Hore

Canon Pixma MP620

Pixma MP620 sa nachádza v strede modelovej rady multifunkčných zariadení  pre domácnosť. Zlučuje v sebe tlačiareň, skener a kopírku. Vo výbave nechýba farebný displej, čítačka kariet, pripojenia cez USB, LAN a WiFi.

Dizajn

Pixma MP620 je v kombinácii striebornej a lesklej čiernej farby. Dizajn je, podľa môjho názoru, elegantný a na stole určite nebude špatiť.

V prednej časti je výstup z tlačiarne a zásobník na papier. V pravom rohu je pod krytom čítačka pamäťových kariet CF, SD, MS a MS Duo, pod ňou konektor Pictur Bridge pre priame pripojenie fotoaparátu (obrázok vľavo). Na hornom kryte skenera je výklopný farebný displej, po jeho odklopení sa ukážu ovládacie tlačidlá s navigačným krížom uprostred ktorého, je otočné koliesko a potvrdzovacie tlačidlo. V zadnej časti je podávač papiera, USB vstup a konektor RJ-45 pre pripojenie do siete LAN.

Tlačiareň má teda dva zásobniky na papier, pri tlačení si stačí len vybrať, aký papier chceme použiť.

V prednej časti je výstup z tlačiarne a zásobník na papier. V pravom rohu je pod krytom čítačka pamäťových kariet CF, SD, MS a MS Duo, pod ňou konektor Pictur Bridge pre priame pripojenie fotoaparátu (obrázok vľavo). Na hornom kryte skenera je výklopný farebný displej, po jeho odklopení sa ukážu ovládacie tlačidlá s navigačným krížom uprostred ktorého, je otočné koliesko a potvrdzovacie tlačidlo. V zadnej časti je podávač papiera, USB vstup a konektor RJ-45 pre pripojenie do siete LAN.

Tlačiareň má teda dva zásobniky na papier, pri tlačení si stačí len vybrať, aký papier chceme použiť.

Softvér

V balení nájdete dve CD so softvérom pre Windows a Mac OS. Po pripojení k počítaču sme vykonali inštaláciu ovládačov i obslužných programov. Inštalácia prebehla bez problémov na PC a aj na môj Macbook. Pri inštalácii máte možnosť výberu z jednoduchej alebo pokročilej inštalácie. Zvolili sme jednoduchú inštaláciu, ktorá nahrá do počítača všetky programy z CD, vrátane podpory práce na sieti.

Všetky programy, nastavenia, nápoveda a odkazy na firemné stránky sú sústredené v ovládacom panely Solution Menu. To sa spúšťa automaticky po štarte operačného systému, automatický štart je možné deaktivovať.


Ovládací panel Solution Menu.

MP Navigator EX je prvým z programov a má hneď dve funkcie. Prvou je získavanie obrázkov zoskenovaním alebo importom fotografií z pamäťových kariet. Druhou je prezeranie a organizácia fotografií na disku. Z navigátora je možné obrázky tlačiť, tvoriť z nich PDF, posielať ich emailom a vykonávať na nich jednoduché úpravy.


MP Navigator EX - správca obrazových súborov.

Easy PhotoPrint EX je program určený na tlač obrázkov a fotografií. Krok za krokom vedie užívateľa tlačou fotografií, albumov, nálepiek, kalendárov a tlačovín. Predovšetkým pri tlači kalendárov zamrzí, že programy a šablóny nie sú lokalizované.


Easy PhotoPrint EX - sprievodca tlačou.

Modul My Printer slúži na nastavenie tlačiarne, zobrazenie stavu tlače a pomoc pri odstraňovaní problémov tlače.


My Printer - nastavenie a správa tlačiarne.

Spolu s programami bol nainštalovaný aj Twine driver, ktorý umožňuje skenovať a tlačiť z programov podporujúcich tento protokol.


Rozhranie Twain pre skener.

Výrobca podporuje prácu s ICC profilmi pre jednotlivé druhy papierov, ktoré sa automaticky nainštalujú do príslušného podadresára. Využívajú ich programy pracujúce s coloranagementom.

Canon IJ Network Utility slúži na nastavenie zdieľania zariadenia v sieti LAN alebo WiFi. WiFi pripojenie funguje len s Acces Pointom, k tlačiarni sa nepripojíte Ad Hoc priamo z počítača. Canon IJ Network Scan Utility sprístupňuje v sieti aj skener.


PDF súbor s vystrihovačkou stiahnutý zo stránok Canonu.

Canon myslí aj na rodinnú zábavu a na jeho stránkach sú na stiahnutie desiatky clipartov, pohľadníc a hlavne vystrihovačiek, ktoré si môžete vytlačiť a zostaviť. Mal som veľkú chuť vrátiť sa do detstva a poskladať si napr. japonský hrad, tak ako sme to robili kedysi s vystrihovačkami z časopisu ABC. Odkaz na stránky je dostupný zo Solution Menu.

Tlač 

Tlačiareň využíva systém ChromaLife100+. Pri použití vybraných druhov papiera je životnosť výtlačkou až 300 rokov. Pri tlači sa využíva 5 samostatných atramentových zásobníkov. Štyri sú určené pre farebnú tlač, piaty s väčšou kapacitou je určený hlavne pre tlač ČB textových dokumentov. Rozlíšenie tlače je až 9600x2400 dpi, najmenšia veľkosť kvapiek je 1 pl. Tlačiareň umožňuje bezokrajovú tlač do veľkosti A4.

Kvalita tlače je výborná a ak nezvolíte najvyššiu kvalitu, tak aj veľmi rýchla. Nestretol som sa so žiadnym problémom, akými sú pásy po transportných valcoch či viditeľné pásiky v tmavých partiách obrazu. Farby sú živé a prechody plynulé.

Pri použití dodaných ICC profilov som mal problém s čiernobielymi fotografiami, ktoré dostávali zelený nádych. Ten sa dosť zredukoval po vypnutí colormanagementu, ale najlepší výsledok som dostal po prevode do farebného priestoru CMYK. Ideálne by bolo vyrobiť si vlastný ICC profil.

Lesklé papiere Pro Platinum PT-101 (10x15 Hakagi) a Photo Paper Plus Glosy II PP-201 sa vyznačujú vysokým lesklom a fotografiu bez podrobnejšieho skúmania neodlíšite od kvalitnej fotografie z labu.

Matný papier MP-101 je výrobcom odporúčaný pre tlač fotografií, avšak nie profesionálnych. Fotografie sú menej kontrastné, to je  ale pri matnom papieri bežné. Vhodný je skôr na fotografie v štýle high-key. Ak potrebujete nelesklú úpravu fotografií vhodnejší je povrch Satin, ktorý zachováva vysoký kontrast.

Skener a kopírovanie

Skener s rozlíšením 2400x4800 dpi sníma len nepriehľadné predlohy. Film si s týmto zariadením teda nenaskenujete. Skenovacia jednota slúži aj na kopírovanie. Kvalitnú čiernobielu kópiu máte hotovú v priebehu niekoľkých sekúnd.

Kvalita skeneru je veľmi dobrá a dostatočne poslúži aj pri digitalizácii fotografií z rodinného albumu. S podobným zariadením od HP som takú dobrú skúsenosť nemal. Skenovanie je rýchle a ovládač má zabudované aj funkcie pre vylepšenie skenu, napr. potlačenie moaré, či odstránenie tmavých pásov pri skenovaní, ktoré vznikajú skenovaním publikácií na väzbe strán.

Užitočná je funkcia skenovania priamo na pamäťovú kartu, do počítača (aj priamo do emailového klienta) alebo na USB disk vo formáte JPG alebo PDF.

Pri skenovaní na USB kľúč môže byť prekážkou príliš zapustený USB port, do ktorého sa zmestí len štíhlejší  tvar kľúča.

 
 


Ovládanie

Ovládanie zariadenia je intuitívne a zvládol som ho aj bez návodu. Pri obsluhe výdatne pomáha skrolovacie koliesko Easy-Scroll Wheel a 6,2 cm TFT displej. Menu je prispôsobené tomuto spôsobu ovládania.

Záver

Vlastnil som podobné zariadenie inej značky a vôbec som s ním nebol spokojný. Skener ťažko zvládal naskenovať čo i len logo, mal som neustále problémy s podávačom papiera a na fotografiách sa objavovali pásiky. Viac som ho nepoužíval ako používal a pred Vianocami som ho hodil do kontajnera. Preto som k testu Canonu Pixma MP pristupoval s rezervou.

Moje obavy sa ukázali neopodstatnené. Aj keď tlačiareň využíva len štyri farby, kvalita fotografií je veľmi dobrá a ak vám postačuje max. formát A4, nemusíte sa báť fotografiu aj vystavovať.

Kvalita a rýchlosť skenovania ma príjemne prekvapila.

Ovládanie tlačiarne.

K ovládaniu nemám žiadne výhrady, prijal by som však možnosť priamej tlače cez WiFi bez použitia Acces Pointu. Práve vďaka jednoduchému ovládaniu a sieťovému prepojeniu sa MP620 výborne hodí ako univerzálne kancelárske zariadenie v domácej sieti.

Osobne by som prijal možnosť potlače CD a DVD médií.

Pixmu MP620 môže odporučiť amatérskym fotografom, ktorý chcú tlačiť kvalitné fotografie a nepotrebujú profesionálne zariadenie, ale skôr využijú možnosť skenovania a kopírovania.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2009-02-26 11:18:38
mal som možnosť pracovať s MP520 a ta nemala Wifi...co sa tyka kvality tlace, tak na domace pouzitie asi nie je nic lepsie za normalny peniaz...preto MP620 bude iste lepsia...ale ta podpora tlace na DVD by sa fakt hodila...no kto to ozelie, jej kupou urobi len dobre...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-02-26 11:26:34
príspevok od:
mal som možnosť pracovať s MP520 a ta nemala Wifi...co sa tyka kvality tlace, tak na domace pouzitie asi nie je nic lepsie za normalny peniaz...preto MP620 bude iste lepsia...ale ta podpora tlace na DVD by sa fakt hodila...no kto to ozelie, jej kupou urobi len dobre...
Potlac CD/DVD sa da obist vypalenim na Lightscribe media, ale je to samozrejme ine.
 
2009-02-26 11:33:06
príspevok od: Karol Srnec
Potlac CD/DVD sa da obist vypalenim na Lightscribe media, ale je to samozrejme ine.
jasne, je to nahrada, no nie je to potlac...na druhej strane zavisi aj od toho, ako casto sa robi...no aj bez nej je to fakt kvalitny stroj..
 
Ultra TXF
2009-02-26 14:23:23
Mám MP980-tku a som spokojný,používam cez wifi,rýchle,bez problémov.
Dobrá je i priama manipulácia na LCD. Páči sa mi aj ČB tlač.
 
888rado
2009-02-26 22:28:57
Super recenzia...Len tak ďalej:)
 
Marek_PD
2009-02-27 11:19:26
vlastním MP 610 a je to super strojček. Myslím, že oproti 620-ke moja nemá WIFI, ale má potlač CD. Všetky ostatné parametre sú rovnaké, takže si treba vybrať či potlač CD alebo WIFI. Moja má navyše obracač papiera pre obojstrannú tlač, neviem, či to tu bolo spomínané.
UPOZORNENIE: skúšal som fotopapiere napr. EPSON, špekuloval som s cenou... Teraz som kúpil originál CANON papiere GP-501, čo sú tá najlacnejšia trieda bežného papiera od CANONu, ale je to veľký rozdiel, hlavne farebnosť je krajšia a neuchádzajú tóny farieb do iných ako majú. Nekupujte na fotky iné ako CANON náplne a CANON papiere, sedí to spolu najlepšie. Neušetríte, sklamete sa keď to porovnáte.
 
Kompi
2009-02-27 13:33:42
mam 520ku, zatial sama spokojnost, narozdiel od inych vyrobcov ked canon napise, ze to natlaci 200 stran, tak to aj natlaci (narozdiel od epsonov, lexmarkov...). Mal som 4 canon tlaciarne, doteraz len spokojnost, ...narozdiel od inych znaciek.
 
vilkoo
2009-03-01 19:24:41
príspevok od:
mal som možnosť pracovať s MP520 a ta nemala Wifi...co sa tyka kvality tlace, tak na domace pouzitie asi nie je nic lepsie za normalny peniaz...preto MP620 bude iste lepsia...ale ta podpora tlace na DVD by sa fakt hodila...no kto to ozelie, jej kupou urobi len dobre...
Ja mam Canonn ip5000 a tam sa da tlačit aj ptlač na CD/DVD a druhui mam MP 150 a tam sa neda recenzia vyborna ,ale pre domace prace vyborna volba každy casom pride na to že tlačit doma fotky je naročne hlavne na naplne do tlačiarni ktore nie su zanedbatelne cenovo!Ked by som si mal vybrat tak samostatne skenera tlačiaren s WIFI.
 
Daniel.U
2009-03-08 16:39:10
Zaujimala by ma taka ekonomicnost prevadzky. Kolko fotiek A4 v pnej kvalite vytlacim kym sa mine prvy cartridge? A kolko asi vyde jedna fotografia A4 ked nezapocitam nakup tlaciarne?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-08 16:54:58
príspevok od: Daniel.U
Zaujimala by ma taka ekonomicnost prevadzky. Kolko fotiek A4 v pnej kvalite vytlacim kym sa mine prvy cartridge? A kolko asi vyde jedna fotografia A4 ked nezapocitam nakup tlaciarne?
Myslim, ze na strankach Canonu su o tom informacie. Pri talciarnach mas infotmaciu v pravom stlpci, ´naklady na stranku´.
 
zdenoxl
2009-03-12 15:22:13
Zaujimalo by ma, ci je nejaky rozdiel v kvalite tlace medzi MP980 - MP630 - iP4600. A este by som rad vedel, kde sa daju kupit original Canon fotopapiere, este som sa s tym nikde nestretol.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-12 16:04:45
príspevok od: zdenoxl
Zaujimalo by ma, ci je nejaky rozdiel v kvalite tlace medzi MP980 - MP630 - iP4600. A este by som rad vedel, kde sa daju kupit original Canon fotopapiere, este som sa s tym nikde nestretol.
V kvalite tlace som nezaznamenal rozdiel, ten je v celkovej vybave zariadeni. MP su kombinovane multifunkcne zariadenia, iP4600 je jednoucelova fototlaciaren.
 
Parky
2009-03-26 12:50:58
príspevok od: zdenoxl
Zaujimalo by ma, ci je nejaky rozdiel v kvalite tlace medzi MP980 - MP630 - iP4600. A este by som rad vedel, kde sa daju kupit original Canon fotopapiere, este som sa s tym nikde nestretol.
Internetový obchod Alza.sk
Zaregistruj sa a vyber tovar.Rozhodni sa ako budeš platiť a na druhý deň ho máš doma!Najvýhodnejšie je poukázať peniaze vopred,inak sa to predražuje.Pohodlie.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované