch by vám mohla vyraziť dych, prípadne by sa vám mohli podlomiť kolená. Opatrnne!)
Ak si priplatíte niekoľko tisíc korún navrch a považujete funkcie odstraňovania prachu zo snímača a podporu rýchlych a tichších SDM objektívov za nutnosť, zaujme vás asi viac model Pentax K100D Super. Všetky ostatné parametre (až na málo vyššiu hmotnosť) a funkcie má tento model zhodné s K100D.
Zhrnutie:
+ výborné výstupy plné ostrosti a detailov zo 6 Mpx snímača
+ veľmi dobré výsledky aj pri vyššej citlivosti ISO
+ funkčný systém optickej stabilizácie na báze pohybu CCD snímača
+ prekvapivo veľký a jasný hľadáčik
+ výborne vybavený prístroj s množstvom užívateľských nastavení
+ kompaktné rozmery tela s dobrou ergonómiou a jednoduchým ovládaním
+ zaujímavá funkcia kontrolného obrázku, ktorý sa neukladá do pamäte
+ použitie AA batérií
+ výborný pomer cena/výkon
- lacno pôsobiace plasty a slabšie vypracovanie detailov
- príliž výrazný tón obrazu vo východzom nastavení
- malá vyrovnávacia pamäť, ktorá kazí inak dobré parametre kontinuálneho snímania
- chýba podsvietenie stavového displeja
- krkolomné názvy v užívateľskom menu
Obrazová galéria:
Zariadenie zapožičala NAY, a.s.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Zoran
2007-10-14 14:33:54
Podla mna velmi dobra a podrobna recenzia. Snad este porovnanie s konkurenciou ;) Ale to by chcel uz clovek vela :)
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2007-10-15 10:44:37
mna by asi porazilo z mackania tych gombikov na tele.. uz vo videu vidim ako musi clovek niekolko krat mackat kym zareaguje tlacitko..
 
oboy
2007-10-15 13:59:34
Tlacidla su naozaj trochu slabsou strankou tohto Pentaxu, ale je to len otazka zvyku. Vo video-recenzii vsak vsetky fungovali bez problemov. Vypada to sice, ako keby som ich musel viac-krat stlacit, aby zareagovali, ale v skutocnosti tam len drzim prst moc dlho a trasie sa mi ruka :) Mackal som uz aj horsie tlacidla na fotaku (aj lepsie, samozrejme).
 
patriot111
2007-11-08 08:45:34
mam ho asi mesiac.zatial max.spokojnost. nejake foto..
http://picasaweb.google.com/fishi1166/PentaxK100dSuper
 
oboy
2007-11-08 11:27:37
@patriot - celkom fajne obrazky. Tie farby su ale dost vyrazne.
 
patriot111
2007-11-08 16:57:12
to oboy.fotene v zakladnom nastav.bez upravy.ale inac dik.
 
patriot111
2007-11-08 17:41:27
to oboy. rally som uz upravoval. ;-}
 
oboy
2007-11-08 17:57:09
Ved prave, tento Pentax ma dost presaturovane farby v zakladnom nastaveni, co ale nemusi vzdy vypadat zle.
 
Jozefko
2007-11-23 12:07:34
Pekne popisane vlastnosti ... tam mala vyrovnavacia pamat ... to je skoda ... tie presaturovane farby sa mi pacia ...
 
Jozefko
2007-12-04 11:21:10
ten smiech na konci videorecenzie je BOMBA :D
 
harrvy
2007-12-08 17:19:01
Chcem si kupit zrkadlovku a uvazujem o pouzitom Canon 350D, alebo urobim lepsie ak si kupim novy pentax?
 
vacky
2008-03-14 00:37:48
Mam ho uz asi mesiac a max spokojnost dobra kupa za tie peniaze.Spokojnost.Pouzival som KonikaMinolta Z2 a teraz Pentax a moja prva zrkadlovka.Super.
 
r_woody5
2008-04-27 11:31:37
Uz je to rok a pol co som majitelom mojej KaastovkyD :) a mozem povedat ze som max. spokojny, kvalita za rozumnu cenu aj tak hlavne zalezi na tom kto s tym foti a ci vie s tym fotit, jeden znamy mal omnoho vyssiu radu Nikonu a tie zabery nestali moc za nic, ide o to ako sa fotakom dokazete oboznamit a hlavne vyuzit vsetky jeho nastavenia v praxi vo svoj prospech.Tak nech vam chutii je chrumkavy :)))
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované