Hore

Načo sú nám desiatky megapixelov

Vedci tvrdia, že rozlišovacia schopnosť oka je ekvivalentom približne 400 Mpx. Od toho sú ešte ďaleko prakticky všetky fotoaparáty.

Štandardom zatiaľ nie je ani 1/10. Znamená to, že digitálna fotografia je stále nedokonalá, rozlíšenie nedostatočné? Vôbec nie. Ľudské oko funguje inak, ako fotoaparát s objektívom. My vidíme ostro len strednú časť toho, na čo sa pozeráme. Neustále preostrujeme a meníme uhol pohľadu. Do toho vstupuje ešte psychika. Nemá zmysel porovnávať, ako funguje naše videnie a videnie fotoaparátu. Čo je teda dôležité?

Dôležitá je rozlišovacia schopnosť oka z hľadiska hustoty obrazových bodov pri pozorovaní obrazu z určitej vzdialenosti. O tom sú všetky tie DPI a PPI. Oko je z bežnej pozorovacej vzdialenosti (cca 60 cm) schopné rozlíšiť obrazové body o hustote okolo 300 PPI (bodov na palec). Ak je ich výrazne menej, vidíme jednotlivé obrazové body. Ak je ich viac, oko to nedokáže rozoznať. Ak sa pozorovacia vzdialenosť zväčšuje, klesá rozlišovacia schopnosť oka. Preto pri tlači plagátu stačí 150 DPI a pri bilboarde len 30 DPI. Na základe toho, z akej vzdialenosti pozorujeme obraz a jeho veľkosti, je potrebné určité rozlíšenie fotografie. A tu sa dostávame k megapixelom. Koľko ich potrebujeme, vieme vypočítať.

Kto si niekedy tlačil fotografie do formátu A3 (cca 30x40 cm) vie, že kvalitnú fotografiu vytlačí aj z relatívne malého rozlíšenia okolo 6 Mpx. Dôležité je, aby fotografia bola technicky kvalitná. Ak vyžadujeme perfektnú kvalitu fotografie formátu A3, na ktorú sa budeme pozerať zblízka, mala by mať fotografia rozlíšenie okolo 17 Mpx. To je dnešným amatérskym štandardom. Kto niekedy nevytlačí fotku väčšiu ako A3, viac nepotrebuje. Dokonca ani pre fotografiu formátu A2, pretože na tú sa pozerá z odstupu. Bežný amatérsky fotoaparát má rozlíšenie 16-24 Mpx, čo na kvalitnú tlač formátu A3-A2 stačí. Je tu aj malá rezerva na orez, ak potrebujete doladiť kompozíciu. Okolo 24 Mpx majú aj profesionálne reportážne fotoaparáty, pretože vyššie rozlíšenie v tomto žánri nie je potrebné a zbytočne by spomaľovalo celé workflow. V praxi sa dajú z rozlíšenia 16-24 Mpx kvalitne tlačiť aj oveľa väčšie fotografie. Ich nedokonalosť odhalíte pri detailnejšom skúmaní. Ak vám ale ide o perfektnú technickú kvalitu, budete potrebovať viac megapixelov.

Viacerí zabúdajú, že rozlíšeniu snímača musí zodpovedať aj rozlišovacia schopnosť objektívov. Ekonomicky je výhodnejšie mať fotoaparát so štandardným rozlíšením.





Bežný amatérsky fotoaparát má rozlíšenie okolo 24 Mpx. Väčšina majiteľov týchto fotoaparátov takéto rozlíšenie nikdy nevyužijú. Pre nich je honba za pixelmi zbytočná.


Niektoré fotoaparáty s IBIS stabilizáciou obrazu dokážu využiť posun snímača pre nasnímanie fotografií s oveľa vyšším rozlíšenim, ako je fyzické rozlíšenie snímača. Má to ale svoje obmezdenia. Tento Olympus má snímač s rozlíšením 20 Mpx, v režime High Res Shot sníma s rozlíšením až 80 Mpx.


Ani niektorí profesionáli nepotrebujú extra vysoké rozlíšenie. Preto sa stáva zvykom, že výrobcovia ponúkajú rovnaký fotoaparát s rôznymi snímačmi. Ako napr. Panasonic S1 s 24 Mpx a S1R s 47 Mpx. Obidva majú aj režim Multishot.


Najdostupnejším fotoaparátom so snímačom s viac ako 100 Mpx rozlíšením je Fujifilm GFX100. Keby som bol profesionálny krajinkár, určite by som si ho kúpil.

Vyššie modely fotoaparátov majú vyššie rozlíšenie, od 36-61 Mpx a ďalej sa bude zvyšovať. Niektoré fotoaparáty ponúkajú aj multishot, možnosť vyskladania záberov s rozlíšením až 4x väčším ako je rozlíšenie snímača. To sa dostávame na rozlíšenie cez 100 Mpx. Vyššie rozlíšenie ma trojaké využitie:

1. Veľkoformátová tlač

Hlavným dôvodom, prečo si kúpiť fotoaparát s obrovským rozlíšením, je možnosť špičkovej veľoformátovej tlače. Bavíme sa o fotografiách, ktoré majú aspoň jednu stranu dlhšiu ako meter a musia byť skutočne technicky veľmi kvalitné. Ukážeme si, že ani 50, či dokonca 100 Mpx, nemusí byť až tak veľa, ak by sme tlačili fotografie pri hustote bodov 300 DPI.

Z 50 Mpx fotografie vytlačíte pri 300 DPI fotku veľkú 70x52 cm. Zo 100 Mpx vytlačíte fotku 104x70 cm. Len tak malé? Ešteže má náš zrak limity a na veľké fotografie sa nedívame zblízka. Môžeme preto hustotu tlačových bodov zmenšiť. Kvalitné výtlačky sa dajú tlačiť aj pri 150 DPI a to pri 100 Mpx fotke máme hneď rozmer 208x140 cm. A tým sme neskončili. 4 metrová fotka pri 75 DPI by bola tiež kvalitná.

Ak ste pokročilý amatér, alebo profesionál, ktorý vystavuje a predáva veľkoformátové fotografie, chcete, aby dosahovali Fine Art kvalitu, ktorá obstojí aj pri podrobnom skúmaní, vysoké rozlíšenie potrebujete.

2. Športový režim

Jednou z najlepších ukážok využitia vysokého rozlíšenia snímača je Nikon D850. Snímač má rozlíšenie takmer 46 Mpx, čo sa perfektne zúžitkuje pri veľko formátovej tlači. Nikon D850 by sme kvôli snímaču mohli považovať za fotoaparát určený pre fotenie krajiny, architektúry, portrétov, makra, produktovej fotografii. Lenže on má aj výborné zaostrovanie a slušnú snímkovú frekvenciu. Je možné ho prepnúť do DX režimu, kedy využíva menšiu plochu snímača (ekvivalent APS-C). Rozlíšenie klesne orezom na cca 20 Mpx, čo je stále dosť pre kvalitnú tlač. Priblíženie objektívov sa ale zväčší 1,5x, čo je výhdou pri fotení športu a zvierat. Fotoaparát má tak univerzálnejšie využitie. Keď potrebujete, prestavíte ho na “Nikon D500”.

3. Orez

Snímače majú daný pomer strán, najčastejšie 3:2 a 4:3. Ak chcete fotografovať s iným pomerom strán, dôjde k orezu a tým aj zníženiu rozlíšenia. Môžu to byť desiatky percent. U 16 Mpx fotoaparátu s pomerom strán 4:3, po oreze na formát 16:9, vám ostane 12 Mpx. To zabolí. Ak to isté urobíte u 100 Mpx Fujifilmu GFX100, ostane vám po oreze na 16:9 cez 76 Mpx a pri oreze na formát 1:1 tiež.

Záver

To, že rozlíšenie snímačov stále rastie, nie je na škodu, ak sa tým nezhoršia iné parametre, ako šum a dynamický rozsah. Vysoké rozlíšenie sa dá využiť pri posprocesingu, alebo aj pri fotení, ako nám dokazujú snímače Izocell (používané v mobiloch), kde sa pixely spájajú do skupín, aby sa zvýšila citlivosť. Pamätám si, keď prišiel Nikon D800 s 36 Mpx a zavládli obavy, či sa s tak veľkými súbormi bude dať normálne pracovať. Ukázalo sa, že obavy boli neopodstatnené. Na 36 Mpx sme si zvykli a zvykneme si aj na väčšie rozlíšenie. Spolu s fotoaparátmi sa vyvíja aj výpočtová technika, zvyšuje sa kapacita médií, rastie rozlíšenie obrazoviek. Bežný amatér nič z toho nepotrebuje a naplno nevyužije. Sú ale fotografi, pre ktorých je zvyšovanie obrazového potenciálu dôležité. Kedy to skončí? Pri 400 Mpx?

Pri výbere fotoaparátu zvážte svoje aktuálne potreby, svoju úroveň a to, čo chcete s fotografiami robiť v budúcnosti. Štandardné rozlíšenie okolo 20-24 Mpx postačuje náročným amatérom a aj mnohým profesionálom. Nekladie tak veľké nároky na výpočtovú techniku a veľkosť pamäťových médií. Ak plánujete, hoci aj ako amatér, vystavovať, či dokonca predávať fotografie, zvážte kúpu fotoaparátu s vysokým rozlíšením 36 Mpx a viac.

Ja som s digitálnou fotografiou začínal pri jej komerčnom zrode. Ak nepočítam moje prvé zábery s ČB fotoaparátu s rozlíšením 640x480 bodov, tak prvým pravým digitálom, s ktorým som fotil a tlačil z neho fotografie, bol Canon Ixus s 2 Mpx snímačom. Technicky kvalitné zábery sa dali tlačiť do formátu 13x18 cm. Z 6 Mpx Nikonu D70 som tlačil fotky formátu A4 a A3. Keď som prešiel na Nikon D300 s 12 Mpx snímačom, už som si nemusel robiť starosti. Vedel som, že zvládnem kvalitnú tlač výstavného formátu 70x50 cm. Najväčšiu fotografiu som tlačil na plátno o rozmeroch cca 120x90 cm. Plátno má hrubšiu štruktúru a tak na ňom nebolo teoretický nedostatok pixelov vidieť. Mal som dôkaz, že bežný amatér viac ako 12 Mpx snáď ani nepotrebuje. Pokrok ale nezastavíš a dnešný amatérsky štandard je dvojnásobný. Po kúpe Nikonu D800E som rozlíšenie už nemusel riešiť, nemal som naň využitie, 36 Mpx mi bohate stačilo na čokoľvek. Dnes fotím prevažne s rozlíšením 20 Mpx a keď si myslím, že by to bolo vhodné, použijem Multishot s rozlíšením až 80 Mpx. Či chcem fotoaparát so skutočne vysokým rozlíšením? Samozrejme, obrazový potenciál pre veľkoformátovú tlač, je pre mňa dôležitý. Využijem ho? S veľkou pravdepodobnosťou nie. Ak by som sa ale teraz rozhodoval pre kúpu FF bezzrkadlovky, zvolil by som model s rozlíšením aspoň 40 Mpx, nech mám rezervu na čokoľvek, aj do budúcna.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
robertondrejovic
2020-04-29 07:23:23
Okrem slobody orezu a tým akoby možnosť použitia viacerých formátov na jednom snímači vysoké rozlíšenie pre tých ktorí si pozerajú svoje práce na monitore nemá. Neexistuje monitor ktorý by zobrazil všetky body naraz, ale prirodzene ak chceme vidieť obrázok celý grafická karta resampluje vysoké rozlíšenie do rozlíšenia monitora.A keby aj existoval monitor z rozlíšením 8288x5520 videli by sme toho viac ? Pochybujem a čím ? Máme také perfektné oči ?. Možnosť že prístroj možno použiť podľa potreby a svetelných podmienok ako FX aj DX zároveň je vynikajúci krok vpred . Ja si len z tohoto jediného dôvodu po Nikone Z7 opäť kúpim fotoaparát len s vysokým rozlíšením ak ho bude naozaj dosť a kvalitný objektív možno to už bude FX,DX aj MTF v jednom.
 
krispin.pucinko
2020-04-29 09:55:01
príspevok od: robertondrejovic
Okrem slobody orezu a tým akoby možnosť použitia viacerých formátov na jednom snímači vysoké rozlíšenie pre tých ktorí si pozerajú svoje práce na monitore nemá. Neexistuje monitor ktorý by zobrazil všetky body naraz, ale prirodzene ak chceme vidieť obrázok celý grafická karta resampluje vysoké rozlíšenie do rozlíšenia monitora.A keby aj existoval monitor z rozlíšením 8288x5520 videli by sme toho viac ? Pochybujem a čím ? Máme také perfektné oči ?. Možnosť že prístroj možno použiť podľa potreby a svetelných podmienok ako FX aj DX zároveň je vynikajúci krok vpred . Ja si len z tohoto jediného dôvodu po Nikone Z7 opäť kúpim fotoaparát len s vysokým rozlíšením ak ho bude naozaj dosť a kvalitný objektív možno to už bude FX,DX aj MTF v jednom.
Drahsi nastroj ti umozni sa jednoduchsie dopracovat k vysledku, ale stale to bude drahsi nastroj. hlavne ked k tomu pripocitas neprame zvysene naklady na ulozisko, pamatove karty a pracovnu stanicu tak to je celkom dost.
 
magulator
2020-04-29 11:10:43
chcem sa spytat - urcite tu je vela odbornikov - nieje skor dolezitejsie "rozmer pixelu" pripadne hustota px na senzore ? Este by ma zaujimalo ze asi bude rozdiel ked mam 24Mpx na napr APS-C a 24 na FF nie ? V tom pripade by bol pocet pixelov aj z tohto pohladu len relativne cislo ... Dakujem ak mi odpisete ....
 
matpi
2020-04-29 11:46:01
príspevok od: magulator
chcem sa spytat - urcite tu je vela odbornikov - nieje skor dolezitejsie "rozmer pixelu" pripadne hustota px na senzore ? Este by ma zaujimalo ze asi bude rozdiel ked mam 24Mpx na napr APS-C a 24 na FF nie ? V tom pripade by bol pocet pixelov aj z tohto pohladu len relativne cislo ... Dakujem ak mi odpisete ....
Nie je to relativne cislo. 24mpx na apsc aj na ff ti da fotku rovnakeho rozmeru - 6000x4000px. Moznosti jej zobrazenia a tlace su teda rovnake. Velkost pixelu je samozrejme dolezita, kedze na vacsi pixel dopadne viac svetla. Preto su a aj budu ff fotaky vzdy lepsie v horsich svetelnych podmienkach. Aj ked ten rozdiel sa v poslednych rokoch znacne zmensil vdaka technologiam snimacov.
 
Johnnny
2020-04-29 12:50:59
Ten rozdiel sa nezmensil, ale technologia sa zlepsila natolko, ze aj vykon mensich snimacov v low-light je dnes casto dostacujuci.
 
Hakuna Matata
2020-04-29 13:37:40
príspevok od: magulator
chcem sa spytat - urcite tu je vela odbornikov - nieje skor dolezitejsie "rozmer pixelu" pripadne hustota px na senzore ? Este by ma zaujimalo ze asi bude rozdiel ked mam 24Mpx na napr APS-C a 24 na FF nie ? V tom pripade by bol pocet pixelov aj z tohto pohladu len relativne cislo ... Dakujem ak mi odpisete ....
Velkost, resp hustota px je samozrejme velmi podstatny faktor, ale asi iba pre náročných. To, co pise matpi je pravda ciastocne, rozmer fotky bude sice rovnaky, ale ked cvaknes nieco so strednoformatovou fujinou a to iste s fulfrejmovym nikonom ( pri zachovani px), tak fotka z fujiny bude proste krajsia, lepsia. Ked sa ale opytas v com to bude lepsie, malokto bude presne vediet, preco sa mu fotka s mensou hustotou px paci viac.
Skus sa na to pozriet inak. Stredny format je dostupny pre zopar nasincov asi iba s Fuji. Mozno vies, ze stredny format takeho Phase One ma uplne iny rozmer. A aj vystup z One bude proste iny ako z Fuji. Poloz si otazku, kolko Mpx naozaj potrebujes a podla toho vyberaj senzor (a jeho hustotu). A aby som to zamotal este viac, tak nie vzdy je Phase One lepsi fotak ako nejaky apsc. Nie vzdy ma totiz vyznam vozit sa v Lamborghini po Krompachoch... Oktavka moze byt vyrazne lepsia voľba
 
Jozi Mačutek
2020-04-29 14:59:46
Odkedy sa venujem tvorbe timelapse cítim obrovský prínos 42mp napr. pri zoom in/zoom out pohybe vytvoreným v PC z orezu a zachovaní 4K bez toho aby som musel pri natáčaní fyzicky otáčal prstencom.
 
matpi
2020-04-29 15:21:51
príspevok od: Hakuna Matata
Velkost, resp hustota px je samozrejme velmi podstatny faktor, ale asi iba pre náročných. To, co pise matpi je pravda ciastocne, rozmer fotky bude sice rovnaky, ale ked cvaknes nieco so strednoformatovou fujinou a to iste s fulfrejmovym nikonom ( pri zachovani px), tak fotka z fujiny bude proste krajsia, lepsia. Ked sa ale opytas v com to bude lepsie, malokto bude presne vediet, preco sa mu fotka s mensou hustotou px paci viac.
Skus sa na to pozriet inak. Stredny format je dostupny pre zopar nasincov asi iba s Fuji. Mozno vies, ze stredny format takeho Phase One ma uplne iny rozmer. A aj vystup z One bude proste iny ako z Fuji. Poloz si otazku, kolko Mpx naozaj potrebujes a podla toho vyberaj senzor (a jeho hustotu). A aby som to zamotal este viac, tak nie vzdy je Phase One lepsi fotak ako nejaky apsc. Nie vzdy ma totiz vyznam vozit sa v Lamborghini po Krompachoch... Oktavka moze byt vyrazne lepsia voľba
Nie to ziadna zahada. Opat sme pri svetle. Vacsi snimac pri rovnakych pixeloch viac "vidi". Pixely su vacsie a zachytia viac detailov.
 
krispin.pucinko
2020-04-29 15:44:37
príspevok od: matpi
Nie to ziadna zahada. Opat sme pri svetle. Vacsi snimac pri rovnakych pixeloch viac "vidi". Pixely su vacsie a zachytia viac detailov.
jeden pixel zachyti presne jeden detail, takze presnejsie by to bolo povedat, ze jeden pixel zachyti ten detail presnejsie ako ten mensi.
druha vec je rozlisovacia schopnost optiky pred snimacom. mensie hustejsie pixely potrebuju kvalitnejsie skla aby sa informacie susednych pixelov nezlievali dokopy.
 
seifi
2020-04-29 17:49:15
a dobrý článok, dal by som palec hore, ale lajkovanie článkov sa vypustilo
 
om1ci
2020-04-30 08:59:09
príspevok od: matpi
Nie to ziadna zahada. Opat sme pri svetle. Vacsi snimac pri rovnakych pixeloch viac "vidi". Pixely su vacsie a zachytia viac detailov.
rozlíšenie, počet detailov zostane rovnaké, ale väčší rozmer pixlu znamená hlavne väčší dynamický rozsah. Takže snmač dokáže naraz zachytiť aj vysoke jasy aj hlboké tiene, no a tým pádm vlastne naraz viac detailov...hihi..a je to.
 
marianr
2020-04-30 11:48:46
menší pixel = väčší šum a menšia citlivosť?
 
shagy2301
2020-04-30 12:32:05
príspevok od: marianr
menší pixel = väčší šum a menšia citlivosť?
menší pixel = menšia citlivosť, ktorá môže viesť k nesprávnej detekcii farby na danom pixely čo sa prejavuje šumomo.
Zároveň ale ak bude viac menších pixelov dá sa zpriemerovať ich výsledok a presnejšie určiť aká farba má byť na danom miesto. Presne to využívajú aktuálne mobily so 100+Mpx fotoaparátmi, kde výsledné fotky sú bežne 12Mpx

V princípe ale platí že ak bude FF s 42Mpx a k tomu APS-C s 20Mpx z rovnakého obdobia, mali by mať rovnakú citlivosť a teda aj úroveň šumu
 
poto73
2020-04-30 15:41:55
príspevok od: shagy2301
menší pixel = menšia citlivosť, ktorá môže viesť k nesprávnej detekcii farby na danom pixely čo sa prejavuje šumomo.
Zároveň ale ak bude viac menších pixelov dá sa zpriemerovať ich výsledok a presnejšie určiť aká farba má byť na danom miesto. Presne to využívajú aktuálne mobily so 100+Mpx fotoaparátmi, kde výsledné fotky sú bežne 12Mpx

V princípe ale platí že ak bude FF s 42Mpx a k tomu APS-C s 20Mpx z rovnakého obdobia, mali by mať rovnakú citlivosť a teda aj úroveň šumu
Mal som fotku z xiaomi mi 9 zväčšenú v lightroome a ... "ee" Ale ... Väčšina takýchto "umeleckých diel" stejne končí na webe. Cez to všetko by som nad tím nelámal palicu. Zrovna som čítal, že samsung chystá 600MPx snímač (?) +AI ... a drtivú väčšinu nezaujímajú "poviedky" o expozičnom trojuholníku. Chcú "cvak" a aby to "cool" vypadalo - cielová destinácia ... instáč, facebook a pod. Až všetky rchnológie "dozrejú" stretne sa to niekde medzi tím a možno príde mirorless s android prostredím ... ako predpovedal Tony Northrup.
 
om1ci
2020-04-30 18:10:56
príspevok od: marianr
menší pixel = väčší šum a menšia citlivosť?
menší pixel pojme menej svetla a vyprodukuje menšiu úroveň napätia z pixlu...takže nedokáže vyprodukovať dostatočnú úroveň pri tieňoch na ďalšie spracovanie, preto sa to musí zosilňovať, no a tým pádom sa zosilní aj šum...preto to najviac šumí v tieňoch. Väčší pixel preto znamená väčší dynamický rozsah snímača. Novými technológiami sa teraz už aj pri menších pixloch dosahuje dostatočná citlivosť na svetlo a tým aj väčší dynamický rozsah....asi tak polopatisticky.
 
z80
2020-04-30 20:47:12
príspevok od: poto73
Mal som fotku z xiaomi mi 9 zväčšenú v lightroome a ... "ee" Ale ... Väčšina takýchto "umeleckých diel" stejne končí na webe. Cez to všetko by som nad tím nelámal palicu. Zrovna som čítal, že samsung chystá 600MPx snímač (?) +AI ... a drtivú väčšinu nezaujímajú "poviedky" o expozičnom trojuholníku. Chcú "cvak" a aby to "cool" vypadalo - cielová destinácia ... instáč, facebook a pod. Až všetky rchnológie "dozrejú" stretne sa to niekde medzi tím a možno príde mirorless s android prostredím ... ako predpovedal Tony Northrup.
Mirrorles s Android prostredim, Samsung Galaxy NX (APS-C senzor, NX bajonet) bol vyrobeny uz pred par rokmi a Panasonic Lumix DMC-CM1 bol Android mobil s 1" senzorom. Velmi sa to nepredavalo.
 
marianr
2020-05-01 11:32:58
príspevok od: om1ci
menší pixel pojme menej svetla a vyprodukuje menšiu úroveň napätia z pixlu...takže nedokáže vyprodukovať dostatočnú úroveň pri tieňoch na ďalšie spracovanie, preto sa to musí zosilňovať, no a tým pádom sa zosilní aj šum...preto to najviac šumí v tieňoch. Väčší pixel preto znamená väčší dynamický rozsah snímača. Novými technológiami sa teraz už aj pri menších pixloch dosahuje dostatočná citlivosť na svetlo a tým aj väčší dynamický rozsah....asi tak polopatisticky.
Sú nejaké nové technológie ktoré obchádzajú fyziku? Alebo len nové reklamné kampane?
 
poto73
2020-05-01 11:56:14
príspevok od: z80
Mirrorles s Android prostredim, Samsung Galaxy NX (APS-C senzor, NX bajonet) bol vyrobeny uz pred par rokmi a Panasonic Lumix DMC-CM1 bol Android mobil s 1" senzorom. Velmi sa to nepredavalo.
Videl som dokument ako vznikala chladnička. Len taká analógia ... Niekedy sa to musí zísť všetko dohromady v "akceptovateľnom" koncepte. A jo o tom samsungu som myslím už počul. Niekto vidí dopredu ... A to je dobre !
 
om1ci
2020-05-01 20:57:08
príspevok od: marianr
Sú nejaké nové technológie ktoré obchádzajú fyziku? Alebo len nové reklamné kampane?
pýtaš sa seriózne, alebo si potrebuješ iba rýpnuť ?
aby som vedel či mám odpovedať
 
7gismo
2020-05-02 09:20:17
príspevok od: Jozi Mačutek
Odkedy sa venujem tvorbe timelapse cítim obrovský prínos 42mp napr. pri zoom in/zoom out pohybe vytvoreným v PC z orezu a zachovaní 4K bez toho aby som musel pri natáčaní fyzicky otáčal prstencom.
Pod toto sa musim podpisat! Pre casozber viac mpx naozaj znamena viac z pohladu post-processu. Su tu dva dovody:
1) cinematicky orez v pomere 16:9 alebo dokonca 2.40:1 je standard
2) prave tebou spomenuty zoom in/out, resp. hyperzoom postup

4K je v sucasnosti standard, takze 8mpx vystaci. Ked sa zacne rokoch v najblizsich presadzovat 8K (33mpx) s komercnym nastupom 8K TV setov, viac mpx nadobudne vacsie opodstatnenie. Uz len ta PC/Mac technika dvtedy "zlacnela" .

Vela zdaru pri tvorbe casozbernych zaberov Slovenska!

 
photox
2020-05-02 09:26:33
30 Mpx FF, to je idealny fotoaparat. Kazdy kto upravuje fotografiu v Ps a zivi sa fotografiou nemoze brat vazne ziadne smartfony alebo APS-C... Canon ma uz vyse 10 rokov 240 Mpx fotoaparat ktory vyuzivaju iba tajne sluzby, pre obycajneho fotografa by bolo utrpenie upravovat fotografie z takeho snimaca. Aspon z mojich skusenosti viem, ze cim viac Mpx tym sa treba viac venovat manualnemu nastaveniu fotoaparatu a pri foteni svadby, akcii alebo sportu nemate vela priestoru pre opravne zabery. Dolezitejsi je objektiv, FF a kvalitny objektiv.
 
shagy2301
2020-05-02 13:15:47
príspevok od: photox
30 Mpx FF, to je idealny fotoaparat. Kazdy kto upravuje fotografiu v Ps a zivi sa fotografiou nemoze brat vazne ziadne smartfony alebo APS-C... Canon ma uz vyse 10 rokov 240 Mpx fotoaparat ktory vyuzivaju iba tajne sluzby, pre obycajneho fotografa by bolo utrpenie upravovat fotografie z takeho snimaca. Aspon z mojich skusenosti viem, ze cim viac Mpx tym sa treba viac venovat manualnemu nastaveniu fotoaparatu a pri foteni svadby, akcii alebo sportu nemate vela priestoru pre opravne zabery. Dolezitejsi je objektiv, FF a kvalitny objektiv.
prečo by profesionálny fotograf nemal brať vážne APS-C? Poznám niekoľko fotografov, ktorí fotia profesionálne veľké projekty a používajú napr. aj Nikon D500. A neverili by ste možno ste tie fotky aj videli a nepovedali by ste že je to APS-C. Nebudem tu konkretizovať, nie som si istý či to môžem zverejniť, ale tiež keď som to zistil som bol zaskočený.
Profesionál používa čo mu vyhovuje. Napr. na safari do afriky by som si osobne radšej zobral poriadne nabúšené APS-C (Nikon D500 alebo Canon 90D) a dlhým sklom, čo by mi umožnili znížiť váhu a zároveň v ďaka cropu by som rovno mal orez fotiek a teda aj umelo zúžený uhol záberu. 90D navyše so svojimi 32Mpx by umožnila ďalší prípadný orez ak by bolo potrebné.
Proste povedať že profesionál musí mať len FF inak nie je profesionál je blbosť. Čo potom tí čo fotia na MF?
 
photox
2020-05-02 17:05:44
príspevok od: shagy2301
prečo by profesionálny fotograf nemal brať vážne APS-C? Poznám niekoľko fotografov, ktorí fotia profesionálne veľké projekty a používajú napr. aj Nikon D500. A neverili by ste možno ste tie fotky aj videli a nepovedali by ste že je to APS-C. Nebudem tu konkretizovať, nie som si istý či to môžem zverejniť, ale tiež keď som to zistil som bol zaskočený.
Profesionál používa čo mu vyhovuje. Napr. na safari do afriky by som si osobne radšej zobral poriadne nabúšené APS-C (Nikon D500 alebo Canon 90D) a dlhým sklom, čo by mi umožnili znížiť váhu a zároveň v ďaka cropu by som rovno mal orez fotiek a teda aj umelo zúžený uhol záberu. 90D navyše so svojimi 32Mpx by umožnila ďalší prípadný orez ak by bolo potrebné.
Proste povedať že profesionál musí mať len FF inak nie je profesionál je blbosť. Čo potom tí čo fotia na MF?
Na dovolenku by som si tiez nebral FF a kto foti profesionalne s APS-C... neviem neviem, je vela ludi ktori nevidia rozdiel foto z FF a APS-C. Ja ho vidim a hlavne to vidim v PP. Videl som tu svadobne fotografie fotene s APS-C a bola to katastrofa. Na druhej strane clovek ktory ma cit pre foto a dobre ovlada fotak dokaze aj s APS-C spravit dobre fotografie, ale zase FF to spravi lepsie a hlavne je vacsi spolah na FF.
 
shagy2301
2020-05-02 20:35:41
príspevok od: photox
Na dovolenku by som si tiez nebral FF a kto foti profesionalne s APS-C... neviem neviem, je vela ludi ktori nevidia rozdiel foto z FF a APS-C. Ja ho vidim a hlavne to vidim v PP. Videl som tu svadobne fotografie fotene s APS-C a bola to katastrofa. Na druhej strane clovek ktory ma cit pre foto a dobre ovlada fotak dokaze aj s APS-C spravit dobre fotografie, ale zase FF to spravi lepsie a hlavne je vacsi spolah na FF.
V čom je na FF viac spoľah ako na APS-C? Ostrenie? Často je v APS-C a FF rovnaký ostriaci modul. Šum? Stačí aby mal FF a APS-C rovnako veľké pixely a boli to snímače podobne staré a znova žiaden rozdiel, samozrejme pri použití kvalitnejších objektívov. Počet kariet? Robia sa obe varianty s dvomi slotmi.
Tak prosím v čom je väčší spoľah.
A je vidíte rozdiel v PP? To nie je objektívne, ale čiste váš subjektívny pocit, reálne tam technický rozdiel nie je, samozrejme rozdiel v perspektíve tam určite bude, tu fyzika nepustí
 
Marek Janicko
2020-05-02 22:43:13
príspevok od: shagy2301
V čom je na FF viac spoľah ako na APS-C? Ostrenie? Často je v APS-C a FF rovnaký ostriaci modul. Šum? Stačí aby mal FF a APS-C rovnako veľké pixely a boli to snímače podobne staré a znova žiaden rozdiel, samozrejme pri použití kvalitnejších objektívov. Počet kariet? Robia sa obe varianty s dvomi slotmi.
Tak prosím v čom je väčší spoľah.
A je vidíte rozdiel v PP? To nie je objektívne, ale čiste váš subjektívny pocit, reálne tam technický rozdiel nie je, samozrejme rozdiel v perspektíve tam určite bude, tu fyzika nepustí
V jednu dobu som vlastnil D700 + D3 + D3s a vsetky maju AF modul: Multi-CAM 3500FX a dalsie veci ako napr. 3D Color Matrix Metering II vysledok Najhorsie ostrilo D700 najlepsie D3s. Sum + podanie fotky D700 najhorsie a D3s najlepsie.
Mam to overene v praxi na viacerych foteniach a ziadne subjektive dojmy.

V dnesnej dobe najlepsi priklad vylepsovania procesoru je Intel. I zo starej technologie vzdy vystrieska o nejake to 1% lepsi vysledok. A presne to funguje i vo fotoaparate. Vylepsena technologia ciastkoveho koprocesoru + novsi firmware a je o nieco lepsi procesor. A pritom rovnaky nazov.

Rozdiel AF modulu najlepsie zistite v tazkych podmienkach a to za tmy + akcna scena.
A rozhodne neplati FF je lepsi. Nikon vydal 610tku a nebol to fotoaparat, ktory sa predaval, ako horuce rozky. Aj tu plati, ze FF je len senzor, no musi sa rozlisovat na co je urceny fotoaparat. Nie nadarmo je vlajkova lod za 6000,-€ a amatersky FF za 1700,-€. Prichodom mirrorless sa trosku ceny i technologie zamiesali, ak by chcel na to niekto poznamenat.
 
photox
2020-05-03 08:02:10
príspevok od: Marek Janicko
V jednu dobu som vlastnil D700 + D3 + D3s a vsetky maju AF modul: Multi-CAM 3500FX a dalsie veci ako napr. 3D Color Matrix Metering II vysledok Najhorsie ostrilo D700 najlepsie D3s. Sum + podanie fotky D700 najhorsie a D3s najlepsie.
Mam to overene v praxi na viacerych foteniach a ziadne subjektive dojmy.

V dnesnej dobe najlepsi priklad vylepsovania procesoru je Intel. I zo starej technologie vzdy vystrieska o nejake to 1% lepsi vysledok. A presne to funguje i vo fotoaparate. Vylepsena technologia ciastkoveho koprocesoru + novsi firmware a je o nieco lepsi procesor. A pritom rovnaky nazov.

Rozdiel AF modulu najlepsie zistite v tazkych podmienkach a to za tmy + akcna scena.
A rozhodne neplati FF je lepsi. Nikon vydal 610tku a nebol to fotoaparat, ktory sa predaval, ako horuce rozky. Aj tu plati, ze FF je len senzor, no musi sa rozlisovat na co je urceny fotoaparat. Nie nadarmo je vlajkova lod za 6000,-€ a amatersky FF za 1700,-€. Prichodom mirrorless sa trosku ceny i technologie zamiesali, ak by chcel na to niekto poznamenat.
Nechcel som sa bavit o konkretnej znacke ale mozem dodat, ze ked som si kupoval prvy digitalny fotak som rad, ze vsetci znami okolo mna ktori sa zivili fotenim mali Canon.
 
shagy2301
2020-05-03 08:18:49
príspevok od: Marek Janicko
V jednu dobu som vlastnil D700 + D3 + D3s a vsetky maju AF modul: Multi-CAM 3500FX a dalsie veci ako napr. 3D Color Matrix Metering II vysledok Najhorsie ostrilo D700 najlepsie D3s. Sum + podanie fotky D700 najhorsie a D3s najlepsie.
Mam to overene v praxi na viacerych foteniach a ziadne subjektive dojmy.

V dnesnej dobe najlepsi priklad vylepsovania procesoru je Intel. I zo starej technologie vzdy vystrieska o nejake to 1% lepsi vysledok. A presne to funguje i vo fotoaparate. Vylepsena technologia ciastkoveho koprocesoru + novsi firmware a je o nieco lepsi procesor. A pritom rovnaky nazov.

Rozdiel AF modulu najlepsie zistite v tazkych podmienkach a to za tmy + akcna scena.
A rozhodne neplati FF je lepsi. Nikon vydal 610tku a nebol to fotoaparat, ktory sa predaval, ako horuce rozky. Aj tu plati, ze FF je len senzor, no musi sa rozlisovat na co je urceny fotoaparat. Nie nadarmo je vlajkova lod za 6000,-€ a amatersky FF za 1700,-€. Prichodom mirrorless sa trosku ceny i technologie zamiesali, ak by chcel na to niekto poznamenat.
V podstate potvrdzujete čo hovorím, nie je až tak dôležitá veľkosť snímača ale veci okolo. Ak je foťák z rovnakej doby a výrobca neurobil náročky nejaké obmedzenia tak ak majú rovnaké ostrenie, procesor a dual slot tak je čo sa týka spoľahlivosti irelevantné či je to FF alebo APS-C. Vo vašom príklade ide o FF prístroje pričom D700 bola v rámci fw trochu degradovaná aby náhodou neparazitovala D3, D3s už je vylepšená verzia, tam sa dalo predpokladať víťazstvo. Dám ale príklad z Nikon sveta: ak by som zobral D750 (kľudne aj 780) vs D500, na ktorý bude viac spoľah pri akcii? Ktorý bude rýchlejší?
A o toto mi ide, že snímač sám o sebe neurčuje spoľahlivosť daného prístroja.
 
photox
2020-05-03 09:04:06
príspevok od: shagy2301
V podstate potvrdzujete čo hovorím, nie je až tak dôležitá veľkosť snímača ale veci okolo. Ak je foťák z rovnakej doby a výrobca neurobil náročky nejaké obmedzenia tak ak majú rovnaké ostrenie, procesor a dual slot tak je čo sa týka spoľahlivosti irelevantné či je to FF alebo APS-C. Vo vašom príklade ide o FF prístroje pričom D700 bola v rámci fw trochu degradovaná aby náhodou neparazitovala D3, D3s už je vylepšená verzia, tam sa dalo predpokladať víťazstvo. Dám ale príklad z Nikon sveta: ak by som zobral D750 (kľudne aj 780) vs D500, na ktorý bude viac spoľah pri akcii? Ktorý bude rýchlejší?
A o toto mi ide, že snímač sám o sebe neurčuje spoľahlivosť daného prístroja.
Zivis sa fotenim?
 
Marek Janicko
2020-05-03 10:37:50
príspevok od: shagy2301
V podstate potvrdzujete čo hovorím, nie je až tak dôležitá veľkosť snímača ale veci okolo. Ak je foťák z rovnakej doby a výrobca neurobil náročky nejaké obmedzenia tak ak majú rovnaké ostrenie, procesor a dual slot tak je čo sa týka spoľahlivosti irelevantné či je to FF alebo APS-C. Vo vašom príklade ide o FF prístroje pričom D700 bola v rámci fw trochu degradovaná aby náhodou neparazitovala D3, D3s už je vylepšená verzia, tam sa dalo predpokladať víťazstvo. Dám ale príklad z Nikon sveta: ak by som zobral D750 (kľudne aj 780) vs D500, na ktorý bude viac spoľah pri akcii? Ktorý bude rýchlejší?
A o toto mi ide, že snímač sám o sebe neurčuje spoľahlivosť daného prístroja.
Obavam sa, ze odpovedat sa da iba na zaklade skusenosti.
 
Marek Janicko
2020-05-03 10:39:22
príspevok od: photox
Nechcel som sa bavit o konkretnej znacke ale mozem dodat, ze ked som si kupoval prvy digitalny fotak som rad, ze vsetci znami okolo mna ktori sa zivili fotenim mali Canon.
No pokial niekto chce osobne skusenosti tak sa nevyhnes debate o konkretnej znacke. Nemozem vychadzat z dohadou, mozem podat iba svoju realnu skusenost. A tu mam s Nikonom.
 
om1ci
2020-05-03 14:14:08
príspevok od: photox
Zivis sa fotenim?
pre pobavenie....
práve som našiel toto:

https://foto.bazos.sk/inzerat/111116560/ponukam-fotografovanie.php

žeby sa aj on živil fotením ?? HIHI
 
photox
2020-05-03 14:16:28
príspevok od: om1ci
pre pobavenie....
práve som našiel toto:

https://foto.bazos.sk/inzerat/111116560/ponukam-fotografovanie.php

žeby sa aj on živil fotením ?? HIHI
To je kto ten on?
 
om1ci
2020-05-03 14:22:34
príspevok od: photox
To je kto ten on?
neviem, to je inz. na Bazoši
 
photox
2020-05-03 14:37:54
príspevok od: om1ci
neviem, to je inz. na Bazoši
To co stoji v tom inzerate je tak isto neprofesionalne ako to co pisal shagy vyssie.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia