Hore

HappyFoto-Designer pre iPad

Vaše fotografie môžu mať mnohoraké využitie. Urobiť si môžete knihu, kalendár, plagát, hrnček, vankúš.... A ešte omnoho viac a niekoľkými spôsobmi.

Podľa tovaru v supermarketoch, sa nezadržiteľne blížia Vianoce. To je čas, kedy rozdávame darčeky a u nás fotografov je to často fotografia. Firma Happy Foto ponúka množstvo produktov, na ktorých môžete uplatniť svoj fotografický alebo umelecký talent. Dnes sa pozrieme na to, ako sa dajú takéto fotoprodukty navrhnúť a objednať pomocou tabletu iPad.


Tablety mnohým nahradili počítače a dokonca aj fotoaparáty. Fotografi sa nad fotografovaním s tabletom pousmejú. Nesmieme zabudnúť, že zdrojom fotografii v tablete nemusí byť len vstavaný fotoaparát. Veľa pokročilých fotoaparátov má zabudované WiFi rozhranie, ktoré umožňuje odosielať fotografie do chytrého zariadenia. Rozmáha sa aj cloud (iCloud, DropBox a pod.). Preto aj v tablete môžete použiť kvalitné fotografie, ak vám kvalita vstavaného fotoaparátu nevyhovuje.

Aplikáciu HappyFoto-Designer SK si môžete bezplatne stiahnúť zo slovenského App Storu. Je v slovenskom jazyku
a jej veľkosť je 88 MB. Kompatibilná je s tabletmi iPad s operačným systémom iOS6 a vyšším.

Vytvoriť a objednať môžete nasledujúce produkty:

DIGITÁLNE FOTOGRAFIE:

 • 9xcca13 cm, lesk / ideál
 • 10xcca15 cm, lesk / ideál
 • 11xcca17 cm, lesk / ideál
 • 13xcca19 cm, lesk / ideál
 • 20x30 cm, lesk / ideál
 • 30x45 cm, lesk / ideál

FOTOKNIHY (digitálna tlač):

 • Fotokniha A4 pevná
 • Fotokniha A5 krúžková
 • Fotokniha A4 mäkká
 • Fotokniha A4 zošívaná

deLUXE FOTOKNIHY (fotopapier):

 • deLUXE Fotokniha A4 pevná
 • deLUXE Fotokniha 20x20 pevná
 • deLUXE Fotokniha 30x30 pevná
 • deLUXE Fotokniha „do vrecka“

FOTOKALENDÁRE (digitálna tlač):

 • Kalendár A3 na výšku
 • Kalendár A3 na šírku
 • Kalendár A4 na výšku
 • Kalendár A4 na šírku

deLUXE FOTOKALENDÁRE (fotopapier):

 • deLUXE Kalendár A3 na výšku
 • deLUXE Kalendár A3 na šírku
 • deLUXE Kalendár A4 na výšku
 • deLUXE Kalendár A4 na šírku

FOTODARČEKY

12 najobľúbenejších fotodarčekov, ako je napr. hrnček, vankúš, fotoplátno, podložka pod myš, prívesok na kľúče ...


Priamo v aplikácii vidíte aj ceny jednotlivých produktov.

Možnosti aplikácie sa do veľkej miery podobajú onlineDesigneru, ktorý funguje v internetových prehľadačoch. Ovládanie a grafické rozhranie je však prispôsobené tabletu. Využíva dotykové ovládanie. Práca ide vďaka tomu pekne od ruky a jednoduchšie návrhy urobíte v tejto aplikácii rýchlejšie ako na počítači. Aplikáciu môžete ovládať v horizontálnej aj vertikálnej polohe tabletu.

Pracovná plocha je rozdelená na tri časti. Prvou je horný panel s prvkami navigácie a nastaveniami. Druhou je pracovná plocha, treťou je panel s obrázkami, klipartami, efektami atď. Ten je možné skryť.

Na začiatku si vyberáte z ponuky produktov. Každý návrh si môžete uložiť ako projekt, ktorý neskôr nájdete v knižnici projektov. Nie je preto problém pracovať na viacerých návrhoch a výhodou je aj možnosť neskoršieho doobjednania.


Ukladanie rozpracovaného (alebo dokončeného) projektu.

Knižnica projektov. Používa len univerzálne náhľady.
 

Funkcionalitu aplikácie si ukážeme na tvorbe niekoľkých projektov, pričom jeden produkt sme aj objednali. Množstvo dostupných funkcii samozrejme závisí na tom, ktorý produkt si vyberiete.

Fotokniha

Fotokniha reprezentuje náročnejší projekt. Náročnejší z hľadiska časového a dizajnového návrhu, nie však obtiažneho. Tvorba je jednoduchá. Predpripravených je niekoľko rozvrhnutí fotografii na stránke, neskôr editovateľných. Editovať možno pozadie, pridávať grafické prvky v podobe klipartov a rámikov fotografii. Samozrejmosťou je pridávanie textu. Grafické prvky sa pridávajú jednoducho pomocou metódy “drag and drop”, pretiahnete ich prstom z panelu.

Konfigurácia počtu strán.

Editácia textu.

Nastavenie pozadia strán. K dispozícii sú jednoduché jednofarebné pozadia ale aj texturované a fotografické. Vybrané pozadie pretiahnete prstom na vybranú stránku.

Tu som použil ozdobný rámček a kliparty.

Vkladanie textu.

Hrnček

Jednoduchý produkt, akým je napr. hrnček navrhne hravo aj dieťa. Škoda, že tu nefunguje 3D náhľad navrhnutého produktu.

Okrem obrázku som použili aj vloženie textu a klipart.

Kalendár

Možnosti tvorby kalendára sú veľmi podobné tvorbe knihy. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov v rôznych veľkostiach, kvalite a formátoch. U tohto produktu je k dispozícii len jediná šablóna kalendárovej časti, ktorú nie je možné nijako upraviť.

Šablóna kalendarovej časti je len jediná a nie je možné ju upravovať.

Aj v kalendár môžete použiť doplnkové grafické prvky, akými sú text, kliparty a rámikové efekty


My sme urobili objednávku deLuxe kalendára veľkosti A3. Fotografie som do tabletu vložil synchronizovaním s knižnicou iPhota (súčasť Mac OS X). Kalendár má klasickú špirálovú väzbu. Vytlačený je na kvalitnom fotopapiery Fujifilm Crystal Archive Paper Supreme. Je to rovnaký papier, ako sa používa v minilaboch Fujifilm. Kalendár sa tak skladá z trinástich digitálnych fotografii s veľkým F, vytlačených chemickou cestou. Kvalita je preto výborná a problém by musel nastať len vtedy, ak by ste poslali nekvalitné podklady alebo by niekto pri tlači nedodržal predpísaný výrobný proces. To sa nestalo a s kvalitou som spokojný. Fotografie sú vytlačené tak ako majú byť. Farebne aj jasovo zodpovedajú originálnym podkladom.

Záver

Dnes sme sa pozreli na tvorbu a objednávku produktov Happy Foto cez aplikáciu pre iPad. Nie každý vlastní niektorý z tabletov od Apple. Ak je to váš prípad, môžete použiť univerzálny onlineDesigner bežiaci v internetovom prehliadači, alebo Designer pre Windows.

Ak mi na aplikácii pre iPad niečo chýbalo, bol to lepší náhĺad navrhnutého produktu a vyššia kvalita klipartov. Potešila by aj možnosť pridať textu okraje alebo tieň. U kalendárov mi chýbala možnosť výberu dizajnu kalendárovej časti.

Páčilo sa mi zvýraznenie fotografii s nedostatočným rozlíšením, ktoré prekrýval výstražný vodoznak a v hornej časti pracovnej plochy sa zároveň zobrazí varovanie.

Ovládaniu by tiež pomohlo využitie multidotykových gest pre zoomovania pracovnej plochy a editáciu grafických prvkov.

Práca s HappyFoto Designerom pre iPad je zábavná. Zvládnu ju aj deti, ktoré si môžu urobiť napr. knihu vlastných kresieb, alebo stiahnutých obrázkov. Možnosti návrhu nie sú tak bohaté ako v Designeri pre Windows, čo ale nie je úplne na škodu. Práve vďaka tomu je ovládanie pohodlné a jednoduché. Výsledný vzhľad napokon najviac záleží na kvalite použitých obrázkov a nie na množstve klipartov, či šablón.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
PeCh
2014-12-05 13:49:43
Obsahuje ten kalendár aj verziu s menami (menný kalendár, meniny)? Keď som naposledy hľadal, tak tá možnosť nikde nebola. Bez toho napr. pre mojich rodičov stráca zmysel.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia