Hore

CEWE KALENDÁRE

Blížia sa Vianoce a všetci premýšľajú nad darčekmi. Každý si cení tie, v ktorých je aj niečo z toho, kto ich daruje.

Preto sa niet čo čudovať, že sú populárne darčeky založené na fotografiách. Fotokniha, vankúš s fotkou, fotografia v rámiku, obal pre smartfón atď. a samozrejme kalendár s vlastnými fotografiami. CEWE Fotolab má samozrejme kalendáre v ponuke. Vyskúšať som si mohol hneď štyri rôzne druhy papiera:

 • Digitálna tlač matná
 • Digitálna tlač lesklá
 • Digitálna tlač PREMIUM matná
 • Fotopapier

Rovnako, ako nedávno recenzované fotoknihy, aj kalendáre som navrhol a objednal prostredníctvom programu CEWE FOTOSVET. Ten vám ponúkne 6 druhov kalendárov, nástenných, stolových i adventný so sladkým prekvapením. ephoto.sk je fotografický portál a tak som vybral kalendár, na ktorom fotografie najlepšie vyniknú. Konkrétne závesný kalendár formátu A2. Nebudeme predsa trocháriť! Kalendár ale môžete navrhnúť aj online, cez internetový prehliadač, alebo v aplikácii pre tvorbu kalendárov (Android, iOS).

V ponuke sú formáty A5, A4, A3 a A2, formát na výšku aj na šírku, štvorcový formát, štvorcový XXL a XXL Panoráma. Nástenné kalendáre majú dva základné dizajny: kreatívny a dizajnový. Vyberáte si z nich pri začiatku tvorby v programe CEWE FOTOSVET. Kreatívny dáva užívateľovi viac možností pri návrhu. Dizajnový je jednoduchší, vhodný pre menej skúsených užívateľov. Ja som si vybral kreatívny štýl. Na výber je niekoľko prispôsobiteľných dizajnov, ďalšie si môžete stiahnuť.


Úvodná obrazovka pre výber kalendáru v programe CEWE FOTOSVET.

https://www.cewe.sk/fotokalendare.html

Fotografie som tradične z Lightroomu vyexportoval vo formáte JPG s nízkou kompresiou a profilom sRGB, ten je dôležitý, pretože predídete problémom s interpretáciou farieb. U všetkých kalendárov som sa rozhodol titulný list urobiť individuálne vo Photoshope. Problémom je, že vám program CEWE FOTOSVET nedovolí vymazať rok. Nie je to jeho chyba, len sa príliš nepočíta s tým, že s ním bude pracovať kedysi profesionálny grafik, ktorý chce plnú voľnosť v tvorbe dizajnu. Zistil som, že rok môžem presunúť mimo plochu. Program nezabudne dať výstrahu, ktorú ale možno ignorovať.

U všetkých kalendárov som zvolil minimalistický layout, aby najviac vynikli fotografie. V čase smartfónov so zabudovaným kalendárom nie je samotná funkcia kalendára až taká dôležitá. Skôr ide o obraz 12+1 fotografií s pridanou informáciou v podobe mesačných kalendárov.

Digitálna tlač matná

Posledné dva roky som intenzívne spolupracoval s TOSTABUR-om. Fotil som ich akcie Rytieri na Devíne, Rímske hry, Korunovačné slávnosti a iné. Preto som tretí kalendár venoval práve im. Vybral som fotky z akcie Rytieri na Devíne, zmes portrétov a akčných záberov.

Pri návrhu som využil ponuku pozadí a vybral jedno fotografické s motívom kože.Digitálna tlač na matný papier nie je úplne matná, ale skôr polomatná. Neleskne sa, ale pritom poskytuje vysoký kontrast aj saturáciu. Tlač je ostrá s vykreslením jemných detailov. V porovnaní s ostatnými papiermi pôsobí tento najobyčajnejšie, ale nie nekvalitne. Kvalita je veľmi dobrá, farby sú verné, ale v najhlbších tieňoch sa kresba zlieva.

 • Papier hrúbky 250g/m2.
 • Hodvábne matný povrch zvýrazní farby a lepšie vynikne kontrast.
 • Matný povrch zabráni odrazom svetla od papieru.

Tento druh papiera je vhodný tam, kde by sa na kalendári odrážalo svetlo, napríklad od okna.

Digitálna tlač PREMIUM matná

Prémiový matný povrch som si vyhradil pre čiernobiele fotografie z mojej série Botanica noir. Využil som ponuku pozadí, z ktorých som vybral čierno-šedé pozadie, ktoré sa hodí k ČB fotografiám. Využil som aj kliparty s florálnym motívom, tie som umiestnil pred pozadie a urobil ich polopriesvitné. Grafiku som dokončil prvkami s červeným akcentom.

Prekvapila ma hrúbka papiera, je to skôr kartón. Motív sa hodil k výberu druhu tlače a papiera. Kvalita je porovnateľná s Fine Art tlačou zo špecializovaného tlačového štúdia. U matného papiera neočakávajte výrazne saturované farby, tie sú skôr pastelové. Čiernobiele fotografie boli v RGB, niekedy tu hrozí nechcené tónovanie. Na testovanom kalendári sú však odtiene šedej neutrálne, bez nežiaduceho zatónovania.

 • Papier hrúbky 250g/m2.
 • Zamatové farby vo vysokom rozlíšení pôsobia elegantne a nadčasovo.
 • Prémiový matný povrch absorbuje svetlo a bráni tvorbe odrazu.
Pre mňa osobne najatraktívnejší papier asi aj preto, že milujem čiernobielu fotografiu, ktorá na ňom dobre vynikne. Vhodný je aj pre fotografie upravené v štýle analógovej fotografie. Zároveň je to najlepšia voľba, ak chcete niekomu urobiť luxusný svadobný kalendár.

Digitálna tlač s lesklým povrchom

Tento kalendár som venoval Petrovi a Katke, dvom fanatikom do histórie. Najmä Petra poznáte nielen z mojich fotografií, ale aj akcie Foto Slovakia. Dostali už odo mňa fotoknihu z ich svadby a tak som teraz zvolil výber portrétov z rôznych fotení.Digitálna tlač na lesklom papieri poskytuje živé farby, takže to s nastavením saturácie na fotkách netreba preháňať. Že sa jedná o digitálnu tlač, vidno len pri podrobnom skúmaní. • Papier hrúbky 250g/m2.
 • Lesklý povrch umožňuje tlač s vysokým kontrastom a živými farbami.
 • UV lak chráni kalendár pred vlhkosťou a znečistením.

Lesklý povrch poskytuje vysoký kontrast, farby sú výrazne saturované. Ideálny pre farebné fotografie, u ktorých chcete živé farby.

Fotopapier

Posledný kalendár je na fotopapieri, čiže vyvolaný klasickou chemickou cestou. Posledné roky najviac fotím technikou Olympus a tak som kalendár vytvoril z fotografií, ktoré som zachytil rôznymi modelmi fotoaparátov OM-D a PEN. Na rozdiel od ostatných kalendárov som zvolil layout s dvomi fotografiami na stranu. Ku každej fotografii som pridal popis, akou technikou bola zaznamenaná.Kalendár je vyvolaný na lesklý papier Fujifilm Crystal Archive Paper Supreme. Kvalita je rovnaká, akoby ste si v minilabe Fujifilm dali tlačiť veľké fotografie. Fotografie majú vynikajúcu ostrosť a vďaka lesklému povrchu sú farby živé. Z hľadiska kvality fotopapier jednoznačne víťazí nad digitálnou tlačou, ak chcete farebné fotografie so živými farbami a vysokým kontrastom.

 • Fotopapier Fujifilm hrúbky 230g/m2.
 • Mimoriadne hlboké a intenzívne farby, vysoký kontrast a saturácia.Pravý fotopapier = pravá fotografia. Ak dobre zvolíte veľkosť fotografií, po uplynutí roka sa dajú fotografie využiť ďalej, napr. zarámovať.

Záver

Produkt fotokalendár som testoval už koncom roku 2010 a 2012. Program CEWE FOTOKNIHA medzitým prešiel vývojom, ovláda sa lepšie. Rozšíril sa sortiment kalendárov a ostatných produktov. Výrazne sa zväčšila ponuka pozadí a klipartov. Výborné sú pozadia Multicolor, kde u každého môžete vybrať z 36 farebných odtieňov. Nezabudnite, že veľa grafických prvkov sa dá stiahnuť.

Rovnako ako v roku 2012 by som si prial profesionálnejšie navrhnuté prvky kalendára. Tie, ktoré sú na výber, nie sú vôbec zlé. Ale okrem desiatok farebných variantov by to chcelo aj ponuku dizajnovo výrazne odlišnejších. Prijal by som aj editovateľný text s rokom na titulnej strane, aby sa dal pridať pre rok názov kalendára, a mohol som si ľahko zvoliť farbu textu a pridať mu efekty v podobe rámovania a tieňovania. Z tohto dôvodu som u všetkých kalendárov zvolil individuálny návrh titulky v externom editore.

Kalendáre, ktoré som nechal vyhotoviť, boli formátu A2, čo je vlastne výstavný formát. Zabalené boli v pevnom kartóne a titulka je chránená jedným listom papiera na ktorý môžete napísať venovanie.

Mojou hlavnou úlohou bolo posúdiť rôzne typy papiera. Digitálna tlač na lesklý aj matný papier je kvalitná. Lesklý papier má blízko fotopapieru, keby ste ich nemohli porovnať a neboli ste odborníkom, pripadala by vám aj digitálna tlač ako pravá fotografia. Digitálna tlač na matný papier pôsobí najviac digitálne, vybral by som ju pre kalendár do prostredia, kde je veľa svetla, ktoré sa na ňom môže odrážať. Vďaka nie úplne matnému povrchu sú farby živé a kontrast vysoký. Prémiový matný papier je skutočne prémiový a úplne matný. Vhodný je pre Fine Art tlač čiernobielych fotografií a fotografií, pri ktorých preferujete pastelovejšie farby. Z testovaných papierov pôsobí najluxusnejšie. Fotopapier je stávka na istotu pre akýkoľvek motív. Aj keď je digitálna tlač na lesklý papier kvalitná, tu je kvalita ešte o úroveň lepšia. Ak ale chcete použiť viac grafiky a fotografiám venovať menší priestor, možno bude lepšou voľbou digitálna tlač, ktorá sa viac podobá klasickej ofsetovej tlači, ktorá sa používa pri tlači komerčne predávaných kalendárov. Pochváliť musím vysokú gramáž všetkých druhov papiera. Kalendáre vďaka tomu pôsobia luxusnejšie, papier sa naviac nekrivý od vlhkosti.

Fotokalendár od CEWE je určite atraktívnym vianočným/novoročným darčekom, s pridanou hodnotou v podobe vlastných fotografií, na ktoré sa obdarovaný bude pozerať po celý rok.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
sharkyyy
2019-12-02 07:58:20
Dakujem za porovnanie Karol, vyborne.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované