Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Čo kúpiť pri fotení v pohybe?

Slavka
Slavka 2008-06-17 20:03:20+02
Ahojte,rozmýšľam nad kúpou EOS 450D plus set 18-55. Budem to využívať najmä na fotenie v športových halách pri zápasoch basketbal a volejbal. Myslíte,že mi bude postačovať tento objektív na fotenie v pohybe, ako aj pri nedostatočnom, resp. umelom osvetlení haly? NIe som žiadny ani len poloprofesionál, ale už mi jednoducho nepostačuje doterajší Panasonic, s ktorým som prešla hory-doly. Ďakujem za radu.
 
tankista95
2013-07-21 22:29:22+02
tak ak fotis proti slnku tak byva problem ostrit na ostatne okolo, mn sa v takychto chvilach osvedcil stredny bod, one shot ostrenie by som zvoli a potom prekomponujes, a cvakas, ak mas clonu 1,4 pri takomto foteni sa skus nehybat velmi asi stativ, a nech sa ani modelka velmi nehybe
 
LIRA
2013-07-21 23:24:28+02
príspevok od: upir13
manualne si vyberes bod na ktory ostris Pokial mas zovelene ostrenie na servo, tak je mu jedno co ty chces ale drzi ostry ten bod
Cize pokial ti dopredu vyleti ruka ale list a podobne tak fotak preostri Cize jednoduchsie budes mat nastavit to na OneShot a trosicku priclonit pripadne daj sem fotku ktoru sa snazis dosiahnut
Uplne najlahsi priklad je dieta na hojdacke. One shot nemam nastaveny mam vzdy seriove snimanie to je zle? Takze dieta kym sa hojda a ja mu ostrim na oci tak nemam sancu vyfotit ostre dieta v pohybe... Resp jento nahoda 1 z 20 cvakov a to tak robit nechcem
 
total empty
2013-07-22 01:04:14+02
príspevok od: LIRA
Uplne najlahsi priklad je dieta na hojdacke. One shot nemam nastaveny mam vzdy seriove snimanie to je zle? Takze dieta kym sa hojda a ja mu ostrim na oci tak nemam sancu vyfotit ostre dieta v pohybe... Resp jento nahoda 1 z 20 cvakov a to tak robit nechcem
Je problém nastaviť si čas trebars 1/2000 sec, a AF zaostrovanie,cvakneš dopoly a bod ti sleduje pohyb,potom len docvakneš. Ja pri rýchlych pohyboch používam aj viac bodové zaostrovanie a rýchle časy,cvakom dopoly a sledujem kde mi ostý a cvak Manuálne to nestíham a pritom na auto prehodím zaostrenie 2 až trikrát za sekundu.
A sériové snímania,má to svoje výhody aj nevýhody, hlavne keď nacvakaš určitý počet obrázkov a potom je foťak vyradený na nejaký čas,lebo si potrebuje uložiť data.
A fotiť rýchle pohyby a ostriť na manual, to nestíhaš.Ani ja nestíham.
Ešte by stálo za pokus hojdať foťak v jednej línií z dieťaťom a tak cvaknúť-z boku.
Zase hľadáčik asi nepomôže,lepšie je to sledovať na výklopnom otočnom displaji
Takže zváš svoje možnosti a možnosti foťaka a objektívu, či je to pravé na fotenie rýchleho pohybu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-22 09:21:40+02
príspevok od: LIRA
Uplne najlahsi priklad je dieta na hojdacke. One shot nemam nastaveny mam vzdy seriove snimanie to je zle? Takze dieta kym sa hojda a ja mu ostrim na oci tak nemam sancu vyfotit ostre dieta v pohybe... Resp jento nahoda 1 z 20 cvakov a to tak robit nechcem
Ty si mylis seriove zabery so sposobom zaostrovania. Pri foteni pohybu sa pouziva kombinacia ssriovych zaberov s All Servo kontinualnym zaostrovanim. Nie vzdy. SU aj ine techniky, ako predostrenie alebo pocaknie si na spravny okamih. Tak ci onak, vyzaduje to prax. Treba trenovat. Tazko sa to vo fore naucis. Najlepsie, ak by ti to ukazal skuseny fotograf.
 
LIRA
2013-07-22 11:16:43+02
príspevok od: total empty
Je problém nastaviť si čas trebars 1/2000 sec, a AF zaostrovanie,cvakneš dopoly a bod ti sleduje pohyb,potom len docvakneš. Ja pri rýchlych pohyboch používam aj viac bodové zaostrovanie a rýchle časy,cvakom dopoly a sledujem kde mi ostý a cvak Manuálne to nestíham a pritom na auto prehodím zaostrenie 2 až trikrát za sekundu.
A sériové snímania,má to svoje výhody aj nevýhody, hlavne keď nacvakaš určitý počet obrázkov a potom je foťak vyradený na nejaký čas,lebo si potrebuje uložiť data.
A fotiť rýchle pohyby a ostriť na manual, to nestíhaš.Ani ja nestíham.
Ešte by stálo za pokus hojdať foťak v jednej línií z dieťaťom a tak cvaknúť-z boku.
Zase hľadáčik asi nepomôže,lepšie je to sledovať na výklopnom otočnom displaji
Takže zváš svoje možnosti a možnosti foťaka a objektívu, či je to pravé na fotenie rýchleho pohybu.
Dakujeeeem za podrobne info, budem pilno trenovat
 
LIRA
2013-07-22 11:17:03+02
príspevok od: Karol Srnec
Ty si mylis seriove zabery so sposobom zaostrovania. Pri foteni pohybu sa pouziva kombinacia ssriovych zaberov s All Servo kontinualnym zaostrovanim. Nie vzdy. SU aj ine techniky, ako predostrenie alebo pocaknie si na spravny okamih. Tak ci onak, vyzaduje to prax. Treba trenovat. Tazko sa to vo fore naucis. Najlepsie, ak by ti to ukazal skuseny fotograf.
dakujem za vysvetlenie
 
upir13
- moderator
2013-07-22 12:20:46+02
príspevok od: LIRA
Uplne najlahsi priklad je dieta na hojdacke. One shot nemam nastaveny mam vzdy seriove snimanie to je zle? Takze dieta kym sa hojda a ja mu ostrim na oci tak nemam sancu vyfotit ostre dieta v pohybe... Resp jento nahoda 1 z 20 cvakov a to tak robit nechcem
Rozhodne nepouzivat liveview ako pise djgorgo, prijdes uplne maximalne o rychlost ostrenia, kedze vtedy sa pouziva uplne iny ostriaci algoritmus
Ako pise karol najjednoduchsie je pockat si na spravny okamih Hojdacka ide v ± pravidelnych intervaloch, takze potrebujes 3-4 prehupy aby si zistila ako sa pohyb premietne tebe do hladacika

Par krat som to fotil a co mozem odporucit:
- odsleduj si moment kedy je dieta najfotogenickejsie, u mna to bolo ked bolo v mrtvom bode = v bode najdalej odomna
- daj si stredovy ostriaci kebyze diete nahodou roztiahne ruky a podobne nech to mas, zvysok orezes
- ostrenie na servo a sleduj tvar dietata a v danom bode rychle dva zabery
- nastav si na fotaku, ze pri serve je priorita ostrosti pred rychlostou uzavierky
- vyzaduje to to prax

Ako pisal karol, vyskusaj alebo odkukaj od fotografa Pokial som spravne pochopil tak mas 50/1.4, ktora ma USM motor, takze objektiv mas rychly a zvysok je uz na tebe
 
LIRA
2013-07-22 13:46:36+02
príspevok od: upir13
Rozhodne nepouzivat liveview ako pise djgorgo, prijdes uplne maximalne o rychlost ostrenia, kedze vtedy sa pouziva uplne iny ostriaci algoritmus
Ako pise karol najjednoduchsie je pockat si na spravny okamih Hojdacka ide v ± pravidelnych intervaloch, takze potrebujes 3-4 prehupy aby si zistila ako sa pohyb premietne tebe do hladacika

Par krat som to fotil a co mozem odporucit:
- odsleduj si moment kedy je dieta najfotogenickejsie, u mna to bolo ked bolo v mrtvom bode = v bode najdalej odomna
- daj si stredovy ostriaci kebyze diete nahodou roztiahne ruky a podobne nech to mas, zvysok orezes
- ostrenie na servo a sleduj tvar dietata a v danom bode rychle dva zabery
- nastav si na fotaku, ze pri serve je priorita ostrosti pred rychlostou uzavierky
- vyzaduje to to prax

Ako pisal karol, vyskusaj alebo odkukaj od fotografa Pokial som spravne pochopil tak mas 50/1.4, ktora ma USM motor, takze objektiv mas rychly a zvysok je uz na tebe
Vdaka mooooc ze ste tu taky ochotny idem este kuk manual ako sa to presne nastavuje...mam na zakrade 4 pohybujuce sa objekty 3x dieta 1x pes tak idem na to
 
LukiK
2013-07-22 14:42:27+02
este aby som ta trochu domotal... zalezi aky pohyb chces naznacit.
Mozeto totiz vyzerat takto: http://photo.vivo.sk/jpeg/1676/111315/_n/acde178/na-hompacce
alebo takto: http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/109921/109921,1224697447,1/stock-photo-little-girl-on-a-swing-with-motion-blure-19339381.jpg

ale to uz chce nejaky cvik
Vela zdaru. Potom pridaj foto na ukazku.
 
LIRA
2013-07-22 15:03:59+02
príspevok od: LukiK
este aby som ta trochu domotal... zalezi aky pohyb chces naznacit.
Mozeto totiz vyzerat takto: http://photo.vivo.sk/jpeg/1676/111315/_n/acde178/na-hompacce
alebo takto: http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/109921/109921,1224697447,1/stock-photo-little-girl-on-a-swing-with-motion-blure-19339381.jpg

ale to uz chce nejaky cvik
Vela zdaru. Potom pridaj foto na ukazku.
Ten druhy link nejde otvorita ten orvy je uuupla pecka. Take nieco si predstavujem
 
LukiK
2013-07-22 15:19:25+02
príspevok od: LIRA
Ten druhy link nejde otvorita ten orvy je uuupla pecka. Take nieco si predstavujem
http://www.specialeffectphoto.com/wp-content/uploads/2013/06/swing-girl.jpg
alebo si daj do googla swing motion blur
 
total empty
2013-07-22 17:24:09+02
príspevok od: LIRA
Ten druhy link nejde otvorita ten orvy je uuupla pecka. Take nieco si predstavujem
Dneska ti narastie z toho hlava.
 
LIRA
2013-07-22 20:01:17+02
príspevok od: total empty
Dneska ti narastie z toho hlava.
vobec nevadi, aspon ze narastie, inym sa zmensuje xixi
 
upir13
- moderator
2013-07-22 20:55:30+02
príspevok od: LIRA
Ten druhy link nejde otvorita ten orvy je uuupla pecka. Take nieco si predstavujem
ja som myslel ze chces diete brat na priamo zpredu
v zasade postup mozes opakovat akurat si beres opacny mrtvy bod cize servo, sledovat a s danom momente to zmrazit pouzit casu okolo 1/1000 a kratsie (1/2000 atd
 
tankista95
2013-07-22 21:16:19+02
príspevok od: Karol Srnec
Ty si mylis seriove zabery so sposobom zaostrovania. Pri foteni pohybu sa pouziva kombinacia ssriovych zaberov s All Servo kontinualnym zaostrovanim. Nie vzdy. SU aj ine techniky, ako predostrenie alebo pocaknie si na spravny okamih. Tak ci onak, vyzaduje to prax. Treba trenovat. Tazko sa to vo fore naucis. Najlepsie, ak by ti to ukazal skuseny fotograf.
pripadne na hojdacke je dobre sa postavit z boku, sledovat pohyby hojdacky dat dlhsi cas a niekto kto oslovi dieta a to sa obzrie za tebou, a mas nadherny paning, pripadne sa posadi na vedlajsiu hojdacku, a hojdat sa rovnako
 
archMaros
2014-07-13 17:29:03+02
príspevok od: LukiK
este aby som ta trochu domotal... zalezi aky pohyb chces naznacit.
Mozeto totiz vyzerat takto: http://photo.vivo.sk/jpeg/1676/111315/_n/acde178/na-hompacce
alebo takto: http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/109921/109921,1224697447,1/stock-photo-little-girl-on-a-swing-with-motion-blure-19339381.jpg

ale to uz chce nejaky cvik
Vela zdaru. Potom pridaj foto na ukazku.
Ta prva fotka je naozaj super, chcem si takto nafotit aj svoje deti v roznych situáciách /nie len na hojdacke/. Chcem si niečo na to kúpiť. Mám v pláne Canon EOS 70d so setovym 18-135 /odrádzajú ma však debaty a zlom ostrení tohto modelu/. Dnes si deti fotim ixusom 310 hs, ale často sa mi stáva, že kým ten kompaktík zareaguje /zaostrí/ deti už sú niekde úplne inde. Na tej fotke sa mi páči tá ostrosť. Je na takéto fotenie naozaj treba zrkadlovku, alebo to vie aj nejaký kompakt.
 
LukiK
2014-07-14 08:26:53+02
Neviem ako su na tom dnesne kompakty (teda ak nehovorime o CSC). Ja fotim roky uz iba so zrkadlovkou. Samotna rychlost ostrenia nie je ani tak o fotaku ako o objektive a jeho schopnosti rychlo preostrovat ak fotis nieco co sa hybe. Ale ani samotna zrkadlovka a rychly objektiv nie su zarukou doreho vysledku. Toto chce skutocne aj trochu cviku.
Ten objektiv 18-135 nie je ziaden zazrak. Je to taky zakladny objektiv, ktory asi rychlo vymenis za nieco lepsie.
 
ujosajner
2014-07-14 09:30:28+02
ked uz sa bavime o hojdackach, tak pridam aj ja jednu svoju pre inspiraciu. fotil som hojdacku zboku, hojdali sa tam dve deti naraz - moj syn tomino s kamaratom. tominovi som povedal, aby nehybne sedel a jeho kamarat sa dalej hojdal. fotil som to z ruky s casom 1/6, iso 100 a f5. z ruky to ostrejsie udrzat neslo, takze trosku tomu ostrost chyba, ale vysla z toho celkom zaujimava fotka.
 
archMaros
2014-07-14 17:36:40+02
príspevok od: LukiK
Neviem ako su na tom dnesne kompakty (teda ak nehovorime o CSC). Ja fotim roky uz iba so zrkadlovkou. Samotna rychlost ostrenia nie je ani tak o fotaku ako o objektive a jeho schopnosti rychlo preostrovat ak fotis nieco co sa hybe. Ale ani samotna zrkadlovka a rychly objektiv nie su zarukou doreho vysledku. Toto chce skutocne aj trochu cviku.
Ten objektiv 18-135 nie je ziaden zazrak. Je to taky zakladny objektiv, ktory asi rychlo vymenis za nieco lepsie.
S tým cvikom mi je to úplne jasné. No najprv si musím kúpiť niečo schopné aby som potom nenadával. Obrazová kvalita sa mi páči u Canonu 6D, ale nechcem vyčerpať rodinný rozpočet . Ten 70D zobrať teda radšej len telo a kúpiť si nejake L-kove objektívy ? Určite potrebujem pre 70D min. rozsah 14-64 a to už znamená 2 objektívy. A som zase na dvoch litroch Tie CSC si práve teraz študujem /sú zrejme mechanicky jednoduchšie - čo im môže dávať lepšiu rýchlosť/. Je mi jasné, že treba kúpiť a fotiť, no keď si raz vyberiem nejaký systém tak tam budem musieť ostať.
 
blahoslav J B Art
2014-07-15 00:00:20+02
príspevok od: archMaros
Ta prva fotka je naozaj super, chcem si takto nafotit aj svoje deti v roznych situáciách /nie len na hojdacke/. Chcem si niečo na to kúpiť. Mám v pláne Canon EOS 70d so setovym 18-135 /odrádzajú ma však debaty a zlom ostrení tohto modelu/. Dnes si deti fotim ixusom 310 hs, ale často sa mi stáva, že kým ten kompaktík zareaguje /zaostrí/ deti už sú niekde úplne inde. Na tej fotke sa mi páči tá ostrosť. Je na takéto fotenie naozaj treba zrkadlovku, alebo to vie aj nejaký kompakt.
taka fotka ako na hojdacke sa da aj s tvojim Ixusom, len treba namacknutim spuste dopredu zaostrit a pri dalsom kmite domacknut, treba sa s tym pohrat a odhadnut spravny okamih pred dosiahnutim maxima kvoli oneskoreniu spuste ... a potom pripadne rozostrit pozadie ako tu popisuje kolega
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1683/ako-z-cvaku-na-solidnu-fotku/
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()