Hore

Imageposter - Fotografia na hliníkovej doske

Názov tohto produktu je trochu zavádzajúci, ale je tomu tak aj u iných firiem. V skutočnosti sa nejedná o hliníkovú dosku, ale o trojvrstvový sendvič hliník-plast-hliník (celkovo 3 mm hrúbka), niektorí ho poznajú pod názvom Dubond. Na takúto dosku je nalepený poster. Ak ste sa teraz zľakli, že vaša fotografia nebude vytlačená vo fotokvalite, nemusíte mať obavy. Jednoducho sa nejedná o papier s vysokou gramážou, ktorý by sa na nalepenie na hliníkový sendvič ani nehodil. Kvalita tlače je profesionálna s vysokým rozlíšením. Sendvič má výhodu v nízkej hmotnosti a samozrejme je aj lacnejší ako čisto hliníková doska.

My sme vyskúšali tlač na platňu veľkosti cca 60 x 40 cm (3:2). Obraz prišiel starostlivo zabalený v bublinkovej fólii a tuhej papierovej krabici. Rohy boli chránené plastovými trojuholníkmi. Na fotografii som nenašiel žiadne poškodenie v podobe škrabancov alebo fľakov. Celkovú kvalitu spracovania dokazuje perfektný finiš hrán, u ktorého mávajú niektoré firmy problémy.

Ako motív som vybral opäť fotografiu v štýle Low Key, ktorá preverí gamut každej tlačiarne. Fotografiu poznáte z nedávnej recenzie blesku Profoto B1. Pri tlači sa podarilo zachovať bohaté poltóny aj v tmavých partiách. Povrch fotografie je matný s mikroskopickým rastrom. Asi je to aj motívom fotografie a nasvietením, že pôsobí skôr ako maľba, pričom jemné detaily, typické pre fotografiu s vysokým rozlíšením, sú zachované. Musím priznať, že ma výsledok, svojím vyznením prekvapil a veľmi sa mi páči.

Vzhľadom na matné prevedenie, ktoré tlmí kontrast a saturáciu je dôležité dobré nasvietenie obrazu.

S týmto spôsobom prezentácie fotografie som sa stretol už niekoľkokrát. Inštalácia na stenu bola riešená hliníkovými U-profilmi nalepenými na zadnú stranu dosky. U imageposteru používajú iný spôsob uchytenia, rovnaký, ako sme popisovali v recenzii fotografií na akrylovej doske. Tento spôsob sa mi vidí ako lepší, ak potrebujte fotografiu zavesiť priamo na stenu. U-profil je výhodnejší pri zavesení na lanko.

K obrazu je dodaný profesionálny závesný systém.


V imageposter.sk ponúkajú širokú škálu formátov od 50 x 33 cm po 150 x 120 cm.

Záver

Fotografia na hliníkovej doske, patrí spolu s fotografiou pod akrylovým sklom, k modernému spôsobu prezentácie. Zatiaľ čo fotografia pod akrylom do diaľky kričí “všimnite si ma”, je fotografia na hliníkovej doske decentnejšia a hodí sa aj do historických priestorov. Vďaka odsadeniu od steny tiež pôsobí, akoby visela vo vzduchu. Matný povrch je výhodou v prostredí, kde je zvýšené riziko vzniku odrazov na lesklej ploche akrylu alebo skla. Testovali sme tlač na plátno i pod akrylovým sklom. Aj keď akryl na mňa zapôsobil najvýraznejším WOW efektom, osobne dávam prednosť aktuálne otestovanej fotografii na hliníkovej doske.

K tomuto článku nie je možné pridávať komentáre

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované