Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

filtre

viking81
2008-09-23 07:42:31+02
zdravim vas, pred par dnami som si kupil prvu zrkadlovku a teraz by som potreboval poradit trochu ohladom prislusenstva...konkretne teda s filtrami...mam predstavu ze si kupiv UV ako ochranny, skylight, polarizacny a po vcerajsku este aj nejaky ND filter, co sa znacky tyka tak som poskuloval po hoya filtroch, maju ich za rozumnu cenu...aparat mam 450d so setakmi 18-55 a 55-250...fotit budem hlavne krajinky a prirodu...a ted otazky...ci mi budu spominane filtre stacit, ci nepotrebujem este nejaky a tak dalej...dik :)
 
majklname
2008-09-23 08:41:09+02
ak planujes v buducnosti kupit profi objektivy, tak zatial si kup nie drahe filtre zatial ti postaci, alebo popripadne ak budes kupovat profi tak si daj pozor aby ti pasovali priemermi, zbytocne by si teraz nakupil drahe filtre a potom by si ich nedal na profi skla, prechodove filtre ND si kup urcite od firmy cokin aspon potom nebudes mat problem ich pouzit aj na inych priemeroch a mozes s nimi viacej experimentovat. ja UV nepouzivam, polarizak stale... podla mna je uv zbytocny
 
SHoDaN
2008-09-23 08:42:02+02
Na zaciatok ti to urcite bude stacit. Po case sam uvidis, kam smerujes a podla toho si postupne budes doplnovat vybavu ( nove objektivy, nove filtre). Len si daj pozor pri kupe filtrov, aby si nekupoval z tej najnizsej rady - aj HOYA robi od slabsich az po spickove.
 
majklname
2008-09-23 08:47:45+02
teraz si kup stred a ked kupis nove profi objektivy ak planujes tak na ne si kupis profi filtre tot moja rada
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2008-09-23 08:53:18+02
príspevok od: majklname
ak planujes v buducnosti kupit profi objektivy, tak zatial si kup nie drahe filtre zatial ti postaci, alebo popripadne ak budes kupovat profi tak si daj pozor aby ti pasovali priemermi, zbytocne by si teraz nakupil drahe filtre a potom by si ich nedal na profi skla, prechodove filtre ND si kup urcite od firmy cokin aspon potom nebudes mat problem ich pouzit aj na inych priemeroch a mozes s nimi viacej experimentovat. ja UV nepouzivam, polarizak stale... podla mna je uv zbytocny
No efket UV filtra nie je tak viditelny ako polarizacneho, no spravi ti dobru sluzbu na vysoko polozenych miestach kde je hodnota UV ziarenia vyssia takze expozicne hodnoty ti automat presnejsie vyhodnoti.
Halsia fcia UV filtra je aj ochrana. Ak mas objektiv za 20k a viac tak si rozmyslis ci ti napr. dazdove kvapky napadaju na sklo a spravia tam flaky, alebo ti tam napada prach na nejakom crose, popripade o nieco zavadis a konar, skala sa ti ´prejde´ po skle alebo ta zachrani UV filter :)
Osobne uz sa mi raz podarilo smyknut a objektiv rovno zapichnut do strku :)

Inac na ochranu objektivu este existuje specialne ochranne filtre... su lacnejsie ako UV.
 
majklname
2008-09-23 08:55:29+02
ja na ochranu pouzivam polarizak, oskrem kupim :)
 
quintes
2008-09-23 09:23:57+02
no neviem či by sa mi páčilo oškrieť polarizačný filter za 4tisícky :-)
 
majklname
2008-09-23 09:27:15+02
:) si myslis ze na setaku mam polarizak za 4 tisicky :)
 
quintes
2008-09-23 10:34:10+02
ne,ale na mojom tamrone áno :-) som zvedavý koľko ma vyjde polarizák až kúpim 70-200 canon
 
majklname
2008-09-23 10:37:04+02
tak to som aj ja zvedavy :) par viac tisic urcite :)
 
quintes
2008-09-23 11:01:20+02
ale nie, počítam okolo 4,5t až 5t, bavíme sa o hoya a pod.. Záleží samozrejme priemer, 77mm tuším tak vychádza, nechce sa mi kukať na google som na mobile
 
viking81
2008-09-23 14:41:10+02
okej..diky moc za rady...co som pozeral tak polarizacny hoya pro, UV hoya hmc super,skylight obycajny hmc, a po tych prechodovych sa budem musiet poobezrat...cele by to malo stat do 3000 a este ked si kupim sede tak ako moc sede ? ND8 a ND4 budu stacit ? ci aj ND2 alebo este tmavsi ?
 
quintes
2008-09-23 14:47:40+02
polarizačný a uv jedine kruhové, ostatné ako prechodove nd cokin systém, keďže si nastavuješ účinok filtra posúvaním hore a dole.
 
viking81
2008-09-23 14:51:33+02
janse...okej..ten cokin system som videl aj tuto rozpisany vo fotoskole a videl som ho aj v jednom fotolabe u nas...takze ten by som tam kupil :)
 
phill1225
2008-09-23 20:51:30+02
no ja si teraz objednavam tieto
http://www.novafoto.cz/index.php?main_page=product_info&products_id=12040267
http://www.novafoto.cz/index.php?main_page=product_info&products_id=12040277
i ked postovne ma vyjde na 350sk ale aj tak usetrim .
 
viking81
2008-09-23 21:04:33+02
ja to budem brat asi z megafoto.cz :)
 
p3eek
2008-09-23 21:55:38+02
na krajinky sa naozaj zidu polarizacny prechodove a UV....ten UV uz bolo spomenute ze na ochranu plus presnejsie exponvanie....ND si zatial nekupuj mozno ti ho ciastocne nahradi zatial polarizak...inak vsetko su to dost drahe vecicky ak kces kvalitu..tak bacha aby si si nahodou nekupoval drahsi filter ako mas objektiv..ja na setaku filtre nepouzovam ziadne resp teda ked tak ten polarizacny ale ziaden UV ako ochranu lebo v tomto pripade by bolo treba skor chranit filter ako objektiv. Co sa toho polarizaku tyka mam HOYA super HMC slim ...inak u HOYA ma extremne zmetocne pomenuvanie filtrov..ale to zstis ked si zacnes surfovat ich stranky a potom obchody...no a ako ho tak pouzivam v horach a v podmienkac kde je aj dost vlhko mam pocit ze by sa mi uzivil skor Kaseman od BW ten je odolny voci vlkosti a nepodlieha tak vraj plesniam aj ked podla mojich vedomosti sa neroby s viacvrstvovymi povrchovymi upravami ale o nich neviem aky maju skutocny zmysel ci si ich cistenim ktore vykonavam casto aj tak nezoderiem...prechodove filtre su v krajine fakt fasa najma v nasich podmienkach COCIN nie su moc kvalitne podla mna nie su ani farebne neutralne ale mam ich aj ja a netreba mi viac...dost sa prasia a spinia ale to je asi normalne
 
p3eek
2008-10-14 16:39:42+02
caute viete mi niekto poradit...???
kcem si kupit polarizacny filter na Tokinu 12-24..ale nie za vela penazi...moja otazka preto znie ci je lepsie si kupit znackovy filter bez multicoated uprav alebo neznackovy s multicouted upravami...napriklad:
-B + W 77mm Circular Polarizer Wide Angle Slim Mount Coated Glass Filter
-Nikon 77mm Circular Polarizer II Thin Ring Multi-Coated Glass Filter
-Tiffen 77mm Circular Polarizer Wide Angle Thin Glass Filter
-Sigma 77mm EX DG, Digitally Optimised, Circular Polarizer Wide Angle Multi-Coated Glass Filter.
-

cena smerom dole stupa a posledny je zaroven najdrahsi pre mna akceptovatelny aj ke dradsej by som kupoval z tych lacnejsich...vdaka za rady...
Ja uvazujem tak ze kedze s polarizakom clovek casto nefoti proti svetlu mozno netreba kupovat tie najdrahsie s niekolkymi povrchovymi vrstvami...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-10-14 17:08:18+02
No Slim lacaky jaksi nie su zrovna v ponuke. Inac na supersirokaci sa ti najviac prejavia nedostatky zlej antireflexnej upravy filtra. Pouzitie polarizaku na supersirokouhlom objektive ma jedno uskalie, nerovnomernu polarizaciu.
Mozes ist aj inou cestou: Cokin sirokouhly drziak BPW-700 + kruzok 77mm + Pol. P164
 
fila07
2008-10-14 21:05:30+02
príspevok od: quintes
ne,ale na mojom tamrone áno :-) som zvedavý koľko ma vyjde polarizák až kúpim 70-200 canon
ja mam na nom hoya pro1 a stal 1600 Sk, na megafoto.cz je teraz za 1690 Sk...
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()