Hore

Sony DSC-QX100

Sony DSC-QX100 prezývané aj “Kapučíno” je fotoaparát, ktorý pre svoju činnosť potrebuje prepojenie s chytrým zariadením. Funguje aj bez toho, ale pri absencii displeja neuvidíte, čo fotografujete (čo môže byť zábavné). Zariadenie v tvare valca je osadené objektívom, snímačom a všetkou elektronikou pre spracovanie obrazu. Fotografie sa ukladajú na kartu alebo sa posielajú do chytrého zariadenia, video sa ukladá výhradne na kartu. Súčasťou fotoaparátu je odnimateľný klip.


Technická špecifikácia

Prístroj je osadený veľmi kvalitným snímačom CMOS typu 1”, aký nájdeme vo vysokohodnotených kompaktoch RX100 a RX100 M2. Má rozlíšenie 20,2 Mpx. So spomenutými kompaktami má spoločný aj stabilizovaný objektív Zeiss Vario-Sonar s ekvivalentom rozsahu 28-105 mm.

 • TYP SNÍMAČA: Snímač Exmor R® CMOS typu 1” (13,2 x 8,8 mm)
 • EFEKTÍVNY POČET PIXELOV: Pribl. 20,2 megapixela
 • TYP OBJEKTÍVU: Carl Zeiss® Vario-Sonnar® T* 10,4 – 37,1 mm F1,8 (Š) – 4,9 (T)
 • OPTICKÁ TRANSFOKÁCIA: 3,6x
 • STEADYSHOT: Optický
 • REŽIM ZAOSTROVANIA: Automatické zaostrenie pre jednotlivé snímky, Manuálne zaostrenie, Automatické zaostrenie pomocou dotykového displeja
 • ROZSAH ZAOSTRENIA: iAuto: AF (Š: pribl. 5 cm (0,16') až nekonečno, T: pribl. 55 cm (1,80') až nekonečno)/Program Auto: AF (Š: pribl. 5 cm (0,16') až nekonečno, T: pribl. 55 cm (1,80') až nekonečno)
 • REŽIM MERANIA SVETLA: Viacvzorkové
 • KOMPENZÁCIA EXPOZÍCIE: +/-3,0 EV, v krokoch po 1/3 EV
 • CITLIVOSŤ ISO: ISO 160 – 6400 (iAuto), ISO 160 – 25600 (Superior Auto), ISO 160 – 3200 (Program Auto), ISO 160 – 3200 (Priorita clony)
 • ROZLÍŠENIE VIDEOZÁZNAMU: 12 M (1 440 x 1 080/30 sn./s), MP4
 • RÝCHLOSŤ UZÁVIERKY: iAuto (4 – 1/2000)/Program Auto (1 – 1/2000)/Priorita clony (8 – 1/2000)
 • REŽIMY VYVÁŽENIA BIELEJ: Automaticky, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarivkové svetlo: Teplé biele, Žiarivkové svetlo: Chladné biele, Žiarivkové svetlo: Denné biele, Žiarivkové svetlo: Denné svetlo, Farebná teplota, Žiarovkové svetlo
 • KOMPATIBILNÉ NAHRÁVACIE MÉDIÁ: Pamäťové karty Memory Stick Micro™, Memory Stick Micro™ (Mark2), microSD, microSDHC, microSDXC
 • TYP DISPLEJA: Segmentovaný displej LCD
 • VSTUPNÉ A VÝSTUPNÉ KONEKTORY: Rozhranie Multi/Micro USB Terminal, vysokorýchlostné rozhranie USB (USB 2.0)
 • BEZDRÔTOVÉ PRIPOJENIE: WiFi, NFC
 • ROZMERY: 62,5 mm x 62,5 mm x 55,5 mm
 • HMOTNOSŤ: Pribl. 179,0 g s batériou a pamäťovou kartou
 • VÝDRŽ BATÉRIE: Pribl. 220 fotografií


Úplná technická špecifikácia.

