Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Vyber stativu

Selar
Selar 2010-01-22 07:31:48+01
V prvom rade treba uviest, ze som absolutny novacik. Fotenie ma zaujima a bavi, i ked zatial len v amaterskej rovine. Kazdopadne okrem ineho potrebujem zakupit stativ (ruky sa mi obcas trasu ako alkoholikovi po tyzdnovom zatahu). Hladam stativ, ktory aspon v nasledujucom roku ci dvoch budem pouzivat len s fotakom N90 (objektivy rozne). Potrebujem stativ, ktory nebude prilis tazky (neviem definovat co je prilis, ale budem ho hodne nosit na chrbte po horach a lesoch), ale pri tom bude dostatocne odolny, aby nieco vydrzal (nehovorim, ze ho budem hadzat po zem, ale zo skusenosti viem, ze pravdepodobne nejaky ten "sram" si odnesie). Priznam sa, ze dalej uz su moje predstavy este menej jasne, nakolko zatial som pracoval len skompaktom a tam stacil ten maly tripod (gorila ci ako sa vola? take gulicky akoby pospajane) a klasicke stativy som si maximalne tak pozrel v obchode. Viem urcite, ze by som chcel, aby vrchna hlava bola polohovatelna v horizontalnom aj vertikalnom naklone. Inak si rad necham poradit... No a na zaver este cena... stanovil som si limit zatial na +/- 120E. V pripade ale, ze ma vase argumenty skutocne presvedcia, tak samozrejme nebranim sa ani kusok vacsej investicii. Uz vopred dakujem za vsetky reakcie
 
Palso
2010-02-08 18:00:14+01
foťák 500g, hlava 500g, sklo 1,3kg... dohromady 2,3 kg, Karol mi hovoril, že by som statív nemal zaťažovať na viac ako 60% odporúčanej nosnosti pre pohodlnú prácu... na druhej strane, ak zaňho vyvalím 220 eur, mohol by snáď uniesť tie 4kg
 
JaroD.
2010-02-08 18:08:16+01
príspevok od: Palso
načo ti je na statíve s nosnosťou 4KG hlava s nosnosťou 12kg?
pretože je na nej panoramatická aretácia a po druhé nechal som si poradfiť :-)
Nebuď tak zameraný na čísla, u každého výrobcu je ta hodnota v skutočnosti iná, jeden myslí maximálnu nosnosť, kedy sa ti foťak neroztrasie iný myslí nosnosť, kedy môžeš ešte komfortne fotiť.
Pre mňa je to ideálna zostava u guľovej hlavy by som sa predimenzovania vôbec nebal, skôr by som sa obával, že mi to bude padať. 535 bola ináč donedávna v akcii za 207.
 
delfinmsvk
2010-02-08 18:12:39+01
príspevok od:
jasne, vzdy je to o zavite :o)
ako cnc sústružníkovy mi závity ani nespomínaj či už metricke alebo iné.díki.!
 
2010-02-08 18:22:42+01
príspevok od: delfinmsvk
ako cnc sústružníkovy mi závity ani nespomínaj či už metricke alebo iné.díki.!
buď vôľa tvoja :o)
 
Palso
2010-02-08 18:27:59+01
prepánajána, ja to tu už prestanem čítať asi, sem vždy prídem s prosbou o pomoc a odídem ešte viac zmätený a uvažujem nad ďalšími variantmi :)))) napísal som Karolovi PM, nuž uvidím, čo povie, takže teraz pripadá do úvahy:

Velbon 535 vs Velbon 635 - tu rozhoduje len to, či mi tých 4kg bude stačiť na 2,3-2,6kg. Uvidím, čo povie pán Srnec.
Jemne sa bojím tých 1,3kg pri 535, nie je to málo? Nebude padať v prírode? :)

Hlavy:
Manfrotto 488 RC0,RC2,RC4 - opäť záleží na stabilite a ktorá mi sadne, uvidím.
Giottos MH 1310 652 - vyzerá fakt dobre, len neviem, čo si mám myslieť o tej značke, majú o dosť nižšie ceny ako konkurencia, obávam sa kvality :o
 
delfinmsvk
2010-02-08 18:38:59+01
príspevok od: Palso
prepánajána, ja to tu už prestanem čítať asi, sem vždy prídem s prosbou o pomoc a odídem ešte viac zmätený a uvažujem nad ďalšími variantmi :)))) napísal som Karolovi PM, nuž uvidím, čo povie, takže teraz pripadá do úvahy:

Velbon 535 vs Velbon 635 - tu rozhoduje len to, či mi tých 4kg bude stačiť na 2,3-2,6kg. Uvidím, čo povie pán Srnec.
Jemne sa bojím tých 1,3kg pri 535, nie je to málo? Nebude padať v prírode? :)

Hlavy:
Manfrotto 488 RC0,RC2,RC4 - opäť záleží na stabilite a ktorá mi sadne, uvidím.
Giottos MH 1310 652 - vyzerá fakt dobre, len neviem, čo si mám myslieť o tej značke, majú o dosť nižšie ceny ako konkurencia, obávam sa kvality :o
Vždy si myslím že kvalita by nemala byť na úkor kvantity.Made in ťinťanťenk :-)
 
2010-02-08 18:51:18+01
Palso:
cim viac budes spekulovat, tym horsie sa budes rozhodovat pri kupe a nebudes nikdy spokojny :o) ako som napisal raz niekomu v ss, ze pre neho fotak este nevyrobili, tak zrejme ani pre teba stativ :o)
co sa tyka tych nosnosti - vseobecne sa efektivna hodnota (napatia, nosnosti atd.) pocita ako 70% z maximalnej hodnoty...mas to pri sinusoide striedaveho napatia, pri matracoch do postele, aby neostala preliacina a aj pri stativoch...pokial je stativ lahky sam o sebe, da sa zatazit - na to su haciky, kde zavesis nieco pripadne su trojuholnikove take srandy, co sa davaju medzi nohy stativu a das tam kamene, cim znizit tazisko...takze neznamena, ze len tazky stativ musi byt stabilny, lebo ked ho chces prenasat vlastnou silou, pocita sa kazde deko :o)
pokial sa ti paci hlava od Manfrotta, chod do nej, skor by som kupoval RC4...neboj sa ani Giottos-u, neznamena, ze vyssia cena bude i vyssia kvalita...je to fajn znacka, pokial sa ma nieco pokazit, tak sa to pokazi bez ohladu na cenu a zaruka je vzdy...
 
Palso
2010-02-08 18:56:19+01
príspevok od: JaroD.
Určite sa dá, si pevne rozhodnutý pre hlavu manfrotto ? Ja som k svojmu statívu CF-535 kupoval hlavu s panoramatickou aretáciou Giottos 1301-652 do 12 kg. Manfrotto už bolo dosť mohutné podľa K.Srnca.
odkiaľ si ju bral? našiel som len fotofliter.sk a tam majú iba 1310 a 1311
 
JaroD.
2010-02-08 19:08:10+01
príspevok od: Palso
odkiaľ si ju bral? našiel som len fotofliter.sk a tam majú iba 1310 a 1311
megafoto.sk , ale je to dosť úzky profil, ja som si prečítal recenzie na niektorých českých fórach, preto som si vybral práve túto hlavu. Ale sú tam veľmi ochotní ľudia, určite sa dohodneš. No a 535 som využil akciu tunajšieho eshopu a som spokojný.
 
delfinmsvk
2010-02-08 20:07:53+01
Súhlasim s Tebou.Čo sa môže pokaziť to sa aj pokazí. ( murphyho zákony :-) )
 
romco
2010-02-11 10:22:24+01
Ja som kupil Velbon Sherpa 600R a som maximalne spokojny :)
 
beholder
2010-02-11 10:51:00+01
príspevok od: romco
Ja som kupil Velbon Sherpa 600R a som maximalne spokojny :)
...spokojnosť je relatívny pojem...ako tu už niekto dnes spomenul.....


...ako dlho ten statív používaš?...ako ho zaťažuješ?...v akých pozíciách a podmienkach ho používaš?......po 10 rokoch bez toho, že ťa nijako neobmedzoval, nekazil sa.....by som to možno bral ako relevantné a hlavne objektívnejšie tvrdenie...

...mne sa naopak zdá Sherpa 600R pre použitie s tele nepoužitelná...
 
romco
2010-02-11 17:56:13+01
používam ho pol roka urobil som na nom cca 1500 zaberov ci w snehu piesku blate pevny je zatazujem ho na cca 2,7kg.jasne že vatši teleobjektiv neudrži.. to dojde každemu kto si pozre parametre:)
 
Palso
2010-02-11 18:17:55+01
takže už to mám doma, nakoniec som išiel do manfrotto cx055xprob a novej hlavy 498RC2... ušetril som teda na uhlíkovom Velbone (keď budem potrebovať ultra ľahký statív, tak si kúpim - ako povedal Karol Srnec, neexistuje univerzálny a aj on má dva), zostalo mi viac peňazí a pribalil som si teda aj polarizačný filter a diaľkovú spúšť...
 
Palso
2010-02-11 18:23:03+01
*055xprob
 
JaroD.
2010-02-13 11:12:36+01
príspevok od: Palso
*055xprob
No tak to je silný ústup zo svojich pozícii. Riešil by som to presne opačne ako si to nakoniec poriešil, kúpiť si mal Velbon 630 - teda jeden poriadny ľahší dostatočne pevný a časom by si zistil, či potrebuješ aj niečo iné. Na 99,99% by si prišiel na to, že nie. Silne pochybujem, aby si na statív dával viac ako 3,5-4 kg. Spomenieš si na to vždy, keď ho budeš musieť vláčiť niekam po kopcoch.
 
Palso
2010-02-13 12:18:56+01
príspevok od: JaroD.
No tak to je silný ústup zo svojich pozícii. Riešil by som to presne opačne ako si to nakoniec poriešil, kúpiť si mal Velbon 630 - teda jeden poriadny ľahší dostatočne pevný a časom by si zistil, či potrebuješ aj niečo iné. Na 99,99% by si prišiel na to, že nie. Silne pochybujem, aby si na statív dával viac ako 3,5-4 kg. Spomenieš si na to vždy, keď ho budeš musieť vláčiť niekam po kopcoch.
dosť silné slovo mali aj peniaze, radšej som ich využil ešte aj na niečo iné.. uvidím, zatiaľ je určite ľahší ako istý panasonic, ktorý som mal jeden čas požičaný.. na skaute sa nosili aj ťažšie veci :)
 
beholder
2010-02-13 18:12:05+01
príspevok od: Palso
*055xprob
...tiež nad ním uvažujem...
 
Palso
2010-02-13 18:37:49+01
príspevok od: beholder
...tiež nad ním uvažujem...
mne sa páči zatiaľ úplne vo všetkom, nemal som ho ešte v lese, na to sa chystám budúci víkend, ale zatiaľ som bez výhrady..
 
Horak Martin
2010-02-18 16:53:03+01
Ahojte, kedže sa tu už téma statívov rozoberá tak sa pridám aj ja a týmto Vás prosím o radu. Zháňam statív pre svoj Nikon D5000. Aktuálne som vlastníkom HAMA STAR 63-ky, ale teda som maximálne nespokojný nakoľko je celý ten statív taký ´roztrasený´ čo vôbec nevyhovuje mojim požiadavkám pri fotení ´akože´ macra s objektívom Tamron 70-300mm, a ešte k tomu sa celý nakláňa na ľavú stranu, a kým ho vyrovnám tak je to aj niekoľko minút. Chcel by som teda pevný, statív, s trošku precíznejším nastavením celej tej hlavy (v statívoch som amatér takže neviem ako mám správne pomenovať jeho časti) no laicky povedané, že chcem taký statív pri ktorom keď si nastavím určitú polohu (na tej hlave) tak mi aj ostane zachovaná. (pri hame keď to všetko podoťahuje [s veľkou námahou] tak sa aj tak fotoaparát odkloní od požadovanej pozície. A teda špecifikácia. Je mi jedno či bude z carbonu alebo z lešenárskych trubiek, čiže na váhe mi nezáleži. Cena tak do 100 - 130 €. Ďakujem za rady.
 
Strana 8 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()