Hore

Happy Foto fotografie a koláž

Vyskúšali sme dva produkty spoločnosti Happy Foto. Tým prvým je klasická fotografia, tak ako ju poznáme z minilabov, tým druhým fotokoláž.

Fotografie HF

Najrozšírenejším foto produktom je určite fotografia vyrobená klasickým mokrým procesom, tak ako ju poznáme najčastejšie z minilabov. Nechýba ani v ponuke Happy Foto, samozrejme v rôznych formátoch. Dnes už nemusíte zaniesť digitálne fotografie na nosiči do zberne, aby vám vyhotovili fotografie. Ide to aj z pohodlia domova, cez internet. Túto cestu sme využili aj my. Cez stránku www.happyfoto.sk som objednal 9 fotografii rôzneho formátu. Nahral som ich cez jednoduché rozhranie, jedinou podmienkou bolo, aby som mal v prehliadači povolené java aplikácie.

Využil som expresné rozhranie, vybral deväť fotografií a každej priradil veľkosť, akú som chcel. Je super, že môžete urobiť mixovanú objednávku a nemusíte ich robiť viac, pre každý formát zvlášť.

Pri objednávaní fotografii cez internet vyvstáva niekoľko otázok. Neodrazí sa prenos fotografie cez internet kvalite? Môže byť fotografia v akciovej cene za 5 centov kvalitná? Bude výrobca na niečom šetriť? Prv než na tieto otázky zodpovieme, povieme si viac o objednávaní.

Fotografie som objednával cez stránku http://www.happyfoto.sk/foto/digifoto-cez-internet.html. Klikol som na tlačidlo programu HF Expres, do ktorého som vložil fotografie. Fotografie som vyberal cielene tak, aby som otestoval najmä reprodukciu farieb. Krajinky na otestovanie zelenej a modrej, portrét na otestovanie pleťových tónov, výrazné červené líčenie, ktoré preverí problematickú tlač červenej. Nechal som vytlačiť aj jeden testovací obrazec a samozrejme čiernobielu fotografiu pre posúdenie neutrálnosti.

Fotografie boli vo formáte JPG, farebný priestor sRGB. Nahral som ich v plnom rozlíšení, nech si s prispôsobením veľkosti poradia v Happy Foto.


HF Expres - štartujem s objednávkou.


Postupne vyberám fotografie. Každá môže mať iný rozmer a iný počet objednaných kusov.


Posledná kontrola pred odoslaním objednávky.

Hotové fotografie ma príjemne prekvapili. Vyhotovené sú na fotopapieri Fujifilm Fujicolor Crystal Archive Paper Supreme, ktorý určite nepatrí medzi materiály, ktoré sú určené na šetrenie nákladov. Fotografie vykazujú veľmi dobrú ostrosť a hlavne farebnú vernosť. Nesklamali krajinky, portréty, nočný záber ani podvodná fotografia. Minilaby mávajú problém s reprodukciou výraznej červenej, ktorá býva posunutá do tehlových odtieňov. Tu tomu tak nie je a červené pery boli reprodukované korektne.


Fotografie som vyberal tak, aby som otestoval ostrosť a reprodukciu farieb.


Takýto testovací obrazec nájdete bežne na internete. 
Obsahuje presne špecifikované známe farby. 
Vďaka tomu môžete skontrolovať nielen kvalitu tlače ale aj vernosť zobrazenia na monitore.

Problematická býva tlač čiernobielych fotografii. Je to preto, že sa tlačia farebne. Stačí ak niektorá zo zložkových farieb mierne prevládne nad ostatnými a máte na fotografiách neželaný farebný nádych. Posudzovanie čiernobielych fotografií tlačených farebným procesom je obtiažne a potrebujete na to vhodné svetlo. Nepredpokladám, že by ste mali doma špeciálne osvetlenie, preto využite prirodzené denné svetlo. Ja som naviac porovnal výtlačok s 18% šedou tabuľkou. Fotografia ma nepatrný posun do zelena, ktorý ale vynikne len so šedou tabuľkou.


Ľudské oko je ľahko oklamateľné, najmä ak posudzujete fotografiu pri nesprávnom osvetlení. 
Na pomoc som si preto zobral neutrálne šedú tabuľku.

Počas testovania prebiehala akcia -50%, pri ktorej cena fotky 13x18 cm vychádzala na 11 centov. To s veľmi dobrou kvalitou tlače robí jednoznačne odporúčania hodnú službu.

Koláž

Program HF Designer sme vám predstavili už pri predchádzajúcich recenziách. Potrebujete ho, ak chcete vytvoriť z fotografií koláž. Iste, môžete na to použiť grafický editor. Podmienkou je, že ho musíte ovládať. V HF Designer vytvoríte jednoduchú koláž úplne jednoducho, za pár minút a bez nutnosti sa niečo učiť.

Chvíľku mi trvalo, kým som zistil, ako mám režim koláže zapnúť. V pravom paneli stačí zaškrtnúť príslušnu voľbu a už môžete na plochu, metódou drag and drop, umiestňovať fotografie. Ja som si vybral rozmer 30x45 cm (A3). Aby bola koláž estetická, je vhodné zvoliť fotografie, ktoré majú niečo spoločného, motív, farbu a pod. Ja som zvolil motív levandule a vytvoril som koláž, ktorú si môžete zavesiť napr. do kuchyne.

Postupne som uložil na plochu niekoľko fotografií a upravil ich veľkosť, ťahaním za rohy. Pri zarovnávaní vám pomáha neviditeľná magnetická mriežka. Jednoducho môžete meniť poradie fotiek, ich prekrývanie. Moju koláž som mal hotovú za necelých päť minút a do ďalšich piatich minút bola objednaná.
Aby ste mohli vytvárať koláže, musí byť zaškrtutý box Fotokoláž.


Najjednoduchšie je presunúť fotografie na plochu metódou “drag and drop”.


Náhľad na finálnu koláž. Vyznačené okraje ukazujú, ktoré časti môžu byť odrezané. 
Z mojej koláže sa rezalo len minimálne, možno milimeter z každej strany.


Vyhotovená koláž prišla v zrolovanom stave, osobne by som preferoval skôr ploché balenie. Vyhotovená bola na rovnakom papieri, ako fotografie testované vyššie. Farby sú mierne saturovanejšie ako u originálu, čo ale u bežnej fotografie nevadí. Opät treba pochváliť ostrosť a vernosť farebných odtieňov. Koláž si zaslúži väčší formát, ja som zvolil A3. Pri tejto veľkosti by som ocenil o niečo väčšiu gramáž papiera.

Záver

Fotografie na menší formát od Happy Foto, aj v neakciovej cene, môžem odporučiť. Za prijateľnú cenu dostane zákazník veľmi dobrú kvalitu. Ako skúsený grafik jednoduché vytváranie koláži nedocením, ale cieľovú skupinu amatérskych fotografov táto služba poteší. Táto služba je vhodná aj pre tých, ktorí nemajú k minilabu prístup. Domáca tlač je stále niekoľkonásobne drahšia, napr. z jednoduchej termosublimačnej tlačiarne vás fotografia 10x15 cm výde približne na 50 centov. Je to niekoľkonásobok ceny fotografie od Happy Foto, naviac s horšou kvalitou. Ani pri atramentových tlačiarňach pre domácnosť sa k takto dobrým cenám nepriblížite.
Udeľujeme ocenenie Tip redakcie ephoto.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
LukiK
2012-08-20 10:58:31
dik za test. Prave si davam u nich objednavat knihu deLuxe 30*30
 
samo
2012-08-20 11:49:16
Otazka znie; bol to uplne slepy test, alebo v Happy Foto dopredu vedeli, ze ich ide testovat ePhoto?
 
LukiK
2012-08-20 13:24:45
príspevok od: samo
Otazka znie; bol to uplne slepy test, alebo v Happy Foto dopredu vedeli, ze ich ide testovat ePhoto?
myslis, ze by iba kvoli nim kalibrovali stroje? Ale iste, ze v Happy Foto museli vediet, ze ich testuju. Vsak ako Karol pisal, objednavku robil cez net a tam podla mna iba zadal nejaky kod, ktory mu pridelili. A na zaklade toho iste vedeli, ze to je z ephota, a ze to maju vytlacit zadarmo.
Vsak nakoniec... oni si vzajomne robia reklamu. Ephoto spravi test a HappyFoto si daju na stranku, ze ich zase odporuca ephoto
 
valec86
2012-08-20 13:47:58
rad by som pocul reakciu, ci sa im paci happyphoto viac ako napr vytlacky s CEWE
 
LukiK
2012-08-20 13:53:59
príspevok od: valec86
rad by som pocul reakciu, ci sa im paci happyphoto viac ako napr vytlacky s CEWE
to uz kdesi bolo preberane. Pri nejakom teste fotoknihy myslim. A vtedy Karol povedal, ze HappyFoto je lepsie.
 
Kuban
2012-08-20 17:48:03
Uz daavnejsie som si od HF objednaval fotky v standardnom malom formate a zopar kuskov boli zle orezane, alebo neviem akym nedopatrenim to vzniklo no moc ma to nepotesilo. Ale tak za tu cenu nizku sa to dalo odpustit.
 
quintes
2012-08-20 18:24:08
Mne su tieto testy v podstate ukradnute... Kym nemam ja skalibrovany monitor tak to mam jedno nie?? ja osobne som spokojny s kazdou spolocnosotu ktoru som vyuzil prevazne kvoli zlavomatom a pod, a to preto, ze ak foto vyzerala zle v pc, tak aj na papieri
 
Azimut
2012-08-20 19:03:51
príspevok od: valec86
rad by som pocul reakciu, ci sa im paci happyphoto viac ako napr vytlacky s CEWE
Ja som si dal spraviť v Happy Foto fotoknihu de luxe a jednoznačne vyhráva oproti Cewe.
 
admin
redakcia ephoto.sk 2012-08-21 09:07:45
príspevok od: samo
Otazka znie; bol to uplne slepy test, alebo v Happy Foto dopredu vedeli, ze ich ide testovat ePhoto?
Mozem s pokojnym svedomim povedat, ze redakcia pod vedenim Karola, by nepustila recenziu, ktora by nebola objektívna. Je to predovsetkym aj v nasom zaujme. Ak nieco nie je v poriadku napiseme to. Nebudeme odporucat produkty, s ktorymi nie sme my spokojni a oznacenie TIP ephoto, tiez nerozdavame kazdemu.
 
szabo.martin
2012-08-21 13:56:43
okej. super... ale ako si tie foto pripravim, alebo fotoknihu, ked nemaju SW (HF Designer) pre MAC OS ???
 
origos
2012-08-24 09:51:08
dnes mi doslo par fotiek a sklamany som.. skusil som si dat vytlacit fotku aj o rozmere 20x30, a bud to je nasou postou, dosla mi pokrcena..
 
rjamrich
2012-08-24 10:30:46
No, po mojich osobných skúsenostiach so SLSP je to pravdepodobne spôsobené práve týmto medzičlánkom...
 
Adam87
2012-08-25 20:56:11
nedávno som si aj nechal vyrobiť fotky 10x15 v HappyFoto. Priznám sa, trochu som sa bál, čo to bude, ale výsledok bol vynikajúci. Som úplne spokojný s kvalitou fotiek, ale aj rýchlosľou spracovania a dodania. No a samozrejme, cena je super. Za vyše 170 fotiek 10x15 len okolo 14 € (cena vrátane DPH, manipul. poplatkov, poštovného a balného (to bola nejaká akcia vtedy, treba si to odsledovať)
 
hooopy
2012-09-03 18:56:12
mne HF spravilo uz snad cez 3tis fotiek. su to fotky do rodineho albumu, bezne rodinne memontky. je pravda, ze cca 8% fotiek ma iny orez nez je objednany, ale neriesim to. Myslim, ze to uz viem objektivne zhodnotit, nakolko som tych objednavok robil uz aspon 13-15.
Vyhoda: objednavka z domu, dobra cena (0,06€/10x15), kvalite tlace hlboko postacujuca (davam si robit leskle), rychlost byvavenia, prve fotky mam snad zpred 5tich rokov... ( nie som si uplne isty, uz je to davno) a fotky su stale bez zmeny, farebne stále, bez akehokovek poskodenia tlace. Osobne nevidim dovod davat bezne rodinne fotky niekde inde. Za tymto ucelom zostávam HF verny.

vaznejsie fotky nechavam na miestny fotolab...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované