Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Aké vybavenie do ateliéru?

Martin643
2008-02-19 14:35:53+01
Zacinam pracovat na ateliery. Mam jeden softbox a tiez osvetlenie s reflexnim daznikom, stojan na platna + samotne platna. No vynorilo sa vela nejasnosti. ad1. Ake svetla naj pouzit v ateliery? isto to neriesi jeden softbox a jeden reflexny daznik. Neviem aka mombinacia je naj. ci dva softboxi jeden reflexny a jeden difuzny daznik, alebo este nejake bodovky. Jasne sa to odvija od kreativity. Viac menej sa sustretdujem na portrety a zda sa mi asi trocha komicke, ked z jednej strany dam softbox a z druhej reflexny dazdnik. z jednej strany je potom svetlo silnejsie z druhej meksie. Ako zvolit dobru kombibaciu? Aky je naj zaklad?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-19 16:09:07+01
Najlepsie ak sa prihlasis do niektoreho z workshopov ephota, kde su odborny lektori (napr. Vrabko) a dobre vybavene studio Fomei. Takto ti to v praxi ukaze renomovany profesionalny fotograf a da ti dobre rady, ktore su na nezaplatenie. Produkty Fomei sa na Slovensku bezne predavaju (samozrejme aj ine znacky, napr. Door, Hensel).
 
Martin643
2008-02-19 16:56:35+01
Vdaka, premyslal som nad tym, aj som pozeral jednotlive miesta konania workshopov. Kazdy z nich je vcelku daleko odo mna, no mozno v buducnosti by som skusil nejaky. Co sa tyka produktov dokazal by som si nejake zabezbecit. Chapem, tazko dat univerzalne rady treba si to vyskusat a poradit sa s profikom.
Tazi ma este jedna vec pouzivam platno na pozadie, to vsak pri foteni vytvara na zemi vlnky, posobi to dost ´pokrcene´ - neesteticky, preto by ma tiez velmi zaujimalo ako sa da proti tomu bojovat, ci je na to special material, ci jednoducho to sponovat ako sa da, prip. vyhladit to v programe...?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-19 19:32:13+01
Pozadia mas bud papierove, tie si drzia tvar (vacsinou rola 2,7x11m) alebo textilne, u nich sa pouziva vacsinou nariasenie. Potom su aj plastove, ale tie su skor pre portrety a produktovu fotografiu.
 
Martin643
2008-02-19 20:25:36+01
Vdaka za typ.
 
rspitt
2008-02-19 23:03:36+01
Hlavně nezapomen na to, ze prodejce ti bude cpat do hlavy ze bez toho a nebo toho proste nemuzes existovat. Vetsina mych fotek tady a nebo v webu je delana reflexivnim destnikem a/nebo beautydishem. Softy jsou dobry na produktovky (treba sklo), na lidi je uz pouzivam malokdy.

Pozadi ti radim papir, textil ma svoje omezeni (teda pokud se ti ta batika tam moc libi tak si to kup) :)))
 
rspitt
2008-02-19 23:19:22+01
Jeste jedna vec, pro tebe jako fotografa je dulezity stin (jeho pochopeni a zvladnuti), ne az tak svetlo, mekke nebo tvrde si udelas vzdalenosi svetla od modelu (tim jsem ti tak nejak ve zkratce sdělil obsah workshopů na toto téma), a od toho se odviji volba prislusenstvi.

Co se tyce znacek a cen, tak bych se obloukem vyhnul vsemu co pochazi z Ciny nebo Koreje (Dorr, Fomei - to je akorat predrazena Aurora, Walimex, Photon...) poohlednul se po znackach jako je Hensel (ale jen vyssi trida), Visatec (amatersky klon Bronu), muj favorit je Bowens, pripadne jestli nemas hluboko do kapsy tak klidne i ProFoto, ale to je predrazeny opravdu hodne. Tyka se to i prislusenstvi, Cina se to snazi kopirovat ale rozdil na stripu je napriklad u velikosti 140x40 mezi kraji a stredem 1,5Ev (Cina) a 0,1 Ev (Bowens). Nemluve o opakovatelnosi vykonu, vydrzi a hlavne! spektru vyzareneho svetla. Spektrum vyzareneho svetla neuvadi zadny vyrobce z Koreje nebo Ciny a dobre vedi proc :o) Vyhnes se tak tomu, ze se budes treba divit ze to leze cele do cervena a nepujde to stahnout (leda za cenu opravdu narocnych retusi). Atd atd.

Preju dobre svetlo a stastnou ruku pri vyberu.
 
Martin643
2008-02-20 21:36:26+01
Tak ja na predajcov kaslem. Ja som si zohnal vcelku lacne svetla urcene na to aj ked nie su znackove ani profi, ale splnaju ucel, ved kedysi som spisal dobre fotos aj pri jednej neonke...
Nooo tak beriem na vedomie, bo sofbox sa mi zda ako rozumny, pretoze ma dobru svetelnost, ako je vcelku silny, keby mam fotit cisto len s odrazovym daznikom alebo aj s dvoma neviem neviem, bol by som nuteny ist na casy okolo 1/15 a isom 800. Ono to je troska siesne, ze v lampach mam spiralove ziarivky 25 = 150 W klasicej. Tak neviem ci aj to je kamen urazu. A co sa tyka tych softboxov mal si na mysli fotenie roznych predmetov ci produktov? Vnimam aj tu na stranke, ze je to hlavne o mekom svetle, odrazovom resp. odrazovych plôch...
 
Martin643
2008-02-20 21:47:51+01
No tak ja si uvedomujem, ze s tym co mam nespravim dieru do sveta, ale snazit sa s pravit s tym co mam co najlepsie fotky, napr. pri sofboxe bolo uvedene, ze je to typ ako Walimex. Neplanujem nejak extra davat velke peniaze do toho. Avsak nejake to osvetlenie sa bude kupovat, novy fotak, zopar kvalitnych objektivov, laserova talciaren... takze stale je co kupovat a ide to do desiatkov tisic tak ci tak. No cim dalej tym viac zistujem, ze ked chcem ist dalej, dalej ku kvalite chapem, ze aha blby fotak, o nicom objektiv (setovy), pochopit techniku tienov a celkovo hru s nimi, moja kreativita a neviem co vsetko este, vnimam, ze ked chcem kvalitu musim platit. hmmm...
 
Martin643
2008-02-20 21:54:49+01
Pride to mozno smiesne, ale doposial sa trapim s E-500 olympus. V poslednom case mi to pripada ako trapenie, bo mam pocit ze s tym niekedy cvakam horsie ako s hociakym kompaktom s automatom. Preto chcem tento problem riesit nielen vyberom svetiel a ich spravnim nastavenim ale aj zvolit novy vhody fotoaparat s dobrymi objektivmi na portrety.
 
rspitt
2008-02-21 10:52:35+01
Zarivka/zarovka/halogen o svetelnem vykonu 150W nebude davat ani zlomek vykonu toho co blesk 150J, resp. Ws. Pri 150J flashi mas smerne cislo blesku 50, coz je tak +- na clonu 8 i s nasazenym softboxem (ca -1Ev) pri vzdalenosti svetla ca 2 metry od modelu. Cas pri zablescich v atelieru nemusis resit, muzes jet klidne na maximalni synchro.
 
Martin643
2008-02-21 16:06:41+01
Prepac, ale neviem co znamena maximalne synchro - vysvetli prosim. Uvazujem o nejakych bleskovych zariadeniach, no skor externy blesk na telo fotaku bude skorej.
 
Martin643
2008-02-24 15:05:58+01
aha chapem, mrknem sa na to dik.
 
Martin643
2008-02-25 18:10:19+01
Este ma napadla jedna vec. Ako sa riesi obuv v ateliery? Priklad zatial co som fotil tak som vsetkych poprosil aby sa vyzuli, ale aj tak som mal na platne kopu nanoseneho svinciku. Takze aj pri papierovom pozadi treba dbat na to aby vzdy kto koho chcem fotit musi mat dokonale ocistenu obuv? (mysliac tym podrazky...)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-25 18:16:14+01
Papierov pozadie je preto v 11 m toly, aby sa s neho dalo trhat. Ak nefotis celu postavu, mozes na pozadie polozit nejaky koberec a pod.
 
Martin643
2008-02-25 18:21:07+01
hmm, to by ma nikdy nenapadlo. To znamena, ze takyto papier sa neda len tak hocikde zohnat. Ale aj tak mi to pride trocha neprakticke v tom, ze posatva sa posuva, preslapuje a pri dlhosom foteni sa to podla mna rychlo zaspini... kde sa da takyto papier bezne zohat? Okrem specializovanych firiem asi tazko typujem
 
Martin643
2008-02-25 18:46:45+01
ok, mrknem sa na to.
 
Cohen
2008-02-26 12:40:02+01
Zober to tak fotenie nie je lacná záležitosť, ono to niečo stojí a keď chceš robiť dobré foto tak sa to nedá robiť za 5 centov.
 
Cohen
2008-02-26 12:41:18+01
príspevok od: Martin643
hmm, to by ma nikdy nenapadlo. To znamena, ze takyto papier sa neda len tak hocikde zohnat. Ale aj tak mi to pride trocha neprakticke v tom, ze posatva sa posuva, preslapuje a pri dlhosom foteni sa to podla mna rychlo zaspini... kde sa da takyto papier bezne zohat? Okrem specializovanych firiem asi tazko typujem
zohnať iba v špecializovaných obchodoch, si myslim že u nás najlepšie fomei a ináč sa to prípadne dá riešiť aj látkovým pozadím ale musíš mať min. dve keby sa ti jedno zašpinilo tak aby si mal druhé kým sa ti to špinavé vyperie
 
Cohen
2008-02-26 12:47:22+01
ale celkovo k téme, nedá sa presne povedať či potrebuješ softboxy alebo len dázdniky (či odrazné alebo priesvitné)... všetko záleží od toho čo chceš odfotiť a od toho ako to chceš odfotiť (nasvietiť). Najlepšie je mať všetko a potom si môžeš z toho vaberať ... ale to je samozrejme o iných peniazoch.
Podla mna zásadne ale potrebuješ do ´štúdia´ zábleskové svetlá ... či už použiješ systémové blesky mimo fotáku alebo klasické zábleskové hlavy. Od toho čo si vyberieš bude záležať aké príslušenstvo si k tomu budeš môcť kúpiť alebo či si ho budeš musieť vyrobiť.
Ale jednoznačne záblesky, lebo ak chceš fotiť portret napríklad tak minimálne 1/60 pri f8 (iso 100)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()