Hore

CEWE FOTOKINHA XL s efektom parciálneho laku

V nedávnej recenzii sme vám predstavili fotoknihu so zlatým efektom na obálke.

Tlačená bola digitálne, na lesklom papieri. Dnes si predstavíme knihu s efektom parciálneho laku na obálke, tlačenú na matný PREMIUM fotopapier. Ak sa zaujímate o to, aké sú možnosti použitia efektov na obálke a ako sa taká fotokniha vôbec navrhuje, prečítajte si predchádzajúcu recenziu. V tejto sa budem venovať už len samotnému lakovanému efektu a kvalite tlače.


Veľmi stručne, CEWE ponúka novú možnosť pri návrhu tvrdých obálok vybraných fotokníh. V programe CEWE Fotosvet, ktorý je zdarma dostupný pre počítače aj chytré zariadenia s rôznymi operačnými systémami, môžete pri návrhu obálky využiť plastický zlatý, strieborný alebo lakovaný efekt. Použiť ho môžete na text a grafické prvky.

Pri tejto recenzii som mal za úlohu vyskúšať a posúdiť efekt parciálneho laku a tlač na fotopapier. Pri predošlej fotoknihe som pre zlatý efekt a lesklú digitálnu tlač zvolil farebný motív podvečerného a nočného mesta. Zlatá sa k farbe hodí a lesklý papier dáva vyniknúť farbám.

Prémiový matný papier si priam pýta, aby bol využitý pre čiernobiele fotografie. Aby fotografie vynikli, zvolil som väčší formát XL, veľkosť 29x29 cm s tvrdou obálkou.

Príprava

Pre fotoknihu som vybral motív portrétov. Boli nafotené rôznymi fotoaparátmi a objektívmi, aby som zjednotil ich výzor, zvolil som jemné zafarbenie do sépie, mierne orezal svetlá a tiene (technika mate) a zaoblil rohy. Fotky som vyexportoval z Lightroomu Classic CC v 8-bitovom JPG formáte, profil sRGB.

Tvorba

Obálku som vytvoril v štýloch Low-Key a High-Key. Predná strana je Low-Key portrét, ktorý som nafotil na poslednej Foto Slovakii. Na zadnej strane je High-Key portrét z predstavenia fotoaparátu Fujifilm X-H1 v Lisabone. Vďaka kontrastu je tak obálka takmer grafická.

Obálku som chcel urobiť jednoduchú, aby vynikli nielen portréty, ale aj lakovaný efekt. Parciálny lak je efekt, kedy je obálka matná a niektoré prvky sú zvýraznené lesklým lakom. Môže to byť text, rámček alebo grafický prvok (klipart). Ja som sa rozhodol pre parciálny lak na texte. Na prednej strane to je biely text na tmavom pozadí a na zadnej strane čierny text na takmer bielom pozadí. Text je nielen lakovaný, ale aj jemne plasticky vystupuje z obálky.


Návrh obálky. Text s efektom parciálneho laku simuluje jeho efekt.

Návrh vnútorných strán bola výzva. Kniha má štvorcový formát a hodlal som ho naplniť obdĺžnikovými fotografiami, šírkového i výškového formátu. Predtým, ako som fotografie vyeexportoval z Lightroomu, kde som na ne použil vlastný preset, som zjednotil pomer strán na 3:2.

Tlač na matný PREMIUM fotopapier má veľkú výhodu v tom, že väzba je plochá. Keď knihu otvoríte, strany tvoria rovnú plochu. To dovoľuje fotografiu umiestniť tak, aby prechádzala z jednej strany na druhú. Pri návrhu layoutu som mal preto väčšiu voľnosť. Výnimočne som fotografie doplnil krátkymi popismi, aby som vyskúšal aj tlač textu.


Vďaka plochej väzbe som mohol fotografie umiestňovať tak, že prechádzajú cez dve strany.


Pri tejto fotografii ide predel priamo cez oko.


Fotografie som doplnil popismi a vyskúšal som aj grafický ozdobný prvok.

Papier

Predchádzajúcu knihu som tlačil digitálne, ako sa to robí na tlačiarňach. Teraz som vybral pravý fotopapier, na ktorom sa fotografie vyvolávajú chemickou cestou, proste “pravý fotopapier”. Vybral som matný papier PREMIUM, ktorý najlepšie vyhovoval môjmu zámeru. Na matnom papieri nie sú fotografie tak kontrastné, v prípade farebných fotografií sú farby menej saturované, viac pastelovejšie. Je skvelý pre ČB fotografie. Pri nich je dôležité, aký má papier gamut. Chcete, aby na papier prešli aj tie najjemnejšie poltóny. Problémy bývajú najmä s najtmavšími tieňmi, kde sa môže kresba stratiť. CEWE to však zvládlo výborne. Najviac som sa bál prednej strany obálky, kde je časť fotografie na hranici prekreslenia najhlbších tieňov, sú len v náznaku. Na horšom monitore by ste ju asi ani nevideli. Podarilo sa však všetky informácie dostať na papier.

Fotoapapier má oproti papieru pre digitálnu tlač väčšiu gramáž. Strany sú naviac zlepené, takže sú listy ešte hrubšie. To zvyšuje prémiovosť inak už tak luxusnej tlače.


Predná časť tuhej obálky v štýle Low-key, biely text s efektom parciálneho laku.


Zadná časť obálky v štýle High-Key s čiernym textom s efektom parciálneho laku.


Detail, na ktorom dobre vidno lesklý lak.


Predel medzi stranami ide priamo cez oko. Nepôsobí rušivo vďaka plochej väzbe.


Detail väzby.


Ukážka využitia grafického prvku.

Záver

Použitie zlatého, strieborného alebo lakovaného efektu, umožňuje pridať fotoknihám prvok luxusu. Je to vítané vylepšenie produktu, ktoré poteší napr. svadobných fotografov. Ale nielen ich. Ktokoľvek môže fotoknihu vylepšiť pridaním luxusného prvku, napr. knihu k okrúhlemu výročiu, či knihu pod vianočný stromček.

Aj keď sa mi zlatý efekt na predchádzajúcej knihe páčil, efekt parciálneho laku ho ešte predčil. Fotokníh som už zopár urobil, ale táto je prvá, ktorá vyzerá, ako keby ju vytlačili vo väčšom náklade v tlačiarni. Keď som pracoval ako grafik, efekt parciálneho laku som niekoľkokrát využil. Nie je to ľahké, musíte mať znalosti a skúsenosti a aj v tlačiarni musia byť odborníci. S programom CEWE Fotosvet však nemusíte byť grafikom, túto špeciálnu techniku zvládne ktokoľvek.

Vďaka plochej väzbe som mohol byť kreatívnejší pri rozvrhnutí fotografií na strany fotoknihy. Predel medzi stranami nepôsobí rušivo. Kvalita tlače je výborná a matný CEWE fotopapier sa výborné hodil k mnou zvolenému motívu a jeho spracovaniu. Tlač je farebná a trocha som sa obával nejakého neželaného farebného nádychu na sépiových fotografiách. Zbytočne, fotografie sú také, ako majú byť farebne i tonálne. Na papieri s vysokou gramážou vyzerajú luxusne.

Dúfam, že niekedy odskúšam aj plnofarebnú tlač na matný PREMIUM fotopapier, pretože aktuálne sa stal mojim najobľúbenejším.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2019-11-20 08:26:58
Krásna kniha Karol,
inšpiroval si ma...

Pekný deň a dobré svetlo
Th
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované