Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Notebook pre fotografa

filop
2008-08-23 09:39:14+02
Ahoj všetci, nema niekto skusenosť s Notebook HP COMPAQ 6830s/ C2D T5870/ 17" WXGA+/ 2GB/ A3430 256MB/ 250GB 5.4k/ DVD±RW/ WF/ BT/ CAM/ VIS BU ?Hlavne ma zaujíma kvalita lcd panelu.Vďaka.
 
2008-08-23 10:48:15+02
vacsina laptopovych LCD nestoji ani za backoru.
toto Lenovo by malo byt jedno z tych lepsich, co sa LCD tyka ( http://www.dpreview.com/news/0808/08081204thinkpad.asp ), ale stale to nenahradi stolne Eizo, Lacie, alebo podobne kvalitne monitory.

otazka na teba: chces to nosit so sebou, alebo to mat na stole? nosit = 17´ je tazke a prestane ta to bavit. na stole = radsej kup poriadny tower, nahadz tam najrychlejsi intel dualcore (quadcore bude mozno zaujimavy od PS CS4), 4gb ram, raid napr. 2x 500gb, dobru grafiku a este 20-24´ 16:9 monitor s min PVA, IPS panelom.
 
MisoZ
2008-08-23 11:19:28+02
Pozri otazka je co od toho LCD pozadujes...Ak xces prvotriedny gamut, farby a kontrast tak ti je dufam jasne ze to nedostanes v notebooku...Ale ak xces len dobry displej na rodinne fotky tak ti to myslim postaci. Ja mam v sucastnosti tiez notebook a displej je dost v pohode...Samozrejme sa nechyta Eizo alebo ACD ale mne postacuje. Pokial vsak xces viac upravovat fotky ako ich so sebou nosit tak potom si kup tower presne ako ti radi afkaa.i.A inak ak maju na vyber matny a leskly, nedaj sa nachytat a kup matny:-))

 
2008-08-23 11:33:18+02
MisoZ:
nerad sa na seba pozeras, ked upravujes fotky? :-D :-D :-D
 
MisoZ
2008-08-23 11:46:15+02
Nejde o to ze sa pozeram na seba skor ide o to ze vidis vsetko len nie fotku co upravujes:-)))
 
Fotograf77
2008-08-23 12:06:15+02
Tak veru. . . lesteny display je tak na dve veci akurat. . . a co sa tyka uprav fotky na NTB, zabudni. . . Notebooky nemaju vhodne displaye. . .
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-23 12:33:07+02
Niekedy sa fotograf uprave fotiek v notese nevyhne. Je pravda. ze displeje su podstatne horsie ako na grafickych monitoroch. Preto sa treba viac spoliehat na skusenosti, riadit sa histogramom a kvapatkom kontrolovat farby.
Na cestovanie je vhodnejsi mensi notebook, mne sa osvedcila velkost 13,3´ (ani maly, ani velky, hmotnost neobtazujuca, vydrz viac nez dobra). Odporuca max. RAM a HDD cez 200GB. K tomu rychlu citacku kariet, vystup na DVI (ese lepsie aj na HDMI) a samozrejme WiFi.
Pomoze HW kalibracia, hlavne farbam. Osvedcil sa mi este maly prenosny HDD, na zalohovanie a prenasanie fotiek medzi pocitacmi.
 
2008-08-23 14:09:50+02
jedny z naj su Tabletove verzie Lenovo X60 - mali by mat PVA panel (8bit farby, nie ako TN 6bit), 12,4´ lcd + moznost ovladat dotykom prsta, alebo Wacom pera. len ta cena ;)
 
Kompi
2008-08-23 15:37:33+02
Kup si macbook pro. Mas LEDko displej, paradny notebook, all-in one riesenie v ramci softwaru, je to notebook pre grafikov, displej samozrejme matny, nie leskly. Ak cestujes, mas notebook iba s 2,3 kg, skratka lahucky vo vahe beznych 13 palcovych, pritom je to 15 palcovy widescreeen s paradnym rozlisenim 1440/900 v native. Na displej nemozem povedat jedno zle slovo, nehovoriac o viac nez dostacujucej grafickej karte.

Ak budes potrebovat nieco kvalitnejsie, tak nespekuluj nad notebookom, ale vyries desktop a k nemu daky kvalitny monitor, rozhodne nie 17 palcovu kravu notebook, tazky, nemozny s biednym dislpejom v dannej cene. Lebo ak ti staci dislej z tamtoho HP-cka, tak to si rovno kup cokolvek.
 
MisoZ
2008-08-23 16:16:58+02
Musim sa priklonit ku Kompimu, pretoze mam MBP aj ja a ver ze je fantasticky. Displej mam bohuzial leskly bo som ho nekupoval osobne a preto vravim aky je matny dolezity!!! Skvela je aj velkost, prevedenie , vykon a spolahlivost. Brat ma Vistu a asi by som sa zbalznl keby som s tym musel robit denne. Nexcem to tu menit na MacBlog ale v septembri sa ocakavau nove modely a sucastne aj znizenie cien. Ak laptop na fotky tak jednoznacne MBP. popripade to lenovo ale nikdo este nevie ake v skutocnosti je:-)
 
baca007
2008-08-23 16:35:46+02
ak mas zbytocne financie, tak si pockaj na podobne Lenovo ThinkPad W700:
http://www.fotografovani.cz/art/nov_df_profi/lenovow700.html
 
2008-08-23 18:09:37+02
Pokiaľ nepotrebuješ robiť fotky v teréne a tlačiť cez mobil do agentúry ´ čo najskôr ´ tak sa na NBK vykašli. Za polovicu ceny budeš mať podstatne lepšie PC čko .-)
 
dmedia
2008-08-23 18:36:04+02
Priklanam sa jednoznacne k rieseniu od ´root´-a, pokial to nepotrebujes posielat hned prec z miesta kde to nafotis, tak ti ho netreba, za tie prachy co das za dobry note mozes mat spickovu masinu so super LCD na upravu foto. Este pripadne dobre riesenie je kupit note nejaky dualcore so vsetkym co ma mat-dobra Ram a hdd, ext grafika,citacka a pod, ale dokupis si k nemu napr. Eizo LCD, doma urobis vazne veci, v terene nutne, lcd na note stoji uplne na ....na nom sa robi len s odhadom, skoro vobec neodpoveda realite to co vidis na LCD, a 17-tku notebook by som uz vobec nekupoval, kto to bude vlacit sa sebou :), to si radsej pribal nejaky dobry objektiv a pod.
 
Ronn
2008-08-23 22:05:42+02
NB je mobilny a v dnesnej dobe vykon dostacujuci. Ja mam notas a chcem dokupit kvalitny monitor, ktory mozem kedykolvek pripojit a nemusim rozmyslat nad kupou PC s ktorym sa neda pohnut. Macbooky su predrazene stroje.
 
pe3k
2008-08-24 11:04:42+02
Ja mam notebook DELL. Chod na ich stranku a tam si mozes nakonfigurovat notebook aky ches.. ja som si kupil INSPIRON 1720(17´LCD, full klavesnica..) .. za priplatok je tam krystalova obrazovka s rozlisenim 1920x1200 px obraz je fak paradny :)) a potom je uz len na tebe aky hardver si tam hodis...
a co sa apple tyka... tak ked cches vrazit co mac booku pro 100tis tak radsej za 100tis si kup klasicky notebook od IBM alebo DELL a vykonovo budes ovela dalej ako je apple...
skus si pozriet stranky DELL
 
MisoZ
2008-08-24 12:09:01+02
Clapci, ako som pisal tak nexcem to tu menit na MacBlog ale ako zastanca Apple sa musim obhajit. Mam pomerne bohate skusenosti s oboma platformami a myslim ze objektivne dokazem zhodnotit postavenie Applu. Ide o to ze to ze Apple je drahy je MYTUS, aj ked kedysi to bola pravda (na Slovensku) Moj MBP stoji uplne rovnako ako otcov Dell XPS a moj je daleko vykonovo pred nim...Nehovoriac o kvalite spracovania...FUJ!!! Dneska vsetky Delly su nechutne plasty! IBM boli vynikajuce notebooky v niektorych ohladoch lepsie ako Apple kym ich nekupili japonci...Teraz je to brak rovnako ako Acer. Faktom nadalej zostava ,ze drtiva vacsina fotografov pracuje dnes na Macu a ma to svoj dovod:-))) Myslim ze Kompi a par dalsich ludi sa ma zastanu:-))
 
Ronn
2008-08-24 13:14:07+02
MisoZ dell je na slovensku predrazeny a Macbook tak isto. Ja mam dell xps ale kupoval som ho v UK o 20tis lacnejsie ako stoji u nas. Neviem co to melies o delli a zlej kvalite spracovania. Nejdem sa nad tebou ale rozculovat, neviem ci su vsetci majitelia macu taki zakomplexovani. Bola by to debata nadlho.
 
2008-08-24 14:30:50+02
MisoZ:
myslim, ze mas ´biely-jablckovy´ zakal ;) :D :D :D

Skus pustit na zem Mac Book a skus take Lenovo (inak Cina, nie Japonsko ;) ) T61/X61/R61 a uvidime, ktory prezije. Kedze s tymito pocitacmi robim uz nejakych par rokov, robim aj s niektorymi Dell a mam k dispozicii aj Apple, tak jedine, co ma Mac lepsie, je OS a reklama. Tie stroje nie su nicim vynimocne okrem toho, ze ich majitelia sa povazuju za ´cool´ a ´nieco extra´.

PS: Podloz nejakymi statistikami tvoje tvrdenie, ze ´drviva vacsina fotografov pracuje dnes na Macu´. Pokial ja viem, tak asi 5 rokov dozadu to malo opodstatnenie vo vynikajucich PowerPC procesoroch, no dnes je to vdaka pouzivaniu Intel procesorov uplne jedno.
 
pe3k
2008-08-24 16:11:56+02
MAC... niekedy bol MAC ked si robil komponenty sam ked mal procesor G5 tak to bola masina ale teraz im to robi INTEL a jaky kolvek iny PC ma taky isty procesor... jedine co je fakt vyhoda je OS a stabilia... ja ked som si kupoval notebook tak som vychadzal z mac book pro 2007 a kupil som dell za 70tis a hardver mam este lepsi ako book PRO.. takze nech nikto netvrdi ze je to v rovnakej cene... a vykonovo je to rovnake... ale keby som kupil notebook za 100tis tak vykonovo som na tom lepsie ako je mac book pro...
najlepsi notebook by som povedal ze robi IBM... ale ta to uz je aj o inej cene..
http://www.grafika.cz/art/hw/lenovow700.html
 
Kompi
2008-08-24 18:17:18+02
Delka, rovno vam poviem, ze som kupoval inspirona aj vostro. za tu cenu je to OK, ale nie je to IBM alebo MAC. Dellka su malo odolne, klavesnice nekvalitne, kopec plastu navyse, ani nejdem vraviet, aku skusenost som mal so suport center, ak nekupite dellko na slovensku.

Ale poviem to narovinu. Kup si PC notebook. Rozmyslas, ci kupis stare XP, lebo vista je biedna a strasne zrava, stale zabava harddisk. Potom si povies, ze si kupis jedno alebo druhe. Zhanas antivir, firewall, kopec softu navyse, ani len blbe PDF to nativne nepodporuje, hybe sa to biedne, stale pyta updaty, na exploreri ani nerobis, lebo firefox je bezpecnejsi. Nakoniec pride na uzivatelske prostredie, ked vyhodis blbosti a stale otravne hlasky, potom hadam... Ked po 10 hodinach instalacii ochranneho softwaru nakoniec dojdes do systemu, je pred tebou najvacsi kamen urazu,...

MAC OS nepotrebuje antivir, firewall, software co mas na MAC je daleko prepojenejsi. Najdi mi nieco podobne super ako aperture 2.0 na fotky. Vsetko od photoshopu az po Lightroom je tiez lepsie dotiahnute.

Cena je vyssia, ale uzivatelska privetivost a celkovo pri pouzivani funkcnost je na nezaplatenie.

A pytam sa, co chce fotograf, ci prijemne uzivatelske prostredie, alebo usetrit par korun na niecom, na com chce pracovat, nech ho to irituje pri tvorivej praci.

A IBM ma podla mna jedinu chybu. Slape na OS od microsoftu. :(, inak kvalita vyroby super.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()