Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Rozmery pre tlač fotografie

mango
mango 2010-03-28 11:17:40+02
Zdravím , foteniu sa venujem len veľmi krátko,ale veľmi ma baví.Mám kompaktný digitál Casio EX-Z19 a v lete sa chystám kupovať zrkadlovku.To ale nieje moc podstatné.Môj problém spočíva v tom,že som sa rozhodol moje najlepšie fotografie tlačiť a rámovať a vešať na stenu.V PS-ku som si pridal do pravého dolného rohu jednoduchý text s mojím menom a dal som si to vytlačiť v reklamnej firme.Čo ma však zaskočilo bolo,že ten text sa nezobrazil.Asi tú fotku nejakým spôsobom orezalo,čo je možné. Preto otázka znie: v Akom rozmere má byť fotografia pre tlač na A4? a čo sa týka DPI pre tlač,tak najlepšie je 300? alebo stačí 72,akou fotí môj kompakt? Pripájam vytlačenú fotografiu, 2304px x 1728px , 72 dpi , Link: http://www.mango.jeans-pub.sk/CIMG2373_edited.jpg ďakujem za pomoc.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-09-30 14:05:46+02
príspevok od: NZ Picasso
Zdravím.Práve som dostal ponuku na 1.výstavu.A povedali my že fotky sú najlepšie v rozmere 1:2.Ale presne neviem koľko to je v milimetroch.Či pxl.Vie my to niekto vysvetliť? Alebo dať nejaký link na rozmery? Ďakujem
Je to 0,5? Kto ti dal takuto informaciu, sa do toho vobec nevyzna. Pri vystave ti ma dat vediet ak cca rozmer fotiek mozes vystavovat. AK ma napriklad ramy, ktore opakovane pouziva, ma ti zadat presny rozmer. Inak by ti mal odpirucit pribliznu velkost. Pomers stran je na tebe, pretoze su to tvoje fotky a ty urcujes kompoziciu a orez. Pomer stran urcuje aj pomer vysky a sirky. Su urcite standardizovane rozmery, ale vobec ich nemusis dodrziavat.

Aby fotka vyznela, tak by mala mat aspon velkost A3 + nejaky okraj, aby sa divak nepozeral na "postove znamky". Za spodnu hranicu vystavneho formatu ja povazujem A2 (cca 70x50 cm). Plati, cim vacsi format, tym viac to stoji. Cenu ovplyvnuje aj kvalita tlace a finalizacia.

Neviem, ci si budes hradit naklady na tlac sam, vtedy je pre zacinajuceho vystavovatela asi najvhodnejsie tlacit fotky formatu A2 s aplikaciou na penovu dosku.

V pripade, ze tlac hradia a zabezpecuju oni, ty im len odovzdas digitalne subory uprvene pre tlac.
 
NZ Picasso
2015-09-30 15:53:41+02
Dýky To som chcel vedieť
 
Respo
2017-08-21 17:33:36+02
Dobrý deň, nechcem otvárať novú tému, tak to dám sem.

Dnes mi prišli fotky z Fotolabu, a zistil som, že niekde nastala chyba.

Malo sa jednať o fotky 30x20 cm, ale skutočný rozmer fotiek bol na jednej 23x20 a na druhej 21x20 cm. Asi som z fotiek pri oreze spravil štvorec, a preto to asi vytlačili do takých rozmerov.

Chcem sa spýtať, ako zistím, podľa rozlíšenia fotografie, akú veľkú fotografiu, teda koľko x koľko cm môžem z nej vytlačiť? Predmetná fotografia mala rozlíšenie 3182 x 3597 cm. 300 DPI

Ďakujem za odpoveď.
 
j.a.r.o.
2017-08-21 18:32:40+02
príspevok od: Respo
Dobrý deň, nechcem otvárať novú tému, tak to dám sem.

Dnes mi prišli fotky z Fotolabu, a zistil som, že niekde nastala chyba.

Malo sa jednať o fotky 30x20 cm, ale skutočný rozmer fotiek bol na jednej 23x20 a na druhej 21x20 cm. Asi som z fotiek pri oreze spravil štvorec, a preto to asi vytlačili do takých rozmerov.

Chcem sa spýtať, ako zistím, podľa rozlíšenia fotografie, akú veľkú fotografiu, teda koľko x koľko cm môžem z nej vytlačiť? Predmetná fotografia mala rozlíšenie 3182 x 3597 cm. 300 DPI

Ďakujem za odpoveď.
26,94cm x 30,45cm
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-08-21 19:20:05+02
príspevok od: Respo
Dobrý deň, nechcem otvárať novú tému, tak to dám sem.

Dnes mi prišli fotky z Fotolabu, a zistil som, že niekde nastala chyba.

Malo sa jednať o fotky 30x20 cm, ale skutočný rozmer fotiek bol na jednej 23x20 a na druhej 21x20 cm. Asi som z fotiek pri oreze spravil štvorec, a preto to asi vytlačili do takých rozmerov.

Chcem sa spýtať, ako zistím, podľa rozlíšenia fotografie, akú veľkú fotografiu, teda koľko x koľko cm môžem z nej vytlačiť? Predmetná fotografia mala rozlíšenie 3182 x 3597 cm. 300 DPI

Ďakujem za odpoveď.
rozlisenie strany/dpi=velkost v pacoch. Prevod do mm = *2,54. Nie je nutne mat 300DPI, staci aj do 200.
 
Respo
2017-08-21 20:52:39+02
príspevok od: Karol Srnec
rozlisenie strany/dpi=velkost v pacoch. Prevod do mm = *2,54. Nie je nutne mat 300DPI, staci aj do 200.
Ďakujem veľmi pekne, toto som potreboval vedieť.
 
PeCh
2017-08-21 22:10:41+02
Po pravde ti môže byť DPI ukradnuté. Dávaš tlačiť nejaký fyzicky rozmer. Pre ten rozmer použijú papier. Pri tvojom rozlíšení ak použili papier 30×20 cm, tak z toho nevýjde väčšia fotka ako 22,6×20 cm. Iná alternatíva by bola vytlačiť ten papier na celú šírku, ale chýbalo by ti nejakých 7 cm na druhom rozmere, tak by si ich nemal vytlačené (teda cca 1/4 fotky). Najhoršia možnosť (pre mňa) by bolo roztiahnuť fotku.

Inak stačí použiť zdravý rozum a trojclenku, čo sa učí na základnej škole.

BTW skutočne DPI, čo vyšlo na túto tlač bolo 400. Ale DPI je virtuálna veličina.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()