Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Front Focus, Back Focus - poprosím posúdiť

zajopajo
zajopajo 2010-05-12 11:19:02+02
Poprosím posúdiť Front Focus, Back Focus z priložených obrázkov. Ako to vidíte?
 
engineer
2015-10-30 20:48:46+01
Nie je to také ostré aké by malo byť - škoda, že sa tu nedá stiahnuť foto a pozrieť v 100% rozlíšení, takto cez náhľad to až tak nevidno
 
duroslav
2015-10-30 21:50:09+01
tak to nahraj na dropbox alebo niečo podobné a sem daj link
 
engineer
2015-10-31 07:47:17+01
OK, pripájam link.
https://onedrive.live.com/?id=D9C5C4443A818F0A%2148675&cid=D9C5C4443A818F0A&group=0&parId=D9C5C4443A818F0A%21111&o=OneUp
 
Džema
2016-02-20 17:24:18+01
Zdravim.Mal som na D7100+ N 70-200 F4 frontfocus a to taky ze niekedy zaostril dobre a niekedy bol riadny FF.tak 8/10bolo zle zaostrenych. Focal mi vypocital na 70mm -2 a na 200 +6 ,tady stred nieco u +2. .Tak som to posielal do servisu v Mnichove.za cca tyzden som to mal z5 ,ladenie AF bolo vypnute a na 0. tak cely nateseny to idem skusat a nebol som nejako presvedceny o kvalite fotiek.tak som to napichol na focal a na 70mm +4 a na 200 +12.teda stred +8.ked som dal tu hodnotu tak fotky sa mi zdaju najlepsie.aj to je dobre zaostenych cca 8 z 9 z10.aj to strelilo len o kusok. Viem, ze af nieje 100% a,ze niekedy ustreli.a zavierka ma po servise o cca 1200 cvakov viacej.ale poradovnik cisiel mi pokracuje tam kde skocnil, ked som ho posielal.TO sa robi tak vela testovacich snimok?Bol som v tom ze ked pride zo servisu tak na 0 to bude ostrit najlepsie.tak asi som sa mylil. je to v poriadku?
 
landov
2016-02-20 17:43:26+01
1200 cvakov? To sa mi zdá šialene veľa.
 
Džema
2016-02-20 17:55:22+01
príspevok od: landov
1200 cvakov? To sa mi zdá šialene veľa.
ved to.ale je pravda ze pred tym som robil par krat z focal aj tam sa to pocita...
neviem co si o tom myslet.vyjadrenie servisu bolo ze je AF nastaveny z telom.
asi to je v norme ci co.
 
landov
2016-02-20 18:06:34+01
No, ja som raz nastavoval tamron-sp 60/2 cez focal nekonečné dlho a aj tak som ho nenastavil, musel som ho predať. Ale 1200 záberov to ani zďaleka nebolo. Neverím, žeby niekto v servise nastavoval tak poctivo akoby pre seba
 
Džema
2016-02-20 18:14:38+01
kdo vie ako to je v nemecku kaslem to ,na +8 je to ok a hlavne AF neskace ako pred servisom.to bolo nieco ako sigma 18-35.Ze ostril podla nalady. Teraz ostri stale na to iste miesto.
A to je dolezite.
 
stano170
2017-10-12 11:05:12+02
Ahojte, prikladam svoju otazku do temy. Jedna sa o nikon 300mm f/4 if-ed (+d300s)

Na potulkach prirodou som si na jednej fotke vsimol front focus, ajked som si dobre pametal ze ostriaci bod (stredny) som mal urcite umiestneny spravne na objekte. Tak som si doma spravil maly test zo stupnicou umiestnenou 45st oproti objektivu. Objektiv som zaistil do stativu, prisunul co najblizsie aby este vedel zaostrit a nastavil najmensie iso. Stredna ciara stupnice mi prechadzala presne stredom ostriaceho bodu (stredneho). Bohuzial okraje ostriaceho bodu presahovali aj do vedlajsich ciar stupnice.

Prikladam vysledne foto, prosim o radu ci ho treba dat do servisu preostrit alebo to je ok. Z mojho pohladu ciara napravo od tej hlavnej je ostrejsia ako ta nalavo, este viac vo vidno na pravom cisle 1 ktore je ostrejsie ako lave. Cize sa mi potvrdil frontfocus.

Uznavam ale ze taketo "laboratorne" meranie nemusi byt v mojom podani velmi presne. A niekde v diskusii som dokonca cital ze merat takymto sposobom ostrenie (na sikmej ploche) je uplne zle.
 
Tibor78
2017-10-12 11:36:00+02
príspevok od: stano170
Ahojte, prikladam svoju otazku do temy. Jedna sa o nikon 300mm f/4 if-ed (+d300s)

Na potulkach prirodou som si na jednej fotke vsimol front focus, ajked som si dobre pametal ze ostriaci bod (stredny) som mal urcite umiestneny spravne na objekte. Tak som si doma spravil maly test zo stupnicou umiestnenou 45st oproti objektivu. Objektiv som zaistil do stativu, prisunul co najblizsie aby este vedel zaostrit a nastavil najmensie iso. Stredna ciara stupnice mi prechadzala presne stredom ostriaceho bodu (stredneho). Bohuzial okraje ostriaceho bodu presahovali aj do vedlajsich ciar stupnice.

Prikladam vysledne foto, prosim o radu ci ho treba dat do servisu preostrit alebo to je ok. Z mojho pohladu ciara napravo od tej hlavnej je ostrejsia ako ta nalavo, este viac vo vidno na pravom cisle 1 ktore je ostrejsie ako lave. Cize sa mi potvrdil frontfocus.

Uznavam ale ze taketo "laboratorne" meranie nemusi byt v mojom podani velmi presne. A niekde v diskusii som dokonca cital ze merat takymto sposobom ostrenie (na sikmej ploche) je uplne zle.
Mas blbu tabulku...vytlac si nieco taketo s 1 ciarou na zaostrenie :
 
bonifacko
2017-10-12 13:05:48+02
Všetko nespolahlive.
Ja mam totok: https://www.amazon.co.uk/datacolor-SLC100-SpyderLENSCAL-Black-White/dp/B0041L3JS4
 
om1ci
2017-10-12 13:09:30+02
presne ako píše Dušan,
sprav si taký testovací obrazec, že ostríš na kolmú plochu.
druhá vec zo skúseností,
ak je FF/BF na pevných sklách, môže byť rôzny pri rôznej zaostrovacej vzdialenosti.
Ty si písal že si ostril z najmenšej možnej vzdialenosti, radšej to rob pri vzialenosti, ktorú najviac používaš....ak je to možné.
 
stano170
2017-10-12 13:51:48+02
príspevok od: om1ci
presne ako píše Dušan,
sprav si taký testovací obrazec, že ostríš na kolmú plochu.
druhá vec zo skúseností,
ak je FF/BF na pevných sklách, môže byť rôzny pri rôznej zaostrovacej vzdialenosti.
Ty si písal že si ostril z najmenšej možnej vzdialenosti, radšej to rob pri vzialenosti, ktorú najviac používaš....ak je to možné.
Mozne by to teoreticky bolo len tam uz tato meracia tabulka je nepouzitelna. Pri zaostrenej vzdielenosti 50m je hlbka ostrosti 2m pred/za objektom. Jedine rozostavat nejake predmety v metrovych rozostupoch, len neviem ci by sa dalo v takomto pripade spolahnut na vysledok.
 
om1ci
2017-10-12 14:23:07+02
príspevok od: stano170
Mozne by to teoreticky bolo len tam uz tato meracia tabulka je nepouzitelna. Pri zaostrenej vzdielenosti 50m je hlbka ostrosti 2m pred/za objektom. Jedine rozostavat nejake predmety v metrovych rozostupoch, len neviem ci by sa dalo v takomto pripade spolahnut na vysledok.
tak potom napríklad pri 50m vzdialenosti ti FF cca 5 cm nevadi, ak je tam DOF 4m ako píšeš.

však skúšaj, hraj sa, alebo daj do servisu.
 
stano170
2017-10-12 21:18:20+02
príspevok od: om1ci
tak potom napríklad pri 50m vzdialenosti ti FF cca 5 cm nevadi, ak je tam DOF 4m ako píšeš.

však skúšaj, hraj sa, alebo daj do servisu.
samozrejme ze aj 5cm ff/bf je v pohode ak fotim na vecsie vzdialenosti co je u tohoto objektivom pravidlom. Ja len ze si pisal ze pri pevnych ohniskach sa velkost bf/ff meni v zavislosti na zaostrenej vzdialenosti. Musim sa s tym viac pohrat a testovat.
 
PeCh
2017-10-12 21:37:14+02
Vyskúšaj odfotiť niečo na tých 50 metrov cez hľadáčik a potom to isté za tých istých podmienok len cez live-view. Budeš to mať rovnako ostré? Ak nie, tak máš problém, inak ti ostrí správne.
 
stano170
2017-10-13 09:52:16+02
príspevok od: PeCh
Vyskúšaj odfotiť niečo na tých 50 metrov cez hľadáčik a potom to isté za tých istých podmienok len cez live-view. Budeš to mať rovnako ostré? Ak nie, tak máš problém, inak ti ostrí správne.
Cez vykend vybehnem na pole a skusim na 50-100m rozostupit papiere z textom oblepene okolo dosky aby sa papier nehybal.

Je v tom nejaky rozdiel ci ostrim cez hladacik alebo live? samozrejme vyskusam.
 
mirosz
2017-10-13 14:07:05+02
príspevok od: stano170
Cez vykend vybehnem na pole a skusim na 50-100m rozostupit papiere z textom oblepene okolo dosky aby sa papier nehybal.

Je v tom nejaky rozdiel ci ostrim cez hladacik alebo live? samozrejme vyskusam.
Je v tom rozdiel. Live view je to co vidi snimac, v hladaciku je to, co vidis cez objektiv a zrkadlo. Live view ostri so zdvihnutym zrkadlom a je to preto presne.
 
PeCh
2017-10-13 15:10:10+02
príspevok od: stano170
Cez vykend vybehnem na pole a skusim na 50-100m rozostupit papiere z textom oblepene okolo dosky aby sa papier nehybal.

Je v tom nejaky rozdiel ci ostrim cez hladacik alebo live? samozrejme vyskusam.
Pokiaľ máš zrkadlovku, tak je v tom rozdiel. V zrkadlovke pri ostrení cez hladacik zakrýva zrkadlo senzor, preto sa ostrí pomocou špeciálneho AF modulu, ktorý teda nie je priamo na senzore. Naopak, pri fotení cez live-view alebo EVF, sa AF vyhodnocuje priamo z údajov na senzore a teda zaostrenie zodpovedá presne tomu, čo "vidí" senzor a teda je z princípu presnejšie. Pokiaľ AF modul nie je na senzore (zrkadlovka pri použití zrkadla), môže senzor a AF modul "vidieť" niečo iné (aj vzhľadom na výrobné tolerancie).

Preto ak urobíš takýto test, tak ma lepšiu vypovedaciu schopnosť ako nejaké pravítko. Jednoducho pri live-view uvidíš obraz, aký by si mal pri presnom zaostrení. Preto ak sa tento obraz líši od fotky urobenej cez hľadáčik, tak máš FF/BF a zároveň vidíš, o čo ti zhoršuje ostrosť fotografií.

Z týchto dôvodov nemajú bezzrkadlovky problém s FF/BF a preto by som už zrkadlovku nekupoval.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()