Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

FF objektiv na APS-C aparate

boby
2008-06-30 15:48:38+02
ako je to s objektivom pre FullFrame na APS-C aparate ? mam Samsung GX10 a hladam si nahradu za setovy objektiv. Uvazoval som nad Sigmou 18-200 alebo 28-300, jeden je oznaceny DC http://www.sigma-photo.co.jp/english/lens/digital/18_200_35_63_os.htm a druhy DG http://www.sigma-photo.co.jp/english/lens/standard/28_300_35_63.htm rozumiem tomu spravne ze ten DG je FF ? a kedze sa udava pri prepoctoch ze 18 je cca 28mm a 200 je cca 300 mm takze vlastne su tie objektivy relativne rovnake ? v pripade ze dam DC na APS-CC a ten DG na FF telo tak vlastne obraz co odfotim na 18 je porovnatelny s tym druhym objektivom a fotakom FF na 28 ? Ako budu vyzerat fotky v pripade ze dam na APS-C ten objektiv DG 28-300 ? Predpokladam ze ked je objektiv vacsi ako snimac tak obmedzim vyskyt tmavych rohov pripadne rozostreni na kraji objektivu. Ale co s tym ohniskom ? A ako sa v tomto pripade prejavi svetelnost ?
 
2008-06-30 18:46:37+02
Neviem nemam samsung ale canonove full frame idu aj na APS-C zrkadlovky co neznamena ze to plati aj pri samsungu , co sa tyce ohnisiek tak ta sigma 18-200
na full frame bude mat take iste ohnisko ako na APS-C zmena bude len na APS-C takz.crop factor u Canonu je to krat 1.6 . Cize ked nasadis tento objektyv na APS-C mas orezanu fotografiu 18-200 krat 1.6 (u canonu) pri nezmenenom ohnisku.Takze ti neostava nic ine len na APS-C nasadit sigmu 18-200 deleno 1.6 (crop factor)co bude objektyv o 10-125 mm co bude rovnake ako objektyv 18-200 na Full frame pravdaze ohniskova vzdialenost bude,dodam ze ako je to v praxi nemam sajnu , ties dodam ze fotografii sa venujem len treti mesiac takze to co som tu napisal mozno nebude spravne.Kazdopadne aspon ja to tak chapem.
 
SHoDaN
2008-06-30 20:09:34+02
pri FF je hodnota 18-200 naozaj hodnotou 18-200, pri APS-C je naozaj ´urcity´ crop faktor, takze to musis nasobit... napr. Tamron AF 18-250mm je 28-388mm po prepocte na kinofilm alebo FF
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-30 23:33:34+02
V pripdae zrkadloviek Canon, Nikon, Sony, Pentax a Samsung, ktore maju snimac APS.-C je mozne pouzit objektivy pre FullFrame alebo povodne vyvinute pre kinofilm, s tym, ze mensi snimac zobrazi len vyrez z policka, ktore dokazu taketo objektivy vykreslit. Ten vyrez je podobny akoby si pouzil telekonvertor s prislusnym crop faktorom (1,5 az 1,6x). Aby nevznikol v oznacovani objektivov bordel, oznacuju sa ich skutocnou ohniskovou dlzkou (jedno ci su skonstruovane pre FF alebo APS-C)a uzivatel si ich ohnisko nasobi prislusnym crop faktorom. Je to prave preto, ze niektore objektivy je mozne pouzit an zrkadlovkach s rozne velkym snimacom. echnologia fungovania snimacov a ich mensi rozmer si vynutili konstrukciu novych objektivov, z ktorych niektore su urcene len pre snimace APS-C (nedokazu vykresli cele policko FF snimaca/filmu). Tieto objektivy vyrobcovia oznacia, atk aby bolo jasne, ze nie su pouzitelene pre FF. Toto oznacenie je rozne (DX, DG, DT, EF-S...) Niektore objektivy su optimalizovane pre pouzitie na dig. zrkadlovke specialnou antireflexnou upravou posledneho optickeho clena, kvoli eliminacii odrazu svetla od snimaca, niektori vyrobcovia ich potom oznacia dalsou skratkou (napr. Sigma DC, Tamron Di).
Kedze objektivy vyrobene pre filmove zrkadlovky sa niekedy na digitale kvalitativne neosvedcili, museli ich vyrobcovia inovovat (hlavne sirokouhle a zakladne profi zoomy pre FF zrkadlovky). Crop faktor zmenil sirokouhle objektivy na zakladne a preto bolo nutne vyvinut nove objektivy, ktore by rozsahom zodpovedali na APS-C snimacoch oblubenym kinofilmovym objektivom.
Priklad: univerzalny zakladny zoom 28-80 ktory bol kitovany so zakladnymi kinofiolmovymi zrkadlovkami ma svoju obdobu v objektive 18-55 na APS-C zrkadlovke (18-55 x 1,6 = 28-80).
Hlavnym sucasnym problemom, ktory musia vyrobcovia doriesit je absencia sirokouhlych a zakladnych pevnych objektivov pre APS-C zrkadlovky.
 
boby
2008-07-01 09:21:01+02
Dakujem za vysvetlenie, zabudol som napisat ze som zaciatocnik ale podla otazky to je asi zrejme :-)
Takze z hladiska ohniskovej vzdialenosti je to jasne - co je napisane na objektive - tak daleko ohnisko naozaj bude, nezavisle na tom ci je objektiv pre FF alebo pre APS-C. (nebol som si isty ci je pri FF a APS-C chip rovnako daleko od zavitu objektivu ale podla vsetkeho musi byt inac by sa v tom nikto nevyznal :-)
a este ta clona - ma FF objektiv vacsi priemer ako objektiv pre APS-C ? tym padom by sa malo na chip dostat viac svetla nie ?
kedze 28-300 ma 3.5-6.3 tak pri ohnisku 200 bude mat tak cca 5.6 ?
a ta 18-200 ma 3.5-6.3 takze ma na 200vke clonu 6.3 s tym uz nepohnem.
teda z hladiska svetelnosti je lepsie dat aj na APS-C ten objektiv FF (teda v pripade ze mi bude vyhovovat ked ma ohnisko az od 28 vyssie)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-07-01 10:00:45+02
Svetelnost sa nemeni, ta je dana priemerom predneho optickeho clena a skutocnej ohniskovej dlzky a tie sa nemenia. Nema to nic spolocne s velkostou snimacieho prvku.
 
boby
2008-07-01 10:26:22+02
no myslel som ze ked ma ten objektiv pre FF vacsi celkovy priemer 74mm voci 70mm toho druheho, tak ma aj opticke cleny s vacsim priemerom, na strankach predajcov ani vyrobcu som take info ale nenasiel
 
2008-07-01 11:53:20+02
príspevok od: boby
no myslel som ze ked ma ten objektiv pre FF vacsi celkovy priemer 74mm voci 70mm toho druheho, tak ma aj opticke cleny s vacsim priemerom, na strankach predajcov ani vyrobcu som take info ale nenasiel
pozri si ake je clonove cislo proste taka je clona s tym nic nespravis
 
Roman Ď
2016-03-05 19:22:39+01
Dobrý deň už by som chcel kúpiť fakt kvalitný objektív a rozhodol som sa pre Canon EF 24-105mm f/4L IS USM ktorý chcem na Canon 600d . Je to možné pri takomto kvalitnom L objektíve. Potrebujem aby to bol univerzálny a zároveň opticky kvalitný objektív . počul som že pohlcuje všetky chyby. Ďakujem za každú radu
 
Roman Point
2016-03-05 19:37:23+01
Mohol by ti pohltiť aj účet na ephote za tie debilne otázky čo tu od registrácie dávaš. Vadí to iba mne takže si ma nevšímaj a kľudne pokračuj
 
Roman Ď
2016-03-05 19:45:45+01
Ale ja som študent nemám na 1000 objektívov peniaze a potrebujem to na štúdium fotky... preto toľko otázok. Ešte pred mesiacom som nevedel vôbec o foto technike a už som sa naučil vďaka recenziám ktoré sú tu fakt už chcem niečo kúpiť a zdá sa my to ako vhodná kúpa.
 
nudike
2016-03-05 20:46:00+01
Ak chces sklo za skoro 1000 ci bazar. 500 e mal by si vediet preco ho chces. Co si myslis ze ti nevyhovuje natom co mas teraz a co by si chcel zmenit ? Potom sa budes vediet lepsie rozhodnut. Inac je to vyborne sklo s dobrym rozsahon na ff. Na crop je troska dlhe na sirokom konci takze niekedy mozes narazit na malo priestoru ale tych 105 na dlhsom konci je naopak prijemnych. Ostrost dobra, rychlost ostrenia super. Proste L.
 
zvonec
2016-03-05 21:29:28+01
príspevok od: Roman Ď
Dobrý deň už by som chcel kúpiť fakt kvalitný objektív a rozhodol som sa pre Canon EF 24-105mm f/4L IS USM ktorý chcem na Canon 600d . Je to možné pri takomto kvalitnom L objektíve. Potrebujem aby to bol univerzálny a zároveň opticky kvalitný objektív . počul som že pohlcuje všetky chyby. Ďakujem za každú radu
To co si napisal je nezmysel, neexistuje univerazlny a opticky kvalitny objektiv. Chciet si kupovat na 600D 24-105 F4L je absolutny nezmysel. To je objektiv co sa kupuje na FF a nie na crop a uz urcite niekto, kto chce sa venovat studiu fotografie atd...
Nepises, aky objektiv mas uz na 600D, resp. to je aj tak uplne jedno. Pokial si naozaj student a mas v plane sa venovat fotografiii a cibrit fotgraficke citenie tak tu su ideal objektivy:

Tak Objektiv cislo 1:
https://www.alza.sk/canon-ef-s-24mm-f2-8-stm-d2191938.htm 160 EUR

A objektiv cislo 2:
https://www.alza.sk/canon-ef-50mm-f1-8-stm-d2642554.htm?o=2 120 EUR

Samorejme tie objektivy su aj dostupne v inych obchodoch (alza prisla prva na ranu....)

S tymito dvoma objektivmi mas pokryte 90% situacii a nemusis riesit vzdusne zamky o pohlcovani blbej karmy.... Na studium fotografie su idealne a nepodporuju lenivost ako zoom objektivy....
 
Roman Ď
2016-03-06 00:30:11+01
A tak ja si myslím že by sa my zišla stabilizácia pri fotení celých figúr musím fotiť rýchlo a efektívne z ruky a občas priblížiť, 24-105 F4Lčo by my to nerobilo dobre foto viem že x1,6 je ohnisková v.
 
zvonec
2016-03-06 00:57:25+01
Roman tu je recenzia na ten 24mm EF-S
http://www.photozone.de/canon-eos/889-canon_24_28stm

Je to objektiv uplne luxusny a ovela ta viacej nauci ako 24 105.

Od IS na tom L necakaj zase zazraky. Realne ti to ma sancu spravit 1-2 EV, cize realne sa dostavas na svetlost F2.8....

Zajdi si na flickr tam mas ukazky jednotlivych objektivov.

Napriklad https://flic.kr/p/rhthts zaber urobeny lacnym objektivom a eos 100D.

Mas vidinu 24-105, treba si ju splnit....
http://foto.bazos.sk/inzerat/58704381/Canon-EF-24-105mm-f40-L-IS-USM.php
http://foto.bazos.sk/inzerat/58518579/Canon-EF-24-105mm-f4L-IS-USM.php

Nevidim dalej zmysel rozvijat tuto debatu a Point mal tusim pravdu....
 
Roman Point
2016-03-06 07:35:17+01
príspevok od: zvonec
Roman tu je recenzia na ten 24mm EF-S
http://www.photozone.de/canon-eos/889-canon_24_28stm

Je to objektiv uplne luxusny a ovela ta viacej nauci ako 24 105.

Od IS na tom L necakaj zase zazraky. Realne ti to ma sancu spravit 1-2 EV, cize realne sa dostavas na svetlost F2.8....

Zajdi si na flickr tam mas ukazky jednotlivych objektivov.

Napriklad https://flic.kr/p/rhthts zaber urobeny lacnym objektivom a eos 100D.

