Hore

ImagePoster - fotografia pod akrylovým sklom

Fotografia pod akrylovým sklom je jedným z najluxusnejších spôsobov prezentácie. Akryl dodáva fotografii hĺbku a prirodzene zvýrazňuje kontrast a saturáciu farieb, podobne ako lesklý displej monitora. Fotografia pod akrylom je moderným, dizajnovo čistým, spôsobom prezentácie. Fotografiu netreba rámovať ani inak upravovať. Stačí ju len zavesiť na stenu alebo položiť na stôl, či poličku.

Tento spôsob tlače a finálnej úpravy fotografie sme u nás už recenzovali. Tentoraz sme odskúšali výrobu fotografie spoločnosti ImageWell, s.r.o. po prvýkrát. Objednávku môžete vyhotoviť cez internetový prehliadač na stránke www.imageposter.eu, po dohode aj iným spôsobom.

Kvalitná tlač je dnes samozrejmosťou. Tlačové stroje disponujú vysokým rozlíšením a širokým farebným gamutom. Samozrejmosťou je aj správa farieb. Pokiaľ obsluha vie, čo robí, výsledky sú výborné. Achillovou pätou výroby fotografií aplikovaných na podložku, alebo inak upravovaných, je finalizácia produktu. U ImagePoster  sme nechali vyhotoviť dve fotografie pod akrylovým sklom, aby sme zistili, ako si s tým poradia.

Fotoakryl na stôl

Fotografia určená na stôl sa od bežnej fotografie pod akrylom líši len tým, že sú k nej priložené dve kovové nožičky. Ak vás na stole omrzí, môžete ju vystaviť na stenu. Nožičky sa veľmi ľahko upevnia, fixujú sa malou skrutkou, ktorú dotiahnete priloženým šesťhranným kľúčom.

V našom prípade má fotografia rozmer 33x25 mm a je aplikovaná pod 5 mm akrylové sklo. Vybrať si môžete až z dvanástich rozmerov od 15x8 cm po 34x27 cm, s pomerom strán 4:3, 3:2, 5:4 a 16:9.

Ako motív som vybral fotografiu Bratislavského hradu pri západe slnka. Fotografia obsahuje širokú škálu jasov, jemné farebné prechody a množstvo jemných detailov. Kvalita tlače je výborná. V porovnaní s originálonou digitálnou fotografiou je reprodukcia farieb výborná. Nedošlo k nežiaducemu posunu, ani k posterizácii. Výborne sú prekreslené tmavé partie. Množstvo jemných detailov odhalíte pri bližšom pohľade. Každá vetvička, okno, zábradlie, anténa, či komín, sú ostré. Detaily neprekrýva žiaden tlačový raster.

Ako som už vyššie spomínal, dnes kvalitu takéhoto produktu určuje finalizácia. Fotografia k nám prišla starostlivo zabalená v niekoľkých vrstvách bublinkovej fólie, uložená v tuhej krabici. Na fotografii ani na skle som nenašiel žiadne chyby (škrabance, chyby tlače a pod.). Priložené nožičky sú vkusné a inštalujú sa jednoducho a rýchlo.

Akryl na stôl

Fotoakryl na stenu

Druhá fotografia, ktorú sme nechali vyhotoviť, je väčšieho formátu a je určená pre zavesenie na stenu. Fotografia k nám prišla starostlivo zabalená v niekoľkých vrstvách bublinkovej fólie, uložená v tuhej krabici. Výrobca k fotografii pribalil sofistikovaný systém pre inštaláciu na stenu.

Ako motív som vybral fotografiu z nedávno testovaného Panasonicu Lumix FZ1000. Opäť sa jedná o náročnejší motív, snímaný za súmraku, s širokým rozsahom jasov a farebných odtieňov. Rovnako ako u menšej fotky, aj tu je kvalita tlače výborná. Pri detailnom pohľade, vďaka vysokému rozlíšeniu tlače, vidno aj jemný šum, ktorý Panasonic produkuje aj pri najnižšej citlivosti. Tákáto fotografia s výrazne saturovanými farbami dôkladne preverí farebný gamut každej tlačiarne. Za prvé sú to výrazné oranžové tóny, ktoré sú na kraji gamutu reprodukovateľných farieb. Nezriedka u nich dochádza k posterizácii, či dokonca farebnému posunu. Rovnako ťažkou skúškou bývajú veľké plochy s plynulými prechodmi odtieňov jednej farby, alebo prechodu jednej farby do druhej. Tu sa často stretávame s posterizáciou. Posterizácia sa prejavuje vznikom farebných pásov alebo škvŕn s viditeľným ohraničením. Miesto plynulého prechodu vznikne prechod stupňovitý. Na testovanej fotografii k žiadnej posterizácii, ani posunu farieb nedošlo.

Aj u tejto fotografie si dal výrobca záležať na finálnom spracovaní. Hrany akrylového panelu sú bez známok opracovania. Celkový luxusný dojem zvyšuje nadpriemerná hrúbka akrylu 10 mm. Na rovnakom produkte od iných firiem som si všimol viditeľné hrubšie známky opracovania bočných hrán. Nadštandardný prístup Image Posteru najlepšie dokumentuje práve kvalita hrán. Tie sú leštené. Známky po opracovaní sú do veľkej miery zahladené. Aj keď sa na fotografiu z bočnej strany asi pozerať nikto nebude, svedčí toto nadštandardné opracovanie o profesionálnom prístupe.

Na chvíľu sa pristavím pri dodávanom závesnom systéme, ktorý je určený pre upevnenie tabúľ na stenu. Je k nemu dodaný podrobný farebný návod. Inštalácia je čistá a po zavesení fotografie nevidno, ako je upevnená. Fotografia je vzdialená 10 mm od steny, čo pôsobí štýlovo. Nami testovaná fotografia má rozmer 60x40 cm a pri hrúbke akrylu 10 mm je to už poznať na hmotnosti. Preto je dôležité dodržať pokyny v návode, najmä čo sa týka schnutia lepidla jedného z dielov upínacieho systému, ktorý sa pripevňuje na zadnú stranu fotografie.

                           Upevňovanie na stenu                                  Upevňovací systém


Rovnako ako foto akryl na stôl, sa aj foto akryl na stenu hodí najmä do modernejšie zariadených priestorov. Výrobca ponúka vyhotovenie fotografie pod akrylom vo veľkostiach od 20x11 cm do 120x96 cm v pomeroch 4:3, 3:2, 5:4 a 16:9.

Akrylové sklo

Záver

Nenapadá mi nič negatívneho, čo by som mohol napísať ohľadom kvality tlače a spracovanie, rovnako aj na balenie fotografií, ktoré sme u www.imageposter.eu nechali vyhotoviť.

Foto akryl na stôl je alternatívou k obľúbeným fotografiám v rámiku. Najčastejším motívom sú tu samozrejme fotografie rodiny a priateľov, prípadne domácich miláčikov. Pre svoj čistý dizajn sa foto akryl hodí do moderných bytov a kancelárii. Využitie je široké. Priam sa nabáda využiť tento produkt pri prezentácii grafiky (loga, produktové fotografie, kombinácia fotografie a grafiky).

Fotografi skôr využijú väčší formát a vystavenie fotografie na stenu. Foto akryl na stenu je jedným z najluxusnejších spôsobov prezentácie. 10 mm hrubý akryl s leštenými hranami luxusný dojem ešte viac podtrhuje. Akryl dodáva fotografii hĺbku. Upevňovací systém  je kvalitný a samostatne sa bežne predáva za cenu okolo 10 €. Umožňuje vystaviť fotografiu tak, akoby sa vznášala 1 cm od steny. Mať výstavu takto vyhotovených fotografií nie je určite len mojím snom. Tým, že akryl zachytáva svetlo, pôsobia fotky, akoby boli podsvietené, takmer ako na displeji monitora, či televízora.

Cením si, ak niekto kvalitne spracuje aj to, čo na prvý pohľad nevidno, alebo je úplne ukryté. Svedčí to o poctivom prístupe k práci, k zákazníkovi i k sebe samému. Hľadal som nejaké chyby, aby táto recenzia nevyznela ako propagačný článok. Nič som nenašiel a to je dobre. Veď nikoho nebaví reklamovať a je spokojný, keď dostane kvalitný produkt, najmä ak sa jedná o drahší luxusný spôsob tlače a prezentácie.

K tomuto článku nie je možné pridávať komentáre

Ďalší článok z kategórie

Inzercia