Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

"širokáč" na šport - svetelnost alebo USM?

spacebar
2009-04-15 14:41:17+02
Dobry den, potreboval by som poradit ohladom vyberu objektivu. objektiv bude urceny na fotenie sportu (skateboark,korcule atd..) z blizka (foto pre predstavu: http://raydemski.com/blog/wp-content/uploads/2008/07/rd_080712_skate_merdur_0029_c_ef1_web.jpg ) ale neviem sa rozhodnut ktore sklo zobrat. medzi uzsi vyber sa dostal Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM a Tokina AF 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX no na jednej strane tokina ma lepsiu svetelnost no nema USM a zasa canon ma USM ale nema tak dobru svetelnost. Neviem to ze ci mi tokina bude stihat ostrit lebo USM by s tym nemal mat problem. cena objektivov je prakticky rovnaka. Popripade ak by ste odporucili nejaky iny objektiv ktory som nespomenul tak budem len rad a taktiez si rad vypocujem vase nazory na konkretne dva modely.
 
2009-04-15 15:48:51+02
je to fotene s fisheye om.
 
peto94
2009-04-15 16:34:51+02
príspevok od:
je to fotene s fisheye om.
mosno ano mosno nie..:)
 
spacebar
2009-04-15 16:38:11+02
príspevok od:
je to fotene s fisheye om.
na to som sa sice nepytal ale o fisheye efekt mi nejde:) keby som chcel tak tam uz mam vybraty objektiv ale aj tak dik za prispevok :)
 
dedo Milan
2009-04-15 16:52:15+02
Osobne by som jednoznačne bral tú Tokinu. Prečo? Rýchlosť USM u Canona nahradíš tým, že budeš mať predostrené na vzdialenosť, kde bude očakávaná výsledná kompozícia. Tam bude motor stíhať v pohode. A menšia clona bude k nezaplateniu. Ak budeš musieť pricloniť môžeš, ale ak nebude dosť svetla si v prdeli.
 
dodo_bb
2009-04-15 17:25:23+02
Podľa exifu je to fotené NIKON D3, ISO 200, ohnisko 16mm, clona 9, čas 1/200 a dosvietené z bokov zrejme dvomi silnými externými bleskami. Na takýto spôsob fotenia je to asi jedno - pri clone 9 budeš mať pri ohnisku 10mm (pri DX čipe) aj tak všetko ostré, stačí nastaviť manuál. A svetelnosť tiež nie je podstatná, proste vyžhavíš viac blesky.
 
tomcat
2009-04-15 17:48:29+02
No ja mam tokinu 12-24 a na rychlost ostrenia si nemozem stazovat,usm to neni ale stiha v pohode,ale je o dost tazsia od canonu.a hlavne papa viac energie!!cikupis ten alebo onen neprehlupis asi :o)
 
2009-04-15 17:50:41+02
oki sry sekol som sa ,canon ber.. , chcel by som videt kedy budes pouzivat tu f2.8 pri niecom takomto.. ako pise dodo neni podstatna ta 2,8
 
spacebar
2009-04-15 18:58:45+02
ono ten objektiv samozrejme nebudem pouzivat LEN na toto, samozrejme ze ho chcem vyuzivat aj na bezne fotenie a tak podobne.
 
dedo Milan
2009-04-15 19:49:55+02
príspevok od:
oki sry sekol som sa ,canon ber.. , chcel by som videt kedy budes pouzivat tu f2.8 pri niecom takomto.. ako pise dodo neni podstatna ta 2,8
V živote som sa nestretol s názorom, že svetelnosť objektívu je pre niekoho zanedbateľná. Myslíš, že s tým objektívom a bude fotografovať len také veci? Ty aj rozmýšlaš keď píšeš, alebo Ti to je jedno a píšeš čo Ťa práve napadne.
 
2009-04-15 20:09:05+02
príspevok od: dedo Milan
V živote som sa nestretol s názorom, že svetelnosť objektívu je pre niekoho zanedbateľná. Myslíš, že s tým objektívom a bude fotografovať len také veci? Ty aj rozmýšlaš keď píšeš, alebo Ti to je jedno a píšeš čo Ťa práve napadne.
´širokáč´ na šport
 
peto94
2009-04-15 20:11:49+02
mozno sa tu trochu nechapeme...:)

autor mozno zle polozil otazku (chcem fotit takyto typ fotografii + obyc. foto)
na obycajne fotenie je urcite dobra ta svetelnost (ale pri takomto foteni tu 2,8 neviuzies ale urcite ti nebude spatna pri ´obyc.´ foto

ja si osobne myslim ze to ostrenie nie je az tak zvazujuce (mosno skor to ze je to original CANON obj.)
 
2009-04-15 20:52:12+02
tak tak, ja som za anon aj ho mam pouzivam vsetko super.. fotim vyhradne extremny sport
 
dmedia
2009-04-15 21:00:36+02
Urcite si vezmi tu Tokinu, je univerzalnejsi, svetelnost ocenis isto, okrem toho ma spickovu kresbu a nezanedbatelne masivne prevedenie, pri takychto zaberoch nie je nudza o tukesy, pady apod. Canon sa ti skor rozsype, USM ti je na prd, aj tak ho nevyuzijes, toto budes robit tak, ze vyuzijes obrovsku hlbku ostrosti tychto ultrasirokacov, hodis to na nejaku 8 cku clonu a 2metre a mas ostre od 1metra do nekonecna, urcite pri tychto sportoch nebudes kontinualne ostrit, potom sa nebudes sustredit na ostrenie, ale na vyber spravneho momentu.
 
spacebar
2009-04-15 21:22:41+02
este som sa docital ze ta tokina ma dost problem s chromatickou vadou co by rpi foteni napriklad v roznych protisvetlach a pod mohlo robit problem, a taktiez tak pomimo sa chcem spytat ze ako je to s pouzitim polarizacnych filtrov na takychto super sirokouhlych objektivoch lebo niekto tu spominal ze pri nich ta polarizacia uz nejako nefunguje alebo co to tak ak sa k tomu niekto viete vyjadrit .
 
slavmiro
2009-04-15 21:24:15+02
Tokina ma trochu obmedzeny rozsah 11-16 vs. 10-22 pri Canone. 10 mm je menej sice len o 1mm ale v sirokych sklach sa kazdy 1mm ceni. 22 mm je o podstatnych 6mm viac. Ale ak je konstrukcne bytelnejsia Tokina tak to je pre sport podstatne. Otazna je prachotesnost.
 
zajo
2009-04-15 21:44:12+02
príspevok od: spacebar
este som sa docital ze ta tokina ma dost problem s chromatickou vadou co by rpi foteni napriklad v roznych protisvetlach a pod mohlo robit problem, a taktiez tak pomimo sa chcem spytat ze ako je to s pouzitim polarizacnych filtrov na takychto super sirokouhlych objektivoch lebo niekto tu spominal ze pri nich ta polarizacia uz nejako nefunguje alebo co to tak ak sa k tomu niekto viete vyjadrit .
Polarizacia funguje normalne (nema dovod nefungovat), akurat na sirokych ohniskach je vidno rozdiel v intenzite polarizacie na oblohe - je tam vidno prechod z tmavsej modrej do svetlejsej. Ja sa chystam kupit tuto tokinu tento tyzden a prve co kupim je polarizak. Aj tak ten siroky uhol vyuzijem hlavne na vysku a tam sa ten smer svetla az tak nemeni.
Iny problem je vinetacia - je nutne vyskusat, ci ti treba slim filter, ktory je trochu drahsi.
 
dmedia
2009-04-15 22:29:24+02
príspevok od: spacebar
este som sa docital ze ta tokina ma dost problem s chromatickou vadou co by rpi foteni napriklad v roznych protisvetlach a pod mohlo robit problem, a taktiez tak pomimo sa chcem spytat ze ako je to s pouzitim polarizacnych filtrov na takychto super sirokouhlych objektivoch lebo niekto tu spominal ze pri nich ta polarizacia uz nejako nefunguje alebo co to tak ak sa k tomu niekto viete vyjadrit .
Chromaticku vadu v protisvetle ma vacsiu Tokina 12-24/4, 11-16/2.8 je odladena viac, aj ine muchy ma viac vychytane. Osobne nemam rad plastikove objektivy, tento je poctivy kovovy, vacsinou kupujes na dlhsie obdobie. Co sa tyka vinetacie, tak viditelna iba pri 11mm na plnu dieru, priclonenim sa hned straca na celom rozsahu, najlepsie cca 13mm/5.6, tam uz ziadne stmavovanie oblohy, rohov nie je.
 
dodo_bb
2009-04-15 22:53:40+02
Prepáč, ako sme sa nerozumeli. Tá fotka, ktorú si dal ako ukážku je aranžované takmer ateliérové foto s premysleným pozadím, popredím, špeciálne nasvietené a zjavne viackrát opakované a rozhodne to nie je fotografovanie extrémnych športov. Na nearanžované rýchle športy v reálnom prostredí budeš potrebovať asi lepšiu výbavu...
 
spacebar
2009-04-15 23:00:09+02
príspevok od: dodo_bb
Prepáč, ako sme sa nerozumeli. Tá fotka, ktorú si dal ako ukážku je aranžované takmer ateliérové foto s premysleným pozadím, popredím, špeciálne nasvietené a zjavne viackrát opakované a rozhodne to nie je fotografovanie extrémnych športov. Na nearanžované rýchle športy v reálnom prostredí budeš potrebovať asi lepšiu výbavu...
nie, daval som ju sem koli tomu aby bolo jasne co myslim. uhol, vzdialenost a typ sportu len koli tomu som ju sem daval :) je mi jasne ze honto su profesionalne podmienky ktore ja nikdy mat nebudem :)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()