Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Front Focus, Back Focus - poprosím posúdiť

zajopajo
zajopajo 2010-05-12 11:19:02+02
Poprosím posúdiť Front Focus, Back Focus z priložených obrázkov. Ako to vidíte?
 
haplo602
2010-05-13 08:41:35+02
DOF: 1/3 pred zaostrenym bodom, 2/3 za zaostrenym bodom ... na 28mm ohnisku nemas sancu na takom malom testovacom papieri uspiet, DOF za bodom zaostrenia bude strasne velka hlavne ked objektiv nema nejaku extra kratku MFD.

objektiv nepoznam, ale obrazky vyzeraju OK.
 
conan7
2010-09-24 13:57:36+02
príspevok od: bear
posudzovat backfocus-frontfocus blizko MFD (minimalna zaostrovacia vzdialenost) nie je velmi smerodajna informacia, ci objektiv foti spravne. Ja si robim focus adjustment takto. Najdem si pekny kontrastny, staticky a pokial mozno plochy ciel priblizne vo vzdialenosti pri akej pouzivam dany objektiv. Dam si fotoaparat na stativ, alebo ho polozim niekde, aby sa mi nemenila vzdialenost medzi testovacim cielom a fotoaparatom. V LiveView zapnem AF mode na quick (pouziva AF senzory). V LiveView prepnem na 10x zvacsenie zaostrim a skusim pomaly tocit focus ringom k blizsim vzdialenostiam. Ak dosiahnem lepsi obraz ako bol vysledok po AF, mam backfocus a AF microadjustment hodnotu pre tento objektiv znizim. Skusim este raz zaostrit a posunut focus ring k vacsim vzdialenostiam, ak sa obraz zlepsi, ide o frontfocus a potrebujem upravit zaostrovanie objektivu k vacsim cislam.
možno ma pošleš do riti, ale toto podľa teba splňa kritériá frontfocusu? :)))))
 
bear
- moderator
2010-09-26 18:56:24+02
príspevok od: conan7
možno ma pošleš do riti, ale toto podľa teba splňa kritériá frontfocusu? :)))))
Vyzera to byt v hlbke ostrosti a reklamaciu by Ti asi neuznali. Bezne AF body by sa mali trafit do hlbky ostrosti a AF body so zvysenou presnostou (na vacsine fotoaparatov je to len stredny bod a len pri pouziti objektivu F2.8, alebo lepsieho) by mali zaostrit s chybou do 1/3 DoF.
 
conan7
2010-09-26 19:04:33+02
príspevok od: bear
Vyzera to byt v hlbke ostrosti a reklamaciu by Ti asi neuznali. Bezne AF body by sa mali trafit do hlbky ostrosti a AF body so zvysenou presnostou (na vacsine fotoaparatov je to len stredny bod a len pri pouziti objektivu F2.8, alebo lepsieho) by mali zaostrit s chybou do 1/3 DoF.
hej. z praxe mal som také podozrenie, že moja tokina 11-16 má trošku front focus, potom ale test (ked som to dobre spravil) to chválabohu nepotvrdil, teda našťastie problém bude medzi foťákom a zemou :))))))))ň
 
kovosrot
2012-09-25 23:46:37+02
Ahojte,
je mozne aby mal objektiv(pevna 50/1.4) pri minimalnej zaostrovacej vzdialenosti front focus a pri vzdialenejsich objektoch ma back focus ? Je mozne toto korigovat v servise na celu sirku zaostrovacich vzdialenosti naraz ? Aby som nemusel vzdy odhadovat resp. nastavovat kompenzaciu pri roznych vzdialenostiach ?
 
atlantel
2012-09-26 00:16:46+02
príspevok od: kovosrot
Ahojte,
je mozne aby mal objektiv(pevna 50/1.4) pri minimalnej zaostrovacej vzdialenosti front focus a pri vzdialenejsich objektoch ma back focus ? Je mozne toto korigovat v servise na celu sirku zaostrovacich vzdialenosti naraz ? Aby som nemusel vzdy odhadovat resp. nastavovat kompenzaciu pri roznych vzdialenostiach ?
Ano, je to mozne. V buducnosti sa bude dat robit korekcia len u objektivov, ktore prenasaju do tela informaciu o vzdialenosti zaostrenia. Potom bude mozne z tabulky vytiahnut spravnu hodnotu kompenzacie AF + alebo - .... uzivatelia dokonca chcu aby to bolo mozne nastavit aj pre rozne hodnoty ohnisiek u zoomov a ich kombinacii so vzdialenostou zaostrenia.
 
fatality
2012-11-23 15:14:22+01
ahojte..napadlo ma urobit si test na FF/BF..stiahol som si tercik,v ramci moznosti vycentroval sustavu,vdorovnost,kolmost,pravy uhol..je to 105mm micro-nikkor,fotene zo stativu,cez casovu spust..f5,ISO400,1/100,zvacsenie 1:2.5,takze nieje to minimalna zaostrovacia vzdialenost..prva fotka je zaostrenie cez live view,druha cez hladacik(stredovy krizovy)..LV sa mi zda ze je uplne presne,cez hladacik trochu za..viete mi povedat,ci to je odchylka "v norme" a nemam sa nou zatazovat,alebo by som si to mal v ramci konciacej zaruky dat spravit..diky
ps.som nikdy som to nerobil,tak ak som spravil,nastavil nieco spatne,dajte vediet..
 
Marek Janicko
2012-11-23 15:25:15+01
príspevok od: fatality
ahojte..napadlo ma urobit si test na FF/BF..stiahol som si tercik,v ramci moznosti vycentroval sustavu,vdorovnost,kolmost,pravy uhol..je to 105mm micro-nikkor,fotene zo stativu,cez casovu spust..f5,ISO400,1/100,zvacsenie 1:2.5,takze nieje to minimalna zaostrovacia vzdialenost..prva fotka je zaostrenie cez live view,druha cez hladacik(stredovy krizovy)..LV sa mi zda ze je uplne presne,cez hladacik trochu za..viete mi povedat,ci to je odchylka "v norme" a nemam sa nou zatazovat,alebo by som si to mal v ramci konciacej zaruky dat spravit..diky
ps.som nikdy som to nerobil,tak ak som spravil,nastavil nieco spatne,dajte vediet..
Mne sa tento test neosvedcil, ani kalibracia v Nikone. Nakoniec som to robil so skutocnou osobou a na priblizny rozsah vzdialenosti, ako fotim.
Toto sa mi osvedcilo na 100%. A pokial casom zistim, ze este to nieje dokonale, tak este pridam.

Ten tercik ma akurat naucil kedy treba pridavat a kedy uberat.
 
fatality
2012-11-24 00:43:19+01
príspevok od: Marek Janicko
Mne sa tento test neosvedcil, ani kalibracia v Nikone. Nakoniec som to robil so skutocnou osobou a na priblizny rozsah vzdialenosti, ako fotim.
Toto sa mi osvedcilo na 100%. A pokial casom zistim, ze este to nieje dokonale, tak este pridam.

Ten tercik ma akurat naucil kedy treba pridavat a kedy uberat.
hmm..len skutocna osoba sa hybe,takze to nemusi byt uplne smerodajne..a myslis kalibracia v Nikone ako vo fotaku ci v servise? lebo ja mam D5100ku a tam microadjustment nieje..
 
WildSammy
2012-11-24 01:07:29+01
príspevok od: fatality
ahojte..napadlo ma urobit si test na FF/BF..stiahol som si tercik,v ramci moznosti vycentroval sustavu,vdorovnost,kolmost,pravy uhol..je to 105mm micro-nikkor,fotene zo stativu,cez casovu spust..f5,ISO400,1/100,zvacsenie 1:2.5,takze nieje to minimalna zaostrovacia vzdialenost..prva fotka je zaostrenie cez live view,druha cez hladacik(stredovy krizovy)..LV sa mi zda ze je uplne presne,cez hladacik trochu za..viete mi povedat,ci to je odchylka "v norme" a nemam sa nou zatazovat,alebo by som si to mal v ramci konciacej zaruky dat spravit..diky
ps.som nikdy som to nerobil,tak ak som spravil,nastavil nieco spatne,dajte vediet..
vyzera to byt UUUUUUPLNE v poriadku takze radsej zacni fotit ako testovat
 
fatality
2012-11-24 01:19:36+01
príspevok od: WildSammy
vyzera to byt UUUUUUPLNE v poriadku takze radsej zacni fotit ako testovat
ale ved ja fotim..kukni galerku .toto som robil prvy krat v zivote,lebo mi pomaly konci zaruka na objektiv..tak reku..testnem.. ..preco nie?..ale dakujem za vyjadrenie..
 
bonifacko
2012-11-24 10:42:32+01
príspevok od: fatality
ahojte..napadlo ma urobit si test na FF/BF..stiahol som si tercik,v ramci moznosti vycentroval sustavu,vdorovnost,kolmost,pravy uhol..je to 105mm micro-nikkor,fotene zo stativu,cez casovu spust..f5,ISO400,1/100,zvacsenie 1:2.5,takze nieje to minimalna zaostrovacia vzdialenost..prva fotka je zaostrenie cez live view,druha cez hladacik(stredovy krizovy)..LV sa mi zda ze je uplne presne,cez hladacik trochu za..viete mi povedat,ci to je odchylka "v norme" a nemam sa nou zatazovat,alebo by som si to mal v ramci konciacej zaruky dat spravit..diky
ps.som nikdy som to nerobil,tak ak som spravil,nastavil nieco spatne,dajte vediet..
Ak to nejde softverovo, treba hardverovo. Otvaram zrkadlovky, vyhadzujem low pass filter a davam tam IR filter. Nastavene a testovane
 
quintes
2012-11-24 11:00:34+01
príspevok od: bonifacko
Ak to nejde softverovo, treba hardverovo. Otvaram zrkadlovky, vyhadzujem low pass filter a davam tam IR filter. Nastavene a testovane
...a nemas nahodou jeden low pass filter 2 na 400d niekde volne zbytocne pohodeny?? Zisiel by sa mi
 
bonifacko
2012-11-24 13:37:38+01
príspevok od: quintes
...a nemas nahodou jeden low pass filter 2 na 400d niekde volne zbytocne pohodeny?? Zisiel by sa mi
Nuž niečo by bolo. Nahodou. Skade si?
 
Marek Janicko
2012-11-25 20:22:16+01
príspevok od: Marek Janicko
Mne sa tento test neosvedcil, ani kalibracia v Nikone. Nakoniec som to robil so skutocnou osobou a na priblizny rozsah vzdialenosti, ako fotim.
Toto sa mi osvedcilo na 100%. A pokial casom zistim, ze este to nieje dokonale, tak este pridam.

Ten tercik ma akurat naucil kedy treba pridavat a kedy uberat.
Robim i s AF fine tune i s imdusom.
 
engineer
2015-10-29 17:28:32+01
Čaute, (aj) na základe rád od ľudí z ephoto som kúpil objektív Nikon 85 mm 1.8G AF-S, avšak už po rozbalení a prvom testovaní na obrazci vykazoval odchýlku ostrenia v podobe veľkého frontfocusu (na 1,5 m asi 5 cm). Kompenzáciou pomocou microadjustmentu "+14" som ako-tak dospel k použiteľným výsledkom, avšak na to, že má byť tento objektív jeden z najostrejších na APS-C to nie je úplne ono. Taktiež ma znepokojuje tak vysoká odchýlka už pri novom kuse.
Chcem sa teda spýtať či je lepšie ho vrátiť a skúsiť iný kus alebo aké máte skúsenosti vy? Ďakujem.
 
Tibor78
2015-10-29 18:12:33+01
príspevok od: engineer
Čaute, (aj) na základe rád od ľudí z ephoto som kúpil objektív Nikon 85 mm 1.8G AF-S, avšak už po rozbalení a prvom testovaní na obrazci vykazoval odchýlku ostrenia v podobe veľkého frontfocusu (na 1,5 m asi 5 cm). Kompenzáciou pomocou microadjustmentu "+14" som ako-tak dospel k použiteľným výsledkom, avšak na to, že má byť tento objektív jeden z najostrejších na APS-C to nie je úplne ono. Taktiež ma znepokojuje tak vysoká odchýlka už pri novom kuse.
Chcem sa teda spýtať či je lepšie ho vrátiť a skúsiť iný kus alebo aké máte skúsenosti vy? Ďakujem.
Ak mozes vrat ho a zober si iny kus
 
engineer
2015-10-29 20:17:32+01
Vrátiť sa samozrejme dá, bol kupovaný v alze.
Máte teda ešte niekto skúsenosti s FF/BF pri tomto objektíve?
 
engineer
2015-10-30 18:01:43+01
Pripájam foto na ukážku

 
Tibor78
2015-10-30 20:32:12+01
Co sa Ti na tom nezda?
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()