Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Fotenie domov - aký objektív, aby najmenej zaobľoval objekty

lumatex
2010-07-26 01:43:24+02
Takže skúsim stručne a jasne: - fotenie rod.domov a budov s dôrazom na okná a dvere (celkový vzhľad domu s osadenými oknami) Otázka: Ktorý širokouhlý objektív najmenej skresľuje? Myslím tým línie, čiže najmenej zaoblí steny, najmenej deformuje rovnobežnosť a pravé uhly a pod. a je použiteľný pre Canon. Otázka č.2: Ak by som to chcel skladať formou panorámy, aké pevné sklo by bolo najvhodnejšie, aj vzhľadom na veľakrát obmedzené priestory. Otázka č.3: Ak tu niekto niečo také fotí, alebo fotil, tak by som bol vďačný za nejaké rady od skúsených, ako na to. Díky všetkým za akékoľvek rady nápady a pod.
 
Granko
2010-07-26 01:47:58+02
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/shift/canon-ts-e-17-mm-f-4l.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/shift/canon-ts-e-24-mm-f-3-5l-ii.html
 
kecal
2010-07-26 09:33:20+02
fotiť budovy bez skreslenia? tildshift objekjtív. akíkoľvek širokáč ti zkreslí perspektívu, spraví zbiehajúce línie ak ho čo len trochu nakloníš. ak odchýliš optickú os od horizontály. Preto je to lepšie fotiťdlhšími ohniskami.
 
haplo602
2010-07-26 10:04:35+02
príspevok od: Granko
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/shift/canon-ts-e-17-mm-f-4l.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/shift/canon-ts-e-24-mm-f-3-5l-ii.html
presne toto ... vertikalny shift na skreslenie, horizontalny na panoramovanie ...
 
tomis.ales
2010-07-26 12:01:59+02
A keby si to upravil v programe? Photoshop a aj Zoner to vedia.
 
memento
2010-07-26 12:26:42+02
príspevok od: tomis.ales
A keby si to upravil v programe? Photoshop a aj Zoner to vedia.
vedia, ale predsa len výsledný efekt je lepší keď je to fotené objektívmi vhodnými práve na to.
Nevýhoda je ich dosť vysoká cena, hlavne ak sa ti jedná o to, že ´sem-tam si cvaknem´ architektúru tak áno v tom prípade sú lepším riešením programi, ale ak to myslíš ´vážnejšie´ tak nič lepšie ako ´tilt - shift´ objektívy nie je.
 
lumatex
2010-07-26 15:03:43+02
Budem musieť mrknúť na tie tildshifty, doteraz som vedel len, že existujú, ale to bolo asi všetko. Trochen ma tu odrádza tá cena, lebo neviem či je pre mňa kúpa perspektívna. Momentálne mám jednu objednávku, ktorá je na dosť veľa stavieb (zatiaľ to riešim práve úpravami v PS), len neviem, či by som to sklo potom využil aj inokedy. Lebo takto by som vlastne investoval skoro všetko, čo zarobím, do toho objektívu.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-07-26 15:20:02+02
príspevok od: lumatex
Budem musieť mrknúť na tie tildshifty, doteraz som vedel len, že existujú, ale to bolo asi všetko. Trochen ma tu odrádza tá cena, lebo neviem či je pre mňa kúpa perspektívna. Momentálne mám jednu objednávku, ktorá je na dosť veľa stavieb (zatiaľ to riešim práve úpravami v PS), len neviem, či by som to sklo potom využil aj inokedy. Lebo takto by som vlastne investoval skoro všetko, čo zarobím, do toho objektívu.
Tie objektívy využiješ všade kde potrebuješ široké ohnisko. Ale treba počítať s tým, že tam nefunguje autofocus a niekedy býva problém s meraním expozície - treba ručne nastaviť korekciu.
 
mato.draho
2010-07-26 17:15:59+02
Na interierove fotenie sa mi osvedcil Canon 10-22, nasledne spracovanie RAWu cez canonacky DPP (jednoduche a presne odstranenie vinetacie+ aberacie+skreslenia) a uprava TIFF-u v editore (Distort - Lens correction). Je to sice pouzitelne s urcitymi obmedzeniami - najma PP je treba robit s citom - ale Tild&Shift sklo by som tak ci tak urcite neuzivil :)
Ten objektiv C10-22mm ma vyhodu s relativne malom skresleni, ktore sa da navyse v originalnom canonakom softe Digital Photo Professional jednym klikom odstranit, rovnako ako vinetacia a chromaticka aberacia, kedze program presne pozna opticke chyby toho skla. Clovek potom nemusi komplikovane samanit vo fotoeditore :)
 
lumatex
2010-07-26 19:14:54+02
No pozeral som tie Tild&Shift sklá a recenzia na Hľadáčiku ma moc nepresvedčila na kúpu a asi by tiež trvalo naučiť sa s tým robiť (a pri mojej slepote ešte aj MF) :-)
Ja teraz používam 17-55, ale tá to stáča celkom slušne :-)
Nemáš nejakých pár foto bez úpravy toho zaoblenia?
 
mato.draho
2010-07-26 22:39:04+02
Zajtra skusim pozriet a poslat. To zakrivenie obrazu tam samozrejme je, ale na to, ze to je ultrasirokac, je to vcelku slusne, a hlavne rovnomerne. Ziadne komplikovane vlnky alebo fuzy, ktore je problem odstranit :)
 
dodo_bb
2010-07-26 23:01:09+02
Už si skúšal robiť horizontálnym tiltom panorámu? Lebo som mal na nejaký čas požičaný taký objektív a márne rozmýšľam, ako by som s ním fotil panorámy (bol to 85mm f/2.8D ED PC-E NIKKOR).
 
dodo_bb
2010-07-26 23:04:02+02
Jeden známy fotí profesionálne architektúru a používa takmer výhradne toto
http://www.nikon.cz/cs_CZ/products/product_details.page?ParamValue=NIKKOR%20Lenses&Subnav1Param=Auto%20Focus%20Lenses&Subnav2Param=FX&Subnav3Param=0&RunQuery=l3&ID=1430
Problém je len, že nič podobné Canon nevyrába...
 
haplo602
2010-07-27 07:22:35+02
príspevok od: dodo_bb
Už si skúšal robiť horizontálnym tiltom panorámu? Lebo som mal na nejaký čas požičaný taký objektív a márne rozmýšľam, ako by som s ním fotil panorámy (bol to 85mm f/2.8D ED PC-E NIKKOR).
tu nejde o panoramu ako taku, ale o zlepenie 2 zaberov do jedneho velkeho bez otacania ... zle som sa vyjadril ...
 
bear
- moderator
2010-07-27 07:42:10+02
Tvoja linka mi nafunguje, ale ponuku tilt-shift objektivov ma Canon sirsiu (ma aj 17mm objektiv)
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/shift.html
 
Granko
2010-07-27 08:00:15+02
pod dodovým odkazom sa skrýva Nikkor 14-24/2,8 :o)
 
tomis.ales
2010-07-27 08:42:58+02
Fakt neviem co stale riesis. Kym na stative nastavis tilt-shift objektiv na 100% tak ti tu budovu aj zburaju. V softe to mas za tri minuty upravene. To ze je tam brutalne strata kvality je blbost. Pokial nebudes taky objektiv vyuzivat stale, budes sa kopat do zadku ze si si nieco take drahe a potom uz aj zbytocne kupil.
 
vlcimak
2010-07-27 18:24:32+02
príspevok od: dodo_bb
Už si skúšal robiť horizontálnym tiltom panorámu? Lebo som mal na nejaký čas požičaný taký objektív a márne rozmýšľam, ako by som s ním fotil panorámy (bol to 85mm f/2.8D ED PC-E NIKKOR).
S tiltom 17mm bezne fotim panoramy, dokonca casto i z ruky a nie je problem pospajat ich do jedneho obrazka, prikladam ukazky, obidva bez stativu, Kapitulska ulica spojena z troch snimok, nabrezie Eurovea asi zo siedmich ci osmich. A tiez nie je pravda, ako pise tomis.ales, nastavenie linii je otazka cviku, trva to par sekund. Ani s meranim expozicie nie je pravda, ze je nepresne, musis si ju vsak nastavit na manual a odmerat pri zakladnom nastaveni.
 
vlcimak
2010-07-27 18:25:03+02
A tu je nabrezie Eurovea...
 
lumatex
2010-07-27 18:48:08+02
príspevok od: mato.draho
Zajtra skusim pozriet a poslat. To zakrivenie obrazu tam samozrejme je, ale na to, ze to je ultrasirokac, je to vcelku slusne, a hlavne rovnomerne. Ziadne komplikovane vlnky alebo fuzy, ktore je problem odstranit :)
Ja s tým počítam, že tam je, len chcem vedieť, či by malo zmysel ho zháňať, potrebujem to porovnať s tou mojou 17-55, či je na tom tá 10-22 lepšie.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()