Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Skúsenosť s fotolabmi - poslať radšej neupravenú fotku, alebo upravenú?

2008-08-18 21:35:13+02
Ahojte, chcem pre kamošku dať vytlačiť väčší formát, cez nejaký lab. Zaujíma ma čo je lepšie - trápiť sa doma s úpravou fotky (myslím tým odtiene, jas, kontrast atď), alebo im poslať radšej ropiamo len orezaný súbor a farebnosť a tieto veci nech urobia oni? Aké s tým máte skúsenosti? Napadlo ma, dať si vytlačiť najprv malú fotku, skontrolovať farbenosť a tak a potom zväčšeninu, ale čo keď zväčšenina bude úplne iná ako malá?
 
PeterMarek
2008-08-20 08:59:53+02
Zaujímavé. Svojim spôsobom podnetné. Môj komentár k tomu:

1, Uf! Tak PROFI alebo LACNÝ??? Mám pocit, že sú to veci, ktoré sú vo vzájomnom konflikte.

2, Súhlas

3, Nemému decku ani vlastná mater nerozumie :-) S fotografmi to býva ešte horšie.

4, S tvrdením ´len dobré´ súhlasím. Ale závisí to aj od toho čo tam ľudia donesú. Čo sa týka ČB fotky. Tá sa bude v labe vždy IBA PODOBAŤ na analog. Je to nerealizovateľné. Ak sa na papier svieti v RGB, ten papier je farebný a ide cez farebnú chémiu - tak sa NEDÁ dosiahnuť výsledok ako klasickým procesom. Dá sa to iba napodobniť. Kvalita napodobeniny dosť dobre vypovedá o kvalite spracovania, lebo pri ČB fotke sa prejavia všetky zanedbané činnosti v labe.

5, NEREALIZOVATEĽNÉ. Pretože VŠETKY chemické minilaby v konečnom dôsledku pracujú v sRGB. Takže priradený akýkoľvek profil, ak je iný ako sRGB musia previesť.

6, :-) To je zase v rozpore s tým ´musí byť lacný´

7, Súhlas

Realizáciu vo všetkých bodoch podľa uvedených predstáv však vidím ako ekonomicky nerealizovateľnú.
 
attik2
2008-08-20 09:07:36+02
Hurá, konečne nie som sám!
 
quintes
2008-08-20 09:41:18+02
attik: hurá, konečne niečo. Založ tému labák snov. Neviem, ako mám chápať to tvoje zhrnutie, po tej búrlivej debate mám pocit že to myslíš ironicky. Ak nie, hlboko sa ospravedlňujem. A nabudúce aspoň daj odkaz na inú tému na tomto fóre aby som bol v obraze. Ešte raz, mier s tebou.
 
quintes
2008-08-20 09:45:20+02
ešte jedna drobnosť, fotka za 3sk a kávička? Nejak mi to nesedí :-)
 
2008-08-20 14:20:16+02
príspevok od: attik2
Aký to bol formát?
ale naky najvacsi ako dokazu a4 ci vecsiee
 
2008-08-20 14:22:12+02
príspevok od: PeterMarek
V zásade mala pravdu. RAW nie je formát, ktorý by sa mal nosiť do minilabu. To je trochu nepochopenie zmyslu existencie tohoto formátu. RAW necháva veľký priestor na úpravy, ktoré by mal realizovať auto fotografie. Pre lab je ideálna nejaká finálna bitmapa ako TIF, JPG, BMP...
lenze to bol photoshop raw nie camera raw :) a to je trosku rozdiel ci nie? ale ide o ot ze to bolo uz nachysane vsetko len to preisala a dala do stvorca a vytlacila preto lebo sa to volalo test tak to podal enj bolo oka ked to bolo spolostene
 
PeterMarek
2008-08-20 15:24:24+02
príspevok od:
lenze to bol photoshop raw nie camera raw :) a to je trosku rozdiel ci nie? ale ide o ot ze to bolo uz nachysane vsetko len to preisala a dala do stvorca a vytlacila preto lebo sa to volalo test tak to podal enj bolo oka ked to bolo spolostene
Je jedno aký RAW. Minilaby majú worflow nastavený na spracovanie ´štandardných´ otvorených formátov. Niekde majú problém aj s PSD, pretože to všetko sú proprietárne formáty určené pre konkrétnu aplikáciu. Do spracovania sa zadávajú TIFy alebo JPG alebo iné otvorené formáty. Myslím si, že tá dievčina v zásade vykonala v snahe výjsť v ústrety nadprácu. Vo väčšine labov by zákazníkovi rovno povedali, že taký formát nespracovávajú a dovi/dopo. Zadávanie zákazky v RAWe (alebo v inej ´divočine´) je prejavom neprofesionality a nekompetentnosti zadávateľa. Takže si myslím, že celý toto pseudofrfľanie je neopodstatnené.
 
bear
- moderator
2008-08-20 15:51:43+02
svaco: Tiez by si asi brblal, ak by som Ti priniesol XCF z GIMPu, aj PSD je format ktory sa vyvyja a pokial nemas najnovsiu verziu Photoshopu so vsetkymi pluginmi v ktorom bol subor vytvoreny, nemusi byt zobrazeny korektne. Ak by mal mat lab co tlaci fotky kupene vsetky softy a pluginy a mal kazdu fotku v takomto exotickom formate spracovavat clovek rucne, tak by to boli velmi drahe fotky, bol by si ochotny platit 100SK za fotku 10x15?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-20 16:01:20+02
Niektore stroje si aj tak pred spracovanim prevedu fotku do JPG, takze nejaky 16-bit TIFF..... Chachachaaaaaa.....
Tu je vidno buducnost atramentovych a pigmentovych tlaciarni pre dokonalejsiu tlac (este to chvilku potrva), ktore oproti minulosti doznali vyrazne zlepsenie kvality tlace, stalosti, velkosti far. gamutu. Vyvyjaju sa nove naplne aj papiere. Tlacit sa da aj na ine media.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-20 16:03:30+02
Coskoro bude prevadzka minilabov nerentabilna, ostanu termosublimacne kiosky pre tych, co si raz za rok chcu vytlacit 10 fotiek a zvacseniny sa budu robit plotrovanim v specializovanych studiach.
 
PeterMarek
2008-08-20 16:21:32+02
Súhlas! Dokonca by som povedal, že nie niektoré ale VŠETKY v súčasnosti fungujúce ´mokré´ minilaby pracujú v 8bitoch a v sRGB. Nie je to chyba. Je to vlastnosť :-) Takže ak sa zadá do výroby 16bit TIFF tak ho staršie laby vôbec neotvoria (a treba to previesť v nejakom softe). Novšie laby otvoria aj 16 bit ale prevedú si ho počas spracovania do 8bitov. Otázka znie - koľko z tých zákazníkov, ktorý donesú do labu 16bit TIFF ho naozaj v tých 16 bitoch aj videli. Mať nastavené workflow na spracovanie 16 bit obrázkov nie je jednoduché a začína to nákupom dobrého=drahého monitora.
 
PeterMarek
2008-08-20 16:25:07+02
príspevok od: Karol Srnec
Coskoro bude prevadzka minilabov nerentabilna, ostanu termosublimacne kiosky pre tych, co si raz za rok chcu vytlacit 10 fotiek a zvacseniny sa budu robit plotrovanim v specializovanych studiach.
Áno - vývoj ide týmto smerom. Viď posledné PMA v U.S. začiatkom tohoto roku a v podobnom duchu bude veľa vecí asi aj na Photokine. Kodak sa vybral pre spracovanie ´masoviek´ cestou termosublimačiek a Fuji/Noritsu ide cestou inkjetu. Navyše narastá % užívateľov tlačiacich doma. Výhoda nového riešenia od Fuji/Noristu je vo vyššom rozlíšení a aj vo väčšom gamute oproti chemickej ceste
 
2008-08-20 18:48:28+02
heh no tak ani povedali ze pohode to vytlacia a dali to tlacit do druheho labu vies
 
PeterMarek
2008-08-20 21:22:34+02
príspevok od:
heh no tak ani povedali ze pohode to vytlacia a dali to tlacit do druheho labu vies
Čiže ak chceme túto príhodu nejakým pozitívnym spôsobom uzavrieť. Z toho plynie poučenie - RAW do Labu nepatrí. A treba komunikovať aby sa takýmto nedorozumeniam predišlo. Tým, že si túto príhodu pretriasol na fóre a stretlo sa to z odozvou, tak možno tí čo to čítali sa tejto chybe vyhnú. Takže v zásade vznikla nová pridaná hodnota a táto diskusia bola v podstate užitočná.
 
attik2
2008-08-20 21:29:59+02
príspevok od: PeterMarek
Čiže ak chceme túto príhodu nejakým pozitívnym spôsobom uzavrieť. Z toho plynie poučenie - RAW do Labu nepatrí. A treba komunikovať aby sa takýmto nedorozumeniam predišlo. Tým, že si túto príhodu pretriasol na fóre a stretlo sa to z odozvou, tak možno tí čo to čítali sa tejto chybe vyhnú. Takže v zásade vznikla nová pridaná hodnota a táto diskusia bola v podstate užitočná.
Si idealista! Vráť sa sem za 6 týždňov a bude to tu zas, pod iným názvom
 
attik2
2008-08-20 21:53:39+02
príspevok od: PeterMarek
Áno - vývoj ide týmto smerom. Viď posledné PMA v U.S. začiatkom tohoto roku a v podobnom duchu bude veľa vecí asi aj na Photokine. Kodak sa vybral pre spracovanie ´masoviek´ cestou termosublimačiek a Fuji/Noritsu ide cestou inkjetu. Navyše narastá % užívateľov tlačiacich doma. Výhoda nového riešenia od Fuji/Noristu je vo vyššom rozlíšení a aj vo väčšom gamute oproti chemickej ceste
Ja si to nemyslím! Teda určite to nebude v horizonte 10 - 15 rokov. Rentabilita atramentovej tlače bola, je a dlho bude horšia než výroba klasickej farebnej fotografie. Za posledných 10 rokov tu bolo niekoľko super tlačiarní a neujali sa vo veľkom. Napriek tomu je najmasovejšia výroba na klasický fotopapier a podľa môjho názoru dlho aj zostane. Diskutabilná je aj trvanlivosť a stabilita atramentovej a termosublimačnej tlače. Mám síce asi 15 rokov staré výtlačky z printrov Mitsubishi, ktoré sme v 1993 vyrobili na identifikačné doklady. Boli dlho vo výklade na reklamnom paneli a ich kvalita je aj dnes obstojná, no tieto boli vyrobené na špeciálny 4 - panelový papier. V praxi osobné doklady s takýmito fotkami sa totálne zničili a ostala len fotka. Aj sa to testovalo, potom to policajti zatrhli. Tento materiál je však niekoĺkokrát drahší než klasika. Niečo podobné, ale podstatne s horším hardvérom teraz dodáva Fuji. Zase je však problém s cenou spotrebného materiálu.
Čo sa týka klasického fotopapiera a chémie - jej cena za posledných 10 rokov klesla asi na polovicu, čo umožňuje rentabilnejšiu výrobu klasiky.
 
2008-08-20 23:50:39+02
príspevok od: PeterMarek
Čiže ak chceme túto príhodu nejakým pozitívnym spôsobom uzavrieť. Z toho plynie poučenie - RAW do Labu nepatrí. A treba komunikovať aby sa takýmto nedorozumeniam predišlo. Tým, že si túto príhodu pretriasol na fóre a stretlo sa to z odozvou, tak možno tí čo to čítali sa tejto chybe vyhnú. Takže v zásade vznikla nová pridaná hodnota a táto diskusia bola v podstate užitočná.
hej hej aspon viem ez raw im nikomu uz nedonesiem :) to bola chyba z mojej strany
 
sunajn
2008-08-21 03:28:04+02
Čo sa týka tlače vo fotolaboch, jednoznačne Vám odporúčam pozrieť si najprv túto debatu. - http://forum.grafika.cz/read.php?44,2581101 - Je tam priložený aj skúšobný obrazec vyrobený špeciálne na test pre fotolaby. Budete sa asi diviť, aká je \\´KVALITA\\´ tisku. :-))) Prikladám jednu ukážku čo som dal tlačiť u nás. Hrozné!
 
PeterMarek
2008-08-21 08:45:05+02
príspevok od: sunajn
Čo sa týka tlače vo fotolaboch, jednoznačne Vám odporúčam pozrieť si najprv túto debatu. - http://forum.grafika.cz/read.php?44,2581101 - Je tam priložený aj skúšobný obrazec vyrobený špeciálne na test pre fotolaby. Budete sa asi diviť, aká je \\´KVALITA\\´ tisku. :-))) Prikladám jednu ukážku čo som dal tlačiť u nás. Hrozné!
Ten test som skúšal. Keďže autorom je programátor a nie človek z oboru, má isté medzery. Nezohľadňuje totiž niektoré rozdiely v osvite (o suchom labe nehovoriac) takže nie je relevantný pre použitie na rôznych strojoch. Naopak, veľa vážnych problémov neodhalí. Takže zatiaľ stále najspoľahlivejšou metódou ostáva výsledný dojem z fotografie, najlepšie z niekoľkých a za dlhšie obdobie. Jednorázovým vytlačením takéhoto hlavolamu o labe nezsitíte skoro nič.
 
quintes
2008-08-21 08:53:33+02
veď som písal, ujednotit vystupný formát z pc so vstupným formátom labu.. Či nie?
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()