Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Akú značku a hustotu ND Filtra?

Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 12:10:18+01
Chcel by som si zakúpiť na začiatok jeden 77mm ND filter pravdepodoben ND8, našiel som ich v ponuke Hoya, Tiffen. Časom by som dokupil ešte jednu ND4 a ďalšiu ND8, preto by som teraz nerád kúpil niečo čo bude na pikacu a nebude fungovať ako má. Ide mi len o to aby to nerozhodilo ostrosť,kontrast a nemenilo brutálne farebnosť:) Používať to budem pri fotení krajiny, na rozmazanie pohybu vody, oblakov a pod. ďalšie použitie bude pri fotení portretov v exterieri so zábleskami. Použité budú prioritne na 5D II a sekundárne na 40D, P-Six, a Nikone FM2.. (cez adaptér) trošku ma tlačí pri výbere čas lebo cestujem o krátky čas do anglicka a tam by som rád nafotil nejaké pobrežie útesy a stare kostol:) Dakujem za každú radu a referenciu:)
 
sparks05
2010-03-18 12:14:35+01
ja tiez rozmyslam nad prechodakmi a asi zoberem COKIN system,nerozmyslal si?
sa mi to zda take univerzalne
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 12:23:09+01
príspevok od: sparks05
ja tiez rozmyslam nad prechodakmi a asi zoberem COKIN system,nerozmyslal si?
sa mi to zda take univerzalne
prechodák som nemyslel, ide mi o štandardné šedé filtre ktoré eliminujú množstvo svetla rovnomerne v celej ploche záberu,
k tým prechodákom - cokin sú plastové srandy ktoré fungujú celkom dobre, poslúžia, ale ked už kvalitu tak Lee. Hlavne ak máte kvalitnú optiku, tak netreba pred to dávať plexisklo:)
 
sparks05
2010-03-18 12:54:09+01
cokin je plast? som netusil
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 12:56:08+01
ND filtre maju oproti prechodovym ND filtrom jednu velku vyhodu. Su zo skla amozu mat antireflexnu upravu, takze ked investujes do Hoya, ci B+W, nebudes mat s kvalitou problem. Odporucam preto klasicke v obrube, skor nez stvorcove zasuvne.

Vacsina prechodakov je z plastu, menej ci viac odolneho proti poskrabaniu. Ani Lee prechodaky nie su zo skla. Zo skla sa robia velmi drahe kinematograficke filtre. Lee su z toho isteho materialu ako Cokin rady X a Z. Je to plast s foliou proti pskrabaniu. Plast je rucne (!) namacany do farby, narezany na kusy a potiahnuty spominanou foliou. Davali o tom pekny dokument na Discovery.
 
jrfoto
2010-03-18 12:57:50+01
ja mam skleneny kood 77mm ND8 a som s nim velmi spokojny, ma kvalitne anireflexne vrstvy a je za velmi dobru cenu
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 12:59:13+01
príspevok od: Karol Srnec
ND filtre maju oproti prechodovym ND filtrom jednu velku vyhodu. Su zo skla amozu mat antireflexnu upravu, takze ked investujes do Hoya, ci B+W, nebudes mat s kvalitou problem. Odporucam preto klasicke v obrube, skor nez stvorcove zasuvne.

Vacsina prechodakov je z plastu, menej ci viac odolneho proti poskrabaniu. Ani Lee prechodaky nie su zo skla. Zo skla sa robia velmi drahe kinematograficke filtre. Lee su z toho isteho materialu ako Cokin rady X a Z. Je to plast s foliou proti pskrabaniu. Plast je rucne (!) namacany do farby, narezany na kusy a potiahnuty spominanou foliou. Davali o tom pekny dokument na Discovery.
takže aj Lee su z plastu, kamoš mi ich odporučil, no pekne..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 13:10:59+01
príspevok od: Jozef Peniak
takže aj Lee su z plastu, kamoš mi ich odporučil, no pekne..
Nie je plast ako plast. Aj niektore sosovky v objektivoch byvaju plastove (dufam, ze som tym mnohych sokoval). Vyrobcovia material oznacuju ako Organicke sklo.

hich material the COKIN filters are made of ?

It is important that a filter matches the optical precision of a lens. COKIN filters are made of the material best adapted to the filter’s ultimate use. Some are made of mineral glass and most
«A» & «P» filters are made of CR39* Organic Glass which is today a reputable lightweight and unbreakable optical material also used for ophtalmic glasses. Organic Z-PRO & X-PRO filters are made of a higher quality «3 rd generation» CR 39* specially developed by COKIN.
 
anton julény
2010-03-18 13:17:41+01
tak skús toto http://www.singh-ray.com/varinduo.html
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 13:20:42+01
dik za info z toho v podstate vyplýva, že drahších prechodákov Cokin sa tiež netreba báť - dobre vedieť, Lee su fakt brutusne drahé.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 13:22:30+01
Lee filters robi aj stvorcove ND filtre zo skla (maju aj plastove), su oznacene ako ProGlass. V ponuke ma podobne aj Hitech (Formatt).
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 13:24:50+01
vyzerá to zaujímavo, ale ja už jeden 77mm polarizák mám (nepoužívam moc často) pozerám že ND8 HMC Hoya je v celkom dobrej cene asi zvolím ten..
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-03-18 13:26:42+01
príspevok od: Jozef Peniak
dik za info z toho v podstate vyplýva, že drahších prechodákov Cokin sa tiež netreba báť - dobre vedieť, Lee su fakt brutusne drahé.
s cokin ND prechodovými filtrami mám skúsenosť že nie sú až tak úplne ND. vedia niekedy zafarbiť scénu. nedávno bola dokonca jedna taká fotka aj tu. ber radšej kood, alebo hitech.
 
tomis.ales
2010-03-18 13:32:55+01
Bacha na tie zasuvne Cokin a Lee filtre, Z vrchu a zo spodu sa ti moze do fotaku dostat svetlo a narobit bordel. Hlavne pri velmi tmavych filtroch. Jo a tiez si potom zakry ocnicu.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 13:33:41+01
prechodáky Hitech su v dobrej cene na fotofilter.sk no som zvedavý na ďalšie reakcie o Cokinoch som aj ja kdesi vyčítal ž enie su celkom neutrálne, aj ked asi to nie je sranda urobiť neutrálny šedý filte:) pozerám že tie prechodáky hitech potrebujú ešte držiak filtrov od Cokin :)

To ND zoberiem Hoya mám od nich asi 5 UV filtrov a dva polarizáky a nemôžem sa sťažovať budem im veriť aj pri ND.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 13:38:21+01
príspevok od: tomis.ales
Bacha na tie zasuvne Cokin a Lee filtre, Z vrchu a zo spodu sa ti moze do fotaku dostat svetlo a narobit bordel. Hlavne pri velmi tmavych filtroch. Jo a tiez si potom zakry ocnicu.
o.k. dik za upozornenie, ten špunt nosím na remeni stále v brašne aspon končne použijem:)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-03-18 13:49:06+01
to potrebujú. ja som ich kupoval na photonet.sk ale idem mrknúť aj ten fotofilter.sk
 
JakubCibik
2010-03-18 14:07:25+01
Keď filtre Hitech tak je najlepšie zobrať ich od výrobcu (formatt.co.uk) ale s nimi je zlá komunikácia, takže radšej www.teamworkphoto.co.uk. Sú tam o kúsok drahšie ako od výrobcu a poštovné je rýchle, ale nebol problém s komunikáciou a prišli asi za týždeň od odoslania. A hlavne sú o polovicu lacnejšie ako u nás.
 
marcelfilo
2010-03-18 14:22:39+01
Pozor Karol, Lee síce má niektoré najlacnejšie filtre z polyesteru, ale šedé prechoďáky sú živicové (resin) a sú viac farebne neutrálne aj kvalitnejšie ako plastové Cokiny. Klasické štvorcové ND filtre má dokonca v 3 prevedeniach - polyester, živica a sklené proglass. A tiež doporučujem kupovať v UK, u nás sú ceny dosť uletené.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-18 14:29:53+01
príspevok od: marcelfilo
Pozor Karol, Lee síce má niektoré najlacnejšie filtre z polyesteru, ale šedé prechoďáky sú živicové (resin) a sú viac farebne neutrálne aj kvalitnejšie ako plastové Cokiny. Klasické štvorcové ND filtre má dokonca v 3 prevedeniach - polyester, živica a sklené proglass. A tiež doporučujem kupovať v UK, u nás sú ceny dosť uletené.
diky -kukám, že moja babka mala pravdu - všetci ľudia všetko vedia :)
 
Strana 1 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()