Hore

Plnoformátové bezzrkadlovky, rok po premiére

Približne pred rokom sa naplno rozbehli preteky v kategórii plnoformátových bezzrkadloviek.

Dve najväčšie značky, Canon a Nikon, sa konečne naplno pridali k trendu bezzrkadloviek. Nečakane sa k ním pridal aj Panasonic. Ten dokonca veľmi razantne a bez kompromisov. Všetci sme čakali, kto s čím príde a ako bude úspešný. Sony, ktoré plnoformátové bezzrkadlovky ponúkalo takmer monopolne už niekoľko rokov, očakávalo, ako sa konkurenčný boj prejaví na počte predaných kusov.

Bez ohľadu na značku, žiadna to nemá ľahké, keďže stále neskončil pokles predaja a nikto nevie, kedy a na akej hodnote sa zastaví. Ak sa im až tak nedarí, nemusí to byť spôsobené tým, že neponúkajú atraktívne fotoaparáty a objektívy. Štart sa rozbehol o niečo pomalšie ako dúfali výrobcovia a predajcovia. S pribúdajúcimi natívnymi objektívmi sa pre nové FF bezzrkadlovky rozhoduje čoraz viac váhavcov. Pomohlo aj zníženie cien a ďalšie akcie na podporu predaja.

Odporúčané stránky

Canon EOS R systém

Canon RF objektívy

Nikon Z systém

Panasonic Lumix S systém

Panasonic Lumix S objektívy

Sony FF mirrorless systém

Sony FE objektívy

Nové systémy, nové bajonety

Canon, Nikon i Panasonic sú nováčikovia v kategórii FF bezzrkadloviek. O niečo ľahšie to má Panasonic, pretože veľa technológií odskúšal dôkladne na Micro 4/3 bezzrkadlovkách. Canon mohol niečo čerpať so systému EOS M. Nikon toho z mŕtveho systému 1 veľa použiť nemohol. Môžeme byť radi, pretože to nebola správna cesta.

Všetci stavili na nový bajonet a zmenu vzdialenosti bajoneta od snímača. Konštruktérom to dalo väčšiu slobodu pri navrhovaní objektívov, čo sa aj 100% potvrdilo na predstavených objektívoch.

Canon - nový bajonet RF je využívaný hneď od začiatku. Canon už stihol predstaviť výborné objektívy aj so svetelnosťou F1,2. Raritou je profesionálny zoom 28-70 mm so svetelnosťou F2, ktorý potvrdzuje veľký potenciál nového systému. Prechod z EF objektívov uľahčuje trojica adaptérov. Dosiaľ predstavené fotoaparáty do veľkej miery využívajú staršie technológie a tak im chýba WOW efekt. Canon si v prvej generácii testuje nové možnosti ovládania, čo sa nie každému páči.

Nikon - potenciál nového bajonetu hneď na začiatku dokazoval Nikon pripravovaným objektívom  58/0,95. Predaje však začal s umiernenejšími parametrami objektívov. V testoch si vedú výborne. Rovnako ako u Canonu, prechod zo zrkadloviek pomáha uľahčiť adaptér pre zrkadlovkové objektívy.  Fotoaparáty sú tiež vydarené i keď niekoľko parametrov niektorých potencionálnych kupcov odrádza. Múdro Nikon začal propagovať video funkcie, v ktorých je Z systém výborný. Najviac sa teraz čaká na profi model, ktorý by nahradil Nikon D850.

Panasonic - málokto očakával, že sa na FF vrhne aj tento výrobca M4/3 fotoaparátov a objektívov. Krok to bol ale správny, pretože aj Canon a Nikon začínajú takmer od nuly a ak na to Panasonic pôjde správne, môže v budúcnosti týmto značkám, a aj Sony, riadne zavariť. Panasonic sa pridal do už navrhnutého systému od Leicy. K nim sa pridala aj Sigma. Problémom je, že Leica je drahý výrobca a len málokto si môže dovoliť si k novému Panasonicu kúpiť objektívy Leica. Záchranou je tak Sigma, ktorá v prvom kroku modifikuje objektívy, ktoré už má. Je to rýchly spôsob rozšírenia portfólia objektívov s bajonetom L. Čo sa týka fotoaparátov, Panasonic až okato mieri proti Sony. Nerobí ale kompromisy vo veľkosti a ergonómii.

Sony - prvú FF bezzrkadlovku predstavilo Sony už v roku 2013, má teda niekoľkoročný náskok. Začiatky neboli ľahké, vtedajšie technológie neboli na takej úrovni ako sú dnes. Nováčikovia to majú dnes ľahšie. Dá sa povedať, že sa nechali inšpirovať a niektoré modely cielene mieria na konkrétne modely Sony.  Aj Sony začalo od nuly s novým bajonetom. Teraz má 30 objektívov a 4 rady FF bezzrkadloviek.

Tempo predstavovania noviniek

Pri nových systémoch je dôležité tempo predstavovania nových modelov fotoaparátov a objektívov. V tomto si zatiaľ najlepšie vedie Canon, týka sa to však objektívov. Užívatelia by si pritom priali čo najskoršie nahradenie modelov EOS R a RP a doplnenie portfólia o profi model. U Nikonu je to naopak. Fotoaparáty sú vydarené, ale chcelo by to rýchlejšie predstavovanie nových objektívov. Nedávno Nikon prisľúbil, že zintenzívni tempo vývoja noviniek. Aj keď Panasonic ako prvý predstavil nový fotoaparát, celkovo rozširuje nový systém najpomalšie. Sony je naplno rozbehnuté a plne využíva, že má najväčší podiel na trhu FF bezzrkadloviek a snímačov. V poslednom čase skrátili inovačné cykly.

Kým sa zrkadlovky a objektívy pre ne prestanú vyrábať, budú odčerpávať časť kapacít, ktoré by mohli byť využité pre bezzrkadlovkové systémy. Možno to urýchli koniec zrkadloviek, pretože firmy budú nútené zrýchliť tempo uvádzania noviniek v žiadanom segmente. Počítať musíme aj s celkovými klesajúcimi predajmi, ktoré tiež ovplyvnia, koľko systémov môžu firmy ponúkať vedľa seba. Nemôžu sa samé kanibalizovať donekonečna.

Firmvéry

U zrkadloviek firmvéry väčšinou len odstraňovali nejaké chyby. U bezzrkadloviek môžu výrazne meniť funkcionalitu i niektoré rýchlostné parametre. Obzvlášť dôležité je to u nových systémov, kde firmvér ešte nie je rokmi preskúšaný. Dobre naprogramovaný firmvér môže aj po rokoch výrazne ovplyvniť úžitkovú hodnotu fotoaparátu. Spomeňme napr. Fujifilm X100, z ktorého sa po niekoľkých firmvéroch stal takmer iný fotoaparát. Alebo nedávny upgrade pre Olympus OM-D E-M1 Mark II, ktorý z tohto prístroja urobil oveľa lepšiu kameru.

Na dôležitosť firmvérov poukazuje fakt, že firmy dopredu oznamujú ich vývoj a čo prinesú.

Canon - nových firmvérov sa dočkali obidva fotoaparáty. Vylepšená bola detekcia tváre a a očí a AF celkovo.

Nikon - zatiaľ sme sa dočkali vylepšenia detekcie očí a hlavne zlepšenia videa. Mne osobne chýba vylepšenie ovládania a kratší čas pre elektronickú uzávierku. Veľkého vylepšenia sa dočkala aplikácia Snap Bridge.

Panasonic - najprv Panasonic zapracoval na vylepšení AF a stabilizácie obrazu. Neskôr k tomu pridal vylepšenie videa pridaním V-Logu. Nový firmvér sa chystá aj pre nový model S1H. Celkovo vidno zameranie Panasonicu na video, čo u tejto značky neprekvapuje.

Sony - svoje modely pravidelne vylepšuje. V poslednej vlne to bolo najmä vylepšenie AF. Stále sa objavujú firmvéry aj pre druhú generáciu modelového radu A7.

Objektívy

Objektívy sú pre fotografa to najdôležitejšie. Nanič je vám akokoľvek dobré telo, ak ho nemôžete naplno využiť, kvôli absencii objektívov. A to je najväčší problém nových systémov.

Adaptéry

Všetky značky sa snažia o podporu starších objektívov pre zrkadlovky. Canon i Nikon ponúkli plne funkčné adaptéry pre staršie AF objektívy. Dlhoroční užívatelia tak môžu využívať svoje objektívy.

Panasonic doteraz zrkadlovky nevyrábal. Zo spolupráce so Sigmou však vzišiel adaptér, umožňujúci používať objektívy s SA bajonetom. Tie sú ale málo rozšírené, takže to skôr berte tak, že žiadne zrkadlovkové objektívy nevyužijete. Najlepšie na tom je Sony, vďaka niekoľkoročnému náskoku a otvorenejšiemu protokolu. Podporuje nielen objektívy Sony A/Minolta, ale aj Canon, Nikon a iné, podotýkam s prenosom clony a AF. Majitelia Sony bezzrkadloviek využívajú najmä adaptér pre EF objektívy.

Natívne objektívy

Všetky FF bezzrkadlovky majú novonavrhnuté bajonety, plne optimalizované pre dig. fotografiu s vysokým rozlíšením. Konštruktérom to umožňuje navrhovať optimalizované objektívy. A aj sa to potvrdzuje, recenzie a skúsenosti užívateľov poukazujú na to, že priemerná kvalita nových objektívov je vyššia, ako u ich zrkadlovkových ekvivalentov. Môžeme sa tešiť z lepšej funkcionality fotoaparátov a vysokého kvalitatívneho štandardu objektívov.

Či prechádzate na bezzrkadlovku zo zrkadlovky, alebo je to pre vás prvý systémový fotoaparát, plánujete používať nejaké objektívy. Aj keď adaptéry pre zrkadlovkové objektívy fungujú, je to len provizórne riešenie do času, kým si nekúpite natívne objektívy. Veď zo systému chcete dostať maximum.

Možnosť navrhovať a začať vyrábať nové objektívy je obmedzená. To nevadí, ak tu už systém nejaký ten rok funguje a novinky len dopĺňajú široké portfólio, alebo nahrádzajú konštrukčne zastaralé modely. Dupľovane, ak pre váš systém vyrábajú objektívy aj iní výrobcovia. Na to sme pri zrkadlovkách zvyknutí. Väčšina z nás sa k systémovému fotoaparátu dostala, keď už mal výrobca v ponuke desiatky objektívov a ďalšie desiatky ponúkali také značky ako Tamron, Tokina a Sigma. Teraz sme len kúsok za štartovacou čiarou, pre väčšinu zaznel štartovací výstrel len pre rokom. Canon má v ponuke 8 natívnych objektívov, Nikon 7 a Panasonic len 4. Canon a Nikon svoje systémy uzatvorili a tak sa zatiaľ ani nečrtá, že by iní výrobcovia AF objektívov začali vyrábať natívne objektívy s bajonetmi RF a Z. Lepšie je na tom Panasonic, ku ktorému je niekoľko cenovo nedostupných objektívov Leica, ale hlavne čoskoro bude k dispozícii široká paleta objektívov Sigma. Keď sa tak stane, predbehne Canon i Nikon. Najlepšie je na tom Sony, ktoré si za roky náskoku stačilo vybudovať slušné portfólio objektívov. K tomu pripočítajme aj AF objektívy Zeiss, Sigma, Tamron, Tokina, Viltrox a Samyang. Canonu, Nikonu a Panasonicu bude trvať roky, kým sa k takejto ponuke priblížia.

Systémy si niekedy vyberáme podľa toho, aké objektívy sú, alebo budú k dispozícii. Konečne to docvaklo aj výrobcom a miesto utajovania pripravovaných noviniek ich avizujú aj roky dopredu. Užívateľ si tak môže vybrať systém, ktorý mu najviac vyhovuje a naplánovať rozširovanie výbavy.

Pozrime sa bližšie na to, čo nám nováčikovia ponúkajú a hodlajú ponúknuť.

Canon - v ponuke nájdeme amatérske aj profesionálne objektívy, citeľne tu chýbajú teleobjektívy. Vie sa o pripravovanom profi telezoome, ale nejaký objektív strednej triedy vo výhľade zatiaľ nie je. Canon nám zatiaľ prezradil len to, čo chystá tento rok. Rumor stránky píšu o trojici patentov na teleobjektívy RF 70-240mm f/4 IS USM, RF 70-400mm f/4.5-5.6L IS USM a RF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Uvidíme, či sa niektorý dostane do výroby.


Canon zatiaľ prezradil len to, čo chystá tento rok. Snáď nám čoskoro prezradí plány na rok budúci.

Nikon - Ani Nikon nemá zatiaľ v ponuke teleobjektív. Ešte tento rok má prísť profi telezoom, ale amatérsky je naplánovaný až na rok 2021. To je dosť neskoro. Kto prejde na Nikon Z, bude musieť dlhšie používať zrkadlovkové objektívy, namontované cez FTZ adaptér.


Oficiálna mapa objektívov, aktuálnych aj pripravovaných.


Na rumor stránkach sa objavila nová mapa objektívov s výhľadom d roku 2021.
Zdroj: nikonrumors.com

Panasonic - dobre vyštartoval trojicou objektívov, ku ktorým sa nedávno pridal štvrtý, cenovo to ale prehnal. O plánoch do budúcna toho veľa nevieme. Zatiaľ to vyzerá tak, že ak sa teraz niekto rozhodol pre nový systém Panasonic S, tak takmer naisto počíta s ponukou objektívov Sigma s L-bajonetom. Skutoční pracháči si môžu vyberať aj z kompatibilných objektívov Leica.


Mapa objektívov s bajonetom L. Veľkú časť však tvoria zrkadlovkové objektívy s bajonetom Sigma SA, ktorých je v obehu minimum a nikto si ich nebude kvôli bezzrkadlovkám Panasonic kupovať.

Sony - náskok tejto značky sa bude len ťažko dobiehať. Aktuálne má v ponuke 30 objektívov pre FF bezzrkadlovky. Nie všetky sú výborné, ale je z čoho vyberať. Komu to nestačí a chce AF objektívy, nájde ich v ponuke Samyangu (8), Sigmy (14), Tamronu (čoskoro 3), Tokiny (2) a Viltroxu (1).

Očakávania

Každý z nás mal pri predstavovaní nových systémov určité očakávania. Toto je môj názor na to, čo jednotliví výrobcovia predstavili a čo by sa mne páčilo.

Canon - bez debaty predstavil výborné objektívy a poklonu si zaslúži aj za tri adaptéry pre EF objektívy. Fotoaparáty však nepresvedčili. Pritom sú to dobré fotoaparáty. Vyšší model EOS R príliš experimentuje s ovládaním a nižší model EOS RP je pre mnohých až príliš obyčajný. Chýbajú inovácie v podobe nových snímačov a IBIS stabilizácie. Nepresvedčivé je 4K video s veľkým orezom. Fanúšikovia čakali, že Canon predstaví plnohodnotný ekvivalent zrkadlovky EOS 5D Mark IV, ale nestalo sa tak. Verím, že Canon do pripravovaných modelov zapracuje viac inovácií a posunie funkcionalitu i obrazovú kvalitu. Mohol by sa konečne opäť vrátiť na trón fotoaparátov s najlepším videom.

Podľa overených i neoverených správ by už budúci rok mohlo byť portfólio objektívov dostatočne široké, aby to váhavcov presvedčilo. Očakáva sa bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením a možno aj model pre astrofotografiu. Užívatelia by si priali IBIS a 4K video bez orezu. Canon má ako jediný v ponuke základný model pre amatérov, teraz by k tomu mohol pridať viacero amatérskych objektívov.

Nikon - stavil na vyššiu strednú triedu. Predstavil dvojicu vydarených fotoaparátov, ktorých chybou je len to, že s nimi nezamieril o niečo vyššie. Pritom sú viac ako dobrými konkurentmi pre Sony A7III a A7RIII. Vo svojom okolí som postrehol viacero fotografov, ktorých odradil len jeden slot, navyše XQD. Pochváliť musím video schopnosti obidvoch modelov. Aj v objektívoch Nikon vsadil na vyššiu strednú triedu. Za úplnú zbytočnosť považujeme objektív 58/0,95. Ten mal ostať len na papieri. Má sa začať predávať za cenu cez 7000€. Nikon radšej mohol investovať čas, peniaze a námahu do užitočnejších objektívov. Teleobjektívu a makroobjektívu.

Prakticky verejným tajomstvom je, že Nikon chystá APS-C model Z50 a dvojicu DX objektívov Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR a Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR. Tým začne konkurovať APS-C modelom ostatných značiek. O nejakom FF modeli, ktorý by sa mal objaviť, zatiaľ toho veľa nevieme. Rumory šepkajú o 60Mpx modeli s 16-bit RAW. Snáď bude mať duálny slot a možnosť pripojenia vertikálneho gripu.

Panasonic - pokiaľ Canon a Nikon predstavil fotoaparáty, ktoré majú určité nedostatky, Panasonic dal do tých svojich všetko a ešte niečo naviac. Ak ste si urobili zoznam, čo všetko by vaša vysnívaná bezzrkadlovka mala mať, u Panasonicu si môžete odškrtnúť všetky položky. Výborné sú i objektívy, je ich ale menej a ceny sú neprimerane vysoké. Kto to kedy videl, aby 50/1,4 stál cez 2000€? Ak by sme brali do úvahy len samotné fotoaparáty, Panasonic by sa mal stať víťazom. Problémom je, že nemá žiadnu FF tradíciu. Neexistujú žiadni užívatelia Panasonicu, ktorí by mali zrkadlovky a k nim objektívy od tejto značky, ktoré by mohli na bezzrkadlovkách použiť. V ponuke chýba aj cenovo dostupnejší fotoaparát pre pokročilých amatérov. Pomohlo by, keby Panasonic viac prezradil o chystaných fotoaparátoch a objektívoch. Ponuka objektívov Sigma zahŕňa 14 kvalitných objektívov, ale citeľne medzi nimi chýbajú transfokátory, skoro všetky sú typu prime. Celkovo by mal Panasonic znížiť ceny, pretože nemá takú fanúšikovskú základňu a potrebuje prebrať zákazníkov Canonu, Nikonu a Sony.

Nedávno bol predstavený model špecializovaný na video, S1H s 6K videom. O ďalších chystaných modeloch nemáme žiadne správy. Panasonic by mohol predstaviť cenovo dostupnejší amatérsky model.

Sony - nespomalilo, naopak pridalo plyn. Detské chyby sú prakticky vychytané a máme tu tak vyzreté portfólio fotoaparátov. V ňom chýba len väčší fotoaparát, ktorý by sa ergonomicky hodil k veľkým teleobjektívom. Portfólio objektívov je už dostatočne pestré. Veľkou výhodou je ponuka objektívov od nových výrobcov. Canon, Nikon a Panasonic budú roky dobiehať a ak neotvoria svoje systémy pre tretích výrobcov, Sony ani nedobehnú. Ak nemáte žiadnu zrkadlovku, z ktorej chcete postupne prejsť na bezzrkadlovku, ponúka systém Sony najrýchlejšiu cestu, ako si vyskladať celý systém v krátkom čase.

Sony má v ponuke štyri rady FF bezzrkadloviek, pričom bežne predáva modely aj staršej generácie za lepšiu cenu. Zdá sa, že Sony bude teraz inovovať modely pomerne často, ale s menšími vylepšeniami, ako je to napr. u modelu A9 II. Najzastaranejším modelom je A7s II, takže na jeho nástupcu sa čaká najnetrpezlivejšie. Možno lepšie, ako predávať zastaralé modely, by bolo predstaviť základný lacný model pre amatérov, konkurenciu Canonu RP.

Záver

Aj keď sú s nami nové FF bezzrkadlovkové systémy už rok, je to stále krátky čas. Aj keď sa firmy snažia rýchlo pracovať na nových produktoch, kapacita je obmedzená, trpezlivosť užívateľov ale nie. Preto veľa fotografov vyčkáva, čo sa bude diať, ostávajú pri zrkadlovkách, alebo zatiaľ používajú bezzrkadlovky s menšími snímačmi. Kto nutne chce prejsť na FF CSC, buď ho berie ako doplnok k zrkadlovkovej zostave, alebo prejde na Sony, ktoré má ponuku takmer kompletnú. Ako to napokon všetko dopadne uvidíme až o pár rokov.

Ak vám v prehľade chýba Leica, vynechal som ju zámerne. Do štatistík zasahuje nepatrne a jej prínos pre najširšiu skupinu fotografov je v tom, že je v konzorciu s Panasonicom a Sigmou.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ľuboš Bakyta
2019-10-09 09:04:19
Super napísané - ďakujem za prehľad.
 
close
2019-10-09 09:45:32
Kiežby niektoré myšlienky z tohto článku si prečítali aj výrobcovia
 
photox
2019-10-09 09:53:15
príspevok od: close
Kiežby niektoré myšlienky z tohto článku si prečítali aj výrobcovia
A co ak je prave spravne to co robia vyrobcovia?
 
Johnnny
2019-10-09 10:10:48
Dnes by som si FF CSC vyberat nechcel.

Najdotiahnutejsie tela mi pridu Panasonic, ale nemaju objektivy. SONY je najkompletnejsie, ale tie tela su na prd. Rko by si tiez zasluzilo lepsiu vybavu, ale zase maju spickove skla ktore sice nie je lahke zaplatit a Nikon je taky neutralny. Zka sa mi pacia, ale skiel zatial nie je vela.
 
photox
2019-10-09 10:21:05
Karol by mohol napisat clanok aj o tom - Ako som presiel na Sony... Nie je to mierene na neho, v internete je kopec videi a clankov od top fotografov s tymto nazvom - Preco som zmenil system na Sony. Sony vraza obrovske financie na taketo veci, oslovuje fotografov, kompletne ich vybavi a zaplati im. A mnohy sa cuduju preco tolko Sony fotografov na jednom mieste.
Canon ma zatial najkvalitnejsiu techniku ktora skvelo funguje a pomalicky vyvija novy, nema preco panikarit.
 
close
2019-10-09 10:28:32
príspevok od: photox
Karol by mohol napisat clanok aj o tom - Ako som presiel na Sony... Nie je to mierene na neho, v internete je kopec videi a clankov od top fotografov s tymto nazvom - Preco som zmenil system na Sony. Sony vraza obrovske financie na taketo veci, oslovuje fotografov, kompletne ich vybavi a zaplati im. A mnohy sa cuduju preco tolko Sony fotografov na jednom mieste.
Canon ma zatial najkvalitnejsiu techniku ktora skvelo funguje a pomalicky vyvija novy, nema preco panikarit.
aj napíšeš meno niektorého tebou spomínaného fotografa ktorý má aj meno a váhu vo svete a riskoval svoju reputáciu kvôli nejakej platenej reklame od výrobcu fotoaparátov? Lebo to že nejaký pseudo fotograf ktorého kvalita sa meria počtom videní na youtube a lajkov na instagrame spraví reklamu za peniaze by som ako vzorku nepoužíval
 
photox
2019-10-09 10:36:45
príspevok od: close
aj napíšeš meno niektorého tebou spomínaného fotografa ktorý má aj meno a váhu vo svete a riskoval svoju reputáciu kvôli nejakej platenej reklame od výrobcu fotoaparátov? Lebo to že nejaký pseudo fotograf ktorého kvalita sa meria počtom videní na youtube a lajkov na instagrame spraví reklamu za peniaze by som ako vzorku nepoužíval
Ty chces aby som ti menovite napisal koho plati Sony?
 
close
2019-10-09 10:43:54
príspevok od: photox
Ty chces aby som ti menovite napisal koho plati Sony?
Ano velmi by ma zaujimalo podla tvojho tvrdenia nejaké meno ktoré nie je ambasádor ani "influencer" ktorých využívajú všetci a maju nejaké meno vo svete a nechajú si zaplatiť od Sony aby o nich basnilo lebo už len keď si to takto rozobrate na drobne prečítaš tak je to riadna sprostosť alebo možno ani nie ak ich všetkych platí Soroš
 
JohnNewton
2019-10-09 10:49:07
Ale veď to je z hľadiska počtu predaných kusov jedno. Podstata zárobku týchto firiem plynie z bežnej fotografickej a amatérskej populácie. Oni to musia kupovať. Ani 10 ani 100 ambasádorov významný obrat neurobí. Príliš to nesledujem, ale zdá sa mi, že sony sa neuchyľuje k rôznym marketingovým blábolom. Obyčajne stačia tech. parametre a stiahnúť si konkrétne RAW sample na vlastné posúdenie. Nepotrebujú vymýšlať "fototehlu" ani "fotomaják" A celkom sa čudujem, ak sa niekto riadi tým kto z čoho a na čo prešiel....
 
photox
2019-10-09 10:55:06
príspevok od: close
Ano velmi by ma zaujimalo podla tvojho tvrdenia nejaké meno ktoré nie je ambasádor ani "influencer" ktorých využívajú všetci a maju nejaké meno vo svete a nechajú si zaplatiť od Sony aby o nich basnilo lebo už len keď si to takto rozobrate na drobne prečítaš tak je to riadna sprostosť alebo možno ani nie ak ich všetkych platí Soroš
Fotografie ktoreho fotografa alebo fotograf by riskoval svoju reputaciu keby zmenil system? O com to meles? Fotografi bezne menia systemy a bezne top fotografov sponzoruju znacky, nielen ambasadorov. Su to bezne veci ktore sa deju a vsetci o nich vedia iba teba to zaskocilo. Netreba ani jednemu z nich basnit o nejakom systeme staci ked povie o nich to co je v popise... ved nedavno tu tusim MagickVamp napisal ako vyrobcovia zavadzaju s parametrami. Mas halucinacie, vidis v tom nejake basnenie Soroš?
Ide olympiada, je to prestizna vec pre znacky a Sony ich tam chce vidiet co najviac tak sa snazi. Co je na tom nepochopitelne?

 
photox
2019-10-09 10:58:53
príspevok od: JohnNewton
Ale veď to je z hľadiska počtu predaných kusov jedno. Podstata zárobku týchto firiem plynie z bežnej fotografickej a amatérskej populácie. Oni to musia kupovať. Ani 10 ani 100 ambasádorov významný obrat neurobí. Príliš to nesledujem, ale zdá sa mi, že sony sa neuchyľuje k rôznym marketingovým blábolom. Obyčajne stačia tech. parametre a stiahnúť si konkrétne RAW sample na vlastné posúdenie. Nepotrebujú vymýšlať "fototehlu" ani "fotomaják" A celkom sa čudujem, ak sa niekto riadi tým kto z čoho a na čo prešiel....
Samozrejme , ze riadi vela amterov pri kupe techniky tym co vidi v tlaci, co pouziva fotograf ktory je ich vzorom.
 
close
2019-10-09 11:03:44
príspevok od: photox
Fotografie ktoreho fotografa alebo fotograf by riskoval svoju reputaciu keby zmenil system? O com to meles? Fotografi bezne menia systemy a bezne top fotografov sponzoruju znacky, nielen ambasadorov. Su to bezne veci ktore sa deju a vsetci o nich vedia iba teba to zaskocilo. Netreba ani jednemu z nich basnit o nejakom systeme staci ked povie o nich to co je v popise... ved nedavno tu tusim MagickVamp napisal ako vyrobcovia zavadzaju s parametrami. Mas halucinacie, vidis v tom nejake basnenie Soroš?
Ide olympiada, je to prestizna vec pre znacky a Sony ich tam chce vidiet co najviac tak sa snazi. Co je na tom nepochopitelne?

ty s začal konšpirovat že na internete je kopec videi a člankov ako ludia prešli na sony lebo za to dostali veľke peniaze a celú vybavu nie ja
 
photox
2019-10-09 11:07:03
príspevok od: close
ty s začal konšpirovat že na internete je kopec videi a člankov ako ludia prešli na sony lebo za to dostali veľke peniaze a celú vybavu nie ja
Ake konspiracie? Ved tie videa tam su. A teraz zase budes pytat videa odo mna ne? Ty ked nevies zakladnu vec ako funguje marketing, chapem preco nie si schopny najst videa v internete.
 
close
2019-10-09 11:09:55
príspevok od: photox
Ake konspiracie? Ved tie videa tam su. A teraz zase budes pytat videa odo mna ne? Ty ked nevies zakladnu vec ako funguje marketing, chapem preco nie si schopny najst videa v internete.
Dám ti radu: skús používať spisovné slovné spojenie "NA internete". Spojením "V internete" znieš ako babka z dolniakov ktorá používa slovné spojenia ako "na tých fejsbúkoch a instagramoch"
 
JohnNewton
2019-10-09 11:18:16
príspevok od: photox
Samozrejme , ze riadi vela amterov pri kupe techniky tym co vidi v tlaci, co pouziva fotograf ktory je ich vzorom.
Za ich mieru ovplyvniteľnosti ja predsa nemôžem. Ja som to nikdy nerobil. Teba to nejako významne ovplyvňuje ? Teda okrem Red Bullu
 
photox
2019-10-09 11:27:29
Uz to zase zacina, dlho vam to nevydrzalo chlapci.
 
JohnNewton
2019-10-09 11:38:23
príspevok od: photox
Uz to zase zacina, dlho vam to nevydrzalo chlapci.
Ako čo konkrétne myslíš ? Trochu humoru snáď nezaškodí
 
smarek
2019-10-09 11:42:25
asi najdolezitejsie z clanku citujem:

"Objektívy sú pre fotografa to najdôležitejšie. Nanič je vám akokoľvek dobré telo, ak ho nemôžete naplno využiť, kvôli absencii objektívov. A to je najväčší problém nových systémov."

Lebo objektiv prepusta to co telo len zachytava a to je svetlo a bez svetla nie je nic, ani fotka...

Dobre svetlo prajem vsetkym
Marek
 
JohnNewton
2019-10-09 11:50:11
príspevok od: smarek
asi najdolezitejsie z clanku citujem:

"Objektívy sú pre fotografa to najdôležitejšie. Nanič je vám akokoľvek dobré telo, ak ho nemôžete naplno využiť, kvôli absencii objektívov. A to je najväčší problém nových systémov."

Lebo objektiv prepusta to co telo len zachytava a to je svetlo a bez svetla nie je nic, ani fotka...

Dobre svetlo prajem vsetkym
Marek
Veru, nejak mi z toho vyšlo že foto bez objektívu neexistuje, ale bez tela áno Sa na starobu toho ešte podozvedám. Ale v skutočnosti by som si viac trúfol na foto bez objektívu, len s dierkou v nejakom kartóne na tele
 
photox
2019-10-09 11:57:14
príspevok od: JohnNewton
Veru, nejak mi z toho vyšlo že foto bez objektívu neexistuje, ale bez tela áno Sa na starobu toho ešte podozvedám. Ale v skutočnosti by som si viac trúfol na foto bez objektívu, len s dierkou v nejakom kartóne na tele
A ja som si myslel, ze ty si tie fotografie robil s dierkou v kartone... a ono je to pravda.
 
JohnNewton
2019-10-09 12:02:23
príspevok od: photox
A ja som si myslel, ze ty si tie fotografie robil s dierkou v kartone... a ono je to pravda.
To sa volá umenie, ja si tie Tvoje tiež pamätám . Vyzerali ako bez tela, len s objektívom.
 
marcus_labeo
2019-10-09 15:25:48
Ako už niekto vyššie písal, ak by by som dnes chcel prejsť na FF mirrorless, tak... si nevyberiem. S telami nemám problém, vybavené sú všetky, na 2 kartách nebazírujem, asi najlepšie mi ale vychádza Nikon Z. Ale tie sklá sú problém.
Na FF by som chcel tieto sklá:
1. 24-120mm f4: záklaďák, univerzál na všetko, to je nevyhnutný objektív. A fascinuje ma, že toto nemá v ponuke vôbec nikto. OK, Canon a Pana majú 24-105, ale stále nie 120mm.
2. svetelný portreťák 85mm f1,4. Len Sony.
3. širokáč na krajinky cca. 15-30mm f4 Len Nikon (14-30/4).
4. malý ľahký pevný širokáč cca. 21mm. Vôbec nikto.
Takže ak by som chcel tieto 4 sklá od jedného výrobcu, mám smolu. Proste z môjho pohľadu je stále skoro ísť do FF bezzrkadlovky.
 
close
2019-10-09 15:43:21
príspevok od: marcus_labeo
Ako už niekto vyššie písal, ak by by som dnes chcel prejsť na FF mirrorless, tak... si nevyberiem. S telami nemám problém, vybavené sú všetky, na 2 kartách nebazírujem, asi najlepšie mi ale vychádza Nikon Z. Ale tie sklá sú problém.
Na FF by som chcel tieto sklá:
1. 24-120mm f4: záklaďák, univerzál na všetko, to je nevyhnutný objektív. A fascinuje ma, že toto nemá v ponuke vôbec nikto. OK, Canon a Pana majú 24-105, ale stále nie 120mm.
2. svetelný portreťák 85mm f1,4. Len Sony.
3. širokáč na krajinky cca. 15-30mm f4 Len Nikon (14-30/4).
4. malý ľahký pevný širokáč cca. 21mm. Vôbec nikto.
Takže ak by som chcel tieto 4 sklá od jedného výrobcu, mám smolu. Proste z môjho pohľadu je stále skoro ísť do FF bezzrkadlovky.
ale tak vyskladal by si:

1 24-105 f4 sony
2 ten si spomenul
3 sony 16-35 f4, sony 12-24 f4 prípadne trosku rozsahom kontroverzný tamron 17-28 f2.8
4 vlastnú má sony 24 f1.4, zeiss 18 f2.8 a od samyangu 14 f2.8, 18 f2.8, 24 f2.8 alebo Sigma 20 f1.4 ( ok to posledné moc ľahké a malé nie je)

rozpočet už je vec druha
 
execom99
2019-10-09 16:02:58
ja neviem, mne osobne sa viac pozdava strategia, ktoru robi Fujifilm ...

Rozdiel medzi FF a 1.5 cropom nieje realne viditelny, ale rozdiel medzi cropom a stredoformatom je uz markantny, takto sa do lepsie odlisit a vo fuji systeme si tak kazdy najde co potrebuje.
 
JohnNewton
2019-10-09 17:12:26
Ba čo viac, pre niekoho nie je viditeľný rozdiel medzi SF a mobilom

"Zde vzali nový iPhone 11 Pro a proti němu byl postaven 100MPx středoformát Fujifilm GFX 100. S vylepšenými portrétními režimy snižujícími hloubku ostrosti u iPhonu 11 Pro se ale výsledky natolik přiblížily těm ze středoformátu, že autorova žena dokonce i špatně identifikovala fotografii z telefonu a středoformátu při přímém porovnání."

Až mám strach, dať to pozrieť žene
 
MagickVamp
2019-10-09 20:02:45
príspevok od: marcus_labeo
Ako už niekto vyššie písal, ak by by som dnes chcel prejsť na FF mirrorless, tak... si nevyberiem. S telami nemám problém, vybavené sú všetky, na 2 kartách nebazírujem, asi najlepšie mi ale vychádza Nikon Z. Ale tie sklá sú problém.
Na FF by som chcel tieto sklá:
1. 24-120mm f4: záklaďák, univerzál na všetko, to je nevyhnutný objektív. A fascinuje ma, že toto nemá v ponuke vôbec nikto. OK, Canon a Pana majú 24-105, ale stále nie 120mm.
2. svetelný portreťák 85mm f1,4. Len Sony.
3. širokáč na krajinky cca. 15-30mm f4 Len Nikon (14-30/4).
4. malý ľahký pevný širokáč cca. 21mm. Vôbec nikto.
Takže ak by som chcel tieto 4 sklá od jedného výrobcu, mám smolu. Proste z môjho pohľadu je stále skoro ísť do FF bezzrkadlovky.
https://www.canon.sk/lenses/rf-lenses/

ma 24-105, ma 15-35, ma 85...mozno v lepsich svetelnostiach....no ked mas love mas vsetko
 
blahoslav J B Art
2019-10-09 21:07:06
ja sa drzim stareho fotografickeho prislovia ... radsej fotit mobilom a nehanbit sa ukazat svoje fotky, ako fotit s FF a hanbit sa fotky ukazat
 
MagickVamp
2019-10-09 21:48:16
príspevok od: blahoslav J B Art
ja sa drzim stareho fotografickeho prislovia ... radsej fotit mobilom a nehanbit sa ukazat svoje fotky, ako fotit s FF a hanbit sa fotky ukazat
aj ty si ukazoval ked si bol maly? Ostalo ti to, co? Inak nestihol si jednu peknu eru, ked prisli prve dobre 3 mpx mobily...vacsina ludi mala taj 1mpxlaky, takze ked si siel nejaku babu cvaknut mobilom bolo jej to jedno, myslela si ze to bude len tetris a vobec sa nehanbili, no pred fotakom sa vtedy hanbili dost. Krasne teenage casy.. A dnes sa nehanbia uz vobec ani ked mas blesk a 30Mpx... Dvolezite ze ani ty sa nehanbis, ved ja tiez sa nehanbim, ale vtaka ti neposlem pusa..ci chces?
 
JohnNewton
2019-10-10 05:54:47
Na tom porovnaní fofo z mobilu a SF je zaujímavé to, že to čo tu v tejto fotografickej bubline riešime s veľkým oduševnením a smrteľne vážne, vlastne bežná populácia konzumentov ani nerozozná, do konca to ani nevidí A to tu často bojujeme za jedinú správnu značku, objektív alebo telo.... no zkrátka iný svet
 
poqy
2019-10-10 07:30:00
príspevok od: JohnNewton
Na tom porovnaní fofo z mobilu a SF je zaujímavé to, že to čo tu v tejto fotografickej bubline riešime s veľkým oduševnením a smrteľne vážne, vlastne bežná populácia konzumentov ani nerozozná, do konca to ani nevidí A to tu často bojujeme za jedinú správnu značku, objektív alebo telo.... no zkrátka iný svet
https://youtu.be/Yyah49_Oz78
vs.
https://youtu.be/6qtEjJuGo_U
 
photox
2019-10-10 08:12:50
Na ephote sa najde tiez vela ludi ktori tvrdia, ze mobil robi lepsie fotografie a urcite skoro kazdy komu ukazete na mobile fotografiu ktoru spravil na tom mobile a surovu fotografiu z SF tak povie, ze z mobilu je lepsia. Je to tym, ze kazdy mobil automaticky upravuje fotografie. Prioritou kazdej znacky je aby fotografie z jej mobilu vyzrali lepsie ako u konkurencie, preto ma kazda znacka svoj softver na upravu fotograii a najdalej je zatial Huawei.
Lajk nevie, ze SF neupravuje fotografie a aj to, ze tie fotografie su skoro nepouzitelne bez PP. Ale staci zvacsit fotografiu z mobilu na format A2, kvalita je zrazu prec, strata detailov... naopak ak zvacsite surovu fotografiu z SF alebo aj FF kvalit sa zlepsuje. Cim viac zvacsujete fotografiu z profi fotaku tym viac detaiov tienov a kvality vidite, co je presny opak handy fotografie.
Pre Close aby porozumel, nie na mobile ale v mobile.
 
close
2019-10-10 09:27:06
príspevok od: photox
Na ephote sa najde tiez vela ludi ktori tvrdia, ze mobil robi lepsie fotografie a urcite skoro kazdy komu ukazete na mobile fotografiu ktoru spravil na tom mobile a surovu fotografiu z SF tak povie, ze z mobilu je lepsia. Je to tym, ze kazdy mobil automaticky upravuje fotografie. Prioritou kazdej znacky je aby fotografie z jej mobilu vyzrali lepsie ako u konkurencie, preto ma kazda znacka svoj softver na upravu fotograii a najdalej je zatial Huawei.
Lajk nevie, ze SF neupravuje fotografie a aj to, ze tie fotografie su skoro nepouzitelne bez PP. Ale staci zvacsit fotografiu z mobilu na format A2, kvalita je zrazu prec, strata detailov... naopak ak zvacsite surovu fotografiu z SF alebo aj FF kvalit sa zlepsuje. Cim viac zvacsujete fotografiu z profi fotaku tym viac detaiov tienov a kvality vidite, co je presny opak handy fotografie.
Pre Close aby porozumel, nie na mobile ale v mobile.
Ďakujem vďaka tej poslednej vete mi to dáva zmysel. Tak redbull na tvoje zdravie kamarát
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované