Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

bezprašná miestnosť doma

2008-03-24 19:10:07+01
tak som si zostrojil bezprašnú miestnosť a chcem sa o tento nápad podeliť aj s Vami... Technický popis a fotografie na stránke http://my.opera.com/zwockye/blog/2008/03/24/bezprasna-miestnost
 
bear
- moderator
2008-03-24 19:22:45+01
a chces povedat, ze objektivy/baterky/pamatove karty budes menit len v tej krabici? Myslim, ze Ta to velmi rychlo prejde.
 
falco.tinnunculus
2008-03-24 19:29:48+01
haluz...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-24 19:30:54+01
Tiez to beriem ako paranoju. Menim objektivy casto, servis mam v praci a aj tak mi moj Nikon D80 cistia len 4-5 krat do roka. Vsetky nove zrkadlovky uz maju odstranovanie prachu, tie sa na cistenie dostanu len ked je tam spina silne prilepena alebo je na snimaci nejaky flak od tekutiny.
Jeden uzivatel Canonu vycistil snimac niekolkokrat za sebou (ked sa mu to nepacilo zo servisu) a potom ho pozrel pod mikroskopom, nasiel tam dokonca mikroskopicke vlakna z cistiacej supravy. Odvtedy tvrdi, ze snimac sa neda dokonale vycistit. :-)
 
2008-03-24 19:32:18+01
:D
fotil som uz v hodne drsnych podmienkach, ale nikdy som nemal tak velky problem s prachom, aby to balonik, alebo navsteva servisu nevyriesila ;) a tych navstev som mal za 3 roky 2.
prach je jedna z najviac precenovanych veci na fotakoch. da sa mu velmi lahko predist, ak nie je uzivatel lenivy, alebo nema potrebu menit objektivy v kudole prachu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-24 19:41:04+01
Balonik odstrani najviditelnejsie smietky a mal by ho mat kazdy. Jeho pouzitie je bezpecne. Ak niekto foti na clone 22 ciste plochy (napr. modra obloha), bude tam mat vzdy nejake bodky.
Dolezite je udrziavat v cistote objektivy (aj zvnutra zo strany bajonetu) a brasnu.
 
2008-03-24 20:50:23+01
bear: nie, pamatove karty nie, objektivy vsak, ak sa bude dat, tak v tej krabici. Ak sa nebude dat, tak sral to pes... ale ak pride na cistenie snimaca, tak jedine v tej krabici, lebo (podla mojho nazoru) cistenie snimaca metodou WET and DRY nema ziadny zmysel, ak nieje vykonane v bezprasnej miestnosti.
Ostatni: vdaka za nazory
 
2008-03-24 20:54:13+01
Karol srnec:
Napisal si:´Ak niekto foti na clone 22 ciste plochy (napr. modra obloha), bude tam mat vzdy nejake bodky.´
...dnes som si vycisti snimac metodou wet and dry so setom ktory si mi odporucal aj Ty... a urobil som to v tej krabici... (predtym som to robil bez ochrany :))) len tak na stole...)
NEMAM tam ziadne bodky :)))
(viem ze to nebude trvat vecnost, ale predsa... bezprasna miestnost je bezprasna miestnost)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-24 21:03:57+01
Keby mi chalani v servise necistili snimac, tiez by som pouzival W&D, jednoducho viem, ze nech spravis pre cistotu vsetko, vzdy v tu najnevhodnejsiu chvilu sa tam nieco dostane. Tak som sa tym prestal zaoberat. Ked tam nieco bude, tak mam viac prace v pocitaci. Cistotu netreba ani prehanat a ani podcenovat.
No a co na cestach?
 
2008-03-24 22:43:31+01
Karol... asi si nerozumieme... samozrejme, na cestach si objektiv budem menit tak, ako aj doteraz... samozrejme, ze cistotu netreba prehanat, ALE, ked moj najblizsi servis ktory disponuje bezprasnou miestnostou je v Barcelone (cca 200 - 250 km) a ja mam moznost snimac vycistit v bezprasnom prostredi, PRECO BY SOM TO NEUROBIL? to za prve... za druhe, ked uz si cistim snimac a mam moznost pouzit bezprasne prostredie ale napriek tomu to neurobim, NACO SI TEN SNIMAC POTOM CISTIM? (lebo na sto pero bez bezprasneho prostredia tam okamzite po cisteni nieco sadne...) a napokon za tretie, ak tomu spravne rozumiem, bezprasne prostredie vymysleli a v servisoch pouzivaju iba zo srandy? ako imidzovku?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-24 23:01:14+01
Samozrejme, zariadenie ktore si si vyrobil je plne funkcne a poskytuje najkvalitnejsie cistenie, len obdivujem tvoju namahu, ktoru si si dal s vyrobou. Ja som na to prilis lenivy a radsej sa zmierim s par zrnkami na snimaci.
Denne k nam pride aspon 10 zakaznikov na cistenie, za tych par rokov, co su D-SLR na trhu som sa stretol s mnozstvom nazorov a pripadov. To co som tu pisal, nie je ani tak o tvojom zariadeni ako o celkovom probleme, ktory neodstrani sebalepsie narabanie a cistenie ci zanudovane odstranovace. Niektory zaciatocnici maju z toho panicku hrozu a aj na tomto portali som sa stretol s nazorom, ci si vobec maju kupit zrkadlovku.
 
2008-03-25 06:21:38+01
:) vies, niekedy sa obdivujem aj sam, lebo vacsinou som aj ja lenivy, to len obcas mam taky zachvat cinorodosti...
Zrkadlovka je OK aj s rizikom prachu, taky extremista zato niesom. Ani si nemienim cistit snimac kazdy den, alebo kazdy tyzden, len ma sralo, ze ked uz sa raz pustim do toho cistenia, vysledok by mal byt poznatelny... teda po cisteni by mal byt snimac cisty (a nie iba zmenena pozicia necistot :))) )
Co si pisal o tom manikovi s mikroskopom, to uz je diagnoza :) dufam ze tam nikdy nedospejem :) pre mna je necistota to, co sa da rozpoznat na fotke... ostatne mi je sum a fuk :)
 
Drahus
2008-03-26 15:26:32+01
Balonik tiez vysava prach ,podobne ako ten vacuum spray od GreenCleanu?Lebo balonik bude o dost lacnejsi...mate s tym urcite skusenosti,tak skuste poradit,co je lepsie ;)

O tych cisitiacich prostriedkoch by sa dala nova tema zalozit,tak sa radsej nerozpisujem s otazkami...

No a bezprasna miestnost klobuk dole :) Na intraku mam taky prach,ze fotak nevyberam z kapsy ani na import obrazkov :(.
 
2008-03-26 19:06:21+01
balonik prach nevysaje, iba ho rozviri v sachte... na chvilu ho odstrani zo snimaca... na chvilu sa usadi inde... napriklad na stenach sachty... ale bez bezprasnej komory (podla mojho nazoru) ani vysavanie nema velky vyznam, lebo ako vysavac nasava vzduch, taha spolu s nim do sachty prach z prostredia... (inak ten sada aj sam od seba, ale pri vysavani mu v tom este pomaha prudiaci vzduch)
 
bear
- moderator
2008-03-26 19:50:46+01
ked rozviris prach, mal by si mat fotak otoceny bajonetom dole, aby prach gravitaciou padal von
 
2008-03-26 20:50:49+01
bear, ked som doteraz viril prach, mal som fotak otoceny vzdy bajonetom dole... avsak prach bude padat vdaka gravitacii IBA v idealnom pripade. V 5. rocniku zakladnej skoli sme sa ucili, ze vsetky vzorce fyziky platia v tzv IDEALNYCH podmienkach, a zaroven, ze tzv idealne podmienky NEEXISTUJU
 
2008-03-26 20:51:41+01
(v tom neidealnom pripade, teda takmer vzdy, sa prach uchyti na stenach sachty)
 
Drahus
2008-03-27 00:02:55+01
no to ma nieco do seba,ze prach, ktory vo vzduchu stvara rozne veci a malokedy pada len tak dole, sa asi tak skoro z bajonetu nedostane...
...a este, ako ofukujete balonikom bajonetom dole? Poleziacky?
 
2008-03-27 06:29:15+01
netvrdim, ze odfukovanie nepomoze. pomoze... co tvrdim je, ze to pomoze IBA NA CHVILU a to na chvilu kratsiu ako vysavanie... (tak ma napada, chcel by som vidiet ako niekto vysava bajonetom dole...) k odfukovaniu bajonetom dole nemusis lezat... staci zdvihnut aparat nad hlavu...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()