Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Nikkor 105 mm vs. Sigma 150mm

nonynka
2010-01-14 21:43:58+01
Moja dilema znie: Nikkor 105 mm F2.8G ED-IF AF-S VR MICRO alebo Sigma 150 mm F2.8 EX APO DG HSM? Mám Nikon D60, chcela by som fotiť hlavne makrá kvetov a aj hmyz, motýle, no čo všetko sa v prírode nájde. Cena Nikkoru sa pohybuje okolo 800-860 eur(dokonca pixmania akurat 745eur) a sigma okolo 600-650 eur. Ak by bol ten nikkor fakt o toľko lepši, rozdiel cien by sa dal "zanedbať"..čítala som už všetky možné recenzie a oba "sú najlepšie vo svojej triede"..poraďte mi prosím, ktorý by bol vhodnejší, či by pri tej sigme nebola ohniskova vzdialenosť až moc veľká na kvety, ktoré by som asi najviac fotila??? ďakujem
 
jake
2010-01-14 21:47:58+01
su to pomerne vyrovnane objektivy ale kvalita prevedenia a optiku ma lepsiu nikon, ten by som aj jednoznacne vzal. Ma navyse stabilizator co vyuzijes realne ked das velmi vysoku clonu a budes potrebovat velmi zvacsit casy. To je dobra vec. Ohnisko 105 na to co potrebujes bohate postacuje a ma to aj perspektivu, nemusis sa bat dlhorocneho pouzivania a ostrost tohto skla je proste fenomenalna. Mam s nim toho dost nafotene. Sigmu neviem moc posudit, nemusi byt zla. Ale original je original a tento nikon je povazovany v kategorii makro za najlepsi na svete.
 
dodo_bb
2010-01-14 21:56:23+01
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=96862 Pre predstavu - toto je fotené bez orezu z NIKON 105 na FF približne zo vzdialenosti okolo 1m. Ty máš menší čip, takže by to bolo tak z 1,5 metra. Na kvety netreba veľký odstup, neplašia sa. NIKON 105 je super kvalita a určite sa nedá porovnávať so Sigmou. Jednoznačne NIKON. Za cca 300 € sa v budúcnosti k nemu dá prikúpiť telekonvertor 1,7x a budeš mať z neho špičkový objektív s ohniskom 180 mm. Ani nerozmýšľaj...
 
2010-01-14 22:06:14+01
vyssie pisuci majstri to napisali skvele...z vlastnej skusenosti radsej poriadny objektiv ako kompromis...tych 150-200 sa strati, budes mat brutalnu kvalitu...
 
nonynka
2010-01-14 22:48:35+01
no tak som asi už naozaj dorozmýšľala :-) dám sa na ten nikkor a aj keď ho nejdem kupovať hneď teraz, rozhodnutá už som..pravdu-povediac som sa od začiatku k nemu viac prikláňala, ale nebola som si istá že ten cenový rozdiel stojí ozaj za to..ďakujem vám všetkým trom za rady, a hlavne ešte jednému pánovi z tohoto portálu, že mi poradil vôbec nad ním rozmýšľať ;-)
 
Matúš Koprda
2010-01-14 22:48:52+01
príspevok od: jake
su to pomerne vyrovnane objektivy ale kvalita prevedenia a optiku ma lepsiu nikon, ten by som aj jednoznacne vzal. Ma navyse stabilizator co vyuzijes realne ked das velmi vysoku clonu a budes potrebovat velmi zvacsit casy. To je dobra vec. Ohnisko 105 na to co potrebujes bohate postacuje a ma to aj perspektivu, nemusis sa bat dlhorocneho pouzivania a ostrost tohto skla je proste fenomenalna. Mam s nim toho dost nafotene. Sigmu neviem moc posudit, nemusi byt zla. Ale original je original a tento nikon je povazovany v kategorii makro za najlepsi na svete.
no tak ja neviem. Za každú cenu netreba odporúčať originál. Tá sigma vyzerá dosť dobre. Minimálne v testoch si vedie lepšie ako nikon. Ale niekomu môže chýbať VR alebo veď aj tá nanokryštálová úprava môže byt celkom užitočná.
Na photozone.de však sigma dostala vyšie hodnotenie.
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/224-micro-nikkor-af-s-105mm-f28g-if-ed-vr-review--test-report
http://photozone.de/Reviews/304-sigma-af-150mm-f28-apo-ex-hsm-macro-dg-d-review--test-report
 
iiii
2010-01-14 22:52:13+01
jednoznačne ten NIKKOR. V Londýne ho kúpiš aj pod 600 GBP, čo je cca 650-670 EUR...A v pohode aj cez net. Skús popozerať : http://www.camerapricebuster.co.uk/prod162.html
 
jake
2010-01-14 22:58:30+01
nechapem preco su testy viac menej nic nehovoriace tak dolezite? Odporucam nikon 105 pretoze je to skutocne fenomenalne sklo, ... v testoch sa navyse nedocitas o schopnosti prenosu kontrastov - v kombinacii s telom to urcuje skutocny dynamicky rozsah fotografovanej sceny, je vela veci - spolahlivost autofokusu, atd ... testy su tabulky a vela objektivov v praxi vyzera inac ako v testoch a naopak. Nanokrystalova uprava je kapitola sama o sebe ale takto tu to nema zmysel rozpisovat, navyse objektiv podporuje schopnost prenosu obrazovych udajov vdaka konstrukcii optiky aj na naozaj obrovske megapixely - sigma veru nie, - preto doporucujem vziat a vyskusat, na fotkach to potom vidiet - testy su dobre pre orientaciu, ale zalezi aj na ich objektivite - sam pisem niektore testy (pohlad fotografa, nie laboratorneho asistenta) pre www.slrgear.com - konkretne dokonca aj pre tento nikon 105 - pozri si :
http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/351/cat/12
 
nonynka
2010-01-14 23:18:08+01
s tými anglickými cenami to vychádza len o niečo drahšie ako slovenská cena sigmy, výborné ohlasy, kvalita a hlavne, pozrela som si aj pár fotiek fotených nikonom D50 (pozerám sa na niečo najbližšie tomu môjmu) týmto objektívom..super..a hlavne keď rozmýšľam čo ním chcem fotiť, myslím že má viacej možností..
 
dmedia
2010-01-14 23:51:26+01
Tu nie je co rozmyslat, Nikkor 105/2,8 je asi jedine sklo co by som asi nikdy nepredal, je ako dobra zena, raz skusis a uz neopustis :)) a okrem makra ho skoro vobec nedavam dole z masiny pri praci v exterieri s modelom, urobis super portrety i celu postavu, vynikajuci bookeh, ostri ako sip, kresli nadherne, no proste super. Aj ta Sigma je ok, ale tazko s nou budes robit z ruky podvecer . a pri slabsom svetle, co u 105 nie je problem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-01-15 09:32:20+01
V praxi narazis na problem, ze 150 mm bez stabilizatora neudrzis velmi casto aj za dobrych svetelnych podmienok. Taky Silvester Szabo, ktory s nami robi workshopy, tu Sigmu pouziva, ale ma dlhorocny trening a udrzi ju stabilnejsie, nez ktokolvek z nas.
Ja som mal isty cas Tamron 180, opticky vyborny, ale nosil som same mazanice. Jednoducho udrzat 270 mm (135EQ) objektiv, som bez stativu, nedokazal.
Ohnisko 105 mm je najlepsim kompromisom medzi minimalnou zaostrovacou vzdialenostou, uhlom zaberu a schopnostou snimat aj bez stativu.
 
quaq
2010-01-15 09:51:16+01
a nezabudni zvazit ake telo(D60) mas ak chces fotografovat makro tak ti rozhodne nebude dostacovat a to z dovodu maleho obrazu ma totiz lepeny hranol a ked sa kukas cez taketo nieco tak sa ti zda ostre aj to co ostre v skutocnosti nie je je to tam prilis male aby si vedela zaostrovat manualne a to pri makre budes vyuzivat dost casto, tak prajem ti prijemne rozhodovanie....
 
beholder
2010-01-15 13:48:09+01
....pri fotení hmyzu sa budeš potýkať s hĺbkou ostrosti, budeš musieť pricloniť aby neboli zaostrené trebars iba oči.......dobré a výborné výsledky dosiahneš jedine použitím statívu...takže tu by som bral využitie stabilizátora za takmer nepodstatné............optické vlastnosti sú u oboch vynikajúce, takže s tvrdením, že sa táto sigma nedá s nikkorom porovnať nemôžem v žiadnom prípade súhlasiť, .....sú úplne porovnateľné (vlastníci 105ky si to ale neradi pripúšťajú):)...

...taktiež ich prevedenie je u oboch perfektné...

...pred kúpou je potrebné zvážiť ohniskovú vzdialenosť a s tým súvisiace jeho využitie.......na plachý hmyz so 105kou zvyčajne ´nedosiahneš´....kvetinky nafotíš aj 60kou.......

(v úvahu treba brať aj možnosti nafotenia portrétu, reportáže, krajinného detailu, portrétu)

...či si vyberieš jedno alebo druhé....som presvedčený, že nebudeš ľutovať...
 
Matúš Koprda
2010-01-15 13:53:58+01
príspevok od: jake
nechapem preco su testy viac menej nic nehovoriace tak dolezite? Odporucam nikon 105 pretoze je to skutocne fenomenalne sklo, ... v testoch sa navyse nedocitas o schopnosti prenosu kontrastov - v kombinacii s telom to urcuje skutocny dynamicky rozsah fotografovanej sceny, je vela veci - spolahlivost autofokusu, atd ... testy su tabulky a vela objektivov v praxi vyzera inac ako v testoch a naopak. Nanokrystalova uprava je kapitola sama o sebe ale takto tu to nema zmysel rozpisovat, navyse objektiv podporuje schopnost prenosu obrazovych udajov vdaka konstrukcii optiky aj na naozaj obrovske megapixely - sigma veru nie, - preto doporucujem vziat a vyskusat, na fotkach to potom vidiet - testy su dobre pre orientaciu, ale zalezi aj na ich objektivite - sam pisem niektore testy (pohlad fotografa, nie laboratorneho asistenta) pre www.slrgear.com - konkretne dokonca aj pre tento nikon 105 - pozri si :
http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/351/cat/12
Jasne, ja nijak nespochybňujem že 105-ka môže byť vynikajúce sklo. A aj lepšie ako 150-ka. Len som chcel do toho vniesť trošku alternatívy. Možno niekto si tú sigmu kúpi, už len kôli tomu že je o 200E lacnejšia, niekto si radšej priplatí a dostane vyšiu kvalitu. Všetky makroobjektívy sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.
 
jake
2010-01-16 09:17:23+01
príspevok od: Matúš Koprda
Jasne, ja nijak nespochybňujem že 105-ka môže byť vynikajúce sklo. A aj lepšie ako 150-ka. Len som chcel do toho vniesť trošku alternatívy. Možno niekto si tú sigmu kúpi, už len kôli tomu že je o 200E lacnejšia, niekto si radšej priplatí a dostane vyšiu kvalitu. Všetky makroobjektívy sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.
podla prispevkov co pisu zadavatelia vlakien som pochopil, ze chcu zacat fotit nieco s novym sklom a preto pytaju rady, predsa je to len draha sranda, fotografovanie stale pyta peniaze ... radim skor z vlastnych skusenosti, fotim so vsetkym s cim sa da, hoci sukromne pouzivam nikon. Ten ma nesklamal a odpad fotiek je prakticky skoro nulovy, a tak radsej uprednostnim original. V canone to neni celkom pravidlo, tam sa da kludne vziat iny objektiv, lebo je kludne lepsi a aj lacnejsi nez original. Zvazujem teraz vziat canon Mark IV a canon makro 100/2,5 L tak som zvedavy ako to bude slapat v takejto kombinacii
 
dodo_bb
2010-01-16 09:51:22+01
Nikto neodporúča originál ´za každú cenu´. Možno je tá sigma dobrá, neviem. Každopádne o všetkých sigmách sa hovorí, že majú kolísavú kvalitu. Mal som len jednu v živote a po výmene tela za vyšší model som mal také problémy s AF, že som ju musel dať preč. Odvtedy kupujem len originál NIKON objektívy. Keď sme testovali pri rýchlom športe najnovšiu sigmu 70-200/2,8, tak mala naozaj špičkový obraz, asi sa vyrovnal NIKON 70-200/2,8. Lenže sa muselo podariť zaostrenie (30% fotiek nebolo ostrých, u objektívu NIKON proste nemám neostré fotky). NIKON objektív tejto triedy je každý rovnako kvalitný a bude makať aj na tele o tri generácie neskôr. To je prednosť objektívov značky NIKON. Ale každý si môže kúpiť čo chce, nie? Sú to Tvoje peniaze, môžeš veriť mne, Jakemu, recenzii na tom alebo onom serveri alebo proste natruc kúpiť niečo iné ako Ti všetci radia :-))))
 
beholder
2010-01-16 12:00:54+01
...myslím, že nie je namieste porovnávať zoomy s pevnými sklami(od Sigmy)...

....mám od Sigmy 120-400...síce, plní svoj účel a nemôžem povedať že sa s ním nedajú nafotiť pekné snímky, no v porovnaní s originálnymi výrobcami C a N by som ho isto neodporúčal viac.....o (lacných)tele od Sigmy a o ich nedostatkoch vieme a prieť sa nebudeme.)....no predsalen 150ka sa kvázi svojou výnimočnosťou v portfóliu (lacných) sigiem vymyká z priemeru a smelo ho môžme zaradiť k tomu TOP čo vyrába (veď je to predsa taktiež profi trieda).....

...rozhodovať sa ešte raz pre kúpu makro objektívu....rozhodol by som sa isto rovnako:)...
 
nonynka
2010-01-16 13:28:41+01
..pohľad na toto všetko mám asi taký, že písala som si aj s majiteľmi sigmy, všetci mi ju jednoznačne chválili, videla som aké fotky dokáže urobiť (a to sa priznám,že práve tie ma v minulosti tak upútali a o nej ako prvej som rozmýšľala) a jeden z tých majiteľov mi poradil práve 105 nikkor, ako alternatívu. Jednoznačne však treba dodať, že na to že sa jedná o sigmu, je táto mimoriadne kvalitná.
Statív mám a mienim s ním aj pobehovať ak chcem odfotiť niečo naozaj dobré, ale nie vždy sa to dá. K D60 som si ako kit kúpila seťáky 18-55 a 55-200, obidva sú s redukciou vibrácii a ja som naozaj aj na ohnisku 200mm fotila z ruky, a fotky boli výborné.. o tej kolísavej kvalite sigiem som počula, dokonca z prvej ruky, vraj meniť neskôr telo je riskantné, kontakty nesedia a tak. Vzhľadom na to, že začínam na D60, určite budem neskôr chcieť lepšie telo, má síce len necelé dva roky, teraz o novom ani neuvažujem, ale v budúcnosti určite - asi by som dala prednosť istote - kvalita nikkoru.
Ešte mám chvíľu čas si to rozmyslieť, no možno nakoniec aj tak o tom asi rozhodne to, či príde ďalšie prospechové štipko :-D
Ale som rada, že to asi naozaj bude tak, že ktorýkoľvek kúpim, kúpim dobre a budem spokojná. ďakujem vám všetkým za rady ;-)
 
b2oba
2010-02-16 20:20:16+01
skusk kuk sem: http://alldigitalnikon.com/?p=830
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()