Mas vidinu 24-105, treba si ju splnit....
http://foto.bazos.sk/inzerat/58704381/Canon-EF-24-105mm-f40-L-IS-USM.php
http://foto.bazos.sk/inzerat/58518579/Canon-EF-24-105mm-f4L-IS-USM.php

Nevidim dalej zmysel rozvijat tuto debatu a Point mal tusim pravdu....
Sledujem jeho príspevky nechtiac ( vždy mi padne do oka nejaká fakt debilna a nemôžem za to ) už dlhšie.. Preto reagujem ako reagujem. Ja som ochotný pomôcť a rád sa vždy podelim o info praktické/teoretické čo mám.. Ale toto je už veľa.. Minimálne 6-7 otázka, príspevok, komentár ktorá je úplne mimo aj pre človeka ktorý nikdy nevidel na živo fotoaparát nie to ešte ze studuje fotografiu.. Ak máš čas tak si vyhladaj nejak ( možno cez jeho profil ) jeho komentáre a príspevky tu na fóre.. To jak pekár keby chcel dosiahnuť nejakú fúziu na reaktore častic..
 
blahoslav J B Art
2016-03-06 08:59:39+01
príspevok od: Roman Point
Sledujem jeho príspevky nechtiac ( vždy mi padne do oka nejaká fakt debilna a nemôžem za to ) už dlhšie.. Preto reagujem ako reagujem. Ja som ochotný pomôcť a rád sa vždy podelim o info praktické/teoretické čo mám.. Ale toto je už veľa.. Minimálne 6-7 otázka, príspevok, komentár ktorá je úplne mimo aj pre človeka ktorý nikdy nevidel na živo fotoaparát nie to ešte ze studuje fotografiu.. Ak máš čas tak si vyhladaj nejak ( možno cez jeho profil ) jeho komentáre a príspevky tu na fóre.. To jak pekár keby chcel dosiahnuť nejakú fúziu na reaktore častic..
keby si mu hned v 1.komente odobril ten canon 24-105, mohol byt na cas klud
 
Roman Point
2016-03-06 10:35:35+01
príspevok od: blahoslav J B Art
keby si mu hned v 1.komente odobril ten canon 24-105, mohol byt na cas klud
Ono sa to až neskôr ukázalo. Prvý môj koment na jeho prvý príspevok/otázku som dávno oľutoval
 
Neschopko
2016-03-06 11:08:41+01
príspevok od: Roman Point
Sledujem jeho príspevky nechtiac ( vždy mi padne do oka nejaká fakt debilna a nemôžem za to ) už dlhšie.. Preto reagujem ako reagujem. Ja som ochotný pomôcť a rád sa vždy podelim o info praktické/teoretické čo mám.. Ale toto je už veľa.. Minimálne 6-7 otázka, príspevok, komentár ktorá je úplne mimo aj pre človeka ktorý nikdy nevidel na živo fotoaparát nie to ešte ze studuje fotografiu.. Ak máš čas tak si vyhladaj nejak ( možno cez jeho profil ) jeho komentáre a príspevky tu na fóre.. To jak pekár keby chcel dosiahnuť nejakú fúziu na reaktore častic..
Nie je to ten, čo pred časom potreboval nejaké sklo na fotenie aktov v prírode? Aj ten stále písal o figúrach. Inak pri tých otázkach niekedy skutočne uvažujem, či si niekto narobí srandu a len ten humor proste nechápem ....
 
Neschopko
2016-03-06 12:04:54+01
príspevok od: Roman Ď
Dobrý deň už by som chcel kúpiť fakt kvalitný objektív a rozhodol som sa pre Canon EF 24-105mm f/4L IS USM ktorý chcem na Canon 600d . Je to možné pri takomto kvalitnom L objektíve. Potrebujem aby to bol univerzálny a zároveň opticky kvalitný objektív . počul som že pohlcuje všetky chyby. Ďakujem za každú radu
Žiadne sklo nepohlcuje chyby ... hlavne, ak sú chyby v obsluhovateľovi foťáku. Nehnevaj sa na mňa, no vieš vôbec, čo ty vôbec chceš? Prebehol som si tvoje staršie príspevky a pýtaš sa na sklá v takom ohniskovom rozsahu, že pochybujem, že máš aspoň minimálnu predstavu o tom, čo chceš. Zároveň si písal, že 5 rokov fotíš so seťákom a pýtaš sa tu na úplné základy, o bokehu a pod. Na druhý deň si už hľadal sklo na fotenie aktov v prírode ... fakt si tu z ľudí robíš srandu?
Prestaň riešiť techniku a radšej si prečítaj nejakú literatúru ... a foť ... a ak s fotkami nie si spokojný, tak nie, nie je to chyba techniky, chyba bude v tom, čo drží ten foťák.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()