Hore

Hranice

Hranice, niekedy nesprávne označované Hranice na Moravě, sú malým mestečkom na Morave a bránou do Olomouckého kraja.

Základné údaje o meste

Hranice majú okolo 20 000 obyvateľov. To hovorí za všetko, jedná sa naozaj o maličké mestečko. Čo postráda na veľkosti, to nahradzuje inými vecami. Hranice sa nachádzajú v takzvanej Moravskej Bráne. Oblasť Hraníc a okolia sa nazýva Hranický kras. Mesto bolo založené v 12. storočí a postupne sa vyvíjalo až do terajšej podoby. Kto, ako, prečo, začo, mená a udalosti si môžete ,,vygooglovať,, . Čo je na Hraniciach najzaujímavejšie sú pamiatky.


Pestrofarebné podloubí, čo sú malé meštianske domy, obklopujú v podstate celé námestie. 


Námestie pri západe slnka, v pozadí veža radnice a skoro uprostred fofografie veľkolepý a mohutný
Farný kostol Stětí sv. Jana Křtitele 

Hranice a návštevník

Pamiatky a celková malebnosť je to čo vás zaujme na meste Hranice. Celá oblasť kde sa nachádzajú pamiatky sa nazýva Městská památková zóna. V meste je veľa máp a ukazovateľov, ktoré vás zavedú k tej správnej pamiatke, pri ktorej je informačná tabuľa a môžete si tu o nej niečo prečítať.


Značenie pamiatok spolu s popisom. Na fotke je budova židovskej synagógy.

Čo nájdete v tomto mestečku? Židovskú synagógu, ktorá v súčasnosti slúži len ako galéria, historický Židovský cintorín, ktorý je veľmi okúzľujúci, aj keď sa tam nedostanete bez povolenia, barokový Kostol Stětí sv. Jana Křtitele, ktorý je podľa mojej mienky dominantou námestia. Interiér je bohužiaľ trošku slabší - klasický kostol. Veľmi pekná je Radnica mesta s veľkou vežou, kde, ak požiadate, vás zavedú na vrchol veže. Nesmieme vynechať Hranický zámok, ktorý slúži ako mestský úrad.


Židovský cintorín.


Hranický zámok, momentálne slúžiaci ako mestský úrad.


Detail Hranického zámku.


Interiér kostola Stětí sv. Jana Křtitele


Židovská Synagóga

Za zmienku ešte stojí Kostelíček, ktorý sa nachádza mimo centra. Kúzelná stavba na samote. Pekné sú tiež historické kasárne, ktoré sú staré už niekoľko storočí a hlavne v 18 a 19. storočí mali veľké meno vo svete. Fotografovať som sa ich však neodvážil, keďže okolo chodili vojaci a kasárne sú stále funkčné.

Za Hranicami sa nachádza Cement Hranice, obrovský podnik, takže na svoje si prídu aj industrialisti. Pri opustení centra smerom do kúpeľ Teplice nad Bečvou sa nachádza veľký park. Pokiaľ budete s partnerkou, ideálne romantické miestečko.


Políčka mimo centra a za nimi sa vyčíňajúca cementáreň


Jeden z domčekov pri Kostelíčku.

Okolie

Čo sa týka okolia, je tu toho celkom dosť. V podstate tesne za mestom sa nachádzajú kúpele Lázne Teplice nad Bečvou. Môžete si tu dať minerálku, ale napríklad aj navštíviť Zbrašovskú aragonitovú jaskyňu. Za mestom sa nachádza Hranická priepasť, podľa najnovších meraní, údajne najnižšie miesto v Českej Republike. Taktiež približne 10 km od Hraníc je dosť rozsiahly hrad Helfštejn. O týchto miestach podrobnejšie však v niektorom z ďalších Photopointov.

Hranice očami fotografa

Hranice sú veľmi fotogenické. Je to hlavne raj pre pamiatkárov a fotografov, ktorí radi fotografujú architektúru. Všetko je cez deň pootvárané, tak nie je problém ísť do kostola, do synagógy alebo prezrieť si Hranický zámok, ktorý je otvorený aj v noci. Pri fotografovaní som sa nestretol so žiadnym problémom.


Aj takéto opravené domy nájdete v Hraniciach blízko námestia.


V podloubí lemujúce námestie.


Interiér Hranického zámku.

Záver 

Hranice sú skvelý východiskový bod na ceste spoznávania Olomouckého kraja. Malebné malé mestečko, ktoré však v mnohých ohľadoch zahanbí niektoré české a slovenské veľkomestá.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
yoyanec
2009-11-24 09:47:59
Prosim ta aky objektiv si pouzil pri fotografii ´Farný kostol Stětí sv. Jana Křtitele´? Nemali by sa vzdialenejsie casti (vezicka) toho kostola postupne zuzovat?
 
DjLuke9
2009-11-24 09:52:32
Cauko!
U toho kostola som pouzil Sigmu 10-20. No zuzovat by sa mali,ale na to su pocitace aby sa take veci napravili:)
 
jrfoto
2009-11-24 10:03:40
o hej ale ono sa to postupne rozsiruje a vyzera to dost neprirodzene, ako aj na tej prvej fotke sinagogy, ale inak krasne mesto a krasne fotky
 
yoyanec
2009-11-24 10:03:42
dakujem
Ta fotografia ma uplne fascinuje.
Inak velmi pekne mesto a super tip.
 
DjLuke9
2009-11-24 10:09:46
príspevok od: jrfoto
o hej ale ono sa to postupne rozsiruje a vyzera to dost neprirodzene, ako aj na tej prvej fotke sinagogy, ale inak krasne mesto a krasne fotky
Dik za pochvalu...No ta synagoga sa prave rozsiruje aj normalne:) kukni na fotku kde je len synagoga ta bola fotena zdialky teleobjektivom takze skreslenie by tam nemalo byt skoro ziadne...
 
DjLuke9
2009-11-24 10:12:55
Ten kostol sa strasne zle fotil lebo je obrovsky anamestie relativne male takze ze by sa nahodila pevna 50siatk alebo pouzilo dlhsie ohnisko aby sa to nekacalo moc nepripada do uvahy...Ale som raz aspon za toto:)
 
Laco62
2009-11-24 10:45:40
Krásne. Určite mesto nie je také pekné, aké sú momentky.
 
velecky
2009-11-24 11:07:09
neodpustím si :) Z Hranic je český fotograf Tomáš Pospěch a je na svoje rodné mesto veľmi hrdý. Okrem iného tam fotil príbeh LF Philips Displeys. Od toho, ako prišli na zelenú lúku, až po super modernú fabriku (asi už skrachoval?). Fakt odporúčam http://www.pospech.com/
 
zelovoc
2009-11-24 19:13:37
super fotky. aj by som tam zasiel.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované