Hore

Fotostĺpček šéfredaktora 30/2019 - čiastočné zatmenie Mesiaca

Dnešný stĺpček je špeciál, venovaný čiastočnému zatmeniu Mesiaca z 16. na 17. júla.

Už som fotil čiastočné zatmenie slnka, vtedy s Nikonom a teraz sa mi podarilo nafotiť aj čiastočné zatmenie Mesiaca. Nemohlo prísť vo vhodnejší čas. Len pred pár dňami som dokončil testovanie nového telekonvertora Olympus M.Zuiko MC-20. Skúšal som s ním fotografovať aj Mesiac, v kombinácii s objektívom M.Zuiko 300/4 IS PRO. Podarili sa mi moje technicky najlepšie zábery, takže som vedel, že mám k dispozícii osvedčenú techniku, s ktorou by som mal zvládnuť aj zatmenie Mesiaca.

Štandardne Mesiac odráža dostatok svetla, aby som mohol fotografovať bez statívu. Pri zotmení jeho svietivosť výrazne klesá. Pre istotu som si preto pripravil aj statív. Keď som fotil Mesiac s Nikonom Coolpix P1000 (3000 mm objektív), mal som lepšie fotografie z ruky, ako zo statívu.

Nastavenia

Expozícia a zaostrovanie

Výhodou bezzrkadloviek, v mojom prípade Olympusu OM-D E-M1 Mark II, je natívny živý náhľad. V hľadáčiku aj na displeji fotoaparát dokáže simulovať nastavenú expozíciu. Aj s 1200 mm ekvivalentom zaberá Mesiac menšiu časť celkovej plochy záberu. Okolie Mesiaca je prakticky čierne a to mýli meranie expozície. Osobne sa mi neosvedčilo prepínať meranie na bodové. Aj to treba často korigovať. Preto som použil svoj zvyčajný postup. Mal som nastavený režim predvoľby clony A a podľa náhľadu som expozíciu korigoval funkciou +/-. Času som mal dosť a tak som pre istotu urobil zábery s rôznou expozíciou.

Citlivosť som mal nastavenú na ISO 200, čo je u môjho fotoaparátu základná hodnota. Ku koncu som skúsil aj ISO 64, pri ktorom by mal snímač poskytnúť najjemnejšie detaily, ale pri tomto type záberu som to nepostrehol.

Použil som automatické zaostrovanie, fotoaparát s ním nemal žiadne problémy.

Stabilizácia obrazu

OM-D E-M1 Mark II v kombinácii s M.Zuiko 300/4 IS PRO+MC-20 poskytuje stabilizáciu až 6,5 EV. Bez nej by som z ruky fotografovať nemohol. Fotenie som začínal s 1/200 s, ako ale zatmenie postupovalo, čas sa predlžoval až na 1/13 s. I to som udržal. Výkon duálnej stabilizácie je fenomenálny.

Sériové zábery

Pri fotení z ruky, kde hrozí riziko roztrasenia, používam sériové snímanie. Zväčšuje sa tak šanca, že aspoň jeden záber sa podarí.


Deň pred čiastočným zatmením bol Mesiac takmer v splne.

Fotografovanie

Fotenie prebiehalo inak, ako som si predstavoval. Deň pred čiastočným zatmením som Mesiac, takmer v splne, fotografoval z balkóna. O 22.02 začalo divadlo. Pozerám z balkóna, Mesiac nikde! Je až neuveriteľné, ako sa za jeden deň posunie jeho dráha. Zobral som fotoaparát a vybehol pred dom. Mal som šťastie, že pred Mesiacom boli len 4. poschodové domy, inak by som musel ísť za humná. Prvú časť zatmenia som tak nafotil na parkovisku, opierajúc sa o stĺp lampy.

Keď čas pokročil a Mesiac prešiel dostatočný kus svojej cesty po oblohe, aby som ho videl z balkóna, vrátil som sa domov. Priebežne som sťahoval fotografie do počítača a kontroloval. Fotenie z ruky sa osvedčilo, tak som v ňom pokračoval. Zatmenie kulminovalo o 23.31. Z fotografického hľadiska sú však zábery najmenej atraktívne.

Ani 1200 mm nie je na Mesiac až tak veľa. Aby ste ním vyplnili celý záber, potrebujete okolo 3000 mm. Ak taký objektív nemáte, riešite to výrezom. Čím väčšie rozlíšenie má váš fotoaparát, tým väčší môžete výrez urobiť. Ten môj má 20 Mpx. Má ale režim multishot, kedy dokáže vyskladať až 80 Mpx záber. Tak som to vyskúšal, samozrejme zo statívu. Bohužiaľ tento pokus nevyšiel. Aj keď je expozičný čas pre jeden záber pomerne krátky, celková expozícia trvá približne sekundu. Pri veľmi úzkom uhle záberu prejde Mesiac popred objektív pomerne dlhú dráhu a záber je preto pohybovo rozostrený.


Vďaka účinnej stabilizácii som Mesiac fotil z ruky, väčšinou s oporou, občas bez.


Mesiac za stromom pri našom dome.

Postprocesing

U nás na Dolných Honoch bol jemný opar, takže fotografie nie sú tak ostré ako tie, čo som fotil deň predtým, kedy bola obloha kryštálovo čistá. Naviac tieň Zeme zakryl práve časť s najvýraznejšou textúrou. Celkovo mám skúsenosť, že najlepšie fotky Mesiaca sú, keď nie je v splne, ale cúva alebo dorastá.

Potreboval som zvýrazniť detaily. Doostrovanie naplno a k zvýrazneniu textúry Mesiaca výrazne dopomohla nová funkcia Lightroomu. Texture spolu s Clarity a Dehaze.

Záver

Fotografovanie čiastočného zatmenia Mesiaca bolo zábavné a vďaka použitej technike až prekvapujúco ľahké. Z astronomického hľadiska je čiastočné zatmenie Mesiaca menej zaujímavé ako čiastočné zatmenie Slnka, ktoré som fotil v roku 2015. Pre mňa je ale fotografovania Mesiaca atraktívnejšie, pretože na rozdiel od slnka, sú na ňom detaily.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kamikzi
2019-07-22 06:14:26
človek sa teší celý týždeň na novinky ktoré mu mohli uniknúť a nič ďakujem
 
blahoslav J B Art
2019-07-22 07:48:38
Tak čiastočné zatmenie mesiaca mi uniklo ... ale možno ešte stihnem čiastočné zatmenie týždňa
 
caver
2019-07-22 09:06:23
príspevok od: kamikzi
človek sa teší celý týždeň na novinky ktoré mu mohli uniknúť a nič ďakujem
Ako samostatny clanok by to bolo fajn, ale uz sme sa naozaj naucili na nieco ine
 
krispin.pucinko
2019-07-22 09:12:42
Na to ze to je m43 olympus su toto viac nez slusne fotky. v rukach skuseneho fotografa ozaj parada.
 
MagickVamp
2019-07-22 09:30:17
Dnesny fotostlpcek bol venovany reklame na olympus
 
blahoslav J B Art
2019-07-22 10:22:21
majitelia inych znaciek, ako Olympus, nehanbite sa a pridajte svoje fotky zatmenia mesiaca sem pod clanok ... mozete tak urobit reklamu svojim znackam ... pripadne fotografickym schopnostiam
 
CrazY_Red_FoX
2019-07-22 18:02:01
Jednoznacne odporucam aplikaciu PhotoPills, v ktorej sa da (okrem plno inych uzitocnych veci) pozriet ktorym smerom bude kedy svietit slnko, udaje o zlatej hodinke, pozriet polohu a rotaciu mesiaca, slnka ako aj mliecnej drahy v presnom case a datume a mieste na mape, ako aj vo "virtualnej realite". Cize potom cloveka neprekvapi, ze kde je v prdeli ten mesiac Minule som chcel vybehnut na kopec a fotit mliecnu drahu, ale podla photopills nebolo na dobre obdobie to, lebo by ju mesiac v splne prekryval. Ta aplikacia je tak dobra, ze by si mozno zasluzila aj samostatny clanok, kto vie
 
flico.sk
2019-07-22 20:48:34
Na novinky chodím na https://www.dpreview.com/ alebo https://www.digimanie.cz/ ...

Škoda, že sa nanafotili aj dlhšie expozície pre zobrazenie zatmenej časti Mesiaca a z výsledku sa neurobilo HDR, podobne ako sa to zvykne pri popolavom svite Mesiaca ako napr. tento skvelý výsledok
https://apod.nasa.gov/apod/ap190722.html

Prípadne s nejakým výrazným prvkom v popredí (budova, strom, veža ...)

Takto je to len jedna z mnohých dokumentačných spracovaní a lepšie štruktúry sa dosiahne pred prvou resp. po poslednej štvrti ako píše autor
 
flico.sk
2019-07-22 20:57:13
Ale aj tak je to skvelý výsledok
 
lubortomis
2019-07-23 21:27:52
príspevok od: blahoslav J B Art
Tak čiastočné zatmenie mesiaca mi uniklo ... ale možno ešte stihnem čiastočné zatmenie týždňa
V piatok je najlepšie zatmenie týždňa
 
fatality
2019-07-23 21:42:05
príspevok od: flico.sk
Na novinky chodím na https://www.dpreview.com/ alebo https://www.digimanie.cz/ ...

Škoda, že sa nanafotili aj dlhšie expozície pre zobrazenie zatmenej časti Mesiaca a z výsledku sa neurobilo HDR, podobne ako sa to zvykne pri popolavom svite Mesiaca ako napr. tento skvelý výsledok
https://apod.nasa.gov/apod/ap190722.html

Prípadne s nejakým výrazným prvkom v popredí (budova, strom, veža ...)

Takto je to len jedna z mnohých dokumentačných spracovaní a lepšie štruktúry sa dosiahne pred prvou resp. po poslednej štvrti ako píše autor
co ja viem,to hdrko vyzera ako zle odfoteny mesiac v splne
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia