Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

System archivacie fotografii

hamlet
2009-12-26 22:07:22+01
Ahojte, chcel by som sa spytat, aky system archivacie fotiek pouzivate? Uz ho druhy krat menim, mozno by sa mi vase postrehy hodili. Povodne som ukladal fotky na pevny disk, nahrubo vytriedil, "surove" RAW-ka napalil na DVD, pomenoval podla toho, akej akcie sa to tykalo. Pride mi to vsak teraz dost neprakticke, ked hladam konkretnu foto, rozmyslam, na ktorej akcii/vylete to bolo.. Teraz by som ich chcel triedit do hlavnych kategorii (priroda, makro, portret, atd.), ked dosiahnu kategorie velkost DVD, tak napalit a archivovat. Z kazdej foto si necham miniaturku (par kB) na disku, jej nazov bude obsahovat i cislo disku, na kt. sa nachadza original. Mozno mate ine a lepsie, jednoduchsie metody, ktore su prehladnejsie a efektivnejsie pri spatnom vyhladavani, rad si necham poradit prip. precitam vase postrehy, prv nez zacnem menit archiv, a potom ma zase napadne nieco vylepsit :) Dakujem vopred za reakcie.
 
jarosujo
2009-12-26 22:16:51+01
Mne sa osvedcil Lightroom.
 
arnie175
2009-12-26 22:57:46+01
vy s tym narobite,jednoducho vsetko mam v zlozkach len podla datumu a neseriem sa s nejakymi zmensenymi nahladami a pod...tak chcem urychlit cas raw dam do samostatnej zlotky keby nieco a hram sa len s jpeg,napalovat dvd pri vacsom mnostve je blbost,staci externy disk 1 alebo 2 TB......a aj tak za 2-3 roky budu bezne terabajtove flash disky bez tocivych casti...ako u terajsich HDD...kvalitne triedenie ma vyznam len vo fotobanke,aby zakaznik nasiel rychlo co potrebuje...ale kazdeho vec
 
hamlet
2009-12-26 23:54:15+01
príspevok od: arnie175
vy s tym narobite,jednoducho vsetko mam v zlozkach len podla datumu a neseriem sa s nejakymi zmensenymi nahladami a pod...tak chcem urychlit cas raw dam do samostatnej zlotky keby nieco a hram sa len s jpeg,napalovat dvd pri vacsom mnostve je blbost,staci externy disk 1 alebo 2 TB......a aj tak za 2-3 roky budu bezne terabajtove flash disky bez tocivych casti...ako u terajsich HDD...kvalitne triedenie ma vyznam len vo fotobanke,aby zakaznik nasiel rychlo co potrebuje...ale kazdeho vec
dik za nazor, kiez by ti nikdy nezlyhal HDD, uz som raz o komplet data prisiel, ale spravne.. kazdeho vec
 
arnie175
2009-12-27 00:09:40+01
príspevok od: hamlet
dik za nazor, kiez by ti nikdy nezlyhal HDD, uz som raz o komplet data prisiel, ale spravne.. kazdeho vec
vsetky fotky mam v normalnom pc + externy HDD v skrini ktory vytahujem len ked chcem skopirovat veci tak snad mi neodidu dva disky naraz...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2009-12-27 00:18:36+01
Ja na to používam lightroom, všetko v PC so zrkadlením diskov a záložná kópia na externý HDD. Pre triedenie používam kľúčové slová, tak aby som celkom pohodlne vyhľadal nejakú fotku.
 
kotenko
2009-12-29 14:21:17+01
fotografie mam na CD a DVD, RAWka mam vytriedene a iba niektore a tie mamna ext. disku. dc a dvd treba po urcitom case (tusim po 5 rokoch) prepalovat kvoli citani cd-dvdcka. vsetko mam odatumovane robim to nasledovne:
December 2009 - 09.12.24 - Vianoce u nasich
atd, atd
 
conan7
2009-12-29 15:07:41+01
http://www.ephoto.sk/tip-redakcie/koncorocne-upratovanie/
 
staleusmiaty
2009-12-29 15:09:42+01
Fungujem podobne ako viacerí tu - fotky delím do adresárov podľa dátumu/akcie, všetky mám na pevnom disku + zálohujem na externý disk. V najbližšom čase plánujem kúpiť externý disk s podporou RAID (to isté na dvoch diskoch súčasne), nech je istota. DVDčka sú jednak nepraktické a navyše ich životnosť je tiež obmedzená..
 
DonLa
2009-12-29 15:41:55+01
Keď sme pri tých externých diskoch poradte niečo kvalitnejšie-1tb.
Ďakujem.
 
staleusmiaty
2009-12-29 16:14:55+01
Western Digital My Book
 
spam82
2009-12-30 03:14:44+01
príspevok od: staleusmiaty
Western Digital My Book
radsej nejaku sietovu hracku? npr. http://www.alza.cz/iomega-storcenter-ix2-200-1000gb-d145077.htm
WDmyBook je zbytocne velky kram - uz davno som ho vypitval :o)
 
staleusmiaty
2009-12-30 12:52:31+01
No tak ja neviem, ale tá IOMEGA nevyzerá byť o moc menšia :) Ja mám s WD len dobré skúsenosti, preto som spomenul ten. Samozrejme, podobných produktov je niekoľko.
 
spam82
2009-12-30 17:28:58+01
príspevok od: staleusmiaty
No tak ja neviem, ale tá IOMEGA nevyzerá byť o moc menšia :) Ja mám s WD len dobré skúsenosti, preto som spomenul ten. Samozrejme, podobných produktov je niekoľko.
tu nejde o velkost - ale o to co to dokaze ;o) wd je zbytocne drahe na to co to nevie , ale to uz je mimo tuto temu
 
hamlet
2009-12-30 20:10:59+01
celkom sa mi pozdava (cena/vykon) Acer Aspire easyStore 1Terabyte..
Mate ho niekto?
 
dodo_bb
2009-12-30 22:00:43+01
Fotky mám roztriedené podľa tématiky do asi 4 podadresárov a v nich v adresároch podľa dátumu a mena akcie. Pri fotkách športov si do popisu v Zoneri popisujem hromadne aj miesto konania, meno športovca, v jazdectve aj koňa... Fotky, ktoré sú lepšie vyberám do adresára TOP osobitne. Podľa popisu viem pomocou ZONERU nájsť foto konrétneho športovca apod. Celé to zálohujem na sieťovo zapojený zdvojený miror harddisk 1 TB od ZYXEL.
 
kotenko
2009-12-30 22:34:34+01
y mame samsung story 1tb, mame ho od vianoc, zatial spokojnost :-)
 
hamlet
2009-12-30 23:40:09+01
príspevok od: dodo_bb
Fotky mám roztriedené podľa tématiky do asi 4 podadresárov a v nich v adresároch podľa dátumu a mena akcie. Pri fotkách športov si do popisu v Zoneri popisujem hromadne aj miesto konania, meno športovca, v jazdectve aj koňa... Fotky, ktoré sú lepšie vyberám do adresára TOP osobitne. Podľa popisu viem pomocou ZONERU nájsť foto konrétneho športovca apod. Celé to zálohujem na sieťovo zapojený zdvojený miror harddisk 1 TB od ZYXEL.
celkom sa mi to pozdava formou popisov, adresarova struktura je u kazdeho individualna, este teda poriesim sietovu zalohu na ext. HDD do RAIDu..
Istota je gulomet :) DVD zalohu zrejme vypustim uplne.
Vdaka vsetkym za prispevky.
 
miki33
2009-12-31 08:41:47+01
ja napisem nieco co chcem vyskusat (a pomaly uz praktizujem(, a vypada to fajne. Princip je nechat foto v povodnom nazve ako to vygeneroval fotoaparat (IMG_9545 a pod.) - tym mam zarucenu jednoznacnost fotografie. Ked foto vytlacim tak si ceruzkou napisem na fotografiu jej meno (to IMG_ ...). Takze ked mam v rukach vytlacenu foto hned si ju viem najst podla cisla. Dalsia vec, kategorizacia v PC. Na to sa tiez ´obrazne´ pouzije ceruzka a papier, a sice napisem si meno (to IMG_..) fotografie do tabulky, potom k tomu klucove slova, a dalsie poznamky co potrebujem. Takto si iba pozriem tento ´papier´ (napr. Excel tabulka) a ked hladam ´strom´, ´hmla´ niekde to urcite bude. Samozrejme toto sa netyka akcii ako festivaly a pod. To vsetko davam na jedno CD/DVD.
Poznamka k ludom co maju foto iba na HDD - nerobte to!. Investuje par euro do DVD a napalulte. Lebo ked sa nieco stane, uz bude neskoro plakat. A ked si napalujem CD, tak to tej tabulky si poznacim na akom CD to je (napr CD1, CD2 ...).

Ked to zrhniem - foto mam v povodnych nazvoch a kategorizaciu mam v tabulke. Ked upravim foto, tak si ulozim pod povodnym nazvom + dodatok. Napr. IMG_9854_cierno-biela. Toto vseko vlastne robi LR, alebo Aperture ci podobny program. Ja som MAC user a pouzivam Aperture, ale cim viac fotografii to ma v sebe, tym je pomalsi. Teraz preferujem skor sposob ze si foto upravujem individualne (GIMP, PS ...) a nie v Aperture a kategorizaciu si robim rucne.

Troska som sa inpspioval jednou knihou, a sposob sa mi celkom pozdaval :)
 
miki33
2009-12-31 09:41:26+01
este najdolezitejsia vec na tom sposobe co som popisal - je to univerzalne a prenositelne. Ak sa mi pokazi PC, vsetko mam na CD/DVD a tabulku vytlacenu, nie je problem prejst na iny PC. Ale ak sa pokazi LR alebo Aperture (napr. indexovy subor s key words - co sa mi uz raz stalo), tak si mozem vsetko zacat odznova pisat a zaradzovat - co asi nikoho nepotesi.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()