Hore

Moje skúsenosti s fotobankami

Na strednej škole som bol nástenkárom. Asi tak pred štvrťstoročím sme so spolužiačkou riešili každoročne sa opakujúci problém. Bol november a nástenku venovanú Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii bolo treba aktualizovať na začínajúci Mesiac československo-sovietského priateľstva. A práve v tej zmene bol najväčší problém. S limitovanými zdrojmi sme sa snažili o nemožné. Rozložiť na pár metroch štvorcových novým spôsobom obrázky použité už nespočetnekrát. Pamätám si, ako sme vtedy strávili hodiny fantazmagírovaním. O tom, aké by to bolo, keby sme mali k dispozícii namiesto vyšúchaného obalu s notoricky otrepanými obrázkami niečo iné. Niečo, odkiaľ by sme mohli vyberať nové a neopozerané motívy. Nakoniec sme len narýchlo zamenili neprirodzene sa usmievajúcich vojakov so samopalmi za ešte strojenejších pionierov. Natrhnutá červená hviezda s kosákom a kladivom v pravom rohu si vymenili miesto so zažltnutou holubicou mieru naľavo. Zvesené obrázky sme založili do fasciklu netušiac, že ich už nikdy nepoužijeme. O pár dní prišiel 17. november a my sme sa s nadšením tínedžerov pridali k revolúcii, ktorá dostala prívlastok Nežná. O necelých dvadsať rokov neskôr som po prvýkrát prišiel do kontaktu s fotobankami. Spomenul som si vtedy na problémy s nástenkami z čias stredoškolských. Možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo som sa nakoniec rozhodol využiť ich služby. Tentokrát však nie ako zákazník, ale v pozícii prispievateľa. Tu sú moje skúsenosti s nimi.


Jeden z mojich príspevkov do neustále sa rozrastajúcej online databázy fotografií s nielen mierovými holubicami.
 

Máloktorá téma je vo fotografických kruhoch tak kontroverzná ako práve mikrofotobanky. Úspešní fotografi, ktorí do nich prispievajú, nedajú na ne dopustiť. Úspešní fotografi, ktorí do nich neprispievajú presne naopak. Neúspešných fotografov na oboch stranách frontu nebudem radšej ani spomínať. Faktom ostáva, že fotobanky sú tu s nami už nejaký ten piatok. A každoročne vyplatia svojim prispievateľom desiatky miliónov dolárov. Cieľom tohto blogu nie je vymenovávanie dôvodov "za" a "proti". Tými si musí prejsť každý sám za seba. Chcem sa skôr zamerať na "ako". Podeliť sa so svojimi pozorovaniami a naštartovať diskusiu na tému, ktorá mne osobne na najväčšom slovenskom fotoportáli chýba.

Začať prispievať do fotobánk nebol v mojom prípade náhly krok. O ich existencii som vedel už dávnejšie. A s myšlienkou vyskúsať ponúknuť svoje fotografie cez ne som sa pohrával už viackrát. Limitujúcim faktorom bola pre mňa v tom čase hlavne fototechnika. Lepšie povedané, jej absencia. Keď som si napokon vytvoril svoj prvý účet v jednej z online mikrofotobánk, vlastnil som len kompakt Canon PowerShot A710 IS. Dnes by som vstupným testom u väčšiny fotobánk fotografiami z neho určite neprešiel.


Jedna z mojich prvých akceptovaných fotografií urobených kompaktom Canon PowerShot A710 IS. Dnes by som ju do svojho portfólia "neprepašoval", a to hneď z viacerých dôvodov.


Na začiatku kariéry každého "fotobankára" sú dva dôležité momenty. Niečo ako miľníky či rázcestia, kedy sa rozhoduje, kam ďalej. Jedným z nich je prvá notifikácia o akceptovaní zaslanej fotografie. Druhým správa o prvom predaji. Čakanie na ne mnohých odradí. V mojom prípade si už ani nepamätám, kedy som ich dostal. Fotografia bola v tom čase pre mňa okrajovou záležitosťou. Asociovala sa mi hlavne s dovolenkami a zábery z nich končili buď v rodinných fotoalbumoch alebo v koši. O to viac prekvapili obe správy. Počiatočná eufória však veľmi rýchlo opadla. Provízia z predaja zodpovedajúca nominálnej hodnote mince, pre ktorú sa k zemi nezohne hádam ani bezdomovec, bola všetkým ostatným, len nie motiváciou. Od malička som však bol vychovávaný k trpezlivosti a pracovitosti. A tak som v nahrávaní ďalších fotografií pokračoval. Moje online portfólio postupne rástlo a začali pribúdať aj počty predaných fotografií. Experiment, do ktorého som sa pustil viac-menej zo zvedavosti, začal prejavovať prvé známky života.

Nahrávaniu fotografií som spočiatku nevenoval veľkú pozornosť. Pridával som ich skôr chaoticky ako systematicky. Bez akýchkoľvek skúseností. Niekedy desiatky denne, inokedy aj s mesačným odstupom. Po čase som si všimol, že medzi mojou aktivitou a počtom predaných fotiek je akási korelácia. Bolo načase prečítať si návod na použitie. Jeho stručnosť našťastie dopĺňalo rozvetvené online fórum. Plné rád a názorov na rôzne témy. Od vhodného používania kľúčových slov až po konšpiračné teórie o tom, ako (ne)fungujú vyhľadávacie algoritmy spravované fotobankami. Večery strávené nahrávaním fotografií vystriedali hodiny čítania. Po ich absolvovaní som mal najskôr dojem, že nie som o nič múdrejší ako na začiatku. Postupne však začali dávať mnohé z rád zmysel. A tak som naštartoval fázu experimentovania. S počtom pridávaných fotografií, kľúčových slov, cenou, licenčnými podmienkami a ich vzájomnými kombináciami. Niečo ako strategická hra. Alebo šach s obrázkami. S tým rozdielom, že ťahy protihráčov nepoznáte. A pravidlá hry sa častokrát menia za pochodu.

Mnohé z názorov prečítaných vo fórach sa mi potvrdili. Predovšetkým tie o dôležitosti pravidelného a systematického pridávania fotografií. Rovnako aj tie o význame výberu, poradia a počte kľúčových slov. Pravdivosť ďalších tipov bola jasná aj bez overovania. S ich realizáciou to bolo už trocha ťažšie. Jedným z nich je aj všade sa opakujúce odporúčanie nájsť si vlastnú trhovú niku. Priestor, ktorý ešte nie je saturovaný a kde môžu mať vaše fotografie vďaka menšej konkurencii väčší úspech. Ja som tú svoju objavil úplne náhodou. Prvé fotografie ovcí som nahrával s presvedčením, že budú určite zamietnuté z dôvodu dostatočného počtu podobných fotografií. Nestalo sa tak. Jedna z nich dokonca začala veľmi rýchlo predbiehať v predajoch ostatné. A to aj napriek tomu, že nie je ničím výnimočná. Ako po technickej, tak aj obsahovej stránke. Mimo trhu mikrofotobaniek vlastne ani nepredajná. Napriek tomu sa doteraz predala už niekoľkostokrát. Fotografie s ovcami dnes tvoria veľkú časť môjho online portfólia a sú pre mňa zatiaľ komerčne najúspešnejším motívom.


Jedna z mojich napredávanejších fotografií. Priemerný záber urobený v automatickom režime setovým objektívom nasadeným na zrkadlovke nižšej triedy.


Po čase som už mal u svojej prvej fotobanky portfólio presahujúce tisícku fotografií a množstvo investovaných hodín práce. Dostal som sa k ďalšiemu dôležitému miľníku. Rozhodnutiu, či svoj počiatočný experiment ukončiť, alebo rozšíriť aj na ďalšie fotobanky. Podobné predaje u konkurenčných spoločností som mohol len predpokladať. Hodiny nezáživnej práce strávené nahrávaním fotografií boli isté. Rovnako aj nekonečná frustrácia v prípade zamietnutých fotografií. Nakoniec som sa rozhodol v započatom pokuse pokračovať. Pridávanie fotografií do piatich fotobánk v skutočnosti nezaberie päťkrát viac času. Pomohlo aj zefektívnenie jednotlivých krokov. Fotografie dnes nahrávam popri iných činnostiach. Popisu a kľúčovým slovám sa namiesto dlhých hodín venujem radšej pravidelne a v kratších časových intervaloch. Veľkú úlohu zohrali už získané skúsenosti a rady iných prispievateľov. Pre mňa osobne bolo dôležité aj stanovenie si realistických cieľov a ich pravidelná kontrola. No a samozrejme aj podpora a povzbudenie zo strany najbližších.


Fotografie s komerčne využiteľnými motívmi a symbolmi majú veľký potenciál. A ešte väčšiu konkurenciu.


Každý prispievateľ do fotobánk sa skôr či neskôr stretne so žiadosťou o zaslanie Model Release. Praktiky jednotlivých fotobánk sa v tomto smere rôznia. Zatiaľ čo niektoré ho vyžadujú len v prípade identifikovateľných osôb, iné na ňom trvajú pri každej fotografii zobrazujúcej akúkoľvek ľudskú postavu. Niektorým stačí meno a podpis osoby na fotke, pričom akceptujú ten istý Model Release pre všetky zábery s dotyčnou osobou. Ďalšie vyžadujú detailný popis scény a Model Release vyhotovený pre každú snímku osobitne. Ešte komplikovanejšiou je situácia v prípade Property Release. Mne pri fotografii zobrazujúcej novozélandského vtáka Takahe poslala jedna fotobanka žiadosť práve o Property Release. Operenec na obrázku mal viditeľné ornitologické krúžky a podľa názoru fotobanky bol jednoznačne identifikovateľný. Niečo na spôsob automobilových ŠPZ-tiek. Zaujímavosťou je, že išlo o vtáčí druh, ktorý sa ešte pred niekoľkými desaťročiami považoval za vyhynutý. Dnes ich žije len niekoľko sto jedincov a tie sú pravidelne monitorované a značkované ochranármi. Pravdepodobnosť stretnutia vtáka Takahe bez ornitologických krúžkov je menšia ako výhra jackpotu v lotérii. Z recesie som poslal dotyčnej fotobanke Property Release s nakresleným odtlačkom vtáčej stopy. Pre istotu som ešte na formulári urobil aj tri dierky - akože od zobáku. Môžem potvrdiť len toľko, že zamestnanci fotobánk nemajú žiaden zmysel pre humor.


Fotografia vtáka Takahe, ktorú mi jedna fotobanka zamietla z dôvodu nedodania Property Release.


Aj v prípade záberov známych miest sa praktiky jednotlivých fotobánk líšia. Niektoré ich akceptujú bez Property Release, iné nie.


Dnes pravidelne prispievam do viacerých mikrofotobánk. Zameriavam sa na tie najväčšie a najznámejšie. Z času na čas si však prebehnem blogy venujúce sa tejto problematike a ak sa v nich opakuje meno novej fotobanky, venujem jej viac pozornosti. S otváraním ďalších účtov som opatrnejší. Snažím sa mať prehľad nielen o finančnej úspešnosti mojich portfólií u jednotlivých fotobánk, ale aj o vynaloženom úsilí a investovanom čase. Ak sa mi spolupráca s danou fotobankou po určitom čase neosvedčí, venujem jej menej pozornosti, prípadne prispievanie úplne ukončím. Vytvorenie dostatočne veľkého portfólia chvíľu trvá a prvé úspechy sa začnú prejavovať až po čase. Ako rýchlo, záleží vo veľkej miere od komerčného potenciálu portfólia, ale aj od systematického a cieľavedomého prístupu. Komerčný potenciál môjho portfólia považujem za nízky. Väčšina fotografií je "vedľajším produktom" mojich výletov a ciest. Zábery, ktoré by som tak či tak urobil pre vlastnú potrebu alebo potešenie. Popísanie a pridanie fotografií do jednotlivých fotobánk je už len rutina. Fotografie tak namiesto odpočívania na pevnom disku môžu neustále zarábať. A to aj v čase, keď ja nepracujem.

Prispievanie do fotobánk by sa dalo prirovnať k behu na dlhé trate. Samotné odhodlanie nestačí. Dôležitejšími sú vytrvalosť, tréning a skúsenosti. Pomáha aj znalosť trasy a súperov. A účasť nie je podmienená drahým či špičkovým vybavením.

Na záver ešte stručná charakteristika fotobánk, s ktorými mám praktické skúsenosti. Upozorňujem, že som nerobil žiadne internetové prieskumy a názory sú čisto subjektívne. Iní používatelia môžu mať skúsenosti úplne odlišné.

Fotolia: Fotobanka, s ktorou som začínal a mám najdlhšie skúsenosti. Oceňujem jednoduché užívateľské rozhranie, ktoré sa naviac už roky nemení. Provízie začínajú na úrovni 20% pre neexkluzívnych prispievateľov. Umožňuje voliť exkluzivitu pre jednotlivé fotografie. Fotobanka, ktorá je mnou najviac používaná, penalizuje prispievateľov za neaktivitu.

123rf: Fotobanka s minimom nastavení, ktoré môže prispievateľ meniť alebo ovládať. Kritériá na akceptovanie fotografií sú menej náročné ako u konkurencie. Provízie začínajú od 30%. Má k dispozícii aj verziu stránky v českom jazyku. Hoci dlhú dobu boli moje príjmy z tejto fotobanky hlboko pod priemerom ostatných, v posledných mesiacoch sa zlepšili.

Shutterstock: Fotobanka, s ktorom mám najpozitívnejšie skúsenosti. Má vyššie nároky na kvalitu pridávaných fotografií. Počiatočná provízia 25% z ceny fotografie stúpa na 33% už po prekročení príjmovej hranice US$500. Umožňuje sledovanie predajnosti jednotlivých fotografií aj podľa kľúčových slov. Jediná mnou používaných fotobánk, kde pravidelne dosahujem provízie vo výške rádovo desiatok dolárov za predanú fotografiu. Stránka je dostupná aj v českej verzii, časť venovaná prispievateľom však nie.

iStockphoto: S fotobankou mám zatiaľ len niekoľkomesačné praktické skúsenosti. Rozhranie je menej užívateľsky orientované a proces pridávania fotografií zdĺhavejší. Rovnako dlhšie trvá aj schvaľovací proces. Má najnáročnejšie kritériá na fotografie vyžadujúce Model alebo Property Release. Provízie začínajú na úrovni 15% z predaja pre neexkluzívnych prispievateľov.

Dreamstime: Užívateľské rozhranie je viac prepracované, ponúka individualizovateľné štatistické prehľady. Prispievateľ si môže sám stanovovať cenu jednotlivých fotografií. Fotobanka ponúka za poplatok možnosť dodania kľúčových pojmov a popiskov k pridávaným fotografiám vlastnými zamestnancami. Provízie pre neexkluzívnych prispievateľov začínajú od 25% z ceny. Ceny jednotlivých fotografií ako aj výška provízie sa automaticky menia v závislosti od počtu predajov danej fotografie.

Alamy: Fotobanka, s ktorou sa zatiaľ len zoznamujem. Ponúka 50% provízie z každého predaja, pre študentov fotografie je provízia vo výške 100% počas prvých dvoch rokov. Užívateľské rozhranie ako aj schvaľovací proces sú podľa môjho názoru až príliš komplikované a neprehľadné. S predajmi zatiaľ nemám žiadne skúsenosti.

Pond5: Fotobanka špecializujúca sa na video. Takisto ponúka 50% provízie, pričom prispievateľ si môže sám stanovovať cenu jednotlivých fotografií. Spoluprácu s touto fotobankou som po niekoľkých týždňoch zatiaľ pozastavil, keďže všetky fotografie pridávané paralelne aj do iných fotobánk u tejto vykazovali nulové počty vzhliadnutí.

Aké sú vaše skúsenosti s predajom fotografií cez mikrofotobanky?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
noik
ocenenie redakciou 2015-01-02 09:32:04
Výborný článok. Poodhalil mi skutočnosti o ktorých som nemal ani tušenie. Je pravdou, že s fotobankou som nemal a nemám žiadne skúsenosti. Odradzála ma zdĺhavosť a nedovera k vlastným fotkám. Jednoducho že podobných sú na svete mraky. A ako vidím, dá sa nájsť v tom aj svoje políčko neorané... Vďaka.
 
spektrum
2015-01-02 09:34:00
Patrik, priznám, že žiadne, vďaka za námahu s článkom..kedysi som aj chviľku o tom rozmýšľala...
 
MajoC
2015-01-02 10:03:42
Noik sa vyjadril za mňa, ďakujem
 
matoxxx
2015-01-02 10:22:44
Prečo by mal niekto kupovat fotky?A ked ich su tisíce?
 
noik
ocenenie redakciou 2015-01-02 10:35:44
príspevok od: matoxxx
Prečo by mal niekto kupovat fotky?A ked ich su tisíce?
Lebo ked nejaka firma produkuje napriklad plagat a potrebuje nan zakomponovat dijiridu z Australie, tak si to oficialne stiahne a nebude posielat fotografa na Novy Zeland...
 
alexmenti
2015-01-02 10:42:39
výborné poodhalenie, Patrik ...chcem sa zároveň spýtať, či nevieš o existencii fotobanky, kde by celá komunikácia prebiehala v slovenčine, prípadne v češtine?
 
psykora2
2015-01-02 11:26:17
príspevok od: matoxxx
Prečo by mal niekto kupovat fotky?A ked ich su tisíce?
na nete existuju miliony webstranok, ktore pouzivaju obrazky z tychto bank, preto si myslim ze s dobre zameranym portfoliom to ma urcite vyznam ich tam pridavat, tiez nad tym uvazujem, zatial ich pouzivam len ako odberatel, nie prispievatel
 
MirkaW
2015-01-02 11:26:57
Ja mam velmi dobru skusenost s getty Images.
 
psykora2
2015-01-02 11:28:54
príspevok od: alexmenti
výborné poodhalenie, Patrik ...chcem sa zároveň spýtať, či nevieš o existencii fotobanky, kde by celá komunikácia prebiehala v slovenčine, prípadne v češtine?
123rf ma cestinu napriklad
 
Erick
2015-01-02 11:31:06
Výborný článok.
 
vencida
2015-01-02 13:21:34
Výstižný článok plný užitočných informácií.
Fotobankám sa nevenujem veľmi intenzívne, ale skúsila som do niekoľkých vložiť pár fotografií. Z dlhodobého hľadiska je to celkom slušný zdroj príjmov. Samozrejme všetko závisí od aktivity prispievateľa (bez práce nie sú koláče ani tu).
Podľa môjho názoru a tých málo skúseností, čo mám, fotobanky kladú dôraz hlavne na kvalitu vyhotovenia fotografií (vysoký šum a neostrosť fotografie sú väčšinou nežiadúce). Umelecké, alebo netradičné stvárnenie reality ocení len málo kupujúcich. Treba si uvedomiť, že fotografie z fotobánk sa väčšinou ďalej upravujú, strihajú a kombinujú s inými fotografami. Najpredávanejše sú preto produktové fotografie, gýčovité krajinky, usmievajúce sa osoby a pod.
Mnoho užitočných informácií o fotobankách som našla na českom webe o fotobankách, ktorého autorom je pán Petr Václavek.
Pre ilustráciu pridávam moju najpredávanejšiu fotku na Shutterstocku.
 
alexmenti
2015-01-02 13:29:56
príspevok od: psykora2
123rf ma cestinu napriklad
vďaka
 
Puff
2015-01-02 13:38:13
Vďaka Paťo ,osvetlil si my zatiaľ pre mna neznáme zákutia
 
Dedo
2015-01-02 15:56:50
Patrik, veľmi dobre napísaný článok.
Kedysi viac ako pred 3-ma rokmi som sa dostal k podobnej informácií a aj som o tom začal uvažovať. Kedže som mal kopec roboty a v tedy len Olyho 510, tak som to odsunul. Vravel mi aj jeden známy žijúci v USA, že kopec týchto serverov(on fotí lietadlá) vyžaduje kvalitu a dá to zabrať natlačiť sa tam.
Trocha ma to zas nakoplo vyskúšať niečo.
 
blahoslav J B Art
2015-01-02 17:32:27
vdaka za clanok a priblizenie Tvojich skusenosti s fotobankami, ja som sa s tym zatial nezaoberal ... az teraz som si klikol na odkaz na web stranku na Tvojom profile a mas tam na mraky fotiek
teraz mi je uz jasne, ze clanok o ovciach musel zakonite vzniknut, ved ovce su zdrojom Tvojich prijmov
v nejakej diskusii kolega Point (ak sa nemylim a ak sa mylim, nech mi je odpustene ) spominal, ze nejake jeho fotky uspesne predal na fotobanke, ale na dotaz diskutujuceho, nech sem napise svoje skusenosti odpovedal, ze nema na to cas ... zrejme nechcel prezradit svoje how-now
tak este raz vdaka za Tvoj cas straveny pisanim clankov
 
Iygor
2015-01-02 17:43:11
príspevok od: matoxxx
Prečo by mal niekto kupovat fotky?A ked ich su tisíce?
Práve dnes som si v kancelárii na stôl umiestnil kalendár na rok 2015 s fotografiami slovenských miest. Keď som ho tam dával, prelistoval som si fotografie. Všetky boli z Shutterstoc.com
Mimochodom ani jednu by som si na nete v galérii ani nerozklikol... ale to nie je podstatné, účel splnili
 
philips
2015-01-02 18:16:24
Ahoj, znie to zaujimavo, ja by som mal otazku, ako je to so zdanovanim takychto zarobkov?
dakujem
 
viazo
2015-01-02 21:26:38
príspevok od: philips
Ahoj, znie to zaujimavo, ja by som mal otazku, ako je to so zdanovanim takychto zarobkov?
dakujem
treba zaplatit dan z prijmu v nasich koncinach prijem do 500 eur za rok nemusis zdanovat. nad tuto hodnotu uz ano. sposob akym to urobis je na poradu s uctovnikom.
 
jan.zitniak
2015-01-02 22:06:57
príspevok od: vencida
Výstižný článok plný užitočných informácií.
Fotobankám sa nevenujem veľmi intenzívne, ale skúsila som do niekoľkých vložiť pár fotografií. Z dlhodobého hľadiska je to celkom slušný zdroj príjmov. Samozrejme všetko závisí od aktivity prispievateľa (bez práce nie sú koláče ani tu).
Podľa môjho názoru a tých málo skúseností, čo mám, fotobanky kladú dôraz hlavne na kvalitu vyhotovenia fotografií (vysoký šum a neostrosť fotografie sú väčšinou nežiadúce). Umelecké, alebo netradičné stvárnenie reality ocení len málo kupujúcich. Treba si uvedomiť, že fotografie z fotobánk sa väčšinou ďalej upravujú, strihajú a kombinujú s inými fotografami. Najpredávanejše sú preto produktové fotografie, gýčovité krajinky, usmievajúce sa osoby a pod.
Mnoho užitočných informácií o fotobankách som našla na českom webe o fotobankách, ktorého autorom je pán Petr Václavek.
Pre ilustráciu pridávam moju najpredávanejšiu fotku na Shutterstocku.
Vďaka za skúsenosti, oceňujem, že si zavesila ukážkovú fotografiu
 
Robson65
2015-01-02 23:10:21
Super článok, inak si mi otvoril oči V tejto oblasti som bol úplný lajk, dávnejšie som už uvažoval nad tým, ako by sa z koníčka dalo niečo aj vyťažiť. Teraz už len dosiahnuť požadovanú kvalitu Vďaka Patrik za článok.
 
Roman Point
2015-01-02 23:48:56
príspevok od: blahoslav J B Art
vdaka za clanok a priblizenie Tvojich skusenosti s fotobankami, ja som sa s tym zatial nezaoberal ... az teraz som si klikol na odkaz na web stranku na Tvojom profile a mas tam na mraky fotiek
teraz mi je uz jasne, ze clanok o ovciach musel zakonite vzniknut, ved ovce su zdrojom Tvojich prijmov
v nejakej diskusii kolega Point (ak sa nemylim a ak sa mylim, nech mi je odpustene ) spominal, ze nejake jeho fotky uspesne predal na fotobanke, ale na dotaz diskutujuceho, nech sem napise svoje skusenosti odpovedal, ze nema na to cas ... zrejme nechcel prezradit svoje how-now
tak este raz vdaka za Tvoj cas straveny pisanim clankov
Keď si človek o fotobankách niečo bližšie prečíta, trošku si odsleduje foto ktoré sú na predaj tak sa môže niečo dozvedieť. Je to na hodiny, dni, týždne štúdia a sledovania. Dokonca ani tento článok nie je vyčerpávajúci a je rovnako aj dosť všeobecný. Pokiaľ to človek začne študovať tak pochopí, že ani nie je reálne možné tu niekoho komentom prípadne článkom zasvetiť do všetkého.
No jednoznačne 1: komerčné foto ktoré tu na stránke môžu reálne dostať 5-8x páči sa mi a to je max. také foto sa tu logicky ani nepridávajú pretože ako si písal 1 je to know-how 2: pre ephoťákov sú tie foto nezaujímavé, áno je to tak. Fotka ktorá má mať úspech pri komerčnom predaji nemá mať žiadny príbeh. Je to "holý" kus pripravený pre ďaľšie spracovanie ( ktorého sa chopí kupujúci ) niečo ako ked spravím foto do raw-u a iba ho prekopírujem do jpg a zmením veľkosť. V 90% prípadoch bude nezaujímavá.
2: neviem či to bolo spomenuté v článku no v komentároch áno. Na čom si každá fotobanka zakladá je dokonalá kvalita ( minimálny-najlepšie nulový šum, a dokonalú ostrosť, všetko kvôli veľkým výtlačkom )
Jediné know-how čo je naozaj dôležité je nevzdať sa a pokračovať v prispievaní. Môžeš skúsiť fotiť rôzne hory, kopce, kostolíky a môže sa ti stať že získaš odberateľov z Austrálie, Ameriky atd. Vieš prečo? Je šanca že tam žijú ľudia ktorý to čo si odfotil poznajú z detských čias kedy emigrovali. úspech prípadne prvá predaná fotografia môže prísť ako po mesiaci tak aj po jednom roku. Nemal som v tedy a v tom príspevku čo napísať. Nedá sa to ani všetko popísať. A myslím si že ani teraz som ti tu nič konkrétne nepovedal a rovnako ani v článku nie je popísané čo presne máš spraviť.

Tu máš na čítanie toho rovnako veľmi, veľmi, veľmi veľa. No ani tu nenájdeš "recept na úspech" ten jednoducho neexistuje. A keby áno, tak aj tak neexistuje a ten svoj vlastný ti aj tak nik neprezradí. A zistiť čo sa predáva sa dá v pohode, ale zistiť čo "chýba" vo fotobankách? ee aj to že niekto zistí aha chýbajú ovečky tak ich idem fotiť. Ani tomu neverím nevravím, že sa mu nepredávajú, prípadne že nie sú z jeho fotiek najpredávanejšie, ale tvrdím, že ich fotí preto že sa dobre predali nie preto, že by si vypracoval prieskum toho čo chýba.. Pri milionoch fotiek by na to trebalo najprv vypracovať algoritmus.. Takže ako písal jednoducho náhoda. Ktorá sa môže stať tebe, možno magicvampovi, možno niekomu inému. Ja by som to prirovnal k hre lotto, ale píšem o fakt dobre a často predajnej foto-foto motívu..

A tu je ten link na čítanie.. Zopár hodín pri tom stráviš, máš tam aj daľšie príbehy "úspešných" prispievateľov do fotobánk:

http://fotobanky.cz/prodej

a web blog spomenutého pána v komente o pár riadkov vyššie opäť zopár hodín štúdia:

http://petr.vaclavek.com/article/528/fotobanky-nakup-prodej-fotek

Podobné stránky nájdeš v anglickom jazyku a rovnako aj nemeckom.
Je toho veľa. Ide len o to koľko času máš a hlavne koľko času plánuješ tomu obetovať..
Prepáč ak som ti predtým odpovedal nejak tajomne, prípadne neodpovedal tak ako si si predstavoval. čím viac článkov/blogov si prečítaš tým viac budeš vedieť, že ani tento článok a ani moja odpoveď ti nič nepriniesla. Možno až na nasmerovanie ( moje linky na blogy, a v článku odkazy na fotobanky ) nič viac, nič menej..
 
Roman Point
2015-01-02 23:51:49
príspevok od: philips
Ahoj, znie to zaujimavo, ja by som mal otazku, ako je to so zdanovanim takychto zarobkov?
dakujem
Tu je to myslím si že presne. Príjemné čítanie.

http://www.fotobanky.cz/daneni-prijmu-z-fotobank
 
Roman Point
2015-01-03 08:06:38
A ešte jedna veľmi dôležitá vec ktorá nebola spomenutá dokonca ani v tomto článku. Nebudte prekvapený keď Vám pošlú email s tým, že chcú aby ste oskenovali váš doklad totožnosti ! Co môže samozrejme niekoho odradiť..Mne to prišlo s nemeckej fotolie a tuším aj s deposiphotos.
 
logout
2015-01-03 10:19:09
Niektoré fotobanky dokonca pýtajú 2 doklady totožnosti. Pas, OP alebo VP.
 
z80
2015-01-03 11:04:42
príspevok od: Roman Point
Tu je to myslím si že presne. Príjemné čítanie.

http://www.fotobanky.cz/daneni-prijmu-z-fotobank
To je situacia v CR, u nas je to sice podobne ale konkretny byrokraticky proces je iny.
Ale pre zakladne info - prilezitostne prijmy do 500 € rocne (pozor - pocita sa tam sucet vsetkych prilezitostnych prijmov, napriklad aj z prenajmu a pod.) sa nezdanuju a netreba z nich odvadzat ani odvody.
 
Roman Point
2015-01-03 11:24:26
príspevok od: z80
To je situacia v CR, u nas je to sice podobne ale konkretny byrokraticky proces je iny.
Ale pre zakladne info - prilezitostne prijmy do 500 € rocne (pozor - pocita sa tam sucet vsetkych prilezitostnych prijmov, napriklad aj z prenajmu a pod.) sa nezdanuju a netreba z nich odvadzat ani odvody.
Áno, ale v tom odkaze na zdanenie príjmov je gro veci v tom ( aspoň pre mňa ) že čo platiť ako a komu je najlepšie riešiť s účtovníkom ( svojim zo svojej krajiny ) Dalo sa to z toho článku jasne pochopiť myslím si. To bola najlepšia rada v tom celom texte
 
Roman Point
2015-01-03 11:34:14
Na fotobanky treba ak fotite cloveka podpis a suhlas fotografovanej osoby - na to je taky formular - v pripade ( fotografie vlastného dieťaťa-moj prípad ) zakoneho zastupcu raz vyplnite a uz len pripojite ku kazdej fotke toho isteho cloveka ( dieťaťa ) len ten suhlas

Dajte si do googlu: model release shutterstock a niekde vám to vypluje a tento pouzivam pre vsetky fotobanky.
Rovnako to je aj s rôznymi stavbami atď. Páči sa mi detail ktorý je uvedený aj tu v článku o tom okruzkovanom vtáčikovi. Sú to detaily ale veľmi dôležité..
 
palys
2015-01-03 11:58:13
Dobré a poučné.
 
TVfoto
2015-01-03 14:09:34
Dobry clanok, ale zajimalo by ma aky je realny zorobok pri predaji fotiek. VIem ze je to velmi abstraktna otazka ale dajme tomu pri tom pocte a kvalite ktrou uploudujes ty?
 
Roman Point
2015-01-03 15:00:07
príspevok od: TVfoto
Dobry clanok, ale zajimalo by ma aky je realny zorobok pri predaji fotiek. VIem ze je to velmi abstraktna otazka ale dajme tomu pri tom pocte a kvalite ktrou uploudujes ty?
Od 70 000 do 1 400 000 českých korún ročne a dá sa ešte viac niekde som videl tie vyššie čísla. Tieto to sú v rámci českých kolegovcov ktorí predávajú svoje fotografie.. Tie ďalšie čísla boli v miliónoch dolárov ročne..
p.s. o takýchto peniazoch treba len snívať aspoň prvých 5-10 rokov

http://www.fotobanky.cz/vysledky-fotobankoveho-pruzkumu-2013
 
Jozef Macák
2015-01-03 17:41:50
príspevok od: vencida
Výstižný článok plný užitočných informácií.
Fotobankám sa nevenujem veľmi intenzívne, ale skúsila som do niekoľkých vložiť pár fotografií. Z dlhodobého hľadiska je to celkom slušný zdroj príjmov. Samozrejme všetko závisí od aktivity prispievateľa (bez práce nie sú koláče ani tu).
Podľa môjho názoru a tých málo skúseností, čo mám, fotobanky kladú dôraz hlavne na kvalitu vyhotovenia fotografií (vysoký šum a neostrosť fotografie sú väčšinou nežiadúce). Umelecké, alebo netradičné stvárnenie reality ocení len málo kupujúcich. Treba si uvedomiť, že fotografie z fotobánk sa väčšinou ďalej upravujú, strihajú a kombinujú s inými fotografami. Najpredávanejše sú preto produktové fotografie, gýčovité krajinky, usmievajúce sa osoby a pod.
Mnoho užitočných informácií o fotobankách som našla na českom webe o fotobankách, ktorého autorom je pán Petr Václavek.
Pre ilustráciu pridávam moju najpredávanejšiu fotku na Shutterstocku.
len tak pre zaujimavost, kolko krat sa predla dana "najpredavaniejsia" fotka?
 
Artpraktik
2015-01-03 22:40:02
príspevok od: matoxxx
Prečo by mal niekto kupovat fotky?A ked ich su tisíce?
Dám Ti príklad: Povedzme, že päť rokov plánujem a pripravujem vydanie knihy. Potom dva roky po večeroch na nej pracujem. Som odkázaný aj na prácu iných - ktorých ale musím platiť. Získam donorov, predám reklamné strany... Zaplatím grafika, recenzentov, dám vytlačiť. Len tlač ma bude stáť 5 000 €, za ktoré by sa dalo celkom slušne užívať. No mňa vrátenie vkladu ešte len čaká - to nerátam ani autorské a propagačné výtlačky, povinné výtlačky, reklamu produktu a vyplatenie prác, ktoré sa mi podarilo zazmluvniť až po vydaní a prvých ziskoch... Mimochodom - na Slovensku je pre malosť trhu vydanie knihy ( aj+ČR) veľmi tenký ľad. A teraz si predstav - že sa do knihy dostane fotografia bez súhlasu autora... Bude chcieť možno neúmerný podiel z predaja, alebo stiahnutie knihy z predaja. Alebo spustí negatívnu kritiku - a samozrejme odôvodenú... To sú problémy, za ktoré také riziko nestojí. Napríklad. I keď sám fotím - fotografie aj kupujem. No a možno budem tiež predávať. Článok je inšpiratívny. Inak - stalo sa mi - že kolega ma pozval na svoju výstavu s pozvánkou ktorej podklad bola fotografia, ku ktorej som mal výhradné práva len ja. Mňa vtedy stála kolekcia desiatich fotografií 10 000 Sk a jeho nič (pre porovnanie to bol vtedy manželkin celomesačný plat, za ktorý pracovala na tri smeny). To vieš, že som ho nepochválil a nezobral to s úsmevom, ale trošku mu dvihol mandle... Obdobne som mal skopírovaný aj web, (grafika, font, farebnosť, prechody, menu a to vrátane kľúčových slov). Ak by som sa nebránil - tak len makám za iných... Práve pred chvíľou som posielal upozornenie jednému previnilcovi. Samozrejme slušne, no s príslušnými citáciami, ktoré fungujú veľmi účinne. K súdu sa schyľovalo len jeden krát. No protistrana to vzdala včas - zaslaním vyčíslenej čiastky na účet.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 00:35:19
príspevok od: noik
Výborný článok. Poodhalil mi skutočnosti o ktorých som nemal ani tušenie. Je pravdou, že s fotobankou som nemal a nemám žiadne skúsenosti. Odradzála ma zdĺhavosť a nedovera k vlastným fotkám. Jednoducho že podobných sú na svete mraky. A ako vidím, dá sa nájsť v tom aj svoje políčko neorané... Vďaka.
Vidis a mna k fotobankam doviedla prave ta nedovera k vlastnym fotkam . Chcel som si overit, ci su vobec predatelne. Pravdou vsak je, ze je to na hodiny a vysledky sa zvycajne dostavia az neskor. Vdaka za zastavenie aj slovicka Jaro.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 00:41:38
príspevok od: matoxxx
Prečo by mal niekto kupovat fotky?A ked ich su tisíce?
Hlavnym dovodom su predovsetkym dostupnost a cena. Tie najvacsie fotobanky maju v ponuke desiatky milionov fotografii a nove neustale pribudaju. Dnes je pre mnohe agentury, vydavatelstva ale aj beznych uzivatelov ovela jednoduchsie si v priebehu par kliknuti vybrat fotografiu, ktora im vyhovuje a je k dispozicii okamzite. Naviac s prislusnymi pravami na zverejnenie.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 00:53:56
príspevok od: alexmenti
výborné poodhalenie, Patrik ...chcem sa zároveň spýtať, či nevieš o existencii fotobanky, kde by celá komunikácia prebiehala v slovenčine, prípadne v češtine?
cesku jazykovu verziu pre prispievatelov ma urcite 123rf, tie jazykove mutacie vsak postupne pribudaju a beznymi su u vacsiny napr. aj rustina a polstina...urcite najdes aj nejake cesko-slovenske fotobanky - to vsak moze byt strata casu...nemam s nimi ziadne skusenosti a netusim, do akej miery su vyuzivane aj mimo regionu strednej Europy...

Ta komunikacia v anglictine (pripadne inom jazyku) je vsak minimalna - po uvodnej faze, kedy si musis vytvorit konto a pripadne prejst schvalovacim procesom je to uz len rutina. Fotobanky dokonca zabezpecuju aj preklad klucovych slov do jednotlivych jazykovych mutacii, takze ich mozes pridavat aj v inom jazyku.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 00:56:39
príspevok od: MirkaW
Ja mam velmi dobru skusenost s getty Images.
gratulujem
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 01:00:42
príspevok od: vencida
Výstižný článok plný užitočných informácií.
Fotobankám sa nevenujem veľmi intenzívne, ale skúsila som do niekoľkých vložiť pár fotografií. Z dlhodobého hľadiska je to celkom slušný zdroj príjmov. Samozrejme všetko závisí od aktivity prispievateľa (bez práce nie sú koláče ani tu).
Podľa môjho názoru a tých málo skúseností, čo mám, fotobanky kladú dôraz hlavne na kvalitu vyhotovenia fotografií (vysoký šum a neostrosť fotografie sú väčšinou nežiadúce). Umelecké, alebo netradičné stvárnenie reality ocení len málo kupujúcich. Treba si uvedomiť, že fotografie z fotobánk sa väčšinou ďalej upravujú, strihajú a kombinujú s inými fotografami. Najpredávanejše sú preto produktové fotografie, gýčovité krajinky, usmievajúce sa osoby a pod.
Mnoho užitočných informácií o fotobankách som našla na českom webe o fotobankách, ktorého autorom je pán Petr Václavek.
Pre ilustráciu pridávam moju najpredávanejšiu fotku na Shutterstocku.
krasna ukazka fotografie ako stvorenej pre fotobanky, hoci konkurencia je v tejto oblasti urcite velmi velka...vdaka za podelenie sa so skusenostami
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 01:13:06
príspevok od: blahoslav J B Art
vdaka za clanok a priblizenie Tvojich skusenosti s fotobankami, ja som sa s tym zatial nezaoberal ... az teraz som si klikol na odkaz na web stranku na Tvojom profile a mas tam na mraky fotiek
teraz mi je uz jasne, ze clanok o ovciach musel zakonite vzniknut, ved ovce su zdrojom Tvojich prijmov
v nejakej diskusii kolega Point (ak sa nemylim a ak sa mylim, nech mi je odpustene ) spominal, ze nejake jeho fotky uspesne predal na fotobanke, ale na dotaz diskutujuceho, nech sem napise svoje skusenosti odpovedal, ze nema na to cas ... zrejme nechcel prezradit svoje how-now
tak este raz vdaka za Tvoj cas straveny pisanim clankov
clanok o ovciach som mal v plane uz davnejsie - su tak trocha mojou srdcovou zalezitostou - chvilu mi vsak trvalo nacvakat kandidatky, ktore by ho vhodne doplnali ...predsalen - fotobanky maju zaujem hlavne o komercne vyuzitelne zabery...

mne osobne tema fotobank na tomto portali dost chyba - to bol aj dovod na tento blog...univerzalny recept na uspech neexistuje, skor je to o kombinacii viacerych faktorov...az budem mat viac casu, pokusim sa prehrabat cez fora na jednotlivych fotobankach a tie najcastejsie sa opakujuce rady dat dohromady
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 01:24:52
príspevok od: philips
Ahoj, znie to zaujimavo, ja by som mal otazku, ako je to so zdanovanim takychto zarobkov?
dakujem
Pokial ako prispievatel nevyplnis prislusny danovy formular (ten najdes na stranke fotobanky), vacsina fotobank Ti z provizie automaticky strhne minimalnu sadzbu dane platnu v krajine, v ktorej ma fotobanka sidlo. V kazdom pripade vsak z prijmov budes musiet odviest dan. Kedy, kolko a v akej vyske si budes musiet nastudovat v danovych predpisoch.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 01:35:31
príspevok od: Roman Point
Na fotobanky treba ak fotite cloveka podpis a suhlas fotografovanej osoby - na to je taky formular - v pripade ( fotografie vlastného dieťaťa-moj prípad ) zakoneho zastupcu raz vyplnite a uz len pripojite ku kazdej fotke toho isteho cloveka ( dieťaťa ) len ten suhlas

Dajte si do googlu: model release shutterstock a niekde vám to vypluje a tento pouzivam pre vsetky fotobanky.
Rovnako to je aj s rôznymi stavbami atď. Páči sa mi detail ktorý je uvedený aj tu v článku o tom okruzkovanom vtáčikovi. Sú to detaily ale veľmi dôležité..
Nie vsetky fotobanky akceptuju "univerzalny" Model Release. Napr. istockphoto trva na ich vlastnom formulari, pricom udaje v Model/Property Release porovnavaju s Exifom fotky. Ak sa napr. nezhoduju datumy, Model/Property Release neakceptuju. Ostatne mnou pouzivane fotobanky su vsak v tomto smere benevolentnejsie.

Dakujem inak Roman za cas a namahu, ktore si investoval do Tvojich komentarov. Plne sa s nimi stotoznujem a som rad, ze sa tu aspon niekto podelil so svojimi skusenostami.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-04 01:54:23
príspevok od: TVfoto
Dobry clanok, ale zajimalo by ma aky je realny zorobok pri predaji fotiek. VIem ze je to velmi abstraktna otazka ale dajme tomu pri tom pocte a kvalite ktrou uploudujes ty?
Je to velmi individualne a predajnost tych istych fotografii je taktiez rozna u roznych fotobank. Takisto velmi zalezi od kvality portfolia - su prispievatelia, ktori zarobia s desiatkami az stovkami fotiek podstatne viac ako iny s tisicmi. Velmi dolezite je aj to, kolko casu je prispievatel ochotny investovat. Hociaka suma nema vlastne ziadnu vypovedaciu hodnotu, pokial nevies, kolko prace sa za nou skryvalo. Do toho vsetkeho vstupuju dalsie faktory ako napr. sezonnost. Vacsina fotobaniek svojich prispievatelov naviac za necinnost "penalizuje" tym, ze ich fotky sa pri vyhladavani prepadavaju na nizsie miesta. Naviac, kazde portfolio sa neustale meni a to ma tiez velky vplyv na celkovu uspesnost.

Tie odhady, ktore sa uvadzaju v blogu, na ktory Ti poslal link Roman (Point) su podla mojho nazoru realisticke. Osobne si myslim, ze drviva vacsina prispievatelov sa pohybuje na tom dolnom okraji (1-2 000 Eur rocne), ziaden prieskum som si vsak nerobil. Takisto plati, ze zo zaciatku su tie zarobky velmi demotivujuce.
 
Roman Point
2015-01-04 08:25:22
príspevok od: Patrik Stedrak
Nie vsetky fotobanky akceptuju "univerzalny" Model Release. Napr. istockphoto trva na ich vlastnom formulari, pricom udaje v Model/Property Release porovnavaju s Exifom fotky. Ak sa napr. nezhoduju datumy, Model/Property Release neakceptuju. Ostatne mnou pouzivane fotobanky su vsak v tomto smere benevolentnejsie.

Dakujem inak Roman za cas a namahu, ktore si investoval do Tvojich komentarov. Plne sa s nimi stotoznujem a som rad, ze sa tu aspon niekto podelil so svojimi skusenostami.
Prispel som niečo málom čo viem a s čím mám skúsenosť. Hlavne preto, že teraz mám dovolenku a viac času na "písanie".. Vtedy to nebol ani priamo článok, resp. blog o fotobankách tak som svoju energiu vložil do niečoho iného než do komentáru o fotobankách..
Tu si priamo vyzval na napísanie osobných skúseností a vďaka času ktorý momentálne mám som prispel aj ja.. Najlepšie bude keď si to ľudia vyskúšajú sami. To bude pre nich asi najlepšia škola.
 
alexmenti
2015-01-04 10:21:34
príspevok od: Patrik Stedrak
cesku jazykovu verziu pre prispievatelov ma urcite 123rf, tie jazykove mutacie vsak postupne pribudaju a beznymi su u vacsiny napr. aj rustina a polstina...urcite najdes aj nejake cesko-slovenske fotobanky - to vsak moze byt strata casu...nemam s nimi ziadne skusenosti a netusim, do akej miery su vyuzivane aj mimo regionu strednej Europy...

Ta komunikacia v anglictine (pripadne inom jazyku) je vsak minimalna - po uvodnej faze, kedy si musis vytvorit konto a pripadne prejst schvalovacim procesom je to uz len rutina. Fotobanky dokonca zabezpecuju aj preklad klucovych slov do jednotlivych jazykovych mutacii, takze ich mozes pridavat aj v inom jazyku.
vyhľadal som 123 rf a je to celé v češtine ...nevedel som sa však dopracovať, ako sa tam pridávajú fotky (pravdepodobne sa to stane až po zaregistrovaní a vytvorení konta)...vďaka ešte raz
 
spektrum
2015-01-04 13:52:14
príspevok od: Roman Point
Prispel som niečo málom čo viem a s čím mám skúsenosť. Hlavne preto, že teraz mám dovolenku a viac času na "písanie".. Vtedy to nebol ani priamo článok, resp. blog o fotobankách tak som svoju energiu vložil do niečoho iného než do komentáru o fotobankách..
Tu si priamo vyzval na napísanie osobných skúseností a vďaka času ktorý momentálne mám som prispel aj ja.. Najlepšie bude keď si to ľudia vyskúšajú sami. To bude pre nich asi najlepšia škola.
rada by som si pozrela tvoj ucet, ak mozes, daj odkaz...., pozrela som si ponuku niektorych fotobank a som asi z ineho sveta, asi o tom budem este dlho len rozmyslat, to, co som si doposial precitala a pozrela, ma nijako nenadchlo a voci fotografom mi to nepripadalo nijako ustretove ani priatelske, tak obdivujem tvoje a Patrickove aktivity.
 
digihelion
2015-01-04 18:48:59
Ahoj, pekne si to napisal. Osobne sa cudujem, pre kolko vela ludi su to nove informacie. Ja fungujem na fotobanke iStockphoto uz od roku 2008 a mam pocit, ze dnes uz dava fotky do fotobanky kazdy majitel zrkadlovky...vsade je pretlak a kazdym rokom sa zvysuje.
Na iStocku v septembri 2014 zmenili cenovu politiku, uz nerozhoduje rozlisenie, v akom zakaznik kupuje fotku, vsetky velkosti stoja rovnako. Takze logicky, kazdy kupuje najvyssie mozne rozlisenie
A je pravda, ze iStock si dlhe roky drzal povest najprisnejsej fotobanky. Velakrat som mal chut s tym prastit - editori mi vracali fotky za take blbosti, ze to bolo na infarkt. Ale vzdy ma uchlacholilo to, ze sa tam fotky celkom slusne predavali, tak som vedel, ze namaha sa vyplati. Avsak minuly rok hodne polavili v prisnosti, dnes mi prejde prakticky kazda fotka na prvy krat...

Prikladam moju najpredavanejsiu fotku
 
imrisko222
2015-01-04 21:56:40
príspevok od: Roman Point
A ešte jedna veľmi dôležitá vec ktorá nebola spomenutá dokonca ani v tomto článku. Nebudte prekvapený keď Vám pošlú email s tým, že chcú aby ste oskenovali váš doklad totožnosti ! Co môže samozrejme niekoho odradiť..Mne to prišlo s nemeckej fotolie a tuším aj s deposiphotos.
a treba cely OP? pytaju to odomna na tej 123rf a rozmyslam, ze by som im poslal len cast udajov, ze by som nieco cenzuroval... ci to nie je prilis dobry napad?
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-05 10:31:52
príspevok od: digihelion
Ahoj, pekne si to napisal. Osobne sa cudujem, pre kolko vela ludi su to nove informacie. Ja fungujem na fotobanke iStockphoto uz od roku 2008 a mam pocit, ze dnes uz dava fotky do fotobanky kazdy majitel zrkadlovky...vsade je pretlak a kazdym rokom sa zvysuje.
Na iStocku v septembri 2014 zmenili cenovu politiku, uz nerozhoduje rozlisenie, v akom zakaznik kupuje fotku, vsetky velkosti stoja rovnako. Takze logicky, kazdy kupuje najvyssie mozne rozlisenie
A je pravda, ze iStock si dlhe roky drzal povest najprisnejsej fotobanky. Velakrat som mal chut s tym prastit - editori mi vracali fotky za take blbosti, ze to bolo na infarkt. Ale vzdy ma uchlacholilo to, ze sa tam fotky celkom slusne predavali, tak som vedel, ze namaha sa vyplati. Avsak minuly rok hodne polavili v prisnosti, dnes mi prejde prakticky kazda fotka na prvy krat...

Prikladam moju najpredavanejsiu fotku
Ja tie notifikacie o zamietnuti radsej ani necitam - inak by ma uz urcite davno porazilo . Cenova strategia vacsiny fotobank je tiez podobne zdraviu skodliva tema...

Vdaka za podelenie sa s Tvojimi skusenostami Marian. Mas velmi dobre portfolio .
 
marijn
2015-01-05 11:28:30
Pozeram v terms, ze na 123rf.com je nutne poslat im nascanovanu kopiu obcianskeho preukazu alebo pasu, aby sa dali uploadovat fotky. Nepride mi to moc bezpecne. Vy ste to spravili? Viete mi povedat, ktore fotobanky to nevyzaduju?
 
vencida
2015-01-05 13:10:37
príspevok od: Jozef Macák
len tak pre zaujimavost, kolko krat sa predla dana "najpredavaniejsia" fotka?
Za 2 a pol roka 35-krát.
 
Milan Čierny
2015-01-05 18:47:06
Ahojte. Zisk z predaja si nechavate zasielat na paypal, alebo iny ucet? Ake s tym mate skusenosti?
Dakujem.
 
digihelion
2015-01-05 20:45:55
Oskenovany obciansky je najzakladnejsia nutnost. Je to kvoli overeniu totoznosti. Napriklad aby nahodou niekomu nenapadlo predavat cudzie fotky...
Myslim, ze z toho netreba robit vedu, ako to asi tak fotobanka moze zneuzit?
Pri posielani penazi na PAYPAL moze nastat situacia, ze paypal bude od vas vyzadovat okrem obcianskeho este iny doklad (pas, vodicak a podobne). Navyse pri presunuti viac ako 2000 (alebo len 1000? nie som si isty) dolarov za rok bude paypal vyzadovat dalsi doklad ze ste naozaj ten, za koho sa vydavate - napriklad ucet za elektrinu alebo telefon, ktory je na rovnaku adresu a meno, ako mate uvedene v obcianskom.
 
digihelion
2015-01-05 20:47:05
príspevok od: Milan Čierny
Ahojte. Zisk z predaja si nechavate zasielat na paypal, alebo iny ucet? Ake s tym mate skusenosti?
Dakujem.
Paypal je podla mna bezproblemovy. Rozsireny, spolahlivy, overeny, rychly.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-06 09:31:31
príspevok od: imrisko222
a treba cely OP? pytaju to odomna na tej 123rf a rozmyslam, ze by som im poslal len cast udajov, ze by som nieco cenzuroval... ci to nie je prilis dobry napad?
mozes ho naskenovat v mensom rozliseni, ak mas obavy...v cenzurovani udajov nevydim zmysel, mozes si tym skor narobit zbytocne komplikacie
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-06 09:32:40
príspevok od: Milan Čierny
Ahojte. Zisk z predaja si nechavate zasielat na paypal, alebo iny ucet? Ake s tym mate skusenosti?
Dakujem.
Ja vyuzivam paypal a nemas s nim ziadne problemy. Vacsina fotobank vsak ponuka na vyber viacere moznosti zasielania provizii.
 
A2C
2015-01-06 13:21:10
Ďakujem za super článok a ešte lepšiu ideu, načo by mi mali GB obrázkov ležať na disku keď môžu zarábať na nete
Chcem sa však spýtať na 123rf, aj keď mi polku obrázkov vzali bez pripomienok tak polku z prvého uploadu mi odmietli ale prijali do "Consider for inclusion to 123RF Editorial if rejected."
Chcem sa spýtať teraz som teda tieto fotky vypustil len tak do sveta bez akéhokoľvek nároku na práva či finančnú odmenu za stiahnutie? Skúmal som to aj v podmienkach ale mám z toho stále guláš.
Sproste povedané zaplatia mi za to keď si ich niekto stiahne alebo sú to free snímky?
Ďakujem
 
total empty
2015-01-06 13:55:33
príspevok od: A2C
Ďakujem za super článok a ešte lepšiu ideu, načo by mi mali GB obrázkov ležať na disku keď môžu zarábať na nete
Chcem sa však spýtať na 123rf, aj keď mi polku obrázkov vzali bez pripomienok tak polku z prvého uploadu mi odmietli ale prijali do "Consider for inclusion to 123RF Editorial if rejected."
Chcem sa spýtať teraz som teda tieto fotky vypustil len tak do sveta bez akéhokoľvek nároku na práva či finančnú odmenu za stiahnutie? Skúmal som to aj v podmienkach ale mám z toho stále guláš.
Sproste povedané zaplatia mi za to keď si ich niekto stiahne alebo sú to free snímky?
Ďakujem
Consider for inclusion ti píšu že si ich zoberú na zatredenie, bez nároku si asi nevypustil nič,treba prečítať podmienky a translatovať,síce niekedy aj po slovensky písané zákony a podmienky sú nejasné.
 
total empty
2015-01-06 14:00:02
príspevok od: Artpraktik
Dám Ti príklad: Povedzme, že päť rokov plánujem a pripravujem vydanie knihy. Potom dva roky po večeroch na nej pracujem. Som odkázaný aj na prácu iných - ktorých ale musím platiť. Získam donorov, predám reklamné strany... Zaplatím grafika, recenzentov, dám vytlačiť. Len tlač ma bude stáť 5 000 €, za ktoré by sa dalo celkom slušne užívať. No mňa vrátenie vkladu ešte len čaká - to nerátam ani autorské a propagačné výtlačky, povinné výtlačky, reklamu produktu a vyplatenie prác, ktoré sa mi podarilo zazmluvniť až po vydaní a prvých ziskoch... Mimochodom - na Slovensku je pre malosť trhu vydanie knihy ( aj+ČR) veľmi tenký ľad. A teraz si predstav - že sa do knihy dostane fotografia bez súhlasu autora... Bude chcieť možno neúmerný podiel z predaja, alebo stiahnutie knihy z predaja. Alebo spustí negatívnu kritiku - a samozrejme odôvodenú... To sú problémy, za ktoré také riziko nestojí. Napríklad. I keď sám fotím - fotografie aj kupujem. No a možno budem tiež predávať. Článok je inšpiratívny. Inak - stalo sa mi - že kolega ma pozval na svoju výstavu s pozvánkou ktorej podklad bola fotografia, ku ktorej som mal výhradné práva len ja. Mňa vtedy stála kolekcia desiatich fotografií 10 000 Sk a jeho nič (pre porovnanie to bol vtedy manželkin celomesačný plat, za ktorý pracovala na tri smeny). To vieš, že som ho nepochválil a nezobral to s úsmevom, ale trošku mu dvihol mandle... Obdobne som mal skopírovaný aj web, (grafika, font, farebnosť, prechody, menu a to vrátane kľúčových slov). Ak by som sa nebránil - tak len makám za iných... Práve pred chvíľou som posielal upozornenie jednému previnilcovi. Samozrejme slušne, no s príslušnými citáciami, ktoré fungujú veľmi účinne. K súdu sa schyľovalo len jeden krát. No protistrana to vzdala včas - zaslaním vyčíslenej čiastky na účet.
Aká je pravdepodobnosť, že niekto si stiahne tvoju fotku z netu a použije ju niekde na pozvánku,plagát,do knihy a tak, a ty na to prídeš ?
A to, že na niečej práci niekto iný zarába, to štve kopu fotografov.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-07 09:53:14
príspevok od: A2C
Ďakujem za super článok a ešte lepšiu ideu, načo by mi mali GB obrázkov ležať na disku keď môžu zarábať na nete
Chcem sa však spýtať na 123rf, aj keď mi polku obrázkov vzali bez pripomienok tak polku z prvého uploadu mi odmietli ale prijali do "Consider for inclusion to 123RF Editorial if rejected."
Chcem sa spýtať teraz som teda tieto fotky vypustil len tak do sveta bez akéhokoľvek nároku na práva či finančnú odmenu za stiahnutie? Skúmal som to aj v podmienkach ale mám z toho stále guláš.
Sproste povedané zaplatia mi za to keď si ich niekto stiahne alebo sú to free snímky?
Ďakujem
Tie fotky budu ponukane v ramci Editorial licencie. Znamena to, ze budu na predaj za obmedzenych podmienok a nemali by byt vyuzivane kupujucimi na komercne ucely. Tvoje provizie by mali byt rovnake ako v pripade klasickych Royalty free licencii.

Na 123rf mozes fotky ponukat na stiahnutie zadarmo v casti "Donate". Tu najdes v dolnej casti webstranky v casti "For Contributors" / "More". Sam si urcujes, ktore fotky a ako dlho budu k dispozicii na stiahnutie zadarmo v rozliseni vhodnom pre web. Udajne by to malo pozitivne ovplyvnit viditelnost Tvojho porfolia a predaje.
 
Roman Point
2015-01-07 10:20:29
príspevok od: total empty
Aká je pravdepodobnosť, že niekto si stiahne tvoju fotku z netu a použije ju niekde na pozvánku,plagát,do knihy a tak, a ty na to prídeš ?
A to, že na niečej práci niekto iný zarába, to štve kopu fotografov.
Kamarát spravil fotku slnečníc v lete na poli. Kúpil to jediný zákazník s tým že zaplatil iba za jednorázové použitie v reklame na svoju firmu. A tento kamarát jedného pekného dňa išiel do trafiky a zbadal tam kalendár kde bola jeho fotka použitá, a od rovnakej firmy ďaľšie materiály. Takže mu tá firma potom musela doplatiť pekné peniaze.. Je to náhoda no nie nezistiteľné..
A riešil to priamo s tou firmou a nie s fotobankou, takže je možné že fotobanka dokáže nejak výrazne "potrestať" kupujúceho ktorý poruší pravidlá. Inak si to neviem vysvetliť..
 
Tibino
2015-01-07 12:48:59
Mám otázku fotolia chce odo mna vyplniť formular ohladom dane. Ak to nevyplním budu zadržiavať moje príjmy. Nemám potuchy ako to spraviť som študent a moj príjem z fotobanky bude určite minimálny takže nebude podliehať dani ak tomu správne rozumiem. Ony mi do e-mailu aj napísali že môžem využiť aj minimálnu sadzbu dane. Našiel som na fotolii kolonku "tax" ale neviem čo dalej.
Ďakujem za odpoveď
 
ventura
2015-01-07 13:10:27
príspevok od: Tibino
Mám otázku fotolia chce odo mna vyplniť formular ohladom dane. Ak to nevyplním budu zadržiavať moje príjmy. Nemám potuchy ako to spraviť som študent a moj príjem z fotobanky bude určite minimálny takže nebude podliehať dani ak tomu správne rozumiem. Ony mi do e-mailu aj napísali že môžem využiť aj minimálnu sadzbu dane. Našiel som na fotolii kolonku "tax" ale neviem čo dalej.
Ďakujem za odpoveď
Ahoj, mrkni sem: http://petr.vaclavek.com/article/592/Fotolia-danovy-formular-w-8ben
 
Tibino
2015-01-07 14:58:08
príspevok od: ventura
Ahoj, mrkni sem: http://petr.vaclavek.com/article/592/Fotolia-danovy-formular-w-8ben
Super hľadal som to všelikde. Ďakujem
 
blahoslav J B Art
2015-01-07 16:46:21
svetove fotobanky zrejme momentalne zazivaju prudky narast poctu novych prispievatelov zo Slovenska
 
Artpraktik
2015-01-07 22:16:32
príspevok od: total empty
Aká je pravdepodobnosť, že niekto si stiahne tvoju fotku z netu a použije ju niekde na pozvánku,plagát,do knihy a tak, a ty na to prídeš ?
A to, že na niečej práci niekto iný zarába, to štve kopu fotografov.
Ak je fotografia vybavená pôvodnými metadátami, tak sa dá dohľadať fotografia pomerne rýchlo. Takto som našiel svoje fotografie na weboch - ktoré by som nikdy možno nenavštívil. Na niektoré fotografie ma upozornia členovia fóra môjho portálu, alebo monitoring médií. Tú zmienenú fotografiu som našiel na troch weboch. Pravdepodobnosť stiahnutia niektorých fotografií je pomerne vysoká. Teda ak má to, čo iný hľadá. K nasledovnej fotke mám publikačné práva len ja a autor fotografie (Eduard Timko) http://www.rezbarstvo.sk/images/stories/nastroje/rezb%C3%A1rska_s%C3%BAprava.jpg a fotografia je na mojom portáli a v mojej mojej knihe. Patrí k tým vyhľadávaným a som si istý - že si ju ešte niekto dá minimálne na svoj web.... Jednu fotku (zasa iného autora) si privlastnila spoločnosť Orange - stiahli ju zo svojho webu, no inak boli "slušne arogantní". Ak má Orange moju fotku vedľa reklamy na svoje produkty (teda je splnená podmienka komerčného použitia a bez písomného súhlasu) a viem, že táto spoločnosť má pomerne slušné zisky a môže si ju dovoliť kúpiť - tak je to celkom drzý počin - nie? Inak mi až tak nevadí ak niekto použije moju fotku - ale slušnosťou je spýtať sa. Niektorí z Vás poskytli svoju fotografiu za výtlačok knihy, v ktorej tá fotografia je. A som spokojný aj ja, aj autor fotografie. Pre istotu nezverejňujem fotografie - ktoré hodlám použiť v novej knihe - teda druhom doplnenom vydaní. Vlastne ako tak premýšľam - cez fotobanku som nekúpil žiadnu fotografiu. Vždy to bolo priamo od autorov, z múzeí, archívov, alebo na konkrétnu požiadavku.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-08 10:08:10
príspevok od: blahoslav J B Art
svetove fotobanky zrejme momentalne zazivaju prudky narast poctu novych prispievatelov zo Slovenska
vsetky velke fotobanky sa hrdia desatkami tisicov prispievatelov, aktivnymi z nich bude vsak urcite len cast....vacsina ludi to po case vzda a prave ta vytrvalost a pravidelnost pridavania fotografii je velmi dolezita...stredna a vychodna Europa je vsak celkom slusne medzi prispievatelmi zastupena - tomu sa zrejme prisposobuju aj fotobanky tym, ze ponukaju dalsie verzie v jazykoch, ktore rozhodne nie su svetovymi...takze je nadej, ze sa raz dockame aj slovenskej verzie
 
imrisko222
2015-01-08 19:30:57
príspevok od: Patrik Stedrak
mozes ho naskenovat v mensom rozliseni, ak mas obavy...v cenzurovani udajov nevydim zmysel, mozes si tym skor narobit zbytocne komplikacie
ok, vdaka
 
A2C
2015-01-15 09:36:18
Juhú prvý predaný obrázok! ďakujem za super článok! Takto by tá foto bola na disku roky kým by som ju nezmazal Aspoň trocha je prospešná
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-15 10:20:59
príspevok od: A2C
Juhú prvý predaný obrázok! ďakujem za super článok! Takto by tá foto bola na disku roky kým by som ju nezmazal Aspoň trocha je prospešná
gratulujem a verim, ze budu aj dalsie...zo zaciatku to chce hlavne vela trpezlivosti pri pridavani fotiek
 
A2C
2015-01-26 14:39:59
Ešte raz ďakujem! prvý predaj na Shutterstocku!
odporúčam to každému! je to super pocit uspokojenia a radosti
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-01-28 23:27:44
príspevok od: A2C
Ešte raz ďakujem! prvý predaj na Shutterstocku!
odporúčam to každému! je to super pocit uspokojenia a radosti
Dobry priklad fotografie ako stvorenej pre fotobanky - gratulujem Ja osobne by som skor volil cisto biele pozadie a bez vinetacie. Pripadne pridal obe a sledoval, ktora ma lepsie ohlasy.
 
A2C
2015-01-29 10:17:07
Aby som sa priznal, to nie je vinetácia ale tieň, fotostan je ešte len na ceste a preto je to fotené v noci f20, ISO 800, 25s, a malované led diodou
 
drummer54
2015-01-29 12:45:12
príspevok od: z80
To je situacia v CR, u nas je to sice podobne ale konkretny byrokraticky proces je iny.
Ale pre zakladne info - prilezitostne prijmy do 500 € rocne (pozor - pocita sa tam sucet vsetkych prilezitostnych prijmov, napriklad aj z prenajmu a pod.) sa nezdanuju a netreba z nich odvadzat ani odvody.
U nas je to podobne ako v Cechach, mozes sa rozhodnut, ci ist podla autorskeho zakona alebo si zalozis zivnost. Akonahlne dosiahnes prijem za predaj fotografii mas povinnost registracie na danovom urade. DU potom prideli DIC. Prijmy z predaja fotografii zahrnies do danoveho priznania. Ak ides podla autorskeho zakona, ide o pasivny prijem z ktoreho sa neodpocitavaju nezdanitelne casti. Ak si zivnostnik ide o prijem zo zivnosti a teda aktivny prijem, kde mas narok na odpocitanie nezdanitelnych casti.
 
weyo
2015-02-16 06:45:06
Všetko kde ide o peniaze , "nie o body a bezvýznamné komentáre" treba brať vážne! Microfotobanky sú toho príkladom.Bud sa im venuješ,tvoríš a zarábaš ,alebo po čase vo fotobankovom svete zapadneš prachom.
 
stereus
2015-09-18 00:32:58
príspevok od: Patrik Stedrak
Dobry priklad fotografie ako stvorenej pre fotobanky - gratulujem Ja osobne by som skor volil cisto biele pozadie a bez vinetacie. Pripadne pridal obe a sledoval, ktora ma lepsie ohlasy.
Toto by inac aj mna zaujimalo, do akej miery je velmi mierna stylizacia (bokeh, vinetacia, pripadne lensflares, atd.) prospesna a do akej miery si naozaj zaobstarat fotostan a fotit cisto produktovu fotografiu. (Samozrejme je mi uplne jasne ze napr. nic z mojich fotografii tu na ephoto nema vo fotobankach sancu..)
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2015-09-18 10:26:18
príspevok od: stereus
Toto by inac aj mna zaujimalo, do akej miery je velmi mierna stylizacia (bokeh, vinetacia, pripadne lensflares, atd.) prospesna a do akej miery si naozaj zaobstarat fotostan a fotit cisto produktovu fotografiu. (Samozrejme je mi uplne jasne ze napr. nic z mojich fotografii tu na ephoto nema vo fotobankach sancu..)
Fotobanky od podobnych postupov vo svojich manualoch skor odradzaju. Daju sa tam vsak najst mnohe fotky, ktore vinetaciu, lensflare a pod. obsahuju. Ja sa im v pripade tvorby pre fotobanky skor vyhybam. Skus napisat Marekovi (A2C) ako sa mu tie fotky predavaju. Odvtedy, co tu pisal komentar, ze sa mu prva z nich predala, ubehla nejaka doba. A z fotiek, ktore mas momentalne tu na ephote ma podla mna aspon polovica komercny potencial v ramci microstock photography . Chce to vsak ovela vacsie portfolio, nez sa zacnu objavovat pravidelne predaje.
 
dušan_b
2016-01-11 22:01:54
príspevok od: Roman Point
Kamarát spravil fotku slnečníc v lete na poli. Kúpil to jediný zákazník s tým že zaplatil iba za jednorázové použitie v reklame na svoju firmu. A tento kamarát jedného pekného dňa išiel do trafiky a zbadal tam kalendár kde bola jeho fotka použitá, a od rovnakej firmy ďaľšie materiály. Takže mu tá firma potom musela doplatiť pekné peniaze.. Je to náhoda no nie nezistiteľné..
A riešil to priamo s tou firmou a nie s fotobankou, takže je možné že fotobanka dokáže nejak výrazne "potrestať" kupujúceho ktorý poruší pravidlá. Inak si to neviem vysvetliť..
"Klient" mal možnosť zaplatiť napr. 20€ za 2 použitia fotobanke. To, že tak mohol učiniť za tých podmienok však neznamená, že ty ako autor nemôžeš od neho žiadať odškodné pomerné úžitku, ktorý poberal ako výsledok použitia tvojho diela (s prihliadnutím na význam tvojho diela z pohľadu celku). Nehovoriac o tom, že hodnota tvojej fotobankovej fotky v podstate klesá tým viac, čím masovejšie bolo doterajšie užitie fotky (asi nikto nechce použiť už notoricky "opozeranú" fotku). 500 webstránok bezvýznamných firmičiek - fotka je stále neokukaná, raz titulka Forbes (ja viem, blbý príklad) a pozná ju celý svet. Mám pocit, že fotobanka by si podiel z "riešenia" elegantne nechala pre seba a teba by odmenili po zmluve. Nie fotobanka a jej "úžasne kompetentné právne oddelenie"(zmluvy vyhotovené na objednávku) je strašiak, ale práva a povinnosti zo zákonov.
Ak by si uskutočnil konečný predaj svojho diela a všetkých práv, prípadne by prechádzali zo zákona s obdobným výsledkom (zamestnaný ako fcb marketingáč, vyhotovenie foto v popise práce), potom postihové práva má vlastník, ty to môžeš maximálne použiť na neverejné nekomerčné účely (portfólio k životopisu). Ak by ťa odškodnili, mal by nárok na vydanie obohatenia vlastník, zároveň, ak by došlo k zneužitiu tvojho portfólia, zodpovednosť za škodu by sa preniesla na vykonávateľa (ty si autor a prezentoval si seba, neposkytol si záber za iným účelom než posúdenie tvojich schopností a neprenášal si na nikoho viac práv než máš sám. Toto je isté a bezpečné.
Je možné, že ako autor máš vždy nárok ďalej predávať (môže sa to brať ako opakovanie tvorivého procesu) aj po predaji, ale pod toto by som sa nepodpísal - najmä ak ide o prechod všetkých práv. Ale ak predávaš iba fotku, resp. možnosť ju využiť ako dielo (rovnako ako architekt môže spraviť 100 rôznym klientom rovnaký pôdorys), postihové práva ti zostávajú. Fotobanka je len prostredníkom a v podstate užívateľom tvojho diela.

Ak som sa niekde zamotal alebo pomýlil, treba ma opraviť
 
dušan_b
2016-01-11 22:16:13
Super článok. Čo sa týka takahe, ak ho krúžkujú ochranári, potom by si sa e-mailom mohol obrátiť napríklad na (nech ti podpíšu property release; aby si bol "grand", môžeš im to uvoľniť zdarma na nekomerčné využitie):
http://www.mfe.govt.nz/contact
Ak je divožijúci, bude súčasťou kultúrneho dedičstva NZ. Nie okres NR, ale okres AU
Ale na tom vyďobanom papieri a "pečiatke" dotknutého vtáka sa budem ešte dlho baviť - reagoval by som asi podobne.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-01-12 12:44:32
príspevok od: dušan_b
Super článok. Čo sa týka takahe, ak ho krúžkujú ochranári, potom by si sa e-mailom mohol obrátiť napríklad na (nech ti podpíšu property release; aby si bol "grand", môžeš im to uvoľniť zdarma na nekomerčné využitie):
http://www.mfe.govt.nz/contact
Ak je divožijúci, bude súčasťou kultúrneho dedičstva NZ. Nie okres NR, ale okres AU
Ale na tom vyďobanom papieri a "pečiatke" dotknutého vtáka sa budem ešte dlho baviť - reagoval by som asi podobne.
vdaka Dusan za zastavenie... aj som chvilu rozmyslal, ze poziadam o ten property release - zo zvedavosti, ako by na to zareagovali aj ochranari aj fotobanka... nakoniec som to nechal tak... zadefinovat Kiwakov ako obyvatelov okresu AU - no neviem-neviem... tusim by skor stolerovali tu Nitru
 
Peter Višváder
2017-02-17 14:13:49
Super článok. Ďakujem.
 
Tomik97
2017-11-06 22:00:51
Viem, že to nie je aktuálne, ale chcel by som sa opýtať, že čo je potrebné zadávať pri nahrávaní fotiek na fotolia.com ? Pretože, odo mňa to chce, aby som im poslal odfotený napr. občiansky preukaz...
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2017-11-07 09:10:45
príspevok od: Tomik97
Viem, že to nie je aktuálne, ale chcel by som sa opýtať, že čo je potrebné zadávať pri nahrávaní fotiek na fotolia.com ? Pretože, odo mňa to chce, aby som im poslal odfotený napr. občiansky preukaz...
Je to standardny postup vacsiny fotobank. Staci im sken alebo fotka OP, prip. pasu.
 
Tomik97
2017-11-08 14:41:34
Poslal som im fotku svojho VP odpoveď bola kladná ešte mám jeden detail ako často môžem pridávať na shutterstock svoje fotky aby išli do obehu, pretože trošku sa v tom strácam...
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2017-11-09 01:26:08
príspevok od: Tomik97
Poslal som im fotku svojho VP odpoveď bola kladná ešte mám jeden detail ako často môžem pridávať na shutterstock svoje fotky aby išli do obehu, pretože trošku sa v tom strácam...
Myslim, ze mnozstvo ani frekvencia pridavania fotografii na Shutterstock nie su ziadnym sposobom obmedzene. Niektore ine fotobanky tak robia, su to vsak radovo stovky suborov. Ak s fotobankami estelen zacinas, osobne by som odporucal pridavat zo zaciatku vo vacsom mnozstve - pravidelnost predajov sa zacne prejavovat az pri vacsom portfoliu (aspon niekolko sto suborov). Vo vseobecnosti plati - cim vacsie portfolio, tym vacsia sanca na predaj niektorych fotiek. Pozor vsak aj na spravne keywords, popis fotky a samozrejme zamerat sa na nieco, co ma aspon minimalny komercny potencial.

Shutterstock schaluje fotografie prakticky priebezne. Castokrat je to hned kratko po nahrati. Obcas sa stane, ze fotky "lezia" u editora par dni - vacsinou, ked robia nejake technicke zmeny. O (ne)schvaleni fotiek by ti mal prist mail.
 
Tomik97
2017-11-10 11:18:55
príspevok od: Patrik Stedrak
Myslim, ze mnozstvo ani frekvencia pridavania fotografii na Shutterstock nie su ziadnym sposobom obmedzene. Niektore ine fotobanky tak robia, su to vsak radovo stovky suborov. Ak s fotobankami estelen zacinas, osobne by som odporucal pridavat zo zaciatku vo vacsom mnozstve - pravidelnost predajov sa zacne prejavovat az pri vacsom portfoliu (aspon niekolko sto suborov). Vo vseobecnosti plati - cim vacsie portfolio, tym vacsia sanca na predaj niektorych fotiek. Pozor vsak aj na spravne keywords, popis fotky a samozrejme zamerat sa na nieco, co ma aspon minimalny komercny potencial.

Shutterstock schaluje fotografie prakticky priebezne. Castokrat je to hned kratko po nahrati. Obcas sa stane, ze fotky "lezia" u editora par dni - vacsinou, ked robia nejake technicke zmeny. O (ne)schvaleni fotiek by ti mal prist mail.
Ďakujem veľmi pekne
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované