Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Panorama...a všetko čo k tomu potrebujeme

quintes
2010-09-11 10:15:06+02
Takže, milí moji ľudkovia, po veľmi dlhom zvažovaní som sa rozhodol pre túto cestu k získaniu informácií a posunutí sa o krok vpred.. Už pár dní ma trápi téma panorámy.. Google poznám a mám čo to preštudované, ale nedá mi neopýtať sa na vaše osobné skúsenosti.. kto pozná problematiku bude vedieť o čo tu ide... Čo ma trápi: kde presne ma objektív nodal point... (http://www.makofoto.cz/nikon/tech_podpora/nodal_point.htm) nosiť stôl do hôr je blud... a platí to pre objektívy všobecne či každý je iný?? je krásne kúpiť si pano hlavu za 200evri... ale, ako upevním na ňu upevním napr toto: http://www.digicamhelp.com/blog/wp-content/uploads/2008/05/canon-100-400mm-is.jpg a, podstatná vec o ktorú mi ide... máte niekto z vás nápad, ako si to vyrobiť sám??? niečo také: http://www.peterloud.co.uk/nodalsamurai/nodalsamurai.html ale menej čínske.... Vďaka za postrehy... p.s. podrývačov blokujem :D
 
AnnoMally13
2010-09-11 10:29:51+02
ja len k tomu poslednemu.
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/fotografovanie-prirody/panoramaticka-fotografia-III/
V diskusii pod clankom mas obrazky Vlcimakovej home made hlavy, pokial mas aspon miernu znalost technickeho kreslenia, a dielnu, v pohode vyrobis aj sam.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-09-11 10:48:48+02
Joj, nechce sa mi kopírovať tvoje odkazy, preto asi neodpoviem presne a k veci - ale načo nosiť do kopcov kopec ťažkých rárohov? Osobne som nosil, ale prax mi ukázala, že panoráma sa dá nafotiť aj bez statívu, z ruky. Dnešné panosofty si s tým poradia. Zapnem na displeji mriežku, hodne to pomôže.
Viď napr.
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=142641&autor_id=7747
je to fotené bez statívu...
 
quintes
2010-09-11 10:59:21+02
príspevok od: Stratený Stano
Joj, nechce sa mi kopírovať tvoje odkazy, preto asi neodpoviem presne a k veci - ale načo nosiť do kopcov kopec ťažkých rárohov? Osobne som nosil, ale prax mi ukázala, že panoráma sa dá nafotiť aj bez statívu, z ruky. Dnešné panosofty si s tým poradia. Zapnem na displeji mriežku, hodne to pomôže.
Viď napr.
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=142641&autor_id=7747
je to fotené bez statívu...
nejaké tie panorámy som skúšal, máš pravdu, sú na to softy, ale, zbytočne by sa nevyrábaly pano hlavy :-)
 
Roko_rv
2010-09-11 11:28:40+02
Ja sa len skromne opýtam ake pano softy pouzívate respektíve sú naj mysím hlavne tie Free čo sú viem je ich kopec preto sa pýtam ktore vy používate ja pouzivam len zoner 12 je to ovela lepsie ako predchodca 10 a 11 ale viem pano softy sú na inej urovni dakujem.
 
Granko
2010-09-11 11:49:18+02
ja používam len hlavu..svoju...paranormálnu hlavu v skratke panohlavu som ešte neskúšal, lebo neviem, kde sa dá kúpiť :o)
ale tá hlava vlčieho maku vyzerá zaujímavavo a vcelku jednoducho...
 
jerry
2010-09-11 12:03:07+02
Cau ,ja som tiez uvazoval nad vyrobou pano hlavy ,ale kedze nie som doma, kupil som si NN5 z usa.Na nete najdes kopec navodov na vyrobu.Pred 3 tyzdnami som bol doma,mohol som ti ju pozicat na tyzden,ale tu kravu co tam mas by si na nu asi nedal:-)).Nodal point musis nastavit na kazdy objektiv zvlast,este aj pri vysuvnom objektive musis nastavit na kazdy zoom zvlast.Ale ked nefotis pano interiery z blizka ,tak sa tym bodom nemusis velmi zatazovat
 
vlcimak
2010-09-11 14:31:59+02
V minulosti som skusal spajat zabery viacerymi programami s vacsim alebo mensim uspechom, aj som si kvoli tomu vyrobil amaterske zariadenie na nastavenia nodalpointu. Ako som vsak neskor zistil, Photoshop CS5 vacsinou v pohode zvladne spojit aj obrazky fotene z ruky, bez akehokolvek presneho nastavovania, dokonca aj s predmetom v blizkom popredi, trosku sa prejdem archivom a ukazky pripojim...
 
vlcimak
2010-09-11 14:50:31+02
Tak nie je to doslova panorama, ale obrazok spojeny zo siestich samostatnych zaberov, prikladam len styri z nich s predmetom v popredi na ukazku, ako si s tym Photoshop dokaze poradit. Podotykam, ze je to fotene extremne sirokouhlym 17mm objektivom na FF, kde spajanie je ovela komplikovanejsie ako pri zaberoch s dlhsim ohniskom.
 
vlcimak
2010-09-11 14:51:51+02
A toto su styri samostatne zabery...
 
quintes
2010-09-11 14:52:56+02
príspevok od: jerry
Cau ,ja som tiez uvazoval nad vyrobou pano hlavy ,ale kedze nie som doma, kupil som si NN5 z usa.Na nete najdes kopec navodov na vyrobu.Pred 3 tyzdnami som bol doma,mohol som ti ju pozicat na tyzden,ale tu kravu co tam mas by si na nu asi nedal:-)).Nodal point musis nastavit na kazdy objektiv zvlast,este aj pri vysuvnom objektive musis nastavit na kazdy zoom zvlast.Ale ked nefotis pano interiery z blizka ,tak sa tym bodom nemusis velmi zatazovat
no ved to ma zaujima, ako to robia napr profici... zober ze kvalitnu panoramu nafotis na vacsom ohnisku.. teda co sa detailov tyka... jak tam chyti taku kravu velku... zaujala ma tu niekde vo vlakne ta panorama budapesti, 70gpix...
 
quintes
2010-09-11 14:55:32+02
príspevok od: vlcimak
Tak nie je to doslova panorama, ale obrazok spojeny zo siestich samostatnych zaberov, prikladam len styri z nich s predmetom v popredi na ukazku, ako si s tym Photoshop dokaze poradit. Podotykam, ze je to fotene extremne sirokouhlym 17mm objektivom na FF, kde spajanie je ovela komplikovanejsie ako pri zaberoch s dlhsim ohniskom.
to su neni piestany?? a hlavne na sirokych ohniskach je dolezity nodal point nie?? ja pouzivam program hugin, je skvely. no chcem prejst na panoramy ktore budu detailnejsie, cize vyssie ohnisko... tak preto ma zaujima co a ako...
 
vlcimak
2010-09-11 15:02:00+02
príspevok od: quintes
to su neni piestany?? a hlavne na sirokych ohniskach je dolezity nodal point nie?? ja pouzivam program hugin, je skvely. no chcem prejst na panoramy ktore budu detailnejsie, cize vyssie ohnisko... tak preto ma zaujima co a ako...
Nie, nie su to Piestany, bohuzial, aj v Bratislave sa to hemzi takymito zburaniskami priamo v centre...
 
murko
2010-09-11 15:23:33+02
ma tu niekto z vas zaujem o panohlavu? nodal nynja sph-2
 
jerry
2010-09-11 15:28:54+02
príspevok od: quintes
no ved to ma zaujima, ako to robia napr profici... zober ze kvalitnu panoramu nafotis na vacsom ohnisku.. teda co sa detailov tyka... jak tam chyti taku kravu velku... zaujala ma tu niekde vo vlakne ta panorama budapesti, 70gpix...
profici urcite na super pano nepouzivaju NN5,ktora je urcena tak max .pre 70-200 objektiv.Niekde na nete som videl,ze pouzivaju elektronicky riadene masinky,za ine prachy a inou hmotnostou
 
jerry
2010-09-11 15:40:47+02
http://news.cnet.com/8301-30685_3-20000524-264.html GigaPan panorama robot
 
mago
2010-09-11 15:51:31+02
príspevok od: quintes
nejaké tie panorámy som skúšal, máš pravdu, sú na to softy, ale, zbytočne by sa nevyrábaly pano hlavy :-)
pokial chces fotit niekolko (hmm ako to nazvat) ´riadkove´ panoramy, tak by som naozaj zvazoval nejaku profi sustavu, ale pre jednoduche panoramy (predovsetkym na sirokom konci kde to vies napasovat od oka a velmi to netrasie) stacia ruky, kmen, stol, kamen, idealne stativ... teda osobne mam taky pocit. Iste, profesionalnu kvalitu nedosiahnes. Teda aspon vacsina mojich panoram v galerke je fotena ´z ruky´. Tot moj nazor. Viem, ze profikom sa to pacit nebude...
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2010-09-11 15:57:23+02
na hory nikdy žiadne takéto veci nenosím, len z ruky sa snažím cvakať, samozrejme vo vodorovnej línii ale miesto statívu musím byť stabilizovaný ja..:)), ruky ako primontované a krútim sa dookola len v trupe a tak cvakám, problém ale mám ak chcem takto nacvakať 360stupňovú pano...hm tá chrbtica sa už tak netočí ako voľakedy...:)))))
 
mago
2010-09-11 15:59:17+02
príspevok od: quintes
no ved to ma zaujima, ako to robia napr profici... zober ze kvalitnu panoramu nafotis na vacsom ohnisku.. teda co sa detailov tyka... jak tam chyti taku kravu velku... zaujala ma tu niekde vo vlakne ta panorama budapesti, 70gpix...
na take giga panoramy sa pouzivaju elektronicky riadene masinky, presne ako hovoris. Mohol si to vidiet aj na videu k tej budapestianskej panorame.
http://www.gigapansystems.com/
Je to preto, ze sa fotia na dlhom ohnisku a vdaka masinke je to presnejsie a o poznanie rychlejsie a pohodlnejsie. No mam pocit, ze je to pomerne draha vec. Inak na tej stranke, co som tu hodil sa to da kupit.
 
mago
2010-09-11 16:02:19+02
Inak keby ti slo o nastavenie nodal pointu pre viacero objektivov, tak sa to da riesit nejakymi znackami. Ked sme fotili astrofoto, tak sme si dokonca znacili na ostreni kde presne je to vhodne miesto, samozrejme sa to potom doladilo, ale u panoramy to nevyzaduje taku presnost.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()