Dizajn


1 - ON/OFF, 2 - stereo mokrofón, 3 - displej, 4 - očko pre pripevnenie pútka, 5 - statívový závit, 6 - prstenec manuálneho zaostrovania, 7 - signalizačná dióda, 8 - kolíska transfokácie, 9 - spúšť, 10 - micro USB konektor a slot pre pamäťovú kartu, 11 - tlačidlo reset.Až na malé výstupky je QX100 takmer dokonalý valec o priemere 62,5 mm a výške 55,5 mm. Pri pohľade z prednej časti máte pocit, že sa pozeráte na náhradný diel objektívu ku kompaktnému fotoaparátu. Objektív je typu zoom a z prístroja sa vysúva. Predný člen je vo vypnutom stave chránený lamelovou krytkou. Okolo objektívu je prstenec manuálneho zaostrovania. Na vrchnej časti je tlačidlo ON/OFF a senzor NFC. Na spodnej časti je rovná plôška so závitom pre upevnenie na statív. Na pravom boku je malý LCD displej so signalizáciou stavu batérie. Na pravej je spúšť a ovládanie zoomu a pod krytkou s logom Zeiss je viacúčelový micro USB konektor. V zadnej časti je krytka chrániaca priestor pre vymeniteľnú batériu.

Na zadnú časť sa upevňuje adaptér-klip pre prichytenie na mobil alebo tablet. Bez adaptéru sa dá prístroj pripevniť na špeciálne kryty k vybraným mobilom Sony Xperia.

Prístroj sa nabíja cez USB konektor.
 


Funkcionalita

QX100 je vo svojej podstate jednoducho vybavené zariadenie. S novým firmvérom dokážete pracovať v plnej automatike a programoch P/A/S. Aplikácia Play Memories umožňuje ovládať zoom, prepínať režim foto/video, korigovať expozíciu a nastaviť ISO, WB, samospúšť, režim AF a rozlíšenie fotografií. Bohaté sú možnosti zdieľania.

Oproti tomu má kompakt Sony RX100 M2, s rovnakými črevami, motívové programy, umelecké efekty, panorámu a množstvo ďalších funkcií, RAW, vyššie rozlíšenie videa, blesk, sánky pre blesk a EVF hľadáčik.


Sony RX100 M2 má s QX100 spoločný snímač, objektív a WiFI konektivitu.


Fotoaparát v praxiSony QX100 upevníte na mobilný telefón pomocou dodávaného adaptéru. Ten sa prispôsobí rôznej šírke telefónu.Novinkou je adaptér pre prichytenie na tablety. Ten však nie je súčasťou balenia, dokupuje sa samostatne.Upevnenie na špeciálny obal, ktorý sa vyrába k vybraným telefónom Sony Xperia.Najprv som upgradoval fotoaparát. Inštaloval som doňho nový firmvér v.2. Ten umožňuje konečne ovládať aj citlivosť ISO. To je dôležité pri snímaní nočných záberov zo statívu, ak nechcete mať zašumené fotografie. Aplikáciu PlayMemories som mal v mobile už nainštalovanú, keďže som ju používal s ultrazoomom Sony RX10.


Novinkou, veľmi dôležitou, vo firmvére 2.0 je možnosť manuálneho nastavenia citlivosti.Mám nový mobil LG G2 (operačný systém Android 4.2), špičkový výkon, kvalitný displej, WiFi a NFC. Na prvý pohľad ideálny partner pre “Kapučínko”. Prepojenie prebehlo rýchlo cez NFC. Aplikácia si vyžiadala heslo, ktoré nájdete v návode, ale hlavne na vnútornej strane krytky batériového priestoru. Po prvom spárovaní už NFC nemusíte používať, stačí zapnúť prístroj a spustiť aplikáciu PlayMemories.Možnosti nastavení je menej ako u kompaktu RX100M2, ale tu ich ani veľa nepotrebujete.Fotoaparát nemá rád telefóny s flip púzdrom, ktoré používam aj ja. Ak ho chcete na telefón nasadiť, puzdro musí ísť dole. Najlepšie sa cíti na telefónoch s rovnými hranami, typicky napr. Xperie od Sony. Nasadenie fotoaparátu na mobil vyžaduje trochu praxe. Po pár dňoch vám to už nebude robiť žiaden problém. Pretože nasadzovanie, zhadzovanie a odkladanie nie je až také ľahké, budete nechávať fotoaparát na mobile dlhšie, než by ste bežne mali v rukách samotný fotoaparát alebo telefón. Trochu vtipné je, keď vám niekto zavolá. Kombinované zariadenie nie je ideálne pre držanie telefónu pri uchu. Najjednoduchšie je prepnúť telefón na reproduktor.

Samotné fotografovanie prebieha väčšinou s prístrojom nasadeným na telefón alebo tablet. Tie majú veľké displeje, ale ich kvalitu úplne nevyužijete. Prenášaný obraz je pomerne nekvalitný. Zoom a spúšť môžete ovládať mechanicky (na fotoaparáte) alebo dotykovo na displeji. Ostatné funkcie sa nastavujú len dotykovo. To platí aj pre výber miesta, kam má fotoaparát zaostriť. Po stlačení spúšte sa fotografia v nižšom rozlíšení prenesie do chytrého zariadenia, kde ju môžete spracovať, publikovať a zdielať.


Výber expozičného režimu.Ukážka nastavenia korekcie expozície.Okamžitý prenos fotografií do mobilu alebo tabletu umožňuje rýchle zdieľanie a publikovanie. Zoznam podporovaných sociálnych sieti, galérií a aplikácii je veľmi dlhý. PlayMemories neponúka možnosti úprav fotografií, načo aj? V chytrom zariadení môžete mať desiatky aplikácií pre úpravu fotografií, napr. Zoner Photo Studio, Instagram, Snapseed a podobne.

Fotografie prenášané do aplikácie PlayMemories sú v rozlíšení vhodnom pre premietanie na Full HD TV. Fotografie v plnom rozlíšení nájdete na pamäťovej karte.


Zoznam aplikácii a sieti kam môžete fotografie zdielať je na niekoľko takýchto obrazoviek.Viac sa s QX100 vybláznil môj kamarát Izzino. Ten ho má k dispozícii už dlhšie. Pri použití so starším mobilom Sony Xperia sa sťažoval na neúmerné dlhé párovanie a časté vypadávanie spojenia. S mojim LG G2 som tieto problémy nemal. Omnoho viac ako ja, využil prednosti tohto zariadenia Izzino. S pomocou svojej priateľky nasnímal fotografie tak, že QX100 upevnil na monopod. To mu umožnilo snímať z netradičných uhlov (viď galéria). Práve možnosť upevniť prístroj samostatne na rôzne držiaky je jedna z najzaujímavejších možnosti jeho využitia. A to nielen pri hobby fotení, napr. pri kontrole ťažko dostupných priestorov, sledovaní hniezdenia vtákov a podobne.


S fotoaparátom na statíve sa dostanete vysoko. Pritom nefotíte naslepo, kompozíciu kontrolujete na chytrom zariadení.Opačný príklad, fotografia z podhľadu. Za takúto kvalitu sa nemusí hanbiť ani zrkadlovka.Vďaka väčšiemu snímaču sa pri fotení detailov vyhráte aj s malou hĺbkou ostrosti.


Obrazová kvalita

O tom čo dokáže 1” snímač v kombinácii s Zeiss objektívom, sme sa presvedčili v recenziách Sony RX100 a RX100 M2. Tieto dva fotoaparáty patria medzi najlepšie hodnotené kompakty vôbec. Obrazový výstup uspkojí aj veľmi náročného fotografa. Výstup QX100 nedosahuje úplne ich kvalitu, ale stále sa jedná o vysoký nadpriemer. Kompakty, na rozdiel od “Kapučína” dokážu snímať aj do formátu RAW, z ktorého dokáže šikovný fotograf vyťažiť viac než z JPG. Ak QX100 budeme porovnávať s fotoaparátmi v mobiloch a tabletoch, nenájde rovnocenného súpera. Takú mieru detailov a nízky šum neposkytuje žiadne chytré zariadenie.

Čo som si uvedomil pri prezeraní fotografií je, že sú farebne neutrálne, čo možno nepoteší priaznivcov “vymaľovávaniek”. V PlayMemories chýba nastavenie profilov (neutral, vivid, standard, portrait, landscape, monochrome). Ak chcete dosiahnúť inú saturáciu a kontrast, musíte fotografie upraviť v počítači, alebo mobilnej aplikácii. Meranie má mierny trend k podexpozícii, vyváženie bielej je studenšie. V galérii nájdete moje a Izzinove fotografie. 


Kvalitný objektív a senzor zaručujú fotografie bohaté na detaily.S novým firmvérom, kde sa dá nastaviť manuálne citlivosť ISO, nie je problém snímať aj nočné zábery, bez zbytočného šumu.Kvalita videa je len priemerná. Nižší dátový tok sa podpisuje na vysokej kompresii videa. Pri snímaní je obraz na displeji veľmi trhaný, WiFi, nestíha prenášať dostatok informácií v reálnom čase.Záver

Sony QX100 môžeme kvalitou obrazu zaradiť medzi TOP10 kompakty. Ak ho beriete skôr ako súčasť mobilu, tak tam je to jasný víťaz. Ani úspechy na poli obrazovej kvality, ale nezmenia nič na tom, že je to nepraktické, aj keď použiteľné zariadenie. Pre svoj tvar nie je ideálny na nosenie vo vrecku. Kým ho nasadíte na mobil a prepojíte, ubehne aj niekoľko desiatok sekúnd. Na mobile sa s ním neprakticky manipuluje. Prenos obrazu z fotoaparátu na displej nie je okamžitý a prekresľovanie trvá pomerne dlho. Obraz je preto trhaný. Najlepšie si rozumie s niektorými mobilmi Sony Xperia, ku ktorým sa vyrába puzdro, do ktorého sa QX-100 zapojí. Takéto riešenie je najergonomickejšie.

Ak sa zamyslím nad tým, čo iného prináša QX100, oproti kompaktom RX100/RX-00 Mk II, tak mi nič nenapadá. Miesto neušetríte, naopak ploché telo kompaktu je skladnejšie. RX100-ky majú naviac displej, možnosť pripojenia blesku, sú omnoho lepšie vybavené, rýchlejšie a fotia do RAW. RX100 Mk II má aj WiFi s NFC, takže ho môžete ovládať rovnako ako “Kapučíno”. Jedinou výhodou QX-100 je cena. Z RAW dostanete kvalitnejšie fotografie a lepšie je aj video. U mňa však víťazí na celej čiare tradičný kompakt.

Ak vás QX-100 zaujal a ste si vedomí nedostatkov tejto špecifickej koncepcie, odmení sa vám obrazovou kvalitou, ktorú žiaden mobil ani tablet neposkytuje. S novým firmvérom zvládnete aj ťažké fotografické situácie, napr. nočné zábery. “Kapučíno” priam nabáda využiť kreatívne diaľkové ovládanie. Snímať z netradičných uhlov, vyhradených žabám a žirafám.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
haplo602
2014-03-17 09:44:48
ostrenie je 'fly-by-wire' alebo manualne ? takisto by mazaujimal najdlhsi cas uzavierky ... v tabulke vlasnosti nieje spomenyty S rezim, len P/A .... ma to dostupny aj software pre PC ? napriklad ovladanie viacerych takychto fotacikov z jedneho laptopu by mohlo byt celkom zaujimave ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-03-17 10:36:33
príspevok od: haplo602
ostrenie je 'fly-by-wire' alebo manualne ? takisto by mazaujimal najdlhsi cas uzavierky ... v tabulke vlasnosti nieje spomenyty S rezim, len P/A .... ma to dostupny aj software pre PC ? napriklad ovladanie viacerych takychto fotacikov z jedneho laptopu by mohlo byt celkom zaujimave ...
Ostrenie je "po drote", aplikacia pre PC alebo MAC nie je. Najdlhsi cas je 30 sekund, B-cko nieje k dispozicii.
 
IO-NR
2014-03-17 11:32:08
Specifikacia plati pre stary firmware, v clanku je ale uz odfoteny aj rezim priority casu, resp. moznost natacat Full HD video s 30fps, podobne sa rozsirilo ISO z 3200 na nepouzitelne 12800...


http://www.dpreview.com/news/2014/02/01/sony-releases-firmware-update-for-qx10-and-qx100
 
mythos_666
2014-03-17 11:35:02
príspevok od: haplo602
ostrenie je 'fly-by-wire' alebo manualne ? takisto by mazaujimal najdlhsi cas uzavierky ... v tabulke vlasnosti nieje spomenyty S rezim, len P/A .... ma to dostupny aj software pre PC ? napriklad ovladanie viacerych takychto fotacikov z jedneho laptopu by mohlo byt celkom zaujimave ...
...ono zaujime to je to zariadenie samo o sebe (hlavne napad...je skratka in), mal som moznost testovat a pouzivat spolu s iPhonom, obcas padne pripojenie, ale nebola pre mna "zavada". Fajn hracka...
 
jan.zitniak
2014-03-17 11:54:28
Dosť sa mi toto zariadenie pozdáva, no cena to odbila
 
haplo602
2014-03-17 12:03:08
príspevok od: mythos_666
...ono zaujime to je to zariadenie samo o sebe (hlavne napad...je skratka in), mal som moznost testovat a pouzivat spolu s iPhonom, obcas padne pripojenie, ale nebola pre mna "zavada". Fajn hracka...
zaujimave samo o sebe to prave ze nieje ... chyba tomu vseobecnejsie pouzitie ako privesok ku telefonu/tabletu ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-03-17 12:07:03
príspevok od: haplo602
zaujimave samo o sebe to prave ze nieje ... chyba tomu vseobecnejsie pouzitie ako privesok ku telefonu/tabletu ...
Je to jednoducho hladanie inej cesty. Cas ukaze, ci schodnej. Pre mna je to ako fotak neprakticke, radsej dosporim na RX100 M2.
 
haplo602
2014-03-17 13:03:56
príspevok od: Karol Srnec
Je to jednoducho hladanie inej cesty. Cas ukaze, ci schodnej. Pre mna je to ako fotak neprakticke, radsej dosporim na RX100 M2.
mne sa to pozdavalo kvoli v podstate bezdrotovemu ovladaniu na dialku a malym rozmerom. bohuzial obmedzenie na android/ios mi nevyhovuje ... a aktualny stav nenapoveda tomu, ze by niekedy vznikol nejaky 3rd party softver na PC ...
 
josseee
2014-03-17 16:44:37
skusal som, bohuzial s mojim HTC one to bolo cele zufalo sekane, vypadavalo spojenie atd...nervy by som na to teda nemal . Ale koncept ako taky sa mi paci, mozno verzia II bude fungovat prijatelnejsie
 
total empty
2014-03-17 19:18:26
Furt len hovadiny vymýšľaju, vedel by som to využiť len ako špión alebo paparatzi, inak ostávam verný klasickému foťaku.
 
yves998
2014-03-17 22:16:59
príspevok od: Karol Srnec
Je to jednoducho hladanie inej cesty. Cas ukaze, ci schodnej. Pre mna je to ako fotak neprakticke, radsej dosporim na RX100 M2.
myslis ze sa oplati menit rx 100 za novsi rx 100 mkII ?
 
Marcel Rebro
2014-03-17 22:30:08
príspevok od: yves998
myslis ze sa oplati menit rx 100 za novsi rx 100 mkII ?
ak nepotrebujes vyklopny displej, NFC a (300 eurovy) EVF asi ani nie
 
yves998
2014-03-17 22:39:04
príspevok od: Marcel Rebro
ak nepotrebujes vyklopny displej, NFC a (300 eurovy) EVF asi ani nie
hlavne ten elektronicky hladacik je hodnotna periferia )))

dik
 
Marcel Rebro
2014-03-17 23:18:32
príspevok od: yves998
hlavne ten elektronicky hladacik je hodnotna periferia )))

dik
Prave som si ho vydrazil na eBay. Pri foteni (najma akcnejsich zaberov) v protisvetle cvakam cez LCD len odhadom. A nie vzdy odhadujem spravne.
 
josseee
2014-03-18 11:35:04
príspevok od: yves998
myslis ze sa oplati menit rx 100 za novsi rx 100 mkII ?
a mozno sa oplati pockat na verziu III...nejaky ten rumor som postrehol ze sa chysta. Osobne dufam ze sony konecne prida vstavany hladacik, ale to je mozno len moje zbozne prianie, ludia ho ocakavali uz pri verzii II
 
yves998
2014-03-18 21:01:29
príspevok od: josseee
a mozno sa oplati pockat na verziu III...nejaky ten rumor som postrehol ze sa chysta. Osobne dufam ze sony konecne prida vstavany hladacik, ale to je mozno len moje zbozne prianie, ludia ho ocakavali uz pri verzii II
kukam ze sa da kupit pouzity RX-1 aj s hladackom a ostatnymi vecami neco cez 1600 € co neni spatna cena ked sa porovna s novou cenou (inak je to sialena cena) ))

sony sa proste etabluje v premium Segmente...

rx 100 mam velmi rad ,je to prekvapenie pre mna a veru aj cakam na tu trojku ))
 
josseee
2014-04-28 15:36:23
príspevok od: yves998
kukam ze sa da kupit pouzity RX-1 aj s hladackom a ostatnymi vecami neco cez 1600 € co neni spatna cena ked sa porovna s novou cenou (inak je to sialena cena) ))

sony sa proste etabluje v premium Segmente...

rx 100 mam velmi rad ,je to prekvapenie pre mna a veru aj cakam na tu trojku ))
tak za par dni sa mozno dockame

vyskakovacie kukatko, objektiv 28-100mm f/1.8-2.8 !!!
to jak je pravda tak nevaham

http://www.sonyalpharumors.com/sr4-sony-rx100m3-is-coming-now-with-popup-viewfinder-and-new-fast-lens/
 
mj5
2015-11-17 13:30:21
Ak by niekto mal zaujem.. Mám na predaj
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované