Hore

Český Krumlov

Mesto Český Krumlov je situované v juhozápadnej časti Českej republiky v Jihočeskom kraji, 24 km juhozápadne od Českých Budějovíc. Leží v údolí rieky Vltavy na úpätí CHKO Blanský les.

Názov tohto historického mesta pochádza z nemeckého „Krumme Aue". Pýtate sa prečo niekto v minulosti nazval toto mestečko práve „Krivý luh"? Ak sa pozriete na mapu mesta, či na jeho fotografiu z vtáčej perspektívy, hneď vám to bude jasné. Mesto sa rozkladá na brehoch esovite zakriveného meandru rieky Vltava. Prívlastok Český sa zaužíval už od roku 1439, aby ho tak ľahšie odlíšili od Moravského Krumlova.

Mesto Český Krumlov leží na meandri rieky Vltava.

Najstaršie osídlenie sa datuje do staršej doby kamennej. Hrádok na ľavom brehu Vltavy bol synom Vítka z Prčic postavený niekedy medzi rokmi 1230 až 1239. Samotné mesto však bolo založené až roku 1274. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1253, spomína sa v nej ako Chrumbenowe, v latinských listinách ako Crumlovia alebo Crumlovium.

Začiatkom 14.storočia rod Vítkovcov z Krumlova vymrel a ich dedičstvo získali páni z Romžberka, ktorí taktiež patrili k jednej z vetiev Vítkovcov. Tí sa ihneď po získaní majetku presťahovali z hradu Romžberk do Krumlova a mesto sa tak stalo centrom rozsiahleho panstva.

Pohľad na mesto zo Zámku Český Krumlov. 

V nasledujúcom období nadobúdal rod Romžberkovcov i Krumlov na dôležitosti, mesto hospodársky rástlo. Koncom

15. storočia dochádza k postupnej germanizácii mesta. Spôsobená bola príliv nemeckých baníkov po tom, ako tu v roku 1475 boli otvorené strieborné bane. V roku 1494 sa Krumlov stáva kráľovským mestom. V 16. storočí banícka aktivita vrcholí, avšak už na prelome 16. a 17. storočia boli zásoby striebornej rudy vyťažené.

V druhej polovici 16. storočia bol krumlovský hrad prestavaný na pohodlné zámocké sídlo. Začiatkom 17. storočia predal , posledný člen Romžberského rodu Petr Vok, Krumlov cisárovi Rudolfovi II.. V roku 1622 ho však cisár

Ferdinand II. daroval Janovi Oldřichovi z Eggenberka. Po vymretí jeho rodu sa panstvo až do roku 1940 stalo majetkom Schwarzenberkov.

Zámok Český Krumlov.

V polovici 19. storočia sa Český Krumlov stáva okresným mestom, z vtedajších 8 300 obyvateľov tu však žilo iba 1 500 Čechov. Národnostné nepokoje medzi českou menšinou a väčšinovými Nemcami sa začali prejavovať už v 19. storočí.

Po prvej svetovej vojne existovali snahy nemeckej väčšiny o pripojenie Krumlova k Rakúsku. Boli však neúspešné
a 28. novembra 1918 bolo mesto obsadené novovzniknutou československou armádou.

Mníchovskou dohodou z roku 1938 bol Krumlov, ako časť Sudet, postúpený Nemeckej ríši. V 1945 bol oslobodený americkou armádou, nemecké obyvateľstvo bolo odsunuté a mesto osídľované českými prisťahovalcami.

V roku 1963 bolo stredoveké centrum mesta vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu, v roku 1992 zapísané

do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a roku 2003 bolo predmestie Plešivec vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.

Mesto si zachovalo historický charakter.

Významné pamiatky Českého Krumlova:

Zámok Český Krumlov je po Pražskom hrade druhým najrozsiahlejším zámockým komplexom v Česku. Poloha mesta v kontaktnej zóne medzi českým vnútrozemím, rakúskym a bavorský podunajským priestorom a severným Talianskom sa prejavila neopakovateľnou talianskou renesančnou podobou zámku i samotného mesta.

Zámok Český Krumlov

Most Na plášti. Niekoľkoposchodové premostenie Jelenej záhrady, ktoré spája zámok so Zámockou záhradou. Pochádza z roku 1764.

Most Na plášti.

Zámocká záhrada bola založená v 2. polovici 16. storočia. Jej dĺžka je 700 m a rozloha 10 ha. Nachádza sa v nej Kaskádová fontána i barokový letohrádok Bellarie.

Systém ulíc s pravidelným námestím je nezmenený od svojho založenia. Neprehliadnuteľné je množstvo zachovaných gotických, renesančných i barokových mestských domov.

Historické budovy zaujmú zdobením.

Radnica. Renesančná stavba z 2. polovice 16. storočia.

Kostol sv. Víta. Gotický trojloďový kostol postavený v rokoch 1408 - 1439.

Mestské hradby obopínajúce štvrť Latrán. Ich dnešná podoba pochádza z 15. storočia, jedinou zachovanou mestskou bránou je Budějovická brána.

Kostol sv. Jošta je pôvodne gotický kostol, mnohokrát prestavaný. Do 20. storočia slúžil ako obytný dom, dnes sa v ňom nachádza múzeum bábok.

Foto: Igor Lebiedzik

Zdroj: Wikipedia - Český Krumlov
 Český Krumlov 

Veríme, že nám pošlete vaše photopointy podobne, ako ich posielate do sekcie Photopoint SR. Príspevky od našich susedov z Čiech sú tiež veľmi vítané. Utužme vzťahy medzi našimi krásnymi krajinami a navzájom sa obohaťme!

Príspevky do tejto sekcie môžete posielať na mail ephoto@ephoto.sk.

/redakcia/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Cohen
2008-11-10 20:33:55
bol som tam viackrát a oplatí sa tam ísť.
 
Marcel Rebro
2008-11-10 21:14:19
Ja som tam bol na rafte a teda len s kompaktom v ´gume´ a dve hodinky. Krumlov ma neuveritelnu atmosferu. Buduci rok sa chystam opat, ale karom a s normalnym geretom ...
 
IR_photo
2008-11-10 22:06:12
chcel som prispiet svojimi fotkami z Krumlova, ale asi to nepojde :(
dobry clanok :)
 
admin
redakcia ephoto.sk 2008-11-10 22:48:27
prosim nech sa paci :)
Modul je doplneny.
 
2008-11-11 12:09:40
Pre mňa bol pobyt v Českom Krumlove nádherný zážitok, je to mesto nezabudnuteľné svojou architektúrou a svojou jedinečnou atmosférou, vo fotogalérii mám jednu nočnú fotografiu a sem prikladám tiež niečo.
 
Johny
2008-11-11 17:51:04
ywa78, ta vecerna je pekna, ma atmosku aj ked nie je technicky naj, ale o to tu nejde, dik, ze si zavesila... aj ostatni. Mozno k niektorym prihodim nieco aj ja.
 
mirkat
2008-11-12 10:23:53
príspevok od: julo kotus
Hm, toto je teda samopal!
D H Lawrence je Tvoja foto? (nedopatrením som ju nemala v obľúbených)
Úžasný reprezentant Českého Krumlova:)) Neuveriteľná krásna silná fotka a gratulujem k umiestneniu v PL:)
 
mirkat
2008-11-12 10:29:42
príspevok od:
Pre mňa bol pobyt v Českom Krumlove nádherný zážitok, je to mesto nezabudnuteľné svojou architektúrou a svojou jedinečnou atmosférou, vo fotogalérii mám jednu nočnú fotografiu a sem prikladám tiež niečo.
... ako Johny - večerná je pekne fakt emotívna:) ...aj posledná je zaujímavá - vďaka:)
 
roadrebel66
2009-03-25 09:51:53
tiež sa tam chystám, pekný článok aj všetky fotky
 
Canonka71
2009-06-21 00:21:36
Český Krumlov (tady kousek od Brna je i Moravský) je čarokrásné město. Doporučuji jeho návštěvu a přeji dobré světlo!! ;-)

O prázdninách se tam i já chystám na výlet.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované