Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Pocasie a fototechnika

ywen
2009-12-14 11:57:43+01
Zdravicko chcel by som sa opytat ako je to s fototechnikou v hlavne chladnom pocasi. Kedze nam ide zima a fotit treba, ako vplyva na fototechniku napr. mraz? Treba davat na to pozor alebo su aparaty stavane aj do extremnejsich podmienok? Napr fotim na stative pol hodinu v minusovych teplotach je to problem ? Ako si chranite pred takymito podmienkami aparaturu ? Dik
 
lu_boss
2009-12-14 12:18:10+01
...no tak mraz na techniku vplyva a aparat je zvycajne dost studeny :-)
Ale vazne - nie je to z cukru, mraz tomu neublizi, ale pokial sa da drzim to v brasne, alebo pod kabatom/bundou, aby to zbytocne ´nepremrzalo´. Znizuje sa vydrz baterie. Vplyv mrazu na chod zavierky som nepozoroval. Skor treba dat pozor na postupne ohrievanie po navrate domov - nechat v brasni a dve-tri hodiny sa venovat inemu, nech sa teploty zrovnaju...
 
2009-12-14 12:19:55+01
kazdy extrem nema dobry vplyv na techniku...nehovorim, ze sa hned musi pokazit, no nikto nevie, kde ma ktory fotak hranice, co sa tyka mraz, tepla, vlhkosti atd...
fotak vydrzi vela-i ten low-endovy, no treba davat pozor na baterky, kedy sa v znizenej teplote rapidne znizuje ich vydrz-drzat ich v teple trebars i s fotakom pod bundou, mat nadhradne i viac kusov (taktiez v teple), vzdy je moznost opozdenych reakcii ci uz displeja alebo i fotaku vo vacsich mrazoch, davat pozor na kondenzaciu atd...hlavne rychla zmena teploty nerobi technike dobre...
http://www.ephoto.sk/tip-redakcie/kondenzacia_leto/
 
bear
- moderator
2009-12-14 12:26:33+01
Nieco to vydrzi: http://canonfieldreviews.com/7d-1-weather-sealing/
Treba davat pozor pri prechode z chadu do tepla, je dobre pri tom zavriet fotoaparat do nejakej tasky, aby sa vyrovnala teplota pomalsie a fotoaparat nedosiel do styku z teplym vzduchom, kde by to zacalo kondenzovat. Utesneny fotoaparat, by to mal prezit, ak ho v tom teple neotvoris (vymena objektivu, karty, alebo baterky). Pouzivat teply fotoaparat v chlade nie je problem a pokial je to mozne, je lepsie drzat fotak v teple (napriklad pod bundou) a vytiahnut ho len, ked ho ides pouzit.
 
Bindo
2009-12-14 12:31:11+01
príspevok od: lu_boss
...no tak mraz na techniku vplyva a aparat je zvycajne dost studeny :-)
Ale vazne - nie je to z cukru, mraz tomu neublizi, ale pokial sa da drzim to v brasne, alebo pod kabatom/bundou, aby to zbytocne ´nepremrzalo´. Znizuje sa vydrz baterie. Vplyv mrazu na chod zavierky som nepozoroval. Skor treba dat pozor na postupne ohrievanie po navrate domov - nechat v brasni a dve-tri hodiny sa venovat inemu, nech sa teploty zrovnaju...
pri -20 mi na C 40D zacala primrzat zavierka... aspon teda myslim... kazdy cca 15-20 zaber mi ju neotvoril. teda bol cierny.
 
markato1
2009-12-14 12:34:52+01
toho s tou 7D,zasypala lavina:)?
 
lu_boss
2009-12-14 12:43:42+01
príspevok od: Bindo
pri -20 mi na C 40D zacala primrzat zavierka... aspon teda myslim... kazdy cca 15-20 zaber mi ju neotvoril. teda bol cierny.
Pri -20 ma von nikto nedostane :-)
Ale ked uz som nahodou pri takej teplote fotil, tak bez problemov - zvycajne systemom cvak, sup pod bundu. Ale nevylucujem, ze ked si s fotakom dlho vonku a ta teplota sa dostane aj do tela, tak sa problemy mozu zjavit. Vyrobcovia sa alibistcky tvaria ze prevadzkova teplota je do 0 stupnov (ak sa mylim, opravte ma).
Vyhoda zase je, ze v zime snimac menej sumi :-)
 
zelovoc
2009-12-14 12:44:28+01
príspevok od: markato1
toho s tou 7D,zasypala lavina:)?
to je studiova foto, nevidis tie zrniecka soli? :)
 
markato1
2009-12-14 12:49:10+01
príspevok od: zelovoc
to je studiova foto, nevidis tie zrniecka soli? :)
aha:),tak potom takto sa zrejme konzervuju fotoaparaty..ako šunka:)
 
mato.draho
2009-12-14 14:27:27+01
Vyssie triedy tiel a skiel su prisposobene na drsne podmienky, ale aj bezny low-end toho znesie dost. Mraz nie je problem, nebezpecnejsie su uz hore popisane prudke zmeny (v smere zima-teplo, opacne nevadi). No a este vlhkost... Pripajam fotku z fotenia na Sivej Brade - mraz, hmla a vlhkost od pramenov :)
 
Ivo003
2009-12-14 15:52:59+01
Ja nemam v oblube skovavat fotak pod bundu. Add 1. dochadza k striedaniu teplot a nebezpecenstva zarosenia. Add 2. Pod bundou mas vyssiu vlhkost a ked vyberies fotak, tak ti mozu omrznut objektiv, resp. hladacik. Stal som cely den na mraze a fotil som, fotak bol studensi ako psi cumak, pozor neskusat jazykom ci sa tvori namraza, a nebol problem. Po skonceni akcie fotak do batoha a nechal som ho doma aspon pol dna aby sa vyrovnali teploty. Nikdy som nemal problem.
 
bear
- moderator
2009-12-14 16:15:03+01
Schovavanie fotaku pod bundu je pouzitelny postup, len na fotak, ktory je zohriaty, aby si udrzal svoju vyssiu teplotu. Na studeny fotoaparat je tento postup nevhodny.
 
beholder
2009-12-14 16:45:05+01
...fotil som asi 5 hodín pri cca -13C.....D80ka to zvládla bez problémov (výdrž baterky šla samozrejme dole).....avšak AF sigmy 150/f2.8 prestal v mraze asi po 3 hodinách fungovať........tokina 12-24 to taktiež zvládala veľmi dobre (až na námrazu na CPL:)...

..foťák som mal vkuse na statíve, bez schovávania do brašne/pod bundu...
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-12-14 16:56:27+01
zas len o zrkadlovkach...:Da ako viete ze nemyslel kompakt ?:P
Ja napriklad s mojou SX10 nemam problem...ci uz minuly rok na autoslide (to bola riadna kosa) ale ked snezi...Vcera napriklad padali trosku vlocky,behal som akurat po vonku a fotil padla na fotak a nic :) funguje mi vsetko...A mraz mu uz vobec nevadi.Aj display stiha v pohode,a ako vravi lu boss,aspon menej sumi :D
 
flanker
2009-12-14 17:40:25+01
Asi 2 hodiny som slapal do kopca pri -5, 350D so starou Sigmou som mal v batohu, nafotil som co som len chcel, fotak som odlozil spat do batoha a 2 hodiny som slapal naspat. Pri prechode do tepla som ho nechal v igelitke aklimatizovat. Inak ziaden problem.
 
kbenni
2009-12-14 19:11:55+01
ahojte
aj mna by zaujimalo co vydrzia fotaky, mna najme dasd, ci s nim mozem fotit ked prsi alebo ked sa leje ked mam napr nejaky L covy objektiv na canone
najme co vydrzi 450d, lebo som videl ako ludia s nikonmi fotia ked sa leje a nema na nom ziadnu ochranu
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2009-12-14 19:20:29+01
nejde o to, či fotíš nikonom alebo canonom, ale o to, či dané telo+sklo utesnené proti vplyvu počasia. C 450D utesnená nie je, takže dážď by som neriskoval. Ľahké mrholenie by problém byť nemal, ale ľahký dážď je už risk.
 
arnie175
2009-12-14 19:26:29+01
príspevok od: branislavbuzek
nejde o to, či fotíš nikonom alebo canonom, ale o to, či dané telo+sklo utesnené proti vplyvu počasia. C 450D utesnená nie je, takže dážď by som neriskoval. Ľahké mrholenie by problém byť nemal, ale ľahký dážď je už risk.
no po morskej sprche uz mi menili tesnenia na D700 tak radsej na rok si zoberiem k moru ten ochranny igelit do dazda:-)aj ked mi to vymenili v zaruke nebudem uz pokusat osud, akurat este ju otestujem v mraze coskoro:-)
 
Manny357
2009-12-14 19:57:50+01
príspevok od: branislavbuzek
nejde o to, či fotíš nikonom alebo canonom, ale o to, či dané telo+sklo utesnené proti vplyvu počasia. C 450D utesnená nie je, takže dážď by som neriskoval. Ľahké mrholenie by problém byť nemal, ale ľahký dážď je už risk.
450 utesnena nie je, ale ta moja mi asi vzdy zazrakom prezila alebo co... Slana voda, Sneh, Dazd, aj do blata mi spadla zo stativu.. prsote take hardkory az som neveril sam... -16 na chopku, fujavica az mi ten sneh + vietor oskrabaval kozu z tvare, proste fujavica a 450D len na popruhu cez krk a rameno prevesena na exterieri a hned dana do vyhriatej chalupy (len handrou som sneh poutieral :D)... zarosena komplet :D a vsetko prezila.. a to som cakal ze to bude uz jej zaver.. proste som ju nesetril a dnes mi stale fici... Len ten setak co som na nej mal to dostal :D
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2009-12-14 20:12:06+01
príspevok od: Manny357
450 utesnena nie je, ale ta moja mi asi vzdy zazrakom prezila alebo co... Slana voda, Sneh, Dazd, aj do blata mi spadla zo stativu.. prsote take hardkory az som neveril sam... -16 na chopku, fujavica az mi ten sneh + vietor oskrabaval kozu z tvare, proste fujavica a 450D len na popruhu cez krk a rameno prevesena na exterieri a hned dana do vyhriatej chalupy (len handrou som sneh poutieral :D)... zarosena komplet :D a vsetko prezila.. a to som cakal ze to bude uz jej zaver.. proste som ju nesetril a dnes mi stale fici... Len ten setak co som na nej mal to dostal :D
určite ju chceš zámerne zničiť, aby si mal dôvod si kúpiť niečo lepšie! :D
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()