Hore

Samyang 12/2 NCS CS pre MFT

Máme tu ďalší objektív od známeho kórejského výrobcu, určený pre fotoaparáty s mikro4/3 snímačom (Olympus, Panasonic, Blackmagic Pocket Cinema). Vyrába sa aj pre iné bajonety. Uhlom záberu odpovedá kinofilmovému objektívu s ohniskom 24 mm. Zaraďujeme ho preto medzi širokouhlé objektívy. Štandardom u seťákov micro43 fotoaparátov je ohnisko 14 mm. Samyang je širokouhlejší. 2 mm sa možno nezdajú veľa, ale v praxi to znamená pomerne veľký nárast šírky uhla záberu (zo 75° na 83°).

Konštrukcia

Pevné Samyangy, ktoré som dotraz testoval sa vyznačovali kvalitným mechanickým prevedením. Aj teraz je tomu tak. Po poťažkaní je zrejmé, že materiály sú kvalitné. Kovový bajonet je veľmi robustný. Chod zaostrovacieho prstenca je tuhý, na tak malý objektív možno až priveľmi. Výrazná slnečná clona je optimálne tvarovaná a na fotoaparát sa napája veľmi elegantne. Priemer filtrovej obruby je 67 mm. Predná krytka je kvalitná, s vnútorným vyberaním a dobre sa s ňou manipuluje. Clonový prstenec je pomerne úzky, ale pri práci s ním to neprekáža. Na objektíve nie sú žiadne kontakty, cez ktoré by sa prenášala do fotoaparátu informácia o clone.

Optickú sústavu tvorí 12 členov v 10 skupinách, pričom jeden člen je asférický a jeden hybridný asférický. Tri členy sú typu ED.

  • konštrukcia: 12 členov v 10 skupinách (1 ASP, 1 Hybrid ASP, 3 ED členy)
  • uhol snímania: 83° pri MFT a 98,9° pre ostatné bajonety
  • počet lamiel clony: 6
  • rozsah clony: f/2.0 - f/22
  • minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 20 cm
  • priemer filtra: 67 mm
  • zaostrovanie: manuálne
  • odnímateľná bajonetová slnečná clona
  • rozmery a hmotnosť (MFT variant): 57,9 x 72,5 mm, 255 g
  • pre bajonety: Canon M, Fujifim X, Samsung NX, Sony E a MFT


Strieborné prevedenie.

http://samyang.co.uk/index.php/new-products/new-samyang-12-mm-1-2-0-ncs-csObjektív v praxi

Objektív som testoval na fotoaparátoch Olympus. Najprv som si nastavil stabilizátor obrazu. Olympusy majú stabilizovaný snímač, aby správne pracoval s takýmto typom objektívu, musí sa nastaviť vo fotoaparáte ohnisková dĺžka objektívu. Potom už stabilizátor pracuje tak ako má. Meranie expozície pracuje korektne. Hodnotu clony treba samozrejme meniť ručne. Preto sú najvhodnejšími programami predvoľba clony (A) a manuál (M). Fotoaparát vám ale dovolí používať aj iné expozičné programy, vrátane scénických a umeleckých efektov. K dispozícii je aj video. Kameramanov nepoteší skokovo nastaviteľná clona, plynulú majú Samyangy iného radu.

Veľkou škodou Olympusov je, že s objektívmi bez kontaktov (berú to, akoby objektív nebol nasadený), nefunguje peaking level (zvýraznenie zaostrených obrysov) ani automatická lupa. Dve skvelé zaostrovacie pomôcky. Ešteže sa dá funkcia lupy naprogramovať na funkčné tlačidlo.

Objektív má pomerne vysokú svetelnosť. F2 je u širokouhlého objektívu veľmi dobrá hodnota. Neviem, či ju s týmto objektívom využijete. Všeobecne sa u širokouhlých objektívov zvykne cloniť na vyššie clonové čísla. Len ťažko je s nimi dosiahnuť malú hĺbku ostrosti a pekný bokeh, najmä u menšieho micro4/3 snímača. Pri manuálnom zaostrovaní si naviac koledujete, že presne nezaostríte. Ak nie ste donútení svetelnou situáciu, je rozumnejšie cloniť. U tohto objektívu môžete cloniť v rozsahu F2 - F22 po 1/2 EV stupňoch. Výnimkou je prechod z F16 na F22, ten je bez medzistupňa. Najvyššie hodnoty ale nikdy nepoužijete. U micro43 snímača nepotrebujete pri tomto ohnisku veľmi cloniť, aby ste dosiahli veľkú hĺbku ostrosti. Pri clone F8 stačí zaostriť na vzdialenosť cca 1,2 m a hĺbka ostrosti sa pohybuje od 0,75 m do nekonečna. Od F16 je už na displeji vidno hot spot (aký dôverne poznajú infrafotografi), pri F22 je už neprehladnuteľný. Vzhľadom na parametre objektívu nemá zmysel cloniť viac ako na F11.

Kvalita

Ostrosť objektívu je veľmi dobrá s miernym poklesom v rohoch a predčí originál od Olympusu, ktorý je viac ako 2x drahší. Ale len okolo clony F8. Plne odclonený podáva objektív podpriemerný výsledok. Ostrý je len stred obrazu a ku krajom ostrosť výrazne klesá. K dobrým výsledkom sa dopracujete od clony F5,6.

Oproti Olympusu horšie zvláda protisvetlo. Pri slnku v obraze vznikajú viditeľné reflexy a ghosting. Nanokryštáľové antireflexné vrstvy nie sú tak účinné, akoby som očakával. Dúfal som, že objektív nebude mať takú chromatickú chybu ako originál od Olympusu. Bohužiaľ má. Nepomôže ani priclonenie.


V priamom protisvetle je objektív náchylný na vznik reflexov, napriek nanokryštáľovým antireflexným vrstvám.


Ani po priclonení na F8, sa nedarí potlačiť výraznú chromatickú chybu.

Sférické skreslenie je na takto širokouhlý objektív malé aj keď viditeľné. To poteší pri fotografovaní architektúry. Výborne je korigovaná vinetácia, ktorá je malá aj pri plne odclonenom fotoaparáte.


Rozostrenejšie pozadie si užijete len pri detailných záberoch. Vtedy treba dávať pozor na presné zaostrovanie.

Tento objektív vo verzii s E-bajonetom pre Sony NEX/Alfa niekoľko mesiacov používal aj Izzino, ktorého fotografie z fotoaparátu s väčším APS-C snímačom, si môžete pozrieť v pripojenej galérii.

Záver

Na rozdiel od vysokosvetelných Full Frame objektívov, akými sú Samyangy 35  85/1,4, je tento praktickejší a ľahšie použiteľný. Na milimeter presné zaostrovanie tu nie je kritické. Takmer stále využívate veľkú hĺbku ostrosti danú širokouhlým ohniskom a menším miro43 snímačom. Automatické zaostrovanie by potešilo a určite mnohonásobne spopularizovalo objektívy Samyang a zvýšilo počet predaných kusov.

Cena objektívu je 319 € s DPH, čo je menej ako polovica ceny originálneho Olympusu s rovnakými parametrami. Ten je ale ľahší, kompaktnejší, má automatické zaostrovanie a plnú podporu zo strany fotoaparátu.

V rámci portfólia objektívov Samyang, s pevnou ohniskovou dĺžkou, patrí skôr k priemeru. Priclonený urobí dobrú službu. Škoda neustále prítomnej chromatickej chyby, ktorá sa dá odstrániť v RAW konvertore. Objektív je citlivejší na protisvetlo. Pri nižších clonových číslach je obraz smerom ku krajom a rohom mäkší.

Majitelia fotoaparátov s iným ako MFT bajonetom (Olympus, Panasonic) si užijú širokouhlejší záber, ktorý je takmer 100°.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Paulie
2014-08-05 14:51:22
Celkom slušné sklo v tejto cene. S priclonením na velkú dof by sa mohlo hodiť aj na street.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-08-06 11:30:18
Tento objektív je veľmi pekný ale pokiaľ by niekomu stačilo ohnisko 14mm tak panasonic F2,5 dokáže obrazovo to isté + má AF+ je to palacinka. ale 12mm nie je 14mm samozrejme
 
tomino1980
2014-08-06 14:52:08
na 14mm s pomocou stepdown na 43mm da namontovat tato predsadka Fujifilm WL-FXE01 ktora spravi 11mm...za tych par eur som to riskol a uz cakam kedy dorazi
 
vdx
2014-08-06 22:42:06
no lenze tie predsadky "za par eur" ti daju presne to, za co si zaplatis... cize brutalne skreslenie (v porovnani s dedikovanym sirokouhlym objektivom) a este brutalnejsie rozmazanie rohov a aberaciu. a tie rozmyzane rohy nevyrovnas ziadnou clonou. ako hovoria nasi zapadni bratia: you get what you pay for... predsadky su len nudzove riesenie.
 
blahoslav J B Art
2014-08-06 22:57:28
príspevok od: Jozef Peniak
Tento objektív je veľmi pekný ale pokiaľ by niekomu stačilo ohnisko 14mm tak panasonic F2,5 dokáže obrazovo to isté + má AF+ je to palacinka. ale 12mm nie je 14mm samozrejme
mal som na skusku Olympus 12mm/f2 na vylete v Londyne a ako som ho na zaciatku nasadil na fotak, tak som ho uz nedal dole, az doma
 
tomino1980
2014-08-07 09:27:42
príspevok od: vdx
no lenze tie predsadky "za par eur" ti daju presne to, za co si zaplatis... cize brutalne skreslenie (v porovnani s dedikovanym sirokouhlym objektivom) a este brutalnejsie rozmazanie rohov a aberaciu. a tie rozmyzane rohy nevyrovnas ziadnou clonou. ako hovoria nasi zapadni bratia: you get what you pay for... predsadky su len nudzove riesenie.
tie rohy to som si vedomy ...skreslenie tu podla fotiek nevyzera az tak hrozne,
http://www.mu-43.com/showthread.php?t=67596
su to jpg bez upravy tak raw este uberie skreslenie

tato sranda ma vyjde na nejaky 30-40eur...najblizsie k tomu je 9-18 za cca 500eur ...teraz tu bol v 7-14 v bazare za 450

vyskusam ...uvidim ...popripade hodim naspat na e-bay

 
marcus_labeo
2014-08-14 12:56:33
Kupovať pevnú 12ku na M4/3 sa mi javí nezmyselné (24mm ekv. nie je nijak extra širokouhlých, to majú aj základné zoomy 12-50mm či 12-32mm, väčší význam tento objektív má na APS-C, kde je to už zaujímavých 18mm ekv. a to je iná liga.
 
vdx
2014-10-20 00:29:49
po vymene vybavy znovu rozmyslam nad predsadkou. sirokac vyuzijem z casu na cas - 16-35ku na FF som sice mal rad a vyuzival, ale najma kvoli 35mm a na to mi bude sluzit m.zuiko 17/1.8. preto hladam lacne riesenie situacii, kedy potrebujem nieco strelit ohniskom okolo 18-20mm ekv. tento raz vsak nechcem kupovat taku za 20-30€, ale uvazujem nad niecim lepsim - napr. Raynox HD-6600 Pro 37 mm (chcem to na E-M10 + Olympus 14-42 EZ). Neskusal niekto? Ako dopadla skusenost, tomino1980?
 
vdx
2014-10-20 00:51:07
Tak Raynox sa zamieta vzhladom na sample fotky... Ani za 120 € clovek nekupi kvalitnu predsadku.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia