Hore

Nikon AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR

Kompaktný a ľahký, taký je nový pevný teleobjektív od Nikonu. Momentálne asi najinovatívnejší objektív s vylepšenou stabilizáciou, novou clonou a fresnelovou šošovkou, umožňujúcou zmenšiť a odľahčiť konštrukciu. Nevyhol sa však problémom so stabilizáciou, ktorá sa dá ľahko vyriešiť novým firmvérom.

Prvý dojem

Mal som predchádzajúci model a vlastním aj aktuálny telezoom AF-S 80-400/4,5-5,6G VR II. V porovnaní s nimi je objektív drobný. Na tele fotoaparátu vyzerá skôr ako AF-S 24-70/2,8G. Až nasadená slnečná clona “napraví” image teleobjektívu. Bez statívového prstenca vyzerá trochu holo. Na veľkom fotoaparáte (Nikon D4, D800 s gripom a pod.) vám prstenec chýbať nebude. Na menšej zrkadlovke sa kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti zíde.

Predchodca bol takou rúrkou s praktickou vysúvacou clonou. U novinky sa dizajn výrazne zmenil a korešponduje s aktuálnou dizajnovou líniou objektívov Nikkor.

Stručná charakteristika

Tento objektív je už tretí AF objektív týchto parametrov. Jeho predchodca, ktorý sa ešte stále dopredáva, má už AF-S motorček, no chýba mu optická stabilizácia obrazu, čo jeho využitie obmedzuje. Novinka stabilizátor má a to s účinnosťou až 4,5 stupňov EV. To však nie je všetko, v označení sa objavili nové písmenka. Tým prvým je E, ktoré nahradilo G. E je označenie plynule elektrickomagneticky nastaviteľnej clony, ktorá je presnejšia ako clony typu G a to najmä pri foteni vysokou snímkovou frekvenciou. Prevratná  inovácia sa ukrýva pod písmenkami PF, ktoré nijako nesúvisia s koncom roka. Je to označenie fázového fresnelového prvku - špeciálne navrhnutej šošovky, ktorá umožnila skrátiť a odľahčiť objektív, ktorý je len o málinko väčší ako štandardný zoom AF-S 24-70/2,8G.Nová verzia 24-70 je dokonca o pár milimetrov dlhšia a o citeľných 315 g ťažšia! Objektív je navrhnutý pre FX aj DX zrkadlovky Nikon. Na DX zrkadlovkách bude uhol záberu zodpovedať 450 mm teleobjektívu. Spomenúť musím aj nanokryštáľové antireflexné vrstvy, ktoré sú tiež novinkou oproti predchádzajúcim modelom.

Viac podrobností nájdete na oficiálnych stránkach Nikon.

 

Špecifikácia

Ohnisková vzdialenosť: 300 mm
Svetelnosť objektívu:  f/4
Najvyššie clonové číslo: f/32
Konštrukcia objektívu: 16 prvkov v 10 skupinách (1 fázový Fresnelov (PF) optický prvok a 1 optický prvok zo skla ED)
Obrazový uhol: 8° 10' [5° 20' s digitálnymi fotoaparátmi Nikon (formát Nikon DX)]
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť:
1,4 m
Maximálny reprodukčný pomer: 0,24× (1:4)
Počet lamiel clony: 9 (kruhová)
Priemer filtrového závitu: 77 mm
Priemer × dĺžka (od bajonetu objektívu): 89 × 147,5 mm
Hmotnosť: 755 g

Dodávané príslušenstvo: predný kryt objektívu LC-77, zadný kryt objektívu LF-4, slnečná clona objektívu HB-73, puzdro na objektív CL-M3

  

Prínos novej konštrukcie s využitím fresnelovej šošovky vynikne, ak porovnáme rozmery a hmotnosť so starším modelom. Ten mal na dĺžku 222,5 mm, nový model len 147,5 mm, to je nezanedbateľných 7,5 cm! Aj u hmotnosti je rozdiel veľký, starý model mal hmotnosť 1440 g, nový je oveľa ľahší a váha ukazuje 755 g!

Objektív v praxi

Štart tohto objektívu sprevádzala nepríjemnosť v podobe problémov so stabilizáciou.

Tu je vyjadrenie spoločnosti Nikon:

“Děkujeme vám, že jste pro splnění svých fotografických potřeb zvolili výrobek společnosti Nikon. Společnost Nikon bude nabízet službu aktualizace firmwaru objektivu AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR. Podrobnosti této služby aktualizace firmwaru jsou následující.

Podrobnosti aktualizace firmwaru

Máme ověřeno, že při použití objektivu AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR na fotoaparátu D800, D800E, D810 nebo D810A vykazují snímky pořízené časem závěrky okolo 1/125 s při zapnuté redukci vibrací (režim NORMAL nebo SPORT) v některých případech značné rozmazání.

Pro potlačení výskytu tohoto jevu budeme nabízet službu aktualizace firmwaru objektivu AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR.

Při použití jiných fotoaparátů než D800, D800E, D810 nebo D810A není tato aktualizace firmwaru nutná.

Aktualizace firmwaru objektivu

Uživatelé fotoaparátů D800, D800E, D810 a D810A, kteří zaznamenali tento problém, mohou odeslat svůj objektiv do servisního střediska Nikon, kde jim bude zdarma provedena aktualizace firmwaru objektivu.

Identifikace objektivů, u kterých již byla aktualizace firmwaru provedena Firmware objektivů se sériovým číslem 205101 nebo vyšším již byl aktualizován.

*V závislosti na způsobu držení fotoaparátu při fotografování nebo na snímacích podmínkách mohou být snímky rozmazané i po této aktualizaci firmwaru objektivu.

Žádost o opravu

Veškeré požadavky týkající se tohoto problému směrujte na nejbližší Obrázek servisní středisko Nikon. Pro získání další asistence kontaktujte zákaznickou podporu Nikon.”

Testovaný objektív spadal do série so zlým firmvérom. Neviem, či bol aktualizovaný. Urobil som testy na 1/125 s, porovnal som obidva druhy stabilizácie i zábery s vypnutým stabilizátorom. Pre zaujímavosť som otestoval aj časy 1/60 a 1/30 s.

Rovnaký test som urobil s AF-S 80-400/4,5-5,6G VR ED, nastaveným na 300 mm ohnisko. Hneď sa ukázalo, o koľko je nová tristovka ľahšia. So zoomom ma rýchlo rozboleli ruky, stačilo pár minút. Rozhodol som sa posunúť limit až na 1/15 s. Ako dopadlo porovnanie?

Zoom si viedol oveľa lepšie.

 


Hore nový Nikon AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR, dole AF-S 80-400/4,5-5,6G VR. Všimnite si zdvojeného obrysu sloganu SIMPLY CLEVER.

S najväčšou pravdepodobnosťou som dostal na testovanie neaktualizovaný objektív. Test som bohužiaľ urobil až po tom, čo som s ním nafotil na 1/60 s. celé vystúpenie indonézskeho súboru, vystupujúceho v rámci Kultúrneho leta na Hlavnom námestí. Doma som bol prekvapený, že nemám jedinú dokonale ostrú fotografiu.

 
Chybný firmvér sa prejavuje zdvojeným obrazom, asi sa v priebehu expozície posunie stabilizátor. Takto neostré som mal všetky fotografie z podujatia. Celé som ho nafotil s časom 1/60 s. Štatisticky by som mal mať ostrých aspoň pár záberov, aj keby objektív vôbec nemal stabilizátor.

Zaostrovanie je rýchle. V kombinácii s D800E mu však kontinuálne zaostrovaniena na kratšie vzdialenosti robilo problémy. Pri fotení na dlhšie vzdialenosti je vhodné využiť limiter, ktorý obmedzí zaostrovanie po 3 metre.

Vinetácia pri odclonenom objektíve je pomerne výrazná, ale plynulá smerom od stredu a preto nie je veľmi rušivá. Výrazne ju potlačíte od f/6,3. Objektív zaostroval presne, žiaden backfocus ani frontfocus, ktorý by som musel korigovať.

Ostrosť je výborná, a to aj keď je objektív odclonený, až do rohov obrazu. U plnoformátového fotoaparátu s rozlíšením 36 Mpx. to oceníte.

Bokeh j krásny, pre neho milujem fotiť detaily s objektívom týchto parametrov. Samozrejme nedokážete ním tak čarovať, ako u objektívu so svetelnosťou F2,8, čo sa prejaví na stredných vzdialenostiach, kedy už fotený objekt nedokážete tak výrazne odizolovať od pozadia. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 1,4 m, z ktorej odfotíte detail dlhý približne 14 cm.


Objektív je majstrom väčších detailov.


To, že je to teleobjektív, neznamená, že s ním musíte fotiť len šport a zvieratá. Dobre sa pohybuje aj v mestskom prostredí.

Sférické skreslenie je nepatrne poduškovité. Občas nájdete slabú chromatickú chybu , ale len v niektorých situáciách. Výborná je antireflexná úprava.


Občas narazíte na malú chromatickú chybu.

Športovú skúšku absolvoval objektív na Slovakia Ringu, pri fotení pretekov Histo Cup. Fotil som tam už veľakrát s objektívmi AF-S 70-200/2,8G VR II a AF-S 80-400/4,5-5,6G VR, dokonca aj jeho predchodcom. Aj keď autá jazdia rýchlo, objektívy so zaostrovaním na väčšiu vzdialenosť problémy nemávajú. Nemal ich ani testovaný objektív. Chcel som preskúšať najmä účinnosť nového “športového” módu optickej stabilizácie. Tá je navrhnutá pre fotenie pohybu a mala by pomôcť fotografovi s panningom. Pred pár rokmi som v jednom z fotoreportov analyzoval, aké časy pri panningu zvládam udržať. Panning sa začína prejavovať okolo 1/200 s., s ktorou nemá stabilizátor žiaden problém. Veľkú úspešnosť som mal až do 1/125 s.. Limitné sa ukázali časy okolo 1/60 s., kedy som ešte pomerne často zachytil ostrú fotografiu. Problémy so stabilizáciou sa tu až tak neprejavili, ale samozrejme sa tu ani neukázal potenciál vylepšeného režimu Sport, ktorý je určený práve pre panning. Dúfam, že po nahraní nového firmvéru sa s objektívom na trať Slovakia Ringu ešte vrátim.

Čo som pocítil je príjemnejšia hmotnosť, ktorá sa priaznivo prejavila na mojej kondícii, ktorú devastovalo len neskutočné teplo. Nikon AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR sa ukázal ako viac než vhodný pre takýto druh športu. Priblíženie bolo akurátne a to aj bez cropu. Svetelnosť som lepšiu nepotreboval, pri panningu aj tak potrebujete dlhšie časy a väčšinou musíte cloniť. Ja som použil Hoya ND8 filter, aby som cloniť nemusel. Koho by bavilo retušovať smetie na snímači? Priznám, že tento starší HMC filter zvýrazňuje vinetáciu a má výrazny farebný posun smerom do oranžovej.

Testovanie som ukončil vo viedenskej ZOO. Zobral som len foťák s objektívom. Zatiaľ čo Izzino s plnou brašnou si na konci dňa necítil rameno, ja som bol fit okrem ubolených nôh. Cestou sme pri Hainburgu nafotili na jednom statku, kone. Čakal som, že ma pevné ohnisko bude obmedzovať. Bol som pripravený prepínať fotoaparát na DX formát (orez 1,5x), no nepoužil som ho ani raz. Ani na staku, ani v ZOO som iné ohnisko nepotreboval.

Záver

Nová tristovka je pre mnohých splnením ich snov. Nie je dokonalý, ale je výborný. Výborný je aj jeho predchodca, ktorému však výrazne chýba stabilizátor obrazu. Skrátenie konštrukčnej dĺžky je akýmsi bonusom od konštruktérov a nízka hmotnosť prispieva ku komfortu, aký si s takýmto objektívom neviete ani predstaviť. Vďaka kompaktnosti nemusíte zháňať väčšiu brašnu alebo batoh. Veľa fotografov si objektív tohto typu obľúbilo pri fotení detailov. Kvety, vážky, motýle… Takéto motívy mu svedčia. V objektíve sa stretla tá pravá kombinácia uhla záberu, priblíženia, hĺbky ostrosti a miery rozostrenia pozadia (bokeh). Osvedčil sa pri fotení športu i iných motívov.

Až na väčšiu vinetáciu je objektív bez výraznejších optických chýb. Bohužiaľ som nafasoval model so zlým firmvérom, ktorý pri určitých časoch spôsoboval zdvojenie obrazu a sabotoval tak moju recenziu. Dokončil som ju aj s touto chybou. Jej odstránenie je jednoduché a objektív posielam naspäť do Nikonu na jednoduché prehranie nového firmvéru. Ešteže to nie je nič vážnejšie. Aktuálne modely, ktoré sú v predaji už nový firmvér obsahujú, pre istotu si však pri kúpe prekontrolujte sériové číslo. Keď budem mať trochu času, vyžiadam si už aktualizovaný objektív opäť na krátky test.

Na začiatku som spomenul, že vlastním Nikkor AF-S 80-400/4,5-5,6G VR II. Ak sa pýtate, ktorý je lepší, víťazí pevné sklo. Telezoom je však veľmi dobrý a oveľa univerzálnejší. Je ale aj o dosť väčší a ťažší. Kto si plánuje kúpiť pevnú tristovku, mal by mať dostatočné skúsenosti, aby vedel posúdiť jej prednosti i nedostatky. Pre mňa je to špecialista, ktorého by som prijal ako doplnok k telezoomu, ale vymeniť ho zaň nemienim. Ja používam teleobjektív hlavne pri fotení krajiny, no ak by som častejšie fotil šport, dal by som prednosť pevnej tristovke.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jubi
2015-08-31 07:01:38
zaujímalo by ma priame porovnanie so starým 300mm sklom, + porovnanie s použitím TCčiek, táto recenzia mi inak tým pádom nič neposkytla
 
j.a.r.o.
2015-08-31 10:39:52
Dobrý objektív a pekné fotečky, hlavne "coffee brothers" a ten kôň.
 
ferio
2015-08-31 19:04:46
Vlastním staršiu verziu , a pre mňa je to obrazovo dokonalý objektív. Použitie na 98% wildlife , kde mi ani tak stabilizácia nechýba, z ruky sa snažím držať časy na 1:400 a kratšie , a pre istotu mám statív vždy poruke. Tento nový drobček by mi obrazovo asi nič nové nepriniesol , ten zvyšok je síce krásny , ale bohužial dosť drahý, váha mi zatiaľ nevadí
 
Jubi
2015-09-01 07:38:04
príspevok od: ferio
Vlastním staršiu verziu , a pre mňa je to obrazovo dokonalý objektív. Použitie na 98% wildlife , kde mi ani tak stabilizácia nechýba, z ruky sa snažím držať časy na 1:400 a kratšie , a pre istotu mám statív vždy poruke. Tento nový drobček by mi obrazovo asi nič nové nepriniesol , ten zvyšok je síce krásny , ale bohužial dosť drahý, váha mi zatiaľ nevadí
1/400 ale na DX alebo FF ? , bo ja s nim fotím portréty na FF a v pohode aj 1/200 ale 1/160 uz neudrzim
 
ferio
2015-09-01 19:52:43
príspevok od: Jubi
1/400 ale na DX alebo FF ? , bo ja s nim fotím portréty na FF a v pohode aj 1/200 ale 1/160 uz neudrzim
Zatial na DX , samozrejme ze ide udrzat aj dlhsie casy , ale 1:400 je taka istota , ono zvierata malo kedy pekne postoja, cize casy drzim na kratko
 
landov
2016-05-12 16:37:57
Kazdym dnom ocakavam tento kusok a tesiiim sa ...
 
landov
2016-05-14 13:45:26
Dnes mi dorazil tento objektiv, zatial som ho len vybalil a odskusal a nastavil AF cez program FOCAL. Kedze uz druhy den vkuse leje, tak snad nejake fotky budu zajtra. Prve dojmy:
+ velkost a hmotnost - uzasne !
+ rychlost - podobna mojej byvalej N 70-200/4, zasadne rychlejsi ako N 16-80/2,8-4
+ stabilizacia - pri svetelnosti 4 je to viac menej nutnost, najmä pri slabsom svetle
+ filter 77 (mam doma) + stativova objimka je rovnaka ako na 70-200/4 (kupil som z EBay)
+ transportne puzdro - aj ked neviem ci ho niekedy pouzijem
- cena
- svetelnost 4, 2,8 by bolo ideal, ale to by bolo o dimenzie dalej cenovo aj hmotnostou, takze je to len taky povzdych
- objimka nie je v baleni a original stoji okolo 130€
+- microadjustment cez Focal mam az -10 (robil som 2x testovanie s výsledkami -12 a -9), aj ked to ostri OK
 
karrlok
2016-05-14 14:58:25
príspevok od: landov
Dnes mi dorazil tento objektiv, zatial som ho len vybalil a odskusal a nastavil AF cez program FOCAL. Kedze uz druhy den vkuse leje, tak snad nejake fotky budu zajtra. Prve dojmy:
+ velkost a hmotnost - uzasne !
+ rychlost - podobna mojej byvalej N 70-200/4, zasadne rychlejsi ako N 16-80/2,8-4
+ stabilizacia - pri svetelnosti 4 je to viac menej nutnost, najmä pri slabsom svetle
+ filter 77 (mam doma) + stativova objimka je rovnaka ako na 70-200/4 (kupil som z EBay)
+ transportne puzdro - aj ked neviem ci ho niekedy pouzijem
- cena
- svetelnost 4, 2,8 by bolo ideal, ale to by bolo o dimenzie dalej cenovo aj hmotnostou, takze je to len taky povzdych
- objimka nie je v baleni a original stoji okolo 130€
+- microadjustment cez Focal mam az -10 (robil som 2x testovanie s výsledkami -12 a -9), aj ked to ostri OK
Prečo si predal N 70-200/4. Ja ho mám a je to vynikajúci objektív. Plánujem k nemu kúpiť TC 1,4 k môjmu N 700. Inak k tej N 300/4, skúšal som staršiu verziu a je to vynikajúci objektív.
 
landov
2016-05-14 16:47:36
príspevok od: karrlok
Prečo si predal N 70-200/4. Ja ho mám a je to vynikajúci objektív. Plánujem k nemu kúpiť TC 1,4 k môjmu N 700. Inak k tej N 300/4, skúšal som staršiu verziu a je to vynikajúci objektív.
Z tazkym srdcom, ale rozhodol som sa predat moj N 70-200/4. Kupoval som ho v case, ked som kupil D7200 a zistil som, ze v kombinacii D7200+Sigma 50-150/2,8 OS HSM mi na Sigme nefungovala stabilizacia (v kombinacii s D7100 fungovala). Bol som so Sigmou aj v Ruzomberku v Boofte, ale nic nepomohlo. Tak som kupil 70-200/4 k spokojnosti, ale nasledne Murphyho zakony zapracovali: pisal mi pan z Booftu, ze vykutral este nejaky FW do Sigmy, tak ked budem mat cestu, nech sa zastavim...zastavil som sa a zafungovalo. Takze som mal 2 objektivy, najprv som myslel, ze si necham obidva, ale proste look zo Sigmy na 2,8 je proste uplne inde. Aj napriek velkosti a hmotnosti som zvolil Sigmu, pretoze AF je presny, ostrost na 2,8 excelentna, rychlost taktiez. Tym samozrejme nespochybnujem 70-200/4, je to vyborne sklo, ale 2 su pre mna ako amatera velky luxus.
 
karrlok
2016-05-14 17:31:03
príspevok od: landov
Z tazkym srdcom, ale rozhodol som sa predat moj N 70-200/4. Kupoval som ho v case, ked som kupil D7200 a zistil som, ze v kombinacii D7200+Sigma 50-150/2,8 OS HSM mi na Sigme nefungovala stabilizacia (v kombinacii s D7100 fungovala). Bol som so Sigmou aj v Ruzomberku v Boofte, ale nic nepomohlo. Tak som kupil 70-200/4 k spokojnosti, ale nasledne Murphyho zakony zapracovali: pisal mi pan z Booftu, ze vykutral este nejaky FW do Sigmy, tak ked budem mat cestu, nech sa zastavim...zastavil som sa a zafungovalo. Takze som mal 2 objektivy, najprv som myslel, ze si necham obidva, ale proste look zo Sigmy na 2,8 je proste uplne inde. Aj napriek velkosti a hmotnosti som zvolil Sigmu, pretoze AF je presny, ostrost na 2,8 excelentna, rychlost taktiez. Tym samozrejme nespochybnujem 70-200/4, je to vyborne sklo, ale 2 su pre mna ako amatera velky luxus.
Chápem, tie fotky so Sigmou máš skvelé. Hold f 2,8 sa nedá nahradiť. Aj rozsah od 50 je veľká výhoda, len 150 je málo. Pôvodne som tiež chcel kúpiť N 70-200/2,8, ale je dosť ťažký.
 
ferio
2016-05-14 17:58:10
príspevok od: karrlok
Prečo si predal N 70-200/4. Ja ho mám a je to vynikajúci objektív. Plánujem k nemu kúpiť TC 1,4 k môjmu N 700. Inak k tej N 300/4, skúšal som staršiu verziu a je to vynikajúci objektív.
Používam nikon TC 1.4 práve k týmto dvom sklám , tj. N 70-200f4 a N 300 mm f4 staršia verzia. Na tej 70-200 f4 funguje TC krásne , a okrem dosť značného stmavenia hľadáčika táto kombinácia nemá chybu . K 300-vke už ho moc nevyužívam , opticky je to stále super kombinácia , ale v poslednom období som lenivý so sebou nosiť po lese statív, a 420mm f5.6 bez stabilizácie je už dosť problém udržať v ruke. So samotnou 300-vkou f4 nemám problém... Používané na nikonoch D7100 a D750... Aj preto možno zvážim predaj TC-čka , a zrejme do diaľky kúpim N 200-500 f5.6.
 
landov
2016-05-14 18:34:05
príspevok od: ferio
Používam nikon TC 1.4 práve k týmto dvom sklám , tj. N 70-200f4 a N 300 mm f4 staršia verzia. Na tej 70-200 f4 funguje TC krásne , a okrem dosť značného stmavenia hľadáčika táto kombinácia nemá chybu . K 300-vke už ho moc nevyužívam , opticky je to stále super kombinácia , ale v poslednom období som lenivý so sebou nosiť po lese statív, a 420mm f5.6 bez stabilizácie je už dosť problém udržať v ruke. So samotnou 300-vkou f4 nemám problém... Používané na nikonoch D7100 a D750... Aj preto možno zvážim predaj TC-čka , a zrejme do diaľky kúpim N 200-500 f5.6.
Ta stabilizacia je na 300ke super vec. Ja som po roznych rosadach nakoniec zakotvil (dufam, ze na dlhsiu dobu) pri zostave Samy 10/2,8, N 16-80, S 50-150 a N 300.
 
ferio
2016-05-14 18:41:33
príspevok od: landov
Ta stabilizacia je na 300ke super vec. Ja som po roznych rosadach nakoniec zakotvil (dufam, ze na dlhsiu dobu) pri zostave Samy 10/2,8, N 16-80, S 50-150 a N 300.
Na aký účel si vlastne tú 300-vku kupoval?
 
landov
2016-05-14 18:43:51
lietadla, zacali ma bavit aj vtaciky...
 
ferio
2016-05-14 18:57:20
príspevok od: landov
lietadla, zacali ma bavit aj vtaciky...
Nemyslíš si že by ti na to lepšie poslúžil N 200-500?
 
landov
2016-05-14 19:03:47
príspevok od: ferio
Nemyslíš si že by ti na to lepšie poslúžil N 200-500?
Vďaka rozmerom a váhe 300ky,beruem ju aj ako Univerzál vhodný aj na street, krajinu...
 
landov
2017-04-07 17:37:20
príspevok od: ferio
Nemyslíš si že by ti na to lepšie poslúžil N 200-500?
Mal si pravdu, mam uz par tyzdnov aj N200-500. Aj napriek hmotnosti je to univerzalnejsie sklo na WL.
 
NINIS
2017-04-07 21:14:06
príspevok od: landov
Mal si pravdu, mam uz par tyzdnov aj N200-500. Aj napriek hmotnosti je to univerzalnejsie sklo na WL.
Tiež rozmyšlam nad N 200-500 no ešte mi vrta v hlave sigma 160-600 sport neviem sa rozhodnut Teraz mam nikkor 300 f4 bez stabilizacie + tc 1.4
 
NINIS
2017-04-07 21:25:10
príspevok od: NINIS
Tiež rozmyšlam nad N 200-500 no ešte mi vrta v hlave sigma 160-600 sport neviem sa rozhodnut Teraz mam nikkor 300 f4 bez stabilizacie + tc 1.4
pardon sigma 150-600 sport
 
ferio
2017-04-07 21:31:53
príspevok od: landov
Mal si pravdu, mam uz par tyzdnov aj N200-500. Aj napriek hmotnosti je to univerzalnejsie sklo na WL.
Medzičasom som sa stal aj ja majitelom N 200-500, tiež mám aj 300-vku f4 (staršiu verziu), no tú už chytím do ruky viac menej len z nostalgie , mimochodom N 200-500 je za tie peniaze super...
 
landov
2017-04-08 06:42:25
príspevok od: ferio
Medzičasom som sa stal aj ja majitelom N 200-500, tiež mám aj 300-vku f4 (staršiu verziu), no tú už chytím do ruky viac menej len z nostalgie , mimochodom N 200-500 je za tie peniaze super...
veru je naozaj super a krasne ostry na 5,6 aj na 500mm.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia