Hore

Zámok Hluboká

Zámok Hluboká, dominanta juhočeského mesta Hluboká nad Vltavou ležiaceho asi 15 km severne od Českých Budějovíc.

Dnešný zámok stojí na pôvodnom mieste strážneho hradu z polovice 13. storočia. S najväčšou pravdepodobnosťou bol hrad založený českým kráľom Přemyslavom Otakarom II.. V tom čase nazýval Froburg, ako prišiel k svojmu dnešnému českému názvu, nie je známe. Existujú však legendy o tom, že bol pomenovaný podľa hlbokej studne, či hlbokého lesu v okolí hradu.

Zámok vystriedal vo svojej histórii mnoho majiteľov, ktorí postupne menilli podobu hradu. Koncom 15. storočia tu Vilém z Peršteinu vybudoval gotický hrad. Po vymretí jeho rodu prešiel hrad do vlastníctva kráľa Ferdinanda I. Habsburského, ktorý ho roku 1562 predal pánom z Jindřichovho Hradca. Tí sa opäť pustili do prestavby a z gotického hradu sa stal renesančný zámok.

O storočie neskôr (r.1661) kúpil zámok Ján Adolf I. Schwarzenberg, zakladateľ juhočeskej vetvy tohto rodu. Za Schwarzenbergovcov bol zámok stavebne upravený dvakrát. Po prvý krát začiatkom 18. storočia v barokovom štýle, táto podoba mu však dlho nevydržala.

V rokoch 1840 až 1871 dal knieža Jan Adolf II. Schwarzenberg a jeho manželka kňažná Eleonóra zámok prebudovať v romantickom štýle. Jan Adolf II. a Eleonóra sa k prestavbe inšpirovali pri návšteve Anglicka, kde im učaroval najmä kráľovský zámok Windsor. Nové budovy v Hlubokej boli postavené v tudorovskom štýle gotiky, upravený bol i park a okolie zámku. Návrh prestavby bol dielom viedenského architekta Franza Beera, ktorý pre vernejšiu rekonštrukciu zámku cestoval na náklady Swarzenberkovcov až do Anglicka. Po jeho smrti pokračoval v projektovaní honosných interiérov staviteľ Damasius Deworetzky.

Nová podoba zámku sa vo svojej dobe stretla s množstvom kritiky pre nedostatok vkusu, ale i preto, že sa do tunajšej krajiny vraj nehodí.
Hluboká bola sídlom Schwarzenbergovcov až do konca roku 1939, keď jej posledný majiteľ Dr. Adolf emigroval pred nacistami do zámoria. Definitívne prišli o svoj majetok zákonom Lex Schwarzenberg z roku 1947.

Foto: Igor Lebiedzik  

Zdroj: Wikipedia - Zámek Hluboká 
 www.zamek-hluboka.eu
 www.zamky-hrady.cz 
 www.zamek-hluboka.cz 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2008-11-27 15:59:09
Zámok Hluboká je jeden z najkrajších zámkov u našich susedov a asi aj jeden z najnavštevovanejších, pridávam tiež nejaké fotky, svetlo som nemala práve ideálne, protisvetlo alebo veľmi kontrastné, takže nabudúce viem presne, v ktorom čase je tam najvhodnejšie prísť:-)Na jednej fotke je celkový pohľad na mesto Hluboká cez jazero, so zámkom v pozadí.
 
boco
2008-11-28 09:58:14
Bol som tam v lete a je tam fakt nádherne.
 
julo kotus
2008-11-28 11:19:35
Ďakujeme za podelenie sa s fotkami :)
 
skimmer
2008-11-30 12:34:31
koukám na něj z okna :) a za ním je Temelín
 
bear
2009-09-03 14:20:04
Pekny zamocek, ked sme ho po ceste zbadali, neodolali sme a spravili si zastavku.
 
MajoC
2013-06-18 08:28:10
Na fotkách už iba chýba pyšná princezná Krasomila , krásny zámok, mám v pláne ho navštíviť.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované