Hore

Revolučný fotoaparát Alpha 1 otvára novú éru profesionálnej práce s obrazom

Alpha 1 prichádza s revolučnou kombináciou rozlíšenia, rýchlosťou a nakrúcaním videí. Profesionálom prináša nový full-framový obrazový snímač s vysokým rozlíšením 50,1 megapixelov, vysokorýchlostné snímanie rýchlosťou až 30 snímok za sekundu, video v kvalite 8K 30p a mnoho ďalšieho.
 • Nový 50,1 megapixelový (približný počet efektívnych megapixelov) plnoformátový full-framový skladaný obrazový snímač Exmor RS ™ CMOS v kombinácii so zdokonaleným obrazovým procesorom BIONZ XR ™ s osemnásobným výkonom[1]
 • Sériové snímanie bez black-outu rýchlosťou až 30 snímok za sekundu[2]
 • Rýchle čítanie dát zo snímača umožňuje vykonávať až 120 výpočtov AF / AE za sekundu[3]. Vďaka tomu dosahuje až dvojnásobnú rýchlosť oproti modelu Alpha 9 II, a to aj pri nepretržitom snímaní rýchlosťou 30 sn./s
 • Jasný a veľký OLED Quad-XGA elektronický hľadáčik typu 0,64 (približne 9,44 miliónov bodov), ktorý ako prvý na svete[4] dosahuje obnovovaciu frekvenciu 240 snímok za sekundu
 • Tichá elektronická uzávierka bez vibrácií
 • Ako prvý na svete[5] ponúka snímanie bez flickeringu s mechanickou i elektronickou uzávierkou
 • Synchronizácia blesku s elektronickou uzávierkou[6] s rýchlosťou až 1/200 prvýkrát pri rade Alpha™
 • Najrýchlejšia synchronizácia blesku s mechanickou uzávierkou na svete5 dosahujúca rýchlosť až 1/400 s
 • Okrem možnosti 10-bitového záznamu videa vo formáte 4K 120p[7] 4: 2: 2 ponúka 10-bitový záznam 8K 30p[8] 4: 2: 0 v XAVC HS s 8,6K prevzorkovaním pre mimoriadne detaily a rozlíšenie
 • Široký dynamický rozsah 15 krokov pre fotografie [9] a 15+ krokov pre video [10]
 • Vylepšená funkcia Real-time Eye AF (automatické zaostrovanie na oči) pri fotografovaní ľudí a zvierat a po novom Real-time Eye AF pri fotografovaní vtákov[11], ďalej sledovanie v reálnom čase Real-time Tracking, ktoré automaticky udrživa presné zaostrenie
 • 5-osá optická stabilizácia obrazu v tele umožňuje predĺžiť expozíciu až o 5,5 kroku [12]
 • Farebný matrix S-Cinetone prináša expresívny filmový vzhľad, ktorý môžete nájsť pri FX9 a FX6
 • Podporuje profesionálne pracovné postupy vďaka najrýchlejšej vstavanej Wi-Fi vo svojej kategórii [13], SuperSpeed USB 10 Gbps, 1000BASE-T Ethernet a ďalšie


Spoločnosť Sony, popredný svetový výrobca v oblasti obrazových snímačov a digitálnych zobrazovacích technológií, ohlásila príchod nového priekopníckeho full-framového bezzrkadlového fotoaparátu Alpha 1 – tým potvrdila svoj záväzok stať sa lídrom v odbore vďaka ohromujúcej kombinácii nových inovatívnych funkcií.

Alpha 1, technologicky najpokročilejší a najinovatívnejší fotoaparát, aký kedy spoločnosť Sony uviedla na trh, kombinuje vysoké rozlíšenie s vysokou rýchlosťou na úrovni, ktorá vo svete digitálnych fotoaparátov nebola doteraz dosiahnutá. S celkom novým 50,1 megapixelovým skladaným obrazovým snímačom Exmor RS ™ pre full-frame, prepočítavaním AF/AE 120-krát za sekundu, 8K 30p 10-bitovým videom 4:2:0 a mnohými ďalšími funkciami umožní model Alpha 1 tvorcom zachytiť aj to, čo nikdy predtým zachytiť nedokázali.

„Neustále načúvame našim zákazníkom a snažíme sa prinášať na trh ďalšie inovácie, ktoré prekračujú ich očakávania,“ uviedol Yann Salmon Legagneur, riaditeľ produktového marketingu divízie Digital Imaging spoločnosti Sony Europe. „Alpha 1 prekonáva všetky existujúce hranice a nastavuje nový štandard toho, čo môžu tvorcovia pomocou jediného fotoaparátu dosiahnuť. To, čo nás najviac vzrušuje – viac ako široká škála funkcií – je schopnosť fotoaparátu Alpha 1 zachytiť to, čo ešte nikdy nebolo zachytené. Tento fotoaparát otvára nový svet kreatívnych možností, vďaka ktorým sa to, čo predtým bolo nemožné, stáva sa možným.“

Novo vyvinutý obrazový snímač je vybavený integrovanou pamäťou a v kombinácii so zdokonaleným obrazovým procesorom BIONZ XR je schopný kontinuálne snímať 50,1 megapixelové snímky rýchlosťou až 30 snímok za sekundu s prepočtom AF / AE až 120-krát za sekundu. Fotografické schopnosti modelu Alpha 1 sú ďalej zdokonalené vďaka elektronickému OLED Quad-XGA hľadáčiku s 9,44 miliónmi bodov a obnovovacou frekvenciou až 240 snímok za sekundu[14] , ktorá zabezpečuje, aby nedochádzalo k blackoutu. Vôbec po prvýkrát ponúka fotoaparát radu Alpha 10-bitové 8K 30p video 4: 2: 0. Alpha 1 ale ponúka aj 4K 120p / 60p 10-bitový záznam 4: 2: 2 s možnosťou farebného režimu S-Cinetone. Alpha 1 je tiež nabitá funkciami, ktoré podporujú rýchlosť práce profesionálov v teréne, vrátane 3,5-krát vyššej rýchlosti bezdrôtového prenosu FTP[15] a ďalších funkcií.

Bezprecedentné rozlíšenie a rýchlosť

Kontinuálne snímanie rýchlosťou až 30 snímok za sekundu

Model Alpha 1 zachytáva vďaka vysokorýchlostnému výkonu okamihy, ktoré by inak boli stratené a poskytuje každému fotografovi rýchlosť, ktorú potrebuje na zachytenie rýchlo sa pohybujúcich objektov. Vysokorýchlostné načítanie z 50,1 megapixelového obrazového snímača a veľká vyrovnávacia pamäť umožňujú snímať až 155 plnoformátových komprimovaných snímok RAW[16] alebo 165 fullframových snímok vo formáte JPEG[17] rýchlosťou až 30 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou pri zachovaní plného výkonu sledovania AF a AE[18].

Vďaka neuveriteľnej rýchlosti prepočtu AF / AE až 120-krát za sekundu dokáže model Alpha 1 udržať zaostrenie s vysokou presnosťou aj pri rýchlo sa pohybujúcich objektoch. Dokáže automaticky upraviť expozíciu, dokonca aj pri náhlych zmenách jasu, s latenciou odozvy AE už od 0,033 sekundy2.

Pokročilý elektronický hľadáčik, ktorý má ako prvý na svete4 obnovovaciu frekvenciu 240 snímok za sekundu

Hľadáčik Alpha 1 dopĺňa schopnosti fotoaparátu a umožňuje robiť snímky bezprecedentnou rýchlosťou. Ako prvý na svete4 ponúkne obnovovaciu frekvenciu s rýchlosťou 240 snímok za sekundu14 pre super plynulé zobrazenie. Pri expozícii v hľadáčiku nedochádza k blackoutu, ponúka tak neprerušovaný náhľad snímky, umožňuje plynulú zmenu kompozície a sledovanie objektu aj pri sériovom snímaní. 9,44 miliónov bodov (približne), displej OLED Quad-XGA s vysokým rozlíšením 0,64 a vylepšená optika poskytujú najvyššie rozlíšenie vo svojej triede 4. Ponúka tiež 0,90-násobné[19] zväčšenie hľadáčika, FOV s uhlopriečkou 41° a 25 mm eyepoint pre jasný obraz s minimálnym skreslením pri sledovaní na celej ploche hľadáčika.

Pokročilé automatické ostrenie

Uvedením modelu Alpha 1 opäť posúva spoločnosť Sony hranice technológie automatického ostrenia. Novinka dokáže ľahko a s vysokou presnosťou sledovať zložité a rýchlo sa pohybujúce objekty. Systém automatického ostrenia disponuje 759 bodmi fázovej detekcie, ktoré sú súčasťou systému AF s detekciou fázy ohniskovej roviny s vysokou hustotou. Tieto body pokrývajú približne 92% plochy záberu – zabezpečujú tak presné a trvalé zaostrenie v prostrediach, kde je inak zaostrenie problematické.

Pokročilá funkcia Real-time Eye AF od Sony zlepšuje výkon detekcie o 30 % oproti predchádzajúcemu systému1 a to vďaka výkonným obrazovým procesorom BIONZ XR. Zabezpečuje presnú a spoľahlivú detekciu aj keď fotografovaný objekt odvráti tvár. Okrem zdokonalenej funkcie Real-time Eye AF pre ľudí a zvieratá využíva Alpha 1 tiež sofistikovanú technológiu na rozpoznávanie objektov, ktorá vôbec po prvýkrát v histórii prináša technológiu Real-time Eye AF pro fotografovanie vtáctva11. Optimalizované algoritmy udržia zaostrenie i v prípade, že sediaci vták vzlietne alebo sa náhle zmení kompozícia[20].

Alpha 1 využíva funkciu Real-time Tracking založenú na umelej inteligencii, ktorá automaticky udrživa presné zaostrenie. Algoritmus pre rozpoznávanie objektov používa na spracovanie priestorových informácií v reálnom čase pri vysokej rýchlosti farbu, vzor (jas) a vzdialenosť (hĺbku) objektu.

Tichá elektronická uzávierka bez vibrácií

Vysokorýchlostné čítanie dát z nového obrazového snímača umožňuje obmedziť tzv. „rolling shutter“ efekt pri fotografovaní až 1,5-krát v porovnaní s modelom Alpha 9 II. Ako prvá na svete5 ponúka novinka tiež tiché sériové snímanie s elektronickou uzávierkou, ktorá eliminuje problémy s blikajúcimi žiarivkami. Elektronická uzávierka[21] pracuje ticho, bez mechanického šumu a bez vibrácií. Bezproblémové sériové snímanie je možné aj pri fotografovaní v náročných svetelných podmienkach so žiarivkami alebo inými typmi umelého osvetlenia, ktoré bliká. Vôbec po prvýkrát je pri fotoaparáte Alpha možná synchronizácia blesku s elektronickou uzávierkou až do 1/200 s [22]. Výhody elektronickej uzávierky sa teraz môžu naplno ukázať dokonca aj pri použití blesku, čo zásadne rozširuje možnosti fotografovania.

Systém Dual Driven Shutter na synchronizáciu blesku 1/400

Alpha 1 sa môže pochváliť najvyššou rýchlosťou synchronizácie blesku na svete5 1/400 s mechanickou uzávierkou, takže je ešte jednoduchšie zachytiť dynamickú akciu. Okrem clony z uhlíkových vlákien je Alpha 1 vybavená novo vyvinutým systémom uzávierky s dvojitým pohonom, ktorý využíva pružinu a elektromagnetický pohon a zabezpečuje vysokú odolnosť a súčasne ľahkosť.

Vylepšené fotografovanie vo vysokom rozlíšení

Dokonca aj pri vysokom počte pixelov tohto snímača ponúka Alpha 1 vysokú citlivosť s nízkym šumom a dynamický rozsah o 15+ krokoch pre video a 15 krokoch pre fotografie. Prináša plynulé prirodzené prechody od tieňov po svetlé miesta vďaka špičkovému systému spracovania v širokom rozsahu citlivosti ISO 100–32 000 (s možnosťou rozšírenia na 50–102 400 pri fotografovaní).

Nový fotoaparát navyše disponuje sofistikovaným režimom Pixel Shift Multi Shooting, ktorý umožňuje skladanie až 16 snímok v plnom rozlíšení. V tomto režime fotoaparát presne posunie snímač v krokoch po jednom pixeli alebo pol pixeli a nasníma 16 samostatných snímok posunutých o pixely. Tie spolu obsahujú 796,2 miliónov pixelov dát, ktoré sú následne zlúčené do 199 miliónov pixelov (17 280 x 11520 pixelov) snímky pomocou desktopovej aplikácie Sony Imaging Edge™. Vďaka synchronizácii blesku až 1/200 s sa tento režim ideálne hodí na fotografovanie architektúry, umenia alebo akéhokoľvek iného zátišia. Výsledkom sú detaily a presné farby, ktoré sú jednoducho ohromujúce.

Profesionálna kvalita videa

Nahrávanie videí vo vysokom rozlíšení 8K

Alpha 1 ponúka ako prvá z radu fotoaparátov Alpha 10-bitový záznam 8K 30p 4: 2: 0 XAVC HS s prevzorkovaním 8,6K pre mimoriadne rozlíšenie. V kombinácii s uznávanou technológiou automatického zaostrovania, gradáciou a reprodukciou farieb od spoločnosti Sony pomôže Alpha 1 užívateľom realizovať tvorivé vízie s najjemnejšími detailmi. Zábery v kvalite 8K možno použiť aj pre flexibilné úpravy 4K počas postprodukcie.

Podpora rôznych video formátov pre profesionálov

Alpha 1 ponúka nahrávanie 4K priamo vo fotoaparáte rýchlosťou až 120 snímok za sekundu8, čo užívateľovi umožňuje natáčať až 5-krát spomalené video[23]. Okrem podpory 10-bitového záznamu 4: 2: 2 je možné túto funkciu použiť s účinnou medzisnímkovou kompresiou Long GOP alebo vysoko kvalitnou vnútornou komprimáciou (Intra (All-I).

Alpha 1 pracuje s S-Cinetone, rovnaký farebný matrix, ktorý sa stará o veľmi oceňované farby a pleťové tóny pri FX9 a FX6. Reprodukuje prirodzené stredné tóny, jemné farby i nádherné svetlé tóny, takže uspokojí rastúcu potrebu výraznejšej hĺbky. Krivka gamma S-Log3 umožňuje dosiahnuť viac ako 15 krokov dynamického rozsahu, zatiaľ čo nastavenie farebného gamutu S-Gamut3 a S-Gamut3.Cine uľahčuje zladenie záberov Alpha 1 s videom natočeným kamerou VENICE cinema, FX9 a ďalšími profesionálnymi kamerami.

Konštrukcia odvádzajúca teplo

Unikátna štruktúra odvádzajúca teplo udržuje teploty obrazového snímača a obrazových procesorov v ich normálnom prevádzkovom rozsahu. Zabraňuje tak prehriatiu a zachováva kompaktné rozmery tela. Umožňuje nepretržité nahrávanie videa v rozlíšení 8K / 30p po dobu približne 30 minút[24].

Podporuje záznam z ruky

Vysoko presná stabilizačná jednotka a gyroskopické senzory spolu s optimalizovanými algoritmami stabilizácie obrazu umožňujú predĺžiť expozíciu až o 5,5 kroku. To ešte viac maximalizuje kvalitu snímok vo vysokom rozlíšení zhotovených snímačom s rozlíšením 50,1 megapixela. Alpha 1 má tiež režim Active Mode[25], ktorý ponúka vynikajúcu stabilizáciu pri nakrúcaní filmov z ruky. Pri použití desktopových aplikácií Sony Catalyst Browse alebo Catalyst Prepare[26] pre postprodukciu je k dispozícii presná funkcia stabilizácie obrazu, ktorá využíva metadáta generované vstavaným gyroskopom fotoaparátu.

Medzi ďalšie funkcie, ktoré Alpha 1 ponúka, patria: 16-bitový výstup RAW[27] do externého rekordéra[28] cez HDMI pro maximálnu postprodukčnú flexibilitu, do fotoaparátu je pridané digitálne zvukové rozhranie Multi Interface (MI) Shoe pre čistejšie zvukové záznamy z kompatibilného externého mikrofónu Sony, funkcia 5,8K prevzorkovania s full pixel readout bez zlučovania pixelov na natáčanie vo vysokom rozlíšení 4K v režime Super 35 mm a ďalšie.

Zdokonalený workflow so sieťovými technológiami, vrátane pripojenia k zariadeniam kompatibilným s 5G

Model Alpha 1 bol navrhnutý a nakonfigurovaný tak, aby bol podporou pre fotoreportérov, video novinárov aj športových fotografov, ktorí potrebujú čo najrýchlejšie odosielať fotografie alebo filmy prostredníctvom pokročilých možností pripojenia. Ponúka niekoľko funkcií pre rýchly a spoľahlivý prenos súborov. Najrýchlejšia 13 integrovaná bezdrôtová sieť LAN v kategórii umožňuje komunikáciu v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz [29] s duálnymi anténami. Tým je zabezpečené spoľahlivé spojenie. 5 GHz zahŕňa podporu 2x2 MIMO (IEEE 802.11a / b / g / n / ac), ktorá ponúka 3,5-krát vyššiu rýchlosť bezdrôtového prenosu FTP ako Alpha 9 II – významná výhoda pre novinárov a športových fotografov, ktorí potrebujú spoľahlivú rýchlosť. K dispozícii je aj dodávaný konektor USB Type-C® na podporu vysokorýchlostného prenosu dát pomocou PC Remote (tethered) pre plynulé spracovanie veľkých obrazových súborov. Alpha 1 má vstavaný LAN konektor 1000BASE-T pre vysokorýchlostné a stabilné dátové prenosy, vrátane vzdialeného fotografovania. Ponúka podporu FTPS (File Transfer over SSL / TLS), ktorá umožňuje šifrovanie SSL nebo TLS pre lepšie zabezpečenie dát.

Okrem komprimovaných a nekomprimovaných RAW ponúka model Alpha 1 efektívnu bezdrôtovú kompresiu bez degradácie kvality, Lossless Compressed RAW. K dispozícii je tiež nové nastavenie kvality obrazu „Light“ JPEG / HEIF, ktoré vytvára menšie súbory ako nastavenie „Standard“, čo umožňuje rýchlejšie doručovanie výsledkov práce spravodajcov a športových fotografov, ktorých práca je závislá na rýchlosti. Spolu s univerzálnym radom formátov RAW a JPEG ponúka Alpha 1 formát HEIF (High Efficiency Image File) pre plynulé 10-bitové prechody, ktoré poskytujú realistickejšie reprodukcie oblohy a portrétovaných objektov, kde je nevyhnutná jemná a prirodzená gradácia. Snímky zhotovené fotoaparátom Alpha 1 je možné vo fotoaparáte orezať na požadovaný pomer strán, veľkosť alebo kompozíciu pre mnohostranné použitie.

Alpha 1 je kompatibilná s radom aplikácií, doplnkov a nástrojov. S aplikáciou Imaging Edge Mobile a Imaging Edge Desktop[30] môžu profesionáli ľahko prenášať súbory RAW a súbory, ktoré používajú bezdrôtovú kompresiu a na diaľku ovládať funkcie Touch Tracking a Touch Focus pre pohodlné ovládanie AF. Doplnok pre prenos a označovanie Transfer & Tagging (verzia 1.3 alebo novšia) môže automaticky prevádzať hlasové poznámky pripojené k obrazovým súborom na textové titulky alebo prenášať súbory z mobilného zariadenia na server FTP. Desktopové aplikácie Catalyst Browse / Catalyst Prepare26 umožňujú profesionálom prechádzať a spravovať videá zhotovené fotoaparátom Sony. Nástroj Remote Camera Tool[31] môže navyše vzdialene meniť nastavenie fotoaparátu a fotografovať z počítača pripojeného pomocou kábla LAN a ponúka rad vylepšení Alpha 1: rýchlejší prenos, dotykovú odozvu, podporu dvoch slotov, HEIF a ďalšie.

Spoľahlivosť a jednoduché ovládanie

Profesionálni užívatelia potrebujú viac ako len vylepšenia funkcií a výkonu. Od akéhokoľvek profesionálneho nástroja potrebujú tiež požadovanú spoľahlivosť a životnosť. Alpha 1 má dva sloty pre médiá, ktoré podporujú karty UHS-I a UHS-II SDXC / SDHC, rovnako ako nové karty CFexpress typu A pre vyššiu celkovú kapacitu a vyššie rýchlosti čítania / zápisu. Model disponuje odolným šasi z horčíkovej zliatiny, je vybavený batériou Z s dlhou výdržou, ktorú je možné predĺžiť pomocou voliteľného vertikálneho gripu VG-C4EM (predáva sa samostatne), vylepšenou funkciou odstraňovania prachu, funkciou zatvárania uzávierky pri vypnutí na ochranu obrazového snímača plus odolnosť proti prachu a vlhkosti[32], ktorá maximalizuje spoľahlivosť v náročnom prostredí. Zahŕňa odolný a spoľahlivý konektor HDMI typu A a podporu USB PD (Power Delivery), čo umožňuje dodávať viac energie z externého zdroja, aby užívatelia mohli dlhší čas nahrávať s minimálnym využitím vnútornej batérie.

Prepracovaná štruktúra menu zabezpečuje ľahšiu navigáciu a dotykové ovládanie menu ponúka rýchle a intuitívnejšie ovládanie pomocou funkcie Touch Focus a Touch Tracking na LCD monitore typu 3,0 s rozlíšením 1,44 miliónov bodov (približne). Aby bolo jednoduché individuálne menu nastaviť, podmnožina nastavení snímania sa teraz mení v závislosti od zvoleného režimu snímania. Vďaka tomu je nastavenie inej clony alebo rýchlosti uzávierky a ďalších nastavení pri fotografovaní a natáčaní jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Cena a dostupnosť

Fullframový fotoaparát Alpha 1 s výmennými objektívmi bude v Európe v predaji od marca 2021 za približnú cenu 7299 EURO.

Exkluzívne príbehy a vzrušujúci nový obsah natočený novým fotoaparátom a ďalšími foto a video produktmi spoločnosti Sony nájdete na stránkach www.alphauniverse.co.uk, webe vytvorenom za účelom vzdelávania a inšpirácie všetkých fanúšikov a zákazníkov značky Sony α – Alpha.

Detailné informácie o novom produkte v Alpha Universe nájdete na ODKAZ.

Produktová stránka TU.


[1] V porovnaní s obrazovým procesorom BIONZ X.

[2] Režim kontinuálneho snímania „Hi +“. V iných ostriacich režimoch ako AF-C, s účinnosťou pri rýchlosti uzávierky 1/125 s alebo vyššej. V režime AF-C, efektívny pri rýchlosti uzávierky 1/250 s alebo vyššej. Maximálna snímková frekvencia pri kontinuálnom snímaní závisí od použitého režimu fotografovania a použitom objektíve. Max. 20 sn. /s pri fotografovaní nekomprimovaných alebo bezdrôtových komprimovaných snímok v RAW.

[3] Pri rýchlostiach uzávierky 1/125 s alebo vyšších. Počet výpočtov AF bude závisieť na použitom objektíve.

[4] K januáru 2021 podľa prieskumu Sony. Medzi fullframovými bezzrkadlovkami.

[5] K januáru 2021 podľa prieskumu Sony. Medzi digitálnymi fullframovými fotoaparátmi s výmennými objektívmi.

[6] Až 1/200 s synchronizácia pomocou synchronizačného terminálu nie je pri elektronickej uzávierke k dispozícii.

[7] 10% orez snímky.

[8] [Snímanie APS-C S35] je na pevno [Vypnuté] pri nakrúcaní filmov v rozlíšení 4K 120p a 8K.

[9] Interné testy spoločnosti Sony.

[10] Pri nahrávaní pomocou S-Log3. Interné testy spoločnosti Sony.

[11] Iba statické snímky.

[12] Štandardy CIPA. Iba pri otrasoch v osiach pitch/yaw. Objektív Planar T * FE 50 mm F1,4 ZA. Dlhá expozícia, NR vypnuté.

[13] K januáru 2021 podľa prieskumu Sony. Medzi digitálnymi fotoaparátmi s výmennými objektívmi.

[14] Zorné pole je pri 33° pevné a rozlíšenie je pri nastavení snímkovej frekvencie 240 sn./s UXGA.

[15] 3,5-krát rýchlejší v porovnaní s Alpha 9 II.

[16] Režim kontinuálneho snímania „Hi +“, komprimovaný RAW, pamäťová karta CFexpress typu A. Testy spoločnosti Sony.

[17] Režim kontinuálneho snímania „Hi +“, pamäťová karta CFexpress typu A. Testy spoločnosti Sony.

[18] Pri rýchlosti 20 snímok za sekundu môžu užívatelia nasnímať až 238 komprimovaných plnoformátových snímok RAW alebo 400 plnoformátových snímok JPEG.

[19] Objektív 50 mm, nekonečno, diopter -1 m-1.

[20] V určitých situáciách nemusí byť pri niektorých objektoch dosiahnuté presné zaostrenie.

[21] Rýchlosť uzávierky pomalšej ako 0,5 s nie je možné nastaviť pri sériovom snímaní. Výkon sledovania a max. clona sa líši v závislosti na nastavení a objektíve.

[22] Až 1/200 s synchronizácia pomocou synchronizačného terminálu nie je pri elektronickej uzávierke k dispozícii.

[23] Vyžaduje postprodukčné úpravy a nahrávanie v režime S&Q. Dáta musia byť zaznamenávané na pamäťovú kartu CFexpress typu A pri snímkovej frekvencii 120 (100) sn. /s alebo vyššej.

[24] Interné testy spoločnosti Sony s nastavením [Auto Power OFF Temp.] na [High].

[25] Aktívny režim nie je k dispozícii pre záznam v 8K.

[26] Vyžaduje Catalyst Browse™ verzia 2020.1 alebo novšiu, Catalyst Prepare verzia 2020.1 alebo novšiu.

[27] 8K nemožno použiť.

[28] Informácie o kompatibilných rekordéroch budú uverejnené.

[29] 5GHz komunikácia môže byť v niektorých krajinách a oblastiach obmedzená.

[30] Vyžaduje desktopovú aplikáciu Imaging Edge (Remote / Viewer / Edit) verzia 3.1 alebo novšiu pre skladanie snímok.

[31] Vyžaduje nástroj Remote Camera Tool verzia 2.3 alebo novšiu.

[32] Nezaručuje 100% odolnosť proti prachu a vode.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MagickVamp
2021-02-04 08:37:52
1.- Rýchle čítanie dát zo snímača umožňuje vykonávať až 120 výpočtov AF / AE za sekundu[3] - velmi zaujimavy udaj, udavaju ho aj ine znacky?

Krasny kusok techniky inak.
 
jozef84
2021-02-04 09:42:50
príspevok od: MagickVamp
1.- Rýchle čítanie dát zo snímača umožňuje vykonávať až 120 výpočtov AF / AE za sekundu[3] - velmi zaujimavy udaj, udavaju ho aj ine znacky?

Krasny kusok techniky inak.
Myslím, že je to dosť neohrabaný preklad. A súhlasím, je to krásny kúsok špičkovej fotografickej techniky, ktorá sa časom možno dostane aj do nižších kategórií.
 
fatality
2021-02-04 10:09:34
príspevok od: MagickVamp
1.- Rýchle čítanie dát zo snímača umožňuje vykonávať až 120 výpočtov AF / AE za sekundu[3] - velmi zaujimavy udaj, udavaju ho aj ine znacky?

Krasny kusok techniky inak.
krasny,ale stale ma prekvapuje,ze Sony ani pri takto drahych fotakoch,vlajkovych lodiach, nedokaze zarucit
100% odolnost voci prachu a vode..toto je im uz vycitane davno,ze oproti Nikonu a Canonu je WS na slabsej urovni..
 
MagickVamp
2021-02-04 10:13:52
príspevok od: fatality
krasny,ale stale ma prekvapuje,ze Sony ani pri takto drahych fotakoch,vlajkovych lodiach, nedokaze zarucit
100% odolnost voci prachu a vode..toto je im uz vycitane davno,ze oproti Nikonu a Canonu je WS na slabsej urovni..
Canon a Nikon to zarucuju? Nemyslim ze su vodotesne.
 
fatality
2021-02-04 10:29:15
príspevok od: MagickVamp
Canon a Nikon to zarucuju? Nemyslim ze su vodotesne.
tak..nikde som pri popise prachu a vodeodolnosti(nie vodotesnosti) nevidel poznamku,ze to nieje 100%..
+zo skusenosti,ohlasov na webe vyplyva,ze Canon a Nikon tesni lepsie,nez Sony..na Sony su
uz chronicke ohlasy,ze to netesni uplne tak,ako by malo..
 
bobo222
2021-02-04 11:51:59
Pokiaľ viem (ak nie opravte ma), nejaká záruka tam je tuším len u olympusu top modelov, Ostatní utesnenie uvádzajú, ale bez záruky. V zásade ale wr u všetkých výrobcov je v pohode, jak s tým človek nelezie do bazéna preplávať pár dĺžok. Určitý stupeň zdravého rozumu sa predpokladá.
 
MagickVamp
2021-02-04 12:25:24
príspevok od: bobo222
Pokiaľ viem (ak nie opravte ma), nejaká záruka tam je tuším len u olympusu top modelov, Ostatní utesnenie uvádzajú, ale bez záruky. V zásade ale wr u všetkých výrobcov je v pohode, jak s tým človek nelezie do bazéna preplávať pár dĺžok. Určitý stupeň zdravého rozumu sa predpokladá.
To co kto uvadza je jedno v principe. Ani Olympusy nie su vodotesne. Takze ak raz ti do fotaka natecie voda tak asi tazko dokazes ze to nebolo tym ze si to mal pod vodou. Boli pripady ze dakomu spadol cely Canon do vody a fungoval. Taktiez sam som mal Canon 100D neutesnenu radu a fotil som snim aj v miernom dazdi a aj v mrazoch. Bez problemov. Takze to je marketing...Kazdy uvadza co musi, alebo co mu staci, aby predal.
 
Johnnny
2021-02-04 12:28:10
príspevok od: MagickVamp
1.- Rýchle čítanie dát zo snímača umožňuje vykonávať až 120 výpočtov AF / AE za sekundu[3] - velmi zaujimavy udaj, udavaju ho aj ine znacky?

Krasny kusok techniky inak.
Ono by to asi nebolo uplne relevantne, lebo tu rychlost AF ovplyvnuje viac veci. Ale myslim, ze u A9 to bolo 60x a u A7 III je to 30x.

Toto je proste inde.

Aj ten EVF je brutalny. Fakt ma bavi taky ten Olympusacky argument, ze nemohli do svojich vlajkovych lodi nasadit novy EVF, lebo tie s vyssim rozlisenim nie su dost rychle
 
MagickVamp
2021-02-04 12:35:29
príspevok od: fatality
tak..nikde som pri popise prachu a vodeodolnosti(nie vodotesnosti) nevidel poznamku,ze to nieje 100%..
+zo skusenosti,ohlasov na webe vyplyva,ze Canon a Nikon tesni lepsie,nez Sony..na Sony su
uz chronicke ohlasy,ze to netesni uplne tak,ako by malo..
Problem je podla mna v pojmoch vodeodolnost a vodotesnost. Zamienaju sa aj na svk aj v anglictine. V kazdom pripade jedno znamena ze jedno znesie nejaky dazd. (aky? kto povie co este ano co este nie? Co sa zreklamuje a co uz nie?) A druhe znamena ze sa stym da fotit pod vodou...zas do nejakej hlbky. A to druhe nema myslim nik. Takze aku poznamku ze 100% ma mat? Vsetky bezzrkadlovky a zrkadlovky su skor odolne voci vlhkosti a prachu. Nie vode... neviem ako by si to zreklamoval....ze prsalo a ten dazd nebol este tak silny podla teba? Abo ze clupol do vody ale len na chvilku? To iste o mrazuvzdornosti. Aj Nikon aj Canon mne fungoval pri -20C. Ale oni garantuju len do 0C. Olympus do -10C. Ale vydrzia vsetky zrejme +-rovnako. A zas si neviem celkom reklamaciu predstavit...no bolo -9C a nie minus 11C? Ja si myslim ze tie pojmy su len skor pre nas, ze vieme ze fotak vydrzi dost. Ten novy Sony moze byt kludne najodolnejsi zo vsetkych. To je skor o opatrnosti vyrobcu.
 
MagickVamp
2021-02-04 12:37:45
príspevok od: fatality
tak..nikde som pri popise prachu a vodeodolnosti(nie vodotesnosti) nevidel poznamku,ze to nieje 100%..
+zo skusenosti,ohlasov na webe vyplyva,ze Canon a Nikon tesni lepsie,nez Sony..na Sony su
uz chronicke ohlasy,ze to netesni uplne tak,ako by malo..
Co sa tyka testov tak ano. Sony tesnil asi najslabsie doposial. Ohladom tejto novinky by to chcelo zas test.
 
MagickVamp
2021-02-04 13:45:48
príspevok od: Johnnny
Ono by to asi nebolo uplne relevantne, lebo tu rychlost AF ovplyvnuje viac veci. Ale myslim, ze u A9 to bolo 60x a u A7 III je to 30x.

Toto je proste inde.

Aj ten EVF je brutalny. Fakt ma bavi taky ten Olympusacky argument, ze nemohli do svojich vlajkovych lodi nasadit novy EVF, lebo tie s vyssim rozlisenim nie su dost rychle
Udaj k R ci R6 asi nie je znamy ze?

EVF je pecka, otazka kolko to bude zrat este. No Olympus nemohol dat vela megapixlove a aj rychle EVF, kto by im to kupil keby tu cenu este zdvihli?
 
Johnnny
2021-02-04 14:27:37
Do tej ceny by sa im ten EVF vosiel aj 2x. To je ten problem, ze vlastne len prebalili MK II.

Imho nie, ale ako som povedal, ono to asi nie je tak podstatne. Jednak ten Canonacky Dual Pixel funguje inak, jednak tam hraju rolu algoritmy. Na A1 sa to urcite nechyta, Canonacke snimace su podstatne pomalsie aj v porovnani s A9.

Tu je SONY proste inde.
 
fatality
2021-02-04 14:31:25
príspevok od: MagickVamp
Problem je podla mna v pojmoch vodeodolnost a vodotesnost. Zamienaju sa aj na svk aj v anglictine. V kazdom pripade jedno znamena ze jedno znesie nejaky dazd. (aky? kto povie co este ano co este nie? Co sa zreklamuje a co uz nie?) A druhe znamena ze sa stym da fotit pod vodou...zas do nejakej hlbky. A to druhe nema myslim nik. Takze aku poznamku ze 100% ma mat? Vsetky bezzrkadlovky a zrkadlovky su skor odolne voci vlhkosti a prachu. Nie vode... neviem ako by si to zreklamoval....ze prsalo a ten dazd nebol este tak silny podla teba? Abo ze clupol do vody ale len na chvilku? To iste o mrazuvzdornosti. Aj Nikon aj Canon mne fungoval pri -20C. Ale oni garantuju len do 0C. Olympus do -10C. Ale vydrzia vsetky zrejme +-rovnako. A zas si neviem celkom reklamaciu predstavit...no bolo -9C a nie minus 11C? Ja si myslim ze tie pojmy su len skor pre nas, ze vieme ze fotak vydrzi dost. Ten novy Sony moze byt kludne najodolnejsi zo vsetkych. To je skor o opatrnosti vyrobcu.
noo asi hej..len ja som uz dost alergicky na rozne velkohube vyhlasenia vyrobcov (v tomto pripade "odolnosť proti prachu a vlhkosti, ktorá maximalizuje spoľahlivosť v náročnom prostredí") v kombinacii s ciselkom a poznamkou pod ciarou,ze to az tak velmi nieje
+ do toho este ta povest Sony s pretesnenim a to ze to je fakt delo,vlajkova lod,kde sa s tym
mohli pohrat viac,nez s radovymi modelmi..
 
blahoslav J B Art
2021-02-04 15:17:48
test
https://www.youtube.com/watch?v=JmrjI0-9KJs
 
pekelnikivan
2021-02-04 16:26:18
zaujímavé že teraz tááá cenovka nikomu nevadí obzvlášť MagickVamp . lebo je to FF a rád vyrýva do 4/3. Pre väčšinu len sen táto mašinka a tu sa rozplíva ....
 
fatality
2021-02-04 17:29:02
príspevok od: pekelnikivan
zaujímavé že teraz tááá cenovka nikomu nevadí obzvlášť MagickVamp . lebo je to FF a rád vyrýva do 4/3. Pre väčšinu len sen táto mašinka a tu sa rozplíva ....
ty mas strasny mindrak zo vsetkeho okrem 4/3 a z Vampa
 
pekelnikivan
2021-02-04 17:34:16
príspevok od: fatality
ty mas strasny mindrak zo vsetkeho okrem 4/3 a z Vampa
čakal som ktorý z vás obmedzených sa ozve. Pokiaľ nieje po vašom tak je zle, dobre že. A ty nemáš mindrák, však vrtáš kde môžeš. Tu vám nevadí cenovka čooo
 
Johnnny
2021-02-04 17:45:25
príspevok od: pekelnikivan
zaujímavé že teraz tááá cenovka nikomu nevadí obzvlášť MagickVamp . lebo je to FF a rád vyrýva do 4/3. Pre väčšinu len sen táto mašinka a tu sa rozplíva ....
Sorry, ale presiel si si trosku specifikacie toho fotaku ? To nejde s mFT velmi porovnavat
 
fatality
2021-02-04 17:50:52
príspevok od: pekelnikivan
čakal som ktorý z vás obmedzených sa ozve. Pokiaľ nieje po vašom tak je zle, dobre že. A ty nemáš mindrák, však vrtáš kde môžeš. Tu vám nevadí cenovka čooo
no prvy si bol ty
mne je to sumafuk..ja si nekupujem 6 tisicove masiny ani od Canonu ani od Nikonu ani od Sony..lebo na ne nemam
 
seifi
2021-02-04 17:53:32
otrocký preklad; slovko revolučný by sa malo v marketingu v tábore krajín RVHP a VZ s rozvahou používať; mne sa hneď V.I.L. a svetlé zajtrajšky a socializmus až po Libanon vybavia, nedobrý pocit aby aj tu nedvíhali tu zástavu privysoko a potom bác ho
 
blahoslav J B Art
2021-02-04 18:23:24
fotak by uz bol ... uz aby bola aj olympiada
 
pekelnikivan
2021-02-04 18:28:06
príspevok od: Johnnny
Sorry, ale presiel si si trosku specifikacie toho fotaku ? To nejde s mFT velmi porovnavat
podla správy ich vrchol, za pekne masnú cenu. Prečo potom riešite ceny mFT? narp MX-1. Ide len o chuť niekomu čo mu vadi a je tiež komplexovaní a tvrdí že nieje. Na to sa teraz ako si zabúda.
 
Johnnny
2021-02-04 18:38:46
príspevok od: pekelnikivan
podla správy ich vrchol, za pekne masnú cenu. Prečo potom riešite ceny mFT? narp MX-1. Ide len o chuť niekomu čo mu vadi a je tiež komplexovaní a tvrdí že nieje. Na to sa teraz ako si zabúda.
Xko vlastnim, takze si nemyslim, ze mam nejaky komplex. Problem Xka je v tom, ze je to vlajkova lod pozliepana z E-M1 II, co je 4, pomaly 5 rokov stary fotak. Za tie peniaze je to skratka pruser a velky, aj ked on je to v skutocnosti vlastne velmi dobre pouzitelny fotak.

A1 je naopak vykladnou skrinou modernych technologii. Je za tym kopec penazi investovanych do vyvoja a tym padom je cena uplne logicka a ospravedlnitelna. To neplati o ziadnom Olympuse po E-M1 II.
 
seifi
2021-02-04 19:07:54
príspevok od: Johnnny
Xko vlastnim, takze si nemyslim, ze mam nejaky komplex. Problem Xka je v tom, ze je to vlajkova lod pozliepana z E-M1 II, co je 4, pomaly 5 rokov stary fotak. Za tie peniaze je to skratka pruser a velky, aj ked on je to v skutocnosti vlastne velmi dobre pouzitelny fotak.

A1 je naopak vykladnou skrinou modernych technologii. Je za tym kopec penazi investovanych do vyvoja a tym padom je cena uplne logicka a ospravedlnitelna. To neplati o ziadnom Olympuse po E-M1 II.
cena cena ... čo to je ? cena Pfizer vakcina je kopec investovaných peňazí a preto je logická ? určite nie ... cena je podľa toho, ako žiadaná a potrebná je na trhu; nemusí byť ani ospravedlniteľná za ten pocit si nič nekúpiš; keby neinvestovali ani korunu a vakcínu vytiahli zo šuplíka tak cena bude taká istá; no a Sony skúša ... má to niekto ? nie, prihoď tam 2 tisícky; dnes sme dokonca nastavení tak, že ak je čosi lacnejšie, tak to na odbyt nepôjde s podozrením, že je to šmejd alebo také kluby a dobré podniky, to nie je o nákladoch, to je o exkluzivite, to je platba za možnosť nesedieť s chudobou ...
 
Roman
2021-02-04 19:34:07
príspevok od: bobo222
Pokiaľ viem (ak nie opravte ma), nejaká záruka tam je tuším len u olympusu top modelov, Ostatní utesnenie uvádzajú, ale bez záruky. V zásade ale wr u všetkých výrobcov je v pohode, jak s tým človek nelezie do bazéna preplávať pár dĺžok. Určitý stupeň zdravého rozumu sa predpokladá.
https://www.youtube.com/watch?v=1rotEh1s-9k
 
Johnnny
2021-02-04 19:35:13
príspevok od: seifi
cena cena ... čo to je ? cena Pfizer vakcina je kopec investovaných peňazí a preto je logická ? určite nie ... cena je podľa toho, ako žiadaná a potrebná je na trhu; nemusí byť ani ospravedlniteľná za ten pocit si nič nekúpiš; keby neinvestovali ani korunu a vakcínu vytiahli zo šuplíka tak cena bude taká istá; no a Sony skúša ... má to niekto ? nie, prihoď tam 2 tisícky; dnes sme dokonca nastavení tak, že ak je čosi lacnejšie, tak to na odbyt nepôjde s podozrením, že je to šmejd alebo také kluby a dobré podniky, to nie je o nákladoch, to je o exkluzivite, to je platba za možnosť nesedieť s chudobou ...
Toto je pravda len do nejakej miery. Ano, samozrejme si nakoniec cenu urci trh a ked sa to nebude predavat, tak bude musiet klesnut.

O com hovorim je, ze tu sa na cenu nemam dovod stazovat, pretoze ta cena nema dovod byt nizka. Vidim, kde tie peniaze sli.

To u Olympusu neplati uz nejaku dobu, preto sa na tie ceny ludia stazuju a povazuju ich za prestrelene.
 
IO-NR
2021-02-04 20:02:32
Veľmi pekná ukážka technológie. Dúfam, že veľa z tohoto sa dostane aj nižšie do A7IV - nové menu, plnohodnotné dotykové ovládanie, lepší slot na karty, rýchlejšie reakcie celého systému,...

Príspevok s Olympiádou je trefný, mínusku som klikol omylom pri pokuse o zväčšenie miniatúrneho textu na mobile. Bolo by fajn preniesť dizajn webu do súčasnosti...
 
Johnnny
2021-02-04 20:06:48
príspevok od: IO-NR
Veľmi pekná ukážka technológie. Dúfam, že veľa z tohoto sa dostane aj nižšie do A7IV - nové menu, plnohodnotné dotykové ovládanie, lepší slot na karty, rýchlejšie reakcie celého systému,...

Príspevok s Olympiádou je trefný, mínusku som klikol omylom pri pokuse o zväčšenie miniatúrneho textu na mobile. Bolo by fajn preniesť dizajn webu do súčasnosti...
Mozno aj novy displej ...

Ono je smiesne pri tej vybave riesit taku blbost, ale fakt by ma zaujimalo kvolki comu to v SONY robia ...
 
matpi
2021-02-04 23:00:34
príspevok od: blahoslav J B Art
fotak by uz bol ... uz aby bola aj olympiada
Tokio nebude a toto nie je nastupca ani nahrada a9.
 
blahoslav J B Art
2021-02-04 23:27:32
príspevok od: matpi
Tokio nebude a toto nie je nastupca ani nahrada a9.
nevadi, aspon nemusime sledovat prenosy a mozeme namiesto toho vybehnut von fotit
 
MagickVamp
2021-02-05 09:07:24
príspevok od: pekelnikivan
zaujímavé že teraz tááá cenovka nikomu nevadí obzvlášť MagickVamp . lebo je to FF a rád vyrýva do 4/3. Pre väčšinu len sen táto mašinka a tu sa rozplíva ....
Neviem ci ma zmysel stebou, bo u teba je to ako diskutovat s ultraortodoxnym moslimom o jeho nabozenstve. Moc do toho davas srdce a vypinas rozum.

1.- Ja nevyryvam do ziadneho systemu. Techniku mam rad, sme na fore o technike, tak sa tu s inymi ludmi o technike bavime. Hold chapem ze je to pre teba tazke, kedze pre teba je to posvatna tema o ktorej by sa nemalo.

2.- Neriesil som cenu Sony A1 a riesil cenu Olympusu z dvoch dovodov, prvym je ten co ti pisal aj Johny, ked stym nesuhlasis, pokecaj si snim o tom, vlastni to. Druhy dovod je ze A1 ma potencial cielit skutocne na profi fotografov a ked nejaka vyznamnejsia skupina ludi na Olympiade bude fotit bezzrkadlovkami, bude to prave tato A1 a mozno R1 ak pride. Aj ked budes sklamany a Olympus nadovsetko milujes, na Olympiade hviezdit nebude. Aj tym ti chcem povedat to, ze Nikon, Canon a uz nejaky cas aj Sony maju svoje vlajkove lode, ktore maju odbyt na tych najdvolezitejsich akciach, tieto fotaky budu vzdy medzi profikmy ziadane, vela krat si ich neplatia ani oni sami, platia ich im agentury, respektive zapoziciavaju. Olympus sa snazi trepat medzi profi stroje, lenze jeho cielovka a skupina ktora ho drzi budu vzdy skor volnocasovy fotograf a ti profici siahnu po Nikon, Canon a Sony aj ked za este vyssiu cenu. Tym nechcem povedat zeby sa Olympusom nedali nafotit foto co stoja zato, len s inou uspesnostou a X krat aj s kompromismy. Neriesim cenu Olympusu z pohladu ze ta cena je neodovodnena. Ja prave tvrdim ze robit objektivy s takou priepustnostou pre tak maly snimac je fantasticke a podla mna velmi narocne. Riesim cenu Olympusu z pohladu ze mina cielovku, ze nepochopitelne nepozna svojich zakaznikov. Mozes mi povedat ze kecam ja aj ini co sa tu o tom bavime, ale keby to tak nebolo tak by Olympus nebol nonstop v strate. A nakoniec by sa ho ani firma nezbavila. Momentalne dobehavaju patenty a ak to firma co ho kupila spravi podobne ako v pripade inych firiem tak pomaly to pojde do stratena.

Skus dat prec z toho emocie a srdce lebo inak sa stebou bude tazko bavit. Necitim k Olympusu nenavist a myslim ze ani nik iny ju tu neciti. My sa tu len tak bavime a kratime si cas, tym co mame radi, ked nemozeme prave robit co mame radi. Stale sa hnevas?
 
blahoslav J B Art
2021-02-05 12:02:46
príspevok od: pekelnikivan
podla správy ich vrchol, za pekne masnú cenu. Prečo potom riešite ceny mFT? narp MX-1. Ide len o chuť niekomu čo mu vadi a je tiež komplexovaní a tvrdí že nieje. Na to sa teraz ako si zabúda.
https://www.digimanie.cz/omds-micro-four-thirds-je-jednickou-na-japonskem-trhu/8774
 
MagickVamp
2021-02-05 13:45:22
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.digimanie.cz/omds-micro-four-thirds-je-jednickou-na-japonskem-trhu/8774
Nechapem ako to co si poslal suvisi s jeho komentarom. Alebo sa ho snazis agitovat? A ja si mam pockat az mi to posle on? A potom reagovat na neho? Alebo si ho chcel utesit ze existuje trh kde sa Olympusu dari najviac, aj ked vo svete nie? Kiez by to aspon Olympusu stacilo a nemusel sa divizie fotakov zbavovat.
 
Johnnny
2021-02-05 15:12:25
príspevok od: MagickVamp
Nechapem ako to co si poslal suvisi s jeho komentarom. Alebo sa ho snazis agitovat? A ja si mam pockat az mi to posle on? A potom reagovat na neho? Alebo si ho chcel utesit ze existuje trh kde sa Olympusu dari najviac, aj ked vo svete nie? Kiez by to aspon Olympusu stacilo a nemusel sa divizie fotakov zbavovat.
Ono sa to hlavne tyka bajonetu, co je viac znaciek. Nie je to o samotnom Olympuse.
 
blahoslav J B Art
2021-02-05 16:40:34
príspevok od: MagickVamp
Nechapem ako to co si poslal suvisi s jeho komentarom. Alebo sa ho snazis agitovat? A ja si mam pockat az mi to posle on? A potom reagovat na neho? Alebo si ho chcel utesit ze existuje trh kde sa Olympusu dari najviac, aj ked vo svete nie? Kiez by to aspon Olympusu stacilo a nemusel sa divizie fotakov zbavovat.
https://www.youtube.com/watch?v=-ENzjuJQLWA
 
MagickVamp
2021-02-05 18:32:27
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.youtube.com/watch?v=-ENzjuJQLWA
Preco zas spamujes ambasadora Olympusu? boze stebou to je zacarovany kruh.
 
blahoslav J B Art
2021-02-05 19:30:20
príspevok od: MagickVamp
Preco zas spamujes ambasadora Olympusu? boze stebou to je zacarovany kruh.
ten rozhovor je o technike a ty ju mas rad, som myslel, ze ta potesi
 
MagickVamp
2021-02-05 19:46:45
príspevok od: blahoslav J B Art
ten rozhovor je o technike a ty ju mas rad, som myslel, ze ta potesi
Od Bambouska mam precitany asi kazdy clanok a aj som si snim pisal. Uz som ti to vravel x krat.
 
blahoslav J B Art
2021-02-05 21:10:41
príspevok od: MagickVamp
Od Bambouska mam precitany asi kazdy clanok a aj som si snim pisal. Uz som ti to vravel x krat.
ale toto je nove video a novy objektiv ... nie stare clanky, ani stare lubostne listy
 
Otecadams
2021-02-06 09:35:54
príspevok od: blahoslav J B Art
ale toto je nove video a novy objektiv ... nie stare clanky, ani stare lubostne listy
Aspoň sa tu človek zasmeje.
 
poto73
2021-02-06 17:34:43
Ale tá cena je strašná ! Ja mám pocit ale, že tento rok bude ešte veľmi zaujímavý, už aj z toho čo takto priebežne zachytávam rumors na čom Canon pracuje a čo si už necháva priebežne patentovať. Alfy (byť ako zaujímavé) boli vždy pre mňa taká druhá "prvá liga".
 
Johnnny
2021-02-06 17:43:08
príspevok od: poto73
Ale tá cena je strašná ! Ja mám pocit ale, že tento rok bude ešte veľmi zaujímavý, už aj z toho čo takto priebežne zachytávam rumors na čom Canon pracuje a čo si už necháva priebežne patentovať. Alfy (byť ako zaujímavé) boli vždy pre mňa taká druhá "prvá liga".
Canon ma viac skusenosti, ale Sonaci sa ucia a tie fotaky sa realne dost zlepsuju. Mozno maju este nejake rezervy v odolnosti a ich stabilizacia tiez funguje skor horsie, ale inak su to hodne vyspele stroje.

A popravde, ani R5 uz nie je uplne 5D. Je to sice technicky spickovy fotak, ale to telicko vo mne tolko dovery nevzbudzuje.
 
poto73
2021-02-06 17:50:12
príspevok od: Johnnny
Canon ma viac skusenosti, ale Sonaci sa ucia a tie fotaky sa realne dost zlepsuju. Mozno maju este nejake rezervy v odolnosti a ich stabilizacia tiez funguje skor horsie, ale inak su to hodne vyspele stroje.

A popravde, ani R5 uz nie je uplne 5D. Je to sice technicky spickovy fotak, ale to telicko vo mne tolko dovery nevzbudzuje.
R5 som nemal šťastie držať v ruke, ale ... Sony prišlo s "eye tracking" a Canon ho posunul. Videl som real footage fotenie letiacich vtákov - neskutočné ! + pridali machine learning (AI). Sonky sú skvelé - to, aby ma zas niekto špatne nepochopil.
 
Johnnny
2021-02-06 18:46:08
príspevok od: poto73
R5 som nemal šťastie držať v ruke, ale ... Sony prišlo s "eye tracking" a Canon ho posunul. Videl som real footage fotenie letiacich vtákov - neskutočné ! + pridali machine learning (AI). Sonky sú skvelé - to, aby ma zas niekto špatne nepochopil.
S tou detekciou oka prisiel myslim Olympus, ale zaroven stala dlhodobo za prd. SONY ju posunul, Canon dohnal a teraz tipujem je SONY zase trochu dalej
 
fatality
2021-02-06 19:00:15
príspevok od: poto73
Ale tá cena je strašná ! Ja mám pocit ale, že tento rok bude ešte veľmi zaujímavý, už aj z toho čo takto priebežne zachytávam rumors na čom Canon pracuje a čo si už necháva priebežne patentovať. Alfy (byť ako zaujímavé) boli vždy pre mňa taká druhá "prvá liga".
ak je strasna a1ky,tak potom aj 1dxm3 a d6..u vsetkych je/bola uvadzacia cena 6499$..
vedia kam mieria - vlajkova lod a cenu nastavili podla toho..s tym ze momentalne ta alfa
ponuka za tie peniaze (papierovo) viac nez tie d-ecka..ci bude aj v terene uvidime
 
matpi
2021-02-07 09:06:15
príspevok od: fatality
ak je strasna a1ky,tak potom aj 1dxm3 a d6..u vsetkych je/bola uvadzacia cena 6499$..
vedia kam mieria - vlajkova lod a cenu nastavili podla toho..s tym ze momentalne ta alfa
ponuka za tie peniaze (papierovo) viac nez tie d-ecka..ci bude aj v terene uvidime
Termin "vlajkova lod" uz podla mna patri do minulosti. Hlavne pri Sony
 
fatality
2021-02-07 10:19:37
príspevok od: matpi
Termin "vlajkova lod" uz podla mna patri do minulosti. Hlavne pri Sony
je jedno,ako to nazves..je to "najvacsie delo" z ich ponuky a nacenili ho na dolar presne ako nacenili svoje "dela" Canon a Nikon..
 
matpi
2021-02-07 12:05:45
príspevok od: fatality
je jedno,ako to nazves..je to "najvacsie delo" z ich ponuky a nacenili ho na dolar presne ako nacenili svoje "dela" Canon a Nikon..
Sony chrli svoje "dela" kazdy rok a pol az dva roky (s vynimkou a7sIII). Takze aj preto tento termin a aj cena stracaju opodstatnenie. Canikonacke 1D, resp. D1... boli svojho casu naozaj dela, s vyraznym odstupom oproti nizsim modelom a dlhsim zivotnym cyklom. A1 je u mna len prehypovany mackopes, rovnako ako minulorocna a9II.
 
fatality
2021-02-07 12:14:09
príspevok od: matpi
Sony chrli svoje "dela" kazdy rok a pol az dva roky (s vynimkou a7sIII). Takze aj preto tento termin a aj cena stracaju opodstatnenie. Canikonacke 1D, resp. D1... boli svojho casu naozaj dela, s vyraznym odstupom oproti nizsim modelom a dlhsim zivotnym cyklom. A1 je u mna len prehypovany mackopes, rovnako ako minulorocna a9II.
ked myslis..co by za takehoto "mackopsa" dali ine firmy..keby ho dokazali vyvinut a vyrobit.. ..
 
matpi
2021-02-07 12:41:20
príspevok od: fatality
ked myslis..co by za takehoto "mackopsa" dali ine firmy..keby ho dokazali vyvinut a vyrobit.. ..
Myslis, ze je to v tom, ze nevedia? Canon ma r5, rumory hovoria o r1, nikon je v krize ale zetkam sa aj tak celkom dobre dari. Fuji kraluje cenovo dostupnym stredoformatom.

Portfolio Sony bolo dostatocne uz doteraz. Namiesto skutocnych vylepseni dostaneme kazdy rok a pol "facelift". Alebo fotak s parametrami, ktore vyuzije mozno 10-20% ludi, co si ho kupia. Aj a1 bude pravdepodobne uz buduci rok nahradena a jazdenu ju kupis za polovicu.
 
IO-NR
2021-02-07 12:57:40
Tieto facelifty sú dosť značné vylepšenia, aké u foto-techniky už dlhé roky neboli. Keby nebolo Sony, tak je Canon stále pri 20-30Mpx FF a 18Mpx APSC s 3-7fps, FullHD 60fps a ostatné by bolo rezervované pre techniku od 5000€ vyššie.
 
fatality
2021-02-07 13:18:11
príspevok od: matpi
Myslis, ze je to v tom, ze nevedia? Canon ma r5, rumory hovoria o r1, nikon je v krize ale zetkam sa aj tak celkom dobre dari. Fuji kraluje cenovo dostupnym stredoformatom.

Portfolio Sony bolo dostatocne uz doteraz. Namiesto skutocnych vylepseni dostaneme kazdy rok a pol "facelift". Alebo fotak s parametrami, ktore vyuzije mozno 10-20% ludi, co si ho kupia. Aj a1 bude pravdepodobne uz buduci rok nahradena a jazdenu ju kupis za polovicu.
nevravel som vsetky firmy,ale ine firmy..Canon je momentalne jediny co dokaze konkurovat Sony..alebo naopak,Sony su jedini,co dokazu konkurovat Canonu..
oni su dvojka,co momentalne technologicky diktuje..tak ako kedysi Canon a Nikon..
Nikon je stale fajn,ale uz to nieje to,co kedysi,ked sa predbiehali s Canonom..
to ze Fuji cenovo "kraluje" dostupnym stredoformatom,nevravi nic o technologii..a aj ked su to super masinky,komplexnostou a technologickym levelom nedosahuju na a1..
takisto nic od Panasonicu ani od Olympusu..
a to ze o rok bude a1 predavana za polovicu je len tvoja predpoved ala sklenena gula
ale vobec som nechcel zachadzat do tychto oblasti,takisto ani slovickarit,ci pojem vlajkova lod zavisi od ceny,dlzky uvadzacieho cyklu alebo odstupu od inych modelov..
gro mojho povodneho prispevku bolo,ze to je ich momentalny top,
tak ako boli svojho casu top 1dxm3 a d6 od C a N a ze bol naceneny na cent presne ako tie
dva modely..a ze ked sa niekomu zda a1 predrazena,tak boli potom predrazene aj tie 2 spominane modely..
 
matpi
2021-02-07 13:27:24
príspevok od: IO-NR
Tieto facelifty sú dosť značné vylepšenia, aké u foto-techniky už dlhé roky neboli. Keby nebolo Sony, tak je Canon stále pri 20-30Mpx FF a 18Mpx APSC s 3-7fps, FullHD 60fps a ostatné by bolo rezervované pre techniku od 5000€ vyššie.
To su take nedokazatelne tvrdenia...ake by to bolo, keby...

Inak, 20-30mpx uplne staci (aj metrovy fine art print vytlacis z 10mpx), takisto realne malokto potrebuje viac ako 10fps (sam fotim sport na a9 a 20fps nevyuzivam). 4k prislo ako prve v televizoroch, takze je velmi pravdepodobne, ze by sa dostalo aj do cenovo lacnejsich fotakov.

Ako majitel a9 po odskusani a9II tvrdim, ze je to cisty facelift a cena tym vylepseniam absolutne nezodpoveda. A co sa tyka a1...kto, ako a kde vyuzije v roku 2021 napr. 8k video??
 
matpi
2021-02-07 13:45:18
príspevok od: fatality
nevravel som vsetky firmy,ale ine firmy..Canon je momentalne jediny co dokaze konkurovat Sony..alebo naopak,Sony su jedini,co dokazu konkurovat Canonu..
oni su dvojka,co momentalne technologicky diktuje..tak ako kedysi Canon a Nikon..
Nikon je stale fajn,ale uz to nieje to,co kedysi,ked sa predbiehali s Canonom..
to ze Fuji cenovo "kraluje" dostupnym stredoformatom,nevravi nic o technologii..a aj ked su to super masinky,komplexnostou a technologickym levelom nedosahuju na a1..
takisto nic od Panasonicu ani od Olympusu..
a to ze o rok bude a1 predavana za polovicu je len tvoja predpoved ala sklenena gula
ale vobec som nechcel zachadzat do tychto oblasti,takisto ani slovickarit,ci pojem vlajkova lod zavisi od ceny,dlzky uvadzacieho cyklu alebo odstupu od inych modelov..
gro mojho povodneho prispevku bolo,ze to je ich momentalny top,
tak ako boli svojho casu top 1dxm3 a d6 od C a N a ze bol naceneny na cent presne ako tie
dva modely..a ze ked sa niekomu zda a1 predrazena,tak boli potom predrazene aj tie 2 spominane modely..
Ocividne davas "komplexnost a technologicky level" na prve miesto dolezitosti. U mna to podstatne nie je. Mimochodom, gro techologickeho napredovania su peniaze...a tie sa ziskavaju predajom "nizsich" modelov.
Co sa tyka mojej predpovede...stavim stvrtak, ze ju o rok zozeniem za polovicu
Cena ich momentalneho topu je jednoducho prestrelena...a suvisi to aj so zivotnym cyklom, ktory bol u canonu 1d aj nikonu d myslim vzdy 4 roky.
 
fatality
2021-02-07 14:50:31
príspevok od: matpi
Ocividne davas "komplexnost a technologicky level" na prve miesto dolezitosti. U mna to podstatne nie je. Mimochodom, gro techologickeho napredovania su peniaze...a tie sa ziskavaju predajom "nizsich" modelov.
Co sa tyka mojej predpovede...stavim stvrtak, ze ju o rok zozeniem za polovicu
Cena ich momentalneho topu je jednoducho prestrelena...a suvisi to aj so zivotnym cyklom, ktory bol u canonu 1d aj nikonu d myslim vzdy 4 roky.
tazko sa s tebou bavit,lebo si realitu ohybas,ako sa ti zachce.. ..
raz nedokazatelne tvrdenia vycitas(druhym),raz su relevantne(ked su tvoje)..
zle je,ked dostane model iba "facelift" a zle je tiez,ked je technologicky pokrok vyrazny("vyuzije ho mozno 10-20% ludi"..btw.kolko ludi vyuziva 1dxm3 alebo d6?)..
8K video v a1 je podla teba v r2021 nevyuzitelne a zaroven mi argumentujes s r5kou ako konkurentom a1,ktora ho ma tiez..atd..
pre mna technologicky level nehra az taku rolu,nepotrebujem ho vysoky a ani nan nemam peniaze..ale je to meratelna zalezitost(vsetky tie parametre) a a1 vo vacsine kraluje..samozrejme,to este nezaruci dobre fotky,ale to je tema do ineho threadu,o fotografii..
a ano,dolezite pri technologickom napredovani(okrem ineho) su peniaze a Sony a Canon ich maju momentalne najviac(nie len koli predaju nizsich modelov,ale koli tomu ze su to kolosy,vyrabajuce
a predavajuce kopec inych veci) a je to vidiet..
 
matpi
2021-02-07 15:18:03
príspevok od: fatality
tazko sa s tebou bavit,lebo si realitu ohybas,ako sa ti zachce.. ..
raz nedokazatelne tvrdenia vycitas(druhym),raz su relevantne(ked su tvoje)..
zle je,ked dostane model iba "facelift" a zle je tiez,ked je technologicky pokrok vyrazny("vyuzije ho mozno 10-20% ludi"..btw.kolko ludi vyuziva 1dxm3 alebo d6?)..
8K video v a1 je podla teba v r2021 nevyuzitelne a zaroven mi argumentujes s r5kou ako konkurentom a1,ktora ho ma tiez..atd..
pre mna technologicky level nehra az taku rolu,nepotrebujem ho vysoky a ani nan nemam peniaze..ale je to meratelna zalezitost(vsetky tie parametre) a a1 vo vacsine kraluje..samozrejme,to este nezaruci dobre fotky,ale to je tema do ineho threadu,o fotografii..
a ano,dolezite pri technologickom napredovani(okrem ineho) su peniaze a Sony a Canon ich maju momentalne najviac(nie len koli predaju nizsich modelov,ale koli tomu ze su to kolosy,vyrabajuce
a predavajuce kopec inych veci) a je to vidiet..
Ja nic neohybam...to ty do nasej konverzacie pleties moju konverzaciu s niekym inym
- Canon 1d a nikon d boli vzdy brane ako marginalne rady...urcene pre sport a wildlife...a tak boli aj skonstruovane a vacsina ludi, ktori ich mali, ich vyuzivali naplno. A1 sa snazi mat vsetko top...fotak pre vsetkych a pre nikoho zaroven...kopec funkcii teda zbytocnych, zvysujucich cenu a kvoli nej to bude tiez iba marginalny model.
- Tvrdim, ze 8k (a nie len to) je v roku 2021 zbytocne a nevyuzitelne celkovo, skratka iba marketing.
- Neviem o tom, ze by canon robil okrem fotakov a tlaciarni aj nieco ine.
 
Johnnny
2021-02-07 15:42:11
príspevok od: matpi
To su take nedokazatelne tvrdenia...ake by to bolo, keby...

Inak, 20-30mpx uplne staci (aj metrovy fine art print vytlacis z 10mpx), takisto realne malokto potrebuje viac ako 10fps (sam fotim sport na a9 a 20fps nevyuzivam). 4k prislo ako prve v televizoroch, takze je velmi pravdepodobne, ze by sa dostalo aj do cenovo lacnejsich fotakov.

Ako majitel a9 po odskusani a9II tvrdim, ze je to cisty facelift a cena tym vylepseniam absolutne nezodpoveda. A co sa tyka a1...kto, ako a kde vyuzije v roku 2021 napr. 8k video??
Cize vlastne takmer kompletne novy fotak povazujes za facelift ?
 
blahoslav J B Art
2021-02-07 16:02:51
https://cs.wiktionary.org/wiki/vlajkov%C3%A1_lo%C4%8F
 
fatality
2021-02-07 16:34:34
príspevok od: matpi
Ja nic neohybam...to ty do nasej konverzacie pleties moju konverzaciu s niekym inym
- Canon 1d a nikon d boli vzdy brane ako marginalne rady...urcene pre sport a wildlife...a tak boli aj skonstruovane a vacsina ludi, ktori ich mali, ich vyuzivali naplno. A1 sa snazi mat vsetko top...fotak pre vsetkych a pre nikoho zaroven...kopec funkcii teda zbytocnych, zvysujucich cenu a kvoli nej to bude tiez iba marginalny model.
- Tvrdim, ze 8k (a nie len to) je v roku 2021 zbytocne a nevyuzitelne celkovo, skratka iba marketing.
- Neviem o tom, ze by canon robil okrem fotakov a tlaciarni aj nieco ine.
a to co vravis v tom istom threade, k tej istej veci niekomu inemu uz nieje pravda?
asi toho este vela nevies.. ..
 
shagy2301
2021-02-07 16:41:48
príspevok od: matpi
Ja nic neohybam...to ty do nasej konverzacie pleties moju konverzaciu s niekym inym
- Canon 1d a nikon d boli vzdy brane ako marginalne rady...urcene pre sport a wildlife...a tak boli aj skonstruovane a vacsina ludi, ktori ich mali, ich vyuzivali naplno. A1 sa snazi mat vsetko top...fotak pre vsetkych a pre nikoho zaroven...kopec funkcii teda zbytocnych, zvysujucich cenu a kvoli nej to bude tiez iba marginalny model.
- Tvrdim, ze 8k (a nie len to) je v roku 2021 zbytocne a nevyuzitelne celkovo, skratka iba marketing.
- Neviem o tom, ze by canon robil okrem fotakov a tlaciarni aj nieco ine.
Canon toho vyrába oveľa viac
kalkulačky, projektory, CT, MRI,... viď odkaz
https://global.canon/en/business/professional.html

8K je využiteľné aj dnes, napríklad ak chcem robiť orezy v postprodukcii, zvýrazňovať detaily (napr. vo 4K plnom zábere chcem v bubline zobraziť nejaký detail kvalitne) alebo chcem jednoducho viac údajov na spracovanie a následný render v 4K

Vy máte o A1 veľmi skreslenú predstavu, resp. nemáte na ňu (ani ja na ňu nemám a pritom by som ju strašne chcel a vedel by som ju aj využiť) tak sa snažíte nájsť na nej chyby, ktoré tam nie sú
 
Johnnny
2021-02-07 16:54:19
príspevok od: shagy2301
Canon toho vyrába oveľa viac
kalkulačky, projektory, CT, MRI,... viď odkaz
https://global.canon/en/business/professional.html

8K je využiteľné aj dnes, napríklad ak chcem robiť orezy v postprodukcii, zvýrazňovať detaily (napr. vo 4K plnom zábere chcem v bubline zobraziť nejaký detail kvalitne) alebo chcem jednoducho viac údajov na spracovanie a následný render v 4K

Vy máte o A1 veľmi skreslenú predstavu, resp. nemáte na ňu (ani ja na ňu nemám a pritom by som ju strašne chcel a vedel by som ju aj využiť) tak sa snažíte nájsť na nej chyby, ktoré tam nie sú
Ono hlavne 8K TV dnes stoji tak tretinu ceny toho fotaku
 
shagy2301
2021-02-07 17:37:47
príspevok od: Johnnny
Ono hlavne 8K TV dnes stoji tak tretinu ceny toho fotaku
No to je pravda, ale tu ide hlavne o to ako u fotografie: vyššie rozíšenie dáva viac priestoru v postprodukcii. Pre FullHD predsa stačí 2,2Mpx a pre 4K obrazovku 8,8Mpx a nikde nevidím že by niekto spochybňoval vyššie rozlíšenia pri fotografii.
Aj preto existuje aj taký skvost ako 12K kamera
https://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicursaminipro
 
Johnnny
2021-02-07 17:57:57
príspevok od: shagy2301
No to je pravda, ale tu ide hlavne o to ako u fotografie: vyššie rozíšenie dáva viac priestoru v postprodukcii. Pre FullHD predsa stačí 2,2Mpx a pre 4K obrazovku 8,8Mpx a nikde nevidím že by niekto spochybňoval vyššie rozlíšenia pri fotografii.
Aj preto existuje aj taký skvost ako 12K kamera
https://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicursaminipro
Tu ide hlavne o to, ze "zial" sa fotaky nenacenuju podla individualnych potrieb. Ten fotak vyssie, bez ohladu na to co z neho kto vyuzije je jednoducho extramna masina.

Ja naozaj nie som na SONY, ale toto jednoducho musi kazdy sudny clovek uznat. Tym padom je ta cena absolutne v poriadku.
 
shagy2301
2021-02-07 18:02:39
príspevok od: Johnnny
Tu ide hlavne o to, ze "zial" sa fotaky nenacenuju podla individualnych potrieb. Ten fotak vyssie, bez ohladu na to co z neho kto vyuzije je jednoducho extramna masina.

Ja naozaj nie som na SONY, ale toto jednoducho musi kazdy sudny clovek uznat. Tym padom je ta cena absolutne v poriadku.
V princípe naceňujú. Preto existujú rôzne modely s rôznymi cenami. Áno nie každý nájde takú kombináciu parametrov aby mu tam niečo zbytočne nepredražovalo ten daný fotoaparát, ale to už je proste údel toho že sú tie foťáky tak kompaktné. Princíp z PC kde si poskladám komponenty ako potrebujem by tu asi veľmi nefungoval.

Ja tiež nie som Sony positive človek, vadila mi ergonómia po 3 generáciu A7, ďalej som nemal možnosť zatiaľ skúsiť, ale uznám že toto je vlajková loď a svoju cenu si bez problémov obháji
 
Johnnny
2021-02-07 18:37:35
príspevok od: shagy2301
V princípe naceňujú. Preto existujú rôzne modely s rôznymi cenami. Áno nie každý nájde takú kombináciu parametrov aby mu tam niečo zbytočne nepredražovalo ten daný fotoaparát, ale to už je proste údel toho že sú tie foťáky tak kompaktné. Princíp z PC kde si poskladám komponenty ako potrebujem by tu asi veľmi nefungoval.

Ja tiež nie som Sony positive človek, vadila mi ergonómia po 3 generáciu A7, ďalej som nemal možnosť zatiaľ skúsiť, ale uznám že toto je vlajková loď a svoju cenu si bez problémov obháji
To je nieco ine. Ide skor o to, ze obecne nie je jednoduche spravit fotak ktory zvladne vsetko. Nemozes spravit S-Classe ktory bude jazdit ako 911, pretoze u oboch ocakavas vlastnosti ktore sa navzajom vylucuju. Preto aj u fotakov mas nejake specializovane modely.

Ja som to myslel skor tak, ze nemozes tak nejak dojst na predajnu v Prolaike a povedat, ze by si sice chcel A9, ale vlastne sa Ti paci len kvoli tomu kruzku vlavo od hladacika a A7 III ho nema, sport nefotis a video netocis a ze by si ho teda zobral za polovicu, lebo vsak ho nevyuzijes.

Proste ten fotoaparat ma nejake vlastnosti a jednym z parametrov ktore sa nakoniec podpisu na cene je aj to, ako narocne ich bolo sklbit dohromady (tych parametrov je samozrejme viac).

A tu mam fotak ktory zvladne hodiny natacat 8K video, zvlada 30fps pri 50Mpix snimaci navrhovanom specialne pre tento a zatial jediny model s technologiou ktoru aktualne nikto iny nema. EVF ktore dnes neprekona nic ani v rychlosti, ani v kvalite zobrazenia. Ako pytat za toto trojku len preto, ze uz A9 bola v pohode ... to mi nevychadza.
 
matpi
2021-02-07 19:43:10
príspevok od: fatality
a to co vravis v tom istom threade, k tej istej veci niekomu inemu uz nieje pravda?
asi toho este vela nevies.. ..
To, ze tebe spomeniem a1 a inemu r5, neznamena, ze to nemyslim rovnako

A ok, o canone som sa mylil...ale myslim, ze foto divizie funguju samostatne. Rovnako podobne veci robi aj olympus a foto diviziu predal. A tak by to bolo aj so sony...ak by sa jej nedarilo, tak to pravdepodobne sony radsej s fotakmi zabali, ako by to dotovalo z inych divizii.
 
matpi
2021-02-07 19:51:52
príspevok od: shagy2301
Canon toho vyrába oveľa viac
kalkulačky, projektory, CT, MRI,... viď odkaz
https://global.canon/en/business/professional.html

8K je využiteľné aj dnes, napríklad ak chcem robiť orezy v postprodukcii, zvýrazňovať detaily (napr. vo 4K plnom zábere chcem v bubline zobraziť nejaký detail kvalitne) alebo chcem jednoducho viac údajov na spracovanie a následný render v 4K

Vy máte o A1 veľmi skreslenú predstavu, resp. nemáte na ňu (ani ja na ňu nemám a pritom by som ju strašne chcel a vedel by som ju aj využiť) tak sa snažíte nájsť na nej chyby, ktoré tam nie sú
Ok. Zaujima ma, kde to video v 4k davas, resp. kto ho v 4k potom realne sleduje?

Na a1 mam, ale o to nejde Oproti mojej a9 na fotenie sportu neprinasa absolutne nic, co by som chcel alebo potreboval. A nehladam chyby, len vidim zbytocnosti
 
matpi
2021-02-07 19:55:59
príspevok od: Johnnny
Cize vlastne takmer kompletne novy fotak povazujes za facelift ?
A co je na nom nove??
 
Johnnny
2021-02-07 20:03:38
príspevok od: matpi
A co je na nom nove??
Snimac, procesor, EVF, zavierka, sloty na kartu, menu ? Z toho vyplivajuci aj novy AF a moznosti videa.
 
matpi
2021-02-07 20:21:41
príspevok od: Johnnny
Snimac, procesor, EVF, zavierka, sloty na kartu, menu ? Z toho vyplivajuci aj novy AF a moznosti videa.
To pises zo zufalstva? Ktory z poslednych modelov a7 alebo a9 ta obmedzoval v tvorbe natolko, ze si si prial co len jednu z vymenovanych veci??? Nehovoriac o brutalne navysenej cene.

Vsetko uz predsa je v niektorom zo sucasnych a7, a9 modelov. A v jednom fotaku to naozaj takmer nikto nepotrebuje.
 
Johnnny
2021-02-07 20:51:52
príspevok od: matpi
To pises zo zufalstva? Ktory z poslednych modelov a7 alebo a9 ta obmedzoval v tvorbe natolko, ze si si prial co len jednu z vymenovanych veci??? Nehovoriac o brutalne navysenej cene.

Vsetko uz predsa je v niektorom zo sucasnych a7, a9 modelov. A v jednom fotaku to naozaj takmer nikto nepotrebuje.
Zo zufalstva ? A co konkretne by si este tak v novom fotaku chcel ?

Ja nehovorim o svojich potrebach preboha, mam celkom iny system. Nie je to ani FF. Ale to nijak nesuvisi s mojimi potrebami.

Ty mas napriklad A9. Vies kolko Tebe podobnych by Ti povedalo, ze taky fotak nepotrebujes ? Alebo ze ho nepotrebuju a ze je zbytocne drahy,alebo zbytocne dobry, alebo podobny nezmysel. SONY jednoducho vydalo najvykonnejsi fotak sucasnosti a podla toho mu nastavilo cenovku. Kto to nechce/nepotrebuje/nema na to, ten si to nekupi, ale to nic nemeni na fakte, ze nikto iny nic podobne neponuka.

A tie kecy o tom co koho ako a kolko a preco obmedzuje si odpustite, uz je to imho trochu trapne. Tipujem, ze sa vedu uz od cias kinofilmu a ludia si aj tak kupuju stale lepsie a stale novsie fotaky/auta/zariadenia. To uz fakt kde sme, ked majitel A9 pouca ostatnych o tom co komu staci ...
 
shagy2301
2021-02-07 21:16:50
príspevok od: matpi
Ok. Zaujima ma, kde to video v 4k davas, resp. kto ho v 4k potom realne sleduje?

Na a1 mam, ale o to nejde Oproti mojej a9 na fotenie sportu neprinasa absolutne nic, co by som chcel alebo potreboval. A nehladam chyby, len vidim zbytocnosti
Akože rýchlejšie ostrenie, rýchlejší hľadáčik, rýchlejšia závierka a rýchlejšie karty sú pre fotenie športu zbytočnosti? Teraz to trochu preženiem ale, to čo fotíte? Beh na 100m slimákov?
Ak sa Vám tieto vlastnosti zdajú ako zbytočnosti tak si kľudne ďalej s radosťou používajte svoju A9, ale kvôli tomu že Vám váš aktuálny fotoaparát stačí neznamená, že teraz prestanú výrobcovia foťákov vyvíjať nové výkonnejšie modely. Aj mne stačí aktuálne rýchlostne môj Canon 80D, ale nerozkrikujem tu, že vlajková loď niektorého z výrobcov obsahuje zbytočnosti. Áno osobne by som tiež možno niektoré funkcie najradšej vypustil a mal k dispozícii lacnejší model ale potom by sa strhla vlna kritiky, že mrzačia daný model, ako je to bežne u Canonu.

Zmierte sa s tým že A1 je výkladná skriňa toho čo do daného tela dokáže Sony natlačiť
 
matpi
2021-02-07 21:43:31
príspevok od: Johnnny
Zo zufalstva ? A co konkretne by si este tak v novom fotaku chcel ?

Ja nehovorim o svojich potrebach preboha, mam celkom iny system. Nie je to ani FF. Ale to nijak nesuvisi s mojimi potrebami.

Ty mas napriklad A9. Vies kolko Tebe podobnych by Ti povedalo, ze taky fotak nepotrebujes ? Alebo ze ho nepotrebuju a ze je zbytocne drahy,alebo zbytocne dobry, alebo podobny nezmysel. SONY jednoducho vydalo najvykonnejsi fotak sucasnosti a podla toho mu nastavilo cenovku. Kto to nechce/nepotrebuje/nema na to, ten si to nekupi, ale to nic nemeni na fakte, ze nikto iny nic podobne neponuka.

A tie kecy o tom co koho ako a kolko a preco obmedzuje si odpustite, uz je to imho trochu trapne. Tipujem, ze sa vedu uz od cias kinofilmu a ludia si aj tak kupuju stale lepsie a stale novsie fotaky/auta/zariadenia. To uz fakt kde sme, ked majitel A9 pouca ostatnych o tom co komu staci ...
Ja ale nikoho nepoucujem Nech si kazdy foti, cim chce. Tak je to uplne v poriadku. Vyjadrujem sa iba k a1, ze je to prehypovana zbytocnost, ktorej parametre vacsina jej vlastnikov nevyuzije a mnohe su tam iba kvoli marketingu a este navysuju uz aj tak vysoku cenu. A neporovnavaj prosim s a9. A9 je specializovany fotoaparat na sport, kvoli tomu vznikol, kvoli tomu som ho kupil a na to ho vacsinou pouzivam. A ani po takmer styroch rokoch medzi mirrorlessmi nevzniklo nic, co by mu konkurovalo.
 
matpi
2021-02-07 22:34:05
príspevok od: shagy2301
Akože rýchlejšie ostrenie, rýchlejší hľadáčik, rýchlejšia závierka a rýchlejšie karty sú pre fotenie športu zbytočnosti? Teraz to trochu preženiem ale, to čo fotíte? Beh na 100m slimákov?
Ak sa Vám tieto vlastnosti zdajú ako zbytočnosti tak si kľudne ďalej s radosťou používajte svoju A9, ale kvôli tomu že Vám váš aktuálny fotoaparát stačí neznamená, že teraz prestanú výrobcovia foťákov vyvíjať nové výkonnejšie modely. Aj mne stačí aktuálne rýchlostne môj Canon 80D, ale nerozkrikujem tu, že vlajková loď niektorého z výrobcov obsahuje zbytočnosti. Áno osobne by som tiež možno niektoré funkcie najradšej vypustil a mal k dispozícii lacnejší model ale potom by sa strhla vlna kritiky, že mrzačia daný model, ako je to bežne u Canonu.

Zmierte sa s tým že A1 je výkladná skriňa toho čo do daného tela dokáže Sony natlačiť
Vsetko, co ma a1 uz ma niektory iny sony fotak. A nechytat za slovicka...z marketingovych materialov je vsetko ako pises...rychlejsie. Avsak v praxi bude rozdiel takmer nepostrehnutelny. Z toho, co pises, vidim, ze sport nefotis. A1 nie je nahrada, ani nastupca a9. Ten fotak ma svoje urcenie, rovnako ako tri fotoaparaty radu a7. A1 je iba mackopes, ktory ich vsetky skombinoval. Ak niekto taky stroj potrebuje a je ochotny zaplatit danu sumu, nech sa paci...ale vacsina fotografov nie. A kombinaciu a zlucovanie niecoho, co uz existuje, rozhodne nenazyvam technologickym pokrokom.
 
Johnnny
2021-02-08 06:57:41
príspevok od: matpi
Ja ale nikoho nepoucujem Nech si kazdy foti, cim chce. Tak je to uplne v poriadku. Vyjadrujem sa iba k a1, ze je to prehypovana zbytocnost, ktorej parametre vacsina jej vlastnikov nevyuzije a mnohe su tam iba kvoli marketingu a este navysuju uz aj tak vysoku cenu. A neporovnavaj prosim s a9. A9 je specializovany fotoaparat na sport, kvoli tomu vznikol, kvoli tomu som ho kupil a na to ho vacsinou pouzivam. A ani po takmer styroch rokoch medzi mirrorlessmi nevzniklo nic, co by mu konkurovalo.
On to zase tak specializovany fotak na sport nie je. Len priniesol novu technolpgiu stacked snimaca. Ale EVF ma dost pomaly, odolnost na sportovy fotak nizku a ergonomicky tiez nie je uplne prikladny.

Okrem toho ma pomalu mechanicku zavierku a elektronicka hoci doteraz stale nicim okrem A9 II a A1 neprekonana, este stale nebola prekonana.

A co sa tyka zvysku, to je zase len omielanie dookola. Jednoducho ak ten fotak nepotrebujes, nekupuj si ho. Ale nehovor za vsetkych. Koniec koncov, jedneho dna si ho aj tak kupis. Mozno sa nebude volat A1, ale A9 III, alebo A7V, alebo nieco podobne a zase si z toho vlave spravis nejaky zlaty standard nad ktory nic nie je a vsetko navyse je prehypovana zbytocnost.

A este poprosim konkretne priklady fotakov ktole zvladnu 30FPS s preostrovanim pri 50Mpix. Pripadne ktory ma podobnu rychlost elektronickej uzavierky (myslim, ze tu je to 1/240) a z toho vyplyvajuce moznosti ako anti-flicker pri elektronickej zavierke, synchro s bleskom atd.
 
shagy2301
2021-02-08 08:51:06
príspevok od: matpi
Vsetko, co ma a1 uz ma niektory iny sony fotak. A nechytat za slovicka...z marketingovych materialov je vsetko ako pises...rychlejsie. Avsak v praxi bude rozdiel takmer nepostrehnutelny. Z toho, co pises, vidim, ze sport nefotis. A1 nie je nahrada, ani nastupca a9. Ten fotak ma svoje urcenie, rovnako ako tri fotoaparaty radu a7. A1 je iba mackopes, ktory ich vsetky skombinoval. Ak niekto taky stroj potrebuje a je ochotny zaplatit danu sumu, nech sa paci...ale vacsina fotografov nie. A kombinaciu a zlucovanie niecoho, co uz existuje, rozhodne nenazyvam technologickym pokrokom.
Šport fotím a to konkrétne hasičský.

Kde píšem že je to náhrada za A9? Je to vyšší vybavenejší model, nie náhrada.

Ešte raz si porovnajte čo ponúka A1 a A9 a už konečne pochopte že A1 je vlajková loď ktorá má v sebe všetko to najlepšie čo ponúka Sony, má lepšie parametre ako A9II aj A7R IV (až na nejaký ten megapixel menej, to uznávam).
Ak sa Vám ten rozdiel vo výbavách medzi A1 a A9 zdá málo na to aby ste uznali že A1 je vlajková loď tak nám tu prosím napíšte čo by podľa Vás mala A1 obsahovať aby ste pochopili že je to vrchol ponuky, nie priama náhrada lacnejších modelov
 
matpi
2021-02-08 11:24:59
príspevok od: shagy2301
Šport fotím a to konkrétne hasičský.

Kde píšem že je to náhrada za A9? Je to vyšší vybavenejší model, nie náhrada.

Ešte raz si porovnajte čo ponúka A1 a A9 a už konečne pochopte že A1 je vlajková loď ktorá má v sebe všetko to najlepšie čo ponúka Sony, má lepšie parametre ako A9II aj A7R IV (až na nejaký ten megapixel menej, to uznávam).
Ak sa Vám ten rozdiel vo výbavách medzi A1 a A9 zdá málo na to aby ste uznali že A1 je vlajková loď tak nám tu prosím napíšte čo by podľa Vás mala A1 obsahovať aby ste pochopili že je to vrchol ponuky, nie priama náhrada lacnejších modelov
Fotil som uz viacerymi "vlajkovymi lodami". A tento termin pre mna nic neznamena. Ze je nieco top na papieri si v praxi castokrat ani nevsimnes. Poviem to trochu cynicky...tento fotak je uzasny pre youtuberov a ludi, ktori pravdepodobne ziadny iny top model nemali. Ak ma niekto najnovsiu a7r, a7s alebo a9...tento fotak mu ziadne nove moznosti neprinesie.
 
ludy
2021-02-08 11:33:07
príspevok od: shagy2301
Šport fotím a to konkrétne hasičský.

Kde píšem že je to náhrada za A9? Je to vyšší vybavenejší model, nie náhrada.

Ešte raz si porovnajte čo ponúka A1 a A9 a už konečne pochopte že A1 je vlajková loď ktorá má v sebe všetko to najlepšie čo ponúka Sony, má lepšie parametre ako A9II aj A7R IV (až na nejaký ten megapixel menej, to uznávam).
Ak sa Vám ten rozdiel vo výbavách medzi A1 a A9 zdá málo na to aby ste uznali že A1 je vlajková loď tak nám tu prosím napíšte čo by podľa Vás mala A1 obsahovať aby ste pochopili že je to vrchol ponuky, nie priama náhrada lacnejších modelov
Don't feed the troll
 
shagy2301
2021-02-08 11:47:48
príspevok od: ludy
Don't feed the troll
Už končím
 
matpi
2021-02-08 11:48:32
príspevok od: Johnnny
On to zase tak specializovany fotak na sport nie je. Len priniesol novu technolpgiu stacked snimaca. Ale EVF ma dost pomaly, odolnost na sportovy fotak nizku a ergonomicky tiez nie je uplne prikladny.

Okrem toho ma pomalu mechanicku zavierku a elektronicka hoci doteraz stale nicim okrem A9 II a A1 neprekonana, este stale nebola prekonana.

A co sa tyka zvysku, to je zase len omielanie dookola. Jednoducho ak ten fotak nepotrebujes, nekupuj si ho. Ale nehovor za vsetkych. Koniec koncov, jedneho dna si ho aj tak kupis. Mozno sa nebude volat A1, ale A9 III, alebo A7V, alebo nieco podobne a zase si z toho vlave spravis nejaky zlaty standard nad ktory nic nie je a vsetko navyse je prehypovana zbytocnost.

A este poprosim konkretne priklady fotakov ktole zvladnu 30FPS s preostrovanim pri 50Mpix. Pripadne ktory ma podobnu rychlost elektronickej uzavierky (myslim, ze tu je to 1/240) a z toho vyplyvajuce moznosti ako anti-flicker pri elektronickej zavierke, synchro s bleskom atd.
K prvemu odstavcu. Prave ten stacked snimac umoznuje fotit uplne vsetko, vratane rychleho pohybu, cisto na el. uzavierku. Odolnost...x-krat som fotil aj cele dni v dazdi, v snehu...stale funguje bez problemov. Ergonomia je iba vecou zvyku.

K poslednemu odstavcu. Iba hikas nad papierovymi parametrami. V praxi to je zbytocne, resp. rozdiel si nevsimnes. 30fps...naco ti to je??? Fotit na el. uzavierku s hss bleskami? Opat...naco??? Nehnevaj sa ale vypichujes ozaj nepodstatne blbosti.

Ten fotak je top, kludne si ho nazyvaj vlajkovou lodou, kup si ho ked ta tak fascinuje. Ale mna okrem brutalne prestrelenej ceny absolutne nicim nezaujal.
 
matpi
2021-02-08 11:58:39
príspevok od: ludy
Don't feed the troll
Toto je diskusia. A to, ze nezdielam rovnake nadsenie ako zvysok a vyjadrujem svoj opacny nazor, neznamena, ze som troll. Ujasni si to
 
poto73
2021-02-08 12:54:52
príspevok od: matpi
Termin "vlajkova lod" uz podla mna patri do minulosti. Hlavne pri Sony
7290,- $ ak si dobre pamätám z článku ... Pardon dokonca € ! Je ale potreba rozlíšiť profi telá pre širšie masy a telá na čisto profesionálne zameranie. Napr. u D5 bolo všeobecne známe, že mala horší obrazový výstup než D850. Mala ale taký súbor vlastností a výbavy a odolnosti, ktoré by "bežný" fotograf nevyužil ... A to aj za cenu o málo horšej obrazovej kvality. Zagugli a nájdi si rozbor 1Dx Mk.III ! Len ostriaci modul čo používa ! Celkovo si myslím, že je možné, že celý ten hardware by si ani do tak malého tela nenapchal. 1DxMkIII je sice DSLR so všetkými svojimi obmedzeniami, ale je to masterpiece !
 
poto73
2021-02-08 12:56:45
príspevok od: fatality
ak je strasna a1ky,tak potom aj 1dxm3 a d6..u vsetkych je/bola uvadzacia cena 6499$..
vedia kam mieria - vlajkova lod a cenu nastavili podla toho..s tym ze momentalne ta alfa
ponuka za tie peniaze (papierovo) viac nez tie d-ecka..ci bude aj v terene uvidime
7290,- $ ak si dobre pamätám z článku ... Pardon dokonca € ! Je ale potreba rozlíšiť profi telá pre širšie masy a telá na čisto profesionálne zameranie. Napr. u D5 bolo všeobecne známe, že mala horší obrazový výstup než D850. Mala ale taký súbor vlastností a výbavy a odolnosti, ktoré by "bežný" fotograf nevyužil ... A to aj za cenu o málo horšej obrazovej kvality. Zagugli a nájdi si rozbor 1Dx Mk.III ! Len ostriaci modul čo používa ! Celkovo si myslím, že je možné, že celý ten hardware by si ani do tak malého tela nenapchal. 1DxMkIII je sice DSLR so všetkými svojimi obmedzeniami, ale je to masterpiece !
 
poto73
2021-02-08 13:02:07
príspevok od: poto73
7290,- $ ak si dobre pamätám z článku ... Pardon dokonca € ! Je ale potreba rozlíšiť profi telá pre širšie masy a telá na čisto profesionálne zameranie. Napr. u D5 bolo všeobecne známe, že mala horší obrazový výstup než D850. Mala ale taký súbor vlastností a výbavy a odolnosti, ktoré by "bežný" fotograf nevyužil ... A to aj za cenu o málo horšej obrazovej kvality. Zagugli a nájdi si rozbor 1Dx Mk.III ! Len ostriaci modul čo používa ! Celkovo si myslím, že je možné, že celý ten hardware by si ani do tak malého tela nenapchal. 1DxMkIII je sice DSLR so všetkými svojimi obmedzeniami, ale je to masterpiece !
Len doplním, že je potreba zohľadniť aj dátum uvedenia jednotlivých modelov. Už aj pol roka hrá vo vývoji rolu.
 
Johnnny
2021-02-08 13:18:14
príspevok od: matpi
K prvemu odstavcu. Prave ten stacked snimac umoznuje fotit uplne vsetko, vratane rychleho pohybu, cisto na el. uzavierku. Odolnost...x-krat som fotil aj cele dni v dazdi, v snehu...stale funguje bez problemov. Ergonomia je iba vecou zvyku.

K poslednemu odstavcu. Iba hikas nad papierovymi parametrami. V praxi to je zbytocne, resp. rozdiel si nevsimnes. 30fps...naco ti to je??? Fotit na el. uzavierku s hss bleskami? Opat...naco??? Nehnevaj sa ale vypichujes ozaj nepodstatne blbosti.

Ten fotak je top, kludne si ho nazyvaj vlajkovou lodou, kup si ho ked ta tak fascinuje. Ale mna okrem brutalne prestrelenej ceny absolutne nicim nezaujal.
Umoznuje fotit vacsinu veci na elektronicku uzavierku. Stale mozu nastat situacie kedy to nestaci a nastane rolling shutter. A1 riesi aj vacsinu tychto situacii.

A9 nemam, ale pamatam si chalana zo SONY gangu ktory prisiel tusim z Dakaru a tvrdil, ze z A9 a A7R III mysel vysypat piesok (zo 7R III doslovne, z A9 nie tam celkom , ale videl tam potencial na zlepsenie)

Rozdiel tu je 10 snimkov, to si urcite vsimnes. Ci ich potrebujes je individualne. Ja nie, ale je to tam.

Fotit s el zavierkou s bleskom mozes napriklad na svadbe. Preco nie ?

Nepotrebujem si ho kupovat, som ok s tym co mam. Navyse ako som pisal vyssie, tipujem, ze si ho nakoniec pod inym nazvom kupis ty
 
fatality
2021-02-08 14:38:15
príspevok od: poto73
7290,- $ ak si dobre pamätám z článku ... Pardon dokonca € ! Je ale potreba rozlíšiť profi telá pre širšie masy a telá na čisto profesionálne zameranie. Napr. u D5 bolo všeobecne známe, že mala horší obrazový výstup než D850. Mala ale taký súbor vlastností a výbavy a odolnosti, ktoré by "bežný" fotograf nevyužil ... A to aj za cenu o málo horšej obrazovej kvality. Zagugli a nájdi si rozbor 1Dx Mk.III ! Len ostriaci modul čo používa ! Celkovo si myslím, že je možné, že celý ten hardware by si ani do tak malého tela nenapchal. 1DxMkIII je sice DSLR so všetkými svojimi obmedzeniami, ale je to masterpiece !
6499$ vsetky tri..je to lahko dohladatelne..
a stale neviem,co sa tu vlastne riesi..
pre C a N to boli svojho casu(a mozno stale este su) ich najlepsie fotaky a tomu zodpovedala aj ich cena..a nie zo srandy nastavena na dolar presne rovnaka..
pre Sony je toto ich momentalny naj fotak a tomu zodpoveda aj jeho cena a nie zo srandy presne taka ista ako 1dxm3 a d6 v dobe uvedenia..
akurat,ze doba pokrocila a technologicky vyspela firma dnes dokaze vyrobit nielen fotak,co je rychly a ma presne a rychle ostrenie,ale zaroven aj vysoke rozlisenie..
takze ak sa profik rozhodne pre rychly stroj,dostane k nemu este aj vysoke rozlisenie+vyborne video..ak sa rozhodne pre vysoke rozlisenie,dostane k nemu spickove ostrenie a video..a to za cenu,
za ktoru mal kedysi "len" rychly stroj..

 
matpi
2021-02-08 15:13:27
príspevok od: Johnnny
Umoznuje fotit vacsinu veci na elektronicku uzavierku. Stale mozu nastat situacie kedy to nestaci a nastane rolling shutter. A1 riesi aj vacsinu tychto situacii.

A9 nemam, ale pamatam si chalana zo SONY gangu ktory prisiel tusim z Dakaru a tvrdil, ze z A9 a A7R III mysel vysypat piesok (zo 7R III doslovne, z A9 nie tam celkom , ale videl tam potencial na zlepsenie)

Rozdiel tu je 10 snimkov, to si urcite vsimnes. Ci ich potrebujes je individualne. Ja nie, ale je to tam.

Fotit s el zavierkou s bleskom mozes napriklad na svadbe. Preco nie ?

Nepotrebujem si ho kupovat, som ok s tym co mam. Navyse ako som pisal vyssie, tipujem, ze si ho nakoniec pod inym nazvom kupis ty
Ja ti pisem moje realne skusenosti s a9. Nic v zlom, ale kedze pouzivam jednu z predoslych "vlajkovych lodi", tak viem o nieco lepsie posudit, co je na fotoaparate pouzitelny parameter a co je uz iba zbytocny marketing.

Napr. 30fps urcite narobi viac skody ako uzitku. Je to trikrat viac fotiek ako mojich 10fps, ktore pouzivam. To znamena trikrat dlhsie triedenie a vyberanie fotiek, z ktorych sa vacsina podoba ako vajce vajcu Argument...ale je to tam, ak by si potreboval...je hlupy. Nebudes to potrebovat, nikdy, ver mi

Pod inym menom to uz bude iny fotak. A ak mi prinesie v praxi vyuzitelne zlepsenia, tak si ho samozrejme kupim. Ale marketingovy produkt typu a1 za nekrestanske prachy rozhodne nechcem.
 
Johnnny
2021-02-08 16:14:01
príspevok od: matpi
Ja ti pisem moje realne skusenosti s a9. Nic v zlom, ale kedze pouzivam jednu z predoslych "vlajkovych lodi", tak viem o nieco lepsie posudit, co je na fotoaparate pouzitelny parameter a co je uz iba zbytocny marketing.

Napr. 30fps urcite narobi viac skody ako uzitku. Je to trikrat viac fotiek ako mojich 10fps, ktore pouzivam. To znamena trikrat dlhsie triedenie a vyberanie fotiek, z ktorych sa vacsina podoba ako vajce vajcu Argument...ale je to tam, ak by si potreboval...je hlupy. Nebudes to potrebovat, nikdy, ver mi

Pod inym menom to uz bude iny fotak. A ak mi prinesie v praxi vyuzitelne zlepsenia, tak si ho samozrejme kupim. Ale marketingovy produkt typu a1 za nekrestanske prachy rozhodne nechcem.
Tak napriklad ja mam na Olympuse 60 snimkov za sekundu (bez AF) a sice to extra nevyuzivam, ale par krat som to (vedome) zapnute mal. Zrejme som len naletel marketingovym reciam.

Akoze pod inym nazvom tie vlastnosti a parametre zacnu davat zmysel ? Novy fotak si uz urcite nekupis, ver mi. Rychlost nepotrebujes, snimac nepotrebujes, AF nepotrebujes, odolnost nepotrebujes ... A9 to ma vsetko tak ako ma byt a vsetko navyse je zbytocny hype, ver mi
 
josseee
2021-02-08 16:16:39
príspevok od: matpi
K prvemu odstavcu. Prave ten stacked snimac umoznuje fotit uplne vsetko, vratane rychleho pohybu, cisto na el. uzavierku. Odolnost...x-krat som fotil aj cele dni v dazdi, v snehu...stale funguje bez problemov. Ergonomia je iba vecou zvyku.

K poslednemu odstavcu. Iba hikas nad papierovymi parametrami. V praxi to je zbytocne, resp. rozdiel si nevsimnes. 30fps...naco ti to je??? Fotit na el. uzavierku s hss bleskami? Opat...naco??? Nehnevaj sa ale vypichujes ozaj nepodstatne blbosti.

Ten fotak je top, kludne si ho nazyvaj vlajkovou lodou, kup si ho ked ta tak fascinuje. Ale mna okrem brutalne prestrelenej ceny absolutne nicim nezaujal.
blesk na el. uzavierke mna osobne velmi potesil...a predpokladam ze kazdeho kto foti nejake eventy/reporty/svadby a rad foti "potichu". Uz viac netreba ako debil 300 krat za den prepinat z elektrickej na mechanicku ked chces blesknut...neskutocna otrava (+ si samozrejme potichu aj pri zablesku). S tymto fotakom cely den na tichospust a hotovo

ale tak fotak ma aj ine novinky, ktore inde nevidno a myslim ze su pouzitelne:
-synchronizacia blesku na 1/400 resp. 1/500
-bezstratova kompresia RAW (konecne!)
-antifliker na tichospusti... Spolu s vylepsenym readoutom (1.5 x rychlejsi oproti a9) odstrani banding na dobro (a9 v tom bola celkom dobra, ale stavalo sa aj s nou ze clovek schyta "zlte ciary" pri umelom svetle)
-240fps kukatko Myslim ze pri rychlom sporte hadam aj vyuzitelna vec
-9.4 mil. bodov+zvacsenie 0.9 (dobre, toto ma aj A7s3..ale tak podla mna je to kukatko neskutocne)
a kopec dalsich drobnosti co potesia

k tomu rozliseniu: Dost vela ludi si pytalo A9 s velkym rozlisenim (teda aspon podla ankiet na SAR). Vravis ze velke rozlisenie netreba. Ja nemyslim ze je to na zahodenie. Uz len to ze sa vies prepnut do cropu a ziskavas 1.5x pri stale dost dobrom rozliseni. Pri sporte/wildlife to lahko vyuzijes. Stuknes a mas zo 400mm 600mm. Alebo mas nasadenu pevnu 35ku...stlacis tlacitko a mas z nej 50ku. Dva objektivy v jednom

Ono to vyznieva ze to beres az prilis zo svojho pohladu..teba nezaujal a nevyuzijes co ponuka. Oka, to ti nik neberie, ale ako vidis je vela ludi co su z z toho fotaka nadseni, vratane mna (uz menej z tej ceny,vsakze )
 
matpi
2021-02-08 16:46:16
príspevok od: josseee
blesk na el. uzavierke mna osobne velmi potesil...a predpokladam ze kazdeho kto foti nejake eventy/reporty/svadby a rad foti "potichu". Uz viac netreba ako debil 300 krat za den prepinat z elektrickej na mechanicku ked chces blesknut...neskutocna otrava (+ si samozrejme potichu aj pri zablesku). S tymto fotakom cely den na tichospust a hotovo

ale tak fotak ma aj ine novinky, ktore inde nevidno a myslim ze su pouzitelne:
-synchronizacia blesku na 1/400 resp. 1/500
-bezstratova kompresia RAW (konecne!)
-antifliker na tichospusti... Spolu s vylepsenym readoutom (1.5 x rychlejsi oproti a9) odstrani banding na dobro (a9 v tom bola celkom dobra, ale stavalo sa aj s nou ze clovek schyta "zlte ciary" pri umelom svetle)
-240fps kukatko Myslim ze pri rychlom sporte hadam aj vyuzitelna vec
-9.4 mil. bodov+zvacsenie 0.9 (dobre, toto ma aj A7s3..ale tak podla mna je to kukatko neskutocne)
a kopec dalsich drobnosti co potesia

k tomu rozliseniu: Dost vela ludi si pytalo A9 s velkym rozlisenim (teda aspon podla ankiet na SAR). Vravis ze velke rozlisenie netreba. Ja nemyslim ze je to na zahodenie. Uz len to ze sa vies prepnut do cropu a ziskavas 1.5x pri stale dost dobrom rozliseni. Pri sporte/wildlife to lahko vyuzijes. Stuknes a mas zo 400mm 600mm. Alebo mas nasadenu pevnu 35ku...stlacis tlacitko a mas z nej 50ku. Dva objektivy v jednom

Ono to vyznieva ze to beres az prilis zo svojho pohladu..teba nezaujal a nevyuzijes co ponuka. Oka, to ti nik neberie, ale ako vidis je vela ludi co su z z toho fotaka nadseni, vratane mna (uz menej z tej ceny,vsakze )
Ja nikomu jeho nadsenie z tohto fotaku neberiem. Len vyjadrujem svoje osobne nie az tak velke nadsenie

Tento rok by mali prist a7iv aj a9iii. Na tieto fotaky sa tesim urcite viac. Myslim, ze vacsina veci z a1 v nich bude, ale tym, ze su to specializovanejsie stroje aj ich cena bude priaznivejsia.

Btw. nikdy som v tejto diskusii nepovedal, ze a9 je nejaky zlaty standard, je to jednoducho fotak, ktory ako jediny z mirorlessov dokaze fotit sport bez akychkolvek problemov a zavahani. Samozrejme, par vylepseni by uz potreboval.
 
matpi
2021-02-08 16:57:31
príspevok od: Johnnny
Tak napriklad ja mam na Olympuse 60 snimkov za sekundu (bez AF) a sice to extra nevyuzivam, ale par krat som to (vedome) zapnute mal. Zrejme som len naletel marketingovym reciam.

Akoze pod inym nazvom tie vlastnosti a parametre zacnu davat zmysel ? Novy fotak si uz urcite nekupis, ver mi. Rychlost nepotrebujes, snimac nepotrebujes, AF nepotrebujes, odolnost nepotrebujes ... A9 to ma vsetko tak ako ma byt a vsetko navyse je zbytocny hype, ver mi
Neviem, ci zamerne prekrucas moje slova alebo ich naozaj nevies pochopit Zmysel mi dava fotoaparat, ktory ma vyuzitelne parametre. Na svoj ucel. A tie nevyuzitelne blbosti nech su uplne vsetky v tom tvojom fotaku, aby si sa mohol vytesovat, aku mega masinu mas. A pisat na forach, ze si to mal "parkrat" zapnute
 
Johnnny
2021-02-08 17:25:06
príspevok od: matpi
Neviem, ci zamerne prekrucas moje slova alebo ich naozaj nevies pochopit Zmysel mi dava fotoaparat, ktory ma vyuzitelne parametre. Na svoj ucel. A tie nevyuzitelne blbosti nech su uplne vsetky v tom tvojom fotaku, aby si sa mohol vytesovat, aku mega masinu mas. A pisat na forach, ze si to mal "parkrat" zapnute
Co sa Ti zase zda prekrutene ? To, ze ty uz zrazu vlastne nikomu nadsenie neberiem a tvoje dojmy su subjektivne nie je prekrucanie ?

Ty proste tresnes, ze nieco nepotrebujes, ja Ti napisem ze sa to naopak moze hodit, niekto iny Ti napise zoznam veci ktore su na tom fotaku lepsie, ale vsetko je vlastne zbytocne a fotak je zly, lebo zvlada viac nez potrebujes ?

A povedat mne, ze sa vytesujem z Olympusu ako zo super mega masiny, tak to uz je silna kava ...
 
matpi
2021-02-08 17:35:46
príspevok od: Johnnny
Co sa Ti zase zda prekrutene ? To, ze ty uz zrazu vlastne nikomu nadsenie neberiem a tvoje dojmy su subjektivne nie je prekrucanie ?

Ty proste tresnes, ze nieco nepotrebujes, ja Ti napisem ze sa to naopak moze hodit, niekto iny Ti napise zoznam veci ktore su na tom fotaku lepsie, ale vsetko je vlastne zbytocne a fotak je zly, lebo zvlada viac nez potrebujes ?

A povedat mne, ze sa vytesujem z Olympusu ako zo super mega masiny, tak to uz je silna kava ...
Jejda To, ze sa NIECO moze NIEKOMU hodit, s tym uplne suhlasim. Ale to, ze ma jeden fotak uplne VSETKO, takmer NIKTO realne nevyuzije. A nie je to moj subjektivny nazor ale objektivny fakt.

A nevravim, ze sa vytesujes z olympusu ako zo super masiny....vravim, ze ti prajem super masinu so vsetkymi papierovymi mega vychytavkami, z ktorej by si sa mohol vytesovat. A obcas nejaku vychytavku aj zapnut
 
Johnnny
2021-02-08 17:46:29
Obcas aj nejaku zapnem

Stale som nejak nepochopil, co Ti vadi. Napriklad Ondrej Prosicky. Zrejme fotograf amater, ma ak sa nemylim A9 aj A7 R4. Zrejme vyuzije obe a zrejme prezije, ak jeden fotak zvladne oboje a lepsie, nez jeho dva sucasne.

Ja naozaj nechapem, preco ludom vadi, ze sa veci vyvijaju a zlepsuju. A uz duplom nechapem, preco ich nakoniec aj kupuju. Preco proste nedogasu ignorovat, veci ktore nepotrebuju a pochopit, ze potreby su individualne. Toto mi vzdy bude zahadou.
 
matpi
2021-02-08 18:03:43
príspevok od: Johnnny
Obcas aj nejaku zapnem

Stale som nejak nepochopil, co Ti vadi. Napriklad Ondrej Prosicky. Zrejme fotograf amater, ma ak sa nemylim A9 aj A7 R4. Zrejme vyuzije obe a zrejme prezije, ak jeden fotak zvladne oboje a lepsie, nez jeho dva sucasne.

Ja naozaj nechapem, preco ludom vadi, ze sa veci vyvijaju a zlepsuju. A uz duplom nechapem, preco ich nakoniec aj kupuju. Preco proste nedogasu ignorovat, veci ktore nepotrebuju a pochopit, ze potreby su individualne. Toto mi vzdy bude zahadou.
Jasne, ze si nepochopil....lebo mi to nevadi Hovorim o a1, ze takmer kazdy fotograf vyuzije iba zlomok jeho schopnosti...a to je skoda.

Ale prajem ho kazdemu, kto z neho padol na zadok, vratane teba.

Koncim debatu
 
Johnnny
2021-02-08 18:16:34
príspevok od: matpi
Jasne, ze si nepochopil....lebo mi to nevadi Hovorim o a1, ze takmer kazdy fotograf vyuzije iba zlomok jeho schopnosti...a to je skoda.

Ale prajem ho kazdemu, kto z neho padol na zadok, vratane teba.

Koncim debatu
Ano, padam z neho na zadok, pretoze ho vnimam ako skvely kus techniky. Nie ako nieco co potrebujem. Nepotrebujem ani FF (preto ho nemam)

To, ze kazdy fotograf vyuzije len zlomok jeho schopnosti je mozno skoda, ale je to chyba fotografa a nie fotaku. Ako som povedal, nemozes prist do obchodu s tym, ze chces nizsiu cenu, lebo nevies fotit, alebo ... ja neviem, nechces tocit video. To je nezmysel, co asi uznas aj sam.

Inak take drobne zamyslenie. Ked si vezmes napriklad 1DX, je to najlepsia video DSLR Canonu. Ten snimac nekrici, pretoze 20Mpix je na 4K viac nez dost, ale ak chce SONY niecomu podobnemu konkurovat a mat A1 zaroven aj ako skvely fotak na video, ten snimac sa stava nutnostou, nakolko ho na 8K potrebujes. A to ze zvladne 30FPS a podobne su veci ktore su tam uz len tak mimochodom. Nejde mozno ani o metu ktoru chceli dosiahnut, ale s tak rychlym snimacom a CPU to tam dali len tak mimochodom

Takze ono to vlastne dava zmysel.
 
MagickVamp
2021-02-09 09:00:50
Ja by som z toho fotaka vyuzil takmer vsetko a myslim ze kazdy wildlifer. 50mpx idealne na moznost prepnutia do cropu ako bolo spominane aj vyssie. Ticha zavierka, bez rolling shuter efektu. Prijemny hladacik. Vela fps ked je na fotku par sekund sa tiez zide. Hmm rozmyslam co by som tam nevyuzil. Snad len 8K lebo videa takmer vobec netocim, ale hold video dnes toci kazdy fotak a keby tam video nedali tak by ma sralo ze raz za cas by som natocit daco chcel a nemohol by som. To som si vravel aj pri R5, naco tam to video 8K, len mi tym dvihaju cenu. Otazka o kolko to tu cenu zdvihlo? Skor by som povedal, ze novy procesor a cip to proste umoznuju a nemat ci mat to tam cenu velmi nemeni.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2021-03-16 09:18:21
Som myslel, že 7000 eur môže stať iba Leica. Ktovie aký stroj bude mať Canon a Nikon za 7000 eur!?
 
fatality
2021-03-16 13:14:03
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Som myslel, že 7000 eur môže stať iba Leica. Ktovie aký stroj bude mať Canon a Nikon za 7000 eur!?
stoji 6499$..presne tolko stal 1dxm3 a d6 v dobe uvedenia ..
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2021-03-16 18:04:10
príspevok od: fatality
stoji 6499$..presne tolko stal 1dxm3 a d6 v dobe uvedenia ..
V USA by to bolo v poriadku, ale v Európe máme euro a jeho hodnota je vyššia. Ja však myslím na konkurenciu vo svete bezzrkadloviek. Canon R5 a Nikon Z7II asi nebudú jeho rovnocenní konkurentmi.
 
fatality
2021-03-18 09:08:15
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
V USA by to bolo v poriadku, ale v Európe máme euro a jeho hodnota je vyššia. Ja však myslím na konkurenciu vo svete bezzrkadloviek. Canon R5 a Nikon Z7II asi nebudú jeho rovnocenní konkurentmi.
gro mojho prispevku nebolo,ze nestoji 7000 ale 6500 akychkolvek penazi,ani riesit,preco so silnejsim eurom stoji vsetko v europe viac,nez v usa(btw.je to koli nepripocitanej dani v usa-cene oproti europskej cene,ktora dan obsahuje), ale ze nielen leica,ale aj canon,aj nikon 6000-7000ove masiny maju,tie najjj zo svojho portfolia,takisto ako teraz sony a1..
a konkurenciou vo svete csc jej samozrejme budu nahrady za 1dxm3 a d6 - r1 a z9..
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2021-11-10 10:46:27
Nechápem, prečo sa Sony rozhodol na svoju vlajkovú lod zavesiť cenovku presahujúcu 7000 eur? Sony nie je Leica! Chápem ale, že Sony už stratil v oblasti mirrorless fotoaparátov svoje prvenstvo a moc možností podľa mňa už nemá. Canon R3 a Nikon Z9 dnes už predstavujú nový pohľad na svet profesionálnej techniky a obávam sa, že Sony touto svojou premrštenou cenou si iba pridal klinec do rakvy. Absencia vstavaného vertikálneho gripu u Sony A1 je asi to, čo v súčasnosti oddeľuje profesionálnu triedu mirrorless fotoaparátov od bežnej triedy. U Sony sa mi vždy páčilo to, že ich bezzrkadlovky mali oproti konkurencií menšie rozmery, ale ako tak pozorujem zisťujem, že každý nasledujúci model je oproti svojmu predchodcovi o čosi väčší. Krásnym príkladom toho je nový Sony A7 IV. Dnes, keď už má Canon a Nikon svoju vlajkovú lod mi príde názov tohto článku trochu smiešni, ale vo februári tohto roku ešte nikto nemohol tušiť aká silná bude konkurencia. Na môj vkus ma Sony príliš rozsiahlu základnú svojho portfólia vo svete mirrorless fotoaparátov. Je tu rada 7/7R/7S/9/1 a nie som si istý, či na silnom konkurenčnom trhu obstojí.
 
fatality
2021-11-11 13:24:50
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Nechápem, prečo sa Sony rozhodol na svoju vlajkovú lod zavesiť cenovku presahujúcu 7000 eur? Sony nie je Leica! Chápem ale, že Sony už stratil v oblasti mirrorless fotoaparátov svoje prvenstvo a moc možností podľa mňa už nemá. Canon R3 a Nikon Z9 dnes už predstavujú nový pohľad na svet profesionálnej techniky a obávam sa, že Sony touto svojou premrštenou cenou si iba pridal klinec do rakvy. Absencia vstavaného vertikálneho gripu u Sony A1 je asi to, čo v súčasnosti oddeľuje profesionálnu triedu mirrorless fotoaparátov od bežnej triedy. U Sony sa mi vždy páčilo to, že ich bezzrkadlovky mali oproti konkurencií menšie rozmery, ale ako tak pozorujem zisťujem, že každý nasledujúci model je oproti svojmu predchodcovi o čosi väčší. Krásnym príkladom toho je nový Sony A7 IV. Dnes, keď už má Canon a Nikon svoju vlajkovú lod mi príde názov tohto článku trochu smiešni, ale vo februári tohto roku ešte nikto nemohol tušiť aká silná bude konkurencia. Na môj vkus ma Sony príliš rozsiahlu základnú svojho portfólia vo svete mirrorless fotoaparátov. Je tu rada 7/7R/7S/9/1 a nie som si istý, či na silnom konkurenčnom trhu obstojí.
d6 uvadzacia cena 7499€..1dxm3 uvdzacia cena 7599€.. tak co je divne na 7300€ za a1?
a o akych klincoch do rakvy Sony to vravis? Fotaky a objektivy sa im predavaju ako cerstve rozky a
je to mega kolos s viacerymi diviziami..
a ked je 5 modelovych rad Sony vela, tak co je potom 5 modelovych rad Canonu (RP,R,R5,R6,R3) alebo "az" o jednu radu menej Nkonu?
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2021-11-11 19:08:24
príspevok od: fatality
d6 uvadzacia cena 7499€..1dxm3 uvdzacia cena 7599€.. tak co je divne na 7300€ za a1?
a o akych klincoch do rakvy Sony to vravis? Fotaky a objektivy sa im predavaju ako cerstve rozky a
je to mega kolos s viacerymi diviziami..
a ked je 5 modelovych rad Sony vela, tak co je potom 5 modelovych rad Canonu (RP,R,R5,R6,R3) alebo "az" o jednu radu menej Nkonu?
Sony ale nie je Canon. Mám namysli širšie časové obdobie. Mnoho užívateľov prešli ku Sony hlavne preto, že ako jediná značka poskytovala mirrirless fotoaparát s fullframe snímačom. Dnes má ale každá úspešná firma vo svete fotografie svoj vlastný mirrirless s fullframe snímačom. Pokiaľ sa jedná o Canon, tak každá rada má odlišný dizajn a je určená pre iného užívateľa zatiaľ čo Sony dlhodobo vychádzal z toho istého dizajnu a iba za posledný rok došlo ku zmenám. Sony napríklad nemá žiadnu bezzrkadlobku, ktorá by bola na úrovni Canonu RP (fullframe mirrorless do 1000€).
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia